چرخش چرخه تبدیل علم به ثروت در نمایشگاه خانواده شریف

10:15 ۳۳ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 67 0
چرخش چرخه تبدیل علم به ثروت در نمایشگاه خانواده شریف

تهران- ایرنا- چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان همزمان با هفته پژوهش آیینه ای از دستاوردهای علمی پیش روی مخاطب می گذارد که به فناوری و تولید محصول منجر شده اند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی ایرنا، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در اقداماتی مختلف از جمله تقدیر از برترین پژوهشگران و عرضه جدیدترین دستاوردها، هفته ملی پژوهش (24 تا 30 آذر) را گرامی می دارند.
دانشگاه صنعتی شریف نیز با برگزاری چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان (27 تا 29 آذر) ضمن قدردانی از تحقیقات اعضای هیات علمی و دانشجویان بر روند چرخه تبدیل علم به ثروت تاکید کرده است؛ یعنی این نمایشگاه به شرکت هایی اختصاص دارد که یا در مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه شریف مستقر هستند یا از شرکت های منشعب از دانشگاه به شمار می آیند یا به نوعی اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه شریف در تحقیقات و توسعه این شرکت ها همکاری دارند.

***نمایشگاهی برای خانواده شریف
دبیر اجرایی این نمایشگاه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این ‌نمایشگاه که در محل سالن تربیت بدنی استاد جباری برگزار شده 34 شرکت دانش بنیان را در 57 غرفه جایابی کرده است.
«صدرا خانبابایی» با اشاره به اینکه بعضی شرکت ها در بیش از یک غرفه محصول خود را ارائه کرده اند، افزود: این شرکت ها به طور کلی از شریف برخاسته اند؛ حتی اگر در مرکز رشد یا پارک علم و فناوری مستقر نباشند.
وی ادامه داد: مجتمع خدمات شریف نیز به عنوان مرکزی که خدمات ازمایشگاهی و تحقیقاتی به دانشجویان و اعضای هیات علمی ارائه می دهد در 2 غرفه در نمایشگاه حضور دارد.
مدیر عامل شرکت بهینه سازان سیستم های آوا انرژی سبز پایش افرا مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف یکی از شرکت های حاضر در این نمایشگاه است؛ این شرکت در زمینه هوشمند سازی گلخانه ها در سیستم های مختلف از جمله پایش برخط دما، رطوبت و نور گلخانه ها و سیستم های هواشناسی با حضور گروهی از دانش آموخته های دانشگاه شریف در رشته های فناوری اطلاعات، مهندسی برق، فعالیت می کند.
مدیر عامل این شرکت در حال دانش بنیان شدن در مورد فواید این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ها به طور کلی خوب و در شناسایی ما مفید هستند ولی ما برای معرفی محصولات خود با مشکلاتی از جمله فقدان بستر فناوری نزدم مردم عادی و صاحبان حرف مختلف روبرو هستیم.

***نفوذ فناوری با دشواری ممکن است
«احمد حسینی نژاد» ادامه داد: برای نمونه ما به گلخانه هایی رفتیم که حتی در آنها دماسنج وجود نداشته است؛ طبیعی است در این شرایط با زحمت باید به آنها توضیح دهیم اینترنت اشیا چیست و چه فایده ای دارد.
وی مشکلات دیگر را در بخش سیاستگذاری دانست و گفت: سیاستگذاران باید با فناوران تعامل داشته باشند؛ مثلا ما محصولی را توسعه داده و عرضه کرده ایم باید جایگاه آن را باز کنند و برای نمونه اعطای تسهیلات در این راستا باشد.
حسینی نژاد گفت: اما بعضی مسئولان توقع زیادی از شرکت ها دارند؛ شرکتی که هنوز به سوددهی نرسیده است درصدی از سهام فناوری توسعه داده شده را تحت عناوین مختلفی مانند سهم دانشگاه یا رویالتی (بهره مالکانه) می خواهند.
وی به چالش های دیگر اشاره کرد و گفت: نیروهای ما با اینکه افراد متخصصی هستند با حداقل حقوق کار می کنند و ما باید یک سوم حقوق آنها را بیمه پرداخت کنیم، در حالیکه برای این موارد می توان معافیت ها یا حمایت هایی در نظر گرفت.
این دانشجوی مقطع دکتری سیستم ها و انرژی دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف در پایان گفت: همه این دستاوردها در زمینه سیستم های هوشمند گلخانه ها از روز اول برای ما رویا بود، اینکه فقط با فشردن یک دکمه بتوانیم حجم زیادی از اطلاعات را در دست داشته باشیم ولی برای توسعه کشور و نفع همگانی به خصوص صرفه جویی در آب و حفظ محیط زیست در این زمینه کار کردیم و می خواهیم سیاستگذاران هم حمایت کنند.
یکی از همکاران شرکت دانش بنیان آرمان سامان سپهر فعال در زمینه هوافضا نیز در مورد فواید حضور در این نمایشگاه گفت: این امر را از چند جهت می توان بررسی کرد؛ یکی اینکه با دستاورد دیگر شرکت ها آشنا می شویم و لبه های دانش را در حوزه تخصصی خود می شناسیم.
«مجتبی قاسمی» ادامه داد: ضمن اینکه می توانیم محصولات خود را معرفی کنیم یا با نهادها و شرکت ها قراردادهای جدید ببندیم. در همین نمایشگاه رایزنی های خوبی کرده ایم و در آستانه فروش بعضی دستاوردها هستیم.

***تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه دلیل حضور در نمایشگاه
نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت دانش بنیان سرامیک های صنعتی اردکان فعال در زمینه تولید سرامیک های صنعتی و کاتالیست ها نیز در مورد دلیل حضور در این نمایشگاه توضیح داد: مجموعه ای در حوزه تحقیق و توسعه داریم و با اساتید و دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط هستیم
«اصغر برهانی» ادامه داد: در بعضی موارد نیز دانشجویان کارشناسی ارشد برای تکمیل پایان نامه های خود نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی یا مواد خاصی دارند که از مجموعه آزمایشگاه های ما استفاده می کنند. محصولی را در حد ایده می خواهند تولید کنند در حد آزمایشی تولید می کنند. همچنین با اساتید دانشگاه صنعتی شریف هم ارتباط داریم.
وی گفت: هدف ما از شرکت در این نمایشگاه کسب سود نیست؛ بلکه هدف ما تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه هاست تا هم دانشجوها بتوانند از دستاوردهای ما استفاده کنند، هم به آنها ایده بدهیم و کمک کنیم در زمینه مواد پیشرفته سرامیک ها کار کنند.
برهانی اظهار داشت: تولید سرامیک های صنعتی خیلی گسترده است؛ در صنایع راهبردی مانند نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. ما با حضور در این نمایشگاه و بیان کارهایی که انجام شده و چالش هایی که وجود دارد به اساتید و دانشجویان ایده اصلی را می دهیم. در مجموع هدف از حضور ما این است که به دانشجویان نقشه راه بدهیم تا بتوانند در این زمینه کار کنند.

***شبکه سازی و آشنایی با نقاط ضعف و قوت یکدیگر
رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان کوپال انرژی فعال در زمینه تجهیزات صنعت نفت نیز در مورد اهمیت این نمایشگاه گفت: شناسایی و آشناشدن دستاوردهای شرکت های دیگر دانش بنیان یکی از مزایای این گونه نمایشگاه های تخصصی است که اتفاقا بازدیدکننده عمومی هم ندارد.
«پوریا مالمیر» اظهار داشت: گاهی پیش می آید در ساخت یکی از قطعات یا روندها مشکل داریم که شرکت دانش بنیان دیگری در همان زمینه کار می کند و با گفت وگو و آشنایی در این نمایشگاه ها می توان از توان علمی آنها کمک گرفت.
وی در مورد شکل گیری این شرکت دانش بنیان و مهم ترین دستاورد آن گفت: ما چهار دانش آموخته مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف هستیم که چند کارشناس مهندسی برق و مکانیک نیز با ما همکاری دارند. این گروه موفق به تولید دستگاه «اندازه گیری آسیب سازندی» (permeability plugging apparatus) شده اند که نمونه داخلی ندارد.
مالمیر ادامه داد: این شرکت از زیرمجموعه های پژوهشکده بالادستی شریف است که ابتدا جمع ما در این پژوهشکده و برای تحقیقات روی ازدیاد برداشت میدان نفتی کوپال زیر نظر «شهاب الدین آیت اللهی» تشکیل شد ولی بعد از آن سراغ ادامه فعالیت ها در زمینه هایی رفتیم که در صنعت نفت ایران چالش به شمار می آمد.
علمی**9157**1440


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

عقب‌نشینی واشنگتن از مواضع اولیه خود درباره نشست ورشو
نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت از اظهارات وزیر خارجه این کشور درباره تمرکز نشست ورشو بر مسائل ضدایرانی عقب‌نشینی کرد.
حمله توئیتری ترامپ به رسانه‌های آمریکا
رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری این بار به مناسبت برگزاری اجلاس داووس، رسانه‌های این کشور را مورد انتقاد قرار داد.
ارتش سوریه به زودی سامانه موشکی «اس‌۳۰۰» را به کار می‌گیرد
روزنامه کومرسانت به نقل از منابع آگاه نوشت که ارتش سوریه از ابتدای ماه مارس، سامانه پدافند موشکی «اس ۳۰۰» را به خدمت می‌گیرد.
اردن سطح روابط دیپلماتیک خود با سوریه را ارتقا داد
مقامات دولت اردن با تعیین کارداری در سفارت خود در دمشق، سطح روابط دیپلماتیک اردن و سوریه را ارتقا دادند.
دیدار «محرمانه» برادر سعد الحریری با اسد در دمشق
منابع خبری لبنان از سفر محرمانه «بهاء الحریری» برادر سعد الحریری نخست‌وزیر این کشور به دمشق و دیدار با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه خبر دادند.
نتانیاهو مجوز انتقال پول قطر به نوار غزه را نداد
نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دلیل تشدید تنش در مرز نوار غزه، اجازه انتقال پول پرداخت شده توسط قطر به جنبش حماس را نداد.
ترور نافرجام رییس دادگاه بخش جلگه اصفهان
رییس کل دادگستری استان اصفهان اظهار کرد: صبح امروز رییس دادگاه عمومی بخش جلگه اصفهان مورد شلیک گلوله یکی از طرفین پرونده قرار گرفت.
ماهاتیر محمد: ما نیز حق عدم پذیرش اسرائیلی‌ها را داریم
نخست وزیر مالزی بار دیگر ضمن دفاع از تصمیم خود مبنی بر عدم اجازه ورود به اتباع رژیم صهیونیستی ، این ایده را با طرح ساخت دیوار مرزی آمریکا-مکزیک قیاس کرد.
افسر پلیس چک حامل ۷۰۰ میلیونی را به صاحبش بازگرداند
فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: افسر وظیفه‌شناس پلیس در شهرستان میامی، چک ۷۰۰ میلیون ریالی حامل را به صاحبش بازگرداند.
چرا سوریه از اس-۳۰۰ در برابر حمله موشکی صهیونیست‌ها استفاده نمی‌کند؟
روزنامه روسی کومرسانت در گزارشی به این سوال پاسخ داده است که چرا نیروی هوایی سوریه تاکنون از سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ استفاده نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلفی گوچی با خواننده مشهور ترکیه‌ای
رضا قوچان نژاد، بازیکن محبوب کشورمان عکسی از خود با خواننده مشهور ترکیه ای، «اِبرو گوندش» را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
ضرب و شتم دانش‌آموز افغان در مدرسه
معلمی یک دانش آموز افغانی را مورد ضرب و شتم و توهین قرار می دهد. اطلاعات بیشتری از این ویدئو در دسترس نیست.
شوخی سلطانی‌فر با مجتبی عابدینی
مراسم افتتاح موزه ورزش با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته (یکم بهمن) برگزار شد.
نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد
نامزدهای اسکار نود و یکم در ۲۴ بخش اعلام شد.
صعود سخت کره جنوبی به جمع ۸ تیم برتر آسیا- سد بحرین در وقت‌های اضافه شکست
تیم ملی فوتبال کره‌ جنوبی موفق شد مقابل بحرین به برتری دست پیدا کند و به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند.
استفاده فناوری زیستی در صنایع منجر به افزایش صادرات می شود
حدود 200 طرح پژوهشی مورد حمایت ستاد علوم شناختی قرار گرفت
رونمایی از فناوری های جدید در داووس
ثبت‌نام جشنواره اختراعات رویش خلیج‌فارس آغاز شد
تمرکز بر تولید کیفی و  کار تیمی، کلید حضور در بازار جهانی
زیرساخت فعالیت شرکت های دانش بنیان در کیش فراهم است
همراهی دانشگاه و صنعت، زیر ساخت توسعه پایدار است
هوای پاک با هوشمند سازی شهر
1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود
«هوشمندسازی شهر» راهکار توسعه پایدار تهران