گالری گردی در پایان فصل سوم

13:30 ۸۸ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 284 0
گالری گردی در پایان فصل سوم

تهران- ایرنا- گالری‌های پایتخت در آخرین روز آذر ماه میزبان اهل فرهنگ و هنر هستند تا لحظاتی برای مواجهه آثار هنرمندان جوان و پیشکسوت با مخاطبان فراهم کنند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، گالری‌ها و مرکزهای هنری تهران، میزبان نمایشگاه‌های متعددی برای اهل فرهنگ و هنر در تهران هستند.
«رابرت فرانک» که به عنوان عکاس امید و لحظه های انسانی شناخته می شود و از نظر «هنری کارتیه برسون» بهترین عکاس قرن بیستم است درباره عکاسی معنقد است: «یک چیز هست که عکاس باید آن را در عکس های خود بگنجاند و آن انسانیت آن لحظه است.»

**«هویتی دیگر» در گالری شکوه
نمایشگاه گروهی نقاشی «هویتی دیگر» جمعه ۳۰ آذر در گالری شکوه افتتاح می شود و تا چهارشنبه ۵ دی ماه ادامه خواهد داشت.
«سمانه ابراهیمی»، «هاله تاجی»، «طاهره جعفری»، «ترانه سیاه منصوری»، «محبوبه عبادی»، «سعید محمدعلی»، «لیلا مهدوی»، «ساره مولایی» و «مهنوش هاشمی« هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.
در بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «با نگاهی نمادین به اشیا، نوعی رجعت به تخیلات رویاگون انسان است و با رویکردی انسان شناختی و فلسفی، تحلیلی از مواجه ی انسان با امال و ارزوهای خودش را ارایه می دهد. این مجموعه در قالبی فکری و شکلی بر آن است که مخاطب خود را در آن جستجو کند و با مسایلی رو برو شود و در مسیر مفهوم ارایه شده به معنایی دست بیابد که گاه از تصورات هنرمند هم فاصله دارد.»
گالری شکوه واقع در فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 است.

**«لهجه ی خط» در گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی «مریم عیوضی» جمعه اُ 30 آذر در گالری شکوه افتتاح می شود و تا چهارشنبه 12 دی ماه ادامه خواهد داشت.
گالری اُ واقع در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک 18، طبقه ی اول است.

**«دریچه» در گالری شلمان
نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «دریچه» جمعه عصر۳۰ آذر در گالری شلمان افتتاح می شود و تا 5 دی ماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «دریچه ی پیش رو گردهمایی آثاری است که هرکدام گویای جهانی درونی است. جهان هایی مملو از ردپاهای کودکانه، شب نشینی، رویاهای آبی و چه و چه.
زندگی در جهانی که ما به آن مبتلا هستیم حاصل همین هم نشینی هاست، همین هم گردی های پرنده و درخت، هم آوایی زن و زخم. برآنیم تا بشووییم نگاه ها را از درماندگی روزمرگی، بشوییم آنچه رنگ تکرار به خود می گیرد، آنچه به آن نگاه می کنیم اما نمی بینیم، آنچه که پشت زنگ زدگی عادت، جا خشک کرده و راه فراری برای بروز خود نمی یابد.
و زمانیکه توانستیم پنجره ها را باز کنیم و درخت را، دست را، آسمان را بر بوم خود ببینیم و آن را به زبان خود باز بنمایانیم، گرد هم می آییم و جهانی نو را به نمایش خواهیم گذاشت اما از ورای یک «دریچه »...»
این گالری واقع در میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی(جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک 27 است.

**«کنش ممکن» در پروژه‌های آران
نمایشگاه انفرادی «سلمان خوشرو» با عنوان «کنش ممکن» عصر جمعه در در گالری پروژه‌های آران افتتاح می شود و تا 24 دی ماه ادامه خواهد داشت.
نازیلا نوع بشری در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته است: «با ضرب های پویای قلم مو و کاردک، سلمان خوشرو شیفتگی ذاتی خود با زندگی، تکامل و انسانیت را به تصویر می کشد. خطوط بیرونی پیکرهایی که به زیبایی شکل گرفته اند جزو مشخصه های آثار او هستند. این پیکرهای قدرتمند مستقیما به غرایز و نیروهای نخستین طبیعت انسانی اشاره دارند. همانقدر که قدرت و توانائی انسان در عمق این نقاشی ها به چشم می آیند، ضعف و کمبودهای وجودی انسانها که در پس ذهن نقاش حاضر بوده اند، نقش بازی می کنند.»
پروژه‌های آران واقع در خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک 5، است.

** «خارج از مرز» در گالری دیلمان
نمایشگاه آثار «یحیی رویدل» با عنوان «خارج از مرز» 30 آذر ماه در گالری دیلمان افتتاح می شود و تا 12 دی ماه برقرار خواهد بود.
رویدل، متولد ۱۳۶۷ است و تاکنون سه نمایشگاه انفرادی با نام های «تاریخ مصرف»، «همین حوالی» و «گراند» برگزار کرده است.
آثار یحیی رویدل با رویکردی سمبولیستی و فیگوراتیو هستند و پیش تر در آخرین نمایشگاه انفرادی این هنرمند که سال 95 با نام «گراند» در گالری ثالث برگزار شد، شاهد حضور عناصری چون کرگدن هایی عظیم الجثه در کنار هواپیماهایی اسقاطی بودیم.
در بخشی از توضیح این نمایشگاه آمده است «این بار اما هنرمند در آثارش استفاده از رنگ را به حداقل رسانده و فیگورهایی از زن را بعضا وارد تابلوها کرده، اما هواپیما و پرواز همچنان سوژه‌ی اصلی این آثار است، هواپیماهایی به گل نشسته و زمین گیر. 10 اثر با تکنیک رنگ روغن با استفاده از تنالیته‌ی رنگ های خاکستری ارائه شده و کرگدن‌هایی مریض و معیوب که نماد رخوت و سنگینی هستند در برخی از آثار دیده می شوند.»
گالری دیلمان در خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، تقاطع خیابان پورمشکانی(کودکان غزه)، شماره ۵۰ واقع شده است.

** «پوستی از آنِ خود» در گالری سیحون
نمایشگاه انفرادی «مریم کوهستانی» با عنوان «پوستی از آنِ خود» جمعه ۳۰ آذر در گالری سیحون افتتاح می شود و تا چهارشنبه ۱۲ دی ادامه خواهد داشت.
گالری سیحون در خیابان وزراء، کوچه چهارم، شماره 11 واقع شده است.
مریم کوهستانی در بیانیه نمایشگاه خود نوشته است: «دغدغه من برای درک و کشف جهان خودم، برای کشف خودم همیشگی است. هر بار به شکل تازه ای و به دستیافت تازه ای می رسم و دوباره از آن دور می شوم. تنم خانه من است. این خانه از هیاهوی جهان بیرون نجاتم می دهد.»

**«باغ واق» در گالری ویستا
نمایشگاه «سمیرا دریا» با عنوان «باغ واق» عصر جمعه ۳۰ آذر در گالری ویستا افتتاح می شود و تا دوشنبه ۱۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.
«بهنام کامرانی» درباه این نمایشگاه نوشته است: «در روایت نقاشانه ی سمیرا دریا از درخت واق، عناصر نامتجانس همجوار شده اند. درخت ها یا از تن آدمیانِ نقاشی های سنتی بیرون زده اند یا بر اشیایی قرار گرفته اند یا تنها معلق اند. میوه های درختان با ریشه های در هـم تابیده گـروتسکـی تاثیر گـذار را نمایش می دهد. عجایب المخلوقاتی که جوارح انسانی با خویش کاری ها و عقوبتی موحش از آن بیرون زده اند.
این جهانِ پر آشوب ماست یا خوابی به آخر الزمان رسیده؟
درختی با میوه هایی از حیوانات و سر انسان که در نقاشی سنتی ایران سابقه ای کهن دارد.»
گالری ویستا در خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک 11 واقع شده است.

**«جولانگاه هیچ» در گالری آ
نمایشگاه «مرجان صداقتی» با عنوان «جولانگاه هیچ» عصر جمعه ۳۰ آذر در گالری آ افتتاح می شود و تا دوشنبه ۱۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «زندگی در زیباترین لحظاتش در تازه ترین معاشرت ها، در سفرها و در آفتابی ترین و شادترین لحظاتش، سنگینی پنهانی دارد که از آن گریزی نیست. سبکی ها ته نشین نمی شوند ، فرارند و گریزان. آنچه می ماند سنگینی ای است که مانند ماده ای سیاه و تکثیر شونده از دل هر لحظه سربر می آورد و در تمامی سلول ها رخنه می کند.»
گالری آ در خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی(آبان جنوبی)، کوچه اردشیر ارشد، شماره 7 واقع شده است.

**«لثه» گالری محسن
نمایشگاه انفرادی «سید‌محمد مساوات» با عنوان «لثه» عصر جمعه ۳۰ آذر در گالری گالری محسن افتتاح می شود و تا دوشنبه 21 دی ماه ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «لثه گوشت بیخ دندان است وحائل میان دو چیز یعنی همان دندان. گاهی می‌شود چیزی حائل، حجاب یا حتی مانع شود برای دیگر چیزها، مثل فرم برای مفهوم و مقصد برای مسیر.
«لثه» عنوان تازه‌ترین نمایشگاه نقاشی محمد مساوات است که در آن نگاره‌ها در تصادفی از اسطوره‌گرایی تا کودکانگی و واقع‌گرایی تا انتزاع‌گرایی‌اند.
وجود مولفه‌های نقاشی قهوه‌خانه‌ای و چاپ سنگی و شخصیت‌های کهن هم‌پای جزییات مدرن و کلمه‌هایی که گوشه و کنار بر نگاره‌های مساوات در مجموعه‌ی «لثه» نشسته‌اند مثل مسافرانی از داستان اسطوره‌ها و روایات فارسی‌ می‌مانند که به نگاه نگارنده پیوند خورده‌ باشند.»
گالری محسن در ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک42 واقع شده است.
فراهنگ ** 9031**1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.