یلدای نجومی

14:38 ۹۵ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 246 0
یلدای نجومی

همدان- ایرنا- نوسان قیمت ها و گرانی آجیل و میوه، به طور حتم امسال یلدای گرانی را برای الوند نشینان رقم می زند.

ایرنا

به گفته متولیان امر قیمت های نجومی میوه و خشکبار که بخشی از آن به فعالیت دلالان سودجو بر می گردد در کنار مشکلات اقتصادی که به ویژه دهک های پایین جامعه با آن درگیر هستند موجب کوچکتر شدن سفره شب یلدا امسال می شود.
کارشناسان مسایل اجتماعی معتقدند که افزایش قیمت ها به ویژه در روزهای آخر فصل پاییز و شب یلدا موجب کمرنگ شدن صله رحم و دید و بازدید خانواده ها می شود.
صفرهایی که بر روی کاغذ یا اتیکت موجود بر روی پسته و بادام ردیف شده اند به راحتی می توان طعم گرانی شب یلدای امسال را حس کرد.
افزایش غیر منتظره آجیل و خشکبار که در بیشتر رسانه ها به آن اشاره شده بیانگر افزایش قیمت آنها نسبت به سال گذشته است.
هم اینک قیمت انار مرغوب هر کیلوگرم در بازار میوه همدان تا 120 هزار ریال به فروش می رسد همچنین هندوانه هایی که از نظر طعم و مزه شباهتی به هندوانه فصل تابستان ندارند با قیمت نجومی هر کیلوگرم 30تا 40 هزار ریال در اختیار مشتری قرار می گیرد.
نارنگی و پرتقال که پرفروش ترین میوه در این فصل به شمار می رود با 60 تا 80 درصد افزایش نسبت به روزهای گذشته عرضه شد.
هر چند نوسان قیمت در قسمت آجیل و خشکبار با روند صعودی قیمت نرخ ارز شدت گرفت اما پس از مدیریت خوب دولت در کاهش قیمت ارز اما عده ای همچنان برای کاهش قیمت مقاومت می کنند.
نوسان قیمت بر روی درآمد فعالان در این صنف نیز تاثیر منفی داشته است چراکه میزان فروش آجیل شب یلدا به نسبت سال گذشته کاهش داشته و بیشتر با توقف موقت در کنار آجیل فروشی تنها نظاره گر قیمت ها
بوده و به علت کاهش توان مالی نسبت به خرید اقدامی نمی کنند.
افزایش قیمت انار به عنوان یکی از اصلی ترین میوه های شب یلدا همچنان نقل محافل است اما در کنار آن انارهای با قیمت پایین 40 تا 60 هزار ریال به ویژه توسط وانت بارهای میوه فروش در همدان عرضه می شود.
اما رییس اتحادیه میوه و تره بار نسبت به این موضوع هشدار داد و گفت: انارهای نامرغوب و دانه سفید وارد بازار شده و توصیه می کنم شهروندان از وانت بارها خرید نکنند.
رییس اتحادیه قنادان، خشکبار و آجیل‌ فروشان همدان نیز گفت: با وجود اینکه روسای این اتحادیه در تهران قیمت آجیل شب یلدا را هر کیلوگرم یک میلیون ریال تعیین کردند اما در نشستی با آجیل فروشان همدان، آنها با 30 درصد کاهش قیمت و عرضه آجیل 700 هزار ریال موافقت کردند.
محمد ارغوان افزود: آجیل شب یلدا شامل توت خشک، نخود، شانی، برگ زردآلو، نقل گشنیزی، باسلق، بادام درختی، بادام هندی، پسته و مغز گردو است.
وی با بیان اینکه وزن هر یک از این اقلام یکسان و مساوی است اضافه کرد: در صورت درخواست مشتری به افزایش یا کاهش وزن یکی از اقلام، نرخ تعیین شده نیز تغییر می یابد.
رییس اتحادیه قنادان، خشکبار و آجیل‌ فروشان همدان ادامه داد: آجیل چهار مغز درجه یک نیز یک میلیون و 600 هزار ریال و 20 تا 25 درصد ارزانتر از تهران در واحدهای صنفی همدان عرضه می شود.
ارغوان اظهار داشت: هم اینک هر کیلوگرم نخود 200 هزار ریال، کشمش شانی 370 هزار ریال، توت خشک 550 هزار ریال، برگه زردآلو 350 هزار ریال، نُقل 150 هزار ریال و باسلق 150 هزار ریال عرضه می شود.
وی ادامه داد: همچنین قیمت بادام درختی هر کیلوگرم 250 هزار ریال، بادام هندی یک میلیون و 500 هزار ریال و مغز گردو یک میلیون ریال تعیین شده است.
رییس اتحادیه قنادان، خشکبار و آجیل‌ فروشان همدان گفت: با وجود اینکه هر کیلوگرم پسته درجه یک 2 میلیون و 700 هزار ریال عرضه می شد اما هم اینک به 2 میلیون ریال کاهش یافته است.
ارغوان اظهار داشت: با توجه به کاهش میزان عرضه و تقاضا در فردای شب یلدا شاهد کاهش 30 درصدی قیمت آجیل خواهیم بود.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان نیز با بیان اینکه نگرانی در زمینه تامین میوه و مرکبات وجود ندارد توصیه کرد: شهروندان خرید میوه شب یلدا را به پایان ماه موکول نکنند.
علیرضا شمس اضافه کرد: شهروندان هم اینک می توانند بدون اتلاف وقت در ترافیک با مدیریت وقت و زمان، میوه های با کیفیت خریداری کنند همچنین احتمال کاهش میوه های کم کیفیت در پایان هفته وجود دارد.
وی اظهار داشت: میوه های موجود در بازار نظیر انار و هنداونه فاسد شدنی نیستند به جز خیار و گوجه فرنگی که تازه بودن آن با اهمیت است.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان بیان کرد: خانواده ها برای خرید میوه به بازارهای بزرگ های مراجعه کننده چراکه این بازارها قابل رقابت هستند و در این مکان ها گران فروشی نیست.
شمس گفت: پیش از خرید میوه ابتدا اقدام به سرکشی و بازبینی قیمت و کیفیت میوه ها عرضه شده در بازار و مغازه های مختلف کرده سپس نسبت به خرید اقدام کنند.
وی بیان کرد: با توجه به افزایش خرید انار در آستانه شب یلدا هم اینک شاهد عرضه انارهای کم کیفیت درجه 2 و دانه سفید بوده که از شهروندان انتظار می رود هنگام خرید به این موضوع توجه داشته باشند.
رییس اتحادیه میوه و تره بار همدان از کسبه خواست رعایت انصاف و مشتری مداری را در اولویت قرار دهند چراکه اگر در حوزه میوه فروشنده هستند در دیگر حوزه ها مصرف کننده و خریدار هستند.
ارغوان افزود: میوه فروشان نسبت به تکریم ارباب رجوع همت کرده و در صورت درخواست فاکتور از سوی مشتری درخواست او را اجابت کنند.
وی ادامه داد: هم اینک انواع میوه در بازار وجود دارد و هیچگونه گرانفروشی نداریم و در صورت دریافت گزارش گرانفروشی و کم فروشی، اتحادیه با فرد متخلف بدون اغماض برخورد می کند.
وی بیان کرد: سه تیم شامل نمایندگانی از اتحادیه، اتاق اصناف و قاضی تعزیرات، نسبت به سرکشی در بازار اقدام کرده و در صورت بروز تخلف موضوع در محل بررسی می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی همدان نیز اظهار داشت: اجازه نمی دهیم افراد سودجو و گرانفروش با اخلال در بازار، شیرینی شب یلدا را به کام مردم تلخ کنند.
علیرضا حسن پور بیان کرد: طرح ویژه تعزیرات به مناسبت پیشگیری از گرانفروشی در ایام منتهی به شب یلدا از روز گذشته / چهارشنبه /آغاز و تا یکم دی ادامه دارد.
وی اضافه کرد: در این طرح وضعیت کالاهای مورد استفاده در شب یلدا شامل شیرینی، میوه و آجیل و خشکبار توسط بازرسان بررسی می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی همدان ادامه داد: به منظور پیشگیری از دست به دست شدن میوه بین دلالان و افزایش نرخ میوه مقرر شده بود که بازرس در میدان میوه و تره بار مستقر شود.
حسن پور ادامه داد: پیشتر مشکلاتی در زمینه محاسبه وزن جعبه شیرینی وجود داشت در حالیکه قنادی ها باید با رعایت اصل خالص فروشی، وزن جعبه شیرینی را از مجموع وزن کالا کسر و قیمت نهایی را بر این اساس ارزیابی کنند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی همدان اضافه کرد: رعایت نکردن این مولفه به معنای کم فروشی تلقی شده و پس از برخورد و مجازات متخلفان شاهد کاهش این نوع تخلف ها بودیم.
حسن پور تاکید کرد: تعزیرات حکومتی در طرح ویژه شب یلدا، پرونده های تخلف را بدون نوبت رسیدگی کرده و بدون هیچگونه تخفیف ، اشد مجازات را برای آنها در نظر می گیرد.
هر چند برخورد با گرانفروشی همواره از سوی مسئولان مورد توجه قرار گرفته و پرونده هایی نیز در تعزیرات حکومتی تشکیل شده است، اما نبود مرجعی برای تعیین نرخ کالا در کنار فعالیت واسطه ها و دلال های سودجو، عرصه را بر گرانفروشی مهیا کرده است.
7526/2087


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
تردد خودرو های سنگین در محورهای شریانی خوزستان ممنوع شد
اهواز - ایرنا - رییس پلیس راه خوزستان گفت: به دلیل بارشهای اخیر و بسته شدن برخی جاده ها ، ورود و تردد تمامی خودرو های سنگین از جمله کامیون و تریلر ها در محور های شریانی استان طی مدت 48 ساعت ممنوع شد.
المعلم: تصمیم ترامپ تاثیر بر منطقه اشغالی جولان ندارد
دمشق- ایرنا - ' ولید المعلم 'معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: تصمیم ترامپ بر وضعیت منطقه اشغالی جولان تاثیر نخواهد گذاشت.
وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
دسترسی دوم شهرک صنعتی اشتهارد بازگشایی شود
کارگروه رونق تولید در استان البرز تشکیل شد
معاون وزیر صنعت: 80 درصد واحدهای شهرک صنعتی آق قلا خسارت دید
حمایت از سرمایه گذاران راهکار رونق تولید است
آبگرفتگی در شهرک صنعتی آراسنج
سازمان صمت تهران: مرغ به اندازه کافی در اختیار ما نگذاشتند
سازمان صمت تهران: مرغ به اندازه کافی در اختیار ما نگذاشتند
سیلاب 1600 میلیارد ریال به صنایع گلستان خسارت زد
نخستین روز کاری استاندار قزوین در سال نو با بازدید از صنایع آغاز شد
سیلاب 1600 میلیارد ریال به صنایع گلستان خسارت زد