مرتضی احمدی زبان مردم تهران را ضبط کرد

12:21 ۳۵ روز پیش ایرنا 67 0
مرتضی احمدی زبان مردم تهران را ضبط کرد

تهران - ایرنا- پژوهشگر و تهران‌شناس، گفت: مرتضی احمدی تمام ترانه های مردم را به دست آنها رساند و به واقع، زبان مردم تهران را جز او و جعفر شهری، فرد دیگری ثبت و ضبط نکرده است.

ایرنا

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نصرالله حدادی در نشست «یادی از صدای تهران؛ مرتضی احمدی» در خانه گفتمان شهر برگزار شد، گفت: مرتضی احمدی تمام ترانه های مردم را به دست آنها رساند و به واقع، زبان مردم تهران را جز او و جعفر شهری، فرد دیگری ثبت و ضبط نکرده است.
وی افزود: آنها نسلی بودند که دیگر جایگزین ندارند و حالا از بین ما رفته اند. آنها با مردم زندگی کرده بودند و زبان آنها را در ذهن و ضمیر خود داشتند.
بابک چمن‌آرا ناشر موسیقی نیز در این نشست درباره تجربه ضبط آلبوم «صدای طهرون»، گفت: در سال 88 به مدت 6 ماه، هفته ای سه روز شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 2 تا 6 بعدازظهر و شاید هم دیرتر، صدای او را ضبط کردیم که به 106 قطعه رسید.
وی افزود: او همیشه برای ضبط، انرژی و آمادگی داشت و مدام می گفت یکی دیگر هم ضبط کنیم، شاید من فردا نباشم. این 106 قطعه، صدای اوست و تنبک بیرون استودیو ضرب می زد.
این تهیه کننده موسیقی ادامه داد: محصول آن، چهار دوره آلبوم، «صدای طهرون» شد که شماره یک آن تنها با تنبک بود و در دو سه و چهار، تار و کمانچه هم اضافه شد.
چمن آرا خبر داد: صدای طهرون 5 هم مجوز گرفته و امیدوار هستیم ششمی هم آماده شود چون مرتضی احمدی یک پرسپولیسیِ دوآتشه بود و البته در این مدت، خورش چاقاله بادام که دستپخت خودش بود را هم تجربه کردم که یکی از غذاهای اصیل تهران است و اتفاق جالبی بود.
وی افزود:به قول بهرام بیضایی ما را با کارهایمان می شناسند. یک سال پیش از درگذشت احمدی که صدای طهرون 4 رونمایی شد، برنامه ای برگزار شد و در آنجا از خانه موزه مرتضی احمدی نام برده شد.
این فعال موسیقی ادامه داد: کسانی از شهرداری و میراث فرهنگی حاضر بودند و به شکل عجیبی هم اتفاق نظر داشتند. حتی عجیب تر آنکه کارهای مجوز آنقدر خوب و سریع پیش می رفت که ما برای اتاق ها و راهروها و درهای آن خانه هم اسم گذاشته بودیم و چند گزینه هم در منطقه 12 در نظر گرفته شد.
چمن آرا گفت: اما ناگهان کار متوقف شد و نشد و افسوس که اگر بود همه کارهای صوتی و تصویری و مکتوب درباره مرتضی احمدی در جایی جمع می شد و حتی می توانست مرجعی باشد با محوریت فرهنگ تهران. مرتضی احمدی با مرگ خود در شب یلدا، از خانه خود به خانه های همه مردم تهران و ایران آمد.
هادی آفریده نیز در این نشست از تجربه ساخت مستند «چنارستان» در کنار مرتضی احمدی یادی کرد و گفت: در فیلم های مستند، مهم ترین کار، پژوهش است و برترین فیلم های مستند جهان، پشتوانه پژوهشی دارند. وقتی با مرتضی احمدی صحبت کردم قرار بود او ما را راهنمایی کند اما هرچه جلو رفتیم متوجه شدم که او می تواند بهترین منبع باشد و در نتیجه سکانس آغاز فیلم در میدان راه آهن و پایان فیلم در میدان تجریش، با حضور او بود و آن دو روز در کنار مرتضی احمدی چقدر فوق العاده بود.
وی افزود: در قهوه خانه آذری در میدان راه آهن نشستیم و او از خاطرات اِشغال ایران بدست متفقین گفت و عیان بود که او دلش برای وطنش می تپید و دغدغه اش مردم بود. احمدی در کنار جعفر شهری، مونوگرافی‌نویسی (تک‌نگاری) را در دهه 40 و 50 انجام داد و از این جهت کار او، در حفظ فولکلور مردم تهران اهمیت دارد.
آفریده اضافه کرد: اگرچه ضربی‌خوانی های او، احساس شورانگیزی ایجاد می کند ولی زمانه سروده شدن آنها بسیار مهم است. او نمونه هنرمندان متعهد به مردم بود که در لحظه واکنش نشان می داد و ظلم دولت ها به مردم را نقد می کرد.
وی گفت: کاری که هنرمندان امروز ما نمی کنند و برای خود جایگاهی جدا و بالاتر از مردم در نظر می گیرند اما احمدی از نسل هنرمندان اصیل بود و مثلا اگر او امروز بود و توهین یک نماینده مجلس به مردم را می شنید چه واکنشی نشان می داد. ماهیت مرتضی احمدی و هنرمندان نسل او چیز دیگری بود.
مهدی یساولی سخنران پایانی این مراسم نیز گفت: مرتضی احمدی 30 آذر درگذشت و من آبان نزد او رفتم. کسالت داشت و روی تخت خوابیده بود و حتی 30 کیلو وزن کم کرده بود اما در همان حال، هنوز قصه می گفت. چون او ذاتا قصه گو بود و آن شب، حکایت جنگ مار و لک‌لک در حرم عبدالعظیم یا داستان جغد و آینه را روایت کرد.
وی افزود: مرتضی احمدی روایت گر زندگی مردم تهران بود و در خاطرات او با نام «من و زندگی» با تاریخ زندگی مردم تهران قدیم روبرو هستیم.
در پایان این مراسم بخش هایی از مستند «چنارستان» و دو قطعه از آلبوم «صدای طهرون1» با صدای مرتضی احمدی پخش شد.
**9211**1601**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

آیا گرگینه‌‌ها واقعا وجود دارند؟
شب از نیمه گذشته و ماه کامل در آسمان خودنمایی می‌کند، ناگهان قهرمان داستان چنان از درد به خودش می‌پیچید که انگار صد‌ها چاقو را در بدنش فرو کرده اند؛ دقایقی بعد درست جایی که او ایستاده بود هیولایی درنده ظاهر شده است.
عجیب‌ترین گل‌های جهان!
دنیای ما خیلی عجیب‌تر از آن است که موضوع صددرصدی در آن وجود داشته باشد. همیشه چیزی هست تا قطعی‌نبودن ذهنیت‌هایمان را نشان‌ دهد، حتی درباره بوی خوش گل و ظرافت آن.
ماجراهای وحشتناک و باورنکردنی از شکنجه زندانیان در کره شمالی
هر گاه به یک کشور منزوی، با قوانین عجیب و غریب، سیستم دیکتاتوری غیر قابل تصور و دستگیری و شکنجه‌های هولناک فکر می‌کنیم اولین کشوری که به ذهنمان می‌رسد کره شمالی است.
بهترین سریال‌هایی که در سال ۲۰۱۹ با فصل جدید بازمی‌گردند
در این لیست از سریال‌هایی نوشته‌ایم که پخش آن‌ها در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهند یافت. لیست را با دقت بخوانید و برای دیدن این قسمت‌ها برنامه‌ریزی کنید.
غلبه پلیدی بر نیکی، پیام انیمیشن‌های ژاپنی روز
انیمیشن یا به قول خودمان کارتون، از همان روزی که به صورت جدی وارد صنعت فیلم‌سازی شد، توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند، البته در ابتدا آمریکا به‌عنوان مرکز قوی فیلمسازی در جهان، با کمپانی قدرتمندی، چون والت دیزنی جزء پیشگامان تولید انیمیشن در دنیا بود، ولی دقیقا کمی بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن نیز به سمت ساخت انیمیشن رفت
علایم ام اس در زنان چیست؟
یماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. طبق اعلام انجمن ام اس، زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به ام اس هستند.
پاپایا چیست و چه خواصی دارد؟
آیا می‌دانید پاپایا چیست؟ پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود.
پوره عدس قرمز؛ هم رنگش عالیه هم طعمش!
پوره عدس قرمز یک پیش غذای مناسب است و همچنین به عنوان غذای کودک نیز می توان استفاده کرد.طرز تهیه را در ادامه ببینید.
داستان زندگی ۲۰ کارآفرین برتر کسب‌وکار در قرن اخیر
موفقیت و ثروت، به ندرت با پیروی از قواعد مرسوم و خطر نکردن به دست می‌آید. برعکس، بزرگ‌ترین موفقیت‌ها نصیب کسانی شده است که حاضر بودند بیرون از مرزبندی‌ها حرکت کنند.
ستاره‌هایی که امسال ۵۰ ساله می‌شوند
شاید سال‌ها قبل، سن پنجاه سالگی بسیار زیاد به نظر می‌رسید، اما امروزه این سن تنها یک عدد است.   بسیاری از ستاره‌های جهان با وجود این که وارد دهه ۵۰ زندگی خود شده اند، اما هنوز هم مانند دوران جوانی خود به نظر می‌رسند. ژن خوب و سبک زندگی سالم دو عامل تاثیرگذار بر زیبایی آنهاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
غلبه پلیدی بر نیکی، پیام انیمیشن‌های ژاپنی روز
اپرای «پردیس و پریسا» چکناواریان روی صحنه می‌رود
«دانتون» در تالار مولوی به صحنه رفت
در نشست مدیران سینماهای جشنواره‌ی فیلم فجر چه گذشت؟
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۳ بهمن ۹۷
انتشار گزارش حسابرسی مالی یک مرکز سینمایی
بنیاد سینمایی فارابی یک لیست 14 ساله منتشر کرد
رونمایی بی‌سرو صدا از پوسترهای جشنواره تئاتر فجر
انتشار یک لیست جدید در جهت شفاف سازی در سینما
7 هزار نفر بلیت های فیلم فجر را خریداری کردند