کنفرانس«تروریسم درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد

02:02 ۲۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 41 0
کنفرانس«تروریسم درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد

مادرید- ایرنا- به ابتکار رایزنی فرهنگی‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا کنفرانس «تروریسم ؛ درد مشترک در شرق و غرب» در دانشگاه نبریخا شهر مادرید برگزار شد.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا ، موضوع و نکات طرح شده در این کنفرانس از میان موارد تقریر شده توسط مقام معظم رهبری در دو نامه ای که به جوانان کشورهای غربی نوشته اند، انتخاب شده بود.
در این کنفرانس که جمعی از اساتید دانشگاه، کارشناسان سیاسی و دانشجویان روابط بین الملل این دانشگاه حضور داشتند، ابتدا «خوان کایون» رئیس دانشگاه نبریخا مادرید در سخنانی ضمن معرفی سخنرانان اشاره داشت که تروریسم، مساله ای است که چه به شرق و چه به غرب آسیب می‌ رساند .
وی افزود: حملات تروریستی که در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق می‌ افتند دیگر چیزی نیستند که غرب با آن بیگانه باشد زیرا هیچ کشوری از اقدامات تروریستی در امان نیست .
کایون خاطرنشان ساخت که در این رابطه، هدف ما باید موثر بودن در مبارزه با تروریسم باشد. وی سپس نوبت را به سخنرانان مراسم سپرد.
اولین سخنران مراسم «گوستاوو مورالس» استاد دانشگاه ، روزنامه نگار و کارشناس سیاسی درموضوع اسلام و خاورمیانه بود. او ابتدا با ترسیم پس زمینه ای تاریخی از مساله تروریسم در جهان بیان داشت که در موارد بسیار زیادی، رهبران گروه های تروریستی افراد تحصیل کرده و نخبه هستند. به عنوان مثال او به گروه هایی همچون پرچم سرخ درایتالیا ( Red Brigade) و جبهه اسلامی نجات الجزایر اشاره کرد که رهبرانشان جامعه شناس و فارع التحصیل از دانشگاه هایی چون کمبریج بوده اند.
او ساز و کار شکل گیری گروه های تروریستی از این دست را مشابه دانست. ' افراد ارتباط خود را با جامعه ای که در آن زندگی می کنند و ارزش های مسلط آن از دست می دهند و شکل گیری یک نظم اجتماعی جدید را امری ضروری می دانند و به همین دلیل خود را در چنین نقشی تعریف می کنند. به این ترتیب با به راه افتادن جنبش، مهمترین چیز رساندن صدای این تغییر به فضای بین المللی است تا هم به دولت مستقر در کشور فشار وارد آورند و هم حامیانی از دیگر نقاط جهان به دست بیاورند. اینجاست که خشونت و خونریزی تبدیل به عاملی برای جلب این توجه جهانی و قرار گرفتن در صدر اخبار رسانه ها می شود.'
به عقیده مورالس ، احتمال اینکه در حال حاضر ، تروریسم افزایش یابد ، به خاطر دو عامل خشم و ناامیدی ، بسیار بالا هستند ، زیرا یک سری افراد وجود دارند که معتقدند که دیگر امیدی برای آنها باقی‌ نمانده است.
به گفته وی ، اقدامات تروریستی را نباید دست کم گرفت زیرا بازتاب اقدامات آنها در رسانه ها، بستگی به موفقیت اقدام تروریستی دارد و به همین دلیل اهدافی را انتخاب می‌ کنند که بازتاب مطبوعاتی داشته باشد .
مورالس با اشاره به یکی از مهمترین نکات طرح شده در نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان درباره تروریسم که در آن آسیب های اقدام نسنجیده و شتابزده دولت ها را برشمرده بودند، گفت: دولت ها خود را از سوی رسانه های مطبوعاتی کشورشان در فشار می‌ بینند تا واکنش سریع نشان دهند. واکنش دولت ها ، فوری و در یک زمان محدود است بدون اینکه این دولت ها زمان کافی‌ برای مطالعه و بررسی حقایق داشته باشند و به همین دلیل ، برخی‌ اوقات ، واکنش یا پاسخ کشورها اشتباه است .در این رابطه به طور مثال اگر اهداف تروریست ها ، مردم غیر نظامی و بی‌ دفاع بوده ، دولت ها نیز در واکنش، به مردم غیر نظامی و بی‌ دفاع حمله می‌ کنند.
وی در این رابطه به چندین نمونه اشاره کرد و گفت:انفجار بمب در یک سالن جشن در برلین در آلمان غربی موجب نخستین حمله رونالد ریگان به لیبی‌ شد ، حمله به برج های دوقلو در نیویورک موجب حمله نظامی به افغانستان و عراق شد .
مورالس تاکید کرد: در این موارد عکس العمل دولت های غربی، آسیب و کشتار افراد غیر نظامی را نیز در بر دارد که قربانیان جانبی درگیری می‌ باشند و این باعث می‌ شود که تروریست ها برای مساله یا آرمان های خود ، هواداران یا پیروان بیشتری را جذب کنند و چرخه خشونت تقویت گردد.
مورالس در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ظهور تروریسم سلفی و جهادی به عنوان جدیدترین نوع تروریسم، که در قالب گروه هایی همچون داعش، طالبان و القاعده تبلور یافته است اظهار داشت که این نوع از تروریسم در واقع جنگی را با تبلیغات فراوان آغاز کرده است. غربی ها از این جنگ دورتر هستند و هر از گاهی با برخی وجوه آن مواجه می شوند. اما در کشورهای خاور میانه این تروریسم هر روز قربانی می گیرد.
با این حال از نگاه مورالس، تروریسم تکفیری تلاش می‌ کند تا امنیت در غرب را نیز متزلزل کند.حملاتی که قبلا به نظر می‌ رسید که یک اقدام دور و بیگانه است ، اکنون به بخشی از یک واقعیت غرب تبدیل گشته ا‌ند. تضعیف سلفی ها در جبهه های جنگ سوریه ، لیبی‌ ، عراق و افغانستان ، آنها را بر این وا می‌ دارد که به افزایش جنگ کثیف در کشورهای غربی که آنها را سرزمین دشمن قلمداد می‌ کنند، بپردازند .
سخنران دوم مراسم، «محسن بلال» اقتصاد دان و خبرنگار سوری نیز در بحث خود تاکید داشت که تروریسم ؛ کشور ، سرزمین و نام ندارد بلکه فقط درد و رنج ، وحشت و خونریزی دارد و این چیزی است که ما در سوریه در طول تقریبا 8 سال آن را تجربه کردیم .
وی در این رابطه ، جنگ سوریه برای سوری ها را یک جنگ مقدس و یک جنگ برای حاکمیت و زنده ماندن قلمداد کرد.
بلال افزود: آنچه که در سوریه اتفاق می‌ افتد ، برای خارجی‌ ها یک جنگ است اما برای ما سوری ها ، یک جنگ علیه توطئه بین المللی ، علیه صدها هزار مزدوری که از 80 کشور جهان و با حمایت آشکار و علنی عربستان سعودی ، قطر ، ترکیه ، ناتو به ویژه فرانسه و انگلیس ، آمریکا ، اردن و رژیم صهیونیستی به سوریه وارد شدند ، می‌ باشد .
خبرنگار سوری اشاره کرد که ملت سوریه ، چندین مرحله و انواع تروریسم نظیر کشتار ، وحشت ، تجاوزات به اسم الله ، اردوگاه برده های جنسی‌ کودکان 7 تا 9 ساله ، را تجربه کردند .
به گفته وی ، عربستان سعودی ، اولین کشور صادر کننده و حامی‌ تروریسم جهانی‌ است و ادعا دارند که می‌ خواهند آزادی به سوریه بیاورند و سوریه را نجات دهند .
بلال تصریح کرد :ارتش سوریه نه تنها در حال نبرد برای کشور است بلکه همچنین برای منطقه و برای اروپا می‌ جنگد تا جهان را در مقابل مزدورانی که بویی از انسانیت نمی‌ برند و فقط قتل و عام را بلدند حفظ نگهدارد .
به گفته بلال ، جامعه بین المللی از سال 2008 از قصد تجاوز به سوریه باخبر بود اما در مقابل ارباب خود آمریکا دهان باز نکرد و با این هدف ، در ترکیه اردوگاه های مختلفی‌ برای پناهجویان ، قاچاق سلاح ، تمرین و آموزش به تروریست ها و بازار برده ها و قاچاق اعضای بدن ساخته شدند .
کارشناس سوری با اشاره به اینکه ارتش سوریه در مرزهای خود ، با کمک ایران و روسیه گورهای دسته جمعی پیدا کردند که افراد بدون عضو بودند ، تاکید کرد :آنچه که در سوریه داریم ، یک بهار عربی‌ نیست و همانطور که آیت الله العظمی خامنه ای ویژگی های انقلاب های موسوم به بیداری اسلامی را بر شمرده اند، این یک پروژه ، یک توطئه برای نابودی تمدن سوریه ، غارت کشور و خالی‌ کردن خاورمیانه از مسیحیان واقعی‌ و تحمیل وحشت ، درد و رنج و تجاوزات در سوریه است .
وی گفت :به رغم اینکه دولت سوریه تا 40 نامه به سازمان ملل فرستاد تا که برای تحقیقات کشتار در کشور بیایند و در مورد کشتار و تجاوزاتی که ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در سوریه انجام داده تحقیق کنند ، این سازمان به طرف دیگری نگاه کرد زیرا آمریکایی ها به خوبی‌ می‌ دانند که چه فجایعی در سوریه انجام دادند .
سومین سخنران مراسم «کارلوس اچه بریا» استاد روابط بین الملل دانشگاه مادرید نیز بود که گفت :تروریسم ، استراتژی ضعیف علیه قوی به شمار می رود.در مورد تروریسم باید از دو شکل تروریسم قدیمی‌ و تروریسم جدید صحبت کرد .
وی توضیح داد :تروریسم قدیمی‌ نظیر آتا در اسپانیا ، شین فین در ایرلند ، فارک در کلمبیا یا راه درخشان در پرو ، گروه هایی‌ هستند که ایدئولوژی های خود را دارند و با گذر زمان ، نوآوری کرده و خود را به زمان حال تطبیق داده ا‌ند.در تروریسم قدیمی‌ ، هرچند که این گروه ها اعلام دارند که از مسیر خشونت جدا شده ا‌ند ، چنین نیست و همیشه شاخه ای از آنها وجود دارد که همان آرمان های تروریستی و خشونت را حفظ دارند .
اچه بریا با اشاره به اینکه تروریسم جدید نظیر تروریسم اسلامگرا است که داعش و القاعده نمونه های بارز آن هستند، افزود :در مورد تروریسم جدید ، آنچه که آشکار است این می‌ باشد که از یک تروریسمی صحبت می‌ کنیم که بر اساس یک ایدئولوژی خصمانه بوده و اکثرا علیه مسلمانانی است که با عقاید و تفسیر آنها در مورد اسلام همفکر نیست و علاوه بر آنکه به تعقیب و کشتار مسلمانان می‌ پردازند همچنین این کار را علیه «کفار» کشورهای دیگر انجام می‌دهند .
وی تصریح کرد :شورش ها در کشورهای عربی‌ ، بخشی از یک بازی بسیار پیچیده را تشکیل می‌ دهند که نه تنها در آن ، افرادی نظیر سارکوزی ، دیوید کامرون یا اوباما نقش دارند بلکه همچنین به خاطر تنش های بین منطقه ای در خاورمیانه است .یعنی‌ آنچه که عربستان سعودی، قطر و ترکیه در چارچوب تروریسم تکفیری انجام می‌ دهند با آنچه که برخی‌ فکر می‌ کنند که به راستی‌ انجام می‌ دادند ، فرق می‌ کند .
کارشناس مذکور ادامه داد :برخی‌ ها فکر می‌ کنند که دیکتاتوری هایی‌ نظیر عربستان سعودی یا قطر ، قادر به ترویج دموکراسی در جهان عرب هستند . اما برای پی بردن به نادرست بودن آن ، نباید تحصیلات در علوم سیاسی داشت بلکه باید کمی‌ عقل داشت .
به عقیده وی ، بی‌ دقتی‌ جمعی غربی ها علاوه بر دسیسه یک سری از کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی ، قطر و امارات متحده عربی‌ ، سناریوی مطلوبی را برای تشکیل داعش ایجاد کردند .
اچه بریا تاکید کرد :داعش از بین نرفته است .نطفه آن تضعیف شده اما ایدئولوژی و تلاش سازمانی این گروه همچنان باقی‌ است و خطری نه تنها برای منطقه خاورمیانه بلکه برای اروپا و جهان غرب نیز هست.
وی گفت :خوشبختانه داعش در پروژه خود متوقف شده است و این امر به لطف چندین گروه ائتلاف انجام گرفته است. یکی‌ از این گروه ها ، ائتلاف رهبری شده از سوی آمریکا است که در بسیاری مواقع گفته می‌ شود که مرتکب جنایات شده است. اما بی شک مهمترین عامل، ائتلاف متشکل از روسیه ، ایران و ترکیه است که در هدف خود در حفظ رژیم «بشار اسد» و سپس مبارزه با داعش و متوقف کردن آن موفق بوده است.
در پایان سخنرانی این سه نفر، پرسش و پاسخ حضار نیز برگزار شد و سخنرانان به ابهامات و سوالاتی که دربراه تروریسم جهادی و اسلام مطرح شده بود پاسخ دادند.
شایان ذکر است که تاکیدات مقام معظم رهبری در هر دو نامه نوشته شده خطاب به جوانان اروپایی در باب آسیب تروریسم در منطقه ما و نیز اروپا از یک سو، و برخوردهای اغلب سطحی کشورهای غربی و قدرت های بزرگ با این پدیده که اغلب چرخه خشونت را تقویت کرده و راه را برای خونریزی بیشتر و اسلام هراسی بیشتر باز کرده است، محور اصلی بحث های سخنرانان این مراسم و به ویژه سوالات جوانان حاضر در جلسه بود.
شبک**اروپام *4*491**1708


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جشنواره فرهنگی ورزشی « دا » در قمصر شهرری برگزار شد
شهرری- ایرنا- جشنواره فرهنگی ورزشی « دا » عصر امروز (چهارشنبه) در روستای قمصر شهرستان ری با حضور بیش از یکهزار علاقه مند ورزش های بومی و کارآفرینان برگزار شد.
ایرانیان توان شکستن مرزهای علمی جهان را دارند
اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: استعدادها ، حلقه‌ های مفقوده علمی فراوان و مدیریت این استعدادها به برکت انقلاب اسلامی کشف شده و ایرانیان استعداد شکستن مرزهای علمی جهان و پیش بردن این مسیر را دارند.
ایران در بدبینانه‌ترین حالت چقدر نفت صادر می‌کند؟
در شرایطی که خبرها حکایت از واردات نفت ایران به کره جنوبی در آینده نزدیک دلالت دارد، مقامات دولت امریکا در روز ۱۳ ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی رسما اعلام کرده‌اند که قصد ندارند معافیت کشورها از تحریم خرید نفت ایران را بعد از پایان دوره ۶ ماهه تمدید کنند.
گردشگری، مهمترین ظرفیت معرفی هویت اردکانی هاست
یزد - ایرنا - فرماندار اردکان گفت: گردشگری شهرستان با توجه به سابقه فرهنگی آن یکی از بهترین پتانسیل‌ها برای انتقال فرهنگ و هویت اردکان است و گردشگر به‌عنوان سفیر فرهنگی، آداب و رسوم اردکانی‌ها را به تمام نقاط دنیا منتقل خواهد کرد.
رفتنم از مازندران صحت ندارد، با قوت ادامه می دهم
ساری- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ترک پست و قهر کردن بابت مشکلات مالی را تکذیب کرد و گفت که به خاطر ابتلا به آنفلوانزا دوران نقاهت را می گذراند و در این وضعیت هم پیگیر امور فرهنگی و هنری استان است.
تاکید حوزه های علمیه در صیانت از هویت ایمانی و انقلابی قم
قم - ایرنا - مدیریت حوزه های علمیه در بیانیه ای تاکید کرد: حوزه قم، اساتید ارجمند، طلاب غیور، گروه ها و نها‌دهای حوزه‌ای همراه با مردم و جوانان و همه طبقات مردم عزیز قم، با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی عهد می‌بندند تا در صیانت از هویت ایمانی و انقلابی قم و حوزه بکوشند.
247 کانون تبلیغاتی در آذربایجان غربی فعال است
ارومیه - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه تعداد کانون های تبلیغاتی در این استان 247 واحد است، گفت: 17 واحد از این تعداد امسال پروانه فعالیت دریافت کردند و وارد فعالیت های صنعت تبلیغات شدند.
مدیرعامل ایرنا درگذشت محب اهری خبرنگار پیشکسوت را تسلیت گفت
تهران - ایرنا- مدیر عامل ایرنا در پیامی به مناسبت درگذشت «حسین محب اهری» اعلام کرد: فقدان هنرمند سرشناس و خبرنگار پیشکسوت ایرنا، جناب آقای حسین محب اهری باعث تاسف و تاثر اصحاب رسانه، جامعه هنری کشور و خانواده خبرگزاری جمهوری اسلامی شد.
ادعای قهر مدیرکل تبدیل به آنفلوانزا شد
ساری- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ترک پست و قهر کردن بابت مشکلات مالی را تکذیب کرد و گفت که به خاطر ابتلا به آنفلوانزا دوران نقاهت را می گذراند و در این وضعیت هم پیگیر امور فرهنگی و هنری استان است.
اکران فیلم‌های هنر و تجربه با حضور کارگردانها در رشت
رشت-ایرنا- نمایش فیلم‌های گروه هنر و تجربه‌ی رشت در فصل زمستان با اکران دو مجموعه‌ی فیلم‌‌های کوتاه‌ زمستانه و تابستانه با حضور کارگردان‌های این آثار آغاز می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
مراسم تشییع شهدای حادثه سقوط بوئینگ ۷۰۷
مراسم تشییع پیکر جانباختگان حادثه هواپیمای باربری ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش، چهارشنبه ۲۶ دی، در پایگاه شهید لشکری مهرآباد برگزارشد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
تمجید حماس از مخالفت مالزی با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی
هشدار پامپئو به بغداد نسبت به حملات اسرائیل به عراق
تجمع اعتراض آمیز ایتالیایی ها مقابل سفارت عربستان در رم
مقام سوری: ترکیه تهدید واقعی کُردها است
عربستان انحصار گازی قطر را به چالش می کشد
انتقاد رسانه های سعودی از پناهندگی دختر عربستانی در کانادا
سلفی سوری ها با کشتی ناخواسته
موافقت شورای امنیت با پیش‌نویس قطعنامه انگلیس در مورد یمن
واکنش ائتلاف آمریکا به انفجار منبج
آمریکا برای اولین بار از اسرائیل سامانه‌های گنبد آهنین می‌خرد