ابراز نگرانی روحانی و اردوغان نسبت به تحریم ها علیه مردم ایران

16:40 ۹۱ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 160 0
ابراز نگرانی روحانی و اردوغان نسبت به تحریم ها علیه مردم ایران

تهران- ایرنا- روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در یک بیانیه مشترک که در پایان پنجمین نشست شورای عالی روابط راهبردی دو کشور منتشر شد، نسبت به اثرات و آسیب های تحریم های یک جانبه آمریکا بر زندگی مردم، همکاری و رفاه و ثبات منطقه ابراز نگرانی کردند.

ایرنا

به گزارش روز پنج شنبه گروه سیاسی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و رجب طیب اردوغان همچنین تاکید کردند که هرگونه اقدام لازم را به منظور افزایش تجارت فیمابین به هدف 30 میلیارد دلاری بوسیله تقویت ساز و کارهای موجود بکار خواهند گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و برای شرکت در پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی 2 کشور دیروز تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد.
متن این بیانیه مشترک که همزمان عصر امروز پنجشنبه در پایتخت های دو کشور منتشر شد، به این شرح است:
پنجمین نشست شورای عالی همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در تاریخ 20 دسامبر 2018 ( 29 آذر 1397 ) در آنکارا، ترکیه، به ریاست مشترک جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و با حضور وزرای امور خارجه دو کشور به عنوان هماهنگ کننده و رئیس دفتر رئیس جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر نفت، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر نیرو، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و همتایان آنها وزیر محیط زیست و شهرسازی، وزیر انرژی و منابع طبیعی، وزیر خزانه داری و مالیه، وزیر صنعت و فناوری، وزیر تجارت جمهوری ترکیه و همتایان آنها برگزار شد.
طرفین، با در نظر گرفتن روابط فی مابین و نیز تحولات منطقه ای، رضایت عمیق و به رسمیت شناختن ویژگی خاص رابطه برادرانه و دوستانه طی قرن ها و بسط آن به زمینه های فراوان مختلف بر پایه احترام متقابل، منافع مشترک و رعایت حسن همجواری را مورد تاکید قرار دادند .
همچنین روسای جمهوری دو کشور با تاکید مجدد بر اراده قوی سیاسی برای ارتقای مستمر مناسبات اقتصادی و بازرگانی به نفع مشترک مردم دو کشور. با به رسمیت شناختن تصمیماتی که در نشست های قبلی شورای عالی همکاری ایران و ترکیه و نیز در دیدار مقامات عالی رتبه دو کشور اتخاذ شده اند.اعلام کردند که اراده خود را برای تعمیق گفت و گوهای سیاسی و امنیتی مبتنی بر مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و ظهور و بروز آن به کار می برند و با آگاهی از این موضوع که این تلاش ها به حفاظت و تقویت امنیت منطقه ای و بین المللی کمک خواهد کرد.
با اعلام رضایت از اینکه رشد مناسبات اقتصادی و بازرگانی نه تنها به نفع طرفین خواهد بود بلکه همچنین به تقویت همکاری ها و فهم متقابل دو کشور منجر خواهد شد.
با تاکید بر اهمیت اساسی و نیاز به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که دستاوردی قابل ملاحظه در دیپلماسی چند جانبه برای حل و فصل منازعات بین المللی می باشد و طی قطعنامه 2231 به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است.
با اذعان به اینکه توسعه جامع تر مناسبات دوجانبه به ارتقای ثبات، صلح و سعادت هر دو کشور و کل منطقه می انجامد.
بر اهمیت تقویت بیشتر روابط دوجانبه از طریق تداوم گفت و گوهای سیاسی و اقتصادی و استمرار تبادل هیات های عالی رتبه میان دو کشور تاکید کرده اند.
توافق کردند که مناسبات دوستانه ای که هم اکنون میان مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس ملی کبیر ترکیه وجود دارد را از طریق افزایش تماس های پارلمانی ادامه داده و تقویت کنند.
مجددا بر این اصل تاکید نمودند که حداکثر استفاده از مکانیزم همکاری های موجود علیه فعالیت های غیرقانونی و تروریستی عناصر پ.ک.ک و پژاک در طول مرزهای مشترک، به همراه انجام اقدامات مشترک برای دستیابی به نتیجه در همکاری برای مبارزه با تروریسم و جنایتهای سازمان یافته، به نفع هر دو کشور خواهد بود.
تمایل خود را برای انجام هرگونه اقدام لازم به منظور افزایش تجارت فی مابین به هدف 30 میلیارد دلاری بوسیله تقویت ساز و کارهای موجود مانند کمیسیون اقتصادی مشترک، شناسایی زمینه های جدید همکاری اقتصادی و توسعه اقدامات مقتضی برای برقراری مشارکت تجاری نزدیکتر و نیز تدارک شرایط بهتر برای سرمایه گذاران در دو کشور، تسهیل حمل و نقل کالا و افزایش مشارکت بخش خصوصی در همکاری تجاری و بازرگانی مورد تاکید قرار دادند،
بر اهمیت ارایه تضمین های لازم به بخش خصوصی همانند ایجاد فضای امن و مطلوب برای سرمایه گذاری تاکید کردند.
اراده خود مبنی بر ارتقای زیرساخت های حمل و نقل و گمرکی برای حفظ ارتباطات اقتصادی مستمر منطقه ای که به ثبات منطقه کمک می کند را اعلام کردند.
از همکاری در حوزه انرژی ابراز رضایت نموده، بر تمایل خود برای ارتقای سطح همکاری در این زمینه بر پایه منافع متقابل در آینده مجددا تاکید کردند.
توافق کردند همکاری در زمینه گردشگری، فرهنگ، آموزش و پرورش، علوم، جوانان و ورزش را افزایش دهند.
از روند رو به افزایش علاقمندی طرفین برای تبادل دانشجو، استاد و پژوهشگران و نیز آموزش و پرورش میان دو کشور استقبال کردند.
علاقمندی مشترک خود را برای افزایش گفت و گوهای دوجانبه در حوزه امداد و نجات بلایای طبیعی و حمایت برای کاهش مخاطرات در دو کشور ابراز نمودند.
با در نظر گرفتن اینکه روابط مردم دو کشور و نیز مناسبات کنسولی بعنوان ستون اصلی در روابط دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به شمار می آیند، بر لزوم تقویت تلاش ها برای افزایش همکاری در حوزه کنسولی تاکید کردند.
توافق کردند که همکاری میان مقامات ذی ربط دو کشور برای کنترل جریان مهاجرت غیرقانونی و نیز مبارزه با قاچاق انسان را تقویت کنند.
بر حمایت خود از ادامه برجام که منضم به تصمیم 2231 شورای امنیت سازمان ملل می باشد و همچنین بر لزوم اجرای کامل برجام در راستای تعهدات تمامی طرفها تاکید کردند.
با ابراز تاسف عمیق در خصوص خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه و غیرمنصفانه ای که توسط ایالات متحده آمریکا بر بخش های گسترده ای در ایران اعمال شده، به طور مشترک از اینکه اعمال این تحریم ها موجب آسیب رسانی به مردم بیگناه شده و بر تجارت منطقه ای، رفاه و ثبات منطقه تاثیر می گذارد، ابراز نگرانی کردند.
در خصوص مسایل منطقه ای و جهانی مورد علاقه تبادل نظر نموده و در این زمینه اشتراک نظر داشتند که اصول شناخته شده جهانی و بویژه احترام کامل به حقوق بین الملل و حل و فصل مسالمت آمیز احتلافات، عدم توسل به استفاده از زور یا تهدید زور می بایست همچنان در روابط بین الملل حاکم باشند.
تعهد خود را به تمامیت ارضی، اتحاد سیاسی و حاکمیت ملی سوریه مورد تاکید قرار دادند و اذعان کردند که مناقشه سوریه تنها از طریق راه حل سیاسی می تواند پایان داده شود،
انتظارات خود را مبنی بر اینکه دستاوردهای حاصله از گفت و گوهای روند آستانه توسط جمهوری اسلامی ایران، جمهوری ترکیه و فدراسیون روسیه به عنوان کشورهای ضامن منجر به پیشبرد فرایند سیاسی می شود اعلام کردند،
با اشاره به ضرورت مبارزه با تروریسم و افراطی گری در سوریه، بر نیاز به ادامه همکاری در چارچوب روند آستانه به منظور کاهش آلام مردم سوریه تاکید کردند،
با بررسی آخرین تحولات یمن و شرایط اسف بار مردم، هر دو طرف از تفاهم مقدماتی که با فراهم آمدن بستر لازم توسط سازمان ملل متحد، که در جریان گفتگوهای سوئد میان گروه های یمنی حاصل شد استقبال کردند، و ابراز امیدواری نمودند که توافقات با حسن نیت دو طرف برای فراهم آمدن زمینه دستیابی به توافق نهایی از طریق گفت و گوهای جامع یمنی - یمنی و به رهبری یمنی ها به اجرا در آید. همچنین هر دو طرف نگرانی خود را در خصوص شرایط وخیم انسانی در یمن ابراز نمودند و خواستار تسریع در ارسال کمکهای بشردوستانه به این کشور شدند.
تاکید کردند که صلح و ثبات پایدار در افغانستان تنها از طریق فرایند واقعی صلح افغانی-افغانی که منجر به یک راه حل سیاسی شود امکان پذیر خواهد شد و حمایت خود از این راه حل را اعلام کردند،
تعهد خود مبنی بر حفظ تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی عراق را به عنوان یک اصل برای صلح منطقه ای و بین المللی اعلام، و حمایت خود از دولت عراق در تلاش هایش برای مبارزه با تروریسم و بازسازی آن کشور را ابراز، و بر اهمیت ارتقای همکاری های سه جانبه میان ایران، ترکیه و عراق در حوزه اقتصاد و امنیت به منظور ایجاد ثبات پایدار در منطقه تاکید کردند،
بر محوریت دفاع از آرمان فلسطین و قدس شریف برای کل بشریت و در همبستگی کامل با مردم فلسطین، تاکید و هرگونه تلاش برای تغییر وضعیت حقوقی و تاریخی قدس را رد نموده، و شهرک سازی های غیرقانونی و تخریبها و دیگر موارد جدی نقض حقوق بین الملل و حقوق بشر توسط نیروهای اشغالگر را محکوم کردند و از جامعه بین الملل خواستند تا حمایت خود را از حق مشروع مردم فلسطین برای تاسیس کشور مستقل، مقتدر و دارای حاکمیت به پایتختی قدس شریف افزایش دهند،
بر اهمیت همکاری در سازمان های بین المللی همچون سازمان همکاری اسلامی، اکو و دی هشت که هر دو کشور از اعضای آنها هستند، تاکید نمودند،
با توجه به موارد مطروحه و به مناسبت پنجمین نشست شورای همکاری عالی رتبه، اسناد زیر در حضور جناب آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.
**9612**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰
در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.
ندای اذان در نیوزیلند طنین انداز شد
تهران – ایرنا – نیوزیلند ظهر جمعه (به وقت محلی) با پخش ندای ملکوتی اذان در تلویزیون و رادیوی ملی، به قربانیان مسلمان حادثه تروریستی هفته گذشته در شهر کرایست چرچ ادای احترام کرد.
۷ نکته درباره «در کنار یکدیگر بودن» در ایام نوروز
زندگی دشوار شهری و به دنبال آن تغییر سبک زندگی خانواده‌ها همواره تعاملات افراد را در برقراری ارتباط با یکدیگر تحت تاثیر قرار داده و شاید به دلیل وجود مشکلات شهری، خانواده‌ها فرصت کمتری برای با هم بودن با داشته باشند، از همین رو فرا رسیدن ایام نوروز فرصت خوبی است تا اعضای خانواده به بهانه این تعطیلات بتوانند اوقات فراغت خود را کنار اعضای خانواده‌شان بگذرانند.
تهاجم  رژیم صهیونیستی به نوار غزه هفت زخمی برجای گذاشت
تهران - ایرنا - در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه که در ساعات پایانی پنجشنبه شب رخ داد، هفت تن زخمی شدند.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
شمار قربانیان واژگونی قایق در عراق به 100 نفر رسید
تهران - ایرنا - واژگونی قایق تفریحی در رودخانه دجله در موصل عراق همچنان قربانی می گیرد و تاکنون به 100 نفر رسیده است.
اتحادیه اروپا: حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی شناسیم
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا که در دوران زمامداری «دونالد ترامپ» در موارد متعدد، مواضعی بر خلاف آمریکا اتخاذ کرده است، در رویدادی تازه اعلام کرد که حاکمیت رژیم صهیونیستی را بر بلندی های جولان به رسمیت نمی شناسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتشار تصاویر نمونه اولیه آیفون
اگر شما هم نگاهی به نسل اول آیفون بیندازید، شاید یک سفر جذاب به گذشته‌ای نه‌چندان دور داشته باشید. نمونه اولیه آیفون یک طرح عجیب بوده است.
تویوتا کمری 2019 + امکانات فنی و تصویر
کمپانیتویوتا، با طراحی متفاوت و جذاب کمری ۲۰۱۹، بار دیگر حرفهای جدیدی برای گفتن دارد.
معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
رونق تولید رمز حل مشکلات کشور است
ظریف عازم ترکیه شد
اوضاع در دزفول و اندیمشک عادی است
کارگروه های مشترک وزارتخانه‌های اقتصادی برای رونق تولیدتشکیل شد
لیبیایی ها حاضر نشدند به عنوان مهمان ویژه از احمدی نژاد استقبال کنند
اعتبارات ویژه ای برای شهرداری ها در نظر گرفته شده است
واعظی: بهبود وضعیت معیشتی مردم از اولویت های جدی دولت است
استاندار گیلان: وظیفه خودمان می دانیم مشکلات مردم را کم کنیم
واعظی: بهبود وضعیت معیشتی مردم از اولویت های جدی دولت است
رونق اقتصادی نیازمند اهتمام صنعتگران است