سایه خکشسالی همچنان در آسمان کهگیلویه وبویراحمد

23:49 ۲۰۹ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 250 0
سایه خکشسالی همچنان در آسمان کهگیلویه وبویراحمد

یاسوج- ایرنا- در حالی که میزان بارش سال زراعی جاری در کهگیلویه وبویراحمد حدود 395 میلی متر گزارش شده و 45 میلی متر نسبت به متوسط کل سال زراعی پارسال بیشتر است اما براساس تحلیل های کارشناسان ،سایه خشکسالی و کم آبی همچنان آسمان این استان را در بر می گیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مدیران و کارشناسان حوزه آب ، دانشگاه ها و مسئولان اجرایی روز چهارشنبه در یک نشست علمی برای بررسی آلودگی منابع آبی کهگیلویه و بویراحمد گرد هم آمدند اما بحث ادامه داشتن پدیده خشکسالی دراستان با وجود بارش های مناسب پاییزی به موضوع چالشی این نشست تبدیل شد و نگرانی از ادامه خشکسالی های پیاپی در چهره کارشناسان نشست پیدا بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که با وجود این میزان بارش های نرمال اما همچنان آثار پدیده خشکسالی و کم بارشی های سالیان گذشته در یک دهه اخیر قابل محسوس است.
علی و داوودی مهر چهارشنبه شب در نشست علمی بررسی آلودگی کیفی منابع آبی و راهکارهای مقابله با آن در دانشگاه یاسوج اظهار داشت: این در حالی است که بدترین شرایط بحران آبی ،کم بارشی و خشکسالی های استان طی 50 سال اخیر در 2سال گذشته رخ داد.
وی تصریح کرد: متوسط کل بارش سال های زراعی 95 و 96 در استان به تریب 450 و 345 میلی متر گزارش شده است.
داوودی مهر میانگین بارش بلند مدت در کهگیلویه و بویراحمد را 720 میلی متر عنوان کرد و گفت: در سال های پربارش میزان آبهای تجدید شونده و روان آبها نیز به ترتیب 100 و 11و نیم میلیارد مترمکعب بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین شرایط خاص توپوگرافی و آب و هوایی این استان را یادآور شد و افزود که وجود بیش از 2 هزار رودخانه فصلی، قنات ها و آبراه ها و دهها رودخانه خروشان این استان را به یکی از مناطق مستعد در حوزه منابع آبی در سطح کشور تبدیل کرده است.
وی گفت: با وجود این میزان روان آب و میانگین بارش های سالانه و بلند مدت اما همچنان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های با خطر و چالش کم آبی کشور است.
داوودی مهر گفت: شرکت آب منطقه ای ظرف 40 سال گذشته پس از انقلاب تاکنون بیش از 300 طرح بزرگ آبی را اجرایی و بهره برداری و یا در دست ساخت دارد.
وی سد مخزنی کوثر گچساران با میانگین ذخیره بیش از 580 میلیون متر مکعب ، سد شاه قاسم و سد تنگ سرخ یاسوج و طرح آبرسانی به شهرهای دهدشت، لنده، سوق، چرام و لیکک از سد کوثر را از جمله این طرح های به بهره برداری رسیده و یا در دست اجرا ذکر کرد.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: با وجود رکورد زنی این استان در میزان بارش در سال زراعی جاری اما هدر رفت و خروج سالانه حدود 10میلیارد متر مکعب روان آب از استان همچنان یکی از چالش ها و دغدغه های جدی مردم و مسئولان در این حوزه است.
جعفر گوهرگانی با تحلیل آماری از وضعیت بارش های سال زراعی در استان گفت: میانگین هر شبانه روز 10 میلی متر بارش در کهگیلویه وبویراحمد بر اساس اندازه گیری و معادل ان در هر سطح هکتار از مساحت استان حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب برآورد می شود.
وی یادآور شد: از مجموع حدود 11و نیم میلیارد مترمکعب روان آب در سطح استان که معادل بیش از 100 میلیارد مترمکعب آب های تجدید شونده است تنها کمتر از یک میلیارد متر مکعب آن ذخیره سازی می شود و مابقی بدون استفاده از استان خارج می شود.
گوهرگانی ابراز داشت: البته کل میزان مورد نیاز استان حدود یک و نیم تا 2 میلیارد متر مکعب در حوزه آب شرب، صنعت و کشاورزی برآورد می شود که با تلاش متولیان امر این مهم در حال تحقق شدن است.
رئیس دانشگاه یاسوج نیز به موضوع چالش های آبی و خشکسالی ها و کمبود منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و یادآور شد که سوء مدیریت ها و ورود افراد غیرکارشناس و غیرمتخصص در حوزه آب بیشترین آسیب ها را به این بخش وارد کرده است.
احمد عریان تصریح کرد: بدون شک میزان اثرگذاری خشکسالی ها و کم بارشی در کاهش میزان آب سفره های زیرزمینی کمتر از سوء مدیریت ها و استفاده های غیرکارشناشی و بدون مطالعاتی در این حوزه بوده است.
وی یادآور شد که دانشگاه یاسوج نیز آمادگی دارد تا ایده ها ، تحقیقات و پژوهش های کاربردی خود را برای حل بحران و رفع تهدیدهای موجود در حوزه مننابع آبی و چالش هاتی زیست محیطی و کشاورزی ارائه دهد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: موضوع منابع آبی و طرح های موجود در این بخش یکی از محورهای اساسی توسعه پایدار در این استان محسوب می شود.
حسن نوروزی موضوع اقتصاد دانش بنیان و سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را یاداور شد و گفت: پیاده سازی نقشه جامع علمی ، اجرای نظام ملی نوآوری، افزایش سهم صادرات و محصولات دانش بنیان توسط دانشگاه ها از جمله راهبردهای مهم تحقق این نوع اقتصاد پویا و پایدار است.
وی تصریح کرد: یکی از مولفه ها و شاخص های اساسی در راستای تحقق این نوع اقتصاد این است که بتوان دانش را به ثروت تبدیل کرد و در بستر فناوری های جدید راهکارهای مقابله با بحران ها، چالش ها و همچنین شکوفایی اقتصادی و توسعه پایدار نیز رقم بخورد.
نوروزی همچنین از افزایش 9درصدی اعتبارات پژوهشی در استان در بودجه سال جاری خبر داد و گفت: دستگاه های مختلف اجرایی برای جذب اعتبارات تخصیص یافته باید از ایده های نوآورانه و تحقیقات کاربردی دانشگاه ها بهره ببرند.
نوروزی با اشاره به تعیین هفت محور و اولویت مهم پژوهشی امسال در کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشاورزی و منابع آب، محیط زیست و توسعه پایدار، فضای کسب و کار، گردشگری، نظام درآمد و هزینه، آمایش سرزمین و نظام سکونت گاهی و اقتصاد دانش بنیان از جمله این محورهاست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد یادآور شد: این هفت محور و اولویت به فراخوان گذاشته شده و پژوهشگران بومی یا غیربومی برای موضوع های مرتبط با آنها طرح پژوهشی ارائه می دهند.
نوروزی اضافه کرد: طرح های پژوهشی ارائه شده نیز پس از تصویب نهایی در نشست کارگروه پژوهش و شورای برنامه ریزی استان به منظور اجرا وارد مرحله انعقاد قرارداد با محققان، دانشگاه ها یا مراکز علمی استان خواهد شد.
وی گفت: از مجموع چهار میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبارات پژوهشی سال گذشته این استان تنها سه میلیارد و 310 میلیون ریال معادل 70 درصد از سوی دستگاه های اجرایی استان جذب و هزینه شد.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد دو هفته پیش به ایرنا گفت: این استان با ثبت 309.4 میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تا 14 آذر ماه، بیشترین بارندگی را در سطح کشور داشته است.
رضا کاکاوند اظهار داشت: براساس مقدار اختلاف بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا 14 آذر ماه در کهگیلویه و بویراحمد 211.7 میلی متر باران بیشتر از مدت مشابه در بلند مدت باریده است.
وی عنوان کرد: در سال آبی جاری از اول مهر تا 14 آذر ماه 1397 در کهگیلویه و بویراحمد 309.4 میلی متر باران بارید در حالی که در کل کشور به طور میانگین 70.6 میلی متر باران باریده است.
کاکاوند بیان کرد: در مدت مشابه سال زراعی گذشته در کهگیلویه و بویراحمد 46.1 میلی متر و در مدت مشابه بلند مدت نیز 97.7 میلی متر باران باریده بود.
وی میزان بارش باران ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی این استان را از ابتدای مهر تاکنون در یاسوج 426.5، دهدشت،422 سی سخت 412.8، دوگنبدان 338.5،امامزاده جعفر 332.7 و لیکک 285.8 میلیمتر ذکر کرد.
بارش یک سال کامل آبی در کهگیلویه و بویراحمد برای سال زراعی جدید 559.4 میلی متر پیش بینی می شود.
میانگین بلند مدت سالیانه بارندگی در یاسوج،791.7،سی سخت 675.1،دوگنبدان 420.5،دهدشت 485.1، لیکک 386.9 و امام زاده جعفر 409 میلیمتر است.
میانگین استانی بارش باران از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 369.7 میلی متر بوده است.
کهگیلویه و بویراحمد با 720 هزار نفر جمعیت و دارابودن دو اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غرب ایران قرار گرفته است.
این استان یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت ایران را در اختیار دارد.
3016/1662


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

آیا نجفی در حمام می‌خوابید؟
یک فعال فضای مجازی به اظهار نظر امروز نجفی در مورد صحنه جرم واکنش نشان داد.
از «دست‌فروشی» تا «پناهندگی» !
امروز در رسانه ها خبری مبنی بر پناهندگی یک زوج دستفروش به خارج از کشور منتشر شد، اما با بررسی پشت پرده فعالیت هایشان به نکات جالب توجهی خواهیم رسید.
نماینده آمریکا به شکست کنفرانس منامه اذعان کرد
جیسون گرینبلات با اشاره به کنفرانس منامه گفت بدون دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای مسئله فلسطین، طرح اقتصادی ارائه شده در این کنفرانس ارزشی ندارد.
تمرین متفاوت نوبت عصر شاگردان دنیزلی
شاگردان مصطفی دنیزلی در هفتمین روز از اردوی ارضروم ترکیه، از ساعت 17:30 امروز (چهارشنبه، 26 تیر)، تمرین خود را آغاز کردند.
تقدیر از مأمورانی که در ماجرای پارک پلیس انجام وظیفه کردند
مأمورانی که در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی در پارک پلیس، انجام وظیفه کردند، مورد تقدیر قرار گرفتند.
پایان مسابقات شطرنج قهرمانی شهرهای آسیا
دور پایانى( نهم) مسابقات شطرنج قهرمانی شهرهای آسیا که عصر امروز (چهارشنبه) در داکای بنگلادش برگزار شد، تیم سایپا تهران به عنوان نماینده ایران موفق شد نماینده سریلانکا را با نتیجه 3 بر یک شکست دهد.
عرب: مصاحبه‌های برانکو چه معنی دارد؟!
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت:همه خوب می‌دانیم که برخی صحبت‌ها چون روی فضای پرسپولیس و روی هوادار پرسپولیس تاثیر می‌گذارد، پس روی خود تیم هم تاثیر خواهد گذاشت؛نمی‌فهمم الان این مصاحبه‌ها چه معنی دارد؟
مدافع ملی‌پوش تاتنهام به اتلتیکو پیوست
دقایقی پیش سایت رسمی باشگاه اتلتیکومادرید از به خدمت گرفتن کیران تریپیر مدافع تاتنهام خبر داد.
نیمار: مسی بهترین بازیکنی است که تاکنون دیده‌ام
نیمار، ستاره برزیلی پاری‌سن‌ژرمن از هم‌تیمی پیشین خود تمجید ویژه‌ای کرد.
میلاد محمدی رسما به باشگاه خنت پیوست+عکس
با اعلام رسمی سایت باشگاه خنت بلژیک میلاد محمدی مدافع ملی‌پوش کشورمان با تیم خنت بلژیک پیوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
تازه‌ترین جزئیات از تیراندازی در خیابان ولیعصر
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: دو سارقی که گوشی تلفن همراه راننده نماینده مردم اصفهان را به سرقت برده بودند دستگیر شدند.