رفتارهای چالشی ناکارآمد و درگیری ذهنی جامعه

12:35 ۹۶ روز پیش ایرنا 148 0
رفتارهای چالشی ناکارآمد و درگیری ذهنی جامعه

تهران-ایرنا- مرز میان عذرخواهی یا فرافکنی از یک رفتارمذموم یا مرز میان واقعیت آن رفتار و آنچه در شبکه های مجازی منتشر می شود، به قدری باریک و مبهم است که در کسری از ثانیه این مفاهیم اخلاقی، به دوگانه های متناقض و چالش برانگیز تبدیل می شود که در عین ناکارآمدی، ذهن و روان مردم و مسوولان را درگیر می کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شامگاه دوشنبه 26 آذر ماه فیلمی کوتاه در شبکه های اجتماعی از برخورد یک نماینده مجلس و کارمند یکی از سازمان ها منتشر شد. ویدیویی که در مدت زمان کوتاهی به اصطلاح «ترند» شد و بنا بر شیوه مرسوم واکنش هایی هم در پی داشت. از وزیران قوه مجریه تا وکلای قوه مقننه درگیر این موضوع شدند و هریک به شیوه ای درباره آن واکنش نشان دادند. جامعه و افکار عمومی هم درباره این ویدیو به قضاوت نشستند.
نماینده حاضر در ویدیو پس از انتشار گسترده آن در رسانه های خبری و شبکه های مجازی در توضیحاتی، کارمند گمرک را متهم به توهین کرد و گفت که ویدیوی منتشر شده تقطیع شده و با ابزارهای کامپیوتری و صداسازی بر تصاویر، عده ای مغرض در صدد توهین به او، اهل سنت و مردم بلوچ برآمده اند.
دامنه این درگیری به وزرات اقتصاد و «فرهاد دژپسند» هم کشیده شد و او اعلام کرد اگر کارمند گمرک که زیرمجموعه او قرار دارد، اشتباهی مرتکب شده، من رسیدگی کرده و عذرخواهی می کنم.
هرچند برداشت ها از گفته مشروط دژپسند به عذرخواهی قطعی او برداشت شد، اما این پایان ماجرا نبود؛ همکاران نماینده مجلس هم وارد داستان شدند و در اعتراض به درگیری رخ داده میان نماینده مجلس با کارمند گمرک، طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی را پیش کشیدند. در جلسه غیرعلنی مجلس توضیحات نماینده درگیر را شنیدند و از هیات رییسه خواستند با عوامل توهین به نماینده و عوامل انتشار ویدیو برخورد جدی شود.
مجموعه این کنش ها و واکنش ها که در چند روز گذشته ذهن افکار عمومی و وقت نمایندگان و وزیر را گرفته است، نه بار نخست است و نه بار آخر خواهد بود. رفتارهای آغشته به توهین و الفاظ زشت هم تنها مختص نماینده مجلس یا کارمند نهاد خاصی نیست و نخواهد بود. این سرطان بی اخلاقی و خشم، رویه ای روزافزون در جامعه ایران یافته است که باید راهکاری علمی و عملی برای مهار و یا دستکم کاهش آن تدبیر کرد. اما میان هیاهوهای مجازی و حقیقی این دست رفتارها می توان از ابعادی متفاوت هم به آن نگریست.

**فرافکنی اشتباه و تبعات آن
عالمان علم روانشناسی یکی از واکنش های روانی به اشتباه یا رفتاری مذموم را فرافکنی توصیف می کنند که با توسل به آن شخص به جای پذیرش نقش و مسوولیت خود ایجاد آن اشتباه و رفتار، دلیل آن را به شخص دیگر؛ به محیط یا به هر عنصر و عاملی جز خود ارتباط می دهد. به نظر می رسد برخی واکنش ها به درگیری نماینده مجلس با کارمند گمرک هم در این دسته از واکنش ها قرار دارد. گرچه در ویدیوی منتشر شده دلیل درگیری و نتیجه آن مشخص نیست اما صدا و تصویر چند ثانیه از استفاده نماینده از الفاظ توهین آمیز مشخص است. دلیل عصبانیت این نماینده هر موضوع و مسئله ای باشد؛ مجوزی برای استفاده ای چنین الفاظی نخواهد بود.
اما حال که به هر دلیلی آن الفاظ استفاده شده، فرافکنی اشتباه و ارتباط دادن آن به مسائل قومی و مذهبی، مقصر جلوه دادن وزیر یک کشور در اشتباه احتمالی کارمندی، استمداد طلبی از همکاران برای توجیه این فرافکنی و گرفتن وقت باارزش قوه مقننه همه از موارد مشهود فرافکنی است. تعمیم این مساله به موضوعات قومی می تواند تفسیرهای خطرآفرینی میان اقوام مختلف ایران در پی داشته باشد. از این رو دقت در نحوه تفسیر یک اشتباه هم می تواند از اشتباه بعدی پیشگیری کند.
از سوی دیگر برخی هم در این ماجرا به دنبال عامل یا عاملان انتشار آن ویدیو و ضرورت برخورد با آن هستند که این هم نوعی پاک کردن صورت مساله و آسان سازی صوری دشواری است. در جهان کنونی بشر در محضر دوربین های ریز و درشتی است که هر حرکت او را حتی اگر ریز باشد با بزرگنمایی و وضوح هزار برابر نشان می دهند. این دوربین نباشد و جمع شود آن دیگری، عیب و حسن را عیان خواهد کرد و از این رو یافتن دوربین ها در مکان های عمومی، زمانی که در دست عمده مردم است ره به جایی نخواهد برد.

**رفتار نمایندگی و ضرورت نقش آفرینی هیات نظارت
شاید یکی از مهمترین دلایلی که این ویدیو درگیری - که نمونه مشابه آن روزانه به تعداد و ابعاد مختلف در شبکه های مجازی پخش می شود - را به صدر توجه مردم و رسانه ها رساند؛ حضور نماینده مجلس باشد. نماینده ای که برای ایرانیان باید مظهر یک انسان کامل یا دست کم در شرف تکامل باشد. دیدن و شنیدن برخی الفاظ از زبان برخی افراد به شدت برای مردم چالش زا است که نمایندگان و مسوولان از این افراد هستند.
افکار عمومی مجلس و نمایندگان آن را عصاره فضیلت ها و وکیل خود می دانند و از همین روست که اشتباهی از سوی آنان در نظرشان بزرگ تر جلوه می کند. اغلب واکنش های دو روز گذشته در شبکه های مجازی و رسانه ها هم موید این مطلب است.

**درستی و نادرستی قضاوت زودهنگام جامعه
ویدیوی درگیری نماینده مجلس با یکی از کارمندان گمرک گرچه به گفته نماینده تقطیع و صداگذاری شده؛ اما همان هم انگیزه تمام واکنش های بیشتر منفی علیه نماینده است. اگر فرض را تقطیع این ویدیو و صحت صحبت های نماینده مجلس بگذاریم، می توان سرزنش کنندگان این رفتار را به قضاوت زود هنگام یا به زبان ساده تر یک طرفه به قاضی رفتن متهم کرد. خصوصیتی که در اغلب ما دیده می شود و نیازمند ساخت فرهنگی قدرتمند برای عبور از آن هستیم.
در مورد خاص این ویدیو هم نباید فراموش کرد که در هر درگیری دو طرفه ای، هر دو سمت ماجرا مقصر هستند و تشخیص اینکه کدام طرف بیشتر بی حرمتی کرده است، کمی دشوار خواهد بود به ویژه اگر تنها سند این قضاوت هم ویدیویی کوتاه باشد.
این میان می توان گفت آنچه با انتشار این ویدیو افکار عمومی جامعه را درگیر کرد نه فقط تقطیع ویدیو و قضاوت زودهنگام درباره آن است بلکه انتظاری است که از جایگاه حقوقی یک نماینده مجلس دارند. این انتظار گاهی قضاوت های عجولانه از یک رفتار مسوولی را موجه جلوه می دهد.
در عصر کنونی همانگونه که اشاره شد همگان به نوعی درگیر ناظری از جنس تکنولوژی هستیم. این میان حفظ اخلاق در چنین شرایطی گرچه با ریاضت بسیار اما کلید رهایی از قفس قضاوت های منفی است که این یک مفهوم در هر قضاوتی جایگاه ارزشمندی دارد. یک عذرخواهی و تلاش برای اصلاح می تواند اخلاقی ترین رفتار پس از هر رویداد چالش برانگیزی همچون ویدیوی منتشر شده است که می تواند از جنجال های بی فایده یک موضوع، پلی به آموزش اخلاقی جامعه بسازد.
اگر قضاوت های زودهنگام و فاقد سند را مذموم می پنداریم؛ باید توجیهات عجیب درباره یک رفتار اشتباه را هم نامناسب بدانیم و برای نهادینه شدن، فرهنگ عذرخواهی و اصلاح تلاش کنیم. سنتی که تاکید آموزه های دینی و اخلاقی ایرانیان را پشتوانه خود دارد نباید با غرور و فرافکنی مرتکبان اشتباه به فراموشی سپرده شود.
‌سیام**9402**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مسیربرگشت جاده اهرم - فراشبند بازگشایی شد
بوشهر- ایرنا- رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: مسیر برگشت جاده اهرم - فراشبند در محدوده این استان که از ساعت 6:30 صبح امروز به علت ریزش کوه بسته شده بود با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد.
رستوران های شمال پایتخت مجاز به خدمات رسانی نیستند
تهران- ایرنا- معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد با توجه به شرایط جوی و احتمال وقوع سیل واحد های صنفی تفرجگاه های شمال تهران به مدت 48 ساعت تعطیل هستند و این واحدها مجاز به ارائه خدمات نیستند.
اسکان اضطراری 250 مسافر در بخش خرانق اردکان
یزد - ایرنا - بخشدار خرانق شهرستان اردکان گفت:‌ با اعلام معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد برای اسکان اضطراری مسافران و ممانعت از تردد آن‌ها در موقع بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب در شب‌هنگام، دوشنبه‌شب 250 مسافر در فضاهای پیش‌بینی‌شده این بخش اسکان داده شدند.
خروج سرمایه از موانع رونق تولید است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج ثروت از استان و کشور یکی از موانع تولید و رونق تولید در داخل است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
مراسم روز جمهوری اسلامی در حرم امام (ره) برگزار می شود
تهران- ایرنا- رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: مراسم 12 فروردین (روز جمهوری اسلامی) که مقارن با سالروز شهادت امام کاظم(ع) نیز است ساعت 10:30 همان روز در حرم مطهر امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی با سخنرانی وزیر اطلاعات برگزار خواهد شد.
نوجوان باشتی در رودخانه فصلی غرق شد
گچساران- ایرنا- مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک نوجوان 15 ساله از اهالی روستای شوش در شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در یک رودخانه فصلی غرق شد.
آماده باش مجدد استانداری به دستگاه های اجرایی مازندران
ساری- ایرنا- معاون امور عمرانی استاندار مازندران طی ابلاغیه ای به همه دستگاه های اجرایی استان دستور داد که برای مقابله با خطر احتمالی سیلاب حاصل از بارندگی روزهای پیش رو، در حالت آماده باش کامل باشند.
فعالیت بندرهای مسافری هرمزگان از سر گرفته شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با توجه به مساعد بودن آب و هوا، رفت و آمد شناورهای مسافری در بندرهای این استان از صبح امروز از سر گرفته شد.
خدمات استان تهران در منطقه سیل زده آق قلا ادامه دارد
تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: شهرداری پایتخت و شهرداری های تابعه استان با همه ظرفیت ها در شهر آق قلا مشغول خدمت رسانی هستند.
خروجی سد امیرکبیر کرج عادی است
کرج - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با اشاره به بارش های چند روز اخیر در استان گفت: خروجی سد امیر کبیر کرج عادی است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
اسکان اضطراری 250 مسافر در بخش خرانق اردکان
یزد - ایرنا - بخشدار خرانق شهرستان اردکان گفت:‌ با اعلام معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد برای اسکان اضطراری مسافران و ممانعت از تردد آن‌ها در موقع بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب در شب‌هنگام، دوشنبه‌شب 250 مسافر در فضاهای پیش‌بینی‌شده این بخش اسکان داده شدند.
خروج سرمایه از موانع رونق تولید است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج ثروت از استان و کشور یکی از موانع تولید و رونق تولید در داخل است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
هشدار وقوع سیلاب در ۷ استان
سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب در ۷ استان کشور از جمله آذربایجان غربی هشدار داد.
آمادگی کرمان در برابر حوادث احتمالی بررسی شد
وزارت کشور: شرایط گمیشان عادی است
معاون اول رئیس جمهوری در جریان سیلاب چهارمحال وبختیاری قرار گرفت
معاون اول رئیس جمهوری در جریان سیلاب چهارمحال وبختیاری قرار گرفت
وزارت کشور: شرایط گمیشان عادی است
آماده باش شهرداری ها برای مقابله با سیل و آبگرفتگی
دبیر هیات دولت: کار دولت تعطیلی بردار نیست
اقدامات لازم برای جلوگیری از آب گرفتگی در رباط کریم انجام شد
امکانات ستاد مدیریت بحران ورامین بسیج شد
مدیریت بحران پردیس به حال آماده باش درآمد