ابراز نگرانی روحانی و اردوغان نسبت به تحریم ها علیه مردم ایران

16:40 ۲۰۸ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 293 0
ابراز نگرانی روحانی و اردوغان نسبت به تحریم ها علیه مردم ایران

تهران- ایرنا- روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در یک بیانیه مشترک که در پایان پنجمین نشست شورای عالی روابط راهبردی دو کشور منتشر شد، نسبت به اثرات و آسیب های تحریم های یک جانبه آمریکا بر زندگی مردم، همکاری و رفاه و ثبات منطقه ابراز نگرانی کردند.

ایرنا

به گزارش روز پنج شنبه گروه سیاسی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و رجب طیب اردوغان همچنین تاکید کردند که هرگونه اقدام لازم را به منظور افزایش تجارت فیمابین به هدف 30 میلیارد دلاری بوسیله تقویت ساز و کارهای موجود بکار خواهند گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و برای شرکت در پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی 2 کشور دیروز تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد.
متن این بیانیه مشترک که همزمان عصر امروز پنجشنبه در پایتخت های دو کشور منتشر شد، به این شرح است:
پنجمین نشست شورای عالی همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در تاریخ 20 دسامبر 2018 ( 29 آذر 1397 ) در آنکارا، ترکیه، به ریاست مشترک جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و با حضور وزرای امور خارجه دو کشور به عنوان هماهنگ کننده و رئیس دفتر رئیس جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر نفت، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر نیرو، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و همتایان آنها وزیر محیط زیست و شهرسازی، وزیر انرژی و منابع طبیعی، وزیر خزانه داری و مالیه، وزیر صنعت و فناوری، وزیر تجارت جمهوری ترکیه و همتایان آنها برگزار شد.
طرفین، با در نظر گرفتن روابط فی مابین و نیز تحولات منطقه ای، رضایت عمیق و به رسمیت شناختن ویژگی خاص رابطه برادرانه و دوستانه طی قرن ها و بسط آن به زمینه های فراوان مختلف بر پایه احترام متقابل، منافع مشترک و رعایت حسن همجواری را مورد تاکید قرار دادند .
همچنین روسای جمهوری دو کشور با تاکید مجدد بر اراده قوی سیاسی برای ارتقای مستمر مناسبات اقتصادی و بازرگانی به نفع مشترک مردم دو کشور. با به رسمیت شناختن تصمیماتی که در نشست های قبلی شورای عالی همکاری ایران و ترکیه و نیز در دیدار مقامات عالی رتبه دو کشور اتخاذ شده اند.اعلام کردند که اراده خود را برای تعمیق گفت و گوهای سیاسی و امنیتی مبتنی بر مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و ظهور و بروز آن به کار می برند و با آگاهی از این موضوع که این تلاش ها به حفاظت و تقویت امنیت منطقه ای و بین المللی کمک خواهد کرد.
با اعلام رضایت از اینکه رشد مناسبات اقتصادی و بازرگانی نه تنها به نفع طرفین خواهد بود بلکه همچنین به تقویت همکاری ها و فهم متقابل دو کشور منجر خواهد شد.
با تاکید بر اهمیت اساسی و نیاز به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که دستاوردی قابل ملاحظه در دیپلماسی چند جانبه برای حل و فصل منازعات بین المللی می باشد و طی قطعنامه 2231 به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است.
با اذعان به اینکه توسعه جامع تر مناسبات دوجانبه به ارتقای ثبات، صلح و سعادت هر دو کشور و کل منطقه می انجامد.
بر اهمیت تقویت بیشتر روابط دوجانبه از طریق تداوم گفت و گوهای سیاسی و اقتصادی و استمرار تبادل هیات های عالی رتبه میان دو کشور تاکید کرده اند.
توافق کردند که مناسبات دوستانه ای که هم اکنون میان مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس ملی کبیر ترکیه وجود دارد را از طریق افزایش تماس های پارلمانی ادامه داده و تقویت کنند.
مجددا بر این اصل تاکید نمودند که حداکثر استفاده از مکانیزم همکاری های موجود علیه فعالیت های غیرقانونی و تروریستی عناصر پ.ک.ک و پژاک در طول مرزهای مشترک، به همراه انجام اقدامات مشترک برای دستیابی به نتیجه در همکاری برای مبارزه با تروریسم و جنایتهای سازمان یافته، به نفع هر دو کشور خواهد بود.
تمایل خود را برای انجام هرگونه اقدام لازم به منظور افزایش تجارت فی مابین به هدف 30 میلیارد دلاری بوسیله تقویت ساز و کارهای موجود مانند کمیسیون اقتصادی مشترک، شناسایی زمینه های جدید همکاری اقتصادی و توسعه اقدامات مقتضی برای برقراری مشارکت تجاری نزدیکتر و نیز تدارک شرایط بهتر برای سرمایه گذاران در دو کشور، تسهیل حمل و نقل کالا و افزایش مشارکت بخش خصوصی در همکاری تجاری و بازرگانی مورد تاکید قرار دادند،
بر اهمیت ارایه تضمین های لازم به بخش خصوصی همانند ایجاد فضای امن و مطلوب برای سرمایه گذاری تاکید کردند.
اراده خود مبنی بر ارتقای زیرساخت های حمل و نقل و گمرکی برای حفظ ارتباطات اقتصادی مستمر منطقه ای که به ثبات منطقه کمک می کند را اعلام کردند.
از همکاری در حوزه انرژی ابراز رضایت نموده، بر تمایل خود برای ارتقای سطح همکاری در این زمینه بر پایه منافع متقابل در آینده مجددا تاکید کردند.
توافق کردند همکاری در زمینه گردشگری، فرهنگ، آموزش و پرورش، علوم، جوانان و ورزش را افزایش دهند.
از روند رو به افزایش علاقمندی طرفین برای تبادل دانشجو، استاد و پژوهشگران و نیز آموزش و پرورش میان دو کشور استقبال کردند.
علاقمندی مشترک خود را برای افزایش گفت و گوهای دوجانبه در حوزه امداد و نجات بلایای طبیعی و حمایت برای کاهش مخاطرات در دو کشور ابراز نمودند.
با در نظر گرفتن اینکه روابط مردم دو کشور و نیز مناسبات کنسولی بعنوان ستون اصلی در روابط دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به شمار می آیند، بر لزوم تقویت تلاش ها برای افزایش همکاری در حوزه کنسولی تاکید کردند.
توافق کردند که همکاری میان مقامات ذی ربط دو کشور برای کنترل جریان مهاجرت غیرقانونی و نیز مبارزه با قاچاق انسان را تقویت کنند.
بر حمایت خود از ادامه برجام که منضم به تصمیم 2231 شورای امنیت سازمان ملل می باشد و همچنین بر لزوم اجرای کامل برجام در راستای تعهدات تمامی طرفها تاکید کردند.
با ابراز تاسف عمیق در خصوص خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه و غیرمنصفانه ای که توسط ایالات متحده آمریکا بر بخش های گسترده ای در ایران اعمال شده، به طور مشترک از اینکه اعمال این تحریم ها موجب آسیب رسانی به مردم بیگناه شده و بر تجارت منطقه ای، رفاه و ثبات منطقه تاثیر می گذارد، ابراز نگرانی کردند.
در خصوص مسایل منطقه ای و جهانی مورد علاقه تبادل نظر نموده و در این زمینه اشتراک نظر داشتند که اصول شناخته شده جهانی و بویژه احترام کامل به حقوق بین الملل و حل و فصل مسالمت آمیز احتلافات، عدم توسل به استفاده از زور یا تهدید زور می بایست همچنان در روابط بین الملل حاکم باشند.
تعهد خود را به تمامیت ارضی، اتحاد سیاسی و حاکمیت ملی سوریه مورد تاکید قرار دادند و اذعان کردند که مناقشه سوریه تنها از طریق راه حل سیاسی می تواند پایان داده شود،
انتظارات خود را مبنی بر اینکه دستاوردهای حاصله از گفت و گوهای روند آستانه توسط جمهوری اسلامی ایران، جمهوری ترکیه و فدراسیون روسیه به عنوان کشورهای ضامن منجر به پیشبرد فرایند سیاسی می شود اعلام کردند،
با اشاره به ضرورت مبارزه با تروریسم و افراطی گری در سوریه، بر نیاز به ادامه همکاری در چارچوب روند آستانه به منظور کاهش آلام مردم سوریه تاکید کردند،
با بررسی آخرین تحولات یمن و شرایط اسف بار مردم، هر دو طرف از تفاهم مقدماتی که با فراهم آمدن بستر لازم توسط سازمان ملل متحد، که در جریان گفتگوهای سوئد میان گروه های یمنی حاصل شد استقبال کردند، و ابراز امیدواری نمودند که توافقات با حسن نیت دو طرف برای فراهم آمدن زمینه دستیابی به توافق نهایی از طریق گفت و گوهای جامع یمنی - یمنی و به رهبری یمنی ها به اجرا در آید. همچنین هر دو طرف نگرانی خود را در خصوص شرایط وخیم انسانی در یمن ابراز نمودند و خواستار تسریع در ارسال کمکهای بشردوستانه به این کشور شدند.
تاکید کردند که صلح و ثبات پایدار در افغانستان تنها از طریق فرایند واقعی صلح افغانی-افغانی که منجر به یک راه حل سیاسی شود امکان پذیر خواهد شد و حمایت خود از این راه حل را اعلام کردند،
تعهد خود مبنی بر حفظ تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی عراق را به عنوان یک اصل برای صلح منطقه ای و بین المللی اعلام، و حمایت خود از دولت عراق در تلاش هایش برای مبارزه با تروریسم و بازسازی آن کشور را ابراز، و بر اهمیت ارتقای همکاری های سه جانبه میان ایران، ترکیه و عراق در حوزه اقتصاد و امنیت به منظور ایجاد ثبات پایدار در منطقه تاکید کردند،
بر محوریت دفاع از آرمان فلسطین و قدس شریف برای کل بشریت و در همبستگی کامل با مردم فلسطین، تاکید و هرگونه تلاش برای تغییر وضعیت حقوقی و تاریخی قدس را رد نموده، و شهرک سازی های غیرقانونی و تخریبها و دیگر موارد جدی نقض حقوق بین الملل و حقوق بشر توسط نیروهای اشغالگر را محکوم کردند و از جامعه بین الملل خواستند تا حمایت خود را از حق مشروع مردم فلسطین برای تاسیس کشور مستقل، مقتدر و دارای حاکمیت به پایتختی قدس شریف افزایش دهند،
بر اهمیت همکاری در سازمان های بین المللی همچون سازمان همکاری اسلامی، اکو و دی هشت که هر دو کشور از اعضای آنها هستند، تاکید نمودند،
با توجه به موارد مطروحه و به مناسبت پنجمین نشست شورای همکاری عالی رتبه، اسناد زیر در حضور جناب آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.
**9612**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یک دلیل عجیب نفخ کردن که باورتان نمی‌شود
محققان دریافتند رژیم غذایی DASH با میزان فیبر زیاد در مقایسه با رژیم غذایی کنترل کم فیبر، موجب افزایش نفخ شد.
بازداشت شرور محله فلاح- عکس
شرور محله فلاحشرور سابقه دار محله فلاح تهران که با اقدام به شرب خمر به کسبه محل حمله و اقدام به تخریب غرفه‌هایشان کرده بود، سرانجام توسط پلیس دستگیر شد.
پیشگیری از سرطان پوست با این روش
پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده DNA، از سرطان پوست پیشگیری کنند.
بازداشت خانم نظافتچی سارق- عکس
سارق زنی که تحت عنوان نظافتچی شرکتهای معتبر به منازل ورود میکرد طی عملیاتی پیچیده توسط ماموران کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد دیروز دستگیر شد.
باید‌ها و نباید‌های تغذیه‌ای در مبتلایان به کم کاری تیروئید
هایپرتیروئیدیسم یا همان کم کاری تیروئید شایع‌ترین بیماری پس از دیابت است.
اراذل و اوباش متواری پایتخت به دام افتاد
سردار ذوالقدری جزئیات دستگیری یکی از اراذل و اوباش متواری پایتخت را تشریح کرد.
با ۶۰ میلیون‌ چه خودرویی می‌توان خرید؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای کارکرده و دست دوم بازار تهران طی تیر ماه ۹۸ است که با ۶۰میلیون تومان می‌توان خرید.
تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت
گزارش مشترک فائو با سایر نهادهای سازمان ملل درباره وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان حاکی از این است که تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت.
قیمت آپارتمان در منطقه سیدخندان
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه سیدخندان تهران طی تیر ماه ۹۸ است.
شوک مثبت ورود خانه‌های خالی به بازار
کارشناس اقتصاد مسکن با تأکید بر شوک مثبت ورود خانه‌های خالی به بازار گفت: با اخذ مالیات از خانه‌های خالی، دورنمای سوداگری در بازار مسکن کور می‌‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ثبت بیش از ۲۹۹ هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از ولادت بیش از ۲۹۹ هزار نوزاد در سه ماه اول سال ۹۸ خبر داد.
خمیازه سمور- عکس
این تصویر دیدنی توسط جیمز راجرسون در اسکاتلند به ثبت رسیده است.
قصر متحرک مرسدس بنز در تهران- عکس
مرسدس بنز میباخ S600 مدل ۲۰۱۹، یکی از لوکسترین محصولات بنز که به تازگی وارد کشور شده و با پلاک گذرموقت در حال تردد در خیابان های پایتخت است.
آغاز مربیگری ژاوی در السد قطر
ژاوی هرناندس در آغاز فعالیت مربیگری خود، تمرینات تیم السد قطر را برای نخستین بار در بارسلونا زیر نظر گرفت.
درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.