یلدای نجومی

14:38 ۲۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 67 0
یلدای نجومی

همدان- ایرنا- نوسان قیمت ها و گرانی آجیل و میوه، به طور حتم امسال یلدای گرانی را برای الوند نشینان رقم می زند.

ایرنا

به گفته متولیان امر قیمت های نجومی میوه و خشکبار که بخشی از آن به فعالیت دلالان سودجو بر می گردد در کنار مشکلات اقتصادی که به ویژه دهک های پایین جامعه با آن درگیر هستند موجب کوچکتر شدن سفره شب یلدا امسال می شود.
کارشناسان مسایل اجتماعی معتقدند که افزایش قیمت ها به ویژه در روزهای آخر فصل پاییز و شب یلدا موجب کمرنگ شدن صله رحم و دید و بازدید خانواده ها می شود.
صفرهایی که بر روی کاغذ یا اتیکت موجود بر روی پسته و بادام ردیف شده اند به راحتی می توان طعم گرانی شب یلدای امسال را حس کرد.
افزایش غیر منتظره آجیل و خشکبار که در بیشتر رسانه ها به آن اشاره شده بیانگر افزایش قیمت آنها نسبت به سال گذشته است.
هم اینک قیمت انار مرغوب هر کیلوگرم در بازار میوه همدان تا 120 هزار ریال به فروش می رسد همچنین هندوانه هایی که از نظر طعم و مزه شباهتی به هندوانه فصل تابستان ندارند با قیمت نجومی هر کیلوگرم 30تا 40 هزار ریال در اختیار مشتری قرار می گیرد.
نارنگی و پرتقال که پرفروش ترین میوه در این فصل به شمار می رود با 60 تا 80 درصد افزایش نسبت به روزهای گذشته عرضه شد.
هر چند نوسان قیمت در قسمت آجیل و خشکبار با روند صعودی قیمت نرخ ارز شدت گرفت اما پس از مدیریت خوب دولت در کاهش قیمت ارز اما عده ای همچنان برای کاهش قیمت مقاومت می کنند.
نوسان قیمت بر روی درآمد فعالان در این صنف نیز تاثیر منفی داشته است چراکه میزان فروش آجیل شب یلدا به نسبت سال گذشته کاهش داشته و بیشتر با توقف موقت در کنار آجیل فروشی تنها نظاره گر قیمت ها
بوده و به علت کاهش توان مالی نسبت به خرید اقدامی نمی کنند.
افزایش قیمت انار به عنوان یکی از اصلی ترین میوه های شب یلدا همچنان نقل محافل است اما در کنار آن انارهای با قیمت پایین 40 تا 60 هزار ریال به ویژه توسط وانت بارهای میوه فروش در همدان عرضه می شود.
اما رییس اتحادیه میوه و تره بار نسبت به این موضوع هشدار داد و گفت: انارهای نامرغوب و دانه سفید وارد بازار شده و توصیه می کنم شهروندان از وانت بارها خرید نکنند.
رییس اتحادیه قنادان، خشکبار و آجیل‌ فروشان همدان نیز گفت: با وجود اینکه روسای این اتحادیه در تهران قیمت آجیل شب یلدا را هر کیلوگرم یک میلیون ریال تعیین کردند اما در نشستی با آجیل فروشان همدان، آنها با 30 درصد کاهش قیمت و عرضه آجیل 700 هزار ریال موافقت کردند.
محمد ارغوان افزود: آجیل شب یلدا شامل توت خشک، نخود، شانی، برگ زردآلو، نقل گشنیزی، باسلق، بادام درختی، بادام هندی، پسته و مغز گردو است.
وی با بیان اینکه وزن هر یک از این اقلام یکسان و مساوی است اضافه کرد: در صورت درخواست مشتری به افزایش یا کاهش وزن یکی از اقلام، نرخ تعیین شده نیز تغییر می یابد.
رییس اتحادیه قنادان، خشکبار و آجیل‌ فروشان همدان ادامه داد: آجیل چهار مغز درجه یک نیز یک میلیون و 600 هزار ریال و 20 تا 25 درصد ارزانتر از تهران در واحدهای صنفی همدان عرضه می شود.
ارغوان اظهار داشت: هم اینک هر کیلوگرم نخود 200 هزار ریال، کشمش شانی 370 هزار ریال، توت خشک 550 هزار ریال، برگه زردآلو 350 هزار ریال، نُقل 150 هزار ریال و باسلق 150 هزار ریال عرضه می شود.
وی ادامه داد: همچنین قیمت بادام درختی هر کیلوگرم 250 هزار ریال، بادام هندی یک میلیون و 500 هزار ریال و مغز گردو یک میلیون ریال تعیین شده است.
رییس اتحادیه قنادان، خشکبار و آجیل‌ فروشان همدان گفت: با وجود اینکه هر کیلوگرم پسته درجه یک 2 میلیون و 700 هزار ریال عرضه می شد اما هم اینک به 2 میلیون ریال کاهش یافته است.
ارغوان اظهار داشت: با توجه به کاهش میزان عرضه و تقاضا در فردای شب یلدا شاهد کاهش 30 درصدی قیمت آجیل خواهیم بود.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان نیز با بیان اینکه نگرانی در زمینه تامین میوه و مرکبات وجود ندارد توصیه کرد: شهروندان خرید میوه شب یلدا را به پایان ماه موکول نکنند.
علیرضا شمس اضافه کرد: شهروندان هم اینک می توانند بدون اتلاف وقت در ترافیک با مدیریت وقت و زمان، میوه های با کیفیت خریداری کنند همچنین احتمال کاهش میوه های کم کیفیت در پایان هفته وجود دارد.
وی اظهار داشت: میوه های موجود در بازار نظیر انار و هنداونه فاسد شدنی نیستند به جز خیار و گوجه فرنگی که تازه بودن آن با اهمیت است.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان بیان کرد: خانواده ها برای خرید میوه به بازارهای بزرگ های مراجعه کننده چراکه این بازارها قابل رقابت هستند و در این مکان ها گران فروشی نیست.
شمس گفت: پیش از خرید میوه ابتدا اقدام به سرکشی و بازبینی قیمت و کیفیت میوه ها عرضه شده در بازار و مغازه های مختلف کرده سپس نسبت به خرید اقدام کنند.
وی بیان کرد: با توجه به افزایش خرید انار در آستانه شب یلدا هم اینک شاهد عرضه انارهای کم کیفیت درجه 2 و دانه سفید بوده که از شهروندان انتظار می رود هنگام خرید به این موضوع توجه داشته باشند.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان از کسبه خواست رعایت انصاف و مشتری مداری را در اولویت قرار دهند چراکه اگر در حوزه میوه فروشنده هستند در دیگر حوزه ها مصرف کننده و خریدار هستند.
ارغوان افزود: میوه فروشان نسبت به تکریم ارباب رجوع همت کرده و در صورت درخواست فاکتور از سوی مشتری درخواست او را اجابت کنند.
وی ادامه داد: هم اینک انواع میوه در بازار وجود دارد و هیچگونه گرانفروشی نداریم و در صورت دریافت گزارش گرانفروشی و کم فروشی، اتحادیه با فرد متخلف بدون اغماض برخورد می کند.
وی بیان کرد: سه تیم شامل نمایندگانی از اتحادیه، اتاق اصناف و قاضی تعزیرات، نسبت به سرکشی در بازار اقدام کرده و در صورت بروز تخلف موضوع در محل بررسی می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی همدان نیز اظهار داشت: اجازه نمی دهیم افراد سودجو و گرانفروش با اخلال در بازار، شیرینی شب یلدا را به کام مردم تلخ کنند.
علیرضا حسن پور بیان کرد: طرح ویژه تعزیرات به مناسبت پیشگیری از گرانفروشی در ایام منتهی به شب یلدا از روز گذشته / چهارشنبه /آغاز و تا یکم دی ادامه دارد.
وی اضافه کرد: در این طرح وضعیت کالاهای مورد استفاده در شب یلدا شامل شیرینی، میوه و آجیل و خشکبار توسط بازرسان بررسی می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی همدان ادامه داد: به منظور پیشگیری از دست به دست شدن میوه بین دلالان و افزایش نرخ میوه مقرر شده بود که بازرس در میدان میوه و تره بار مستقر شود.
حسن پور ادامه داد: پیشتر مشکلاتی در زمینه محاسبه وزن جعبه شیرینی وجود داشت در حالیکه قنادی ها باید با رعایت اصل خالص فروشی، وزن جعبه شیرینی را از مجموع وزن کالا کسر و قیمت نهایی را بر این اساس ارزیابی کنند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی همدان اضافه کرد: رعایت نکردن این مولفه به معنای کم فروشی تلقی شده و پس از برخورد و مجازات متخلفان شاهد کاهش این نوع تخلف ها بودیم.
حسن پور تاکید کرد: تعزیرات حکومتی در طرح ویژه شب یلدا، پرونده های تخلف را بدون نوبت رسیدگی کرده و بدون هیچگونه تخفیف ، اشد مجازات را برای آنها در نظر می گیرد.
هر چند برخورد با گرانفروشی همواره از سوی مسئولان مورد توجه قرار گرفته و پرونده هایی نیز در تعزیرات حکومتی تشکیل شده است، اما نبود مرجعی برای تعیین نرخ کالا در کنار فعالیت واسطه ها و دلال های سودجو، عرصه را بر گرانفروشی مهیا کرده است.
7526/2087


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

آمار جالب مهاجم ساوتهمپتون؛ هر مربی، یک گل!
4 گل آخر مهاجم ساوتهمپتون برای 4 سرمربی آخر این تیم به ثمر رسیده اند.
سولاری: ایسکو؟ صد بار به این سوال پاسخ داده‌ام
سانتیاگو سولاری، سرمربی جوان رئال مادرید، تاکید کرد از کریم بنزما در بازی با سویا استفاده خواهد کرد.
بازگشت عقیل اعتمادی به آلمیره سیتی
دروازه بان ایرانی با قرارداد دو و نیم ساله به تیم آلمیره سیتی هلند پیوست.
پیروزی پُرگل امیدها برابر کویت
تیم فوتبال امید در دومین بازی خود در تورنمنت قطر برابر کویت به پیروزی دست یافت.
المعزعلی؛ اولین آقای گل غیرآسیایی جام ملت‌ها
بازیکنی که چند ماه قبل از جام یازدهم ملت های آسیا در امارات 96 در شهرهای حومه خارطوم سودان به دنیا آمد حالا در یک قدمی تبدیل شدن به اولین آقای گل غیرآسیایی جام ملت ها قرار دارد.
سویا - بارسلونا، در یک چهارم نهایی جام حذفی
قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی اسپانیا برگزار و در آن مشخص شد که دو فینالیست فصل گذشته این رقابت‌ها باید مقابل یکدیگر قرار بگیرند.
واکنش کلوپ به رکورد فوق العاده لیورپول
یورگن کلوپ، سرمربی آلمانی لیورپول، در کنفرانس مطبوعاتی دیدار برابر کریستال پالاس حاضر شد.
گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد
بجنورد - ایرنا- گردنه امین الله در مسیر بجنورد- آشخانه که اوایل جمعه شب به علت برف و کولاک بسته شده بود، بازگشایی شد و سرگردانی چند ساعته مسافران این مسیر، پایان یافت.
مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند
سمنان- ایرنا- معاون پارلمانی آستان قدس رضوی گفت: مسایل اقتصادی در کشور، مانند پایین آمدن تراز مالی و مسایل بانکی، باعث خدشه دار شدن اعتماد عمومی می شود.
2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد
چابهار- ایرنا- 2 طرح اشتغالزایی با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و شماری از سرمایه گذاران در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
احتمال اجرای جریمه ریالی سربازی در سال آینده
تهران- ایرنا- رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح جریمه ریالی سربازی در لایحه بودجه نیامده است، گفت: البته نمایندگان این طرح را پیشنهاد دادند تا سال آینده لحاظ شود ولی این امر منوط به مذاکره با ستادکل نیروهای مسلح است.
52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت
شماره گذاری کالا و خدمات برای حمایت از تولید و رونق صادرات
اکنون باید روی صادرات کار کنیم
قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود
بقای واحدهای تولیدی درگرو همکاری سازمان امورمالیاتی است
بقای واحدهای تولیدی درگرو همکاری سازمان امورمالیاتی است
سالانه پنج میلیارد دلار محصولات معدنی سرخه صادر می شود
تولید بیش از 27 میلیون تن سنگ آهن در 9 ماهه امسال
ایران خودرو قطعه سازمان را دعوت به مشارکت کرد
اختیارات قابل تفویض به استان ها واگذار می شود