متولیانی که حرمت نگه نمی دارند

14:11 ۸۹ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 142 0
متولیانی که حرمت نگه نمی دارند

یکی از مشکلات و جه بسا بحران های اخلاقی در میان مدیران و مسئولان کشور، نگاه کوتاه مدت و بدون دوراندیشی در موضع گیری ها و اظهارات است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،یکی از مشکلات و جه بسا بحران های اخلاقی در میان مدیران و مسئولان کشور، نگاه کوتاه مدت و بدون دوراندیشی در موضع گیری ها و اظهارات است.مدیران اجازه ندارند هر حرف بی حساب و بی اعتباری بزنند، به ویژه مدیران عالی که اظهار نظر و موضع گیری آن ها، اگر ناراست و یا در نگاه مردم خنده دار باشد، این فقط خود فرد نیست که آسیب می بیند بلکه مجموعه حاکمیت، اعتماد ملت و اعتبار
دولتاست که خدشه‌دار می شود.مثلا وقتی نفر دوم قوه مجریه در مراسم تودیع یک مدیر نجومی بگیر که فقط در سال 95 حدود 700میلیون تومان
حقوقگرفته، می گوید:« او از ذخایر انقلابو از امانت داران بزرگ کشور است.» این فقط جناب
معاون اولدولت نیست که بی اعتبار می شود، بلکه سرمایه اجتماعی کشور آسیب می بیند. در باب
سرمایهاجتماعی گفتنی هایی هست:1-نماینده سراوان ‌به یک کارمند اهانت می کند و با واکنش یک شهروندمواجه می شود.مردم ناراضی از مسئولان متکبر و ناکارآمد، در
فضای مجازیفیلم رفتار زشت نماینده را دست به دست می کنند و عصبانی هستند، اما اکثریت مجلس مسیر دیگری را طی می کنند. در بهارستان حرف از اخراج کارمند و معرفی آن شهروند به دادگاه است. آقای لکسوس سوار هم در پیامی کوتاه ضمن عذر خواهی سوری، وزیر
اقتصادو رئیس کل گمرکرا تهدید می کند. نمایندگان حامی همکار خود، دقیقاً متوجه چه چیزی نیستند؟ آنها می خواهند از شأن نمایندگی و جایگاه شغلی همکار خود دفاع کنند، اما متوجه نیستند که مواضع این چند روزشان،‌ چه بر سر سرمایه اجتماعی ایرانیان آورده است.
2- داماد رئیس جمهور، معاون وزیرصمت می شود و پس از چند بار تکذیب و تایید بالاخره بنا بر مصالح از این مسئولیت کنار می رود.این بزرگواران که دیگر خوب می دانند دولت آنقدر سازمان و شرکت و نهاد وبنیاد دارد که عضویت در
هیئت مدیرههر یک، می تواند ماهانه میلیون ها تومان به جیب مدیر جوان سرازیر کند،‌اما معلوم نیست چرا به اشتباه او را به روی سن می آورند و در انظار عموم و رسانهها به اصطلاح او را می سوزانند.چنین گافی نشانگر آن است که این بزرگواران که خود را استاد عملیات روانی هم می دانند،مصالح خود را هم نمی شناسند چه رسد به مصالح کشور. 
گذشته از این، موضع گیری رئیس دفتر رئیس جمهورو یکی از مشاورین جنجالی او جداً عجیب است.محمود واعضی گفته:« روحانی در جریان این انتصاب نبوده و هیچ گاه فردی را توصیه نکرده و نمی کنند.» هر قدر که این بخش اظهارات واعظی خنده بر لب مخاطب می آورد،‌حرف بعدی او شنونده را به بهت وا می دارد، بهت از آنکه جداً مرزهای بی توجهی به شایسته سالاری چقدر جابه جا شده است، واعضی در علل انتصاب داماد روحانی می گوید:« مهدی‌زاده دکترا دارد و همشهری آقای رحمانی هم هست» و تاکید می کند او از «چند ماه !» قبل از ازدواجش سابقه اجرایی داشته است. حسام الدین آشنا هم در کانالش از داماد روحانی با عبارت «جوان شایسته» یاد می کند. انچه روحانی و جهانگیری و رحمانی و واعظی و آشنا و هر که در این جریان نقشی داشته بدان توجه نمی کند آن است که در اثر این ماجرا و تبعات آن، روحانی یا دامادش نیست که آسیب می بیند، یعنی حتی آسیب هم ببیند آنقدر اهمیت ندارد، آنچه آسیب می بیند
دولت جمهوری اسلامیایراناست.
3-حل مقطعی یک مشکل با یک حرف نسنجیده یا برداشتن فشار افکار عمومی با یک مصاحبه، ممکن است بتواند در کوتاه مدت آرامشی به اردوگاه سیاسیون بیاورد، اما در بلند مدت خانمانسوز است. اساساً سرمایه اجتماعی به تدریج و با کندی از بین می رود، اما جبران آن هم سال‌ها زمان می طلبد و در مواردی، شاید نشدنی باشد کافی است مردمی که شنیده اند، ‌صفدر حسینی از  ذخایر انقلاب و از  مانت‌داران بزرگ کشور است، فیش حقوقی او و بند های حق اوقات فراغت، حق دندان پزشکی ، حق ایاب و ذهاب ،حق ورزش و حق خرید کتاب را ببینند . این مردم حق دارند فکر کنند اغلب مسئولان همانی هستند که در برخی از شبکه ها و در فضای مجازی گفته می شود.باوجود چنین عملکردی چرا انتظار دارید مردم به شما اعتماد داشته باشند؟ آیا انتظار اعتماد از مردم، توقعی بی جا نیست؟
4-اما راه حل چیست؟ انتظار نداریم مسئولان به یک باره همگی اهل تدبیر شوند یا فساد مالی از کشور رخت بربندد ویا همه انتصابات برمبنای شایسته سالاری باشد.قبول داریم که مهم تر از اجرا و انتصاب، اصلاح این مسائل می تواند زمانبر باشد.اما لااقل مسئولان امر که می توانند قدری در اظهار نظر،
مصاحبهو سخنرانی خویشتن دار باشند،‌برای خوش آیند یک مسئول بالاتر هر حرف شاذی نزنند. به یکباره نخواهند فرزند و دامادشان یا دوستان شان را به ریاست برسانند و قبل از هر موضعی،‌کمی به عواقب آن بیندیشند.
سید محمد بحرینیان 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

نفوذ آب گرگانرود به داخل شهر گنبد تشدید شد
گنبدکاووس - ایرنا - منابع مردمی و ساکنین حاشیه رودخانه گرگانرود در بخش شمالی شهر گنبد از تشدید نفوذ آب رودخانه گرگانرود به داخل شهر خبر می دهند.
حوادث چهارشنبه سوری پایتخت 50 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: با آگاهی شهروندان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت 50 درصد کاهش یافته است.
جوان زنجانی بر اثر استفاده از مواد محترقه جان باخت
زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان گفت: یک جوان زنجانی بر اثر انفجار مواد محترقه دست ساز در صحنه فوت شد و 23 نفر نیز مصدوم در مراکز درمانی استان تحت درمان قرار گرفته اند.
یکطرفه شدن محور هراز تصمیم ملی است
ساری- ایرنا- فرمانده پلیس راه مازندران با تایید اعتراض شماری از آملی ها نسبت به یکطرفه شدن و بستن موقت جاده هرا ، گفت : یکطرفه شدن جاده هراز یک تصمیم ملی است و اکنون این محور باز و 2 طرفه شده است.
تردد در محورهای آذربایجان شرقی نیازمند زنجیر چرخ است
تبریز- ایرنا - سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شدت بارش و لغزندگی محورهای استان، به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی محورها الزامی است.
سقوط سنگ بر روی خودرو در مازندران سبب مرگ فوتبالیست شد
ساری - ایرنا - مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران گفت که سقوط سنگ در جاده سوادکوه بر روی خودروی کیوان وحدانی ، باعث کشته شدن این بازیکن سابق تیم فوتبال نساجی مازندران شد .
خوزستان میزبان مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2019 شد
اهواز - ایرنا - رییس هیات کشتی خوزستان گفت: پس از رایزنی های فراوان و با موافقت استاندار، میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی 2019 به خوزستان واگذار شد.
پایتخت و ترقه هایی که روی دست فروشندگان ماند
تهران- ایرنا- گزارش خبرنگاران ایرنا در شب چهارشنبه سوری از نقاط مختلف پایتخت حاکیست که در برخی معابر اصلی و چهارراه ها، دستفروشان مواد محترقه را حتی حراج کرده اند اما خریداری ندارد و کمتر شهروندی از آنان خرید می کند.
جاده کندوان باز شد
ساری - ایرنا - فرمانده پلیس راه مازندران از بازگشایی جاده کندوان خبر داد و گفت که مسدود شدن دوباره این جاده بعید نیست .
چهار رستوران بین راهی در جاده هراز پلمب شد
تهران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند از پلمب چهار رستوران بین راهی در جاده هراز در محدوده آبعلی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
موسوی: راه پیشرفت کشور واگذاری انقلاب به جوانان است
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت دانشگاه‌های استان از دانش آموزان، گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم تأکید کردند که انقلاب باید به جوانان نخبه و متعهد سپرده شود.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
آمریکا یک شرکت مهم ونزوئلا را تحریم کرد
روحانی «قانون بودجه سال۹۸» را برای اجرا ابلاغ کرد
توصیه‌های نوروزی آیت‌الله مکارم شیرازی به مردم و مسؤولان
ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب- شکست توطئه آمریکایی-سعودی-صهیونیستی در سوریه
اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
خط حزب‌الله- فرصت نوروز +دانلود
پذیرش FATF به ضرر ایران، معیشت مردم و منافع ملی است
پاسخ رهبر انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
ظریف و لاوروف درباره وضعیت ونزوئلا گفتگو کردند
اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای