مهلت سه ماهه استاندار برای بازگشایی کارخانه شیر ایلام

15:27 ۹۰ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 205 0
مهلت سه ماهه استاندار برای بازگشایی کارخانه شیر ایلام

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام اخیرا با انتقاد از تعطیلی 2 ساله تنها کارخانه شیر این استان هشدار داد طی سه ماه اتی این واحد باید فعالیت خود ر ا از سر گیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، ایلام با 2.5 میلیون راس دام سبک و سنگین و همچنین ظرفیت مراتع و طبیعت بکر یکی از مهم ترین مناطق مستعد دامداری است ولی تاکنون استفاده لازم در این بخش برای ارزش افزوده بیشتر در استان برده نشده است.
استانی که مهد دامداری و تولید شیر است، ولی هنوز کارخانه شیر فعالی ندارد، تنها کارخانه شیر استان در شهرک صنعتی ایلام حدود دو سال است که تعطیل شده البته کارخانه شیر ایلام از برند کالبر استفاده کرده و در واقع شیر استان اصلا نام و برندی ندارد.
در جریان نشستی که برای تعیین تکلیف این واحد صنعتی به تازگی در استانداری ایلام برگزار شد دلایل مختلفی به عنوان علل و عاملان تعطیلی این واحد صنعتی مطرح شد.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان ایلام گفت: کارخانه شیر ایلام حدود دو سال است که تعطیل شده و حدود 30 نفر هم در پی تعطیلی آن از کار بیکار شده اند.
یارالله نصیری عنوان کرد: عدم دسترسی آسان به مواد اولیه(شیر)، مشکلات نقدینگی و...باعث تعطیلی این کارخانه شده است و پیشنهاد شده برای فعال کردن دوباره این کارخانه نزدیک به چهار میلیارد تومان تسهیلات جدید بانکی به این واحد صنعتی تزریق شود.
اما قصه کارخانه شیر ایلام گویا به همین سادگی نصیری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نبود و مسئولان بانک ملی به عنوان بانک عامل اعلام کردند هنوز سرمایه گذار این واحد صنعتی تسهیلات قبلی خود را پرداخت نکرده است و حتی سودهای آن نیز پرداخت نشده است.
مسئولان بانکی معتقد بودند فرصت های چندباره برای استهمال تسهیلات راه به جایی نبرده و این واحد صنعتی بیش از 800 میلیون بدهی بانکی دارد که مشمول ماده 141 شده است.
طبق قانون واحد تولیدی که مشمول ماده 141 باشد دیگر نمی تواند تسهیلات جدید دریافت کند، به همین دلیل باید اول واحد تولیدی با ارزیابی جدید نسبت به افزایش سرمایه واحد تولیدی اقدام کند.
طبق گفته سرمایه گذاران طرح کارخانه شیر ایلام برای خروج از ماده 141 درخواست ارزیابی جدید برای افزایش سرمایه کارخانه ارائه شده تا زمان تصویب 45 روز طول می کشد.
بحث ها و بگو و مگوی بین مسئولان بانکی و واحد تولیدی در مورد تسهیلات و جرائم باعث خشم استاندار در جلسه شد و بر این اساس استاندار از مسئولان جلسه به دلیل اینکه باید طرح ها قبل از ورود به جلسه باید کارشناسی دقیق صورت گیرند و این کار انجام برای کارخانه شیر انجام نشده، انتقاد کرد.
اما معاون اقتصادی استاندار ایلام معتقد بود که مدیران این واحد تولیدی کننده کار نیستند و حتی خواسته اند که دستگاه های کارخانه شیر را استان خارج کنند ولی ما مانع آن شده ایم.
ایوب درویشی عنوان کرد: طبق قول و قرارهای قبلی مدیران این واحد تولیدی به تعهدات خود عمل نکردند و تمام حرف این است که این آقایان نمی خواهند این طرح شکل بگیرد.
استاندار ایلام نیز اظهار داشت: اول از همه اینکه در کنار پیگیری صاحبان کارخانه برای خروج از ماده 141، همزمان مسئولان بانکی پیگیر فراهم کردن تسهیلات برای راه اندازی کراخانه شیر باشند.
وی گفت: تا سه ماه آینده مدیران این واحد صنعتی فرصت دارند این واحد تولیدی را راه اندازی کنند در غیر این صورت مسئولان بانکی با همکاری دادستانی نسبت به تملک کارخانه شیر اقدام کنند.
در این هم مسئولان بانکی برای همکاری برای تقسیط بدهی ها و تسهیلات جدید قول همکاری دادند و هم سرمایه گذاران و مجریان طرح قوبل کردند طرح را تا سه ماه آینده راه اندازی و فعال کنند.
رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام نیز اعلام کرد: هیچ مشکلی بابت تامین شیر برای این واحد تولیدی وجود ندارد و هم اکنون 88 هزار تن تولید سالانه شیر استان است.
سید محمد تراب میری عنوان کرد: روزانه 240 تن شیر در استان ایلام تولید می شود و آمادگی کامل برای تامین شیر کارخانه شیر با قیمت مصوب دولت وجود دارد.
برای استانی که قطب دامداری کشور است وجود کارخانه شیر بسیا مهم و حیاتی است، علاوه بر رونق دامداری باعث اشتغال و تولید در استان نیز می شود.
امیدواریم با تصمیمات اخذ شده در ستاد تسهیل استان شاهد فعال شدن کارخانه شیر ایلام بعد از دو سال تعطیلی باشیم واحدی که از منابع ارزان کم استفاده نکرده است.
/6034/7177


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
82 واحد صنفی متخلف در مریوان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند
پیشرفت واحد تولیدی سرمایه گذاری 'دهلر' به 30 درصد رسید
نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی در یاسوج افتتاح شد
بیش از 100 تن برنج و شکر در پردیس توزیع شده است
تولید آزمایشی معدن مس طارم آغاز شده است
سایپا 18 هزار خودرو در آخرین ماه سال تحویل داد
باید همه برای گذر از شرایط تحریم تلاش کنند
سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی اولویت نخست استان است
دولت با واگذاری کارخانه سیمان ری به شهرداری موافقت کرد
قیمت میوه دولتی در بازارهای البرز تعیین شد