رفتارهای چالشی ناکارآمد و درگیری ذهنی جامعه

12:35 ۲۰۸ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 281 0
رفتارهای چالشی ناکارآمد و درگیری ذهنی جامعه

تهران-ایرنا- مرز میان عذرخواهی یا فرافکنی از یک رفتارمذموم یا مرز میان واقعیت آن رفتار و آنچه در شبکه های مجازی منتشر می شود، به قدری باریک و مبهم است که در کسری از ثانیه این مفاهیم اخلاقی، به دوگانه های متناقض و چالش برانگیز تبدیل می شود که در عین ناکارآمدی، ذهن و روان مردم و مسوولان را درگیر می کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شامگاه دوشنبه 26 آذر ماه فیلمی کوتاه در شبکه های اجتماعی از برخورد یک نماینده مجلس و کارمند یکی از سازمان ها منتشر شد. ویدیویی که در مدت زمان کوتاهی به اصطلاح «ترند» شد و بنا بر شیوه مرسوم واکنش هایی هم در پی داشت. از وزیران قوه مجریه تا وکلای قوه مقننه درگیر این موضوع شدند و هریک به شیوه ای درباره آن واکنش نشان دادند. جامعه و افکار عمومی هم درباره این ویدیو به قضاوت نشستند.
نماینده حاضر در ویدیو پس از انتشار گسترده آن در رسانه های خبری و شبکه های مجازی در توضیحاتی، کارمند گمرک را متهم به توهین کرد و گفت که ویدیوی منتشر شده تقطیع شده و با ابزارهای کامپیوتری و صداسازی بر تصاویر، عده ای مغرض در صدد توهین به او، اهل سنت و مردم بلوچ برآمده اند.
دامنه این درگیری به وزرات اقتصاد و «فرهاد دژپسند» هم کشیده شد و او اعلام کرد اگر کارمند گمرک که زیرمجموعه او قرار دارد، اشتباهی مرتکب شده، من رسیدگی کرده و عذرخواهی می کنم.
هرچند برداشت ها از گفته مشروط دژپسند به عذرخواهی قطعی او برداشت شد، اما این پایان ماجرا نبود؛ همکاران نماینده مجلس هم وارد داستان شدند و در اعتراض به درگیری رخ داده میان نماینده مجلس با کارمند گمرک، طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی را پیش کشیدند. در جلسه غیرعلنی مجلس توضیحات نماینده درگیر را شنیدند و از هیات رییسه خواستند با عوامل توهین به نماینده و عوامل انتشار ویدیو برخورد جدی شود.
مجموعه این کنش ها و واکنش ها که در چند روز گذشته ذهن افکار عمومی و وقت نمایندگان و وزیر را گرفته است، نه بار نخست است و نه بار آخر خواهد بود. رفتارهای آغشته به توهین و الفاظ زشت هم تنها مختص نماینده مجلس یا کارمند نهاد خاصی نیست و نخواهد بود. این سرطان بی اخلاقی و خشم، رویه ای روزافزون در جامعه ایران یافته است که باید راهکاری علمی و عملی برای مهار و یا دستکم کاهش آن تدبیر کرد. اما میان هیاهوهای مجازی و حقیقی این دست رفتارها می توان از ابعادی متفاوت هم به آن نگریست.

**فرافکنی اشتباه و تبعات آن
عالمان علم روانشناسی یکی از واکنش های روانی به اشتباه یا رفتاری مذموم را فرافکنی توصیف می کنند که با توسل به آن شخص به جای پذیرش نقش و مسوولیت خود ایجاد آن اشتباه و رفتار، دلیل آن را به شخص دیگر؛ به محیط یا به هر عنصر و عاملی جز خود ارتباط می دهد. به نظر می رسد برخی واکنش ها به درگیری نماینده مجلس با کارمند گمرک هم در این دسته از واکنش ها قرار دارد. گرچه در ویدیوی منتشر شده دلیل درگیری و نتیجه آن مشخص نیست اما صدا و تصویر چند ثانیه از استفاده نماینده از الفاظ توهین آمیز مشخص است. دلیل عصبانیت این نماینده هر موضوع و مسئله ای باشد؛ مجوزی برای استفاده ای چنین الفاظی نخواهد بود.
اما حال که به هر دلیلی آن الفاظ استفاده شده، فرافکنی اشتباه و ارتباط دادن آن به مسائل قومی و مذهبی، مقصر جلوه دادن وزیر یک کشور در اشتباه احتمالی کارمندی، استمداد طلبی از همکاران برای توجیه این فرافکنی و گرفتن وقت باارزش قوه مقننه همه از موارد مشهود فرافکنی است. تعمیم این مساله به موضوعات قومی می تواند تفسیرهای خطرآفرینی میان اقوام مختلف ایران در پی داشته باشد. از این رو دقت در نحوه تفسیر یک اشتباه هم می تواند از اشتباه بعدی پیشگیری کند.
از سوی دیگر برخی هم در این ماجرا به دنبال عامل یا عاملان انتشار آن ویدیو و ضرورت برخورد با آن هستند که این هم نوعی پاک کردن صورت مساله و آسان سازی صوری دشواری است. در جهان کنونی بشر در محضر دوربین های ریز و درشتی است که هر حرکت او را حتی اگر ریز باشد با بزرگنمایی و وضوح هزار برابر نشان می دهند. این دوربین نباشد و جمع شود آن دیگری، عیب و حسن را عیان خواهد کرد و از این رو یافتن دوربین ها در مکان های عمومی، زمانی که در دست عمده مردم است ره به جایی نخواهد برد.

**رفتار نمایندگی و ضرورت نقش آفرینی هیات نظارت
شاید یکی از مهمترین دلایلی که این ویدیو درگیری - که نمونه مشابه آن روزانه به تعداد و ابعاد مختلف در شبکه های مجازی پخش می شود - را به صدر توجه مردم و رسانه ها رساند؛ حضور نماینده مجلس باشد. نماینده ای که برای ایرانیان باید مظهر یک انسان کامل یا دست کم در شرف تکامل باشد. دیدن و شنیدن برخی الفاظ از زبان برخی افراد به شدت برای مردم چالش زا است که نمایندگان و مسوولان از این افراد هستند.
افکار عمومی مجلس و نمایندگان آن را عصاره فضیلت ها و وکیل خود می دانند و از همین روست که اشتباهی از سوی آنان در نظرشان بزرگ تر جلوه می کند. اغلب واکنش های دو روز گذشته در شبکه های مجازی و رسانه ها هم موید این مطلب است.

**درستی و نادرستی قضاوت زودهنگام جامعه
ویدیوی درگیری نماینده مجلس با یکی از کارمندان گمرک گرچه به گفته نماینده تقطیع و صداگذاری شده؛ اما همان هم انگیزه تمام واکنش های بیشتر منفی علیه نماینده است. اگر فرض را تقطیع این ویدیو و صحت صحبت های نماینده مجلس بگذاریم، می توان سرزنش کنندگان این رفتار را به قضاوت زود هنگام یا به زبان ساده تر یک طرفه به قاضی رفتن متهم کرد. خصوصیتی که در اغلب ما دیده می شود و نیازمند ساخت فرهنگی قدرتمند برای عبور از آن هستیم.
در مورد خاص این ویدیو هم نباید فراموش کرد که در هر درگیری دو طرفه ای، هر دو سمت ماجرا مقصر هستند و تشخیص اینکه کدام طرف بیشتر بی حرمتی کرده است، کمی دشوار خواهد بود به ویژه اگر تنها سند این قضاوت هم ویدیویی کوتاه باشد.
این میان می توان گفت آنچه با انتشار این ویدیو افکار عمومی جامعه را درگیر کرد نه فقط تقطیع ویدیو و قضاوت زودهنگام درباره آن است بلکه انتظاری است که از جایگاه حقوقی یک نماینده مجلس دارند. این انتظار گاهی قضاوت های عجولانه از یک رفتار مسوولی را موجه جلوه می دهد.
در عصر کنونی همانگونه که اشاره شد همگان به نوعی درگیر ناظری از جنس تکنولوژی هستیم. این میان حفظ اخلاق در چنین شرایطی گرچه با ریاضت بسیار اما کلید رهایی از قفس قضاوت های منفی است که این یک مفهوم در هر قضاوتی جایگاه ارزشمندی دارد. یک عذرخواهی و تلاش برای اصلاح می تواند اخلاقی ترین رفتار پس از هر رویداد چالش برانگیزی همچون ویدیوی منتشر شده است که می تواند از جنجال های بی فایده یک موضوع، پلی به آموزش اخلاقی جامعه بسازد.
اگر قضاوت های زودهنگام و فاقد سند را مذموم می پنداریم؛ باید توجیهات عجیب درباره یک رفتار اشتباه را هم نامناسب بدانیم و برای نهادینه شدن، فرهنگ عذرخواهی و اصلاح تلاش کنیم. سنتی که تاکید آموزه های دینی و اخلاقی ایرانیان را پشتوانه خود دارد نباید با غرور و فرافکنی مرتکبان اشتباه به فراموشی سپرده شود.
‌سیام**9402**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
اعزام ۲۳۶۵ طلبه و مبلغ به مناطق سیل‌زده
نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور با ریاست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و باحضور حجت‌الاسلام ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و حجت‌الاسلام حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور برگزار شد.
اوحدی: طرح «یک قهرمان، یک روستا» برای کمک به سیل‌زدگان اجرا می‌شود
نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور با ریاست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با حضور حجت‌الاسلام ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و حجت‌الاسلام حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور برگزار شد.
روش تشخیص حقیقت از دروغ
مغالطه یکی از عوامل اصلی برای پوشاندن حقیقت و القاء دروغ ها و گمان های شخصی به دیگران است.
رسولی: شیوه‌نامه بهینه سازی حریم شهرستان تهران قانونی است
سیزدهمین جلسه علنی عادی شورای اسلامی شهرستان تهران (دوره پنجم) صبح امروز با حضور اعضای شورای شهرستان سیدحسن رسولی، شهربانو امانی، ابوالفضل میررفیع، حمیدرضا کروبی و هادی باغبانی، غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، مجتبی شکری رئیس اداره کل حریم شهرداری تهران و فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران در سرای محله کن برگزار شد.
ختم رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم ارزی
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۴ نفر از متهمان ارزی امروز در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.
ماجرای نوجوانی که در تقلید از برنامه عصر جدید زندگیش پایان یافت+فیلم
در روزهای اخیر اخباری مبنی بر مرگ نوجوانان 12 ساله بابلی به‌دلیل تقلید از برنامه تلویزیونی عصر جدید شنیده شده و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد، برای پیگیری واقعیت این مسأله به سراغ پدر این نوجوان، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران و یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی رفتیم.
کاخ سفید: جنگنده‌های اف۳۵ را به ترکیه نمی‌دهیم
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه‌شنبه مدعی شد به علت اقدام ترکیه به خرید سامانه دفاع موشکی روسی، واشنگتن جنگنده‌های اف۳۵ را در اختیار آنکارا قرار نخواهد داد.
مسکو: به حمایت از فلسطینی‌ها ادامه می‌دهیم
معاون وزارت خارجه روسیه سه شنبه در مسکو با یکی از مقام‌های ارشد حماس دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
چاووش‌اوغلو: اقدامات اروپا علیه ترکیه را جدی نمی‌گیریم
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه گفت که ترکیه اقدامات اروپا علیه خود را به دلیل عملیات حفاری نزدیک قبرس را جدی نخواهد گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
چراغ اول را چرا خود شما روشن نمی‌کنید، آقای روحانی!
یک روزنامه منتقد، از روحانی خواست خود وی چراغ اول را درباره دوچندان کارکردن برای کشور روشن کند.
واعظ آشتیانی:تفحص مجلس از استقلال و پرسپولیس به کجا رسید؟
واعظ آشتیانی گفت: من از مجلسی‌ها سؤال دارم. بحث تفحص مجلس از استقلال و پرسپولیس به کجا رسید که حالا مصوبه‌ای برای خصوصی‌سازی این باشگاه‌ها صادر می‌کنید؟!