دولت جدید لبنان تا 48 ساعت آینده متولد می شود

14:39 ۲۱۰ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 273 0
دولت جدید لبنان تا 48 ساعت آینده متولد می شود

بیروت-ایرنا-منابع آگاه نزدیک به «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان به خبرنگار ایرنا گفتند که چانه زنی ها برای تشکیل دولت جدید این کشور پس از هفت ماه به نتیجه رسیده و اسامی وزیران کابینه جدید تا 48 ساعت آینده اعلام می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سرانجام پس از هفت ماه از ماموریت یافتن «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان، پس از باز شدن گره موسوم به «گره سُنی» در روند تشکیل دولت، تکاپوی اجرای مقدمات کار معرفی وزرا و تهیه منشور کابینه جدید در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» و «بیت الوسط» مقر الحریری بیشتر شده است.
با کوتاه آمدن سعد الحریری در پذیرفتن مشارکت فراکسیون 6 نفره نمایندگان مستقل اهل سنت که خارج از حزب «جریان المستقبل» در انتخابات پارلمانی اردیبهشت ماه به مجلس رسیدند و اقدام «میشل عون» رئیس جمهوری در بخشیدن یک سهمیه وزارتی خود به آنان و همچنین پذیرش این نمایندگان و قبول اینکه وزیر انتخاب شده از جمع آنان نباشد و بلکه چند شخص را از طرف خود برای وزرات معرفی کنند، همه نشانه ها حاکی از آن است که بحران نبود دولت در لبنان که تاکنون 210 روز به طول انجامیده تا روز شنبه یا حداکثر یکشنبه پایان خواهد یافت.
بحرانی که در ابتدا به دلیل سهم خواهی های همپیمانان مسیحی و دروزی الحریری شروع شد و بعد با انحصارطلبی وی برای داشتن همه وزرای سنی برای حزب خود به اوج رسید و هفت ماه فرایند تشکیل دولت را به تعطیلی کشاند، تا مقام های لبنانی از جمله رئیس جمهوری و رئیس پارلمان همواره هشدار به خطر فروپاشی اقتصادی را بدهند.

**تحرکات پایانی برای هموارکردن راه تشکیل کابینه جدید
عصر دیروز (چهارشنبه) «جبران باسیل» رئیس حزب نزدیک به رئیس جمهوری یعنی «جریان ملی آزاد» و وزیر خارجه لبنان، در بیت الوسط با سعد الحریری دیدار و بر سر آخرین وضعیت تشکیل دولت به گفت و گو نشستند.
پس از این دیدار باسیل با بیان اینکه تشکیل دولت لبنان مدت زیادی به طول انجامید، گفت که امیدواریم در روز آینده دولت متولد شود و اینچنین لبنانی ها عید (میلاد حضرت مسیح و سال نوی میلادی) را با تشکیل دولت جدیشان جشن بگیرند.
وی افزود: با وجود اینکه فرایند بسیار طولانی شد ولی هدیه بزرگ این است که عملیات تشکیل و شروع به کار دولت، از معرفی وزرا و تدوین منشور کابینه گرفته تا رای اعتماد در مجلس، بسیار سریع پیش خواهد رفت و از جلسه نخست هیات دولت، 24 ساعته و به طور شبانه روزی کار و فعالیت آغاز خواهد شد تا برای کشور و هموطنان دستاوردهایی چون تحرک اقتصادی را به ارمغان آورد.
پیش از این دیدار، سرلشکر «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی لبنان با باسیل دیدار کرده و آخرین تحرکات و نتیجه آن را بررسی کرده بودند.
ابراهیم، سه شنبه در ادامه تحرک هفته گذشته رئیس جمهوری، با 6 نمایندگان سنی و پس از آن با سعد الحریری و میشل عون دیدار کرده بود و طرحی 5 بندی را مطرح کرد که همه طرف ها با کوتاه آمدن از مواضع خود، تشکیل دولت را تسهیل کنند. این طرح مقبول افتاد و الحریری که خود را «پدر اهل سنت لبنان» خوانده بود، وجود 6 نماینده اهل سنت خارج از چارچوب حزبش را در دولت پذیرفت و عون و نمایندگان سنی مستقل نیز با آن موافقت کردند تا پیش از پایان سال 2018 دولت جدید لبنان کار خود را آغاز کند.
البته سرلشکر عباس ابراهیم پس از دیدار با جبران باسیل، از «هاکوپ بقرادونیان» دبیرکل حزب «داشناک» (طاشناق) ارامنه لبنان که نماینده این دوره پارلمان نیز است، به همراه «آوادیس کیدانیان» وزیر گردشگری لبنان و از اعضای ارشد این حزب ارمنی استقبال کرد.
موضوع وزارت ارامنه در کابینه لبنان می رفت که گره ای جدید در روند جدید تشکیل دولت لبنان باشد ولی پس از مذاکره ابراهیم با این دو شخصیت برجسته ارامنه و پیگیری های او، قرار شد سهمیه ارامنه در کابینه جدید برای حزب داشناک حفظ شود و کیدانیان به کار خود ادامه دهد و این سهم به حزب و نیروی دیگری داده نشود.

**تدارک دیدار الحریری با نمایندگان سنی مستقل در کاخ بعبدا
منابع خبری گزارش دادند از دیروز تا کنون احزاب مختلف درحال ارائه نام وزرای خود به نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه هستند و پس از آنکه لیست الحریری کامل شد و عون نیز از گزینه های معرفی شده 6 نماینده سنی مستقل یکی را انتخاب کرد، به احتمال زیاد جمعه شب و در نهایت صبح شنبه نام وزرای دولت جدید به صورت رسمی از سوی کاخ بعبدا اعلام خواهد شد.
یک منبع آگاه نزدیک به رئیس جمهوری لبنان به خبرنگار ایرنا در بیروت گفت: قرار است جمعه 6 نماینده سنی مستقل به کاخ بعبدا بیایند و با میشل عون دیدار کنند. سپس سعد الحریری که پذیرفته به تحریم و نادیده گرفتن آنان پایان دهد، در حضور رئیس جمهور با این 6 نفر دیدار کند و عون از میان اسامی ارائه شده توسط سنی های مستقل نام گزینه نهایی خود را به آنها و الحریری اعلام کند.
این منبع آگاه ادامه داد: سپس قرار است سنی های مستقل کاخ را ترک کرده و جناب «نبیه بری» رئیس پارلمان به جمع عون و الحریری ملحق شود، و لیست نهایی کابینه جدید را تحیل بگیرد تا اقدامات لازم را از جمله تعیین یک روز برای تشکیل جلسه در پارلمان و فراخوان 128 نماینده مجلس برای رای اعتماد به کابینه انجام دهد.

**حمایت از 6 نماینده سنی و شرط حزب الله برای معرفی وزرای خود
همچنین یک منبع آگاه در حزب الله لبنان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره روند تشکیل دولت و شرط این حزب برای اعلام وزرای خود در حمایت از سنی های مستقل اظهار داشت: حزب الله در حمایت از مطالبه فراکسیون «اللقاء التشاوری» (6 نماینده سنی مستقل) در داشتن یک وزیر در دولت، و نادیده گرفتن این خواسته بر حق آنان توسط نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، نام 3 وزیر خود را تاکنون معرفی نکرده بود و دبیرکل حزب الله جناب «سید حسن نصرالله» در سخنرانی خود به صراحت اعلام کردند که این نمایندگان در سختی ها با مقاومت همراه بوده اند و کنار حزب الله ایستاده اند، و از آنجا که رای بخش بزرگی از جامعه اهل سنت را در انتخابات بدست آوردند، ما نیز به خاطر اجرای عدالت تا پذیرفته شدن خواسته آنان، نام وزرا را اعلام نخواهیم کرد.
وی افزود: دبیرکل حزب الله معرفی نام وزرا را منوط به چراغ سبز این 6 نماینده و توافق با نخست وزیر کرده و حزب الله داشتن یا نداشتن وزیر و هر مساله دیگر را به خود آنها واگذار کرده بود. حال ما منتظر اجرای بند چهارم و پنجم طرحی هستیم که بنابر آن فراکسیون 6 نفره سنی های مستقل می تواند در دولت مشارکت داشته باشد.
این منبع آگاه حزب الله خاطرنشان کرد: پس از دیدار با سعد الحریری با سنی های مستقل و معرفی گزینه نهایی وزارت از سوی آنان با توافق رئیس جمهوری، بندهای این طرح به طور کامل اجرا خواهد شد و آنگاه ما 3 وزیر خود را به نخست وزیر معرفی می کنیم.
به گفته این منبع «محمد فنیش» که به عنوان وزیر ورزش و جوانان در کابینه لبنان فعالیت دارد به همراه «محمود قماطی» دو نامی هستند که از سوی حزب الله برای معرفی به الحریری قطعی شده است؛ همچنین از میان «عماد شمص» و «جمیل جبق» نیز یک نفرشان تا فردا برای تصدی وزارت بهداشت برگزیده خواهند شد. پزشکانی که به صورت رسمی فعالیت هایی در حزب الله نداشته اند تا در صورت به عهده گرفتن وزارت توسط آنان، لبنان با تحریم های آمریکایی ضد حزب الله مواجه نشود.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

معاون مطبوعاتی: هرجا جهادی عمل کردیم به نتیجه رسیدیم
محمد خدادی در چهارمین گردهمایی مدیران روابط‌عمومی واحدهای جهاد دانشگاهی سراسری کشور که امروز پنج‌شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران، با رفتار جهادی قطعا به پیروزی خواهیم رسید.
حناچی: پیگیری برای بازسازی هرچه سریعتر میدان حسن آباد
پیروز حناچی شهردار تهران در پیامی توئیتری از همکاران خود در سازمان آتش نشانی شهر تهران تشکر کرد.
جنجال عکس‌های دزدی روی پاکت‌ سیگار در اروپا
زمانی که یک مرد ۵۰ ساله برای خرید یک پاکت سیگار به دکه سیگارفروشی‌ای در میسانو ایتالیا رفت، با تصویری روبرو شد که او را بر جای خود خشک کرد؛ تصویری از همسرش پیش از آنکه در بیمارستان جان خود را از دست دهد.
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که پلیس یونان در قبرس شماری از صهیونیست‌ها را به جرم تجاوز جنسی بازداشت کرده است.
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
اریک ترامپ ادعا کرده بود که پدرش 95 درصد محبوبیت دارد!واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ را در این فیلم مشاهده می نمایید.
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که طرف‌های درگیر در این کشور بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی تأکید کرده‌اند.
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
در پی تکمیل و عرضه خودرو‌های ناقص از سوی خودروسازان بزرگ و سررسید موعد تحویل خودرو‌های ثبت‌نامی، بازار از حالت انقباضی خارج شد و به نظر می‌رسد که شکست قیمت‌ها آغاز شده است.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.