قادری: فرهنگ‌سازی ارتباط مستقیم با اسباب‌بازی کودکان دارد

14:08 ۳۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 67 0
قادری: فرهنگ‌سازی ارتباط مستقیم با اسباب‌بازی کودکان دارد

تهران- ایرنا- مدیر دپارتمان اسباب بازی‌های علمی و خلاق، گفت: برای تربیت درست فرهنگی کودکان باید با تفکر ابزار دست آنها را طراحی و تولید کرد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، یکی از مهم ترین نکات در فرهنگ و آموزش کودکان، توجه به اسباب بازی‌های در دست آنهاست. اسباب بازی هایی که خیلی ساده بسیاری از مفاهیم را در عمل و بازی به کودکان آموزش می دهند. اسباب بازی هایی که هر کدام می توانند بیش از مقداری که ما بزرگ ترها فکر می کنیم در ساخت و طراحی کودکانمان نقش داشته باشند.

در زیر گفت و گوی مشروح ما با مجید قادری، مدیر دپارتمان اسباب بازی های علمی و خلاق صنایع آموزشی را می‌‎خوانیم.

**ایرنا: برای شروع این گفت و گو بهتر است کمی برایمان از چیستی دپارتمان اسباب بازی‌های علمی و خلاق ( بازی پژوه) و فعالیت‌تان بگویید.
** قادری: اسباب بازی ها در دنیای امروز فرصتی برای دسترسی به اوقات فراغت با کیفیت تر، یادگیری غیر مستقیم حین بازی و ارتقای آموزش برای کودکان و نوجوانان هستند. همچنین کارشناسان با استفاده از این فرصت می توانند ضمن فراهم آوردن اوقات لذت بخش برای کودکان و نوجوانان زمینه های فعالیت های خلاق و ثمر بخش را برای آنان فراهم کنند.

دپارتمان اسباب بازی های علمی و خلاق (بازی پژوه) در این راستا به منظور ایجاد زمینه لازم برای رشد و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان تحت پوشش شرکت صنایع آموزشی مشغول به فعالیت، اعم از طراحی، تولید و تامین اسباب بازی تخصصی برای گروه های سنی پیش دبستانی ، دبستانی و بالاتر است.

**ایرنا: یعنی در فعالیت تان بخش پژوهش و تئوریک و نظریه ها بیشتر مورد نظرتان است، یا پژوهش بر روی میزان فروش و کسب سود اقتصادی در بازار ها؟ به زبان ساده تر بهتر است بپرسیم، آیا شما به چگونگی بازار هدف نگاه می‌کنید یا به پژوهش در مورد اسباب بازی های مفید و زاده شده از تئوری های علمی، مشغولید؟

** قادری: ما سعی می کنیم با نگاهی هم جانبه ضمن شناخت بازار مصرف و نیاز واقعی مصرف کنندگان به گونه ای عمل کنیم که محصولاتمان با قیمت و کیفیتی مناسب به بازار عرضه شود و از آنجا که پشتوانه این فعالیت ها مطالعه و تحقیقات بازار می باشد سعی می کنیم خانواده و والدین کودکان را با نقش موثر اسباب بازی علمی و خلاق در شکل گیری شخصیت کودکشان آشنا کنیم؛ به همین دلیل در تهیه راهنمای تولیداتمان دقت نظر فراوانی به خرج می دهیم.

*ایرنا: بنابراین وجه پژوهشی هم قائل هستید؟ اصلا این دپارتمان الان به پژوهش مشغول است؟ و بفرمایید که تاکنون در این مجموعه چه پژوهش‌هایی صورت گرفته و چه خروجی‌هایی داشته است؟
** قادری: استفاده از کارشناسان مجرب در حوزه تعلیم و تربیت و تکنولوژی آموزشی و گروه طراحان اسباب بازی در رشته طراحی صنعتی در طراحی اسباب بازی ها، خود گواه توجه دپارتمان بازی پژوه به تولید سرگرمی ها و اسباب بازی های مورد نیاز جامعه مخاطب است. همکاری با دانشگاه و پشتیبانی از دانشجوبان علاقه مند به طراحی علمی اسباب بازی و شرکت در نشست های تخصصی و تبادل نظر از جمله فعالیت تیم طراحی این دپارتمان می باشد.

**ایرنا: یکی از ابزارهایی که رشته فلسفه برای کودکان (فبک یا p4c) برای آموزش و تعالی فهم کودکان بر روی آن تاکید دارد اسباب بازی است. آیا شما با رشته فلسفه برای کودکان و نوجوانان در پژوهش‌هایتان ورودی دارید؛ چه از لحاظ تحقیقی و پژوهشی، چه از نظر مشورت‌گیری از اساتید، این رشته؟
**قادری: همانطور که در پاسخ سوال قبل اشاره کردم طراحی، تولید و تامین اسباب بازی در این دپارتمان متکی به نظر کارشناسان تخصصی و خرد جمعی است. به خودی خود نقش اسباب بازی را با توجه به نیاز کودک امروز مد نظر داریم و چیستی آن را تحلیل کرده و با توجیه آن اقدام به تولید می کنیم. بسیاری از تولیدات ما به روش مونته سوری طراحی و تولید شده است. البته نظریات متعددی در حوزه تعلیم و تربیت و اسباب بازی و فعالیت کودک وجود دارد و ما با توجه به تجارت موفق آنها و شرایط کودک امروز خودمان پیشنهاد ایده های مختلف را ارزیابی می کنیم.
ناگفته نماند روش‌های اجرایی در نظام پیش دبستانی ما متاسفانه هنوز مدون نشده و سلیقه ایی اجرا می شود و این خود یکی از معضلات نظام آموزشی ما است. ما تلاش می کنیم ضمن تامین بازار، روش‌های آموزشی مناسب را نیز معرفی کنیم.
توجه به گروه اسباب بازی‌های علمی و خلاق برای تقویت روحیه کنجکاوی و پرورش مهارت حل مسئله در کودک و نوجوان به همان اندازه‌ای برای ما اهمیت دارد که گروه اسباب بازی‌های محرک هوش هیجانی و تقویت روحیه فعالیت جمعی. همواره مبانی ایدئولوژیک یک بستر برای مصادیق فرهنگی، مانند کتاب، فیلم و سرگرمی و اسباب بازی است. چه متوجه آن باشیم و یا نباشیم. اما نگاه ما به اسلامی سازی به تولیدات فرهنگی با آنچه حاکمیت تبلیغ آن را می کند متفاوت است هر چند که یک شعار داریم. یعنی چگونگی اجرای آن است. حاکمیت سعی بر آن دارد خیلی رو و با توجه به تاریخ اسلام هویتی اسلامی به تولیدات فرهنگی از جمله اسباب بازی بدهد اما بنده معتقدم این رویکرد می بایستی در روحیه و محتوای محصولات باشد و فارغ از زمان و دوره خاص، هر چند که دوره های تاریخی و شخصیت‌های تاریخی را منکر نمی شوم. به طور مثال اگر ما فردی را چه کودک و چه بزرگسالی - را به واسطه یک اسباب بازی فکری به چالش بکشانیم و او را وادار به حل مسئله کنیم و قدرت استدلالی او را از این طریق تقویت کنیم آن فرد می‌تواند مصداق روایت یک ساعت تفکر معادل 40 سال عبادت بدانیم. از نظر بنده هر اسباب بازی که بتواند مسیر رشد کودک را هموار کند، آن اسباب بازی منطبق با تربیت دینی و اسلامی است.

**ایرنا: شما در پژوهش هایتان نسبت‌تان با بحث‌های ایدئولوژیک و اخلاقی و آیینی و در واقع اسلامی‌سازی‌ها چگونه است و آیا این رویکرد به این‌جا هم ورود کرده یا خیر؟ یعنی آیا آمده‌اید بنشینید و پژوهش کنید تا اسباب بازی‌هایی برای فهم مفاهیم دینی کودکان بسازید؟
**قادری: بله بنده شخصا این تجربه را داشتم و زمانی که با ناشری همکاری می‌کردم بخشی از سفارش آن ها تولید سرگرمی‌های دینی اسلامی بود و تولیدات هم با این سفارش به انجام رسید اما همان طور که قبلا عرض کردم به نظر می‌رسد که با فراهم کردن اسباب بازی‌ها و محیط بازی مناسب برای رشد طبیعی و فطری کودکان قطعا فعالیتی همسوی فرهنگ و مبانی دینی انجام داده ایم.

**ایرنا: اگر بخواهید به مسئولین مرتبط در حوزه ساخت و تولید اسباب بازی نکته ای تجربی از کار خودتان و تاثیر مهمش بر روی تربیت کودکان (کودکان امروز و شهروندان فردا) بگویید چه مد نظرتان می آید؟
**قادری: رونق و ایجاد صنعت اسباب بازی ضمن آنکه نیازهای کودکان را در حوزه بازی و اسباب بازی رفع می کند و به کیفیت آموزش غیر رسمی عمق می بخشد، به طور چشمگیری باعث اشتغال زایی در کشور می شود. توجه ویژه به صنعت و بازرگانی اسباب بازی، هم توسعه اقتصادی را فراهم می کند و هم توسعه فرهنگی را، غفلت مسئولین از این موضوع همواره کشور را دچار خسارت های عمیق و نادیده در حوزه فرهنگ و کودک می کند.

**ایرنا: آیا حمایتی مناسب از همکاران حوزه کاری در صنعت اسباب بازی ایران شما صورت می گیرد؟
** قادری: متاسفانه حمایت ها عمدتا تبلیغاتی و رسانه ای است تا عملی؛ هر چند طی 2 دهه اخیر اتفاقات مثبتی هم بوجود آمده است. مثل به وجود آمدن شورای نظارت بر اسباب بازی که از شوراهای اقماری شورای انقلاب فرهنگی می باشد و همچنین تدوین اسناد استاندارد سازی برای تولید اسباب بازی و فضاهای بازی در موسسه ملی استاندارد. ما سالهاست تلاش می کنیم به مسئولان نظام فرهنگی متذکر باشیم که اگر اسباب بازی یک کالای فرهنگی است، مثل کتاب، سینما و... برای حمایت و امکان رقابت با قاچاق اسباب بازی و حتی واردات اسباب بازی، 9 درصد ارزش افزوده مانند صنعت نشر و کتاب را برای تولید کنندگان اسباب بازی نیز حذف کنند، اما متاسفانه وقتی درخواست به این مرحله از حمایت های عملی می رسد، پاسخ سکوت است نه بیشتر.
**9246**1601**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

پردرآمدترین شغل‌های دنیا در سال ۲۰۱۹
مهم‌ترین عامل برای داشتن یک زندگی خوب، داشتن شغلی با درآمد مناسب و کافی است. این روز‌ها در سر تاسر دنیا با مشکل بیکاری افراد تحصیلکرده مواجه هستیم؛ و این امر دقت در انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی را گوشزد می‌کند.
روش‌های خشک کردن گل‌های طبیعی
طبیعت را که نگاه کنید بیشتر درختان عریانند و بی‌برگ و بار. خیلی‌هایمان شاید در این فصل دلمان گل تازه بخواهد برای همین می‌رویم سراغ خرید گل‌های شاخه بریده. گاهی حتی با این مهمانان چند روزه انس می‌گیریم و نمی‌خواهیم به این زودی‌ها دورشان بریزیم پس دنبال راه‌حلی می‌گردیم برای خشک کردن و ماندگار کردن‌شان در خانه.
لیپی که یک بار باخته، دوباره به ایران رسید
پرجمعیت‌ترین کشور جهان، دارنده عنوان نخست اقتصاد دنیا، دشمن شماره یک تولید‌کنندگان داخلی با اجناس فیک و ارزان‌قیمت و قهرمان بلامنازع بازی‌های آسیایی. اینها شاید معروف‌ترین توصیفات ممکن از کشور چین نزد ما ایرانی‌ها باشد.
چراغپور: چین نمی‌تواند حریف سرسختی باشد
جلال چراغپور درباره عملکرد ایران در جام ملت‌های این دوره صحبت کرد.
بیانی: بازی سخت در نیمه نهایی است
بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه این تیم راه همواری برای حضور در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا خواهد داشت گفت: دیدار برابر چین مشکلی برای تیم ملی ایجاد نمی کند.
توصیه مهم کی‌روش قبل از بازی با چین به بازیکنان
سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران قبل از دیدار برابر چین، توصیه‌هایی به شاگردانش برای پیروز شدن داشته است.
حریف پرسپولیس، هافبک شیلیایی جذب کرد
الاهلی عربستان با هافبک شیلیایی قرارداد بلند مدت امضا کرد. خبر دیگر اینکه ستاره برزیلی این تیم نیز سه ماه خانه نشین شده است.
مدیرروستا: تیم ملی برای قهرمانی چیزی کم ندارد
مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: ملی‌پوشان ما چیزی برای قهرمانی در جام ملت‌های آسیا کم ندارند و چین هم نمی تواند سد راه‌مان باشد.
یاوری: بی‌حاشیه باشیم، قهرمان می‌شویم
کارشناس فوتبال گفت: لیپی اگرچه با ایتالیا قهرمان جهان شده اما در دیدار با ایران بازیکنان کی‌روش با کیفیت‌تر از چینی‌ها هستند.
هیأت مدیره پرسپولیس چه زمانی معرفی می‌شود؟
با وجود گذشته یک هفته از وعده وزیر ورزش و جوانان هنوز اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس معرفی نشده‌اند و مشخص نیست که چه زمانی قرار است این اتفاق رخ دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
آقای شفر، استقلال، عابر بانک نیست
جذب گرو و نویمایر و هزینه‌های اضافی که استقلال بابت تمدید قرارداد شفر داد و البته دستمزدی که برای ساشا شفر در نظرگرفته شده درحال و روز اسفبار مالی کنونی استقلال بی‌اثر نیست.
مظنه واحدهای ۷۰ متری در تهران؟
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۷۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی دی ماه ۹۷ است.
رادوشوویچ: ماریو با بهترین کارنامه به پرسپولیس می‌آید
دروازه‌بان کروات پرسپولیس گفت: دوباره ثابت می‌کنیم پرسپولیس بهترین تیم ایران و آسیاست.
نقش فرهنگ در توسعه برای مدیران استان ناشناخته است
تصمیمات حوزه جوانان باید اجرایی باشد
مدارس چند مقطع تحصیلی در برخی مناطق خراسان رضوی تعطیل شد
8200 دانش آموز دختر کردستانی زیر پوشش طرح خود مراقبتی هستند
حفظ انقلابی‌گری راهکار مقابله با تهاجم نرم دشمن است
هویت فرهنگی یک منطقه را به خاطر اغراض شخصی زیر سوال نبریم
راسته های فرهنگی در پایتخت افزایش می یابد
40 چهره فرهنگی هنری برتر در «فصل رویش» تجلیل می شوند
هزینه های جاری دولت روزانه هزار میلیارد تومان است
چهار همایش و جشنواره در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود