گرجستان کشش موج عظیم مهاجران را ندارد

14:30 ۹۲ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 133 0
گرجستان کشش موج عظیم مهاجران را ندارد

باکو - ایرنا - ایرانیانی که زمانی با خرید یک آپارتمان و ثبت شرکت صوری به گرجستان عزیمت کرده بودند، بدنبال اقدامات سختگیرانه اخیر این کشور و بازگرداندن شماری از شهروندان ایرانی از مبادی ورودی، این روزها بدنبال فروش املاک و ترک گرجستان هستند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، گرجستان در سال های اخیر با لغو ویزا برای ورود ایرانیان ، تسهیل شرایط اقامت و سرمایه گذاری ، موجب جذب شماری زیادی از شهروندان ایرانی به این کشور شد، در حالیکه به گفته ی جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان ، کل ظرفیت اقتصادی این کشور در حد یک استان ایران است.

** درآمد سرانه پایین و بدهی خارجی بالا
گرجستان از جمهوری های تازه استقلال شوروی است ، این کشور 27 سال است که به صورت یک کشور مستقل اداره می شود و از لحاظ شاخص های اقتصادی در رده پایینی قرار دارد.
بر اساس جداول سال 2016 بانک جهانی ، درآمد ملی سرانه 9 هزارو 490 دلار است این رقم در مورد ایران و در همین سال 17 هزار و370 دلار اعلام شده است.
وزارت دارایی گرجستان ،چندی پیش بدهی خارجی این کشور را حدود پنج میلیارد دلار اعلام کرد که رقم قابل ملاحظه ای برای اقتصاد کوچک این کشور است .

** ثبت شرکت های صوری از سوی ایرانیان
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک گرجستان و ایران، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، در مورد وضعیت و شرایط فعلی ایرانیان در گرجستان ، گفت: عده ای از ایرانیان به تازگی اقدام به فروش خانه ها و املاک خود در گرجستان کرده اند ، البته بزرگ نمایی هم در رابطه با این موضع صورت می گیرد.
رحیم عباچی در مورد دلیل بروز این شرایط گفت :ایرانیان زیادی در چند سال اخیر با خرید ملک و اخذ اقامت یکساله اقدام به مهاجرت خانوادگی به این کشور کردند و بطور طبیعی انتظار خدمات آموزشی ، درمانی و غیره از این کشور دارند.
وی افزود: بسیاری از شرکت هایی که ایرانیان در گرجستان ثبت کرده اند صوری است و هیچگونه درآمد ، سودآوری و گردش مالی ندارد و تعداد کمی از ایرانیان مقیم گرجستان ، در این کشور مشغول فعالیت اقتصادی هستند.

** گرجستان بدنبال جذب سرمایه گذار است نه مهاجر
به گفته عباچی، گرجستان با توجه به شرایط اقتصادی ضعیفی که دارد یک کشور مهاجر پذیر نیست ، این کشور بدنبال جذب سرمایه خارجی برای رونق اقتصادی است .
وی تاکید کرد که گرجستان بعنوان یک کشور کوچک با ظرفیت اقتصادی محدودیت، کشش موج عظیم مهاجران ایرانی را ندارد.
عباچی در ادامه افزود: به نظر می رسد دولت گرجستان با بررسی وضعیت و عملکرد شرکت های ایرانی متوجه روند غیر عادی و صوری بودن آنها شده است .
وی با اشاره به اینکه، تابستان امسال نیز وقتی شمار ایرانیانی که عازم این کشور شدند به صورت چشم گیری بالا رفت ، افزود: دولت گرجستان برای جلوگیری از حضور ایرانیان در این کشور دست به یک اقدام نسنجیده در مبادی ورودی زد که در این شرایط تر و خشک با هم سوختند.

** چه کسانی اقدام به فروش خانه هایشان کرده اند؟
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک گرجستان و ایران گفت: بدنبال اقدامات سختگیرانه گرجستان و بازگردندان ایرانیان از مرزهای زمینی و هوایی این کشور ، عده ای اقدام به فروش خانه هایشان کرده اند .
عباچی اظهار داشت: بیشتر کسانیکه وضعیت شان در گرجستان تثبیت نشده یا اقامتشان تمدید نشده و یا حتی بیم دارند که اقامت شان تمدید نشود ، اقدام به فروش املاک خود گرفته اند.

** مشکلات اخیر دامن گیر فعالان اقتصادی ایرانی نشده است
وی در مورد وضعیت و شرایط فعالان اقتصادی ایرانی در گرجستان ، پس از حرکت اخیر دولت گرجستان با اتباع ایرانی ،گفت: کسانیکه سال هاست در گرجستان فعالیت اقتصادی دارند و از اقامت گرفته اند، مشکلات جدید دامن گیر این افراد نشده و محدودیتی شامل فعالیت آنها نشده است .
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان ، مشکل اصلی فعالان اقتصادی ایرانی را نوسانات ارزی عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه نرخ ارز اخیر بصورت چشم گیری کاهش یافته ولی هنوز قیمت مواد اولیه و محصولات داخلی پایین نیامده است.

** بازگرداندن ایرانیان از مرز مغایر رژیم لغو روادید بود
عباچی برخورد های ماموران گرجستان با شهروندان ایرانی را ناشایست توصیف کرد و گفت: اقدام گرجستان در رابطه با ایجاد محدودیت برای ورود خارجیان و شهروندان ایرانی بدون اطلاع رسانی قبلی و مغایر با تفاهم نام رژیم لغو روادید با ایران بود که در این زمینه سفارت ایران در تفلیس و وزارت خارجه تذکرات لازم را دادند.
وی افزود: تاکنون نیز گرجستان سیاست خاصی را دراین زمینه اعلام نکرده است .

** تمایل گرجستان به امریکا و غرب تازگی ندارد
وی در پاسخ به اینکه ' رفتار اخیر گرجستان با شهروندان ایرانی چقدر متاثر از قدرت های خارجی است ؟' گفت: از نظر سیاسی گرجستان متمایل به غرب است و از اهداف اصلی این کشور پیوستن به اتحادیه اروپا است ولی این موضوع تازگی ندارد و این کشورها سال ها است که برای ورود به اتحادیه اروپا و تطبیق قوانین خود برای این اتحادیه تلاش می کند.
خاورم ** 1579


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
توزیع بیش از ۳۹ هزار تن میوه شب عید
گندم نوبرانه ۹۸ آمد
گلایه معدنی‌ها از شدت خودتحریمی‌ها!
آموزش، کلید رونق تولید - رفع بیکاری در سایه تولید صادرات محور
بیش از 9 تن گوشت قرمز و مرغ در میاندوآب توزیع شد
روند صعودی طلای جهانی متوقف شد
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
منبت ملایر؛ پیشگام در تولید، تشنه صادرات
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز ویلا
فراوانی در بازار میوه با قیمت‌های عجیب و غریب