گرجستان کشش موج عظیم مهاجران را ندارد

14:30 ۱۷۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 206 0
گرجستان کشش موج عظیم مهاجران را ندارد

باکو - ایرنا - ایرانیانی که زمانی با خرید یک آپارتمان و ثبت شرکت صوری به گرجستان عزیمت کرده بودند، بدنبال اقدامات سختگیرانه اخیر این کشور و بازگرداندن شماری از شهروندان ایرانی از مبادی ورودی، این روزها بدنبال فروش املاک و ترک گرجستان هستند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، گرجستان در سال های اخیر با لغو ویزا برای ورود ایرانیان ، تسهیل شرایط اقامت و سرمایه گذاری ، موجب جذب شماری زیادی از شهروندان ایرانی به این کشور شد، در حالیکه به گفته ی جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان ، کل ظرفیت اقتصادی این کشور در حد یک استان ایران است.

** درآمد سرانه پایین و بدهی خارجی بالا
گرجستان از جمهوری های تازه استقلال شوروی است ، این کشور 27 سال است که به صورت یک کشور مستقل اداره می شود و از لحاظ شاخص های اقتصادی در رده پایینی قرار دارد.
بر اساس جداول سال 2016 بانک جهانی ، درآمد ملی سرانه 9 هزارو 490 دلار است این رقم در مورد ایران و در همین سال 17 هزار و370 دلار اعلام شده است.
وزارت دارایی گرجستان ،چندی پیش بدهی خارجی این کشور را حدود پنج میلیارد دلار اعلام کرد که رقم قابل ملاحظه ای برای اقتصاد کوچک این کشور است .

** ثبت شرکت های صوری از سوی ایرانیان
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک گرجستان و ایران، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، در مورد وضعیت و شرایط فعلی ایرانیان در گرجستان ، گفت: عده ای از ایرانیان به تازگی اقدام به فروش خانه ها و املاک خود در گرجستان کرده اند ، البته بزرگ نمایی هم در رابطه با این موضع صورت می گیرد.
رحیم عباچی در مورد دلیل بروز این شرایط گفت :ایرانیان زیادی در چند سال اخیر با خرید ملک و اخذ اقامت یکساله اقدام به مهاجرت خانوادگی به این کشور کردند و بطور طبیعی انتظار خدمات آموزشی ، درمانی و غیره از این کشور دارند.
وی افزود: بسیاری از شرکت هایی که ایرانیان در گرجستان ثبت کرده اند صوری است و هیچگونه درآمد ، سودآوری و گردش مالی ندارد و تعداد کمی از ایرانیان مقیم گرجستان ، در این کشور مشغول فعالیت اقتصادی هستند.

** گرجستان بدنبال جذب سرمایه گذار است نه مهاجر
به گفته عباچی، گرجستان با توجه به شرایط اقتصادی ضعیفی که دارد یک کشور مهاجر پذیر نیست ، این کشور بدنبال جذب سرمایه خارجی برای رونق اقتصادی است .
وی تاکید کرد که گرجستان بعنوان یک کشور کوچک با ظرفیت اقتصادی محدودیت، کشش موج عظیم مهاجران ایرانی را ندارد.
عباچی در ادامه افزود: به نظر می رسد دولت گرجستان با بررسی وضعیت و عملکرد شرکت های ایرانی متوجه روند غیر عادی و صوری بودن آنها شده است .
وی با اشاره به اینکه، تابستان امسال نیز وقتی شمار ایرانیانی که عازم این کشور شدند به صورت چشم گیری بالا رفت ، افزود: دولت گرجستان برای جلوگیری از حضور ایرانیان در این کشور دست به یک اقدام نسنجیده در مبادی ورودی زد که در این شرایط تر و خشک با هم سوختند.

** چه کسانی اقدام به فروش خانه هایشان کرده اند؟
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک گرجستان و ایران گفت: بدنبال اقدامات سختگیرانه گرجستان و بازگردندان ایرانیان از مرزهای زمینی و هوایی این کشور ، عده ای اقدام به فروش خانه هایشان کرده اند .
عباچی اظهار داشت: بیشتر کسانیکه وضعیت شان در گرجستان تثبیت نشده یا اقامتشان تمدید نشده و یا حتی بیم دارند که اقامت شان تمدید نشود ، اقدام به فروش املاک خود گرفته اند.

** مشکلات اخیر دامن گیر فعالان اقتصادی ایرانی نشده است
وی در مورد وضعیت و شرایط فعالان اقتصادی ایرانی در گرجستان ، پس از حرکت اخیر دولت گرجستان با اتباع ایرانی ،گفت: کسانیکه سال هاست در گرجستان فعالیت اقتصادی دارند و از اقامت گرفته اند، مشکلات جدید دامن گیر این افراد نشده و محدودیتی شامل فعالیت آنها نشده است .
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان ، مشکل اصلی فعالان اقتصادی ایرانی را نوسانات ارزی عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه نرخ ارز اخیر بصورت چشم گیری کاهش یافته ولی هنوز قیمت مواد اولیه و محصولات داخلی پایین نیامده است.

** بازگرداندن ایرانیان از مرز مغایر رژیم لغو روادید بود
عباچی برخورد های ماموران گرجستان با شهروندان ایرانی را ناشایست توصیف کرد و گفت: اقدام گرجستان در رابطه با ایجاد محدودیت برای ورود خارجیان و شهروندان ایرانی بدون اطلاع رسانی قبلی و مغایر با تفاهم نام رژیم لغو روادید با ایران بود که در این زمینه سفارت ایران در تفلیس و وزارت خارجه تذکرات لازم را دادند.
وی افزود: تاکنون نیز گرجستان سیاست خاصی را دراین زمینه اعلام نکرده است .

** تمایل گرجستان به امریکا و غرب تازگی ندارد
وی در پاسخ به اینکه ' رفتار اخیر گرجستان با شهروندان ایرانی چقدر متاثر از قدرت های خارجی است ؟' گفت: از نظر سیاسی گرجستان متمایل به غرب است و از اهداف اصلی این کشور پیوستن به اتحادیه اروپا است ولی این موضوع تازگی ندارد و این کشورها سال ها است که برای ورود به اتحادیه اروپا و تطبیق قوانین خود برای این اتحادیه تلاش می کند.
خاورم ** 1579


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیمان فخری: نفس کره جنوبی را گرفتیم- به عابدینی افتخار می‌کنم
سرمربی تیم ملی شمشیربازی سابر ایران گفت: ملی پوشان در قهرمانی آسیا فوق العاده ظاهر شدند و از امتیازی که در این مسابقات به دست آوردیم بسیار راضی هستم.
چالش‌ها و فرصت‌های میزبانی ارومیه از لیگ ملت‌های والیبال
نگاهی به شرایط میزبانی ارومیه از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال نشان داد که در صورت ثبات مدیریت و حساسیت بیشتر فدراسیون بر رعایت پروتکل های جهانی، ‌می‌توان فرصت‌های بیشتری را در میزبانی‌های مشابه برای شهر میزبان پدید آورد.
پوریا فیاضی لژیونر شد- پلاس لیگا مقصد بعدی پشت خط زن تیم ملی والیبال
پوریا فیاضی دریافت کننده تیم ملی والیبال ایران فصل آینده برای تیم بدزین در پلاس لیگ لهستان بازی خواهد کرد.
درخواست رسول خادم از مسئولان ورزش
رسول خادم از مسئولان درخواست کرد پروژه نیمه کاره سالن ۵ هزار نفره کشتی جویبار را به سرانجام برسانند و مانع هدر رفتن میلیاردها هزینه انجام شده شوند.
بررسی زاویه‌ای پنهان در آشوب‌های فوتبال- آیا یگان ویژه مقصر است؟
یک ضلع مجموعه برگزار کننده مسابقات فوتبال، یگانویژه نیروی انتظامی است. در بررسی حواشی و حوادثی که در ورزشگاه‌ها رخ می‌دهد معمولا نقش این نیرو نادیده گرفته می‌شود؛ نیرویی که با وجود مسئولیت بسیار در برقراری نظم، بعضا اشتباهات احتمالی‌اش نادیده گرفته می‌شود.
ماجرای مرموز سرقت نوزاد از بیمارستان
تحقیقات در پرونده نوزاد ربایی در یکی از بیمارستان‌های غرب استان تهران، با شناسایی چند مظنون وارد مرحله تازه‌ای شد.
وقتی پول برانکو را ندارید، چطور مربی بزرگ‌تر می‌آورید؟
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران معتقد است وقتی پرسپولیس نمی‌تواند حقوق برانکو را بدهد، چطور می‌تواند به سراغ مربی بزرگ‌تر از او برود؟
درصورت پریدن غذا در گلو چه باید کرد؟
در این مطلب قصد داریم شما را با نکات مهم کمک‌های اولیه به هنگام خفگی آشنا می‌کنیم.
گفت‌وگوی تلفنی وزرای دفاع ترکیه و روسیه درباره سوریه
وزیر دفاع ترکیه با همتای روس خود درباره تحولات سوریه به‌ صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.
زیر و بم مراقبت از پوست در تابستان!
یک متخصص پوست و مو گفت: مراقبت از پوست مخصوصاً در روزهای گرم تابستان که امواج فرابنفش خورشید می‌تواند آثار مخربی داشته باشد، مهم و ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه سوته دندان هایتان را سفید کنید
به کمک این دو ماده به طور صد‌درصد طبیعی و در زمان کوتاهی دندان‌های سفیدی خواهید داشت.
خرس دزد دیده بودید؟!- فیلم
فیلمی از سرقت یک خرس از خودرو را در زیر می بینید.
تعیین ضرب‌الاجل ۱۰ روزه مقتدی صدر برای تکمیل کابینه عراق
«مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد.
کریم باقری از تصمیم برانکو خبر داشت؟
اولین نفری که در باشگاه پرسپولیس از تصمیم جدایی برانکو مطلع شده بوده است، کریم باقری بوده است.
خوردبین: جانشین برانکو باید خارجی باشد- او از بدقولی‌ها خیلی ناراحت بود
سرپرست سابق تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید بدقولی‌ها برانکو ایوانکوویچ را ناراحت می‌کرد.
تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی‌اطلاعی یا دست‌های پنهان!؟
۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن
مودم‌های جیبی گران و از دور خارج شدند
ساخت ˮشیر کنترل دبیˮ برای توزیع عادلانه آب در کشاورزی
دلایل روند کاهشی قیمت خودرو از نظر سازمان حمایت
باید از موازی کاری جلوگیری کنیم
سهم ایران از واردات کشورهای عربی تنها ۳ درصد است
تشخیص کیفیت برگ سبز چای برعهده ناظران است
برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند
شرط ممنوعیت واردات کالا