کنفرانس«تروریسم درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد

02:02 ۸۹ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 134 0
کنفرانس«تروریسم درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد

مادرید- ایرنا- به ابتکار رایزنی فرهنگی‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا کنفرانس «تروریسم ؛ درد مشترک در شرق و غرب» در دانشگاه نبریخا شهر مادرید برگزار شد.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا ، موضوع و نکات طرح شده در این کنفرانس از میان موارد تقریر شده توسط مقام معظم رهبری در دو نامه ای که به جوانان کشورهای غربی نوشته اند، انتخاب شده بود.
در این کنفرانس که جمعی از اساتید دانشگاه، کارشناسان سیاسی و دانشجویان روابط بین الملل این دانشگاه حضور داشتند، ابتدا «خوان کایون» رئیس دانشگاه نبریخا مادرید در سخنانی ضمن معرفی سخنرانان اشاره داشت که تروریسم، مساله ای است که چه به شرق و چه به غرب آسیب می‌ رساند .
وی افزود: حملات تروریستی که در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق می‌ افتند دیگر چیزی نیستند که غرب با آن بیگانه باشد زیرا هیچ کشوری از اقدامات تروریستی در امان نیست .
کایون خاطرنشان ساخت که در این رابطه، هدف ما باید موثر بودن در مبارزه با تروریسم باشد. وی سپس نوبت را به سخنرانان مراسم سپرد.
اولین سخنران مراسم «گوستاوو مورالس» استاد دانشگاه ، روزنامه نگار و کارشناس سیاسی درموضوع اسلام و خاورمیانه بود. او ابتدا با ترسیم پس زمینه ای تاریخی از مساله تروریسم در جهان بیان داشت که در موارد بسیار زیادی، رهبران گروه های تروریستی افراد تحصیل کرده و نخبه هستند. به عنوان مثال او به گروه هایی همچون پرچم سرخ درایتالیا ( Red Brigade) و جبهه اسلامی نجات الجزایر اشاره کرد که رهبرانشان جامعه شناس و فارع التحصیل از دانشگاه هایی چون کمبریج بوده اند.
او ساز و کار شکل گیری گروه های تروریستی از این دست را مشابه دانست. ' افراد ارتباط خود را با جامعه ای که در آن زندگی می کنند و ارزش های مسلط آن از دست می دهند و شکل گیری یک نظم اجتماعی جدید را امری ضروری می دانند و به همین دلیل خود را در چنین نقشی تعریف می کنند. به این ترتیب با به راه افتادن جنبش، مهمترین چیز رساندن صدای این تغییر به فضای بین المللی است تا هم به دولت مستقر در کشور فشار وارد آورند و هم حامیانی از دیگر نقاط جهان به دست بیاورند. اینجاست که خشونت و خونریزی تبدیل به عاملی برای جلب این توجه جهانی و قرار گرفتن در صدر اخبار رسانه ها می شود.'
به عقیده مورالس ، احتمال اینکه در حال حاضر ، تروریسم افزایش یابد ، به خاطر دو عامل خشم و ناامیدی ، بسیار بالا هستند ، زیرا یک سری افراد وجود دارند که معتقدند که دیگر امیدی برای آنها باقی‌ نمانده است.
به گفته وی ، اقدامات تروریستی را نباید دست کم گرفت زیرا بازتاب اقدامات آنها در رسانه ها، بستگی به موفقیت اقدام تروریستی دارد و به همین دلیل اهدافی را انتخاب می‌ کنند که بازتاب مطبوعاتی داشته باشد .
مورالس با اشاره به یکی از مهمترین نکات طرح شده در نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان درباره تروریسم که در آن آسیب های اقدام نسنجیده و شتابزده دولت ها را برشمرده بودند، گفت: دولت ها خود را از سوی رسانه های مطبوعاتی کشورشان در فشار می‌ بینند تا واکنش سریع نشان دهند. واکنش دولت ها ، فوری و در یک زمان محدود است بدون اینکه این دولت ها زمان کافی‌ برای مطالعه و بررسی حقایق داشته باشند و به همین دلیل ، برخی‌ اوقات ، واکنش یا پاسخ کشورها اشتباه است .در این رابطه به طور مثال اگر اهداف تروریست ها ، مردم غیر نظامی و بی‌ دفاع بوده ، دولت ها نیز در واکنش، به مردم غیر نظامی و بی‌ دفاع حمله می‌ کنند.
وی در این رابطه به چندین نمونه اشاره کرد و گفت:انفجار بمب در یک سالن جشن در برلین در آلمان غربی موجب نخستین حمله رونالد ریگان به لیبی‌ شد ، حمله به برج های دوقلو در نیویورک موجب حمله نظامی به افغانستان و عراق شد .
مورالس تاکید کرد: در این موارد عکس العمل دولت های غربی، آسیب و کشتار افراد غیر نظامی را نیز در بر دارد که قربانیان جانبی درگیری می‌ باشند و این باعث می‌ شود که تروریست ها برای مساله یا آرمان های خود ، هواداران یا پیروان بیشتری را جذب کنند و چرخه خشونت تقویت گردد.
مورالس در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ظهور تروریسم سلفی و جهادی به عنوان جدیدترین نوع تروریسم، که در قالب گروه هایی همچون داعش، طالبان و القاعده تبلور یافته است اظهار داشت که این نوع از تروریسم در واقع جنگی را با تبلیغات فراوان آغاز کرده است. غربی ها از این جنگ دورتر هستند و هر از گاهی با برخی وجوه آن مواجه می شوند. اما در کشورهای خاور میانه این تروریسم هر روز قربانی می گیرد.
با این حال از نگاه مورالس، تروریسم تکفیری تلاش می‌ کند تا امنیت در غرب را نیز متزلزل کند.حملاتی که قبلا به نظر می‌ رسید که یک اقدام دور و بیگانه است ، اکنون به بخشی از یک واقعیت غرب تبدیل گشته ا‌ند. تضعیف سلفی ها در جبهه های جنگ سوریه ، لیبی‌ ، عراق و افغانستان ، آنها را بر این وا می‌ دارد که به افزایش جنگ کثیف در کشورهای غربی که آنها را سرزمین دشمن قلمداد می‌ کنند، بپردازند .
سخنران دوم مراسم، «محسن بلال» اقتصاد دان و خبرنگار سوری نیز در بحث خود تاکید داشت که تروریسم ؛ کشور ، سرزمین و نام ندارد بلکه فقط درد و رنج ، وحشت و خونریزی دارد و این چیزی است که ما در سوریه در طول تقریبا 8 سال آن را تجربه کردیم .
وی در این رابطه ، جنگ سوریه برای سوری ها را یک جنگ مقدس و یک جنگ برای حاکمیت و زنده ماندن قلمداد کرد.
بلال افزود: آنچه که در سوریه اتفاق می‌ افتد ، برای خارجی‌ ها یک جنگ است اما برای ما سوری ها ، یک جنگ علیه توطئه بین المللی ، علیه صدها هزار مزدوری که از 80 کشور جهان و با حمایت آشکار و علنی عربستان سعودی ، قطر ، ترکیه ، ناتو به ویژه فرانسه و انگلیس ، آمریکا ، اردن و رژیم صهیونیستی به سوریه وارد شدند ، می‌ باشد .
خبرنگار سوری اشاره کرد که ملت سوریه ، چندین مرحله و انواع تروریسم نظیر کشتار ، وحشت ، تجاوزات به اسم الله ، اردوگاه برده های جنسی‌ کودکان 7 تا 9 ساله ، را تجربه کردند .
به گفته وی ، عربستان سعودی ، اولین کشور صادر کننده و حامی‌ تروریسم جهانی‌ است و ادعا دارند که می‌ خواهند آزادی به سوریه بیاورند و سوریه را نجات دهند .
بلال تصریح کرد :ارتش سوریه نه تنها در حال نبرد برای کشور است بلکه همچنین برای منطقه و برای اروپا می‌ جنگد تا جهان را در مقابل مزدورانی که بویی از انسانیت نمی‌ برند و فقط قتل و عام را بلدند حفظ نگهدارد .
به گفته بلال ، جامعه بین المللی از سال 2008 از قصد تجاوز به سوریه باخبر بود اما در مقابل ارباب خود آمریکا دهان باز نکرد و با این هدف ، در ترکیه اردوگاه های مختلفی‌ برای پناهجویان ، قاچاق سلاح ، تمرین و آموزش به تروریست ها و بازار برده ها و قاچاق اعضای بدن ساخته شدند .
کارشناس سوری با اشاره به اینکه ارتش سوریه در مرزهای خود ، با کمک ایران و روسیه گورهای دسته جمعی پیدا کردند که افراد بدون عضو بودند ، تاکید کرد :آنچه که در سوریه داریم ، یک بهار عربی‌ نیست و همانطور که آیت الله العظمی خامنه ای ویژگی های انقلاب های موسوم به بیداری اسلامی را بر شمرده اند، این یک پروژه ، یک توطئه برای نابودی تمدن سوریه ، غارت کشور و خالی‌ کردن خاورمیانه از مسیحیان واقعی‌ و تحمیل وحشت ، درد و رنج و تجاوزات در سوریه است .
وی گفت :به رغم اینکه دولت سوریه تا 40 نامه به سازمان ملل فرستاد تا که برای تحقیقات کشتار در کشور بیایند و در مورد کشتار و تجاوزاتی که ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در سوریه انجام داده تحقیق کنند ، این سازمان به طرف دیگری نگاه کرد زیرا آمریکایی ها به خوبی‌ می‌ دانند که چه فجایعی در سوریه انجام دادند .
سومین سخنران مراسم «کارلوس اچه بریا» استاد روابط بین الملل دانشگاه مادرید نیز بود که گفت :تروریسم ، استراتژی ضعیف علیه قوی به شمار می رود.در مورد تروریسم باید از دو شکل تروریسم قدیمی‌ و تروریسم جدید صحبت کرد .
وی توضیح داد :تروریسم قدیمی‌ نظیر آتا در اسپانیا ، شین فین در ایرلند ، فارک در کلمبیا یا راه درخشان در پرو ، گروه هایی‌ هستند که ایدئولوژی های خود را دارند و با گذر زمان ، نوآوری کرده و خود را به زمان حال تطبیق داده ا‌ند.در تروریسم قدیمی‌ ، هرچند که این گروه ها اعلام دارند که از مسیر خشونت جدا شده ا‌ند ، چنین نیست و همیشه شاخه ای از آنها وجود دارد که همان آرمان های تروریستی و خشونت را حفظ دارند .
اچه بریا با اشاره به اینکه تروریسم جدید نظیر تروریسم اسلامگرا است که داعش و القاعده نمونه های بارز آن هستند، افزود :در مورد تروریسم جدید ، آنچه که آشکار است این می‌ باشد که از یک تروریسمی صحبت می‌ کنیم که بر اساس یک ایدئولوژی خصمانه بوده و اکثرا علیه مسلمانانی است که با عقاید و تفسیر آنها در مورد اسلام همفکر نیست و علاوه بر آنکه به تعقیب و کشتار مسلمانان می‌ پردازند همچنین این کار را علیه «کفار» کشورهای دیگر انجام می‌دهند .
وی تصریح کرد :شورش ها در کشورهای عربی‌ ، بخشی از یک بازی بسیار پیچیده را تشکیل می‌ دهند که نه تنها در آن ، افرادی نظیر سارکوزی ، دیوید کامرون یا اوباما نقش دارند بلکه همچنین به خاطر تنش های بین منطقه ای در خاورمیانه است .یعنی‌ آنچه که عربستان سعودی، قطر و ترکیه در چارچوب تروریسم تکفیری انجام می‌ دهند با آنچه که برخی‌ فکر می‌ کنند که به راستی‌ انجام می‌ دادند ، فرق می‌ کند .
کارشناس مذکور ادامه داد :برخی‌ ها فکر می‌ کنند که دیکتاتوری هایی‌ نظیر عربستان سعودی یا قطر ، قادر به ترویج دموکراسی در جهان عرب هستند . اما برای پی بردن به نادرست بودن آن ، نباید تحصیلات در علوم سیاسی داشت بلکه باید کمی‌ عقل داشت .
به عقیده وی ، بی‌ دقتی‌ جمعی غربی ها علاوه بر دسیسه یک سری از کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی ، قطر و امارات متحده عربی‌ ، سناریوی مطلوبی را برای تشکیل داعش ایجاد کردند .
اچه بریا تاکید کرد :داعش از بین نرفته است .نطفه آن تضعیف شده اما ایدئولوژی و تلاش سازمانی این گروه همچنان باقی‌ است و خطری نه تنها برای منطقه خاورمیانه بلکه برای اروپا و جهان غرب نیز هست.
وی گفت :خوشبختانه داعش در پروژه خود متوقف شده است و این امر به لطف چندین گروه ائتلاف انجام گرفته است. یکی‌ از این گروه ها ، ائتلاف رهبری شده از سوی آمریکا است که در بسیاری مواقع گفته می‌ شود که مرتکب جنایات شده است. اما بی شک مهمترین عامل، ائتلاف متشکل از روسیه ، ایران و ترکیه است که در هدف خود در حفظ رژیم «بشار اسد» و سپس مبارزه با داعش و متوقف کردن آن موفق بوده است.
در پایان سخنرانی این سه نفر، پرسش و پاسخ حضار نیز برگزار شد و سخنرانان به ابهامات و سوالاتی که دربراه تروریسم جهادی و اسلام مطرح شده بود پاسخ دادند.
شایان ذکر است که تاکیدات مقام معظم رهبری در هر دو نامه نوشته شده خطاب به جوانان اروپایی در باب آسیب تروریسم در منطقه ما و نیز اروپا از یک سو، و برخوردهای اغلب سطحی کشورهای غربی و قدرت های بزرگ با این پدیده که اغلب چرخه خشونت را تقویت کرده و راه را برای خونریزی بیشتر و اسلام هراسی بیشتر باز کرده است، محور اصلی بحث های سخنرانان این مراسم و به ویژه سوالات جوانان حاضر در جلسه بود.
شبک**اروپام *4*491**1708


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
دارویی که کودکان را از ابتلا به مالاریا در امان می دارد
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد داروی نابودکننده پشه می‌تواند احتمال ابتلا به مالاریا را در کودکان تا ۲۰ درصد کاهش دهد.
زنان بالای ۴۰ سال از مصرف این غذاها غافل نشوند!
پس از ۴۰ سالگی بدن زنان تغییرات زیادی می‌کند و مشکلات متابولیسمی و هورمونی در این زمان افزایش می‌یابد و از همین رو توجه به سلامت در این دوره اهمیت خاصی دارد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
صدای هوش مصنوعی زنانه است یا مردانه؟
ظاهرا این‌طور وانمود می‌شود که هوش مصنوعی مبتنی بر صدای زنان، نقش حمایتی و پشتیبانی یا کمک‌رسانی بهتری به مردم القا می‌کند و برعکس شرکت‌های فناوری صدای مردانه را فقط برای حوزه‌های فنی و تخصصی استفاده می‌کنند.
۱۲ نکته برای کاهش وزن در نوجوان‌ها
در این مطلب به بیان ۱۲ روش برای کاهش وزن در نوجوان‌ها پرداخته‌ایم.
تهدید امنیتی در هلند به بالاترین سطح رسید
هشدار تهدید تروریستی در هلند در پی حادثه تیراندازی در اوترخت به بالاترین سطح رسید.
عون: در پرونده مبارزه با فساد احدی مصونیت ندارد
رئیس جمهور لبنان بر مبارزه قاطع با فساد در این کشور تاکید و اعلام کرد که احدی مصون از پیگیری دستگاه قضایی لبنان نیست.
چین: از سال 2014 تاکنون 13000 «تروریست» را بازداشت کرده‌‌ایم
چین با انتشار گزارشی از دستگیری حدود 13 هزار «تروریست» و انهدام صدها «گروه تروریستی» از سال 2014 تاکنون خبر داده است.
نیاز همیشگی بیماران تالاسمی به تزریق خون
رئیس انجمن حمایت از بیمارن تالاسمی با بیان اینکه در زمینه تامین خون مشکلی برای بیماران تالاسمی وجود ندارد، از مردم خواست تا در سفرهای نوروزی نیز از یاد بیماران و اهدای خون غافل نشوند تا در تعطیلات عید نیز مشکلی برای تامین خون بیماران وجود نداشته باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
کانادا ماموریت نظامیانش در اوکراین و عراق را تمدید کرد
المرزوقی:پول های امارات نمی تواند از  بهار عربی جلوگیری کند
ایل جورناله:بن سلمان با تیم مرگ صدای مخالفان را خاموش می کند
پامپئو فردا در کویت
آکار: حادثه نیوزیلند نشانه گسترش اسلام‌هراسی است
اشرف غنی دستور خلع سلاح افراد مسلح غیرمسئول کابل را صادر کرد
ارتش عراق از نزدیک بودن گشودن مرزها با سوریه خبر داد
کشته و زخمی شدن دست کم ۴۵ عضو طالبان توسط نیروهای افغان
وزیر دفاع سوریه: ˮنیروهای سوریه دموکراتیکˮ تنها برگ باقی مانده در دست آمریکا هستند
کمیته بین‌المللی حقوق بشر: آمریکا در حل و فصل بحران سوریه جدی نیست