سایه خکشسالی همچنان در آسمان کهگیلویه وبویراحمد

23:49 ۹۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 138 0
سایه خکشسالی همچنان در آسمان کهگیلویه وبویراحمد

یاسوج- ایرنا- در حالی که میزان بارش سال زراعی جاری در کهگیلویه وبویراحمد حدود 395 میلی متر گزارش شده و 45 میلی متر نسبت به متوسط کل سال زراعی پارسال بیشتر است اما براساس تحلیل های کارشناسان ،سایه خشکسالی و کم آبی همچنان آسمان این استان را در بر می گیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مدیران و کارشناسان حوزه آب ، دانشگاه ها و مسئولان اجرایی روز چهارشنبه در یک نشست علمی برای بررسی آلودگی منابع آبی کهگیلویه و بویراحمد گرد هم آمدند اما بحث ادامه داشتن پدیده خشکسالی دراستان با وجود بارش های مناسب پاییزی به موضوع چالشی این نشست تبدیل شد و نگرانی از ادامه خشکسالی های پیاپی در چهره کارشناسان نشست پیدا بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که با وجود این میزان بارش های نرمال اما همچنان آثار پدیده خشکسالی و کم بارشی های سالیان گذشته در یک دهه اخیر قابل محسوس است.
علی و داوودی مهر چهارشنبه شب در نشست علمی بررسی آلودگی کیفی منابع آبی و راهکارهای مقابله با آن در دانشگاه یاسوج اظهار داشت: این در حالی است که بدترین شرایط بحران آبی ،کم بارشی و خشکسالی های استان طی 50 سال اخیر در 2سال گذشته رخ داد.
وی تصریح کرد: متوسط کل بارش سال های زراعی 95 و 96 در استان به تریب 450 و 345 میلی متر گزارش شده است.
داوودی مهر میانگین بارش بلند مدت در کهگیلویه و بویراحمد را 720 میلی متر عنوان کرد و گفت: در سال های پربارش میزان آبهای تجدید شونده و روان آبها نیز به ترتیب 100 و 11و نیم میلیارد مترمکعب بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین شرایط خاص توپوگرافی و آب و هوایی این استان را یادآور شد و افزود که وجود بیش از 2 هزار رودخانه فصلی، قنات ها و آبراه ها و دهها رودخانه خروشان این استان را به یکی از مناطق مستعد در حوزه منابع آبی در سطح کشور تبدیل کرده است.
وی گفت: با وجود این میزان روان آب و میانگین بارش های سالانه و بلند مدت اما همچنان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های با خطر و چالش کم آبی کشور است.
داوودی مهر گفت: شرکت آب منطقه ای ظرف 40 سال گذشته پس از انقلاب تاکنون بیش از 300 طرح بزرگ آبی را اجرایی و بهره برداری و یا در دست ساخت دارد.
وی سد مخزنی کوثر گچساران با میانگین ذخیره بیش از 580 میلیون متر مکعب ، سد شاه قاسم و سد تنگ سرخ یاسوج و طرح آبرسانی به شهرهای دهدشت، لنده، سوق، چرام و لیکک از سد کوثر را از جمله این طرح های به بهره برداری رسیده و یا در دست اجرا ذکر کرد.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: با وجود رکورد زنی این استان در میزان بارش در سال زراعی جاری اما هدر رفت و خروج سالانه حدود 10میلیارد متر مکعب روان آب از استان همچنان یکی از چالش ها و دغدغه های جدی مردم و مسئولان در این حوزه است.
جعفر گوهرگانی با تحلیل آماری از وضعیت بارش های سال زراعی در استان گفت: میانگین هر شبانه روز 10 میلی متر بارش در کهگیلویه وبویراحمد بر اساس اندازه گیری و معادل ان در هر سطح هکتار از مساحت استان حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب برآورد می شود.
وی یادآور شد: از مجموع حدود 11و نیم میلیارد مترمکعب روان آب در سطح استان که معادل بیش از 100 میلیارد مترمکعب آب های تجدید شونده است تنها کمتر از یک میلیارد متر مکعب آن ذخیره سازی می شود و مابقی بدون استفاده از استان خارج می شود.
گوهرگانی ابراز داشت: البته کل میزان مورد نیاز استان حدود یک و نیم تا 2 میلیارد متر مکعب در حوزه آب شرب، صنعت و کشاورزی برآورد می شود که با تلاش متولیان امر این مهم در حال تحقق شدن است.
رئیس دانشگاه یاسوج نیز به موضوع چالش های آبی و خشکسالی ها و کمبود منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و یادآور شد که سوء مدیریت ها و ورود افراد غیرکارشناس و غیرمتخصص در حوزه آب بیشترین آسیب ها را به این بخش وارد کرده است.
احمد عریان تصریح کرد: بدون شک میزان اثرگذاری خشکسالی ها و کم بارشی در کاهش میزان آب سفره های زیرزمینی کمتر از سوء مدیریت ها و استفاده های غیرکارشناشی و بدون مطالعاتی در این حوزه بوده است.
وی یادآور شد که دانشگاه یاسوج نیز آمادگی دارد تا ایده ها ، تحقیقات و پژوهش های کاربردی خود را برای حل بحران و رفع تهدیدهای موجود در حوزه مننابع آبی و چالش هاتی زیست محیطی و کشاورزی ارائه دهد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: موضوع منابع آبی و طرح های موجود در این بخش یکی از محورهای اساسی توسعه پایدار در این استان محسوب می شود.
حسن نوروزی موضوع اقتصاد دانش بنیان و سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را یاداور شد و گفت: پیاده سازی نقشه جامع علمی ، اجرای نظام ملی نوآوری، افزایش سهم صادرات و محصولات دانش بنیان توسط دانشگاه ها از جمله راهبردهای مهم تحقق این نوع اقتصاد پویا و پایدار است.
وی تصریح کرد: یکی از مولفه ها و شاخص های اساسی در راستای تحقق این نوع اقتصاد این است که بتوان دانش را به ثروت تبدیل کرد و در بستر فناوری های جدید راهکارهای مقابله با بحران ها، چالش ها و همچنین شکوفایی اقتصادی و توسعه پایدار نیز رقم بخورد.
نوروزی همچنین از افزایش 9درصدی اعتبارات پژوهشی در استان در بودجه سال جاری خبر داد و گفت: دستگاه های مختلف اجرایی برای جذب اعتبارات تخصیص یافته باید از ایده های نوآورانه و تحقیقات کاربردی دانشگاه ها بهره ببرند.
نوروزی با اشاره به تعیین هفت محور و اولویت مهم پژوهشی امسال در کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشاورزی و منابع آب، محیط زیست و توسعه پایدار، فضای کسب و کار، گردشگری، نظام درآمد و هزینه، آمایش سرزمین و نظام سکونت گاهی و اقتصاد دانش بنیان از جمله این محورهاست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد یادآور شد: این هفت محور و اولویت به فراخوان گذاشته شده و پژوهشگران بومی یا غیربومی برای موضوع های مرتبط با آنها طرح پژوهشی ارائه می دهند.
نوروزی اضافه کرد: طرح های پژوهشی ارائه شده نیز پس از تصویب نهایی در نشست کارگروه پژوهش و شورای برنامه ریزی استان به منظور اجرا وارد مرحله انعقاد قرارداد با محققان، دانشگاه ها یا مراکز علمی استان خواهد شد.
وی گفت: از مجموع چهار میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبارات پژوهشی سال گذشته این استان تنها سه میلیارد و 310 میلیون ریال معادل 70 درصد از سوی دستگاه های اجرایی استان جذب و هزینه شد.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد دو هفته پیش به ایرنا گفت: این استان با ثبت 309.4 میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تا 14 آذر ماه، بیشترین بارندگی را در سطح کشور داشته است.
رضا کاکاوند اظهار داشت: براساس مقدار اختلاف بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا 14 آذر ماه در کهگیلویه و بویراحمد 211.7 میلی متر باران بیشتر از مدت مشابه در بلند مدت باریده است.
وی عنوان کرد: در سال آبی جاری از اول مهر تا 14 آذر ماه 1397 در کهگیلویه و بویراحمد 309.4 میلی متر باران بارید در حالی که در کل کشور به طور میانگین 70.6 میلی متر باران باریده است.
کاکاوند بیان کرد: در مدت مشابه سال زراعی گذشته در کهگیلویه و بویراحمد 46.1 میلی متر و در مدت مشابه بلند مدت نیز 97.7 میلی متر باران باریده بود.
وی میزان بارش باران ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی این استان را از ابتدای مهر تاکنون در یاسوج 426.5، دهدشت،422 سی سخت 412.8، دوگنبدان 338.5،امامزاده جعفر 332.7 و لیکک 285.8 میلیمتر ذکر کرد.
بارش یک سال کامل آبی در کهگیلویه و بویراحمد برای سال زراعی جدید 559.4 میلی متر پیش بینی می شود.
میانگین بلند مدت سالیانه بارندگی در یاسوج،791.7،سی سخت 675.1،دوگنبدان 420.5،دهدشت 485.1، لیکک 386.9 و امام زاده جعفر 409 میلیمتر است.
میانگین استانی بارش باران از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 369.7 میلی متر بوده است.
کهگیلویه و بویراحمد با 720 هزار نفر جمعیت و دارابودن دو اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غرب ایران قرار گرفته است.
این استان یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت ایران را در اختیار دارد.
3016/1662


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

امدادرسانی پلیس به سیل‌زدگان با جدیت ادامه دارد-بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های ناجا برای کمک‌رسانی به مردم در مناطق سیل‌زده
سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر گسیل امکانات نیروهای مسلح به استان‌های سیل‌زده، از تشدید اقدامات پلیس در تداوم امدادرسانی به مردم مناطق سیل‌زده خبر داد.
سراج: استاندار سابق گلستان باید پاسخگو اعمالش باشد
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: استاندار سابق گلستان قطعا باید پاسخگو اعمال خود باشد و سازمان بازرسی این موضوع را پیگیری می‌کند زیرا یک روز قبل از عید استاندار در استان بوده و سیل هم جاری شده، اما می‌گوید چیزی نیست و اتفاقی نمی‌افتد.
طب سنتی |برای ˮافزایش قدˮ در سنین رشد از این ترکیب استفاده کنید
بازخوانی/ برای "افزایش قد" در سنین رشد می‌توانید از یک ترکیب گیاهی ساده استفاده کنید.
فیلم- تخلیه آب از معابر مناطق سیل‌زده توسط آتش‌نشانان تهرانی
آتش‌نشانان تهرانی در مناطق سیل‌زده استان گلستان مشغول امدادرسانی به هموطنان حادثه‌دیده هستند.
ابتکار جدید شهرداری تهران در استتار پست‌های برق و مخابرات+ عکس
شهرداری تهران در اقدامی جالب نسبت به استتار پست‌های برق و مخابرات در پایتخت اقدام کرد.
جریمه 76 میلیاردی متخلفان در مرحله نخست طرح نوروز 98 در تهران
معاون اجرایی در امور شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران از تشکیل ۷۳۰ پرونده برای متخلفان و جریمه ۷۶ میلیارد ریالی آنان خبر داد.
آیا طرح ˮشمسˮ به اسم محصولات سالم در پی به‌رسمیت‌شناختن ˮمحصولات تراریختهˮ است
اخیراً طرحی به‌نام "شمس" یا شبکه محصولات سالم از سوی برخی چهره‌های شاخص و مدافع سرسخت "محصولات تراریخته" ارائه شده است؛ چیزی که از شواهد و قرائن فهمیده می‌شود این است که در قالب این طرح قصد دارند تراریخته را به‌جای محصولات سالم به‌خورد مردم بدهند!
فیلم- اجرای ˮموافقتنامه پاریسˮ چگونه باعث فقیرترشدن مردم ایران می‌شود
بازخوانی/ توافقنامه پاریس ظاهری محیط زیستی دارد اما پیامدهای اقتصادی و صنعتی فراوانی برای کشور به‌دنبال دارد از جمله اجرای آن هزینه‌ای بالغ بر ۱۷میلیارد دلار در بر دارد که منجر به رکود بسیار شدیدی در اقتصاد کشور و فقیرتر شدن مردم ایران می‌شود.
آخرین وضعیت راه‌ها| بارش برف و باران در جاده‌های 8 استان
محورهای مواصلاتی هشت استان کشور شاهد بارش برف و باران است.
بازداشت عاملان تیراندازی به پسر 5 ساله
عاملان تیراندازی به پسر پنج ساله توسط پلیس امنیت تهران بزرگ بازداشت شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتخابی یورو 2020| پیروزی آلمان در خاک هلند در دقیقه 90- برد آسان بلژیک در قبرس
فوتبال جهان – در ادامه دیدارهای دور دوم از مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۰، آلمان در یک بازی سخت در خانه هلند سه امتیاز گرفت.
پایان مسابقات کشتی زیر 23 سال قهرمانی آسیا در سرزمین چنگیرخان و رودخانه‌های یخ‌زده!
مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا درحالی در مغولستان برگزار شد که تیم‌های آزاد و فرنگی کشورمان توانستند عنوان نخست این بازی‌ها را از آن خود کنند.
پایان خوش بورس با رشد 21 هزار واحدی شاخص در 1 ماه
شاخص کل بورس در جریان معاملات آخرین ماه آخرین فصل سال ۹۷ با ۲۱۲۷۲ واحد افزایش، معادل ۱۳.۵۲ درصد رشد را به ثبت رساند.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
جک S3 بخریم یا نه؟
خودروی جک اس ۳ محصول کرمان موتور، محصول شهری و جمع وجوری است که در خیابانها زیاد دیده می‌شود.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
تجهیزات امدادی قبل از مد شبانه به اروندکنار می رسد
احتمال بارش 150 میلیمتر باران طی 4 ساعت درکهگیلویه و بویراحمد
انفجار محدود در راه آهن برای گشایش مسیر سیلاب آق قلا
هواشناسی مازندران نسبت به آمادگی دستگاه های اجرایی هشدار داد
آماده باش امدادرسانان کردستان
2 کودک در اروند کنار خوزستان غرق شدند
مردم از اتراق در کنار رودخانه های آذربایجان غربی پرهیز کنند
خروجی آب سدهای خوزستان به تدریج در حال افزایش است
ترافیک در ورودی های استان تهران سنگین است