امید به زندگی در نگاه های چله نشینان زلزله زده کرمانشاه

15:25 ۲۱۰ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 439 0
امید به زندگی در نگاه های چله نشینان زلزله زده کرمانشاه

قصرشیرین - ایرنا - یلدا در میان ما ایرانیان، بلندترین شب سال فرصتی برای جشن گرفتن به شکرانه کنار هم بودن و به یاد هم بودنمان ، قدمتی به بلندای تاریخ دارد ، زلزله زدگان کرمانشاه امسال با امید به آینده ای روشن و فردایی پرامید چله نشینی می کنند.

ایرنا

اگر چه یلدای زلزله زدگان غرب کرمانشاه با وجود پس لرزه ها پر از هراس و ترس است اما دست های پر از مهر هم وطنان، دستان سرد زلزله زدگان این منطقه را به گرمی می فشارد و تحمل مصیبت ها را برایشان آسان تر کرده است.
یلدا یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان از سال 502 قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت که به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.
خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها از جمله هندوانه و انار و آجیل و تنقلات را مهیا کرده و دور هم میل می‌کنند.
جمع شدن در منزل بزرگترها و قصه‌ گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال ‌گیری با دیوان حافظ در این شب مرسوم و رایج است.
اینجا در غرب کرمانشاه یلدای زلزله زدگان متفاوت از سایر نقاط کشورمان است و بسیاری از زلزله زدگان سرپناهی ندارند که در آن یلدای آرامی را کنار عزیزانشان تجربه کنند.
این روزهای آخر پاییز در تمام جای جای ایران اسلامی ، مردم در پی تامین مایحتاج شب یلدا به عنوان میراثی ماندگار از گذشتگانمان هستند و دوست دارند تا بلندترین شب سال یعنی یلدا را برفی و بارانی ، یا سرد سپری کنند.
اینجا در مناطق زلزله زده غرب کرمانشاه ، دست های کوچک کودکان معصوم تا بلندای آسمان بالا رفته که خدایا مبادا باران و برف بیاید پدر و مادرها و بزرگترهای ما زلزله زدگان ، به زحمت و تکاپو بیفتند که از ورود و نفوذ سرما و آب به داخل چادر و یا کانکس محل سکونتمان جلوگیری کنند.
در غرب کرمانشاه این روزها گویی شادی رخت بر بسته و زندگی ساکنان این مناطق را هراس و وحشت فرا گرفته و هر لحظه منتظر وقوع یک پس لرزه هستند و گویی از یلدا همان سیاهی شب را می شناسند و بس ، خبری از سرخی نیست.
21 ابان پارسال زلزله 7.3 ریشتری غرب کرمانشاه که آمد بسیاری از امیدها را ناامید و هزاران سقف را فرو ریخت و بسیاری از خانواده ها را تا قیام قیامت عزادار عزیزانشان کرد.
هنوز هم خرابی هایی زلزله پارسال به طور کامل پاک نشد که چهارم آذر امسال نیز یک زمین لرزه با قدرت 6.4 ریشتری باز هم غرب کرمانشاه را به لرزه در آورد.
اگرچه زمین لرزه امسال تلفات جانی نداشت اما بسیاری را بی خانمان و روانه چادرها و کانکس های اسکان موقت کرد و بازهم باعث رعب و وحشت ساکنان این مناطق شده و هنوز پس لرزه های آن ادامه دارد و آرامش را از این مردم گرفته است.
گویا زمین شادی ساکنان مناطق زلزله زده غرب کرمانشاه را نمی خواهد ببیند و این در حالی است که مردم تنها آرزوی این روزها و شب هایشان داشتن رنگ آرامش و بازگشت به زندگی عادی است.
امسال سفره یلدای بسیاری از زلزله زدگان کرمانشاه بر مزار عزیزانشان که در زلزله پارسال جان باختند گسترده می شود و بسیاری نیز به دلیل نامناسب اوضاع مالی و تورم و گرانی های موجود و خراب شدن منازلشان که درگیر ساخت و ساز هستند ، توان خرید اقلام شب یلدا و پهن کردن سفره ای برای جشن گرفتن این شب را ندارند.
بسیاری نیز سفره هایشان را در کنار خرابه های منازلشان پهن می کنند و به یاد یلداهای گذشته که شاد و خرم بودند ، حسرت فرصت هایی را می خورند که چقدر زود دیر شد و گذشت.
تلاش های بسیاری در مناطق زلزله زده صورت گرفته تا مردم این مناطق بازهم به زندگی عادی خود بر گردند و همه از دولتمردان گرفته تا دیگر نهادها خدمات بسیاری را به مردم این مناطق ارائه کرده اند و با وجود پس لرزه ها هم اکنون شاهد روند مناسبی از ساخت و سازها در این مناطق هستیم.
طبق آمارهای موجود بیش از 20 هزار واحد احداث و بیش از 55 هزار واحد مسکونی نیز تعمیر شده اند اما مردم این مناطق هنوز هم با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و نیاز است عزیزانمان در دیگر نقاط کشور با دست های توانگرشان دستان نیازمندان زلزله زده را بگیرند که مبادا گرد بی کسی زندگیشان را تیره و تار کند.
اکنون دست های توانگر دولتمردان در کنار دیگر نهادها و دستگاه ها و سازمان ها و مردم مهر دوست ایران اسلامی همه و همه در تلاشند تا خرابی های ناشی از زلزله ویرانگر پارسال و امسال را از این منطقه پاک کنند.

** ساخت 21 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی کرمانشاه گفت: در مجموع در مناطق زلزله زده استان ساخت 21 هزار واحد مسکونی پایان یافته است و برای 34 هزار و 900 واحد اجرای آرماتوربندی، 31 هزار و 500 واحد اجرای اسکلت، 26 هزار و 700 واحد دیوارچینی ، 27 هزار و 660 واحد سقف گذاری، 22 هزار واحد نیز گچ و خاک انجام شده است.
رضا خواجه ای به خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع 60 هزار واحد مسکونی که عملیات تعمیری آن ها آغاز شده نیز تعمیرات بیش از 55 هزار واحد مسکونی به پایان رسیده است.
وی در پایان با اشاره به تامین آهن آلات با قیمت یارانه ای برای زلزله زدگان افزود: علاوه بر 54 هزار تن آهن آلاتی که قبلا برای مناطق زلزله زده تامین شده بود خوشبختانه امروز نیز 20 هزار تن دیگر خریداری شده و در مرحله حمل و تحویل به انبار بنیاد مسکن می باشد و به محض ورود به شهرستان با رعایت مقررات و ضوابط مربوطه بین متقاضیان توزیع می شود.
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی استان کرمانشاه گفت: تا پایان امسال تمام واحدهای تخریبی روستایی برابر برنامه زمانبندی و تعهد بنیاد مسکن به پایان خواهد رسید.
خواجه ای اظهار داشت: در مناطق شهری نیز برنامه زمانبندی اعلام شده تا پایان نیمه اول سال آینده ، با ورود آهن آلات و رفع مشکلات مصالح ساختمانی به این مهم دست خواهیم یافت و جشن بازسازی را برگزار می کنیم.

** خدمات دولت در مناطق زلزله زده قابل تقدیر است
نماینده مردم قصرشیرین ، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت از ابتدای وقوع زلزله 7.3 ریشتری در مناطق غرب کرمانشاه ، تاکنون در مجموع خدمات در خور توجه و شایانی به زلزله زدگان ارائه کرده که قابل تقدیر است.
فرهاد تجری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در زلزله ناگوار پارسال غرب کرمانشاه ، سطح وسیعی از منطقه دچار آسیب دیدگی شد که همه مسئولان از رهبر معظم انقلاب اسلامی تا رئیس جمهوری و دولتمردان و وزرا ، اورژانس و دستگاه های نظامی، ارتش و سپاه در منطقه حضور یافته و خدمات خوبی را ارائه کردند.
وی اظهار داشت: هرقدر که به مرور زمان جلوتر رفتیم در امر بازسازی شاهد افزایش قیمت ها و ایجاد مشکلاتی برای مردم شدیم که البته دولت متمم هایی را در این خصوص به مردم داد و امید است دولتمردان در ادامه نیز تا پایان بازسازی همانند سابق کنار مردم کرمانشاه باشند.
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: البته حضور چندمین بار معاون اول رئیس جمهوری را در هفته های گذشته در مناطق زلزله زده شاهد بودیم و تلاش است با مصوبه ها و تصمیمات خوبی برای خدمت به مناطق زلزله زده در بحث تامین آهن آلات سیمان و مصالح همچنین کمک ها و تسهیلات را افزایش دهیم.
تجری عنوان کرد: در کل خدمات خوبی تاکنون به زلزله زدگان ارائه شده اما با توجه به اینکه مردم در جنگ یک بار زندگی خود را باختند، نیاز است دولتمردان عنایت بیشتری به آنها داشته باشند.
اگر امسال یلدا را کنار عزیزانتان تا پاسی از سحر نشستید برای صبوری دل های زلزله زدگان داغ دیده و رنج کشیده دست بر دعا بر دارید که خداوند کمک کند تا زمستانی بدون درد و آرام و به دور از هرگونه پس لرزه و با آرامش را سپری کنند.
دعا کنید که خداوند به همه کسانی که هم اکنون در مناطق زلزله زده تلاش شبانه روزی دارند تا سرپناهی را برای عزیزی که خانه اش به یکباره با قهر زمین فرو ریخت ، همتی بلند عطا فرماید که بتواند تا پایان بهره برداری از آخرین منزلی که باید احداث شود همچنان استوار خدمت کند.
در زلزله 6.4 ریشتری یکشنبه چهارم آذر 97 تلفات جانی نداشتیم ولی 771 نفر دچار جراحت سطحی شدند.
بر اثر این زمین لرزه 600 واحد مسکونی در مناطق غربی استان کرمانشاه تخریب و سه هزار و 500 واحد هم نیاز به تعمیر پیدا کردند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال گذشته نیز در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب رخ داد و 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 932 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 103 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

سروش جمشیدی و چالش پیر شدن عینکش!- عکس
سروش جمشیدی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مقابله با فشارخون و سرطان با پیاز
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.
برآورد اولیه خسارت آتش‌سوزی دیشب میدان حسن‌آباد
معاون میراث‌فرهنگی تهران گفت: بیش از ۲میلیارد تومان برآورد اولیه میزان خسارت آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد است.
گران‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی
طی بررسی‌های صورت گرفته هزینه‌های زندگی در کشورهای شمالی و غربی اروپایی به طرز محسوسی بیشتر از هزینه‌های زندگی در کشورهای شرقی و جنوبی بوده است.
تولید روزانه 9 هزار تن پسماند در شهر تهران
حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: روزی 9 هزار تن پسماندهای شهر تهران از ایستگاه های مختلف جمع آوری می شوند و هر روز 100 تریلی به مدت سه بار پسماندهای تهران را در نزدیک آراد کوه در اطراف کهریزک تخلیه می کنند.
آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد چرا از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟
سخنگوی آتش‌نشانی تهران به چند ابهام ایجادشده درباره آتش‌سوزی در میدان حسن‌اباد پاسخ داد.
نجات یک دختر جوان از خودکشی از روی پل+ تصاویر
معاون هماهنگ‌کننده پلیس راهور فاتب از نجات یک خانم از خودکشی بر روی پل هجرت خبر داد.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد
با توجه به آتش سوزی بخشی از بنای تاریخی میدان حسن آباد در شب گذشته و سُست شدن این بنا بر اثر پاشیدن آب، احتمال ریزش ساختمان وجود دارد و هم اکنون تردد در این ساختمان از سوی شهرداری منطقه ۱۱ ممنوع شده است.
گزافه‌گویی جدید نتانیاهو درباره حزب‌الله لبنان
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در استقبال از هیئتی از نمایندگان عالی‌رتبه پارلمان فرانسه مدعی شد، حزب‌الله باید فورا در لیست "گروه‌های تروریستی" قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.