گالری گردی در پایان فصل سوم

13:30 ۳۱ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 151 0
گالری گردی در پایان فصل سوم

تهران- ایرنا- گالری‌های پایتخت در آخرین روز آذر ماه میزبان اهل فرهنگ و هنر هستند تا لحظاتی برای مواجهه آثار هنرمندان جوان و پیشکسوت با مخاطبان فراهم کنند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، گالری‌ها و مرکزهای هنری تهران، میزبان نمایشگاه‌های متعددی برای اهل فرهنگ و هنر در تهران هستند.
«رابرت فرانک» که به عنوان عکاس امید و لحظه های انسانی شناخته می شود و از نظر «هنری کارتیه برسون» بهترین عکاس قرن بیستم است درباره عکاسی معنقد است: «یک چیز هست که عکاس باید آن را در عکس های خود بگنجاند و آن انسانیت آن لحظه است.»

**«هویتی دیگر» در گالری شکوه
نمایشگاه گروهی نقاشی «هویتی دیگر» جمعه ۳۰ آذر در گالری شکوه افتتاح می شود و تا چهارشنبه ۵ دی ماه ادامه خواهد داشت.
«سمانه ابراهیمی»، «هاله تاجی»، «طاهره جعفری»، «ترانه سیاه منصوری»، «محبوبه عبادی»، «سعید محمدعلی»، «لیلا مهدوی»، «ساره مولایی» و «مهنوش هاشمی« هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.
در بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «با نگاهی نمادین به اشیا، نوعی رجعت به تخیلات رویاگون انسان است و با رویکردی انسان شناختی و فلسفی، تحلیلی از مواجه ی انسان با امال و ارزوهای خودش را ارایه می دهد. این مجموعه در قالبی فکری و شکلی بر آن است که مخاطب خود را در آن جستجو کند و با مسایلی رو برو شود و در مسیر مفهوم ارایه شده به معنایی دست بیابد که گاه از تصورات هنرمند هم فاصله دارد.»
گالری شکوه واقع در فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 است.

**«لهجه ی خط» در گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی «مریم عیوضی» جمعه اُ 30 آذر در گالری شکوه افتتاح می شود و تا چهارشنبه 12 دی ماه ادامه خواهد داشت.
گالری اُ واقع در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک 18، طبقه ی اول است.

**«دریچه» در گالری شلمان
نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «دریچه» جمعه عصر۳۰ آذر در گالری شلمان افتتاح می شود و تا 5 دی ماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «دریچه ی پیش رو گردهمایی آثاری است که هرکدام گویای جهانی درونی است. جهان هایی مملو از ردپاهای کودکانه، شب نشینی، رویاهای آبی و چه و چه.
زندگی در جهانی که ما به آن مبتلا هستیم حاصل همین هم نشینی هاست، همین هم گردی های پرنده و درخت، هم آوایی زن و زخم. برآنیم تا بشووییم نگاه ها را از درماندگی روزمرگی، بشوییم آنچه رنگ تکرار به خود می گیرد، آنچه به آن نگاه می کنیم اما نمی بینیم، آنچه که پشت زنگ زدگی عادت، جا خشک کرده و راه فراری برای بروز خود نمی یابد.
و زمانیکه توانستیم پنجره ها را باز کنیم و درخت را، دست را، آسمان را بر بوم خود ببینیم و آن را به زبان خود باز بنمایانیم، گرد هم می آییم و جهانی نو را به نمایش خواهیم گذاشت اما از ورای یک «دریچه »...»
این گالری واقع در میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی(جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک 27 است.

**«کنش ممکن» در پروژه‌های آران
نمایشگاه انفرادی «سلمان خوشرو» با عنوان «کنش ممکن» عصر جمعه در در گالری پروژه‌های آران افتتاح می شود و تا 24 دی ماه ادامه خواهد داشت.
نازیلا نوع بشری در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته است: «با ضرب های پویای قلم مو و کاردک، سلمان خوشرو شیفتگی ذاتی خود با زندگی، تکامل و انسانیت را به تصویر می کشد. خطوط بیرونی پیکرهایی که به زیبایی شکل گرفته اند جزو مشخصه های آثار او هستند. این پیکرهای قدرتمند مستقیما به غرایز و نیروهای نخستین طبیعت انسانی اشاره دارند. همانقدر که قدرت و توانائی انسان در عمق این نقاشی ها به چشم می آیند، ضعف و کمبودهای وجودی انسانها که در پس ذهن نقاش حاضر بوده اند، نقش بازی می کنند.»
پروژه‌های آران واقع در خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک 5، است.

** «خارج از مرز» در گالری دیلمان
نمایشگاه آثار «یحیی رویدل» با عنوان «خارج از مرز» 30 آذر ماه در گالری دیلمان افتتاح می شود و تا 12 دی ماه برقرار خواهد بود.
رویدل، متولد ۱۳۶۷ است و تاکنون سه نمایشگاه انفرادی با نام های «تاریخ مصرف»، «همین حوالی» و «گراند» برگزار کرده است.
آثار یحیی رویدل با رویکردی سمبولیستی و فیگوراتیو هستند و پیش تر در آخرین نمایشگاه انفرادی این هنرمند که سال 95 با نام «گراند» در گالری ثالث برگزار شد، شاهد حضور عناصری چون کرگدن هایی عظیم الجثه در کنار هواپیماهایی اسقاطی بودیم.
در بخشی از توضیح این نمایشگاه آمده است «این بار اما هنرمند در آثارش استفاده از رنگ را به حداقل رسانده و فیگورهایی از زن را بعضا وارد تابلوها کرده، اما هواپیما و پرواز همچنان سوژه‌ی اصلی این آثار است، هواپیماهایی به گل نشسته و زمین گیر. 10 اثر با تکنیک رنگ روغن با استفاده از تنالیته‌ی رنگ های خاکستری ارائه شده و کرگدن‌هایی مریض و معیوب که نماد رخوت و سنگینی هستند در برخی از آثار دیده می شوند.»
گالری دیلمان در خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، تقاطع خیابان پورمشکانی(کودکان غزه)، شماره ۵۰ واقع شده است.

** «پوستی از آنِ خود» در گالری سیحون
نمایشگاه انفرادی «مریم کوهستانی» با عنوان «پوستی از آنِ خود» جمعه ۳۰ آذر در گالری سیحون افتتاح می شود و تا چهارشنبه ۱۲ دی ادامه خواهد داشت.
گالری سیحون در خیابان وزراء، کوچه چهارم، شماره 11 واقع شده است.
مریم کوهستانی در بیانیه نمایشگاه خود نوشته است: «دغدغه من برای درک و کشف جهان خودم، برای کشف خودم همیشگی است. هر بار به شکل تازه ای و به دستیافت تازه ای می رسم و دوباره از آن دور می شوم. تنم خانه من است. این خانه از هیاهوی جهان بیرون نجاتم می دهد.»

**«باغ واق» در گالری ویستا
نمایشگاه «سمیرا دریا» با عنوان «باغ واق» عصر جمعه ۳۰ آذر در گالری ویستا افتتاح می شود و تا دوشنبه ۱۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.
«بهنام کامرانی» درباه این نمایشگاه نوشته است: «در روایت نقاشانه ی سمیرا دریا از درخت واق، عناصر نامتجانس همجوار شده اند. درخت ها یا از تن آدمیانِ نقاشی های سنتی بیرون زده اند یا بر اشیایی قرار گرفته اند یا تنها معلق اند. میوه های درختان با ریشه های در هـم تابیده گـروتسکـی تاثیر گـذار را نمایش می دهد. عجایب المخلوقاتی که جوارح انسانی با خویش کاری ها و عقوبتی موحش از آن بیرون زده اند.
این جهانِ پر آشوب ماست یا خوابی به آخر الزمان رسیده؟
درختی با میوه هایی از حیوانات و سر انسان که در نقاشی سنتی ایران سابقه ای کهن دارد.»
گالری ویستا در خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک 11 واقع شده است.

**«جولانگاه هیچ» در گالری آ
نمایشگاه «مرجان صداقتی» با عنوان «جولانگاه هیچ» عصر جمعه ۳۰ آذر در گالری آ افتتاح می شود و تا دوشنبه ۱۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «زندگی در زیباترین لحظاتش در تازه ترین معاشرت ها، در سفرها و در آفتابی ترین و شادترین لحظاتش، سنگینی پنهانی دارد که از آن گریزی نیست. سبکی ها ته نشین نمی شوند ، فرارند و گریزان. آنچه می ماند سنگینی ای است که مانند ماده ای سیاه و تکثیر شونده از دل هر لحظه سربر می آورد و در تمامی سلول ها رخنه می کند.»
گالری آ در خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی(آبان جنوبی)، کوچه اردشیر ارشد، شماره 7 واقع شده است.

**«لثه» گالری محسن
نمایشگاه انفرادی «سید‌محمد مساوات» با عنوان «لثه» عصر جمعه ۳۰ آذر در گالری گالری محسن افتتاح می شود و تا دوشنبه 21 دی ماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «لثه گوشت بیخ دندان است وحائل میان دو چیز یعنی همان دندان. گاهی می‌شود چیزی حائل، حجاب یا حتی مانع شود برای دیگر چیزها، مثل فرم برای مفهوم و مقصد برای مسیر.
«لثه» عنوان تازه‌ترین نمایشگاه نقاشی محمد مساوات است که در آن نگاره‌ها در تصادفی از اسطوره‌گرایی تا کودکانگی و واقع‌گرایی تا انتزاع‌گرایی‌اند.
وجود مولفه‌های نقاشی قهوه‌خانه‌ای و چاپ سنگی و شخصیت‌های کهن هم‌پای جزییات مدرن و کلمه‌هایی که گوشه و کنار بر نگاره‌های مساوات در مجموعه‌ی «لثه» نشسته‌اند مثل مسافرانی از داستان اسطوره‌ها و روایات فارسی‌ می‌مانند که به نگاه نگارنده پیوند خورده‌ باشند.»
گالری محسن در ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک42 واقع شده است.
فراهنگ ** 9031**1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

شناسایی ۲۷۰ ساختمان مشابه پلاسکو در تهران
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: 270 ساختمان مشابه پلاسکو شناسایی و دستورالعمل ایمنی آنها نوشته شده تا در چند عملیات ارتقا ایمنی آنها انجام شود.
حقه ˮکثیفˮ مورینیو ممکن بود جانش را بگیرد!
سرمربی سابق چلسی برای صحبت با بازیکنانش در رختکن، مسئولان یوفا را فریب داد اما ممکن بود در این راه، جانش را از دست بدهد.
سگ‌گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد
با دستور رئیس حوزه قضایی لواسانات به رییس کلانتری ۱۶۶ لواسانات، سگ گردانی در پارک‌ها ممنوع اعلام شد.
ترکیب اردن و ویتنام اعلام شد
۱۱ مرد اصلی اردن و ویتنام برای نخستین دیدار مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا مشخص شدند.
نماز جماعت کولبران کُرد در برف و سرما
تصویری از نماز جماعت كولبران كرد در برف و سرما را ببینید.
کرار جاسم از نفت آبادان جدا شد
بازیکن عراقی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بالاخره از این تیم جدا شد.
۵ نکته برجسته از دیدار ایران - عمان
فاکس اسپورتس در گزارشی به ۵ نکته برجسته دیدار ایران و عمان پرداخته است.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه امروز (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
نتانیاهو بازگشت روابط دیپلماتیک اسرائیل و چاد را اعلام کرد
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با رئیس‌جمهوری چاد احیای روابط دیپلماتیک این رژیم با چاد را اعلام کرد.
ترزا می به دنبال توافق دوجانبه با جمهوری ایرلند درباره مرزهاست
نخست وزیر بریتانیا در نظر دارد که یک توافق دوطرفه با دولت ایرلند برای جلوگیری از طولانی شدن دوره گذار به دست آورد تا وسیله‌ای برای حذف بحث مرزهای ایرلند از توافق بریگزیت باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
بازار سیاه بلیت‌های جشنواره فیلم فجر داغ شد
با سریال‌های پر مخاطب تلویزیون در سال ۹۷ آشنا شوید
افتخارآفرینی فیلم ایرانی در جشنواره گلوبال هند
بازگشت برادران محمودی با «دلدار» به آنتن تلویزیون
رونمایی از تازه‌ترین تیزر «نهنگ آبی» با بازی لیلا حاتمی
طوفان فیلم «شیشه» در گیشه هالیوود- عکس
پوشش متفاوت آقای بازیگر درکنار بازیگر زن خارجی- عکس
تولید برنامه تلویزیونی «هنرپیشه» چرا متوقف شد؟
جدیدترین اثر هنری بنکسی به قیمتی بالا فروخته شد
«مرگ خاموش» ستاره اسکندری، روی آنتن تلویزیون