دورهمی یلدا و تکاپوی قزوینی ها در بازار

14:06 ۹۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 134 0
دورهمی یلدا و تکاپوی قزوینی ها در بازار

قزوین -ایرنا - در آستانه شب یلدا، بسیاری از شهروندان قزوینی با حضور در بازار برای خرید مایحتاج مربوط به این آئین سنتی از جمله میوه و آجیل به تکاپو افتاده اند اگرچه برخی خریداران و کسبه معتقدند بدلیل گرانی، از شلوغی و رونق بازار در مقایسه با سال های قبل کاسته شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در کمتر از یک روز مانده به شب یلدا، بازار قزوین بویژه در بخش خوراکی ها شامل میوه و خشکبار با ازدحام خریداران روبروست اگرچه به نظر می رسد گرانی های امسال موجب شده تا از جمعیت خریداران کمی کاسته شود با این حال این دلیل کافی برای عدم خرید مربوط به این مناسبت نیست و شهروندان با هر سطح از درآمدی سعی دارند تا با خرید اقلام مورد نظر ولو کم 'شب چله' را گرامی بدارند.
با وجود تمهیداتی که از سوی ستاد تنظیم بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در کنار تامین کالاهای اساسی گرفته شده و تیم های نظارتی تعزیرات حکومتی و بازرسان سازمان صنعت،معدن و تجارت در نقاط مختلف بازار حضور دارند، برخی شهروندان معتقدند قیمت ها بالا و گران است.

**گلایه شهروندان قزوینی از گرانی
یک شهروند قزوینی که برای خرید انار و هندوانه سری به بازار قزوین زده بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: میوه در بازار به وفور یافت می شود اما قیمت ها همچنان گران هستند.
این شهروند که معلم است،افزود: قدرت خرید بیشتر مردم با توجه به افزایش قیمت ها و رشد تورم پایین آمده است و در چنین شرایطی آنان مجبور هستند تا با احتیاط بیشتری به خرید بپردازند و بیشتر توجه خود را صرف مایحتاج ضروری کنند.
وی افزود: برخی اجناس با وجود انکه در داخل تولید و عرضه می شوند، افزایش قیمت دارند و در چنین شرایطی باید شاهد ورود جدی دستگاه های نظارتی باشیم.
یک زن خانه دار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امسال خرید محدودتری را برای شب یلدا انجام دادیم و به میوه هایی چون انار و هندوانه بسنده کردیم و قید خرید آجیل را به دلیل قیمت بالای آن زدیم.
وی اضافه کرد: نرخ برخی کالاها امسال با افزایش قیمت دلار چندین برابر بالا رفت و حال که قیمت دلار پایین آمده است، مردم انتظار دارند تا قیمت اجناس نیز پایین بیاید.

**بازار قزوین مملو از میوه/ گرانی موز و کاهش قیمت سیب
رئیس اتحادیه میوه فروشان قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در آستانه شب یلدا قیمت میوه های پرمصرف در این ایام مانند هندوانه و انار تغییر خاصی نداشته است اما شاهد افزایش قیمت موز بوده ایم.
حبیب الله صادقپور اظهار داشت: موز اکنون در بازار قزوین کیلویی 13 هزار تومان عرضه می شود که البته پیش بینی می کنیم بعد از شب یلدا قیمت این میوه کاهش پیدا کند.
وی اضافه کرد: بازار میوه قزوین در آستانه شب یلدا با هیچ کمبودی روبرو نیست و همه میوه ها به میزان بیش از تقاضا وجود دارند.
صادقی پور گفت: در حال حاضر هرکیلوگرم سیب در بازار میوه قزوین بین 5 تا 11 هزار تومان، پرتقال بین 2 تا سه هزار و 500 هزار تومان، نارنگی بین 5 تا 6 هزار تومان و انار نیز بین5 تا 7هزار تومان فروخته می شود.
رئیس اتحادیه میوه فروشان قزوین افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو هندوانه نیز در بازار قزوین بین 2 تا سه هزار و 500 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد.

** کم رونقی بازار میوه شب یلدا نسبت به سالهای قبل
صادق پور همچنین گفت: حضور مشتریان در بازار شب یلدا نسبت به سال های قبل کم تر شده و رونقی که سال های قبل در این ایام در صنف میوه فروشان شاهد بودیم را مشاهده نمی کنیم.
رئیس اتحادیه میوه فروشان قزوین افزود: بدون شک گرانی ها در کم شدن استقبال از خرید میوه تاثیر گذاشته است.
وی اظهار داشت: البته به جز موز، قیمت سایر میوه ها در روزهای گذشته و در آستانه یلدا با تغییر خاصی مواجه نبوده و بالا نرفته است با این وجود به نظر می رسد تورم و گرانی موجب شده مردم نسبت به گذشته کمتر خرید کنند.

** بازار آجیل در قزوین، پررونق
جواد خشکباری، عضو هیات مدیره اتحادیه خشکبار و بنکداران قزوین و مسئول رسته آجیل فروشان به خبرنگار ایرنا گفت: استقبال مردم از خرید آجیل شب یلدا نسبت به سال های گذشته کم نشده و پررونق است اگرچه در مجموع سال خرید خشکبار به شکل محسوس و حتی به میزان 70 درصد کاهش یافته است.
وی در خصوص قیمت آجیل بازار شب یلدا در قزوین گفت: آجیل بسته به محتویات داخل آن از 30 هزار تا 300 هزار تومان در بازار موجود است اما آن چیزی که تحت عنوان آجیل شب یلدا مرسوم بوده و مردم خرید می کنند اکنون در 2 نوع هرکیلو 55 و 130 هزار تومان عرضه می شود.
خشکباری افزود: به دلیل افزایش قیمت دلار و همچنین کاهش برخی محصولات به دلیل سرمازدگی قیمت انواع خشکبار امسال بین 50 تا 400درصد افزایش پیدا کرده است که بیشترین میزان افزایش مربوط به پسته و کم ترین آن نیز مربوط به تخمه جات بوده است.
البته در کنار این صحبت ها باید این نکته را نیز یادآور شد که رشد قیمت خشکبار موجب شده تا برخی شهروندان به خرید محصولات ارزان قیمت تر مانند بادام زمینی و تخمه روی بیاورند و قید خرید پسته و آجیل را بزنند.


** توزیع گوشت قرمز و مرغ با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین نیز گفت: از چند روز مانده به شب یلدا تمهیدات ویژه ای در جهت کنترل بازار و پیشگیری از افزایش قیمت ها توسط ستاد تنظیم بازار استان اتخاذ شده است.
شهرام رحمانی اظهار داشت: توزیع 30 تن مرغ در مرحله جدید در کنار عرضه گوشت با نرخ مصوب دولتی از اقدامات این ستاد بوده است.
وی اظهار داشت: گوشت قرمز و مرغ در کنار اقلامی چون روغن، شکر، برنج ، قند و تخم مرغ به میزان کافی در سردخانه های استان قزوین انبار و ذخیره سازی شده و به هیچ عنوان با کمبود این 2 محصول پرمصرف از کالاهای اساسی روبرو نخواهیم شد.
رحمانی اظهار داشت: کار نظارت بر بازار میوه شب یلدا نیز برعهده سازمان صمت گذاشته شده با این حال بازار قزوین با کمبود هیچ میوه ای روبرو نیست.

** تشدید نظارت ها بر بازار و لزوم کاهش قیمت اجناس
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از هفته جاری و به مناسبت در پیش بودن یلدا نظارت ها بر بازار و اصناف قزوین افزایش یافته است.
منوچهر حبیبی اظهار داشت: اکثریت بازاریان و اصناف قزوین افراد متعهد و منصفی هستند اما عده کمی در این میان با هدف کسب سود بیشتر قوانین حاکم بر بازار را زیر پاگذاشته و با اقداماتی چون گران فروشی و کم فروشی فضا را مختل می کنند که با این عده با قاطعیت برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه با کاهش قیمت دلار انتظار می رود به تدریج از قیمت اجناس کاسته شود، اظهار داشت: در خصوص کالاهای اساسی هیچ کمبودی در سطح استان وجود ندارد و انبارها و سردخانه ها مملو از این محصولات هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه گران فروشی موارد را برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی و یا بازرسان مستقر در بازار گزارش دهند.

**راه اندازی شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات شب یلدا در قزوین
مدیرکل تعزیرات حکومتی قزوین نیز از راه اندازی تیم های نظارت و بازرسی این اداره کل با همکاری مشترک سازمان سمت خبر داد و گفت: در همین راستا شعبه ویژه بررسی به پرونده تخلفات شب یلدا در قزوین تشکیل شده است.
محمود احمدی افزود: این طرح در راستای حمایت از حقوق مصرف ‌کنندگان با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط بر بازار شب یلدا آغاز می‌شود.
مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: با حضور ماموران تعزیرات و بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه علوم پزشکی در بازار به تخلفاتی صنفی در محل وقوع تخلف رسیدگی می شود و در همین رابطه طی 48 ساعت گذشته به 12 مورد تخلف گران فروشی رسیدگی شده است.
3013


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
۹۸ ؛ سال سرنوشت‌ساز برای استقلال و پرسپولیس
ترویج فرهنگ وقف بهترین راهکار رونق اقتصاد اسلامی است
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
«نرخ ارز» از قفس پرید
تخصیص اعتبارات دولتی برای التیام مشکلات سیل‌زدگان
850 تن میوه تنظیم بازار در قم توزیع شد
آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
عرضه میوه تنظیم بازار فردا در قزوین از سرگرفته می شود
آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
تولید چگونه رونق می یابد؟