چرخش چرخه تبدیل علم به ثروت در نمایشگاه خانواده شریف

10:15 ۹۳ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 161 0
چرخش چرخه تبدیل علم به ثروت در نمایشگاه خانواده شریف

تهران- ایرنا- چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان همزمان با هفته پژوهش آیینه ای از دستاوردهای علمی پیش روی مخاطب می گذارد که به فناوری و تولید محصول منجر شده اند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی ایرنا، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در اقداماتی مختلف از جمله تقدیر از برترین پژوهشگران و عرضه جدیدترین دستاوردها، هفته ملی پژوهش (24 تا 30 آذر) را گرامی می دارند.
دانشگاه صنعتی شریف نیز با برگزاری چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان (27 تا 29 آذر) ضمن قدردانی از تحقیقات اعضای هیات علمی و دانشجویان بر روند چرخه تبدیل علم به ثروت تاکید کرده است؛ یعنی این نمایشگاه به شرکت هایی اختصاص دارد که یا در مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه شریف مستقر هستند یا از شرکت های منشعب از دانشگاه به شمار می آیند یا به نوعی اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه شریف در تحقیقات و توسعه این شرکت ها همکاری دارند.

***نمایشگاهی برای خانواده شریف
دبیر اجرایی این نمایشگاه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این ‌نمایشگاه که در محل سالن تربیت بدنی استاد جباری برگزار شده 34 شرکت دانش بنیان را در 57 غرفه جایابی کرده است.
«صدرا خانبابایی» با اشاره به اینکه بعضی شرکت ها در بیش از یک غرفه محصول خود را ارائه کرده اند، افزود: این شرکت ها به طور کلی از شریف برخاسته اند؛ حتی اگر در مرکز رشد یا پارک علم و فناوری مستقر نباشند.
وی ادامه داد: مجتمع خدمات شریف نیز به عنوان مرکزی که خدمات ازمایشگاهی و تحقیقاتی به دانشجویان و اعضای هیات علمی ارائه می دهد در 2 غرفه در نمایشگاه حضور دارد.
مدیر عامل شرکت بهینه سازان سیستم های آوا انرژی سبز پایش افرا مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف یکی از شرکت های حاضر در این نمایشگاه است؛ این شرکت در زمینه هوشمند سازی گلخانه ها در سیستم های مختلف از جمله پایش برخط دما، رطوبت و نور گلخانه ها و سیستم های هواشناسی با حضور گروهی از دانش آموخته های دانشگاه شریف در رشته های فناوری اطلاعات، مهندسی برق، فعالیت می کند.
مدیر عامل این شرکت در حال دانش بنیان شدن در مورد فواید این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ها به طور کلی خوب و در شناسایی ما مفید هستند ولی ما برای معرفی محصولات خود با مشکلاتی از جمله فقدان بستر فناوری نزدم مردم عادی و صاحبان حرف مختلف روبرو هستیم.

***نفوذ فناوری با دشواری ممکن است
«احمد حسینی نژاد» ادامه داد: برای نمونه ما به گلخانه هایی رفتیم که حتی در آنها دماسنج وجود نداشته است؛ طبیعی است در این شرایط با زحمت باید به آنها توضیح دهیم اینترنت اشیا چیست و چه فایده ای دارد.
وی مشکلات دیگر را در بخش سیاستگذاری دانست و گفت: سیاستگذاران باید با فناوران تعامل داشته باشند؛ مثلا ما محصولی را توسعه داده و عرضه کرده ایم باید جایگاه آن را باز کنند و برای نمونه اعطای تسهیلات در این راستا باشد.
حسینی نژاد گفت: اما بعضی مسئولان توقع زیادی از شرکت ها دارند؛ شرکتی که هنوز به سوددهی نرسیده است درصدی از سهام فناوری توسعه داده شده را تحت عناوین مختلفی مانند سهم دانشگاه یا رویالتی (بهره مالکانه) می خواهند.
وی به چالش های دیگر اشاره کرد و گفت: نیروهای ما با اینکه افراد متخصصی هستند با حداقل حقوق کار می کنند و ما باید یک سوم حقوق آنها را بیمه پرداخت کنیم، در حالیکه برای این موارد می توان معافیت ها یا حمایت هایی در نظر گرفت.
این دانشجوی مقطع دکتری سیستم ها و انرژی دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف در پایان گفت: همه این دستاوردها در زمینه سیستم های هوشمند گلخانه ها از روز اول برای ما رویا بود، اینکه فقط با فشردن یک دکمه بتوانیم حجم زیادی از اطلاعات را در دست داشته باشیم ولی برای توسعه کشور و نفع همگانی به خصوص صرفه جویی در آب و حفظ محیط زیست در این زمینه کار کردیم و می خواهیم سیاستگذاران هم حمایت کنند.
یکی از همکاران شرکت دانش بنیان آرمان سامان سپهر فعال در زمینه هوافضا نیز در مورد فواید حضور در این نمایشگاه گفت: این امر را از چند جهت می توان بررسی کرد؛ یکی اینکه با دستاورد دیگر شرکت ها آشنا می شویم و لبه های دانش را در حوزه تخصصی خود می شناسیم.
«مجتبی قاسمی» ادامه داد: ضمن اینکه می توانیم محصولات خود را معرفی کنیم یا با نهادها و شرکت ها قراردادهای جدید ببندیم. در همین نمایشگاه رایزنی های خوبی کرده ایم و در آستانه فروش بعضی دستاوردها هستیم.

***تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه دلیل حضور در نمایشگاه
نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت دانش بنیان سرامیک های صنعتی اردکان فعال در زمینه تولید سرامیک های صنعتی و کاتالیست ها نیز در مورد دلیل حضور در این نمایشگاه توضیح داد: مجموعه ای در حوزه تحقیق و توسعه داریم و با اساتید و دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط هستیم
«اصغر برهانی» ادامه داد: در بعضی موارد نیز دانشجویان کارشناسی ارشد برای تکمیل پایان نامه های خود نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی یا مواد خاصی دارند که از مجموعه آزمایشگاه های ما استفاده می کنند. محصولی را در حد ایده می خواهند تولید کنند در حد آزمایشی تولید می کنند. همچنین با اساتید دانشگاه صنعتی شریف هم ارتباط داریم.
وی گفت: هدف ما از شرکت در این نمایشگاه کسب سود نیست؛ بلکه هدف ما تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه هاست تا هم دانشجوها بتوانند از دستاوردهای ما استفاده کنند، هم به آنها ایده بدهیم و کمک کنیم در زمینه مواد پیشرفته سرامیک ها کار کنند.
برهانی اظهار داشت: تولید سرامیک های صنعتی خیلی گسترده است؛ در صنایع راهبردی مانند نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. ما با حضور در این نمایشگاه و بیان کارهایی که انجام شده و چالش هایی که وجود دارد به اساتید و دانشجویان ایده اصلی را می دهیم. در مجموع هدف از حضور ما این است که به دانشجویان نقشه راه بدهیم تا بتوانند در این زمینه کار کنند.

***شبکه سازی و آشنایی با نقاط ضعف و قوت یکدیگر
رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان کوپال انرژی فعال در زمینه تجهیزات صنعت نفت نیز در مورد اهمیت این نمایشگاه گفت: شناسایی و آشناشدن دستاوردهای شرکت های دیگر دانش بنیان یکی از مزایای این گونه نمایشگاه های تخصصی است که اتفاقا بازدیدکننده عمومی هم ندارد.
«پوریا مالمیر» اظهار داشت: گاهی پیش می آید در ساخت یکی از قطعات یا روندها مشکل داریم که شرکت دانش بنیان دیگری در همان زمینه کار می کند و با گفت وگو و آشنایی در این نمایشگاه ها می توان از توان علمی آنها کمک گرفت.
وی در مورد شکل گیری این شرکت دانش بنیان و مهم ترین دستاورد آن گفت: ما چهار دانش آموخته مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف هستیم که چند کارشناس مهندسی برق و مکانیک نیز با ما همکاری دارند. این گروه موفق به تولید دستگاه «اندازه گیری آسیب سازندی» (permeability plugging apparatus) شده اند که نمونه داخلی ندارد.
مالمیر ادامه داد: این شرکت از زیرمجموعه های پژوهشکده بالادستی شریف است که ابتدا جمع ما در این پژوهشکده و برای تحقیقات روی ازدیاد برداشت میدان نفتی کوپال زیر نظر «شهاب الدین آیت اللهی» تشکیل شد ولی بعد از آن سراغ ادامه فعالیت ها در زمینه هایی رفتیم که در صنعت نفت ایران چالش به شمار می آمد.
علمی**9157**1440


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

یه عید واقعی + پوستر
خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستر تازه خود را با عنوان "یه عید واقعی" منتشر کرد.
اطعام 10 هزار سیل زده از محل موقوفات و بقاع متبرکه
۱۰ هزار نفر از سیل زدگان استان گلستان از محل موقوفات و بقاع متبرکه استان اطعام شدند و مقدمات اسکان سیل‌زدگان در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی فراهم شده است.
سریال ˮپایتختˮ از تلویزیون پخش می‌شود
"پایتخت ۵" هر شب از شبکه افق پخش می‌شود.
راهیان نور|گزارش ویدئویی تسنیم از روایتگری عملیات والفجر8 به‌روی اروندرود
روایت‌گری عملیات والفجر۸ برای زائران راهیان نور توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال انجام است.
ناکامی تلویزیون در ساخت برنامه‌‌های تحویل سال نو
دست تلویزیون برای برنامه‌سازی تلویزیونی خصوصاً در ویژه‌برنامه‌های نوروز خالی‌تر از همیشه بود تا جائیکه برای تبلیغات و ستاره‌مربع‌هایش هم مشمئزکننده رفتار کرد.
گریه مادر 4 شهید برای مشکلات اقتصادی مردم +فیلم
مادر شهیدان جنیدی از ناراحتی‌اش برای مشکلات اقتصادی مردم می‌گوید و می‌گوید که داغ فرزندانم اشکم را در نیاورد اما برای مشکلات اقتصادی مردم گریه می‌کنم.
فصل ششم خندوانه 16 فروردین به پایان می رسد
«ویژه برنامه هاى نوروزى خندوانه» از شب گذشته با حضور هنرمندان پخش شد.
مهم‌ترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال 97- هنرمندان پاسخ می‌دهند
سیدعباس میرهاشمی؛ عکاس باسابقه سال‌های دفاع مقدس از مهمترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال ۹۷ می‌گوید.
رونمایی از نخستین تیزر نمایش «هوراشیو »
استقبال خوب از نمایش کمدی موزیکال « هوراشیو » به نویسندگی مهدی پوربلاسی و کارگردانی جواد مولانیا و به تهیه کنندگی امین ساقیان در سومین روز سال ۱۳۹۸.
سیدجواد هاشمی: دوست دارم با یک کار کودک به تلویزیون برگردم
کارگردان، بازیگر و مجری سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه دوست دارم کار کودک برای تلویزیون بسازم، گفت: تلویزیون با این همه شبکه کودک و برنامه‌های کودک شاهد تعدد پخش کارتون‌های خارجی از تلویزیون هستیم و این یک ضعف محسوب می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
واتس‌اپ با محتوای جعلی مقابله می‌کند
فراخوان ساخت ماهواره‌های سنجش از دور راداری و اپتیکی
نوکیا به تعهدات پیشین در ایران پایبند می ماند
تلاش برای قطع نشدن ارتباطات در مناطق سیلزده گلستان
ایران امروز 10 هزار عنوان مقاله علمی نانو دارد
دانشگاه علم و صنعت 2 مرکز نو آوری راه اندازی می کند
'رونق تولید' با عبور از نسل نخست استارتاپ ‌ها
راه اندازی 83 شرکت استارتاپی از سوی نخبگان بازگشته به کشور
اتحادیه اروپا گوگل را جریمه کرد
حذف اطلاعات شبکه اجتماعی مای‌اسپیس