یلدا نوری در میانه زندگی مدرن

11:46 ۸۹ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 206 0
یلدا نوری در میانه زندگی مدرن

سنندج - ایرنا - یلدا به عنوان یک آیین سنتی این روزها و در بحبوحه زندگی مدرن و پر مشغله اهمیت مضاعفی پیدا کرده و با وجود شرایط اقتصادی باز هم تلاش می کند شکاف ایجاد شده میان دل ها را پر کند.

ایرنا

درگیری پر طمطراق جامعه امروز با امکانات تکنولوژی، رسانه و فضای مجازی به اندازه کافی افراد را در کنج عزلت فرو برده است و این روزها تلاش بسیاری از خانواده ها برای جبران هزینه ها موجب شده زمان کمتری در کنار هم و دوستان، آشنایان و فامیل باشند.
از سوی دیگر همین شرایط اقتصادی و هزینه های بالا هم تعداد مهمانی ها را کاهش داده اما هنوز آداب و رسومی هستند که ما را به حفظ صله رحم و گسترش ارتباطات امیدوار کنند.
آیین یلدا که بطور عامیانه به شب چله هم معروف است یکی از همین سنت های قدیمی و باستانی است که هدف، پیام و کارکرد اصلی آن حفظ و گسترش ارتباطات بین اعضای خانواده با یکدیگر، فامیل و بزرگترها است.
یلدا چند روز پیش از رسیدن موعد خود شور و شوقی وصف نشدنی در جامعه ایجاد می کند و بسیاری با خرید مایحتاج ویژه این شب آماده استقبال از بلندترین شب سال می شوند.
برنامه ریزی برای خرید و اینکه این شب را کجا برویم و در کنار چه کسانی باشیم دست کم یک هفته قبل از و هفته پایانی فصل پاییز شروع می شود.
این ذوق و شوق برای جامعه پر مشغله امروزی که ذهن ها با فضای مجازی و کم ارتباطی درگیر است یک نعمت محسوب می شود و حمایت جامعه و مسئولان فرهنگی از این نوع آیین ها در واقع تقویت روح زندگی، افزایش روحیات افراد و کمک به قوام و دوام آنچه به عنوان جامعه شناخته می شود، است.
اگر به عمق و گذشته این آیین رجوع کنیم با توجه به اینکه بیشتر مردم در گذشته های دورتر به کشاورزی اشتغال داشتند و از سوی دیگر اهمیت آب را بهتر درک می کردند شروع زمستان به معنای شروع بارش های فراوان و نعمات خدادادی بود.
گرفتن جشن برای شروع چنین فصلی و به پیشوازی آن رفتن می تواند یکی از فلسفه های گرامیداشت شب یلدا باشد.
اما امروز اگر یلدا بتواند حضور خود را به جامعه مدرن امروزی ثابت و ماندگاری خود را حفظ کند کارکرد دیگری را عملی کرده است، هر چند بسیار کوتاه اما یلدا منشا پیوند و شادی برای جامعه ای است که بشدت به آن نیاز دارد.
جزییات این آیین خود سنتی است که بخشی از فرهنگ جامعه را نشان می دهد. کردستانی ها در این شب خوراکی های خاصی مصرف می کنند.
در برخی مناطق استان کردستانه خانواده ها از چند ماه قبل، خوشه‌های انگور را در زیرزمین یا مکان مناسب دیگری نخ کرده و از سقف آویزان می ‌کنند که به آن «آنو» (با نون مفخم) می ‌گویند تا در شب یلدا در کنار دیگر تنقلات و همراه با مغز گردو میل کنند.
غذای این شب عموما دلمه برگ مو و کلم است که گوشت را لابه لای آن می گذارند. سفره شب چله علاوه بر دلمه، شامل رب انار و شیره انگور، دوغ، ماست، روغن و کره محلی، پیاز و خربزه ترش است.
امروزه در کنار دلمه برگ مو و کلم، دولمه فلفل سبز و بادمجان نیز تهیه و در شب یلدا مصرف می‌شود و بعد از صرف شام، «کالک ترش» را قاچ کرده و میل می ‌کنند.
بعد از خوردن غذای چرب و سنگین شب چله، میل کردن این خربزه‌ی ترش، هضم غذا را آسان می کند و باعث می ‌شود بقیه شب نیز بتوان از تنقلات متنوع و میوه‌های رنگارنگ مخصوص شب یلدا نیز استفاده کرد.
خوردن تنقلات و خشکبار از جمله انجیر خشک، برگ گلابی، برگ زردآلو، هسته زردآلو که همراه با سماق حرارت دیده، توت خشک، تخمه بو داده کدو و همچنین گندم برشته که با شیره گز مخلوط شده و به صورت گلوله‌های کوچکی در آمده از دیگر خوراکی هایی است که در این شب مصرف می شود.
میوه‌های شب چله شامل هندوانه، سیب، گلابی، به، انار و آلو است که تهیه آن از ضروریات این شب است و مردم از چند روز قبل آنها را تهیه می کنند.
هندوانه از جمله میوه‌هایی است که حتما باید سر سفره یلدا باشد چون فصل آن سر رسیده معمولا هندوانه‌ های شیرین و قرمز نیست ولی خوردن هندوانه به نوعی وداع و خداحافظی با فصل گرماست و پیشوازی از زمستان محسوب می ‌شود بنابراین خانواده سعی می کنند این میوه را حتما تهیه کنند.
یکی از کارشناسان فرهنگی در رابطه با شب یلدا و تاثیر آن در نزدیک کردن خانواده ها به یکدیگر به خبرنگار ایرنا گفت: در کردستان جشن یلدا فرصتی برای به فکر هم بودن است مثلا در هر محله‌ای اگر خانواده‌هایی باشد که استطاعت مالی مناسبی برای برگزاری این مراسم نداشته باشد از طرف دیگران برای این خانواده شام برده می ‌شود.
امیر صادقی با اشاره به اینکه کالک تورش یکی از میوه هایی است که مصرف آن در شب یلدا در مناطق مختلف کردستان مرسوم است، افزود: چون در بازار «کالَک تورش» به تعداد کافی موجود نیست و معمولا گران است، اگر زن منزل در همسایگی یا در فامیل بداند زن بارداری هست حتما از آن کالک (خریزه محلی) ترش برایش می برد.
وی اظهار داشت: همچنین در این شب اگر همسایه‌ها مایل باشند از غذایی که تهیه کرده‌اند به یکدیگر می دهند که به آن «کاسه هاوسا» یا کاسه همسایه می ‌گویند.
صادقی تاکید کرد: از رسم‌های جالبی که در این شب در کردستان رایج است می توان به خوانچه بردن از طرف خانواده پسر برای نامزدش اشاره کرد.
وی گفت: در این خوانچه‌ها باید از شام گرفته تا خشکبار و میوه برای خانواده‌ عروس ببرند به صورتی که آن شب، خانواده عروس برای برگزاری شب یلدا یا شب چله هیچ تدارکی از قبل نمی بینند.
صادقی اضافه کرد: رسم دیگری وجود دارد به نام «شه ‌و زمسانی» که در آن عروس اولین شب چله را در خانه‌ شوهر تجربه می کند که به این معناست که این بار خانواده‌ عروس باید خوانچه‌هایی را که تمام نیازهای شب چله خانواده‌ داماد را بر طرف می کند را به منزل داماد ببرند.
وی با بیان اینکه از دیگر تمهیدات برای گذران این شب، انجام برخی بازی‌های محلی است، افزود: مشهورترین این بازی ‌ها در کردستان «گوروابازی» یا جوراب بازی است.
صادقی با اشاره به اینکه این بازی دسته جمعی است و شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم می‌شوند و دارای هیجان بسیار زیادی است، گفت: همه‌ مهمان ‌ها می ‌توانند در این بازی‌ شرکت کنند و معمولا انجام آن با ابراز هیجانات افراد همراه است و چند ساعتی از شب را به خود اختصاص می ‌دهد.
صادقی با تاکید بر اینکه ویژگی اصلی شب چله، جمع شدن خانواده‌ها در کنار هم است اضافه کرد: در این جمع شدن‌ها بسیاری از کدورت ‌ها برطرف می ‌شود بخصوص امروزه که خانواده‌ها کمتر همدیگر را ملاقات می ‌کنند، فرصت مناسبی برای تجدید دیدار است.
6108/9102


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

یک نفر در حوادث چهارشنبه سوری خوزستان فوت کرد
اهواز – ایرنا – رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خوزستان گفت: حوادث چهارشنبه سوری در این استان تا کنون، یک فوتی و هفت مصدوم داشته است.
مازندران چهارشنبه سوری نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت
ساری - ایرنا - رئیس مرکز اورژانس مازندران با اشاره به کاهش چشمگیر مصدومان ناشی از چهارشنبه سوری امسال به نسبت سالهای اخیر گفت که 44 نفر نفر امشب مصدوم شدند .
پیشروی بطئی سیلاب به داخل شهر گنبد
گنبدکاووس - ایرنا - با طغیان رودخانه گرگانرود در برخی از مناطق حاشیه ای شهر گنبدکاووس در بخش شمالی این شهر، آب نفوذی، به صورت بطئی و بتدریج در حال پیشروی به داخل شهر است.
آسیب دیدگی بیشتر حادثه دیدگان چهارشنبه آخرسال البرز جزیی است
کرج - ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز با بیان اینکه طبق آمار اولیه شمار حادثه دیدگان چهارشنبه آخر سال امسال نسبت به پارسال کاهش نشان می دهد ، گفت: میزان آسیب دیدگی بیشتر این افرادسطحی گزارش شده است.
مصدومان چهارشنبه آخر سال در آذربایجان شرقی به 91 نفر رسید
تبریز- ایرنا - رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تا ساعت 23 امشب در استان آذربایجان شرقی، 91 نفر در اثر حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند.
تخلیه روستاهای در معرض سیلاب مازندران ادامه دارد
ساری - ایرنا - معاون عمرانی استاندار مازندران از تخلیه ساکنان چهار روستای در معرض سیلاب استان و اسکان موقت آنان خبر داد و گفت که تخلیه 2 روستای دیگر هم در برنامه قرار دارد.
حوادث چهارشنبه سوری در کرمان 2 مصدوم بر جا گذاشت
کرمان - ایرنا - مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت: حوادث چهارشنبه آخر سال دراین استان تاکنون 2 مصدومبر جا گذاشته است .
پایتختِ آرام تر به وقت چهارشنبه آخر سال
تهران- ایرنا- جسته گریخته، گهگاه صدای انفجار ترقه ها از کوچه خیابان های پایتخت به گوش می رسد اما این، چیزی از شادی و آرامش شهروندانی که شب چهارشنبه آخر سال را برای پاسداشت یک سنت کهن ایرانی به خیابان آمده اند نمی کاهد.
23 متخلف چهارشنبه سوری در پایتخت بازداشت شدند
تهران- ایرنا- رئیس پلیس پایتخت گفت: 23 نفر که امشب (چهارشنبه سوری) اقدام به مزاحمت برای دیگران و فعالیت مجرمانه کرده بودند در تهران بازداشت شدند.
سیل در خراسان شمالی جان 2 چوپان و 305 راس دام را گرفت
بجنورد - ایرنا- فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفت: وقوع سیل در شهرستان مانه و سملقان در غرب این استان دیشب و امروز به مرگ 2 چوپان و تلف شدن 305 راس دام روستاییان و عشایر این منطقه انجامید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

یک نفر در حوادث چهارشنبه سوری خوزستان فوت کرد
اهواز – ایرنا – رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خوزستان گفت: حوادث چهارشنبه سوری در این استان تا کنون، یک فوتی و هفت مصدوم داشته است.
مازندران چهارشنبه سوری نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت
ساری - ایرنا - رئیس مرکز اورژانس مازندران با اشاره به کاهش چشمگیر مصدومان ناشی از چهارشنبه سوری امسال به نسبت سالهای اخیر گفت که 44 نفر نفر امشب مصدوم شدند .
پیشروی بطئی سیلاب به داخل شهر گنبد
گنبدکاووس - ایرنا - با طغیان رودخانه گرگانرود در برخی از مناطق حاشیه ای شهر گنبدکاووس در بخش شمالی این شهر، آب نفوذی، به صورت بطئی و بتدریج در حال پیشروی به داخل شهر است.
آسیب دیدگی بیشتر حادثه دیدگان چهارشنبه آخرسال البرز جزیی است
کرج - ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز با بیان اینکه طبق آمار اولیه شمار حادثه دیدگان چهارشنبه آخر سال امسال نسبت به پارسال کاهش نشان می دهد ، گفت: میزان آسیب دیدگی بیشتر این افرادسطحی گزارش شده است.
فراز و نشیب فدراسیون فوتبال در سالی که گذشت
فدراسیون فوتبال روزهای پر فراز و نشیبی را در سال ۹۷ سپری کرد و ضمن رسیدن به عناوین مهم، در بخش‌های مختلفی هم با شکست مواجه شد.
دانش آموزان 46 درصد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در آذربایجان غربی
63 میلی متر باران در ناوه بجنورد بارید
برف و کولاک، مردم خراسان شمالی را درگیر کرده است
راه ارتباطی 80 روستای شیروان بازگشایی شد
سیل و برف 85 میلیارد ریال به راز و جرگلان خسارت زد
240 نیروی اورژانس خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمدند
چهارشنبه سوری فرصتی برای نشاط همراه با سلامتی است
بارش برف محور زیدر سرانی را در شیروان بست
دستگیری سارقان در خراسان شمالی 37 درصد افزایش یافت
محور چمن بید خراسان شمالی به جنگل گلستان بسته شد