مشکوک بودن خروج آمریکا از سوریه از منظر تحلیلگران عراقی

16:11 ۸۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 230 0
مشکوک بودن خروج آمریکا از سوریه از منظر تحلیلگران عراقی

بغداد – ایرنا – تحلیلگران و شخصیت های سیاسی و امنیتی برجسته در عراق نسبت به انگیزه های واقعی و پشت پرده های مسئله خروج یکباره نظامیان آمریکا از خاک سوریه ابراز نگرانی کرده و نسبت به دروغ بودن ادعاهای واشنگتن پیرامون اهداف خروج هشدار داده اند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این کارشناسان عراقی روز پنجشنبه در یادداشت هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند، گفتند: اگر بهانه خروج نظامیان آمریکا از سوریه، شکست داعش است، عراق از یکسال قبل پیروزی بر این گروه تروریستی را اعلام کرده و سزاوار بود که این نیروهای بیگانه قبل از سوریه، خاک عراق را ترک می کردند.
به گفته آنها، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا با سیاست یک بام و دو هوا، به جای پایان بخشیدن به حضور نظامیان خود در عراق، دست به ایجاد پایگاه های جدید در جوار مرزهای عراق با سوریه زده است.
شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق در صفحه شخصی اش در توییتر اولین کسی بود که به این موضوع اشاره و این سوال را مطرح کرد که «مگر داعش در عراق نیز شکست نخورده است؟ پس چرا آمریکا نیروهایش را از عراق خارج نمی کند؟»
نخبگان سیاسی و امنیتی عراق نسبت به تکرار تجربه 2011 که آمریکایی ها با خروج نظامی خود از عراق، زمینه ظهور و بروز داعش را در این کشور فراهم آوردند، هشدار داده اند.
این عده می گویند که داستان خروج نظامی امریکا از سوریه مشابه عراق است و همان طور که خروج نظامی امریکا منجر به تولد نسل جدید تروریست ها به نام داعش شد، خروج از سوریه نیز ممکن است بسترسازی برای نسل جدید و خشن تری از تروریست ها باشد تا زمینه بازگشت مجدد آمریکا به سوریه را مانند عراق فراهم کند.
سرلشکر بازنشسته «عبدالکریم خلف» در یادداشتی نوشته است که خروج نظامیان آمریکا براساس توافق با «بنیامین نتنیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای ایجاد بی ثباتی در سوریه و بسترسازی برای احیای مجدد داعش است.
وی در عین حال با اشاره به هوشمندی نیروهای سوریه و متحدانش در قبال این سیاست فریبکارانه آمریکایی ها و صهیونیست ها نوشته است که سوریه و متحدانش زمام امور را به دست خواهند گرفت و اجازه ظهور مجدد به داعش را نخواهند داد.
این افسر بازنشسته وزارت کشور عراق در عین حال به کردهای سوریه توصیه کرده است که به جای تکیه بر آمریکا راه حل مشکلات خود را در دمشق دنبال کنند.
عبدالکریم خلف خطاب به کردهای سوریه خصوصا نیروهای سوریه دمکراتیک (قسد) گفته است که «آمریکا از شما به عنوان ابزار استفاده می کند و هر وقت نیازی نبیند، شما را کنار می گذارد، بنابراین راه حل مشکل شما فقط و فقط در دمشق است.»
از طرفی «سالم مشکور» روزنامه نگاری که تجربه سال ها فعالیت در رسانه های آمریکایی را دارد، در یادداشتی گفته است که پیرامون خروج یکباره نیروهای آمریکا از سوریه دو دیدگاه کلی وجود دارد که یکی از این دیدگاه ها واگذاری کامل پرونده سوریه به روسیه است.
وی دیدگاه دوم را هماهنگی بین واشنگتن، آنکارا و رژیم صهیونیستی برای احیای مجدد داعش و نسل جدیدی از تروریست ها ذکر کرده است.
مشکور در عین حال افزوده است که خروج نظامیان آمریکا از سوریه بار دیگر باعث شد تا کردها احساس کنند که واشنگتن به آنها خیانت کرده است.
وی همچنین با اشاره تلویحی به سخنان نتانیاهو افزوده است که رژیم صهیونیستی خروج آمریکا از سوریه را به نفع حزب الله لبنان و ایران می داند.
اما «عباس الموسوی» از اعضای برجسته ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی» نخست وزیر سابق عراق، نسبت به تبعات به مراتب خطرناکتری هشدار داده و آن را زمینه جنگی ویرانگر در منطقه دانسته است.
وی گفته است که تصمیم به خروج نظامیان آمریکا از خاک سوریه شاید زمینه ساز برای یک اقدام نظامی در سال آینده (2019) باشد.
این شخصیت برجسته سیاسی عراق به مکان و کشور مورد هدف، در این اقدام نظامی آمریکا در 2019 اشاره نکرده اما گفته است: «خدا به خیر کند، اوضاع در منطقه نگران کننده است!»
از طرفی عضو فراکسیون «الفتح» نزدیک به الحشد الشعبی که جزو بزرگترین فراکسیون های پارلمان عراق است، خروج نظامی آمریکا را نشانه یاس و سرخوردگی واشنگتن از شکست سیاست ها و برنامه هایش در سوریه دانسته است.
«حنین قدو» به خبرگزاری «المعلومه» عراق گفته است که تصمیم به خروج نیروهای آمریکا از سوریه نشاندهنده میزان یاس و سرخوردگی است که واشنگتن بعد از سال ها، در براندازی دولت بشار اسد به آن رسیده است.
وی ادامه داده است که آمریکایی ها همچنین نگران بودند که وجود نیروهایشان در داخل خاک سوریه، آنها را در معرض حملات احتمالی قرار دهد و برای همین نیروها را به سرعت از سوریه خارج کرده اند.
در عین حال فرماندار شهرستان مرزی «قائم» از توابع استان الانبار در غرب عراق (در جوار مرزهای سوریه) تبلیغات رسانه ای که پیرامون خطر داعش عنوان می شود، بی دلیل خوانده و گفته است که تعداد عناصر داعش در خاک سوریه بسیار ناچیز است و نمی توانند تهدید امنیتی علیه عراق تلقی شوند.
«احمد المحلاوی» در اظهاراتی خبری امروز پنجشنبه همزمان با خروج نظامیان آمریکا از خاک سوریه افزوده است که گزارش های ما نشان می دهد تعداد عناصر داعش در داخل اراضی سوریه نزدیک به مرزهای عراق بسیار ناچیز است و نمی تواند تهدیدی علیه عراق باشند.
از طرفی دیگر برخی کارشناسان گفته اند که خروج آمریکا از سوریه نتیجه یک معامله با آنکارا است تا زمینه برای اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه خصوصا در اماکن حضور نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) فراهم شود.
برخی کاربران عراقی نیز روز پنجشنبه با انتشار تصویری از حرکت تانک های آمریکایی نوشته اند که نیروهای آمریکایی که در حال ترک خاک سوریه هستند، وارد اربیل مرکز اقلیم کردستان در شمال عراق شده اند.
در پیگیری خبرنگار ایرنا، این خبر هنوز از سوی منابع رسمی و محلی موثق تایید نشده است.
آمریکا در چند سال اخیر با ایجاد یک خط مواصلاتی از طریق خاک اقلیم کردستان عراق به داخل شمال سوریه، نیرو و تسلیحات خود را به مناطق کردنشین سوریه در شرق رودخانه فرات ارسال کرده بود.
ترامپ در دستور خود برای خروج نظامیان کشورش از سوریه گفته است که آنها به آمریکا برمی گردند اما کارشناسان در عراق درباره صداقت این ادعا ابراز تردیده کرده و با توجه به تثبیت مواضعی که آمریکا در عراق اخیرا آغاز کرده، احتمال داده اند که نیروهای خارج شده از سوریه به عراق آمده و در این کشور باقی بمانند.
صاحبنظران امنیتی و سیاسی عراق با اشاره به سال ها تعامل با آمریکایی ها در کشورشان، معتقدند که تجربه به آنها آموخته است که به اظهارات، مواضع و رفتارهای فریبکارانه آمریکا اعتمادی نداشته باشند و جالب اینکه همواره این تردید و بی اعتمادی ها، درست از آب در آمده است.
خاورم *10*353*380*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تاج: چای شخصی هدایتی را هم نخوردم
تهران - ایرنا - رییس فدراسیون فوتبال در واکنش به اظهارات «حسین هدایتی» گفت: من و هیچ یک از اعضای فدراسیون چای شخصی هدایتی را هم نخورده ایم و اینکه گفته می شود مبلغی در این باره به صورت شخصی پرداخت شده کذب محض و عاری از واقعیت است.
بلیت دیدارهای تیم فوتبال امید رایگان اعلام شد
تهران - ایرنا - بلیت سه مسابقه تیم فوتبال امید ایران در مرحله مقدماتی بازی های المپیک که در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود، رایگان اعلام شد.
کاناوارو در محاصره منتقدان چینی
تهران- ایرنا- بدنبال انتقادات گسترده و خشم شدید عمومی از انتصاب «فابیو کاناوارو» به سمت سرمربی تیم ملی چین، ظاهرا نخستین وظیفه مرد ایتالیایی روی نیمکت چینی ها، «پیروزی بر شک و شبهات نسبت به انتصابش» خواهد بود.
تمرین سرخپوشان در غیاب برانکو برگزار شد
تهران - ایرنا - آخرین تمرین تیم فوتبال پرسپولیس در سال 97 زیر نظر «کریم باقری» و در غیاب خارجی ها از جمله «برانکو ایوانکوویچ» سرمربی این تیم برگزار شد.
سلطانی‌فر: استقلال و پرسپولیس باید به دور حذفی آسیا برسند
وزیر ورزش و جوانان گفت: از هیأت مدیره جدید پرسپولیس انتظار ادامه شفافیت مالی و مالیاتی، شکل گیری ارکان و ساختار یک باشگاه، توسعه منابع درآمدی و توجه بیشتر و بهتر به هواداران و پیشکسوتان دارم.
فرانس فوتبال فهرست 50 سرمربی برتر تمام دوران را منتشر کرد
تهران- ایرنا- نشریه فرانس فوتبال فهرست 50 سرمربی برتر باشگاهی تمام دوران ها را منتشر کرد که در آن «رینوس میشل» سرمربی اسبق تیم آژاکس در صدر فهرست به عنوان بزرگ ترین سرمربی انتخاب شد.
مربی پرتاب‌های تیم ملی دو و میدانی معلولان: نباید دست روی دست گذاشت
مربی پرتاب‌های تیم ملی دو و میدانی معلولان گفت: سرمایه‌گذاری کشورها روی ورزش معلولان چشمگیر است.
عیدی مخابرات به تمام مشترکین تلفن ثابت در سراسر کشور
تهران- ایرنا- شرکت مخابرات ایران همزمان با فرا رسیدن ایام سال نو به همه مشترکین تلفن ثابت به مدت 24 ساعت مکالمه رایگان تلفن ثابت به ثابت درون شبکه هدیه می دهد.
کادرفنی تیم ملی والیبال بدون تغییر می‌ماند
سرپرست تیم ملی والیبال ایران اعلام کرد با اضافه شدن افروزی فهرست اعضای کادرفنی تیم ملی مانند سال گذشته شد و هیچ تغییری نخواهد داشت.
موزه ملی علوم و فناوری؛ نوپا اما پویا
تهران- ایرنا- موزه ملی علوم و فناوری به عنوان تنها موزه علمی کشور با وجود آغاز فعالیت از سال 1389، در مجامع بین‌المللی حرفی برای گفتن دارد و هر سال در ایام نوروز پذیرای بازدیدکنندگان و گردشگران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
دادستان واشنگتن، سفیر آمریکا در مکزیک می شود
گزارش سی ان ان در باره سلامت عقلی ترامپ
ترامپ قبل از ریاست جمهوری از دویچه بانک 2 میلیارد وام گرفته بود
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  دوشنه تا صبح  سه شنبه
مشاور اقتصادی اوباما خودکشی کرد
سازمان ملل : اسرائیل، فلسطینی ها را از آب آشامیدنی محروم کرد
آمریکا و فرانسه بر همکاری در شمال شرق سوریه تاکید کردند
سناتور آمریکایی: ترامپ آتش نژادپرستی را شعله ور کرد
آمریکا خواستار برگزاری انتخابات در نیکاراگوئه شد
سفر نتانیاهو به آمریکا تلاش برای پیروزی در انتخابات است