زمان طلایی در سکته مغزی را جدی بگیرید

12:53 ۸۸ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 160 0
زمان طلایی در سکته مغزی را جدی بگیرید

ساری – ایرنا – سرپرست واحد بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی مازندران سه ساعت اول بروز سکته مغزی را به عنوان 'زمان طلایی' نام برد و گفت: با جدی گرفتن این زمان از بروز عوارض ناشی از سکته و یا مرگ افراد می توان جلوگیری کرد.

ایرنا

دکتر جواد بابازاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سکته های مغزی به 2 شکل 'خونریزی' یا 'گرفتگی رگ' در مغز بروز می کنند که بیشتر آنها بر اثر گرفتگی رگ و ایجاد لخته اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: سه ساعت اولیه بروز سکته در اصطلاح پزشکی از آن به عنوان زمان طلایی نام می برند زمان حساسی است زیرا هر قدر زمان بیشتری از این مدت بگذرد آسیبها به نسج مغز بیشتر می شود که غیرقابل جبران خواهد بود.
سرپرست بیماری های خاص مازندران به مردم توصیه کرد ضمن آشنایی با علائم سکته مغزی، به محض بروز این وضعیت با اورژانس تماس بگیرند تا در بیمارستان ها کارهای درمانی مورد نیاز انجام شود.
سکته مغزی دارای علائم ساده نظیر کج شدن ناگهانی صورت، مختل شدن ناگهانی صحبت‌کردن و اختلال ناگهانی در حرکت دست و یا راه رفتن است و در صورتی که افراد بتوانند بلافاصله پس از مشاهده این علائم به درمانگاه مراجعه کنند در فوری ترین زمان به بیمارستان های دارای طرح 724 یا همان اورژانس بیماران سکته مغزی ارجاع می شوند.
وی گفت: در سکته مغزی که براثر انسداد عروق رخ می دهد با تزریق داروهایی که لخته های خون را ذوب می کند، فرد از مرگ و عوارض ناشی از سکته نجات می یابد.
بابازاده تاکید کرد: البته این مساله زمانی می تواند محقق شود که تا قبل از سه ساعت بعد از بروز سکته مغزی، بیمار به اورژانس منتقل شود تا این شیوه درمانی موثر بر روی او انجام شود.
طرح ملی درمان سکته‌های حاد مغزی در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه ‌روز با عنوان برنامه کشوری ' 724'از سال 95 در کشور به اجرا گذاشته شد.
هدف اجرای این طرح ارائه خدمات درمانی فوری و موثر به بیماران در سه ساعت اول وقوع سکته مغزی به عنوان 'ساعات طلایی' است که علاوه بر کاهش عوارض سکته از جمله فلج اعضای بدن، باعث جلوگیری از مرگ حتمی بیمار می شود.
هم اکنون این طرح در بیمارستان بوعلی ساری، امام رضا (ع) آمل و شهید رجایی تنکابن فعال است.
سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر افراد در جهان به شمار می رود .
/1899 /2096


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.