اختلاف نظرها درهیئت حاکمه آمریکا بر سرخروج از سوریه شدت گرفت

08:03 ۸۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 203 0
اختلاف نظرها درهیئت حاکمه آمریکا بر سرخروج از سوریه شدت گرفت

تهران – ایرنا – تصمیم دونالدترامپ برای عقب نشینی نیروهای زمینی آمریکا از سوریه گروهی را متعجب، عده ای را شاکی، برخی را گله مند و بعضی را خشمگین کرد و دسته ای دیگر را وادار به جستجو برای یافتن برندگان و بازندگان این رویکرد تازه کاخ سفید کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، صبح چهارشنبه به وقت محلی آمریکا اندکی بعد از آنکه «وال استریت ژورنال» و «سی.ان.ان» خبر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را علنی کردند، ترامپ در توئیتی علت صدور فرمان عقب نشینی نیروهایش را چنین بیان کرد: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم.» او عصر همان روز بار دیگر به توئیتر رفت و در ویدیویی کوتاه اعلام کرد: «همه آنها باز می گردند. ما پیروز شدیم.»
محافل رسانه ای وسیاسی آمریکایی مباحث عمقی و چند وجهی را در خصوص علت تصمیم گیری ترامپ و تحلیل صحت گفته های وی مبنی بر شکست داعش آغاز کردند. یک منبع در پنتاگون گفت که شکست داعش از یک جهت درست است. به عقیده این منبع که نامش ذکر نشده است: «در حال حاضر، حدودسه هزار داعشی دریک شهر هستند اما در سراسر سوریه 25 هزار تا سی هزار داعشی دارد که در میان جمعیت محلی پنهان شده اند. آنها نیروی فعال نیستند اما حامیانی هستند که ممکن است فراخوانده شده و مشکلاتی همچون جنگ چریکی را آغاز کنند.»

**بده و بستان ترامپ و اردوغان؟
این رویکرد تحلیلی شمار زیادی از ناظران را راضی نکرد. آنها به دنبال فاکتورهای تاثیرگذار دیگر گشتند. رسانه ها می گویند که ترامپ پس از تماس تلفنی جمعه گذشته با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصمیم به عقب نشینی از سوریه گرفته اما برخی منابع دولتی می گویند که این تصمیم از قبل اتخاذ شده بود و در آن تماس تلفنی به اردوغان اطلاع داده شد.
المانیتور نوشته که اردوغان به ترامپ تضمین داد که نیروهای ترکیه می توانند کار باقیمانده های داعشی و سایر گروه های تروریستی را تمام کنند. پس از گفت وگوی تلفنی اردوغان از روز دوشنبه تهدیدهای خود علیه متحدان آمریکا در شمال شرق سوریه یعنی «نیروهای دموکراتیک سوریه» را از سر گرفت و قول داد که به نیروهای آمریکایی آسیبی نرسد. در تهدیدهای اردوغان خبری از نام داعش نبود. او حتی گفته بود که مدتهاست داعشی در کار نیست.
مقام های آمریکایی در مصاحبه با نیوزویک تمرکز تحلیل خود را روی نیروهای دموکراتیک سوریه گذاشتند و گفتند ترکیه همواره سعی کرده که با تهدید به حمله بر سیاست آمریکا در قبال کردها تاثیر بگذارد. شاکله نیروهای دموکراتیک را کُردها تشکیل می دهند. ترکیه آن را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه و تروریست می داند. رشد و نمو این نیروها در مرزهای ترکیه تهدیدی علیه امنیت آن کشور قلمداد می شود.
آمریکا هفته جاری در پاسخ به تهدیدهای ترکیه پُست های نظارتی در مرزهای شمالی سوریه ایجاد کرد. با این تصمیم معلوم نیست که چه بر سر این پست ها می آید و کُردها در کجا به دنبال متحد خواهند بود. نیروهای دموکراتیک سوریه که پیشتر با ترکیه درگیر شده بودند به دولت سوریه نزدیک تر هم شده بودند. این نیروها، خصوصا بخش کُردی آن که از سال 2015 اصلی ترین متحد آمریکا در سوریه بوده اند عقب نشینی آمریکایی ها را«خنجری بر پشت و خیانت به خون هزاران مبارز» توصیف کردند.
رسانه های غربی ظن آن دارند که داد و ستدی میان اردوغان و ترامپ انجام شده است که ترکیه را برای اقدام علیه نیروهای دموکراتیک سوریه باز می گذارد. اما ترامپ چه چیزی عایدش شده است؟ این رسانه ها به طرح فروش سلاح آمریکایی به ترکیه و سود حاصل از آن اشاره می کنند. وزارت خارجه آمریکا هفته جاری به کنگره اطلاع داد که قصد دارد ده ها موشک های زمین به هوای پاتریوت و تجهیزات دیگری به ارزش 3.5 میلیارد دلار در اختیار ترکیه قرار دهد. هدف از این معامله آن است که ترکیه به عنوان عضو ناتو در مدار غرب بماند و برای خرید سلاح و یافتن یار قابل اعتماد راهی روسیه و چین نشود.

**مرحله بعدی چیست؟
ابهام در مورد شرایط تصمیم گیری ترامپ و نگاه آینده آمریکا به سوریه به همین جا ختم نمی شود. حدود 2 هزار نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند که عمدتا در آموزش و مشاوره دادن به نیروهای محلی در مبارزه علیه داعش نقش دارند. شمار زیادی از آمریکایی ها در شمال شرق سوریه مستقر هستند و گروه کوچکی نیز در منطقه «التنف» در مرز با اردن و عراق حضور دارند. یک سخنگوی پنتاگون گفته که خروج نیروها آغاز شده اما جدول زمانی مشخصی اعلام نشده است. گفته می شود که قرار است همه 2 هزار نیروی زمینی آمریکا در سوریه ظرف 30 روز آینده به کشورشان بازگردند. جدول زمانی دیگری هم اعلام شده که حاکی از بازگشت نیروها طی 60 و یکصد روز آینده است.
به گفته یک مقام آمریکایی، تصمیم ترامپ برای بازگرداندن نیروها روز سه شنبه نهایی شد. او گفت: «عقب نشینی کامل. همه یعنی همه [نیروها].» گام بعدی آمریکادر سوریه مشخص نیست. آیاحمله احتمالی آمریکابه نحو دیگری ادامه خواهد یافت؟ آیا آمریکابه ایفای نقش سیاسی روی خواهد آورد؟ «سارا سندرز هاکبی» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای خبر داد که آمریکا با آغاز بازگشت نیروها، وارد فاز بعدی می شود. اما یک منبع در پنتاگون به نیوزویک گفت که هنوز فاز دوم مشخص نیست. با این حال، یک منبع دیگر اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا علیه داعش ادامه می یابد.
«ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا به نیویورک تایمز گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا درباره شرایط عقب نشینی آمریکا تفاهمی حاصل شده است یا نه. آیا ما خط قرمزی برای ترک ها تعیین کرده ایم که چگونه با کردها برخورد کنند؟ در خصوص شکل دولت آینده تفاهمی با روس ها حاصل شده است؟» «بنیامین نتانیاهو»نخست وزیراسرائیل گفت روزدوشنبه با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و سه شنبه با ترامپ صحبت کرده و آنها گفته اند که راه های دیگری برای تاثیرگذاری در امور سوریه بدون حضور نیروهای زمینی دارند.

**مقام های ناکام و عصبانی
سردرگمی و معادله دشواری که در پی عقب نشینی نیروهای آمریکایی برای غربی ها ایجاد شده، باعث شد که دولت آمریکا منهای ترامپ و متحدان واشنگتن دچار آشفتگی شوند. با اعلام ترامپ، مقام های دولتی سعی کردند خود را از چشم رسانه ها پنهان کنند. «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری و «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا به خبرنگارانی که سوال های خود را فریاد می زدند، جواب ندادند. وزارت خارجه نیز کنفرانس خبری روز چهارشنبه را لغو کرد.
گویاترامپ یک تنه درمقابل تمام اعضای دولتش ایستاده ومخالفت آنهابا عقب نشینی ازسوریه رانپذیرفته است. رویترزدرتوصیف این وضعیت نوشت: «ترامپ از مشاورانش در حوزه امنیت ملی عبور کرد و فرماندهان، قانونگذاران و متحدانش را مبهوت کرد. دستور وی برای عقب نشینی می تواند سیاست آمریکا در خاورمیانه را متحول کند.» تحول در این حوزه در حالی است که پمپئو ماه آینده به قاهره می رود تا از آنجاسیاست تازه خاورمیانه ای آمریکا را توضیح دهد.
به نوشته رویترزبه نقل ازدو منبع آگاه، مشاوران ارشد ترامپ سعی کردند در هفته های اخیر وی را از اتخاذ چنین تصمیمی منصرف کننداما او صحبت های همه آنها را نشنیده می گرفت و اصرار داشت که باید به وعده انتخاباتی اش مبنی بر کاهش مداخلات نظامی آمریکا عمل کند. المانیتور نوشته، «جیمز متیس» وزیر دفاع، پمپئو و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه دیدار کردند. آنها و چندین مقام دیگر مخالف خروج ناگهانی از سوریه بودند اما وقتی نتوانستند تصمیم ترامپ را تغییر دهند روز سه شنبه از اصرار بر تغییر موضوع او منصرف شدند.
هر چندبه نوشته مجله «تایم»«هیچ کسی نمی داندکه بعد ازاین چه رخ خواهد داد» تحلیلگران درباره برندگان و بازندگان بعد از تصمیم ترامپ به گمانه زنی روی آورده اند. قانونگذاران هر دو حزب اصلی آمریکا از اینکه ترامپ از قبل آنها را از تصمیمش مطلع نکرده بود گلایه مند بودند. آنها احساس می کنند رئیس جمهوری سیاستمداران را کنار گذاشته است.
سناتور جمهوریخواه «باب کورکر» گفت: «طی دوازده سالی که اینجا بوده ام هرگز ندیده بودم که تصمیمی اینگونه از قبل به اطلاع نرسیده باشد.» او افزود: «این تصمیم از تصمیم باراک اوباما در مورد خروج از عراق هم بدتر بود. این اتفاق بدی برای نیروهای دموکراتیک سوریه است. سخت است تصور کنیم که رئیس جمهوری از خواب بیدار شده و بدون کوچک ترین اطلاع و ارتباطی و بدون کوچک ترین آمادگی، چنین تصمیم بگیرد.» یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «این بار این تصمیم واقعی و بسیار فاجعه بار است.»
به گزارش تارنمای هیل، گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه هم در نامه ای به ترامپ نسبت به عقب نشینی از سوریه ابراز نگرانی کردند. لیندسی گراهام (جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی)، جین شاهین (دموکرات از نیوهمپشایر)، جونی ارنست (جمهوریخواه از آیووا)، انگوس کینگ (مستقل از ایالت مین)، تام کاتن (دموکرات از آرکانزاس) و مارکو روبیو (جمهوریخواه از فلوریدا) در نامه خود از ترامپ خواستند که در تصمیمش بازنگری کند.
مقام های فرانسه نیز که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که تلاش می کنند تا بفهمند خبر ترامپ چه معنی می دهد و چه تاثیری بر مشارکت آنها در ائتلاف تحت رهبری آمریکا دارد. یک دیپلمات فرانسوی گفت: «به نظر می رسد که اوضاع به بدی همان چیزی است که به نظر می رسد. این یک مشکل جدی برای ما و انگلیسی ها است زیرا ائتلاف بدون آمریکا عملا کاری از پیش نمی برد.»

**برندگان و بازندگان
این خبر بیش از همه برای دولتمردانی عجیب بود که مستقیما با پرونده سوریه در ارتباط بودند؛ مثلا «جیم جفری» و «برت مک کورگ» دو فرستاده ویژه آمریکا به سوریه. او در ماه سپتامبر گفته بود: «ما عجله ای برای خروج نیروهای آمریکایی نداریم.» مک کورگ هم هفته گذشته تاکید کرده بود: «این ناشی از بی ملاحظگی است اگر بگوییم که خلافت فیزیکی (داعش) در هم شکسته شده است و می توانیم همین حالا آنجا را ترک کنیم.»
«تامارا وایتس» از مقام های سابق وزارت خارجه آمریکا و کارشناس فعلی موسسه بروکینگز «سیاست پمپئو/بولتون/برایان هوک برای فشار حداکثری بر ایران» را جزو بازنده های دیگر می داند. رویترز به نقل از یک مقام آگاه در پنتاگون نوشته که خروج آمریکا از سوریه از لحاظ ژئوپلیتیک به نفع روسیه و از لحاظ منطقه ای به سود ایران است. «چارلز لیستر» کارشناس اندیشکده «موسسه خاورمیانه» گفت: «سوریه نگین تاج راهبرد منطقه ای ایران است.»
ایران و روسیه با دعوتنامه دولت سوریه به آن کشور رفتند و حضور آنها با نوع حضور نیروهای غربی تفاوت دارد. محافل غربی این نکته را به درستی دریافته اند که «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه یکی از بزرگترین برندگان بعد از خروج آمریکایی هاست. او بعد از حدود هشت سال درگیری با عوامل مختلف شورشی توانسته بقای خود را حفظ کرده و غرب را از تلاش برای سرنگونی وی منصرف کند.
شبک**9423**1708


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
گفتگو با تکواندوکاری که مربی برزیل شد
از روزهای اولی می گوید که به عنوان یار تمرینی در کنار یکی از چهره های موفق ورزش کشور یعنی هادی ساعی برای درخشش در المپیک تمرین می کرده، از مسابقاتی که در تمامی آن ها جز دو مورد با مدال برگشته، اما کسی به عنوان یک ملی پوش او را نمی شناسد که این درد بیشتر ورزشکاران ایرانی است، زندگی در گمنامی و یا زندگی در ترس و استرس، این که کاری نکند که مردم بگویند ای وای دیدی فلانی که قهرمان جهان است چکار کرد؟
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو
چند سالی است که بازار خرید بالن آرزوها داغ شده و برخی از شهروندان در جشن چهارشنبه سوری با این بالن‌، آرزوهای خود را به هوا می‌سپارند، بالن‌هایی که در سطح آسمان با نوری نسبتاً زیاد در حال پروازند، گرچه زیبا هستند اما در سال‌های گذشته حوادثی را رقم زدند، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ایمنی شهرداری تهران در زمینه خطرات این رفتار وارداتی هشدار داده است.
شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم‌ چیست؟
یک استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه تراریوم یک روش نگهداری برای گونه‌های رطوبت‌پسند است،گفت: نکته مهم در مورد تراریوم این است که بتوان در آن‌ها به جای کشت گونه‌های گیاهی وارداتی از گونه‌های بومی کشور خودمان استفاده کنیم.
افزایش ۶ هزار صندلی به ناوگان اکران نوروزی
در نوروز ۴۷ سالن سینما با ۶ هزار و ۷۰۰ صندلی برای اولین بار اکران فیلم‌های نوروزی را تجربه می‌کنند.
عروس دلربای زاگرس- عکس
استان ایلام عروس دلربای زاگرس، سرزمینی محصور در میان دره‌ها و کوه‌هایی سر به فلک کشیده با تاریخ و تمدنی غنی است که مملو از ناگفته‌های بسیار از تاریخ هزاران ساله است.
۳ خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
عروق، خون و اکسیژن را به تمامی نقاط بدن از سر تا انگشت‌های پا منتقل می‌کنند و به همین خاطر داشتن عروق سالم ضروری است هرچند معمولا تعداد قابل توجهی از مردم دچار عارضه گرفتگی عروق می‌شوند.
چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟
ورزش و تمرین با شدت بالا می‌تواند کمکتان کند با تمرین کمتر و البته صرف وقت کمتر، وزن بیشتری کم کنید. ضمناً این شیوه‌ی تمرینی باعث می‌شود بافت عضلانی خود را حفظ کرده و وزنی که از دست می‌دهید، برنگردد.
نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز
مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در تعطیلات نوروز ۵۰ درصد ظرفیت تخت‌های شیمی‌درمانی فعالند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
آمریکا خواستار برگزاری انتخابات در نیکاراگوئه شد
سفر نتانیاهو به آمریکا تلاش برای پیروزی در انتخابات است
تاکید شورای روابط عمومی مسلمانان آمریکا برمقابله با نفرت افکنی
اهانت ترامپ به بایدن
ترامپ خواستار بازگشایی کارخانه جنرال موتورز در اوهایو شد
دادستان های آمریکا روند تولید بوئینگ 737مکس را بررسی می کنند
نیویورک تایمز:قتل خاشقچی بخشی از کارزار سرکوب مخالفان سعودی بود
نماینده مسلمان کنگره: ترامپ پیامی روشن علیه تروریسم داخلی ارسال کند
خبرسازی بی‌بی‌سی صدای دیپلمات اروپایی را هم در‌آورد
واشنگتن پست: آیا 'بهار عربی' دیگری در راه است؟