کنفرانس«تروریسم درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد

02:02 ۱۸۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 182 0
کنفرانس«تروریسم درد مشترک شرق و غرب» در مادرید برگزار شد

مادرید- ایرنا- به ابتکار رایزنی فرهنگی‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا کنفرانس «تروریسم ؛ درد مشترک در شرق و غرب» در دانشگاه نبریخا شهر مادرید برگزار شد.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا ، موضوع و نکات طرح شده در این کنفرانس از میان موارد تقریر شده توسط مقام معظم رهبری در دو نامه ای که به جوانان کشورهای غربی نوشته اند، انتخاب شده بود.
در این کنفرانس که جمعی از اساتید دانشگاه، کارشناسان سیاسی و دانشجویان روابط بین الملل این دانشگاه حضور داشتند، ابتدا «خوان کایون» رئیس دانشگاه نبریخا مادرید در سخنانی ضمن معرفی سخنرانان اشاره داشت که تروریسم، مساله ای است که چه به شرق و چه به غرب آسیب می‌ رساند .
وی افزود: حملات تروریستی که در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق می‌ افتند دیگر چیزی نیستند که غرب با آن بیگانه باشد زیرا هیچ کشوری از اقدامات تروریستی در امان نیست .
کایون خاطرنشان ساخت که در این رابطه، هدف ما باید موثر بودن در مبارزه با تروریسم باشد. وی سپس نوبت را به سخنرانان مراسم سپرد.
اولین سخنران مراسم «گوستاوو مورالس» استاد دانشگاه ، روزنامه نگار و کارشناس سیاسی درموضوع اسلام و خاورمیانه بود. او ابتدا با ترسیم پس زمینه ای تاریخی از مساله تروریسم در جهان بیان داشت که در موارد بسیار زیادی، رهبران گروه های تروریستی افراد تحصیل کرده و نخبه هستند. به عنوان مثال او به گروه هایی همچون پرچم سرخ درایتالیا ( Red Brigade) و جبهه اسلامی نجات الجزایر اشاره کرد که رهبرانشان جامعه شناس و فارع التحصیل از دانشگاه هایی چون کمبریج بوده اند.
او ساز و کار شکل گیری گروه های تروریستی از این دست را مشابه دانست. ' افراد ارتباط خود را با جامعه ای که در آن زندگی می کنند و ارزش های مسلط آن از دست می دهند و شکل گیری یک نظم اجتماعی جدید را امری ضروری می دانند و به همین دلیل خود را در چنین نقشی تعریف می کنند. به این ترتیب با به راه افتادن جنبش، مهمترین چیز رساندن صدای این تغییر به فضای بین المللی است تا هم به دولت مستقر در کشور فشار وارد آورند و هم حامیانی از دیگر نقاط جهان به دست بیاورند. اینجاست که خشونت و خونریزی تبدیل به عاملی برای جلب این توجه جهانی و قرار گرفتن در صدر اخبار رسانه ها می شود.'
به عقیده مورالس ، احتمال اینکه در حال حاضر ، تروریسم افزایش یابد ، به خاطر دو عامل خشم و ناامیدی ، بسیار بالا هستند ، زیرا یک سری افراد وجود دارند که معتقدند که دیگر امیدی برای آنها باقی‌ نمانده است.
به گفته وی ، اقدامات تروریستی را نباید دست کم گرفت زیرا بازتاب اقدامات آنها در رسانه ها، بستگی به موفقیت اقدام تروریستی دارد و به همین دلیل اهدافی را انتخاب می‌ کنند که بازتاب مطبوعاتی داشته باشد .
مورالس با اشاره به یکی از مهمترین نکات طرح شده در نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان درباره تروریسم که در آن آسیب های اقدام نسنجیده و شتابزده دولت ها را برشمرده بودند، گفت: دولت ها خود را از سوی رسانه های مطبوعاتی کشورشان در فشار می‌ بینند تا واکنش سریع نشان دهند. واکنش دولت ها ، فوری و در یک زمان محدود است بدون اینکه این دولت ها زمان کافی‌ برای مطالعه و بررسی حقایق داشته باشند و به همین دلیل ، برخی‌ اوقات ، واکنش یا پاسخ کشورها اشتباه است .در این رابطه به طور مثال اگر اهداف تروریست ها ، مردم غیر نظامی و بی‌ دفاع بوده ، دولت ها نیز در واکنش، به مردم غیر نظامی و بی‌ دفاع حمله می‌ کنند.
وی در این رابطه به چندین نمونه اشاره کرد و گفت:انفجار بمب در یک سالن جشن در برلین در آلمان غربی موجب نخستین حمله رونالد ریگان به لیبی‌ شد ، حمله به برج های دوقلو در نیویورک موجب حمله نظامی به افغانستان و عراق شد .
مورالس تاکید کرد: در این موارد عکس العمل دولت های غربی، آسیب و کشتار افراد غیر نظامی را نیز در بر دارد که قربانیان جانبی درگیری می‌ باشند و این باعث می‌ شود که تروریست ها برای مساله یا آرمان های خود ، هواداران یا پیروان بیشتری را جذب کنند و چرخه خشونت تقویت گردد.
مورالس در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ظهور تروریسم سلفی و جهادی به عنوان جدیدترین نوع تروریسم، که در قالب گروه هایی همچون داعش، طالبان و القاعده تبلور یافته است اظهار داشت که این نوع از تروریسم در واقع جنگی را با تبلیغات فراوان آغاز کرده است. غربی ها از این جنگ دورتر هستند و هر از گاهی با برخی وجوه آن مواجه می شوند. اما در کشورهای خاور میانه این تروریسم هر روز قربانی می گیرد.
با این حال از نگاه مورالس، تروریسم تکفیری تلاش می‌ کند تا امنیت در غرب را نیز متزلزل کند.حملاتی که قبلا به نظر می‌ رسید که یک اقدام دور و بیگانه است ، اکنون به بخشی از یک واقعیت غرب تبدیل گشته ا‌ند. تضعیف سلفی ها در جبهه های جنگ سوریه ، لیبی‌ ، عراق و افغانستان ، آنها را بر این وا می‌ دارد که به افزایش جنگ کثیف در کشورهای غربی که آنها را سرزمین دشمن قلمداد می‌ کنند، بپردازند .
سخنران دوم مراسم، «محسن بلال» اقتصاد دان و خبرنگار سوری نیز در بحث خود تاکید داشت که تروریسم ؛ کشور ، سرزمین و نام ندارد بلکه فقط درد و رنج ، وحشت و خونریزی دارد و این چیزی است که ما در سوریه در طول تقریبا 8 سال آن را تجربه کردیم .
وی در این رابطه ، جنگ سوریه برای سوری ها را یک جنگ مقدس و یک جنگ برای حاکمیت و زنده ماندن قلمداد کرد.
بلال افزود: آنچه که در سوریه اتفاق می‌ افتد ، برای خارجی‌ ها یک جنگ است اما برای ما سوری ها ، یک جنگ علیه توطئه بین المللی ، علیه صدها هزار مزدوری که از 80 کشور جهان و با حمایت آشکار و علنی عربستان سعودی ، قطر ، ترکیه ، ناتو به ویژه فرانسه و انگلیس ، آمریکا ، اردن و رژیم صهیونیستی به سوریه وارد شدند ، می‌ باشد .
خبرنگار سوری اشاره کرد که ملت سوریه ، چندین مرحله و انواع تروریسم نظیر کشتار ، وحشت ، تجاوزات به اسم الله ، اردوگاه برده های جنسی‌ کودکان 7 تا 9 ساله ، را تجربه کردند .
به گفته وی ، عربستان سعودی ، اولین کشور صادر کننده و حامی‌ تروریسم جهانی‌ است و ادعا دارند که می‌ خواهند آزادی به سوریه بیاورند و سوریه را نجات دهند .
بلال تصریح کرد :ارتش سوریه نه تنها در حال نبرد برای کشور است بلکه همچنین برای منطقه و برای اروپا می‌ جنگد تا جهان را در مقابل مزدورانی که بویی از انسانیت نمی‌ برند و فقط قتل و عام را بلدند حفظ نگهدارد .
به گفته بلال ، جامعه بین المللی از سال 2008 از قصد تجاوز به سوریه باخبر بود اما در مقابل ارباب خود آمریکا دهان باز نکرد و با این هدف ، در ترکیه اردوگاه های مختلفی‌ برای پناهجویان ، قاچاق سلاح ، تمرین و آموزش به تروریست ها و بازار برده ها و قاچاق اعضای بدن ساخته شدند .
کارشناس سوری با اشاره به اینکه ارتش سوریه در مرزهای خود ، با کمک ایران و روسیه گورهای دسته جمعی پیدا کردند که افراد بدون عضو بودند ، تاکید کرد :آنچه که در سوریه داریم ، یک بهار عربی‌ نیست و همانطور که آیت الله العظمی خامنه ای ویژگی های انقلاب های موسوم به بیداری اسلامی را بر شمرده اند، این یک پروژه ، یک توطئه برای نابودی تمدن سوریه ، غارت کشور و خالی‌ کردن خاورمیانه از مسیحیان واقعی‌ و تحمیل وحشت ، درد و رنج و تجاوزات در سوریه است .
وی گفت :به رغم اینکه دولت سوریه تا 40 نامه به سازمان ملل فرستاد تا که برای تحقیقات کشتار در کشور بیایند و در مورد کشتار و تجاوزاتی که ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در سوریه انجام داده تحقیق کنند ، این سازمان به طرف دیگری نگاه کرد زیرا آمریکایی ها به خوبی‌ می‌ دانند که چه فجایعی در سوریه انجام دادند .
سومین سخنران مراسم «کارلوس اچه بریا» استاد روابط بین الملل دانشگاه مادرید نیز بود که گفت :تروریسم ، استراتژی ضعیف علیه قوی به شمار می رود.در مورد تروریسم باید از دو شکل تروریسم قدیمی‌ و تروریسم جدید صحبت کرد .
وی توضیح داد :تروریسم قدیمی‌ نظیر آتا در اسپانیا ، شین فین در ایرلند ، فارک در کلمبیا یا راه درخشان در پرو ، گروه هایی‌ هستند که ایدئولوژی های خود را دارند و با گذر زمان ، نوآوری کرده و خود را به زمان حال تطبیق داده ا‌ند.در تروریسم قدیمی‌ ، هرچند که این گروه ها اعلام دارند که از مسیر خشونت جدا شده ا‌ند ، چنین نیست و همیشه شاخه ای از آنها وجود دارد که همان آرمان های تروریستی و خشونت را حفظ دارند .
اچه بریا با اشاره به اینکه تروریسم جدید نظیر تروریسم اسلامگرا است که داعش و القاعده نمونه های بارز آن هستند، افزود :در مورد تروریسم جدید ، آنچه که آشکار است این می‌ باشد که از یک تروریسمی صحبت می‌ کنیم که بر اساس یک ایدئولوژی خصمانه بوده و اکثرا علیه مسلمانانی است که با عقاید و تفسیر آنها در مورد اسلام همفکر نیست و علاوه بر آنکه به تعقیب و کشتار مسلمانان می‌ پردازند همچنین این کار را علیه «کفار» کشورهای دیگر انجام می‌دهند .
وی تصریح کرد :شورش ها در کشورهای عربی‌ ، بخشی از یک بازی بسیار پیچیده را تشکیل می‌ دهند که نه تنها در آن ، افرادی نظیر سارکوزی ، دیوید کامرون یا اوباما نقش دارند بلکه همچنین به خاطر تنش های بین منطقه ای در خاورمیانه است .یعنی‌ آنچه که عربستان سعودی، قطر و ترکیه در چارچوب تروریسم تکفیری انجام می‌ دهند با آنچه که برخی‌ فکر می‌ کنند که به راستی‌ انجام می‌ دادند ، فرق می‌ کند .
کارشناس مذکور ادامه داد :برخی‌ ها فکر می‌ کنند که دیکتاتوری هایی‌ نظیر عربستان سعودی یا قطر ، قادر به ترویج دموکراسی در جهان عرب هستند . اما برای پی بردن به نادرست بودن آن ، نباید تحصیلات در علوم سیاسی داشت بلکه باید کمی‌ عقل داشت .
به عقیده وی ، بی‌ دقتی‌ جمعی غربی ها علاوه بر دسیسه یک سری از کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی ، قطر و امارات متحده عربی‌ ، سناریوی مطلوبی را برای تشکیل داعش ایجاد کردند .
اچه بریا تاکید کرد :داعش از بین نرفته است .نطفه آن تضعیف شده اما ایدئولوژی و تلاش سازمانی این گروه همچنان باقی‌ است و خطری نه تنها برای منطقه خاورمیانه بلکه برای اروپا و جهان غرب نیز هست.
وی گفت :خوشبختانه داعش در پروژه خود متوقف شده است و این امر به لطف چندین گروه ائتلاف انجام گرفته است. یکی‌ از این گروه ها ، ائتلاف رهبری شده از سوی آمریکا است که در بسیاری مواقع گفته می‌ شود که مرتکب جنایات شده است. اما بی شک مهمترین عامل، ائتلاف متشکل از روسیه ، ایران و ترکیه است که در هدف خود در حفظ رژیم «بشار اسد» و سپس مبارزه با داعش و متوقف کردن آن موفق بوده است.
در پایان سخنرانی این سه نفر، پرسش و پاسخ حضار نیز برگزار شد و سخنرانان به ابهامات و سوالاتی که دربراه تروریسم جهادی و اسلام مطرح شده بود پاسخ دادند.
شایان ذکر است که تاکیدات مقام معظم رهبری در هر دو نامه نوشته شده خطاب به جوانان اروپایی در باب آسیب تروریسم در منطقه ما و نیز اروپا از یک سو، و برخوردهای اغلب سطحی کشورهای غربی و قدرت های بزرگ با این پدیده که اغلب چرخه خشونت را تقویت کرده و راه را برای خونریزی بیشتر و اسلام هراسی بیشتر باز کرده است، محور اصلی بحث های سخنرانان این مراسم و به ویژه سوالات جوانان حاضر در جلسه بود.
شبک**اروپام *4*491**1708


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۱۲ خوراکی که نباید یخ بزنند!
برخی مواد خوراکی و غذاهای پخته که به نظر نمی‌رسد مشکلی برای نگهداری در فریزر داشته باشند، ممکن است پس از خروج از آن و یخزدایی به طور کامل غیر قابل استفاده شوند.
قهرمانی خادم الشریعه در مسابقات شطرنج غرب آسیا- پنجمین سهمیه جام جهانی قطعی شد
سارا خادم الشریعه با کسب عنوان قهرمانی مسابقات شطرنج غرب آسیا، سهمیه حضور در رقابت‌های جام جهانی را کسب کرد.
جلسه کمیته فنی تیم ملی کشتی آزاد با سرپرست فدراسیون برگزار می‌شود
جلسه کمیته فنی تیم ملی کشتی آزاد فردا (پنجشنبه) و با حضور بهروز نعمتی سرپرست فدراسیون کشتی برگزار می‌شود.
شعار علیه عرب و احمدزاده در تمرین پرسپولیس- استارت سرخ‌پوشان زیر نظر باقری
هواداران پرسپولیس در نخستین تمرین این تیم در فصل جدید، خواستار استعفای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه شدند.
مدافع فصل گذشته استقلال راهی تراکتور شد
میثم تیموری با عقد قراردادی به جمع بازیکنان دنیزلی اضافه شد.
انصاری: با برانکو یا بدون او باید تلاش کنیم- پیشنهادی از شرق آسیا به دستم نرسید
مدافع پرسپولیس می‌گوید به خاطر شرایط خاص این باشگاه حاضر شده در جمع سرخ‌پوشان پایتخت بماند.
باقری: گفته بودم که در حد سرمربی‌گری پرسپولیس نیستم- احساس کردم که برانکو دیگر بر نمی‌گردد
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید برای عقب نماندن بازیکنان این تیم، به طور موقت مسئولیت تمرین دادن سرخ‌پوشان را برعهده گرفته است.
سید حسین حسینی با استقلال تمدید کرد
دروازه‌بان استقلال قراردادش را با این تیم به مدت دو سال تمدید کرد.
مظنون به قتل سیاستمدار آلمانی به جرم خود اعتراف کرد
دادستان کل آلمان اعلام کرد، مظنون پرونده قتل والتر لوبکه، به قتل این سیاستمدار آلمانی اعتراف کرده است.
دیدار سرپرست پنتاگون و وزیر دفاع ترکیه در بروکسل
وزیر دفاع ترکیه در مقر ناتو در بروکسل با سرپرست وزارت دفاع آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
اردوغان به چین می‌رود
پایان بی‌نتیجه نشست منامه
رسانه‌های روسیه: اولین اس۴۰۰ ژوئیه به ترکیه تحویل می‌شود
هاآرتص: تمام شواهد عادی سازی روابط در کارگاه بحرین مشهودند
گفتگوهای پشت پرده کره شمالی و آمریکا برای نشست سوم
تنها شرط موفق شدن طرح کوشنر از زبان وزیر سعودی
چین خواستار توقف دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ شد
منبع بحرینی: در صورت حصول پیشرفت در پرونده فلسطین با اسرائیل رابطه برقرار می‌کنیم
ادامه بازداشت رهبر جامعه مدنی ترکیه
دیدار بن سلمان با مون جائه این- امضای ۱۲ توافقنامه همکاری بین آرامکو و شرکت‌های کره جنوبی