توجه متقابل عراق و اروپا در دوره عبدالمهدی

12:27 ۹۴ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 124 0
توجه متقابل عراق و اروپا در دوره عبدالمهدی

بغداد – ایرنا – مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اواسط نوامبر گذشته از «موضع عراق در عدم پایبندی به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران حمایت کرد» و گفت: «اروپا آماده همکاری با عراق درقبال تبعات تحریم های واشنگتن است» متعاقب این سخنان، بغداد در روزهای گذشته صحنه ترافیک چند مسوول بلندپایه اروپا شده است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، «فدریکا موگرینی» در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق در 25 آبان ماه این سخنان را عنوان کرد و بعد از یکماه از این اظهارات، سه وزیر خارجه آلمان، هلند و دانمارک به علاوه مسوول کمیسیون روابط خارجی پارلمان اروپا در 26 آذرماه به طور همزمان وارد بغداد شدند.
مقامات اروپایی در این سفر به طور جداگانه با مسوولان بلندپایه این کشور و تعدادی از رهبران سیاسی عراق پیرامون گسترش مناسبات دوجانبه بحث و گفت وگو کردند.
همزمان با حضور هیات پارلمان اروپا به ریاست «دیوید مکالیستر» مسوول کمیسیون روابط خارجی در پارلمان اروپا در بغداد، اجرای تفاهمنامه مشارکت و همکاری بین اتحادیه اروپا و عراق بعد از 6 سال از امضای آن، آغاز به کار کرد.
مکالیستر درباره اهمیت اجرایی شدن این توافقنامه مشترک گفته است که این توافقنامه حوزه های مختلفی را در بر می گیرد که شامل بخش های امنیت، اقتصاد، امور بشردوستانه و مسائل اجتماعی است.
«محمد علی حکیم» وزیر خارجه عراق نیز در دیدار با هیات اروپایی ابراز امیدواری کرده است که این توافقنامه مسئله حمایت از آوارگان، طرح های انرژی، حمل و نقل، بازرگانی، کشاورزی و بهداشت را در برگیرد.
عراق و اتحادیه اروپا دارای دو تفاهمنامه مشترک هستند که یکی با عنوان «یادداشت تفاهم همکاری در زمینه انرژی» متعلق به 2010 و دیگری «تفاهمنامه مشارکت و همکاری» متعلق به 2012 است.
نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق در سایت رسمی خود درباره اهمیت این تفاهمنامه گفته است که برخلاف یادداشت تفاهم انرژی که صرفا حول مسئله همکاری در بخش انرژی است، تفاهمنامه مشارکت و همکاری زمینه های مختلف مبارزه با تروریسم و تجارت را در بر می گیرد.
همزمان با این تحولات سریع در روابط بغداد و اروپا، اتحادیه اروپا یک قرارداد به ارزش 57.5 میلیون یورو با سازمان ملل (بخش امور توسعه) برای بازگرداندن ثبات و بازسازی شهر موصل مرکز استان نینوا امضا کرد و قرار است که به زودی یک قرارداد اضافی به ارزش 20 میلیون یورو دیگر امضا کند.
گزارش نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق حاکیست که این اتحادیه با همکاری نمایندگی سازمان ملل در عراق از 2016 تاکنون در امور بازسازی و تلاش های بشردوستانه در این کشور به مبلغ 184.4 میلیون یورو مشارکت مالی داشته است.
تاکیدات اخیر فدریکا موگرینی مبنی بر آمادگی اروپا برای جبران تبعات منفی تحریم های ضد ایرانی امریکا نسبت به عراق و از طرفی پایبندی اتحادیه اروپا به برجام و تلاش هایی که برای گشودن سویفت یورویی با ایران می کند، اکنون این سوال مطرح است که نقش و عملکرد بغداد در پروسه جدید تحریم های ضد ایرانی چه خواهد بود و آیا نقش پل ارتباطی بین اروپا و ایران را بازی خواهد کرد؟
در سایت رسمی نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق آمده است که «عراق به دلیل موقعیت جغرافیایی اش در خاورمیانه و نزدیکی اش به اروپا، شریک مهمی برای اتحادیه اروپا محسوب می شود.»
همزمان تاکید بغداد بر همسویی با موضع اتحادیه اروپا در قبال عدم پذیرش تحریم های ضد ایرانی آمریکا - به اعتقاد کارشناسان - تطابق دیدگاه های بغداد و اروپا را نسبت به سیاست های خارجی امریکا در منطقه و بین الملل نشان می دهد که باعث شده است تا بروکسل و بغداد را بیش از هر زمان دیگر بهم نزدیک کند.
سفر همزمان وزیران خارجه سه کشور اروپایی به بغداد که برخی مانند آلمان از منتقدان و مخالفان سیاست خارجی واشنگتن خصوصا در دوره «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا هستند، به اعتقاد کارشناسان، تحول در روابط اتحادیه اروپا با عراق را در مرحله جدید بعد از داعش آشکار کرده است.
آلمان از جمله کشورهایی است که اخیرا از سیاست های خصمانه واشنگتن در عراق، در قصه معروف شرکت «زیمنس»، زخم برداشته و طبیعی است به دنبال جبران این خسارت باشد.
زیمنس آلمان در اکتبر گذشته در آستانه عقد قرارداد به ارزش 15 میلیارد دلار در زمینه انرژی برق با دولت عراق بود اما دخالت مستقیم دولت امریکا در آخرین لحظه، مانع عقد این قرارداد شد.
واشنگتن بغداد را مجبور کرد تا اصل قرار داد را به شرکت آمریکایی «ژنرال الکتریک» واگذار کند و زیمنس به عنوان عضو ثانوی در این قرارداد سهمیه اش به 10 میلیارد دلار کاسته شد.
زورگیری واشنگتن به ویژه در دوره ترامپ برای انحصار قراردادهای مهم بازسازی عراق به ویژه در بخش انرژی در شرکت های آمریکایی، باعث شده است - که به اعتقاد کارشناسان – علاوه بر اهمیت حفظ برجام و دستاوردهایش توسط اروپا، مشوق اضافی دیگری برای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، جهت حضور قوی در بازار و بازسازی عراق باشد.
مواضع متوازن اروپا نسبت به عراق در مقایسه با سیاست ها و مواضع آشکاری که ترامپ در ایام تبلیغات انتخاباتی اش و بعد از آن در خصوص تاراج منابع ثروت عراق و اهانت به این کشور داشته، سبب شده است تا بغداد - بویژه در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی - نیز از بیش از هر زمان دیگر از رویکرد اتحادیه اروپا برای گسترش مناسبات با عراق، استقبال کند.
بر همین اساس کارشناسان پیش بینی کرده اند که سفر هیات ها و مقامات اروپایی به بغداد با هدف حضور قویتر در عملیات بازسازی و سرمایه گذاری در این کشور مهم خاورمیانه و غنی از نفت بیشتر شود.
خاورم *10*353*380*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

جمعی از ورزشکاران مازندرانی به کمک سیل زدگان شتافته اند
ساری – ایرنا – جمعی از ورزشکاران مازندرانی در یک عمل خیرخواهانه با راه اندازی کمپین به حمایت از سیل زدگان استان های مازندران و گلستان شتافته اند.
نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: نخستین محموله سپاه روح الله این استان به مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران ارسال شد.
نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند
ساری - ایرنا - نماینده های مناطق سیل زده مازندران فقدان مدیریت منابع آبی و کوتاهی در کنترل آب های سطحی را به عنوان بزرگ ترین مشکل استان های شمالی به خصوص مازندران عنوان کردند و خواستار اجرایی شدن وعده های دولت برای جبران خسارت مردم شدند.
گردنه «ژالانه » با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای سروآباد از بازگشایی گردنه ژالانه محور ارتباطی سروآباد به هورامان در استان کردستان خبر داد.
سیل 4000 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: سیل حدود چهار هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
گلستان مشکلی در پذیرایی از گردشگران ندارد
گرگان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با یادآوری جاذبه های کم نظیر تاریخی، دیدنی و سیاحتی این استان شمالی گفت: باوجود جاری شدن سیل در برخی مناطق گلستان هیچ مشکلی در جذب و پذیرایی شایسته از گردشگران نداریم.
تلخ و شیرین های لرستان در سالی که گذشت
خرم آباد - ایرنا - سال 97 با تمام اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین سپری شد، از لحظات ناب و شیرین گرفته تا حوادث ناگواری که در آرشیو تجربه تک تک مردم استان لرستان ماندگار شد.
2 زن باردار گمیشانی از سیل نجات یافتند
گرگان - ایرنا - سرپرست مرکز فوریت‌های پزشکی استان گلستان از انتقال 2 زن باردار ساکن روستای مرزی و محصور در سیل قلعه جیق شهرستان گمیشان به مراکز درمانی خبر داد.
جلوگیری از تعرض به رودخانه ها اولویت کاری در مازندران است
ساری - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: جلوگیری از تعرض به رودخانه های مازندران که بخش اصلی عامل سیلاب است، اولویت اصلی وزارت راه وشهرسازی است.
سیل، کشتی اقتصاد مازندران را به گل نشاند
ساری-ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی گفت: سیل پیاپی در استان های شمالی به خصوص شرق مازندران، اقتصاد استان را به گل نشاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
بازار تاریخی تبریز یادگاری پویا از تجارت روزگاران قدیم
تبریز - ایرنا - بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز که تنها بازار ثبت شده در فهرست یونسکو در جهان است، یادگاری پویا و زنده از تاریخ و کهن شهری تجاری و قطب اقتصادی ایران قدیم است که همچنان با همان شیوه به حیات اقتصادی خود ادامه می دهد.
ارتش برای حل مشکلات مردم سیل‌زده آمادگی کامل دارد
دستور فرمانده سپاه بر تسریع امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده
مقابله با قاچاق مولفه ای اثربخش در رونق تولید است
فرماندهان ارشد نظامی در مناطق سیل زده گلستان حضور یافتند
ادامه کمک نیروهای مسلح تا پایان نیاز مردم و اعلام ستاد بحران
معاون اول رئیس جمهوری از مناطق سیل زده مازندران دیدن کرد
نشست فوق العاده ریاست جمهوری کره جنوبی برگزار شد
مجمع جهانی بیداری اسلامی حمایت ترامپ از اشغال جولان را محکوم کرد
وضعیت سربازان سیل زده درحال بررسی است
ویژه برنامه نوروزی ایران در کتابخانه ملی فرانسه لغو شد