سایه خکشسالی همچنان در آسمان کهگیلویه وبویراحمد

23:49 ۲۸ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 55 0
سایه خکشسالی همچنان در آسمان کهگیلویه وبویراحمد

یاسوج- ایرنا- در حالی که میزان بارش سال زراعی جاری در کهگیلویه وبویراحمد حدود 395 میلی متر گزارش شده و 45 میلی متر نسبت به متوسط کل سال زراعی پارسال بیشتر است اما براساس تحلیل های کارشناسان ،سایه خشکسالی و کم آبی همچنان آسمان این استان را در بر می گیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مدیران و کارشناسان حوزه آب ، دانشگاه ها و مسئولان اجرایی روز چهارشنبه در یک نشست علمی برای بررسی آلودگی منابع آبی کهگیلویه و بویراحمد گرد هم آمدند اما بحث ادامه داشتن پدیده خشکسالی دراستان با وجود بارش های مناسب پاییزی به موضوع چالشی این نشست تبدیل شد و نگرانی از ادامه خشکسالی های پیاپی در چهره کارشناسان نشست پیدا بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که با وجود این میزان بارش های نرمال اما همچنان آثار پدیده خشکسالی و کم بارشی های سالیان گذشته در یک دهه اخیر قابل محسوس است.
علی و داوودی مهر چهارشنبه شب در نشست علمی بررسی آلودگی کیفی منابع آبی و راهکارهای مقابله با آن در دانشگاه یاسوج اظهار داشت: این در حالی است که بدترین شرایط بحران آبی ،کم بارشی و خشکسالی های استان طی 50 سال اخیر در 2سال گذشته رخ داد.
وی تصریح کرد: متوسط کل بارش سال های زراعی 95 و 96 در استان به تریب 450 و 345 میلی متر گزارش شده است.
داوودی مهر میانگین بارش بلند مدت در کهگیلویه و بویراحمد را 720 میلی متر عنوان کرد و گفت: در سال های پربارش میزان آبهای تجدید شونده و روان آبها نیز به ترتیب 100 و 11و نیم میلیارد مترمکعب بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین شرایط خاص توپوگرافی و آب و هوایی این استان را یادآور شد و افزود که وجود بیش از 2 هزار رودخانه فصلی، قنات ها و آبراه ها و دهها رودخانه خروشان این استان را به یکی از مناطق مستعد در حوزه منابع آبی در سطح کشور تبدیل کرده است.
وی گفت: با وجود این میزان روان آب و میانگین بارش های سالانه و بلند مدت اما همچنان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های با خطر و چالش کم آبی کشور است.
داوودی مهر گفت: شرکت آب منطقه ای ظرف 40 سال گذشته پس از انقلاب تاکنون بیش از 300 طرح بزرگ آبی را اجرایی و بهره برداری و یا در دست ساخت دارد.
وی سد مخزنی کوثر گچساران با میانگین ذخیره بیش از 580 میلیون متر مکعب ، سد شاه قاسم و سد تنگ سرخ یاسوج و طرح آبرسانی به شهرهای دهدشت، لنده، سوق، چرام و لیکک از سد کوثر را از جمله این طرح های به بهره برداری رسیده و یا در دست اجرا ذکر کرد.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: با وجود رکورد زنی این استان در میزان بارش در سال زراعی جاری اما هدر رفت و خروج سالانه حدود 10میلیارد متر مکعب روان آب از استان همچنان یکی از چالش ها و دغدغه های جدی مردم و مسئولان در این حوزه است.
جعفر گوهرگانی با تحلیل آماری از وضعیت بارش های سال زراعی در استان گفت: میانگین هر شبانه روز 10 میلی متر بارش در کهگیلویه وبویراحمد بر اساس اندازه گیری و معادل ان در هر سطح هکتار از مساحت استان حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب برآورد می شود.
وی یادآور شد: از مجموع حدود 11و نیم میلیارد مترمکعب روان آب در سطح استان که معادل بیش از 100 میلیارد مترمکعب آب های تجدید شونده است تنها کمتر از یک میلیارد متر مکعب آن ذخیره سازی می شود و مابقی بدون استفاده از استان خارج می شود.
گوهرگانی ابراز داشت: البته کل میزان مورد نیاز استان حدود یک و نیم تا 2 میلیارد متر مکعب در حوزه آب شرب، صنعت و کشاورزی برآورد می شود که با تلاش متولیان امر این مهم در حال تحقق شدن است.
رئیس دانشگاه یاسوج نیز به موضوع چالش های آبی و خشکسالی ها و کمبود منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و یادآور شد که سوء مدیریت ها و ورود افراد غیرکارشناس و غیرمتخصص در حوزه آب بیشترین آسیب ها را به این بخش وارد کرده است.
احمد عریان تصریح کرد: بدون شک میزان اثرگذاری خشکسالی ها و کم بارشی در کاهش میزان آب سفره های زیرزمینی کمتر از سوء مدیریت ها و استفاده های غیرکارشناشی و بدون مطالعاتی در این حوزه بوده است.
وی یادآور شد که دانشگاه یاسوج نیز آمادگی دارد تا ایده ها ، تحقیقات و پژوهش های کاربردی خود را برای حل بحران و رفع تهدیدهای موجود در حوزه مننابع آبی و چالش هاتی زیست محیطی و کشاورزی ارائه دهد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: موضوع منابع آبی و طرح های موجود در این بخش یکی از محورهای اساسی توسعه پایدار در این استان محسوب می شود.
حسن نوروزی موضوع اقتصاد دانش بنیان و سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را یاداور شد و گفت: پیاده سازی نقشه جامع علمی ، اجرای نظام ملی نوآوری، افزایش سهم صادرات و محصولات دانش بنیان توسط دانشگاه ها از جمله راهبردهای مهم تحقق این نوع اقتصاد پویا و پایدار است.
وی تصریح کرد: یکی از مولفه ها و شاخص های اساسی در راستای تحقق این نوع اقتصاد این است که بتوان دانش را به ثروت تبدیل کرد و در بستر فناوری های جدید راهکارهای مقابله با بحران ها، چالش ها و همچنین شکوفایی اقتصادی و توسعه پایدار نیز رقم بخورد.
نوروزی همچنین از افزایش 9درصدی اعتبارات پژوهشی در استان در بودجه سال جاری خبر داد و گفت: دستگاه های مختلف اجرایی برای جذب اعتبارات تخصیص یافته باید از ایده های نوآورانه و تحقیقات کاربردی دانشگاه ها بهره ببرند.
نوروزی با اشاره به تعیین هفت محور و اولویت مهم پژوهشی امسال در کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشاورزی و منابع آب، محیط زیست و توسعه پایدار، فضای کسب و کار، گردشگری، نظام درآمد و هزینه، آمایش سرزمین و نظام سکونت گاهی و اقتصاد دانش بنیان از جمله این محورهاست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد یادآور شد: این هفت محور و اولویت به فراخوان گذاشته شده و پژوهشگران بومی یا غیربومی برای موضوع های مرتبط با آنها طرح پژوهشی ارائه می دهند.
نوروزی اضافه کرد: طرح های پژوهشی ارائه شده نیز پس از تصویب نهایی در نشست کارگروه پژوهش و شورای برنامه ریزی استان به منظور اجرا وارد مرحله انعقاد قرارداد با محققان، دانشگاه ها یا مراکز علمی استان خواهد شد.
وی گفت: از مجموع چهار میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبارات پژوهشی سال گذشته این استان تنها سه میلیارد و 310 میلیون ریال معادل 70 درصد از سوی دستگاه های اجرایی استان جذب و هزینه شد.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد دو هفته پیش به ایرنا گفت: این استان با ثبت 309.4 میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تا 14 آذر ماه، بیشترین بارندگی را در سطح کشور داشته است.
رضا کاکاوند اظهار داشت: براساس مقدار اختلاف بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا 14 آذر ماه در کهگیلویه و بویراحمد 211.7 میلی متر باران بیشتر از مدت مشابه در بلند مدت باریده است.
وی عنوان کرد: در سال آبی جاری از اول مهر تا 14 آذر ماه 1397 در کهگیلویه و بویراحمد 309.4 میلی متر باران بارید در حالی که در کل کشور به طور میانگین 70.6 میلی متر باران باریده است.
کاکاوند بیان کرد: در مدت مشابه سال زراعی گذشته در کهگیلویه و بویراحمد 46.1 میلی متر و در مدت مشابه بلند مدت نیز 97.7 میلی متر باران باریده بود.
وی میزان بارش باران ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی این استان را از ابتدای مهر تاکنون در یاسوج 426.5، دهدشت،422 سی سخت 412.8، دوگنبدان 338.5،امامزاده جعفر 332.7 و لیکک 285.8 میلیمتر ذکر کرد.
بارش یک سال کامل آبی در کهگیلویه و بویراحمد برای سال زراعی جدید 559.4 میلی متر پیش بینی می شود.
میانگین بلند مدت سالیانه بارندگی در یاسوج،791.7،سی سخت 675.1،دوگنبدان 420.5،دهدشت 485.1، لیکک 386.9 و امام زاده جعفر 409 میلیمتر است.
میانگین استانی بارش باران از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 369.7 میلی متر بوده است.
کهگیلویه و بویراحمد با 720 هزار نفر جمعیت و دارابودن دو اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غرب ایران قرار گرفته است.
این استان یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت ایران را در اختیار دارد.
3016/1662


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

روسیه؛ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰
بر اساس پیش‌بینی یک شرکت در زمینه ارائه خدمات بانکی روسیه در سال ۲۰۲۰ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا خواهد شد.
یارانه دی ماه واریز شد
نود و پنجمین مرحله یارانه نقدی مربوط به دی ماه سال جاری ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۹۷.۱۰.۲۶ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز و قابل برداشت شد.
برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید
سجده ‌هاى خود را طولانى کنید، زیرا سخت ‌ترین ناراحتى را بر شیطان، سجده انسان وارد مى ‌کند.
12 پند جاودانه امام علی(ع)
عفو، زکات پیروزی است. و دوری کردن، کیفر خیانتکار، و مشورت چشم هدایت است. و آن کس که با رأی خود احساس بی نیازی کند به کام خطرها افتد.
۱۰ خاصیت دمنوش بابونه
با دم کردن گل بابونه می‌توانید از مزایای این گیاه پرخاصیت بهره مند شوید.
میکروب‌ها را بیشتر و بهتر بشناسیم
حضرت امام رضا (ع) در کتاب طب الرضا به چرایی عدم نابودی کامل میکروب‌ها پرداخته اند.
درمان بی‌خوابی با ۴ روش فوق‌العاده
مقابله با بی خوابی ، درمان بی خوابی و آرامش و رضایت داشتن کافی از یک خواب خوب شبانه می تواند انرژی یک روز را کامل کند.
شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف محصولات لبنی پرچرب، از جمله شیر و پنیر، با کاهش وزن بدن همراه است.
بانوان بسکتبال نفت آبادان به غرب آسیا می روند
سرمربی تیم بسکتبال بانوان پالایش نفت آبادان با بیان این‌ که امسال تیم صرف کسب قهرمانی بسته نشد، گفت: مبنای کارمان ساختن بازیکن است.
به این ۶ دلیل زیاد ننشینید!
نشستن طولانی مدت دارای خطرات زیاد و جبران ناپذیری است که قابل تصور هم نیست؛ به همین منظور در این مطب به خطرات آن اشاره می‌کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
خیرونا، شاگردان سیمئونه را حذف کرد
اتلتیکو مادرید در مجموع دو دیدار رفت و برگشت مقابل خیرونا به تساوی دست یافت اما به دلیل گل خورده در خانه حذف شد.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال جذب دی یونگ
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در مورد احتمال انتقال فرانکی دی یونگ به این تیم صحبت کرد.
سایت گل: صدرنشینی ایران در یک بازی بی‌روح
سایت جهانی «گل» در گزارشی، دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق را خسته‌کننده و بی‌روح توصیف کرد.
وینیسوس باید در ترکیب ثابت رئال مادرید باشد
گایزکا مندیتا، هافبک خلاق و سابق اسپانیایی به تمجید از بازی وینیسوس جونیور برای رئال مادرید پرداخت.
آتش سوزی عرصه های طبیعی گیلان اطفاء شد
سرپرست شهرداری گنبد: برخی اتفاقات روند بازی را تغییر داد
خطرناکترین بخش تحریم ایجاد خطر برای اشتغال است
ترانزیت فرآورده های نفتی در بندر امام خمینی تقویت شد
نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید
تاکید حوزه های علمیه در صیانت از هویت ایمانی و انقلابی قم
صاعقه موجب مرگ یک دختر نوجوان در خوزستان شد
بنیاد برکت 200 دستگاه ویلچر به موسسه خیریه در مشهد اهدا کرد
70 درصد دست فروشان کلانشهرها زیرنظر مافیا فعالیت می کنند
کامیون های عراقی در چذابه سوخت رابه قیمت روز خریداری می کنند