توجه متقابل عراق و اروپا در دوره عبدالمهدی

12:27 ۲۱۰ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 237 0
توجه متقابل عراق و اروپا در دوره عبدالمهدی

بغداد – ایرنا – مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اواسط نوامبر گذشته از «موضع عراق در عدم پایبندی به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران حمایت کرد» و گفت: «اروپا آماده همکاری با عراق درقبال تبعات تحریم های واشنگتن است» متعاقب این سخنان، بغداد در روزهای گذشته صحنه ترافیک چند مسوول بلندپایه اروپا شده است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، «فدریکا موگرینی» در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق در 25 آبان ماه این سخنان را عنوان کرد و بعد از یکماه از این اظهارات، سه وزیر خارجه آلمان، هلند و دانمارک به علاوه مسوول کمیسیون روابط خارجی پارلمان اروپا در 26 آذرماه به طور همزمان وارد بغداد شدند.
مقامات اروپایی در این سفر به طور جداگانه با مسوولان بلندپایه این کشور و تعدادی از رهبران سیاسی عراق پیرامون گسترش مناسبات دوجانبه بحث و گفت وگو کردند.
همزمان با حضور هیات پارلمان اروپا به ریاست «دیوید مکالیستر» مسوول کمیسیون روابط خارجی در پارلمان اروپا در بغداد، اجرای تفاهمنامه مشارکت و همکاری بین اتحادیه اروپا و عراق بعد از 6 سال از امضای آن، آغاز به کار کرد.
مکالیستر درباره اهمیت اجرایی شدن این توافقنامه مشترک گفته است که این توافقنامه حوزه های مختلفی را در بر می گیرد که شامل بخش های امنیت، اقتصاد، امور بشردوستانه و مسائل اجتماعی است.
«محمد علی حکیم» وزیر خارجه عراق نیز در دیدار با هیات اروپایی ابراز امیدواری کرده است که این توافقنامه مسئله حمایت از آوارگان، طرح های انرژی، حمل و نقل، بازرگانی، کشاورزی و بهداشت را در برگیرد.
عراق و اتحادیه اروپا دارای دو تفاهمنامه مشترک هستند که یکی با عنوان «یادداشت تفاهم همکاری در زمینه انرژی» متعلق به 2010 و دیگری «تفاهمنامه مشارکت و همکاری» متعلق به 2012 است.
نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق در سایت رسمی خود درباره اهمیت این تفاهمنامه گفته است که برخلاف یادداشت تفاهم انرژی که صرفا حول مسئله همکاری در بخش انرژی است، تفاهمنامه مشارکت و همکاری زمینه های مختلف مبارزه با تروریسم و تجارت را در بر می گیرد.
همزمان با این تحولات سریع در روابط بغداد و اروپا، اتحادیه اروپا یک قرارداد به ارزش 57.5 میلیون یورو با سازمان ملل (بخش امور توسعه) برای بازگرداندن ثبات و بازسازی شهر موصل مرکز استان نینوا امضا کرد و قرار است که به زودی یک قرارداد اضافی به ارزش 20 میلیون یورو دیگر امضا کند.
گزارش نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق حاکیست که این اتحادیه با همکاری نمایندگی سازمان ملل در عراق از 2016 تاکنون در امور بازسازی و تلاش های بشردوستانه در این کشور به مبلغ 184.4 میلیون یورو مشارکت مالی داشته است.
تاکیدات اخیر فدریکا موگرینی مبنی بر آمادگی اروپا برای جبران تبعات منفی تحریم های ضد ایرانی امریکا نسبت به عراق و از طرفی پایبندی اتحادیه اروپا به برجام و تلاش هایی که برای گشودن سویفت یورویی با ایران می کند، اکنون این سوال مطرح است که نقش و عملکرد بغداد در پروسه جدید تحریم های ضد ایرانی چه خواهد بود و آیا نقش پل ارتباطی بین اروپا و ایران را بازی خواهد کرد؟
در سایت رسمی نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق آمده است که «عراق به دلیل موقعیت جغرافیایی اش در خاورمیانه و نزدیکی اش به اروپا، شریک مهمی برای اتحادیه اروپا محسوب می شود.»
همزمان تاکید بغداد بر همسویی با موضع اتحادیه اروپا در قبال عدم پذیرش تحریم های ضد ایرانی آمریکا - به اعتقاد کارشناسان - تطابق دیدگاه های بغداد و اروپا را نسبت به سیاست های خارجی امریکا در منطقه و بین الملل نشان می دهد که باعث شده است تا بروکسل و بغداد را بیش از هر زمان دیگر بهم نزدیک کند.
سفر همزمان وزیران خارجه سه کشور اروپایی به بغداد که برخی مانند آلمان از منتقدان و مخالفان سیاست خارجی واشنگتن خصوصا در دوره «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا هستند، به اعتقاد کارشناسان، تحول در روابط اتحادیه اروپا با عراق را در مرحله جدید بعد از داعش آشکار کرده است.
آلمان از جمله کشورهایی است که اخیرا از سیاست های خصمانه واشنگتن در عراق، در قصه معروف شرکت «زیمنس»، زخم برداشته و طبیعی است به دنبال جبران این خسارت باشد.
زیمنس آلمان در اکتبر گذشته در آستانه عقد قرارداد به ارزش 15 میلیارد دلار در زمینه انرژی برق با دولت عراق بود اما دخالت مستقیم دولت امریکا در آخرین لحظه، مانع عقد این قرارداد شد.
واشنگتن بغداد را مجبور کرد تا اصل قرار داد را به شرکت آمریکایی «ژنرال الکتریک» واگذار کند و زیمنس به عنوان عضو ثانوی در این قرارداد سهمیه اش به 10 میلیارد دلار کاسته شد.
زورگیری واشنگتن به ویژه در دوره ترامپ برای انحصار قراردادهای مهم بازسازی عراق به ویژه در بخش انرژی در شرکت های آمریکایی، باعث شده است - که به اعتقاد کارشناسان – علاوه بر اهمیت حفظ برجام و دستاوردهایش توسط اروپا، مشوق اضافی دیگری برای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، جهت حضور قوی در بازار و بازسازی عراق باشد.
مواضع متوازن اروپا نسبت به عراق در مقایسه با سیاست ها و مواضع آشکاری که ترامپ در ایام تبلیغات انتخاباتی اش و بعد از آن در خصوص تاراج منابع ثروت عراق و اهانت به این کشور داشته، سبب شده است تا بغداد - بویژه در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی - نیز از بیش از هر زمان دیگر از رویکرد اتحادیه اروپا برای گسترش مناسبات با عراق، استقبال کند.
بر همین اساس کارشناسان پیش بینی کرده اند که سفر هیات ها و مقامات اروپایی به بغداد با هدف حضور قویتر در عملیات بازسازی و سرمایه گذاری در این کشور مهم خاورمیانه و غنی از نفت بیشتر شود.
خاورم *10*353*380*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

معاون مطبوعاتی: هرجا جهادی عمل کردیم به نتیجه رسیدیم
محمد خدادی در چهارمین گردهمایی مدیران روابط‌عمومی واحدهای جهاد دانشگاهی سراسری کشور که امروز پنج‌شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران، با رفتار جهادی قطعا به پیروزی خواهیم رسید.
حناچی: پیگیری برای بازسازی هرچه سریعتر میدان حسن آباد
پیروز حناچی شهردار تهران در پیامی توئیتری از همکاران خود در سازمان آتش نشانی شهر تهران تشکر کرد.
جنجال عکس‌های دزدی روی پاکت‌ سیگار در اروپا
زمانی که یک مرد ۵۰ ساله برای خرید یک پاکت سیگار به دکه سیگارفروشی‌ای در میسانو ایتالیا رفت، با تصویری روبرو شد که او را بر جای خود خشک کرد؛ تصویری از همسرش پیش از آنکه در بیمارستان جان خود را از دست دهد.
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که پلیس یونان در قبرس شماری از صهیونیست‌ها را به جرم تجاوز جنسی بازداشت کرده است.
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
اریک ترامپ ادعا کرده بود که پدرش 95 درصد محبوبیت دارد!واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ را در این فیلم مشاهده می نمایید.
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که طرف‌های درگیر در این کشور بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی تأکید کرده‌اند.
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
در پی تکمیل و عرضه خودرو‌های ناقص از سوی خودروسازان بزرگ و سررسید موعد تحویل خودرو‌های ثبت‌نامی، بازار از حالت انقباضی خارج شد و به نظر می‌رسد که شکست قیمت‌ها آغاز شده است.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.