مانور دلالان در بازار کاغذ

08:44 ۱۷۹ روز و ۲۰ ساعت پیش افکار نیوز 213 0
مانور دلالان در بازار کاغذ

کاغذ و مقوا از جمله محصولاتی است که در صورت عدم تأمین مناسب و افزایش افسارگسیخته قیمت آن، بسیاری از فرصت‌های شغلی در معرض نابودی قرار خواهند گرفت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، کاغذ و مقوا از نمونه محصولاتی به شمار می‌رود که به دلیل دایره گسترده استفاده از آن در عرصه‌ها و حوزه‌های گوناگون و نقش و اهمیت نافذ آن در صنعتچاپ، به عنوان پیش نیاز اساسی این حوزه فعالیتی، می‌توان آن را در دایره اقلام و محصولات استراتژیک قرار داد.
با این وجود در طول ماه‌های اخیر، نوسانات قیمتی در خصوص این محصول، بصورتی بارز و تامل برانگیز، ظهور و بروز داشته است و فعالان این عرصه دلایل متعددی را برای این واقعه ناگوار متصور هستند.
ضعف نظارتی یکی از دلایلی است که در پیچیده و بغرنج‌تر شدن این وضعیت بی تاثیر نبوده است بصورتی که بنابر گزارش‌های منعکس شده در رسانه‌ها برخی با اختصاص ارز۳ هزار و ۸۰۰ تومانی به کاغذ تحریر، به صادارت کاغذ نوشت افزار و کتاب به کشور‌های همسایه همچون عراقو افغانستانمبادرت ورزیده اند و به تبع در صورت توزیع متوازن و اصولی این کاغذ‌ها در بازار داخلی، نوسانات قیمتی در ارتباط با این کالا به‌صورت هر چه کمرنگ تری نمود پیدا می‌کرد.
مطالعات و بررسی‌های انجام شده موید این واقعیت است که تعطیلی برخی از کارخانجات تولیدکننده کاغذ در کشور چینو هند، بنابر دلایل زیست محیطیمزید بر علت شده تا نرخ جهانی خمیر کاغذ افزایش یابد.
این در شرایطی است است که حدد ۱۰۰ روز پیش، ابوالفضل روغنی، رئیس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوای ایرانی، نسبت به کاهش شدید تولید کاغذ روزنامه در ایرانهشدار داده بود.
البته نشانه‌های بارزی از کاهش شدید تولید کاغذ روزنامه در اسفندماه سال ۱۳۹۶ نمود و بروز پیدا کرده بود و متاسفانه به دلیل عدم اتخاذ تدابیر سازنده، جدی و عملیاتی، در آن مقطع، تدریجا شرایط برای این عرصه، عمیق و پیچیده‌تر شد.
فارغ از نقش پررنگ روزنامه‌ها در عرصه فرهنگی کشور، نمی‌توان از ظرفیت‌های قابل توجه اقتصادی و اشتغالزایی این حوزه نیز (که موضوع بخشی از این گزارش است) غافل بود و در حال حاضر صرفا با نیم نگاهی به تنوع و تعدد عناوین روزنامه‌های چاپی در ایران، می‌توان به فرصت‌ها و بستر وسیع و فراخ اشتغالزایی این بخش پی برد.
مانور و جولان دلالان و واسطه گری‌های سوداگران در بازار کاغذسودجویی دلالان در بازار تمامی ندارد و باید به تلخی به این واقعیت اذعان کرد که گویی بخشی از اقتصاد کشوربه دست دلالان افتاده و تقریبا در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی ورود، نفوذ و رگه‌هایی نهان و آشکار از فعالیت این طیف دیده و احساس می‌شود و به تبع بازار کاغذ نیز از آن مستثنی نمانده است.
مشکل کاغذ و تامین و گرانیآن، صرفا به عرصه روزنامه‌ها خلاصه نمی‌شود، بلکه در بخش کاغذ مورد نیاز صنف عکاسی، انتشارات و غیره این معضل ظهور و بروزی عجیب دارد.
بسیاری از توزیع کنندگان کاغذ معتقدند، جولان دلالان در این بازار یکی از عوامل و دلایل اساسی نمود بحران در این بازار محسوب می‌شود و متاسفانه این افراد و گروه‌های خاص بصورت سلیقه‌ای نرخ‌ها را بالا و پایین می‌کنند.
سعید منصوری کامیاب، یکی از فعالان حوزه چاپ در استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت تجارتوکشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به شرایط بسیار نامساعد و نامطلوب جاری و ساری در بازار کاغذ اظهار کرد: تبعات اقتصادی این وضعیت برای حوزه‌هایی که نیازمند به کاغذ هستند منفی و مخرب است و استمرار این وضعیت باعث فلج شدن بسیاری از حوزه‌ها خواهد شد.
وی در تشریح این موضوع گفت: در حال حاضر بسیاری از روزنامه‌ها به کاهش صفحات روزنامه خود مبادرت ورزیده اند و بعضا به کاغذ‌هایی با کیفیت پایین تمسک جسته‌اند و ان در حالی است که پیش از این نیز بار‌ها به موضوع خطر تعطیلی برخی از نشریات اشاره شده که در صورت تحقق چنین موضوعی شاهد از دست رفتن فرصت‌های شغلی بسیاری و سنگین‌تر شدن بار بیکاریدر کشور خواهیم بود.
عامل گرانی کاغذ، مدیریت نادرست و برنامه ریزی نشده استاحمد شریفیان، نایب رئیس اول اتحادیه کاغذ و مقوای تهران در گفت‌وگویی با رسانه‌ها قائل به کمبود کاغذ در بازار نیست و به زعم وی به اندازه یکسال کاغذ، در انبار‌ها موجود است و به اعتقاد او دلیل این گرانی‌ها را می‌باید در مسائل دیگری جستجو کرد.
وی در این خصوص می‌افزاید: گرانی کاغذ و کمبود آن در بازار، به دلیل مدیریت ناصحیح، نادرست و برنامه ریزی نشده است و اگر بعضا در اخبار و گزارشات رسانهها، کمبود کاغذ به عنوان عامل گرانی مطرح می‌شود به واقع هدف از این موضع گیری، نابسامان‌تر کردن هر چه بیشتر بازار کاغذ است.
شریفیان می‌گوید: قیمت‌گذاری کاغذ در بازار متولی ندارد (امری که برخی دیگر از توزیع کنندگان کاغذ در بازار در مواجهه با نگارنده به آن تاکید ورزیدند و معتقد بودند باید ساز و کاری مشخص برای این قیمت گذاری تعریف و طراحی شود در غیر اینصورت، همچنان دلالان به سلیقه و میل شخصی خویش به قیمت گذاریمبادرت خواهند ورزید) گرانی مقوا و تحت الشعاع قرار گرفتن صنعت بسته بندی به دلیل بالا رفتن قیمت‌هابدون تردید، بسته بندی از مولفه‌های بسیار اثرگذار در فروش کالا و جذب و ترغیب مشتری به خرید کالا خواهد بود و اهمیت این موضوع به میزانی تعیین کننده است که امروزه در جهان، رسته‌ای تخصصی موسوم به صنعت بسته بندی تعریف شده است.
محمد افشار، یکی از فعالان حوزه چاپ و بسته بندی  در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت تجارت وکشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به لزوم توجه هر چه بیشتر تولیدکنندگان کشور به این مولفه خطیر اظهار کرد: اساسا صنعت بسته بندی در کشور در مقایسه با بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و حتی اقتصاد‌های نوظهور، صنعتی مهجور و مغفول مانده است.
وی افزود: جز موارد خاصی همچون صنعت شکلاتسازی و برخی از رسته‌های صنایع غذایی، کمتر به این مولفه خطیر (بسته بندی) توجه می‌شود و متاسفانه با بالا رفتن قیمت مقوا و چاپ، این صنعت بیش از پیش در دایره انزوا قرار خواهد گرفت و به تبع آن بازتاب این موضوع در عرصه صادارت کشور نیز نمود پیدا خواهد کرد، زیرا امروزه از صنعت بسته بندی به عنوان مکملی برای تمامی عرصه‌های تولیدی یاد می‌شود.
در این میان، برخی نوسانات نرخ ارزی در ماه‌های اخیر را عامل گرانی کاغذ اعلام می‌کنند، اما با جمع بندی اظهار نظر‌های فعالان حوزه توزیع کاغذ و چاپ این واقعیت مبرهن و هویدا می‌شود که اصلی‌ترین ضرورت و عنصر فعلی بازار مذکور نظارت وبرنامه ریزی است و در فقدان این اصل مهم ظهور و بروز ادامه دار التهاب در این بازار و جسور و گستاخ‌تر شدن دلالان فعال در این عرصه، نه یک امری احتمالی، بلکه موضوعی نزدیک به یقین خواهد بود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیمان فخری: نفس کره جنوبی را گرفتیم- به عابدینی افتخار می‌کنم
سرمربی تیم ملی شمشیربازی سابر ایران گفت: ملی پوشان در قهرمانی آسیا فوق العاده ظاهر شدند و از امتیازی که در این مسابقات به دست آوردیم بسیار راضی هستم.
چالش‌ها و فرصت‌های میزبانی ارومیه از لیگ ملت‌های والیبال
نگاهی به شرایط میزبانی ارومیه از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال نشان داد که در صورت ثبات مدیریت و حساسیت بیشتر فدراسیون بر رعایت پروتکل های جهانی، ‌می‌توان فرصت‌های بیشتری را در میزبانی‌های مشابه برای شهر میزبان پدید آورد.
پوریا فیاضی لژیونر شد- پلاس لیگا مقصد بعدی پشت خط زن تیم ملی والیبال
پوریا فیاضی دریافت کننده تیم ملی والیبال ایران فصل آینده برای تیم بدزین در پلاس لیگ لهستان بازی خواهد کرد.
درخواست رسول خادم از مسئولان ورزش
رسول خادم از مسئولان درخواست کرد پروژه نیمه کاره سالن ۵ هزار نفره کشتی جویبار را به سرانجام برسانند و مانع هدر رفتن میلیاردها هزینه انجام شده شوند.
بررسی زاویه‌ای پنهان در آشوب‌های فوتبال- آیا یگان ویژه مقصر است؟
یک ضلع مجموعه برگزار کننده مسابقات فوتبال، یگانویژه نیروی انتظامی است. در بررسی حواشی و حوادثی که در ورزشگاه‌ها رخ می‌دهد معمولا نقش این نیرو نادیده گرفته می‌شود؛ نیرویی که با وجود مسئولیت بسیار در برقراری نظم، بعضا اشتباهات احتمالی‌اش نادیده گرفته می‌شود.
ماجرای مرموز سرقت نوزاد از بیمارستان
تحقیقات در پرونده نوزاد ربایی در یکی از بیمارستان‌های غرب استان تهران، با شناسایی چند مظنون وارد مرحله تازه‌ای شد.
وقتی پول برانکو را ندارید، چطور مربی بزرگ‌تر می‌آورید؟
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران معتقد است وقتی پرسپولیس نمی‌تواند حقوق برانکو را بدهد، چطور می‌تواند به سراغ مربی بزرگ‌تر از او برود؟
درصورت پریدن غذا در گلو چه باید کرد؟
در این مطلب قصد داریم شما را با نکات مهم کمک‌های اولیه به هنگام خفگی آشنا می‌کنیم.
گفت‌وگوی تلفنی وزرای دفاع ترکیه و روسیه درباره سوریه
وزیر دفاع ترکیه با همتای روس خود درباره تحولات سوریه به‌ صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.
زیر و بم مراقبت از پوست در تابستان!
یک متخصص پوست و مو گفت: مراقبت از پوست مخصوصاً در روزهای گرم تابستان که امواج فرابنفش خورشید می‌تواند آثار مخربی داشته باشد، مهم و ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه سوته دندان هایتان را سفید کنید
به کمک این دو ماده به طور صد‌درصد طبیعی و در زمان کوتاهی دندان‌های سفیدی خواهید داشت.
خرس دزد دیده بودید؟!- فیلم
فیلمی از سرقت یک خرس از خودرو را در زیر می بینید.
تعیین ضرب‌الاجل ۱۰ روزه مقتدی صدر برای تکمیل کابینه عراق
«مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد.
کریم باقری از تصمیم برانکو خبر داشت؟
اولین نفری که در باشگاه پرسپولیس از تصمیم جدایی برانکو مطلع شده بوده است، کریم باقری بوده است.
خوردبین: جانشین برانکو باید خارجی باشد- او از بدقولی‌ها خیلی ناراحت بود
سرپرست سابق تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید بدقولی‌ها برانکو ایوانکوویچ را ناراحت می‌کرد.
آپارتمان‌های متری ۵ میلیون تهران کجاست؟
تاثیر ماندگار حملات به نفتکش‌ها روی قیمت نفت
آپارتمان در خیابان انقلاب تهران چند؟
استفاده از پول نفت برای پایین آوردن قیمت دلار به ضرر تولید است
واردات بیش از ۳۰۲ تن مغز مداد سیاه به کشور
آیا مهم‌ترین پرونده قاچاق خوزستان متوقف شد؟ +عکس
مقایسه عملکرد دولت‌ها در تضعیف پول ملی- بازهم روحانی رکورددار است +جدول
آغاز ثبت نام پرداخت وام ساخت ارزان +جزئیات
صنعت خودرو نیازمند حاکمیت هوشمندانه
رکورد تولید روزانه زامیاد شکسته شد