مهلت سه ماهه استاندار برای بازگشایی کارخانه شیر ایلام

15:27 ۱۸۶ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 233 0
مهلت سه ماهه استاندار برای بازگشایی کارخانه شیر ایلام

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام اخیرا با انتقاد از تعطیلی 2 ساله تنها کارخانه شیر این استان هشدار داد طی سه ماه اتی این واحد باید فعالیت خود ر ا از سر گیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، ایلام با 2.5 میلیون راس دام سبک و سنگین و همچنین ظرفیت مراتع و طبیعت بکر یکی از مهم ترین مناطق مستعد دامداری است ولی تاکنون استفاده لازم در این بخش برای ارزش افزوده بیشتر در استان برده نشده است.
استانی که مهد دامداری و تولید شیر است، ولی هنوز کارخانه شیر فعالی ندارد، تنها کارخانه شیر استان در شهرک صنعتی ایلام حدود دو سال است که تعطیل شده البته کارخانه شیر ایلام از برند کالبر استفاده کرده و در واقع شیر استان اصلا نام و برندی ندارد.
در جریان نشستی که برای تعیین تکلیف این واحد صنعتی به تازگی در استانداری ایلام برگزار شد دلایل مختلفی به عنوان علل و عاملان تعطیلی این واحد صنعتی مطرح شد.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان ایلام گفت: کارخانه شیر ایلام حدود دو سال است که تعطیل شده و حدود 30 نفر هم در پی تعطیلی آن از کار بیکار شده اند.
یارالله نصیری عنوان کرد: عدم دسترسی آسان به مواد اولیه(شیر)، مشکلات نقدینگی و...باعث تعطیلی این کارخانه شده است و پیشنهاد شده برای فعال کردن دوباره این کارخانه نزدیک به چهار میلیارد تومان تسهیلات جدید بانکی به این واحد صنعتی تزریق شود.
اما قصه کارخانه شیر ایلام گویا به همین سادگی نصیری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نبود و مسئولان بانک ملی به عنوان بانک عامل اعلام کردند هنوز سرمایه گذار این واحد صنعتی تسهیلات قبلی خود را پرداخت نکرده است و حتی سودهای آن نیز پرداخت نشده است.
مسئولان بانکی معتقد بودند فرصت های چندباره برای استهمال تسهیلات راه به جایی نبرده و این واحد صنعتی بیش از 800 میلیون بدهی بانکی دارد که مشمول ماده 141 شده است.
طبق قانون واحد تولیدی که مشمول ماده 141 باشد دیگر نمی تواند تسهیلات جدید دریافت کند، به همین دلیل باید اول واحد تولیدی با ارزیابی جدید نسبت به افزایش سرمایه واحد تولیدی اقدام کند.
طبق گفته سرمایه گذاران طرح کارخانه شیر ایلام برای خروج از ماده 141 درخواست ارزیابی جدید برای افزایش سرمایه کارخانه ارائه شده تا زمان تصویب 45 روز طول می کشد.
بحث ها و بگو و مگوی بین مسئولان بانکی و واحد تولیدی در مورد تسهیلات و جرائم باعث خشم استاندار در جلسه شد و بر این اساس استاندار از مسئولان جلسه به دلیل اینکه باید طرح ها قبل از ورود به جلسه باید کارشناسی دقیق صورت گیرند و این کار انجام برای کارخانه شیر انجام نشده، انتقاد کرد.
اما معاون اقتصادی استاندار ایلام معتقد بود که مدیران این واحد تولیدی کننده کار نیستند و حتی خواسته اند که دستگاه های کارخانه شیر را استان خارج کنند ولی ما مانع آن شده ایم.
ایوب درویشی عنوان کرد: طبق قول و قرارهای قبلی مدیران این واحد تولیدی به تعهدات خود عمل نکردند و تمام حرف این است که این آقایان نمی خواهند این طرح شکل بگیرد.
استاندار ایلام نیز اظهار داشت: اول از همه اینکه در کنار پیگیری صاحبان کارخانه برای خروج از ماده 141، همزمان مسئولان بانکی پیگیر فراهم کردن تسهیلات برای راه اندازی کراخانه شیر باشند.
وی گفت: تا سه ماه آینده مدیران این واحد صنعتی فرصت دارند این واحد تولیدی را راه اندازی کنند در غیر این صورت مسئولان بانکی با همکاری دادستانی نسبت به تملک کارخانه شیر اقدام کنند.
در این هم مسئولان بانکی برای همکاری برای تقسیط بدهی ها و تسهیلات جدید قول همکاری دادند و هم سرمایه گذاران و مجریان طرح قوبل کردند طرح را تا سه ماه آینده راه اندازی و فعال کنند.
رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام نیز اعلام کرد: هیچ مشکلی بابت تامین شیر برای این واحد تولیدی وجود ندارد و هم اکنون 88 هزار تن تولید سالانه شیر استان است.
سید محمد تراب میری عنوان کرد: روزانه 240 تن شیر در استان ایلام تولید می شود و آمادگی کامل برای تامین شیر کارخانه شیر با قیمت مصوب دولت وجود دارد.
برای استانی که قطب دامداری کشور است وجود کارخانه شیر بسیا مهم و حیاتی است، علاوه بر رونق دامداری باعث اشتغال و تولید در استان نیز می شود.
امیدواریم با تصمیمات اخذ شده در ستاد تسهیل استان شاهد فعال شدن کارخانه شیر ایلام بعد از دو سال تعطیلی باشیم واحدی که از منابع ارزان کم استفاده نکرده است.
/6034/7177


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.