پاسکاری حق الزحمه مدرسان بین دولت و بخش خصوصی

07:46 ۲۷ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 41 0
پاسکاری حق الزحمه مدرسان بین دولت و بخش خصوصی

سنندج - ایرنا - حدود 40 نفر از مدرسان مرکز علمی کاربردی بازرگانی کردستان پنج ترم است که حق الزحمه ای دریافت نکرده اند و توپ احقاق حقوق شان همچنان بین سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان و بخش خصوصی (شخص حقیقی مسئول وقت مرکز) پاسکاری می شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، جوانان این مرز و بوم با هزاران امید و آرزو راهی دانشگاه می شوند و مقاطع مختلف تحصیلی را پشت سر می گذارند تا وارد بازار کسب و کار و درآمد کافی شوند.
عده ای از همان دوران بچگی شیفته شغل معلمی اند و آرزوی دستیابی به این رویای خود را دارند، در این میان تعدادی به آرزوی خود می رسند و در مدارس و یا دانشگاه مشغول به تدریس می شوند.
علاوه بر عشق به تدریس و ارائه آنچه فرا گرفته اند به دانش آموزان و دانشجویان، کسب درآمدی که تا حدودی کفاف نیازهای اساسی زندگی آنها را بدهد از دیگر مسایل مد نظر متقاضیان این شغل است.
حقوق و حق الزحمه معلمان و اساتید در جامعه ما نسبت به خدماتی که ارائه می دهند بسیار کمتر است و بارها این مساله هم از سوی این قشر به شیوه های متعددی عنوان شده و اینکه همه مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز به آن اذعان دارند.
جمعی از مدرسان یکی از مراکز دانشگاهی استان کردستان که سال هاست درد و رنج ناشی از کم بودن دستمزد را با عشق و علاقه به تدریس به جان خریده اند حال پنج ترم است که حق الزحمه ایی دریافت نکرده اند.
دود مشکلات حقوقی که گریبانگیر مرکز علمی کاربردی بازرگانی استان کردستان را گرفته به چشم مدرسان این مرکز رفته و در این شرایط سخت اقتصادی و مشکلات مالی که اکثر افراد جامعه با آن مواجه هستند، حدود دو سال (پنج ترم) است که از دریافت حق شان محروم هستند.
صبر و متانتی که این مدرسان داشتند این روزها زبانزد خاص و عام شده اینکه چگونه توانسته اند تا امروز اعتراضی در این رابطه نداشته باشند، حتی اگر بیشتر این مدرسان دو شغله باشند باز هم عدم پرداخت حق زحمه شان توجیهی ندارد.
مرکز علمی کاربردی بازرگانی استان کردستان سال 89 مجوز فعالیت به نام وزارت بازرگانی وقت دریافت کرد سپس طی قراردادی 18 ماهه به فردی خارج از مجموعه اداره بازرگانی یا سازمان صمت (صنعت، معدن و تجارت) فعلی در این استان واگذار شد.
یک منبع آگاه به این موضوع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از لحاظ دیوان محاسبات این مرکز برای سازمان صمت تعریف نشده به همین دلیل نمی توانست مبلغی بابت خرید تجهیزات و امکانات مورد نیاز این مرکز تامین و هزینه کنند.
وی که خواست نامی از او برده نشود، اضافه کرد: به همین دلیل بحث واگذاری آن پیش آمد و بعد از مدتی بخشنامه ایی از سوی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد که واگذاری مجوز غیر قانونی است.
این منبع آگاه با اشاره به اینکه در عرض 18 ماه 60 دانشجوی این مرکز به 600 نفر افزایش پیدا کرد، افزود: در این زمان، سازمان صمت بدون تسویه حساب با فردی که مرکز به او واگذار شده بود، اقدام به بازپسگیری این واحد دانشگاهی کرد و همین مساله منجر به شکایت این فرد علیه آن سازمان شد.
وی یادآور شد: بعد از دو سال حکم به نفع شخص دارنده قرارداد فعالیت در مرکز صادر شد بعد از رای داوری، درخواست ابطال داوری از سوی سازمان صمت داده شد ولی دادگاه تجدید نظر بار دیگر حکم را به نفع این شخص صادر کرد و با این حکم برای مدت سه ماه دوباره مدیریت مرکز به او واگذار شد.
این منبع آگاه اظهار داشت: پس از آن، اعتراض شخص ثالث مطرحی شد و براساس رای صادره قسمت مالی و تجهیزات به آن شخص حقیقی و قسمت مدیریت به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان واگذار شد.
وی تاکید کرد: حساب شخص حقیقی که به نام دانشگاه هم باز شده بود و شهریه دانشجویان هم به آن واریز می شد با حکم دادگاه مسدود شد ولی بلافاصله حساب دیگری به نام دو شخص حقوقی برای دریافت شهریه دانشجویان ایجاد می شود.

** امکان تعطیل شدن مرکز علمی کاربردی بازرگانی تا سال تحصیلی آینده وجود دارد
سرپرست مرکز علمی کاربردی بازرگانی استان کردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این مرکز سال 90 به فردی حقیقی واگذار شد ولی از آنجا که وزارت صمت صاحب امتیاز است بنابراین نوع واگذاری اشتباه دانسته شد و وزارت علوم با واگذاری این مرکز مخالفت کرد.
احمد خسروی افزود: می بایست یکی از کارمندان رسمی سازمان صمت در استان کردستان اداره این مرکز را بر عهده می گرفت در غیر این صورت امتیاز آن باطل می شد لذا برای حفظ آن از سال 92 مرکز از شخص حقیقی باز پس گرفته شد.
وی که در سال های 94 تا 96 مدیر این مرکز بود و هم اکنون نیز به عنوان سرپرست مرکز فعالیت دارد، اظهار داشت: در این میان بار دیگر شکایت هایی مطرح شد و در تیر ماه 96 حساب دانشگاه با حکم قضایی مسدود و تخلیه شد.
سرپرست مرکز علمی کاربردی بازرگانی استان کردستان یادآور شد: یک میلیارد و 400 میلیون ریال بدون اینکه بابت اجاره ساختمان مرکز، حقوق پرسنل و حق الزحمه مدرسان هزینه شود در این شرایط از حساب دانشگاه برداشته شد.
خسروی میزان حق الزحمه معوق مدرسان این مرکز را 2 میلیارد و 20 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این مرکز با هزینه پرسنل در مجموع سه میلیارد ریال بدهی دارد.
وی اضافه کرد: براساس حکم قضایی مسئولیت مالی بر عهده شخص حقیقی که مرکز به او واگذار شده بود، است و باید او حق الزحمه معوق مدرسان را پرداخت کند.
سرپرست مرکز علمی کاربردی بازرگانی استان کردستان افزود: در حال حاضر 121 نفر دانشجو در این مرکز مشغول به تحصیل هستند که ترم آینده فارغ التحصیل می شوند و به احتمال زیاد دیگر امکان جذب دانشجو و ادامه فعالیت این مرکز وجود ندارد.
شخص حقیقی که مرکز علمی کاربردی در سال 90 به او واگذار شد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تا فرآیند رسیدگی دادگاه به اتمام نرسد مشکل حقوقی و مالی مرکز همچنان پابرجاست و حل نمی شود.
نماینده مدرسان مرکز علمی کاربردی بازرگانی کردستان نیز با اشاره به اینکه جلسات مکرر ما با مسئولان نتیجه ای برای ما در بر نداشته است، افزود: اگر روند عدم پرداخت حق الزحمه ها ادامه پیدا کند و در این ارتباط با همکاران به اجماع برسیم امتحانات ترم کنونی را برگزار نخواهیم کرد.
سوران احمدی زاد با بیان اینکه برخی از مدرسان برای احقاق حقوق خود حتی حکم دادگاه هم گرفته اند، تاکید کرد: طی این 2 سال ارزش پول ما کاهش یافته و قیمت کالا و خدمات نیز افزایش پیدا کرده بنابراین علاوه بر اصل پول باید جریمه تاخیر در پرداخت آن را هم به ما بدهند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این ارتباط با اشاره به اینکه مشکل حقوقی بین سازمان و مدیر مالی دانشگاه ایجاد شده است، گفت: همین مساله باعث عدم پرداخت حق الزحمه مدرسان این مرکز است.
محمد دره وزمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآور شد: رفع این مشکل یکی از دغدغه ها است که بشدت پیگیر حل آن از طریق مراجع قضایی هستیم.
مجوز فعالیت این مرکز به نام اداره کل بازرگانی وقت و سازمان صنعت، معدن وتجارت کنونی صادر شده و واگذاری آن هم به شخص حقیقی هم توسط این ارگان دولتی انجام شده است.
قانونی یا غیر قانونی، اصولی یا غیر اصولی بودن این اقدام مطرح نیست و آنچه در این میان حائز اهمیت است حق الزحمه مدرسانی است که بیش از دو سال است پرداخت آن فدای تصمیم گیری اشتباه مسئولان این سازمان شده است.
9936/9102


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

«احضار»؛ سریال ایرانی مثلا ترسناک با جن و پریِ باحجاب!
سریال احضار که این روزها در فضای مجازی و نیز در دکه‌ها و فروشگاه‌های اقلام فرهنگی عرضه شده و به ‌سهولت در دسترس است، برخلاف انتظاری که از آن وجود داشت، چندان موفق نشده و نتوانسته توقعاتی را به ‌عنوان نخستین سریال ایرانی برآورده سازد.
این فیلم‌ها جایی در جشنواره فجر ندارند
امسال کارگردان‌های مطرحی چون کمال تبریزی و علیرضا داودنژاد در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند. سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی هم دیگر بازماندگان این رویداد سینمایی هستند.
طرز تهیه استاک مرغ با سه روش متفاوت
عصاره مرغ روشی طبیعی برای بهبود سلامت روده و سلامت کلی بدن است. شما می‌دانید که اغلب افراد به هنگام بیماری و بخصوص سرماخوردگی از سوپ مرغ به عنوان غذای دوران بیماری استفاده می‌کنند. در این مطلب ۳ روش تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.
خوشتیپ‌ترین زوج‌های مشهور جهان در سال ۲۰۱۸
برخی از ستاره‌ها در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زنند. لباس‌هایی که به تن می‌کنند، اکسسوری‌ها و حتی مدل مو و آرایش صورتشان آنقدر جذاب است که تیتر بسیاری از روزنامه‌ها می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید که با خوش استایل‌ترین زوج‌های هالیوودی آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.
مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
جهان هنر پر از چالش‌ها و اختلاف نظرهاست، اما باز هم در همین دنیا با وجود اختلاف نظرها، زوج‌های هنری شکل می‌گیرند که فارغ از بسامد‌های موجود، به آن چه در سر می‌پرورانند، رنگ می‌دهند.
حسین شمس؛ مربی دیروز، وارد کننده گوشت امروز
«حسین شمس» را باید پدر فوتسال ایران بدانیم. او سرمربی پرافتخاری است که در طول دوران سرمربیگری‌اش تیم‌ملی فوتسال ٥ بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. با همه اینها، اما دنیای بی‌رحم ورزش، او را به دلیل سیاست‌هایی که هیچ‌وقت آن زمان به‌طور کامل مشخص نشد، از خود راند.
فیبرنوری ناجی جنگل‌های ایران می‌شود
در عصر ارتباطات می توان از طریق تکنولوژی و فناوری‌های نوین با بلایای طبیعی و خطاهای انسانی مانند آتش‌سوزی‌ها در جنگلها مقابله کرد. در این راستا قرار است با اجرای پروژه‌ای، کل مسیر جاده جنگل گلستان فیبرنوری کشیده و از دانش اینترنت اشیاء و تصاویر ماهواره‌ای استفاده شود.
اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
بهرام توکلی متولد چهارم آذر ماه سال ۱۳۵۵ است. او از جمله کارگردانان تحصیلکرده سینمای ایران به حساب می آید که توانسته مدرک کارشناسی ارشد فیلمنامه نویسی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کند.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.
راههای درمان زخم بستر
زخم بستر اغلب در بخش‌های استخوانی بدن ایجاد می‌شود زیرا در این قسمت‌ها فشار بیشتری بر پوست وارد می‌شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجود دارد.
لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم
رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که بند 8 ماده 45 و بند 2 ماده 71 برنامه توسعه سوم ادغام شود.
شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
رسانه‌های یمنی از شکار ۵ متجاوز سعودی توسط تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند.
آثار رسیده به جشنواره تسنیم از کیفیت خوبی برخوردار بود
رسانه ها در صف مقدم مبارزه با دشمن هستند
جشنواره فرهنگی تسنیم در مشهد با معرفی برترین ها پایان یافت
نهنگ در اقیانوس سناریوی قدرتمند شدن ایران در تولید محتوا
مهدویت و رجعت به درستی در جامعه تبیین شود
استخدام در آموزش و پرورش باید به صورت بومی گزینی باشد
حکمت و فلسفه الهی گمشدِ دنیای امروز
بوم گردی ظرفیتی مهم در صنعت گردشگری
نمایشگاه لباس های بومی و سنتی خراسان جنوبی گشایش یافت
فعالی نقش با سوژه شدن مخاطب پررنگ تر می شود