طرح یکپارچه سازی سمن ها به صورت پایلوت در قم اجرایی می شود

14:26 ۱۵۴ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 214 0
طرح یکپارچه سازی سمن ها به صورت پایلوت در قم اجرایی می شود

قم- ایرنا- معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: با توجه به ویژگی های قم، طرح همکاری، هماهنگی و یکپارچه سازی سمن ها با تشکل های بسیج و هلال احمر در این شهر اجرایی می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مرتضی اکبرپور روز پنجشنبه در گردهمایی سازمان های مردم نهاد درقم، افزود: در این طرح سمن های مختلف به صورت نمادین همکاری درکنار بسیج و هلال احمر را تمرین می کنند.
وی اضافه کرد: طرح فوق می تواند یکپارچگی سازمان های مردم نهاد با تشکل های هلال احمر و بسیج را در بحران های مختلف از جمله زلزله افزایش دهد و مدیریت واحدی در این زمینه شکل بگیرد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در زلزله کرمانشاه، برخی مسائل باعث شد به خانواده ای یک بار و به خانواده دیگری 10 بار کمک شود و با وجود این که جمعیت ساکن در منطقه زلزله زده 33 هزار خانوار بود، 108 هزار چادر بین زلزله زدگان توزیع شد.
اکبرپور خاطرنشان کرد: در صورتی که اجرای طرح همکاری، هماهنگی و یکپارچه سازی سمن ها با تشکل های بسیج و هلال احمر در قم موفقیت آمیز باشد، برای کل کشور اجرایی می شود.
وی گفت: سازمان های مردم نهاد باید بیش از گذشته در مدیریت بحران نقش داشته باشند و آحاد جامعه نیز آموزش های مدیریت بحران را دریافت کنند تا یاد بگیرند هنگام زلزله چه اقداماتی انجام دهند و خانه خود را برای دور بودن از خطر زلزله در کدام منطقه بسازند.
وی با تاکید بر حفظ کرامت افراد در کمک رسانی درحوادث، خاطرنشان کرد: زمانی که زلزله رخ می دهد، فردی که واجب الحج بوده در 10 ثانیه واجب الزکات می شود که نیروهای کمک رسان باید آرام بخش روح و روان این افراد باشند.
معاون سازمان مدیریت بحران کشور افزود: با توجه به این که نقش تک تک ما در کمک رسانی به مردم آسیب دیده بسیار مهم است، انتظار می رود این توانمندی را در خود ایجاد نماییم.
وی در ادامه گفت: ایران با داشتن شرایط آب و هوایی، جغرافیایی و جوی جزو 10 کشور اول حادثه خیز در وقوع رخدادهای طبیعی در دنیاست.
وی با تاکید بر انجام اقدامات ایمنی برای مقابله با حوادث طبیعی، اضافه کرد: برای ایمن زندگی کردن باید تلاش کنیم، این که بگوییم دولت معجزه کند درست نیست، همه باید در این مساله مشارکت داشته باشیم.
اکبرپور ادامه داد: زلزله طبیعت کره زمین است، ولی آنچه باعث آسیب می شود سازه هایی است که انسان ها ساخته اند و باید با اقدامات پیشگیرانه از آسیب ها جلوگیری کنیم.
وی گفت: سمن ها را طوری مدیریت نکنیم که بین مردم و دولت شکاف ایجاد شود، بلکه آنها از جنس هم هستند و سمن ها باید به سمت مشارکت و انسجام بین این 2 نهاد پیش روند.
وی تصریح کرد: سمن ها به نوعی آتش به اختیار هستند و می توانند در مسائل مختلف کمک بسیار داشته باشند، در حالی که بخشنامه ها و قوانین دست کارشناسان دولت را در بسیاری مواقع می بندد.
اکبرپور با اشاره به جایگاه تشکل های مردم نهاد در کمک به مدیریت بحران کشور، بیان کرد: با وجود این که 14 کارگروه در برابر حوادث طبیعی پاسخگو هستند، ولی فضا برای ایفای نقش سمن ها در بحران ها زیاد است.
وی افزود: سمن ها سرمایه کشور هستند و با توجه به این که فضا برای فعالیت آن ها زیاد است، می توانیم با کمک ساختار توانمند تشکل هایی از جمله بسیج و هلال احمر امکانات زیادی را که در کشور داریم، فعال کنیم.
در استان قم تشکل های مردم نهادی در حوزه های مختلف از جمله اجتماعی فرهنگی، آسیب های اجتماعی، بهداشتی، درمانی و سلامت، تشکل های محیط زیست، خیران و بحران شکل گرفته است.
گردهمایی تشکل های اجتماعی استان قم همزمان با سالروز رونمایی از منشور حقوق شهروندی با حضور انجمن ها و تشکلات مردم نهاد استان شامل تشکل های دانشجویی، کانون های فرهنگی هنری مساجد، موسسه های فرهنگی هنری، موسسه های قرآنی، تشکل های کارگری و داوطلبان جمعیت هلال احمر در تالار معصومیه فرمانداری قم برگزار شد.
در این گردهمایی که سرپرست استانداری نیز حضور داشت، نمایندگان این تشکل ها به بیان نظرات و مشکلات حوزه های خود در مسائل مختلف پرداختند.
/2085/ 6133/


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
کشف دو جمجمه انسان در دربند
دو جمجمه و مقادیری استخوان متعلق به استخوان در ارتفاعات دربند کشف شد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها
دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برگزاری جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی چرایی افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها خبر داد.
کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند
در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری یا رویارویی نظامی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر اقتصاد جهانی به‌دنبال داشته باشد و قیمت نفت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند؛ موضوعی که هیچ‌کدام از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت، علاقه‌ای به آن ندارند.
نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی بخشی از دغدغه‌های بخش خصوصی را پوشش داده اما برای آنکه بتواند تأثیرات مثبتی از خود بر جای گذارد، نیاز به اصلاحات دارد.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
کنعانی‌مقدم: ˮمعامله قرنˮ ناقص الخلقه به دنیا آمد- از اهداف طرح ترامپ سرکوب جریان مقاومت است
عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین، معامله قرن را طرح خود خوانده رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که با چرغ سبز برخی از کشورهای عربی شکل گرفته است.
دیدار ظریف با سناتور آمریکایی طبق روال قبلی انجام شده است
علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرهای مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با یکی از سناتورهای آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
چشم راهیاب ملل مریوان به رده دوم جدول لیگ برتر فوتبال 
بانوان
تیم فوتبال بانوان سپیدار قائمشهر پانزدهیمن باختش را تجربه کرد
وحدت و همدلی رزمندگان اسلام  موجب پیروزی خرمشهر شد
تصادف در دشتی بوشهر7 کشته و زخمی بجا گذاشت
نشست تخصصی 'رسانه، دفاع مقدس و مقاومت' در خبرگزاری ایرنا برگزار شد
سه هزار سری جهیزیه توسط ستاد فرمان امام (ره) توزیع می شود
از رکورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده
بالگرد ارتش در تهران از سقوط نجات یافت
سردار فدوی: امروز دشمنان در برابر ایران موضع دفاعی گرفته اند
پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس در فردیس تشییع شد