چرخش چرخه تبدیل علم به ثروت در نمایشگاه خانواده شریف

10:15 ۲۱۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 258 0
چرخش چرخه تبدیل علم به ثروت در نمایشگاه خانواده شریف

تهران- ایرنا- چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان همزمان با هفته پژوهش آیینه ای از دستاوردهای علمی پیش روی مخاطب می گذارد که به فناوری و تولید محصول منجر شده اند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی ایرنا، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در اقداماتی مختلف از جمله تقدیر از برترین پژوهشگران و عرضه جدیدترین دستاوردها، هفته ملی پژوهش (24 تا 30 آذر) را گرامی می دارند.
دانشگاه صنعتی شریف نیز با برگزاری چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان (27 تا 29 آذر) ضمن قدردانی از تحقیقات اعضای هیات علمی و دانشجویان بر روند چرخه تبدیل علم به ثروت تاکید کرده است؛ یعنی این نمایشگاه به شرکت هایی اختصاص دارد که یا در مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه شریف مستقر هستند یا از شرکت های منشعب از دانشگاه به شمار می آیند یا به نوعی اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه شریف در تحقیقات و توسعه این شرکت ها همکاری دارند.

***نمایشگاهی برای خانواده شریف
دبیر اجرایی این نمایشگاه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این ‌نمایشگاه که در محل سالن تربیت بدنی استاد جباری برگزار شده 34 شرکت دانش بنیان را در 57 غرفه جایابی کرده است.
«صدرا خانبابایی» با اشاره به اینکه بعضی شرکت ها در بیش از یک غرفه محصول خود را ارائه کرده اند، افزود: این شرکت ها به طور کلی از شریف برخاسته اند؛ حتی اگر در مرکز رشد یا پارک علم و فناوری مستقر نباشند.
وی ادامه داد: مجتمع خدمات شریف نیز به عنوان مرکزی که خدمات ازمایشگاهی و تحقیقاتی به دانشجویان و اعضای هیات علمی ارائه می دهد در 2 غرفه در نمایشگاه حضور دارد.
مدیر عامل شرکت بهینه سازان سیستم های آوا انرژی سبز پایش افرا مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف یکی از شرکت های حاضر در این نمایشگاه است؛ این شرکت در زمینه هوشمند سازی گلخانه ها در سیستم های مختلف از جمله پایش برخط دما، رطوبت و نور گلخانه ها و سیستم های هواشناسی با حضور گروهی از دانش آموخته های دانشگاه شریف در رشته های فناوری اطلاعات، مهندسی برق، فعالیت می کند.
مدیر عامل این شرکت در حال دانش بنیان شدن در مورد فواید این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ها به طور کلی خوب و در شناسایی ما مفید هستند ولی ما برای معرفی محصولات خود با مشکلاتی از جمله فقدان بستر فناوری نزدم مردم عادی و صاحبان حرف مختلف روبرو هستیم.

***نفوذ فناوری با دشواری ممکن است
«احمد حسینی نژاد» ادامه داد: برای نمونه ما به گلخانه هایی رفتیم که حتی در آنها دماسنج وجود نداشته است؛ طبیعی است در این شرایط با زحمت باید به آنها توضیح دهیم اینترنت اشیا چیست و چه فایده ای دارد.
وی مشکلات دیگر را در بخش سیاستگذاری دانست و گفت: سیاستگذاران باید با فناوران تعامل داشته باشند؛ مثلا ما محصولی را توسعه داده و عرضه کرده ایم باید جایگاه آن را باز کنند و برای نمونه اعطای تسهیلات در این راستا باشد.
حسینی نژاد گفت: اما بعضی مسئولان توقع زیادی از شرکت ها دارند؛ شرکتی که هنوز به سوددهی نرسیده است درصدی از سهام فناوری توسعه داده شده را تحت عناوین مختلفی مانند سهم دانشگاه یا رویالتی (بهره مالکانه) می خواهند.
وی به چالش های دیگر اشاره کرد و گفت: نیروهای ما با اینکه افراد متخصصی هستند با حداقل حقوق کار می کنند و ما باید یک سوم حقوق آنها را بیمه پرداخت کنیم، در حالیکه برای این موارد می توان معافیت ها یا حمایت هایی در نظر گرفت.
این دانشجوی مقطع دکتری سیستم ها و انرژی دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف در پایان گفت: همه این دستاوردها در زمینه سیستم های هوشمند گلخانه ها از روز اول برای ما رویا بود، اینکه فقط با فشردن یک دکمه بتوانیم حجم زیادی از اطلاعات را در دست داشته باشیم ولی برای توسعه کشور و نفع همگانی به خصوص صرفه جویی در آب و حفظ محیط زیست در این زمینه کار کردیم و می خواهیم سیاستگذاران هم حمایت کنند.
یکی از همکاران شرکت دانش بنیان آرمان سامان سپهر فعال در زمینه هوافضا نیز در مورد فواید حضور در این نمایشگاه گفت: این امر را از چند جهت می توان بررسی کرد؛ یکی اینکه با دستاورد دیگر شرکت ها آشنا می شویم و لبه های دانش را در حوزه تخصصی خود می شناسیم.
«مجتبی قاسمی» ادامه داد: ضمن اینکه می توانیم محصولات خود را معرفی کنیم یا با نهادها و شرکت ها قراردادهای جدید ببندیم. در همین نمایشگاه رایزنی های خوبی کرده ایم و در آستانه فروش بعضی دستاوردها هستیم.

***تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه دلیل حضور در نمایشگاه
نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت دانش بنیان سرامیک های صنعتی اردکان فعال در زمینه تولید سرامیک های صنعتی و کاتالیست ها نیز در مورد دلیل حضور در این نمایشگاه توضیح داد: مجموعه ای در حوزه تحقیق و توسعه داریم و با اساتید و دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط هستیم
«اصغر برهانی» ادامه داد: در بعضی موارد نیز دانشجویان کارشناسی ارشد برای تکمیل پایان نامه های خود نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی یا مواد خاصی دارند که از مجموعه آزمایشگاه های ما استفاده می کنند. محصولی را در حد ایده می خواهند تولید کنند در حد آزمایشی تولید می کنند. همچنین با اساتید دانشگاه صنعتی شریف هم ارتباط داریم.
وی گفت: هدف ما از شرکت در این نمایشگاه کسب سود نیست؛ بلکه هدف ما تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه هاست تا هم دانشجوها بتوانند از دستاوردهای ما استفاده کنند، هم به آنها ایده بدهیم و کمک کنیم در زمینه مواد پیشرفته سرامیک ها کار کنند.
برهانی اظهار داشت: تولید سرامیک های صنعتی خیلی گسترده است؛ در صنایع راهبردی مانند نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. ما با حضور در این نمایشگاه و بیان کارهایی که انجام شده و چالش هایی که وجود دارد به اساتید و دانشجویان ایده اصلی را می دهیم. در مجموع هدف از حضور ما این است که به دانشجویان نقشه راه بدهیم تا بتوانند در این زمینه کار کنند.

***شبکه سازی و آشنایی با نقاط ضعف و قوت یکدیگر
رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان کوپال انرژی فعال در زمینه تجهیزات صنعت نفت نیز در مورد اهمیت این نمایشگاه گفت: شناسایی و آشناشدن دستاوردهای شرکت های دیگر دانش بنیان یکی از مزایای این گونه نمایشگاه های تخصصی است که اتفاقا بازدیدکننده عمومی هم ندارد.
«پوریا مالمیر» اظهار داشت: گاهی پیش می آید در ساخت یکی از قطعات یا روندها مشکل داریم که شرکت دانش بنیان دیگری در همان زمینه کار می کند و با گفت وگو و آشنایی در این نمایشگاه ها می توان از توان علمی آنها کمک گرفت.
وی در مورد شکل گیری این شرکت دانش بنیان و مهم ترین دستاورد آن گفت: ما چهار دانش آموخته مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف هستیم که چند کارشناس مهندسی برق و مکانیک نیز با ما همکاری دارند. این گروه موفق به تولید دستگاه «اندازه گیری آسیب سازندی» (permeability plugging apparatus) شده اند که نمونه داخلی ندارد.
مالمیر ادامه داد: این شرکت از زیرمجموعه های پژوهشکده بالادستی شریف است که ابتدا جمع ما در این پژوهشکده و برای تحقیقات روی ازدیاد برداشت میدان نفتی کوپال زیر نظر «شهاب الدین آیت اللهی» تشکیل شد ولی بعد از آن سراغ ادامه فعالیت ها در زمینه هایی رفتیم که در صنعت نفت ایران چالش به شمار می آمد.
علمی**9157**1440


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

ترفند‌هایی برای خنک‌تر کردن کولر ماشین!
یکی از مهم‌ترین تجهیزات رفاهی ماشین، کولر است اما این روز‌ها با وجود گرمای طاقت فرسای هوا لازم است به دنبال راهی برای خنک‌تر شدن کولر ماشین باشیم.
ادعای عجیب همدست یک سارق پس از بازداشت در لانه مجردی
نیرو‌های انتظامی پس از دقایقی جست وجو و ردزنی‌های اطلاعاتی، یکی از متهمان مورد ادعای اهالی را در حالی که از پشت بام‌های منازل فرار می‌کرد به محاصره درآوردند و حلقه‌های قانون را بر دستانش گره زدند.
چگونه اشتباهات همسرمان را به او بگوییم؟
یک روانشناس گفت: با دعوا اوضاع بهتر نمی‌شود و در یک زمان و مکان مناسب درباره رفتار خاص همسرتان با او صحبت کنید.
بزرگترین آرزوی میترا استاد در زندگی پیش از قتل- میزان دارایی مقتول از زبان برادرش
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد.
باقی مانده گلوله‌های شلیک شده به سمت میترا استاد
در سومین جلسه دادگاه پرونده قتل میترا استاد، پوکه‌های گلوله‌های شلیک شده توسط اسلحه نجفی به سمت مقتول نشان داده شد.
کشف کالای قاچاق 2 میلیاردی در یک دستگاه خودروی سواری
سرگرد "سعید دهقان " اظهار داشت: با کنترل تردد خودرو‌های عبوری محور‌های مواصلاتی به شهر تهران، ماموران قرارگاه غرب گشت انتظامی یگان امداد پایتخت موفق شدند یک دستگاه خودروی سواری حمل بار کالای قاچاق را شناسایی و در عملیات پلیسی توقیف کنند.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
قیمت مسکن۵۰ متری در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۵۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران از تیر ماه ۹۸ است.
باقری: اگر محل اردوی پرسپولیس مناسب نبود، اخراجم کنند!
مربی پرسپولیس گفت: پیشنهاد می کنم دو کارشناس به محل اردوی پرسپولیس در ترکیه بروند اگر مناسب نبود در اختیار باشگاه خواهم بود تا از جریمه تا اخراج را در قبال من انجام دهند.
پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت
در حالی کلیات طرح راه‌اندازی و استفاده از پیام‎رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس رد شده که این طرح، راهکاری برای دور زدن محدودیت‌های سوئیفت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.