مانور دلالان در بازار کاغذ

08:44 ۹۲ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
مانور دلالان در بازار کاغذ

کاغذ و مقوا از جمله محصولاتی است که در صورت عدم تأمین مناسب و افزایش افسارگسیخته قیمت آن، بسیاری از فرصت‌های شغلی در معرض نابودی قرار خواهند گرفت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، کاغذ و مقوا از نمونه محصولاتی به شمار می‌رود که به دلیل دایره گسترده استفاده از آن در عرصه‌ها و حوزه‌های گوناگون و نقش و اهمیت نافذ آن در صنعتچاپ، به عنوان پیش نیاز اساسی این حوزه فعالیتی، می‌توان آن را در دایره اقلام و محصولات استراتژیک قرار داد.
با این وجود در طول ماه‌های اخیر، نوسانات قیمتی در خصوص این محصول، بصورتی بارز و تامل برانگیز، ظهور و بروز داشته است و فعالان این عرصه دلایل متعددی را برای این واقعه ناگوار متصور هستند.
ضعف نظارتی یکی از دلایلی است که در پیچیده و بغرنج‌تر شدن این وضعیت بی تاثیر نبوده است بصورتی که بنابر گزارش‌های منعکس شده در رسانه‌ها برخی با اختصاص ارز۳ هزار و ۸۰۰ تومانی به کاغذ تحریر، به صادارت کاغذ نوشت افزار و کتاب به کشور‌های همسایه همچون عراقو افغانستانمبادرت ورزیده اند و به تبع در صورت توزیع متوازن و اصولی این کاغذ‌ها در بازار داخلی، نوسانات قیمتی در ارتباط با این کالا به‌صورت هر چه کمرنگ تری نمود پیدا می‌کرد.
مطالعات و بررسی‌های انجام شده موید این واقعیت است که تعطیلی برخی از کارخانجات تولیدکننده کاغذ در کشور چینو هند، بنابر دلایل زیست محیطیمزید بر علت شده تا نرخ جهانی خمیر کاغذ افزایش یابد.
این در شرایطی است است که حدد ۱۰۰ روز پیش، ابوالفضل روغنی، رئیس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوای ایرانی، نسبت به کاهش شدید تولید کاغذ روزنامه در ایرانهشدار داده بود.
البته نشانه‌های بارزی از کاهش شدید تولید کاغذ روزنامه در اسفندماه سال ۱۳۹۶ نمود و بروز پیدا کرده بود و متاسفانه به دلیل عدم اتخاذ تدابیر سازنده، جدی و عملیاتی، در آن مقطع، تدریجا شرایط برای این عرصه، عمیق و پیچیده‌تر شد.
فارغ از نقش پررنگ روزنامه‌ها در عرصه فرهنگی کشور، نمی‌توان از ظرفیت‌های قابل توجه اقتصادی و اشتغالزایی این حوزه نیز (که موضوع بخشی از این گزارش است) غافل بود و در حال حاضر صرفا با نیم نگاهی به تنوع و تعدد عناوین روزنامه‌های چاپی در ایران، می‌توان به فرصت‌ها و بستر وسیع و فراخ اشتغالزایی این بخش پی برد.
مانور و جولان دلالان و واسطه گری‌های سوداگران در بازار کاغذسودجویی دلالان در بازار تمامی ندارد و باید به تلخی به این واقعیت اذعان کرد که گویی بخشی از اقتصاد کشوربه دست دلالان افتاده و تقریبا در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی ورود، نفوذ و رگه‌هایی نهان و آشکار از فعالیت این طیف دیده و احساس می‌شود و به تبع بازار کاغذ نیز از آن مستثنی نمانده است.
مشکل کاغذ و تامین و گرانیآن، صرفا به عرصه روزنامه‌ها خلاصه نمی‌شود، بلکه در بخش کاغذ مورد نیاز صنف عکاسی، انتشارات و غیره این معضل ظهور و بروزی عجیب دارد.
بسیاری از توزیع کنندگان کاغذ معتقدند، جولان دلالان در این بازار یکی از عوامل و دلایل اساسی نمود بحران در این بازار محسوب می‌شود و متاسفانه این افراد و گروه‌های خاص بصورت سلیقه‌ای نرخ‌ها را بالا و پایین می‌کنند.
سعید منصوری کامیاب، یکی از فعالان حوزه چاپ در استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت تجارتوکشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به شرایط بسیار نامساعد و نامطلوب جاری و ساری در بازار کاغذ اظهار کرد: تبعات اقتصادی این وضعیت برای حوزه‌هایی که نیازمند به کاغذ هستند منفی و مخرب است و استمرار این وضعیت باعث فلج شدن بسیاری از حوزه‌ها خواهد شد.
وی در تشریح این موضوع گفت: در حال حاضر بسیاری از روزنامه‌ها به کاهش صفحات روزنامه خود مبادرت ورزیده اند و بعضا به کاغذ‌هایی با کیفیت پایین تمسک جسته‌اند و ان در حالی است که پیش از این نیز بار‌ها به موضوع خطر تعطیلی برخی از نشریات اشاره شده که در صورت تحقق چنین موضوعی شاهد از دست رفتن فرصت‌های شغلی بسیاری و سنگین‌تر شدن بار بیکاریدر کشور خواهیم بود.
عامل گرانی کاغذ، مدیریت نادرست و برنامه ریزی نشده استاحمد شریفیان، نایب رئیس اول اتحادیه کاغذ و مقوای تهران در گفت‌وگویی با رسانه‌ها قائل به کمبود کاغذ در بازار نیست و به زعم وی به اندازه یکسال کاغذ، در انبار‌ها موجود است و به اعتقاد او دلیل این گرانی‌ها را می‌باید در مسائل دیگری جستجو کرد.
وی در این خصوص می‌افزاید: گرانی کاغذ و کمبود آن در بازار، به دلیل مدیریت ناصحیح، نادرست و برنامه ریزی نشده است و اگر بعضا در اخبار و گزارشات رسانهها، کمبود کاغذ به عنوان عامل گرانی مطرح می‌شود به واقع هدف از این موضع گیری، نابسامان‌تر کردن هر چه بیشتر بازار کاغذ است.
شریفیان می‌گوید: قیمت‌گذاری کاغذ در بازار متولی ندارد (امری که برخی دیگر از توزیع کنندگان کاغذ در بازار در مواجهه با نگارنده به آن تاکید ورزیدند و معتقد بودند باید ساز و کاری مشخص برای این قیمت گذاری تعریف و طراحی شود در غیر اینصورت، همچنان دلالان به سلیقه و میل شخصی خویش به قیمت گذاریمبادرت خواهند ورزید) گرانی مقوا و تحت الشعاع قرار گرفتن صنعت بسته بندی به دلیل بالا رفتن قیمت‌هابدون تردید، بسته بندی از مولفه‌های بسیار اثرگذار در فروش کالا و جذب و ترغیب مشتری به خرید کالا خواهد بود و اهمیت این موضوع به میزانی تعیین کننده است که امروزه در جهان، رسته‌ای تخصصی موسوم به صنعت بسته بندی تعریف شده است.
محمد افشار، یکی از فعالان حوزه چاپ و بسته بندی  در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت تجارت وکشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به لزوم توجه هر چه بیشتر تولیدکنندگان کشور به این مولفه خطیر اظهار کرد: اساسا صنعت بسته بندی در کشور در مقایسه با بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و حتی اقتصاد‌های نوظهور، صنعتی مهجور و مغفول مانده است.
وی افزود: جز موارد خاصی همچون صنعت شکلاتسازی و برخی از رسته‌های صنایع غذایی، کمتر به این مولفه خطیر (بسته بندی) توجه می‌شود و متاسفانه با بالا رفتن قیمت مقوا و چاپ، این صنعت بیش از پیش در دایره انزوا قرار خواهد گرفت و به تبع آن بازتاب این موضوع در عرصه صادارت کشور نیز نمود پیدا خواهد کرد، زیرا امروزه از صنعت بسته بندی به عنوان مکملی برای تمامی عرصه‌های تولیدی یاد می‌شود.
در این میان، برخی نوسانات نرخ ارزی در ماه‌های اخیر را عامل گرانی کاغذ اعلام می‌کنند، اما با جمع بندی اظهار نظر‌های فعالان حوزه توزیع کاغذ و چاپ این واقعیت مبرهن و هویدا می‌شود که اصلی‌ترین ضرورت و عنصر فعلی بازار مذکور نظارت وبرنامه ریزی است و در فقدان این اصل مهم ظهور و بروز ادامه دار التهاب در این بازار و جسور و گستاخ‌تر شدن دلالان فعال در این عرصه، نه یک امری احتمالی، بلکه موضوعی نزدیک به یقین خواهد بود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس
راهکارهایی برای رونق تولید- توجه جدی به جوانان
ترخیص ۷۰ هزار راس دام سبک از گمرک چابهار طی دو هفته اخیر
آیت‌الله خاتمی: رونق تولید با کاغذبازی‌های اداری محقق نمی‌شود
۶ راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو
نکاتی که باید در هنگام مصرف میوه‌ها رعایت شوند
روند صعودی طلای جهانی متوقف شد
تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
راه‌اندازی ۴۴۰۰ مگاوات نیروگاه جدید تا پایان امسال
استقلال بالاتر از پرسپولیس و تراکتورسازی