روابط دیرینه تهران - دوبلین، سرمایه توسعه همکاری دو کشور است

10:11 ۳۲ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 40 0
روابط دیرینه تهران - دوبلین، سرمایه توسعه همکاری دو کشور است

لندن – ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوبلین با اشاره به روابط دیرینه و علاقه‌مندی ایرلند برای توسعه روابط با ایران گفت: دوبلین هم اکنون منتظر ساز وکار ویژه مالی اروپاست تا از آن برای توسعه روابط تجاری با تهران بهره‌برداری کند.

ایرنا

دکتر 'مسعود اسلامی' که مهرماه گذشته مأموریت جدید خود را در دوبلین آغاز کرده، امروز (پنجشنبه) در گفت ‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، به تشریح دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در راستای توسعه روابط میان دو کشور پرداخت.
وی روابط میان دو کشور ایران و ایرلند را دیرینه و دوستانه توصیف و اظهار داشت: این حس دوستی نتنها در میان مقامات ارشد و بلندپایه در سطح رئیس‌جمهوری، بلکه وزرا و نمایندگان مجلس و مهم‌تر از همه میان مردم دو کشور وجود دارد و این‌ سرمایه مشترک و باارزشی به شمار می‌رود که در دست سیاستمداران دو کشور قرار دارد.
سفیر کشورمان در ایرلند افزود: وظیفه می دانم که هم به سهم خودم از این سرمایه استفاده کنم و به مقدار و عمق آن اضافه کنم؛ این دستمایه کم‌نظیری است که ما در روابطمان با کشور ایرلند احساس می‌کنیم و در تماس‌ها و ملاقات‌هایی که با مقامات ذی‌ربط ایرلند داشته و داریم، هم بنده و هم سفرای محترم قبل از من، به ارزشمندی این سرمایه واقف بوده و تلاشمان این هست که آن را توسعه بدهیم و برای ارتقاء روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف از آن استفاده کنیم.
اسلامی با تاکید بر این که فرهنگ و پیشینه تاریخی ایران در نگاه افکار عمومی ایرلند شناخته‌شده و مورد استقبال و احترام مردم این کشور است، افزود: به دنبال همین استقبال عمومی و توجهی که مردم ایرلند از تمدن اسلامی - ایرانی و تحولات انقلاب اسلامی دارند، مسئولان دولتی و غیردولتی ایرلند هم از این وضعیت متأثر هستند و این برای ما سرمایه خوبی است و من فکر می‌کنم که مردم ایران هم سابقه خوب و روشنی از مبارزات مردم ایرلند دارند و روحیه آزادی طلب و استقلال‌خواهی آنها را ارج می نهند.
وی همچنین بابیان اینکه اراده سیاسی خوبی در سطوح عالی مقامات دو کشور برای توسعه روابط وجود دارد، افزود: آقای روحانی رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران پیام خیلی روشنی را برای تحکیم و گسترش روابط از طریق بنده به رئیس‌جمهور جدید ایرلند ابلاغ کردند و متقابلاً آقای هیگینز رئیس‌جمهوری ایرلند نیز شخصاً از 'زمینه ها و فرصت های زیاد' برای توسعه روابط دو کشور یاد کردند که این مساله دستمایه خوبی را برای ادامه روابط بهتر دو کشور فراهم می‌کند.
سفیر کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر برجام در روابط تهران - دوبلین نیز گفت: دیدگاه‌های مشترک زیادی بین مقامات دو کشور و در سطوح مختلف تصمیم‌گیری وجود دارد که با حصول برجام و دست‌یابی موفقیت‌آمیز دیپلماسی ایران در تعامل با کشورهای اروپایی وارد فصل جدیدی شد.
اسلامی بابیان اینکه دوبلین در قالب روابط دوجانبه و به‌عنوان عضو اتحادیه اروپا مواضع خیلی روشن و چشم‌گیری از ابتدای برجام داشته است افزود: ایرلند هم در قالب اتحادیه اروپا از پیشرفت مذاکرات و حصول نتایج حمایت و پشتیبانی کرد و هم به‌صورت مستقل، مواضع روشن و قاطعی را نسبت به برجام اتخاذ کرد که این مساله از دیدگاه ما حائز اهمیت زیاد است.

** ایرلند خروج آمریکا از برجام را مخالف هنجارها و تعهدات بین‌المللی می داند
سفیر ایران در ایرلند همچنین عنوان کرد که دوبلین در جریان خروج آمریکا از برجام، نه‌تنها در قالب اتحادیه اروپا بلکه به‌صورت مستقل از روش آمریکا انتقاد و با آن مخالفت کرد؛ 'مقامات ایرلند به‌عنوان اینکه این خروج آمریکا از برجام برخلاف رویکرد چندجانبه گرایانه اتحادیه اروپا است و هم به‌عنوان یک تعهد بین‌المللی که نقض شده انتقاد کردند و آن را یک نوع شالوده شکنی و مخالف هنجارها و تعهدات بین‌المللی عنوان کردند که در این رابطه موضع آن‌ها برای ما قابل‌تقدیر است.'

** زمینه های مناسب فعالیت های اقتصادی
سفیر کشورمان در دوبلین در پاسخ به سؤالی درباره مراودات تجاری ایران و ایرلند نیز گفت: تا آنجایی که به اراده سیاسی و زمینه‌های واقعی اقتصادی برمی‌گردد، زمینه بسیار مناسبی برای فعالیت در این رابطه وجود دارد.
وی افزود: ما با موانع سیاسی یا پیچیدگی‌های مبهم و گنگ در ایرلند مواجه نیستیم؛ مقامات سیاسی ایرلند به‌روشنی موضع خودشان را در قبال رابطه با ایران بیان و ابراز علاقه می‌کنند که در سطوح مختلف و در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ما تعامل داشته باشند و ما هم از این مساله استقبال می‌کنیم.
اسلامی در ادامه سخنانش مناسبات اقتصادی ایران و ایرلند را در دو سطح روابط دوجانبه و سطح روابط در قالب اتحادیه اروپا مورد بررسی قرارداد و گفت: ایرلند یکی از حامیان جدی برجام و مخالف خروج آمریکا از آن است؛ دوبلین از مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام نیز حمایت می کند و اینک منتظر سازوکار ویژه مالی اروپاست تا از آن برای توسعه روابط تجاری با ایران بهره‌برداری کند.
وی پیش‌بینی کرد که این ساز وکار ظرف هفته‌های آینده و پیش از پایان سال جاری میلادی اجرایی شود تا از آن به‌عنوان راهکاری برای تشویق مراودات تجاری مشروع با ایران استفاده شود؛ تا حد زیادی پیش‌بینی می‌کنم که این ساز وکار در سطح مقامات تصمیم گیر و بلندپایه و سیاست‌گذار مورد استقبال قرار گیرد و ایرلند جزو کشورهایی باشد که در سطح گسترده‌ از این امکانات و این ساز وکار استفاده کند.
در ادامه این مصاحبه سفیر کشورمان به بیان برنامه‌های خود در راستای توسعه روابط میان دو کشور پرداخت و ابراز امیدواری کرد که در سطوح مختلف روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روابط تهران - دوبلین را توسعه داده و به‌صورت فعال و برنامه‌ریزی‌شده پیش ببرد.

** در عرصه سیاسی دیدگاه‌های نزدیکی داریم
اسلامی در خصوص اشتراکات تهران - دوبلین در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی نیز گفت: ما در عرصه سیاسی دیدگاه‌های نزدیکی با ایرلند داریم که می‌توان با رایزنی‌های مستمر و تبادل‌نظر تعمیق بخشیده و مواضعمان را نسبت به صلح و امنیت در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، مبارزه با تروریسم، چند جانبه گرایی سازنده در تعامل با اتحادیه اروپا، مخالفت با یکجانبه گرایی و تحریم های آمریکا، مخالفت با جنگ در یمن و سوریه و سایر نابسامانی‌هایی که در منطقه وجود دارد به همدیگر بیش از پیش همسو کنیم.
وی افزود: همان‌طور که در قضیه فلسطین و حمایت از حقوق مردم این کشور ما دیدگاه‌های مشابهی داریم و در مورد جنایات عربستان در یمن هم مقامات ایرلندی با لزوم توقف فوری آن کاملاً با ما هم‌نظر هستند، از مواضع ما آگاه هستند و می‌دانند ما در آنجا نقش ثبات‌آفرین و حمایت از صلح را دنبال می‌کنیم.
اسلامی ادامه داد: ما امیدواریم بتوانیم در سطح سازمان ملل متحد و موضوعاتی مثل تغییرات آب و هوایی و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی نیز با دوبلین مکاری کنیم.
وی افزود: ایرلند اخیراً قطعنامه‌ای‌ را در شورای امنیت در قبال پیش‌نویس آمریکا مطرح کرد که مورد حمایت ما بود و رای آورد و در نتیجه پیش‌نویس آمریکا رد شد، از این رو در حوزه سیاسی در سطح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی امیدواریم که بتوانیم در سال‌های آینده این نزدیکی، همراهی و همکاری با دولت ایرلند را تعمیق بخشیده و توسعه دهیم.
اسلامی در حوزه روابط اقتصادی میان دو کشور نیز گفت: واقعیت این است که ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی و تجاری بسیار زیادی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که نیازمند تحقق و پیگیری اجرایی است؛ موانع فنی، از جمله محدودیت های مربوط به تحریم های یکجانبه آمریکا، تا حدی روند تحقق این ظرفیت ها را کند کرده، اما با توجه به ارزیابی‌ها صورت گرفته و توانمندی‌های دو کشور، قصد داریم روی چهار موضوع بیشتر از سایر موارد کارکنیم و دایره فعالیت‌هایمان را بیشتر متمرکز کنیم.
سفیر کشورمان اولین زمینه همکاری اقتصادی میان تهران - دولین را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد و گفت: می‌دانید که ایرلند در این زمینه یک کشور پیشرفته است و خیلی از شرکت های بزرگ جهانی مقر و مرکز اروپایی‌شان را در ایرلند قرارداده اند که این مساله زمینه‌ای را فراهم آورده که ما بتوانیم در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشتر همکاری کنیم و در ایران هم پتانسیل‌ها و موفقیت‌های چشم‌گیری در این زمینه وجود دارد و بخش فناوری در ایران یکی از نقاط قوت کار ما است.
به گفته وی، در زمینهٔ کشاورزی و فرآورده‌های کشاورزی و دامداری نیز زمینه‌های خوبی در ایرلند وجود دارد و این کشور 6 برابر نیاز جامعه خود مواد لبنی و غذایی تولید می‌کند و در زمینهٔ تجهیزات کشاورزی هم موفق بوده است.
وی افزود: ایران هم در این زمینه موفقیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد و فکر می‌کنم زمینه برای همکاری و تبادل تجربیات و به‌خصوص تعامل در زمینهٔ تجارت هم وجود داشته باشد و من امیدوارم بتوانم این مساله را فعال‌تر از قبل کنم.

** تقویت زمینه همکاری های دارویی ایران و ایرلند
توسعه همکاری ‌در زمینه های دارویی و تجهیزات و خدمات پزشکی میان دو کشور از دیگر موضوعاتی است که سفیر کشورمان در دوبلین به آن اشاره کرد و گفت: ایران در زمینهٔ تولید مواد اولیه دارو و کشت داروهای گیاهی پتانسیل‌های زیادی دارد و با توجه به اینکه ایرلند هم در این زمینه در سطح اروپا و در بعضی زمینه‌ها در سطح جهانی شناخته‌شده و اعتبار خوبی دارد فکر می‌کنم بتوان زمینه همکاری گسترده‌ای را بین نهادهای دولتی و شرکت‌های غیردولتی که تولیدکننده تجهیزات پزشکی و دارویی هستند، بیش از گذشته تقویت کرد.

** توجه به گردشگری و ظرفیت های بالقوه آن
اسلامی همچنین گسترش همکاری‌های گردشگری را از جمله ظرفیت‌های بالقوه میان دو کشور توصیف کرد و گفت: ایران یکی از پرجاذبه‌ترین کشورهای جهان است و از طرفی ایرلند نیز از نظر گردشگری خیلی موفق بوده است؛، از این رو می توان در زمینهٔ تبادل تجربیات و برقراری تورهای گردشگری ارتباط بیشتری از قبل میان دو طرف برقرار کرد.
سفیر کشورمان در ایرلند افزود: در زمینه های علمی و همکاری های دانشگاهی نیز زمینه ها و فرصت های خوبی برای توسعه همکاری بین دو کشور وجود دارد و این امیدواری وجود دارد که طی سال های آینده تعامل بین دانشگاه های دو کشور در رشته های مختلفی از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات و مهندسی و علوم انسانی ارتقاء یابد؛ ازنظر فرهنگی هم فکر می‌کنم که علی‌رغم آگاهی کلی که بین مردم دو کشور وجود دارد، جای کار زیادی برای شناساندن فرهنگ دینی و ملی و مختصات تاریخی و تمدنی ما به مردم ایرلند وجود دارد؛ بر این اساس، کار فرهنگی در چارچوب دیپلماسی عمومی و تلاش برای تأثیرگذاری مثبت بر افکار عمومی و نخبگان ایرلندی هم از اولویت های ما محسوب می شود.
اسلامی با اشاره به این که مردم دو کشور از کتاب، موسیقی و همکاری‌های فرهنگی استقبال می‌کنند و به آن علاقه‌مند هستند، گفت: مردم دو کشور باید نمودهای دو فرهنگ را بیشتر دیده و از سبک زندگی یکدیگر بیشتر مطلع شوند.
وی در خصوص تعامل با ایرانیان مقیم ایرلند نیز گفت: این موضوع برای من یک اولویت کاری است و من با آحاد و گروه ها و اصناف ایرانی در ایرلند در ارتباط خواهم بود و به مسایل آنها رسیدگی خواهم کرد؛ ایرانیان عزیز مقیم ایرلند هم سفارت ایران را ملجأ و محل مراجعه خود برای خدمات کنسولی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی می دانند.
اروپام ** هـ ن **1275


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فرمانده در انتظار لیپی؛ به یاد یونایتد - یوونتوس
کارلوس کی‌روش از امروز روی دیدار با چین و تقابل با شاگردان مارچلو لیپی تمرکز کرده است.
دی بروین: نسبت به فصل قبل افت کرده ام
کوین دی بروین، هافبک منچسترسیتی تایید کرد که در این فصل ضعیف تر از همیشه ظاهر شده است.
استقلالی‌ها به تهران بازگشتند
تیم فوتبال استقلال پس از برگزاری اردویی ۱۰ روزه در ترکیه به تهران بازگشت.
میلان نهمین برد فصل را از لوئیجی فراری کسب کرد
شاگردان گتوزو بعد از شکست در سوپر کاپ در بازگشت به کالچو مقابل جنوا به برتری دست یافتند.
بزرگترین دغدغه کی‌روش در امارات چیست؟
چرا تیم ملی در 10-15 دقیقه اول بازی های خود در جام ملت ها با ایده‎هایش فاصله داشته است؟ آیا این مسئله تبدیل به مشغله ذهنی کارلوس کی روش سرمربی ایران هم شده است؟
تعویض‌های همیشگی؛ سرگیجه به سبک ساری!
شاید لقب تینکرمن، بیشتر از کلودیو رانیری برازنده هموطن او و سرمربی این روزهای چلسی باشد.
رکورد آنالیزور کی‌روش دست نخورده ماند
تیم ملی عربستان بعد از یک شروع قدرتمندانه در دو بازی بعدی شکست خورد تا از مسابقات کنار برود.
کاریکاتور: ۳ امتیاز برای بارسا باز هم با دستان مسی
بارسلونا شب گذشته موفق شد مقابل لگانس به پیروزی برسد. در این بازی مسی در اواسط نیمه دوم به میدان آمد و در وقت‌های اضافه برای آبی‌اناری‌ها گلزنی کرد.
تکذیب اقدام عجیب پلیس در جاده خوی – ماکو
مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، استفاده پلیس از خودرو شهروندان برای کمین در مسیر قاچاقچیان کالا را در جاده خوی – ماکو تکذیب کرد.
تردد ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور
رئیس اداره حقوقی پلیس راه با انتقاد از عملکرد دستگاه‌ها در حوزه اسقاط وسایل نقلیه فرسوده گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده و ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده در کشور تردد می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
صالحی: پیروزی جبهه مقاومت حتمی است- انقلاب اسلامی مقاومت را در بستر صحیح به پیش برد
مصطفوی: انقلاب اسلامی برخلاف آرزوهای دشمنانش استوار ایستاده است
کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان احضار شد
محمدعلی رامین: دستگیری مرضیه هاشمی نماد عملکرد استکبار جهانی است
ادعای نتانیاهو درباره تلاش ایران برای ممانعت از سفر او به چاد
صالحی: ایران کشوری مستقل در جهان و کلید طلایی منطقه است
بازتاب رسانه ای دیدار کوتاه دیپلمات های اروپایی با عراقچی
مجمع صرفا به اختلاف مجلس و شورای نگهبان در CFT ورود کند
نشست ورشو؛از گروگانگیری ژئوپلتیک تا یادآوری روزهای سخت لهستان
درخواست چهره های جهانی از کشورهای اروپایی برای تحریم نشست ورشو