گزارشی از جشن یلدای رادیویی‌ها

09:54 ۹۶ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 523 0
گزارشی از جشن یلدای رادیویی‌ها

برخی از شبکه‌های رادیویی به رسم هر ساله، ویژه‌برنامه‌هایی را برای بلندترین شب سال تدارک دیده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، برخی از شبکه‌های رادیویی با تهیه ویژه‌برنامه‌هایی که رنگ و بوی مراسم شب یلدارا دارد، در روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۹ و ۳۰ آذر ماه) به استقبال زمستانمی‌روند.
جشن شب یلدا رادیو تهران در برجمیلادشبکه رادیویی تهران جشن شب یلدا را پنجشنبه (۲۹ آذر ماه)، از ساعت ۱۵:۳۰ تا ساعت ۲۲ با حضور عموم شهروندان در برج میلادبرگزار می‌کند.
امیرحسین ثقفی، تهیه‌کننده درباره ویژه‌برنامه یلدای رادیو تهران، گفت: برنامه رادیویی «یک قدمی یلدا» کاری از شبکه رادیویی تهران است که ویژه شب یلدا تدارک دیده شده است و از برج میلاد تقدیم شنوندگان می‌شود. حضور عموم شرکت‌کنندگان و به‌ویژه مخاطبان رادیو تهران در برج میلاد و جشن «یک قدمی یلدا» آزاد و رایگان است.
به گفته تهیه‌کننده برنامه، اجرای مسابقه رادیویی شب یلدا و آیین‌های سنتی بخشی از این ویژه برنامه است که قرار است با حضور برخی از بازیگران و خوانندگان برگزار شود. همچنین گریم کودک، برگزاری جشن بادکنک‌ها، استندآپ کمدی و اهدای جوایز در میان بازدیدکنندگان از جمله بخش‌های این برنامه رادیویی است.
ثقفی خاطرنشان کرد: قصه‌گویی، حافظ‌خوانی، اجرا نمایش آیین‌های یلدایی در شهرهای مختلف ایران، گفت‌وگو با هنرمندان، ورزشکاران، بازیگران و کارگردان‌های فیلم‌های سینمایی در حال اکران و ... از دیگر برنامه‌هایی است که به صورت زنده با اجرای فربد مقدم و میثم عبدی از رادیو تهران موج اف. ام ردیف ۹۴ مگاهرتز پخش می‌شود.
ویژه‌برنامه «آخرین مهمانی پاییز» در رادیو فرهنگرادیو فرهنگ به مناسبت شب یلدا برخی از برنامه‌های خود را متناسب با حال و هوای طولانی‌ترین شب سال پخش می‌کند.
بر این اساس، برنامه «رادیو کتاب» روز پنجشنبه (۲۹ آذر ماه) ساعت ۱۷ با موضوع یلدا در ادبیاتمعاصر به‌صورت زنده به روی آنتن می‌رود.
همچنین برنامه «صبح به وقت فرهنگ» روز جمعه (۳۰ آذر ماه) از ساعت ۶:۳۰ صبح با طرح این پرسش مردمی که «شب یلدا معمولا کجا می‌روید؟» راهی آنتن رادیو فرهنگ می‌شود.
برنامه «هفت کوچه» نیز ساعت ۸:۳۰ صبح به آداب و رسومشب یلدا در مهاباد می‌پردازد که اجرایی مشترک با مرکز مهاباد است.
برنامه «کافه نیمروز» ساعت ۱۱ با موضوع شب یلدا در میراث گذشتگان، برنامه «هفتانه» ساعت ۱۳:۳۰ با اعلام خبرهای مربوط به شب یلدا، برنامه «از واژه تا صدا» ساعت ۲۰:۴۵ با مسابقه نویسندگی با موضوع شب یلدا از دیگر برنامه‌های یلدای رادیو فرهنگ است.
ویژه برنامه «آخرین میهمانی پاییز» نیز در ساعت ۲۱ روز جمعه (۳۰ آذر ماه) به صورت زنده پخش می‌شود. در این ویژه‌برنامه از برخی از هنرمندان و بازیگران دعوت شده است.
«آخرین میهمانی پاییز» در گروه جامعهرادیو فرهنگ به تهیه‌کنندگی سیدهادی موسوی‌نژاد و اجرای حامد عباسی و نگین خواجه نصیر و با حضور محمود اکرافی‌فر (کارشناس)، عباس محبی، عزیز محمدی(بازیگر)، مسیح مریمی (خواننده) به صورت زنده پخش می‌شود.
رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگا هرتز قابل دریافت است.
ویژه‌برنامه «یلدا و لبخند» در رادیو تهرانویژه‌برنامه «یلدا و لبخند» برای سومین سال متوالی با اجرای پریچهر بهروان و علیرضا جاویدنیا در شب یلدا از رادیو ایرانپخش می‌شود.
ساجد قدوسیان، تهیه‌کننده برنامه «یلدا و لبخند» درباره محتوای برنامه گفت: این برنامه بخش‌های متنوعی دارد؛ در هر ساعت توسط صداهای ماندگار و پیشکسوت همچون استاد امیر نوری، بهروز رضوی و دکتر رشید کاکاوند تفألی به دیوان حافظ خواهیم داشت.
او همچنین از حضور مهمانان در این برنامه رادیویی خبر داد و پخش مستندهایی از آیین شب یلدا در بخش‌های مختلف کشور و آیتم‌های طنز را از دیگر بخش‌های برنامه «یلدا و لبخند» عنوان کرد.
قدوسیان با اشاره به پخش آیتم‌های ویژه شب یلدا در کشورهای فارسی زبان، گفت: برای نخستین بار برنامه «یلدا و لبخند» با مشارکت برنامه «پارسی گویان» تهیه می‌شود و محمد اسماعیل پور، تهیه‌کننده برنامه «پارسی گویان» به عنوان مشاور برنامه بخش‌هایی را برای برنامه «یلدا و لبخند» تهیه کرده است.
قدوسیان در پایان گفت: این برنامه روز جمعه (۳۰ آذر ماه) از ساعت ۱۹ آغاز می‌شود و تا ساعت ۲۴ بامداد ادامه دارد. 
رادیو ایران روی موج اف ام ردیف ۹۰ مگاهرتز و موج ای ام ردیف ردیف ۵۵۸ کیلوهرتز  قابل دریافت است.
خاطرات موسپیدهای رادیو از شب یلدارادیو پیام نیز ویژه‌برنامه‌ای را برای شب یلدا در نظر گرفته است. این برنامه ساعت ۲۲ الی ۲ بامداد روز جمعه (۳۰ آذر ماه) با اجرای حسین آهی و رضا خضرایی به تهیه‌کنندگی پرویز جمالی به صورت زنده به روی آنتن می‌رود.
قرار است در این برنامه پیشکسوتانرادیو  خاطرات خود از شب یلدا و رسم و رسومات شب یلدا در مناطق مختلف کشور را بیان کنند.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
روایت متفاوت ده‌نمکی از طلاب
پیام دفتر آیت الله سیستانی درباره اختصاص خمس به سیل زدگان
حضور 20 استان کشور در نمایشگاه صنایع دستی مازندران
مرجانه گلچین: سریال‌های مناسبتی حال خوشی دارد
حدیث روز- سخن امام صادق(ع) درباره چگونگی رفتار با مهمان ناخوانده
ˮنون.خˮ از امروز به تهران می آید
سکانسی از قسمت سوم سریال کمدی نون.خ
مخاطبان ˮبر سر دوراهیˮ امشب منتظر یک شوک باشند
حمایت نماینده کردستان از فیلم نون.خ
ماهی گیری سلبریتی ها این بار از سیل گل آلود گلستان