متولیانی که حرمت نگه نمی دارند

14:11 ۱۸۷ روز و ۱۴ ساعت پیش افکار نیوز 190 0
متولیانی که حرمت نگه نمی دارند

یکی از مشکلات و جه بسا بحران های اخلاقی در میان مدیران و مسئولان کشور، نگاه کوتاه مدت و بدون دوراندیشی در موضع گیری ها و اظهارات است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،یکی از مشکلات و جه بسا بحران های اخلاقی در میان مدیران و مسئولان کشور، نگاه کوتاه مدت و بدون دوراندیشی در موضع گیری ها و اظهارات است.مدیران اجازه ندارند هر حرف بی حساب و بی اعتباری بزنند، به ویژه مدیران عالی که اظهار نظر و موضع گیری آن ها، اگر ناراست و یا در نگاه مردم خنده دار باشد، این فقط خود فرد نیست که آسیب می بیند بلکه مجموعه حاکمیت، اعتماد ملت و اعتبار
دولتاست که خدشه‌دار می شود.مثلا وقتی نفر دوم قوه مجریه در مراسم تودیع یک مدیر نجومی بگیر که فقط در سال 95 حدود 700میلیون تومان
حقوقگرفته، می گوید:« او از ذخایر انقلابو از امانت داران بزرگ کشور است.» این فقط جناب
معاون اولدولت نیست که بی اعتبار می شود، بلکه سرمایه اجتماعی کشور آسیب می بیند. در باب
سرمایهاجتماعی گفتنی هایی هست:1-نماینده سراوان ‌به یک کارمند اهانت می کند و با واکنش یک شهروندمواجه می شود.مردم ناراضی از مسئولان متکبر و ناکارآمد، در
فضای مجازیفیلم رفتار زشت نماینده را دست به دست می کنند و عصبانی هستند، اما اکثریت مجلس مسیر دیگری را طی می کنند. در بهارستان حرف از اخراج کارمند و معرفی آن شهروند به دادگاه است. آقای لکسوس سوار هم در پیامی کوتاه ضمن عذر خواهی سوری، وزیر
اقتصادو رئیس کل گمرکرا تهدید می کند. نمایندگان حامی همکار خود، دقیقاً متوجه چه چیزی نیستند؟ آنها می خواهند از شأن نمایندگی و جایگاه شغلی همکار خود دفاع کنند، اما متوجه نیستند که مواضع این چند روزشان،‌ چه بر سر سرمایه اجتماعی ایرانیان آورده است.
2- داماد رئیس جمهور، معاون وزیرصمت می شود و پس از چند بار تکذیب و تایید بالاخره بنا بر مصالح از این مسئولیت کنار می رود.این بزرگواران که دیگر خوب می دانند دولت آنقدر سازمان و شرکت و نهاد وبنیاد دارد که عضویت در
هیئت مدیرههر یک، می تواند ماهانه میلیون ها تومان به جیب مدیر جوان سرازیر کند،‌اما معلوم نیست چرا به اشتباه او را به روی سن می آورند و در انظار عموم و رسانهها به اصطلاح او را می سوزانند.چنین گافی نشانگر آن است که این بزرگواران که خود را استاد عملیات روانی هم می دانند،مصالح خود را هم نمی شناسند چه رسد به مصالح کشور. 
گذشته از این، موضع گیری رئیس دفتر رئیس جمهورو یکی از مشاورین جنجالی او جداً عجیب است.محمود واعضی گفته:« روحانی در جریان این انتصاب نبوده و هیچ گاه فردی را توصیه نکرده و نمی کنند.» هر قدر که این بخش اظهارات واعظی خنده بر لب مخاطب می آورد،‌حرف بعدی او شنونده را به بهت وا می دارد، بهت از آنکه جداً مرزهای بی توجهی به شایسته سالاری چقدر جابه جا شده است، واعضی در علل انتصاب داماد روحانی می گوید:« مهدی‌زاده دکترا دارد و همشهری آقای رحمانی هم هست» و تاکید می کند او از «چند ماه !» قبل از ازدواجش سابقه اجرایی داشته است. حسام الدین آشنا هم در کانالش از داماد روحانی با عبارت «جوان شایسته» یاد می کند. انچه روحانی و جهانگیری و رحمانی و واعظی و آشنا و هر که در این جریان نقشی داشته بدان توجه نمی کند آن است که در اثر این ماجرا و تبعات آن، روحانی یا دامادش نیست که آسیب می بیند، یعنی حتی آسیب هم ببیند آنقدر اهمیت ندارد، آنچه آسیب می بیند
دولت جمهوری اسلامیایراناست.
3-حل مقطعی یک مشکل با یک حرف نسنجیده یا برداشتن فشار افکار عمومی با یک مصاحبه، ممکن است بتواند در کوتاه مدت آرامشی به اردوگاه سیاسیون بیاورد، اما در بلند مدت خانمانسوز است. اساساً سرمایه اجتماعی به تدریج و با کندی از بین می رود، اما جبران آن هم سال‌ها زمان می طلبد و در مواردی، شاید نشدنی باشد کافی است مردمی که شنیده اند، ‌صفدر حسینی از  ذخایر انقلاب و از  مانت‌داران بزرگ کشور است، فیش حقوقی او و بند های حق اوقات فراغت، حق دندان پزشکی ، حق ایاب و ذهاب ،حق ورزش و حق خرید کتاب را ببینند . این مردم حق دارند فکر کنند اغلب مسئولان همانی هستند که در برخی از شبکه ها و در فضای مجازی گفته می شود.باوجود چنین عملکردی چرا انتظار دارید مردم به شما اعتماد داشته باشند؟ آیا انتظار اعتماد از مردم، توقعی بی جا نیست؟
4-اما راه حل چیست؟ انتظار نداریم مسئولان به یک باره همگی اهل تدبیر شوند یا فساد مالی از کشور رخت بربندد ویا همه انتصابات برمبنای شایسته سالاری باشد.قبول داریم که مهم تر از اجرا و انتصاب، اصلاح این مسائل می تواند زمانبر باشد.اما لااقل مسئولان امر که می توانند قدری در اظهار نظر،
مصاحبهو سخنرانی خویشتن دار باشند،‌برای خوش آیند یک مسئول بالاتر هر حرف شاذی نزنند. به یکباره نخواهند فرزند و دامادشان یا دوستان شان را به ریاست برسانند و قبل از هر موضعی،‌کمی به عواقب آن بیندیشند.
سید محمد بحرینیان 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
راننده تاکسی با معرفت قزوینی!- عکس
مرد اونه که موقع بخشش هم نخواد شرمندگی فقیر رو ببینه ...
نشانه های خاموش سرطان خون
سردردها همیشه به دلیل استرس یا تنش نیستند. سردردهای مکرر ممکن است از سرطان خون یا حتی خونریزی در سر ناشی شوند.
مصرف نمک دریا ممنوع - گول تبلیغات را نخورید!
مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران درخصوص مضرات نمک دریا و برخی تبلیغات گمراه کننده درباره توصیه به مصرف این نوع نمک نکاتی را بیان کرد.
استفاده از واکس کفش به جای کاکائو
معاون دفتر سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره استفاده از واکس کفش به جای کاکائو در دونات توضیح داد.
نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید
شپش سر نوعی حشره انگلی است که روی سر، مژه و ابرو‌ یافت می‌شود.
آبشار زیبایˮنام نیکˮدر سمنان- عکس
آبشار زیبای «نام نیک» میامی، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. آبشار نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا واقع شده است.
رژیم صهیونیستی دشمن فلسطین باقی می‌ماند
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن سه‌شنبه شب پس از پایان مراسم افتتاحیه نشست اقتصادی بحرین گفت که رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن امت فلسطین و غاصب اراضی آن باقی خواهد ماند و برگزاری این نشست‌ها باعث کاهش این دشمنی‌ها نخواهد شد.
یمن بار دیگر ۲ فرودگاه سعودی را هدف قرار داد
نیروهای پهپادی ارتش یمن و انصارالله سه‌شنبه شب بار دیگر دو فرودگاه سعودی «ابها» و «جازان را هدف قرار دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
اروپا با سیاسی‌کاری درصدد خریداری زمان در مواجه با برجام است
تحریم کاخ سفید علیه مقامات ایران برای حفظ هژمونی واشنگتن است
مؤمنی: دولت روحانی ۶ سال با ریخت و پاش عمل کرد
تقسیم کار رسانه‌ای میان ترامپ و ایرانیان فراری مقیم آمریکا برای تهدید ایران
نیویورک‌تایمز: تحریم‌های جدید ترامپ سوژه خنده ایرانی‌ها شد
کند کردن تیغ تحریم‌ها با افزایش هزینه‌ها برای تحریم کنندگان
عبدی: اصلاح‌طلبان پیشاپیش انتخابات را باخته‌اند
شطرنج ترامپ با تنگه هرمز
دولت آمریکا مسئول اصلی ایجاد و تشدید تنش در خلیج فارس است
سرلشکر سلیمانی: چه آمریکا، چه سعودی، چه هر الاغ دیگری بخواهد کاری انجام دهد، نمی‌تواند +فیلم