نابینایان به منابع اطلاعاتی کافی دسترسی ندارند

08:43 ۱۸۶ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 186 0
نابینایان به منابع اطلاعاتی کافی دسترسی ندارند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شبکه نابینایان و انجمن باور با اشاره به مشکل دسترسی نابینایان به منابع اطلاعاتی مکتوب و دیجیتال گفت: معلولان جسمی و حرکتی می توانند از منابع موجود استفاده کنند اما نابینایان به فایل های الکترونیکی کتاب و مجله به اندازه کافی دسترسی ندارند.

ایرنا

سهیل معینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی ایرنا افزود: تولید منابع اطلاعاتی برای نابینایان مستلزم برگردان منابع عادی اطلاعاتی به فرمت های قابل دسترس برای نابینایان است. این مساله موجب شده تا منابع اطلاعاتی نابینایان کم باشد.
وی تاکید کرد: شکاف معناداری بین نابینایان در دسترسی به منابع اطلاعاتی مانند کتاب و مجلات با سایر اقشار جامعه وجود دارد.
مدیرعامل شبکه نابینایان و انجمن باور یادآور شد: تعداد نشریات بریل مانند «ایران سپید» به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد و اغلب هم گاهنامه هستند.
معینی خاطرنشان کرد: از وزارت ارشاد خواسته ایم بر اساس مصوبه ابلاغ شده هیات دولت در سال 94 درباره حقوق معلولان -سهم حقه معلولان در دسترسی به نشریات- اقدام کند و نشریات بریل، گویا و دارای فایل الکترونیکی منتشر شود که متاسفانه تاکنون این اقدام، انجام نشده است.

* آموزش عالی، خود را در برابر معلولان متعهد نمی داند
مدیرعامل شبکه نابینایان و انجمن باور گفت: سیستم آموزش عالی کشور فقط دانشجویان نابینا را می پذیرد اما هیچ تعهدی در تامین منابع اطلاعاتی دانشجوی نابینا ندارد.
معینی تصریح کرد: طبق قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال 96، شهریه دانشجویان نابینا در مراکز آموزش عالی غیردولتی از سوی بهزیستی و دولت پرداخته می شود اما به چه دلیل به طور مثال دانشگاه آزاد یا علمی - کاربردی خود را موظف نمی بیند که منابع آموزشی دانشجویان نابینا را در قالب فرمت های قابل دسترسی در اختیار نابینایان قرار دهد.
وی تاکید کرد: محرومیت از منابع آموزشی، شاخص ترین نوع محرومیت نابینایان از محرومیت های منابع اطلاعاتی است.

* از مشکلات معیشتی تا لزوم آموزش های توانبخشی به نابینایان
مدیرعامل شبکه نابینایان و انجمن باور گفت: علاوه بر این مشکلات، نابینایان با مشکلات معیشتی نیز رو به رو هستند و بیکاری و پرداخت های کم برای معیشت، فشارهای زیادی را بر آنان وارد می کند و این عوامل در کاهش ضریب تشکیل خانواده در جامعه نابینایان تاثیرگذار است.
معینی افزود: فقدان دسترسی به آموزش های توانبخشی یکی از مشکلات چالش برانگیز برای نابینایان به شمار می رود. این گونه آموزش ها در هیچ کدام از مراکز دولتی و غیردولتی وجود ندارد.
وی ادامه داد: منظور از ارائه آموزش های توانبخشی به نابینایان، آموزش مهارت های اداره زندگی مستقل است اما متاسفانه این طیف از آموزش ها برای نابینایان در کشور وجود ندارد.
وی یادآور شد: 70 تشکل در حوزه نابینایان فعالیت دارند. همچنین بر اساس آمار بهزیستی 150 هزار نابینای مطلق در کشور به سر می برند و 350 هزار نفر نیز دارای آسیب بینایی و کم بینایی هستند و تقریبا می توان گفت نیم میلیون نفر دچار نابینایی مطلق تا درصدهای مختلف کم بینایی هستند.
*9185 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
اینفوگرافی - ۷ منبع اصلی برای دریافت پروتئین
سیاست سازمان غذا و دارو در قبال داروهای «تک‌نسخه‌ای‌»
ایده‌آلِ ساعت کاریِ هفتگی برای سلامت روان
خطر سکته مغزی با ساعات کاری طولانی
تمرینات مقاومتی برای بیماران دیابتی مفید است
نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی درمانی به دلایل اقتصادی
آموزش و توانمندسازی پرستاران مناطق محروم کشور در حیطه‌های تخصصی
ارتباط سرطان کبد با بهداشت دهان
هزینه ۳۰۰۰ تومانی چاپ و صحافی دفترچه ˮبیمه سلامتˮ برای بیمه شدگان صندوق همگانی
بدقولی مکرر تامین اجتماعی در پرداخت طلب بیمارستان‌ها - وزارت بهداشت نیازمند ۳۰هزار نیروی جدید