رفتارهای چالشی ناکارآمد و درگیری ذهنی جامعه

12:35 ۲۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 41 0
رفتارهای چالشی ناکارآمد و درگیری ذهنی جامعه

تهران-ایرنا- مرز میان عذرخواهی یا فرافکنی از یک رفتارمذموم یا مرز میان واقعیت آن رفتار و آنچه در شبکه های مجازی منتشر می شود، به قدری باریک و مبهم است که در کسری از ثانیه این مفاهیم اخلاقی، به دوگانه های متناقض و چالش برانگیز تبدیل می شود که در عین ناکارآمدی، ذهن و روان مردم و مسوولان را درگیر می کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شامگاه دوشنبه 26 آذر ماه فیلمی کوتاه در شبکه های اجتماعی از برخورد یک نماینده مجلس و کارمند یکی از سازمان ها منتشر شد. ویدیویی که در مدت زمان کوتاهی به اصطلاح «ترند» شد و بنا بر شیوه مرسوم واکنش هایی هم در پی داشت. از وزیران قوه مجریه تا وکلای قوه مقننه درگیر این موضوع شدند و هریک به شیوه ای درباره آن واکنش نشان دادند. جامعه و افکار عمومی هم درباره این ویدیو به قضاوت نشستند.
نماینده حاضر در ویدیو پس از انتشار گسترده آن در رسانه های خبری و شبکه های مجازی در توضیحاتی، کارمند گمرک را متهم به توهین کرد و گفت که ویدیوی منتشر شده تقطیع شده و با ابزارهای کامپیوتری و صداسازی بر تصاویر، عده ای مغرض در صدد توهین به او، اهل سنت و مردم بلوچ برآمده اند.
دامنه این درگیری به وزرات اقتصاد و «فرهاد دژپسند» هم کشیده شد و او اعلام کرد اگر کارمند گمرک که زیرمجموعه او قرار دارد، اشتباهی مرتکب شده، من رسیدگی کرده و عذرخواهی می کنم.
هرچند برداشت ها از گفته مشروط دژپسند به عذرخواهی قطعی او برداشت شد، اما این پایان ماجرا نبود؛ همکاران نماینده مجلس هم وارد داستان شدند و در اعتراض به درگیری رخ داده میان نماینده مجلس با کارمند گمرک، طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی را پیش کشیدند. در جلسه غیرعلنی مجلس توضیحات نماینده درگیر را شنیدند و از هیات رییسه خواستند با عوامل توهین به نماینده و عوامل انتشار ویدیو برخورد جدی شود.
مجموعه این کنش ها و واکنش ها که در چند روز گذشته ذهن افکار عمومی و وقت نمایندگان و وزیر را گرفته است، نه بار نخست است و نه بار آخر خواهد بود. رفتارهای آغشته به توهین و الفاظ زشت هم تنها مختص نماینده مجلس یا کارمند نهاد خاصی نیست و نخواهد بود. این سرطان بی اخلاقی و خشم، رویه ای روزافزون در جامعه ایران یافته است که باید راهکاری علمی و عملی برای مهار و یا دستکم کاهش آن تدبیر کرد. اما میان هیاهوهای مجازی و حقیقی این دست رفتارها می توان از ابعادی متفاوت هم به آن نگریست.

**فرافکنی اشتباه و تبعات آن
عالمان علم روانشناسی یکی از واکنش های روانی به اشتباه یا رفتاری مذموم را فرافکنی توصیف می کنند که با توسل به آن شخص به جای پذیرش نقش و مسوولیت خود ایجاد آن اشتباه و رفتار، دلیل آن را به شخص دیگر؛ به محیط یا به هر عنصر و عاملی جز خود ارتباط می دهد. به نظر می رسد برخی واکنش ها به درگیری نماینده مجلس با کارمند گمرک هم در این دسته از واکنش ها قرار دارد. گرچه در ویدیوی منتشر شده دلیل درگیری و نتیجه آن مشخص نیست اما صدا و تصویر چند ثانیه از استفاده نماینده از الفاظ توهین آمیز مشخص است. دلیل عصبانیت این نماینده هر موضوع و مسئله ای باشد؛ مجوزی برای استفاده ای چنین الفاظی نخواهد بود.
اما حال که به هر دلیلی آن الفاظ استفاده شده، فرافکنی اشتباه و ارتباط دادن آن به مسائل قومی و مذهبی، مقصر جلوه دادن وزیر یک کشور در اشتباه احتمالی کارمندی، استمداد طلبی از همکاران برای توجیه این فرافکنی و گرفتن وقت باارزش قوه مقننه همه از موارد مشهود فرافکنی است. تعمیم این مساله به موضوعات قومی می تواند تفسیرهای خطرآفرینی میان اقوام مختلف ایران در پی داشته باشد. از این رو دقت در نحوه تفسیر یک اشتباه هم می تواند از اشتباه بعدی پیشگیری کند.
از سوی دیگر برخی هم در این ماجرا به دنبال عامل یا عاملان انتشار آن ویدیو و ضرورت برخورد با آن هستند که این هم نوعی پاک کردن صورت مساله و آسان سازی صوری دشواری است. در جهان کنونی بشر در محضر دوربین های ریز و درشتی است که هر حرکت او را حتی اگر ریز باشد با بزرگنمایی و وضوح هزار برابر نشان می دهند. این دوربین نباشد و جمع شود آن دیگری، عیب و حسن را عیان خواهد کرد و از این رو یافتن دوربین ها در مکان های عمومی، زمانی که در دست عمده مردم است ره به جایی نخواهد برد.

**رفتار نمایندگی و ضرورت نقش آفرینی هیات نظارت
شاید یکی از مهمترین دلایلی که این ویدیو درگیری - که نمونه مشابه آن روزانه به تعداد و ابعاد مختلف در شبکه های مجازی پخش می شود - را به صدر توجه مردم و رسانه ها رساند؛ حضور نماینده مجلس باشد. نماینده ای که برای ایرانیان باید مظهر یک انسان کامل یا دست کم در شرف تکامل باشد. دیدن و شنیدن برخی الفاظ از زبان برخی افراد به شدت برای مردم چالش زا است که نمایندگان و مسوولان از این افراد هستند.
افکار عمومی مجلس و نمایندگان آن را عصاره فضیلت ها و وکیل خود می دانند و از همین روست که اشتباهی از سوی آنان در نظرشان بزرگ تر جلوه می کند. اغلب واکنش های دو روز گذشته در شبکه های مجازی و رسانه ها هم موید این مطلب است.

**درستی و نادرستی قضاوت زودهنگام جامعه
ویدیوی درگیری نماینده مجلس با یکی از کارمندان گمرک گرچه به گفته نماینده تقطیع و صداگذاری شده؛ اما همان هم انگیزه تمام واکنش های بیشتر منفی علیه نماینده است. اگر فرض را تقطیع این ویدیو و صحت صحبت های نماینده مجلس بگذاریم، می توان سرزنش کنندگان این رفتار را به قضاوت زود هنگام یا به زبان ساده تر یک طرفه به قاضی رفتن متهم کرد. خصوصیتی که در اغلب ما دیده می شود و نیازمند ساخت فرهنگی قدرتمند برای عبور از آن هستیم.
در مورد خاص این ویدیو هم نباید فراموش کرد که در هر درگیری دو طرفه ای، هر دو سمت ماجرا مقصر هستند و تشخیص اینکه کدام طرف بیشتر بی حرمتی کرده است، کمی دشوار خواهد بود به ویژه اگر تنها سند این قضاوت هم ویدیویی کوتاه باشد.
این میان می توان گفت آنچه با انتشار این ویدیو افکار عمومی جامعه را درگیر کرد نه فقط تقطیع ویدیو و قضاوت زودهنگام درباره آن است بلکه انتظاری است که از جایگاه حقوقی یک نماینده مجلس دارند. این انتظار گاهی قضاوت های عجولانه از یک رفتار مسوولی را موجه جلوه می دهد.
در عصر کنونی همانگونه که اشاره شد همگان به نوعی درگیر ناظری از جنس تکنولوژی هستیم. این میان حفظ اخلاق در چنین شرایطی گرچه با ریاضت بسیار اما کلید رهایی از قفس قضاوت های منفی است که این یک مفهوم در هر قضاوتی جایگاه ارزشمندی دارد. یک عذرخواهی و تلاش برای اصلاح می تواند اخلاقی ترین رفتار پس از هر رویداد چالش برانگیزی همچون ویدیوی منتشر شده است که می تواند از جنجال های بی فایده یک موضوع، پلی به آموزش اخلاقی جامعه بسازد.
اگر قضاوت های زودهنگام و فاقد سند را مذموم می پنداریم؛ باید توجیهات عجیب درباره یک رفتار اشتباه را هم نامناسب بدانیم و برای نهادینه شدن، فرهنگ عذرخواهی و اصلاح تلاش کنیم. سنتی که تاکید آموزه های دینی و اخلاقی ایرانیان را پشتوانه خود دارد نباید با غرور و فرافکنی مرتکبان اشتباه به فراموشی سپرده شود.
‌سیام**9402**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

«احضار»؛ سریال ایرانی مثلا ترسناک با جن و پریِ باحجاب!
سریال احضار که این روزها در فضای مجازی و نیز در دکه‌ها و فروشگاه‌های اقلام فرهنگی عرضه شده و به ‌سهولت در دسترس است، برخلاف انتظاری که از آن وجود داشت، چندان موفق نشده و نتوانسته توقعاتی را به ‌عنوان نخستین سریال ایرانی برآورده سازد.
این فیلم‌ها جایی در جشنواره فجر ندارند
امسال کارگردان‌های مطرحی چون کمال تبریزی و علیرضا داودنژاد در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند. سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی هم دیگر بازماندگان این رویداد سینمایی هستند.
طرز تهیه استاک مرغ با سه روش متفاوت
عصاره مرغ روشی طبیعی برای بهبود سلامت روده و سلامت کلی بدن است. شما می‌دانید که اغلب افراد به هنگام بیماری و بخصوص سرماخوردگی از سوپ مرغ به عنوان غذای دوران بیماری استفاده می‌کنند. در این مطلب ۳ روش تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.
خوشتیپ‌ترین زوج‌های مشهور جهان در سال ۲۰۱۸
برخی از ستاره‌ها در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زنند. لباس‌هایی که به تن می‌کنند، اکسسوری‌ها و حتی مدل مو و آرایش صورتشان آنقدر جذاب است که تیتر بسیاری از روزنامه‌ها می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید که با خوش استایل‌ترین زوج‌های هالیوودی آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.
مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
جهان هنر پر از چالش‌ها و اختلاف نظرهاست، اما باز هم در همین دنیا با وجود اختلاف نظرها، زوج‌های هنری شکل می‌گیرند که فارغ از بسامد‌های موجود، به آن چه در سر می‌پرورانند، رنگ می‌دهند.
حسین شمس؛ مربی دیروز، وارد کننده گوشت امروز
«حسین شمس» را باید پدر فوتسال ایران بدانیم. او سرمربی پرافتخاری است که در طول دوران سرمربیگری‌اش تیم‌ملی فوتسال ٥ بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. با همه اینها، اما دنیای بی‌رحم ورزش، او را به دلیل سیاست‌هایی که هیچ‌وقت آن زمان به‌طور کامل مشخص نشد، از خود راند.
فیبرنوری ناجی جنگل‌های ایران می‌شود
در عصر ارتباطات می توان از طریق تکنولوژی و فناوری‌های نوین با بلایای طبیعی و خطاهای انسانی مانند آتش‌سوزی‌ها در جنگلها مقابله کرد. در این راستا قرار است با اجرای پروژه‌ای، کل مسیر جاده جنگل گلستان فیبرنوری کشیده و از دانش اینترنت اشیاء و تصاویر ماهواره‌ای استفاده شود.
اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
بهرام توکلی متولد چهارم آذر ماه سال ۱۳۵۵ است. او از جمله کارگردانان تحصیلکرده سینمای ایران به حساب می آید که توانسته مدرک کارشناسی ارشد فیلمنامه نویسی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کند.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.
راههای درمان زخم بستر
زخم بستر اغلب در بخش‌های استخوانی بدن ایجاد می‌شود زیرا در این قسمت‌ها فشار بیشتری بر پوست وارد می‌شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجود دارد.
لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم
رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که بند 8 ماده 45 و بند 2 ماده 71 برنامه توسعه سوم ادغام شود.
شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
رسانه‌های یمنی از شکار ۵ متجاوز سعودی توسط تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند.
ویدئو - حذف چهار صفر از پول ملی، تورم را کم می‌کند؟
هیچ ملاحظه‌ای به جز منفعت مردم و اجرای قانون وجود ندارد
هیچ ملاحظه ای به جز منفعت مردم و اجرای قانون وجود ندارد
استانداران دستاوردهای پس از انقلاب را برای مردم تبیین کنند
باروری ابرها اولویت وزارت نیرو در خراسان جنوبی است
رودبار جنوب کرمان مولود انقلاب است
1.8 میلیاد دلار از صندوق ذخیره ارزی به نوسازی مدارس اختصاص یافت
دولت زیر فشارهای همه جانبه
آشنا: رویکرد دولت در بحث تحریم ها واقع بینانه است
استاندار تهران: برخی مدیران کل به وزارتخانه ها چسبیده اند