2‌ طرح آبخیزداری سربیشه در دست اجرا است

07:48 ۲۱۲ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 263 0
2‌ طرح آبخیزداری سربیشه در دست اجرا است

بیرجند - ایرنا - مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه گفت: 2 طرح آبخیزداری با اعتبار یک میلیارد و 42 میلیون تومان در این شهرستان در دست اجرا است.

ایرنا

علی اکبری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از این طرح ها در حوضه آبخیز مشوکی در حال اجرا است که در این حوضه سازه سنگ و ملاتی در سطح 200 مترمکعب و سازه گابیونی رسوب گیر در سطح 522 مترمکعب و سازه بند خاکی در سطح 27 هزار و 500 متر مکعب اجرا می شود.
وی بیان کرد: طرح دیگر در حوضه آبخیز شورستان در حال اجراست که سازه سنگ و ملاتی در سطح 950 متر مکعب، سازه گابیونی رسوب گیر در سطح 700 متر مکعب و سازه بند خاکی در سطح هفت هزار و 83 متر مکعب در حال اجرا است.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه اظهار داشت: در مجموع اجرای عملیات مکانیکی در 2 حوضه مذکور شامل چهار سازه رسوب گیر گابیونی و 2 سازه بند خاکی و چهار سازه سنگ و ملاتی در روستاهای شورکه، تجشک، گورید بالا و شورابیک انجام می شود که علاوه بر رسوب گیری نوعی تغذیه مصنوعی به حساب می آید.
وی گفت: این طرح ها با هدف مدیریت بهتر منابع آب، کنترل رسوبات قابل حمل حاصل از روان آب سطحی، حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از بیابان زایی و کاهش ریزگردها انجام می شود.
اکبری افزود: همچنین عملیات بیولوژیکی شامل نهالکاری مراتع در سطح 100 هکتار از مراتع حوضه آبخیز شورستان روستای حاجی آباد شهرستان آغاز شده که در صورت مشارکت مردم این مقدار به 2 برابر افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه سربیشه از نظر سیل خیزی وضعیت بحرانی ندارد و ضلع شرقی شهرستان نسبت به سایر مناطق از لحاظ سیل خیزی نیمه بحرانی است، اضافه کرد: حساس بودن خاک بعضی از زیرحوضه ها به فرسایش، باران رگباری، تجاوز به حریم آبراهه ها و تبدیل حریم ها به زمین های زراعی، پوشش ضعیف گیاهی و شیب های تند از عوامل وقوع سیل است.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه، میزان فرسایش خاک در حوضه های آبخیز شهرستان را یک میلیون مترمکعب در قالب 105هزار و 717 تن در سال عنوان کرد و گفت: این رسوبات شامل 15 درصد دانه درشت و 41 درصد ریزدانه است.
اکبری با بیان اینکه سربیشه از نظر پوشش گیاهی، بیشتر مرتعی بوده و از پوشش گیاهی جنگلی کمی برخوردار است، افزود: مراتع با 576 هزار و 746 هکتار، 70 درصد مساحت کل شهرستان را شامل می شود.
وی اظهار داشت: سالانه در مراتع شهرستان 58 هزار تن علوفه به ارزش 407 میلیارد ریال تولید می شود که سه هزار و 500 خانوار از مزایای آن برخوردار می شوند.
شهر سربیشه به مرکزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و 251 کیلومتر مربع وسعت در فاصله 66 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
7556* 6054


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آثار رفتار نیکو از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار خوش اخلاقی در جامعه را در اینجا بخوانید.
سخن پیامبر(ص) درباره علائم پنج‌گانه قیامت
در این مطلب حدیثی ارزشمند از پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره علائم و نشانه‌های قیامت را بخوانید.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳
هوشمندسازی 22 درصد کلاس‌های درس مدارس
مهدی شرفی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش گفت: 22 درصد کلاس‌های درس هوشمند شده‌اند.
افتتاح مرکز تخصصی بازیافت MRF
مرکز تخصصی بازیافت MRF با حضور شهردار تهران در منطقه ۲ شهرداری تهران افتتاح شد.
جزییات احراز درصد جانبازی افراد در بنیاد شهید
حمیدرضا حبیب اللهی، جزییات احراز درصد جانبازی افراد را در بنیاد شهید تشریح کرده و گفت: در کمیسیون پزشکی تعیین درصد شدت ضایعه صورت می‌گیرد.
مراجعه ۴۴۹۹ نفر به مراکز درمانی در مدینه
رئیس ستاد مرکز پزشکی حج وزیارت در مدینه منوره گفت: از زمان حضور زائران در مدینه منوره تاکنون چهار هزار و ۴۹۹ نفر به درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر فعال در این شهر مراجعه کرده اند.
مطالعات تکمیلی پروژه بی آر تی تهران‌-کرج در حال انجام است
پیمان سنندجی با اشاره به تردد فراوان از حومه تهران به داخل پایتخت گفت: در حال مطالعه طرح بی آر تی تهران_ کرج هستیم.
موافقت ملک سلمان با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی
یک مقام مسئول در وزارت دفاع عربستان اعلام کرد پادشاه این کشور با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی با ادعای افزایش سطح همکاری‌های مشترک دفاعی در زمینه ثبات منطقه موافقت کرد.
بازدید وزیر صنعت از محصول جهاد خودکفایی ایران خودرو
وزیر صنعت ، معدن وتجارت از نخستین محصول جهاد خودکفایی ، پژو ۳۰۱در نمایشگاه فرصت های ساخت داخل ورونق تولید بازدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳