تلاش هایی که شاخ غول بی سوادی را در دامنه های زاگرس شکست

23:29 ۶۱ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 319 0
تلاش هایی که شاخ غول بی سوادی را در دامنه های زاگرس شکست

گچساران- ایرنا- جهش خیره کننده توسعه زیرساخت های آموزشی در کهگیلویه و بویراحمد در چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی ،شاخ غول بی سوادی را در این استان که نرخ باسوادی در آن 30 درصد بود ،شکست و آموزش را از مهمترین مولفه های توسعه آن قرار داد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، نبود مراکز آموزش عالی ، محدود بودن مدارس در نقاط شهری ، خشتی و کپری بودن مدارس و نرخ 31 درصدی باسوادی در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی گوشه ای از محرومیت های این استان بود.
کمترین پیامد منفی کمبود امکانات آموزشی در منطقه از کشور، بازماندن فرزندان مستعد این استان از تحصیل بود.
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کودکانی که دنبال تحصیل بودند مجبور بودند که از مسیرهای سخت ، طولانی و حتی کوهستانی مالرو عبور کنند تا به مدرسه برسند ،سفرهای طاقت فرسایی که دیگر توانی برای یادگیری مطالب آموزشی برای آنان باقی نمی گذاشت.
اما هم اکنون حتی در دوردست ترین مناطق استان حتی در آبادی های دارای یک دانش آموز ،مدارس سیار کانکسی با امکانات استاندارد مستقر شده تا فرزندان این دیار از ادامه تحصیل باز نمانند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیکوکاران و مسئولان دست به دست هم دادند تا دیو عقب ماندگی های آموزشی و فرهنگی را در دامنه های زاگرس از پای درآورند که پس از چهار دهه تلاش ، آموزش و فرهنگ از جمله محورهای اصلی توسعه همه جانبه استان است.
امری که رسیدن به باسوادی نزدیک به 92 درصد،پوشش تحصیلی بالا و وجود مراکز اموزش عالی با تعداد فراوان دانشجو را موجب شده است.

** نگاهی به زیرساخت های مدارس
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد می گوید: برچیده شدن مدارس کپری و خشت و گلی از مهمترین دگرگونی های زیرساخت های آموزشی این استان در چهار دهه اخیر است.
جهان محرابی افزود: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی 270 مدرسه با 675 کلاس درس به مساحت 41 هزار متر مربع در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کرد.
وی بیان کرد: مدارس در پیش از انقلاب اسلامی بیشتر در سه شهر یاسوج ، دوگنبدان و دهدشت احداث شده بود و بسیاری از دانش آموزان برای بهره مندی از سواد باید به این شهرها و روستاهای پرجمعیت سفر می کردند.
محرابی با اشاره به سخت گذر بودن راه های کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: این سفر روزانه برای کودکان و نوجوانان مناطق مختلف استان که بیشتر کوهستانی است سخت و طاقت فرسا بود.
به گفته وی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکهزار و 849 مدرسه با هفت هزار و 939 کلاس به مساحت22 میلیون و 568 هزار و 390متر مربع در این استان احداث شد.
محرابی بیان کرد: از این تعداد یکهزار و 300 کلاس درس از سوی خیران یا با مشارکت آنها در کهگیلویه و بویراحمد ساخته شده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: افزون بر مدرسه سازی استانداردسازی و شاداب سازی فضای مدارس، ایجاد تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در مراکز آموزشی از مواردی بوده که توجه چشمگیری به آن شد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد گفت: سیستم گرمایشی افزدون بر 310 مدرسه در سطح استان در قالب 2 هزار و 110کلاس درس از آغاز دولت تدبیر و امید تاکنون استانداردسازی شده است.
محرابی اظهار داشت: مجموع اعتبار هزینه شده برای استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس استان افزون بر 200 میلیارد ریال است.
وی عنوان کرد: تامین زمین یکی از مشکلات توسعه زیرساخت های آموزشی در این استان است.
محرابی ابراز داشت: تخریب و نوسازی مدارس فرسوده، تجهیز مدارس به ابزارهای مدرن و توسعه مدارس سبز از برنامه های آینده زیرساخت های آموزشی در کهگیلویه و بویراحمد است.
هم اکنون هشت هزار و 602 کلاس درس در کهگیلویه و بویراحمد پذیرای 153 هزار نفر دانش آموز است.
براساس آمار تعداد دانش آموزان این استان تا پیش از پیروزی انقلاب اسللامی کمتر از 30 هزار نفر است.

** مراکز آموزش عالی
رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به اینکه هم اکنون 40 هزار و 50 دانشجو در دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد در حال تحصیل هستند گفت: توسعه دانشگاه ها در این استان باعث جایگزینی قلم با تفنگ شده است.
احمد عریان یادآوری کرد که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی تنها یکهزار و 500 دانشجو در دانشگاه تربیت معلم کهگیلویه و بویراحمد مشغول به تحصیل بودند.
وی اظهار داشت: در حالی که زمانی شجاعت و تفنگ در قبل از پیروزی انقلاب برای مردم این استان افتخار محسوب می شد اما اکنون رقابت سرسختی برای پیشرفت علمی در این خطه ایجاد شده است.
وی بیان کرد: افزایش مشارکت اجتماعی مردم در سطح ملی و بین المللی و ارتقای کیفیت زندگی مردم از دستاوردهای توسعه دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد است.
عریان گفت: پیش از انقلاب اسلامی حتی نماینده های مردم منطقه در مجلس غیر بومی بودند اما هم اکنون تعدادی از نمایندگان استان های دیگری از فرزندان کهگیلویه و بویراحمد و هم برخی در مدیریت های ارشد کشوری خدمت می کنند که نشان دهنده افزایش مشارکت اجتماعی مردم این خطه است.
وی با اشاره به انتشار اسامی 16 نفر از برترین دانشمندان ایران در روزهای اخیر افزود: قرار داشتن مهر اورنگ قائدی از کهگیلویه و بویراحمد نشان دهنده پیشرفت علمی خیرکننده در این استان است.
مهراورنگ قائدی »عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج به همراه 15 دانشمند دیگر از جمهوری اسلامی در میان 4058 پژوهشگر پر استناد جهان قرار گرفت.
دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1361 نخستین مرکز علمی ایجاد شده در این استان است.
پس از آن دانشگاه یاسوج در سال 1362، دانشگاه علوم پزشکی در سال 1369،دانشگاه پیام نور در سال 1372،دانشگاه، فنی و حرفه ای در سال 1372،دانشگاه علمی و کاربردی در سال 1375 و دانشگاه غیر انتفاعی دانا، فروغ دانش و فراز در سال 1386 در این استان شروع به فعالیت کردند.
رئیس دانشگاه یاسوج بیان کرد: هم اکنون 6 هزار و 200 دانشجو در دانشگاه دولتی،یکهزار و 900 نفر در دانشگاه علوم پزشکی،هشت و هزار و 600 نفر در دانشگاه پیام نور ، دانشگاه فنی و حرفه 2 هزار ، هفت هزار نفر در دانشگاه علمی کاربردی و یکهزار و 500 نفر در دانشگاه های غیرانتفاعی کهگیلویه و بویراحمد در حال تحصیل هستند.
به گفته عریان در زمان حاضر 800 عضو هیات علمی در مقاطع استادیاری تا دانشیاری در دانشگاه های این استان مشغول تدریس هستند.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه یاسوج هم اکنون 24 دانشجو به یک عضو هیات علمی است که افزایش تعداد اعضای هیات علمی برای رسیدن به 18 به یک تلاش می شود.
عریان تصریح کرد: رشته های گردشگری ، منابع طبیعی، گیاهان دارویی، نفت ، گاز ، پتروشیمی و هنر از حوزه هایی است که در کهگیلویه و بویراحمد نیازمند تلاش ایجاد و توسعه است.
وی افزود: متکی بودن به اعتبارات کشوری باعث شده توسعه زیرساخت هایی مانند آزمایش ها در حد انتظار نباشد که باید بودجه استانی به کمک مراکز علمی بیاید.
عریان اظهار داشت: 31 رشته مقطع دکترا، 61 رشته مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه یاسوج دانشجو می پذیرد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه یاسوج برای نخستین بار امسال دانشجوی خارجی از کشورهای حوزه خلیج فارس پذیرش کرده است ،ابراز امیدواری کرد: با توسعه کیفی این دانشگاه در آینده متحول شود.

** مدارس زیر 10 نفر
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد می گوید: 775 مدرسه با زیر 10نفر جمعیت دانش آموزی در این استان فعالیت می‌کند که نشان دهنده عزم مسئولان برای گستره توزیع فعالیت ها و امکانات آموزشی است.
هادی زارع پور با اشاره به اینکه هم اکنون سرانه جمعیتی دانش آموزان ابتدایی کشور 20 نفر است افزود: این آمار در کهگیلویه و بویراحمد 13.5 نفر است.
وی پراکندگی و سخت گذر بودن روستاها را دلیل اصلی بالا بودن تعداد مدارس کم جمعیت در این استان ذکر کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: 118 مدرسه 2 نفره و 15 مدرسه تک نفره در این استان فعالیت می‌کند.

** وضعیت باسوادی
مدیر کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس سرشماری سال 95 حدود 96٫1 مردان و 89٫2 زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت سواد بهره مند هستند.
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس سرشماری سال 95 تاکنون 437 هزار و 46 نفر از جمعیت هدف 10 تا 49 سال در استان باسواد شده‌اند.
سیدحمدالله خواهش نیک افزود: از این میزان جمعیت ، باسوادی در استان 2 درصد کمتر از میانگین کشوری است.
خواهش نیک بیان کرد: 34 هزار و 106 نفر بی سواد در جمعیت 10 تا 49 سال این استان وجود دارد که 24 هزار و 901 نفر زن و 9 هزار و 205 نفر مرد هستند.
استان کهگیلویه و بویراحمد با 720 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد جمعیت و یک درصد مساحت ایران را در اختیار دارد.
/1662/8143


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
سازمان حمل و نقل شهرداری تهران مستقل می شود
اقتدار ایران اسلامی مدیون خون شهداست
رتبه استاندارد ایران در جهان ارتقا یافت
قیام 29 بهمن تبریز؛ نماد هویت طلبی دینی
بیش از یک تن مواد مخدر در ایرانشهر کشف شد
آمادگی همکاری با ایران برای بی اثر کردن تحریم ها را داریم
گردانندگان سایت کودکان بهشت کلاهبردار بودند
باید برای کاهش آسیبهای اجتماعی به سمت مردم رفت
بازدید از موزه سیمین و جلال پولی شد
گزارش بدهی های شهرداری پایتخت در صدا و سیما ارائه شود