آیا آمریکا واقعا توانسته بعد از ۷۵سال «صادرکننده خالص» نفت شود؟

00:50 ۱۷۹ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 209 0
آیا آمریکا واقعا توانسته بعد از ۷۵سال «صادرکننده خالص» نفت شود؟

هفته گذشته، بلومبرگ گزارشی را روی خروجی خود گذاشت که از پیوستن امریکا به کلوب «صادرکنندگان خالص نفت خام در جهان»، آن‌هم بعد از «۷۵ سال»، حکایت می‌کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، حقیقت اما این است که هر دو سمت ماجرا بهره‌ای از واقعیت می‌بردند. عنوان گزارش بلومبرگ که از تبدیل امریکا به «صادرات‌کننده
نفتخام» بعد از سالیان دراز اتکا به منابع خارجی برای تامین انرژیخبر می‌داد، خود حاوی مطلبی گمراه‌کننده است که باید در قالب معنایی خاص قرار گیرد تا بهتر درک شود. فارغ از آن، می‌توان گفت که امریکا در مسیر «استقلال انرژی» قرار داد. شاید بیش از هر چیز، اعداد و داده‌های بتوانند حقیقت را درباره تولید، مصرف و
صادرات نفتامریکا روشن سازند.
  فوران تولید داخلگزارش بلومبرگ اساس نتیجه‌گیری خود را بر داده‌های منتشر شده از سوی اداره اطلاعات انرژی ایالات‌متحده قرار داده است. این اداره، هر هفته اطلاعات و آمار‌های مربوط به وضعیت تولید هفتگی را در گزارشی بانام «گزارش وضعیت هفتگی نفت» منتشر می‌کند. بنابراین بهتر است که به اساس داده‌های این اداره رجوع شود.
در هفته منتهی به سی‌ام نوامبر سال جاری، گزارش اداره اطلاعات انرژی نشان داد که تولید ایالات‌متحده به 11 میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسیده است. این میزان، 2 میلیون بشکه بیشتر از اعداد اعلام شده در سال گذشته است. این عدد حتی از سوی کسانی که تصور می‌کنند عنوانی که بلومبرگ برای گزارش خود انتخاب کرده «گمراه‌کننده» است هم پذیرفته شده است.
در ادامه گزارش اداره اطلاعات انرژی، در برابر عنوان «محصولات عرضه‌شده» رقم 20 میلیون و 500 هزار بشکه قید شده است که این میزان برابر با مصرف نفت خام در امریکا در روز در طول هفته جاری است. بنابراین، چنان‌که برخی از افرادی که با دیده شک به قضیه نگاه می‌کردند نیز اشاره داشتند، ایالات‌متحده روزانه بیشتر از 20 میلیون بشکه نفت می‌سوزاند و کم‌تر از 12 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. از همین رو هم، نمی‌توان نتیجه گرفت که امریکا آن‌چنان به مرزهای
استقلالانرژی نزدیک شده است.
  سایر محصولاتاما این تنها نکته مهم در مورد این ارقام نیست. اولا باید گفت که 20 میلیون و 500 هزار بشکه نفت، رقم «نسبتا» دقیقی از میزان مصرف نفت در امریکاست. بخش بزرگی از تولید امریکا نیز در ارقام مربوط به تولید قید نمی‌شود.
در گزارش اداره اطلاعات انرژی، موردی با عنوان «سایر محصولات» آمده است که منظور از آن، گازطبیعی مایع یا NGL و اتانول مایع است.
این خط از آمار اداره انرژی به نهاده‌هایی اشاره می‌کند که علاوه بر رقم 11 میلیون 700 هزار بشکه‌ای تولید داخلی و 4 میلیون بشکه وارداتخالص نفت امریکا به سمت پالایشگاه‌های روانه می‌شود. این «عرضه دیگر» به 6 میلیون و 900 هزار بشکه در روز بالغ می‌شود که بطور عمده به عنوان
خوراکدر پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از همین نظر، تولید نفت خام داخلی به‌علاوه «عرضه‌های دیگر» به رقم 18 میلیون و 600 هزار بشکه در روز بالغ می‌شود که حتی این رقم هم 2 میلیون بشکه کمتر از میزان مصرف روزانه امریکاست.
 صادرات فزایندهبا وجود این، این اعداد، رقم‌های صادرات نیستند. در همان هفته‌ای که داده‌های آن مورد استناد بلومبرگ قرار گرفته است، ایالات‌متحده چیزی معادل 7 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام وارد کرد و 3 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام صادر کرد. بنابراین، خالص واردات نفت خام امریکا برابر با 4 میلیون بشکه نفت در روز بود.  صادرات «محصولات» اما داستان دیگری است. در طول همان هفته مذکور، واردات «محصولات تمام‌شده» به 1 میلیون و 600 هزار بشکه در روز و صادرات آنها از امریکا به 5 میلیون و 800 هزار بشکه در روز رسید (که این رقم شامل مقداری اتانول و NGL نیز می‌شود) . صادرات خالص محصولات تمام‌شده امریکایی نیز به 4 میلیون 200 هزار بشکه بالغ شد. البته باید توجه داشت که امریکا در سال 2011 توانست که تولید‌کننده خالص محصولات تمام‌شده شود.  برسیم به صادرات نفت امریکا؛ باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین ایالات‌متحده، منع 40 ساله صادرات نفت را در سال 2015 لغو کرد و از آن زمان تا به حال، صادرات نفت این کشور افزایش شدیدی پیدا کرده است. به عنوان یک نکته حاشیه‌ای گفتن این خالی از لطف نیست که دلیل امریکا برای صادرات و واردات توامان نفت این است که برخی از محصولات تولید شده در
خاکاین کشور آنچنان برای استفاده در پالایشگاه‌های داخلی مناسب نیستند. از همین رو هم امریکا بخشی از نفت تولیدشده در داخل را صادر می‌کند و نفت مناسب‌تر برای پالایشگاه‌ها را از خارج وارد می‌کند.
  حقیقت‌یابیلذا برای سبک و سنگین کردن درستی ادعای بلومبرگ بهتر است به داده‌های عنوان شده، نگاه دیگری بیاندازیم. این داده‌ها در
جدولآمده است. بر این اساس می‌توان گفت که عنوان انتخاب شده برای گزارش بلومبرگ، به رقم خالص محصولات تمام‌شده یعنی 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز و خالص واردات نفت 4 میلیون بشکه‌ای در روز، اشاره داشته است. از همین روز اگر نفت خام و محصولات‌تمام‌شده نفتی نیز به حساب آورده شوند، برای هفته منتهی به 30 نوامبر 2018، خالص صادرات ایالات‌متحده به روزانه 200 هزار بشکه نفت‌خام و محصولات‌تمام شده بالغ می‌شود. اگر لنز تحلیل را اندکی بازتر کنیم تا دید ما 1 ماه اخیر را نیز در بر گیرد، خواهیم دید که این رقم در این مدت به 2 میلیون بشک در روز واردات خالص بالغ می‌شود.
  دستاوردی گران اسیر عنوانی سبکاز سال 1991 که زمانی که اداره ‌انرژی ایالات‌متحده دسته به انتشار گزارش هفتگی ارقام مصرف، تولید، صادرات و ورادات نفت و فراورده‌های نفتی زد تاکنون این نخستین‌بار است که دسته «نفت خام+محصولات تمام‌شده» به عنوان یکی از داده‌های صادرات نفت به شمار می‌آید. البته باید اشاره کرد که از سال 2005 و زمانی که این دسته توانست با رسیدن به میزان 14 میلیون 400 هزار بشکه در روز رکورد خود را جابه‌جا کند، درخواست محسوب شدن «نفت خام+محصولات تمام‌شده» به عنوان یکی از داده‌های صادرات نفت به کرات مطرح شده است.
تا آنجا که اطلاعات نشان می‌دهد، ادعای بلومبرگ درباره بی‌سابقه بودن رخداد پیشی گرفتن صادرات امریکا از وارداتش در ظرف زمانی 75 ساله گذشته، درست است. اما این تنها مدعای عنوانی که این خبرگزاری برای مطلب خود انتخاب کرده نیست. عنوان این گزارش از تبدیل شدن امریکا به صادرکننده خالص «نفت» سخن به میان آورده است؛ آن‌هم در حالی که ایالات‌متحده هنوز واردکننده خالص نفت بوده و روزانه پذیرای 4 میلیون بشکه نفت خارجی است.
علاوه بر این، تولید کل ایالات‌متحده و سایر محصولاتی که به عنوان خوراک در پالایشگاه‌های این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند به رقم روزانه 18 میلیون و 600 هزار بشکه در روز می‌رسند در حالی که مصرف روزانه امریکا 20 میلیون و 500 هزار بشکه در روز است. این ارقام به این معناست که هنوز مصرف امریکا 2 میلیون بشکه بیشتر از هرآن‌چیزی است که این کشور تولید می‌کند. البته همین‌جا باید گفت که این یک محاسبه خوش‌بینانه است چرا که تمام گاز مایع طبیعی تولید شده در امریکا به عنوان خوراک پالایشگاه‌ مصرف نمی‌شود.
حرف آخر اینکه امریکا نه تنها صادرکننده خالص نفت خام نیست، بلکه هنوز در تولید انرژی خود به استقلال نیز نرسیده است. اما نباید از این نکته چشم پوشید که 10 سالی می‌شود که ایالات‌متحده در این مسیر گام بر می‌دارد. فارغ از اینکه آیا این کشور به راه خود ادامه خواهد یا خیر، تا همین‌جای کار هم ایالات‌متحده دست‌آوردهایی در زمینه تامین انرژی خود داشته که تا همین 10 سال پیش تصور آن نیز محال بود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بهداد سلیمی: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است
بهداد سلیمی گفت: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است و امیدوارم مثمرثمر باشم و قطعاً تیم را برای قهرمانی می‌بندیم.
حضور قطعی ایران در ۶ رشته بازیهای آسیایی ناشنوایان
رئیس فدراسیون ناشنوایان و کم شنوایان گفت: اعزام رشته هایی که مدال گرفتن در آن ها سخت است بستگی به مسائل مالی دارد و امیدواریم با آمادگی کامل در بازیهای آسیایی ناشنوایان شرکت کنیم.
سرمربی فوتبال ساحلی بانوان بندرعباس: برای مسابقات باشگاه‌های جهان منتظر مجوز وزارت کشور هستیم
سرمربی تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس گفت: تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس آمادگی حضور در مسابقات باشگاه‌های جهان را دارد و تنها منتظر مجوز وزارت کشور هستیم.
مناسبترین مدرسه برای فرزندم کجاست؟
در این مطلب، به بعضی از ویژگی‌های مدارس مناسب برای ثبت‌نام فرزندان‌تان ‏اشاره شده که می‌تواند شما را در انتخاب مدرسه خوب برای فرزندتان کمک کند. ‏
تصویر هوایی زیبا از خرم آباد
وجود چشمه‌های فراوان و آثار تاریخی باعث پیدایش مجموعه‌ای از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی در شهر خرم‌آباد شده است.
جشنواره گل اروگوئه در کوپا آمه‌ریکا
تیم ملی فوتبال اروگوئه کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را با یک پیروزی پر گل آغاز کرد و توانست به راحتی اکوادور را شکست دهد.
فوت یک جوان ۳۲ساله بر اثر سقوط پاراگلایدر
سقوط پاراگلایدر در مازندران همچنان حادثه می‌آفریند و این بار موجب فوت یک جوان ۳۲ساله در این استان شده است.
کاسب با معرفت- عکس
اقدام بسیار پسندیده و زیبا از کاسب تهرانی.«به افراد نیازمند غذای رایگان داده می‌شود.»
یوروپل: داعش در اقدامات تروریستی بیش از پیش از زنان بهره می‌جوید
در حالی که گروه داعش بعد از شکست‌های پی در پی در سوریه هر چه بیش‌تر به استفاده از زنان برای انجام حملات تروریستی در کشورهای غربی رو آورده است، یوروپل هشدار داده که شمار تروریست‌های زن در حال افزایش است.
خودروهای سواری دیزلی شماره‌گذاری می‌شوند؟
اوایل خرداد ماه امسال بود که احتمالاتی مبنی بر طراحی و ساخت خودروهای سواری دیزلی در کشور مطرح شد؛ موضوعی که تاکنون مخالفت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را در پی داشته اما اگر روزی چنین خودروهایی در کشور تولید شود، شماره گذاری آن به چه صورت خواهد بود؟ که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در این باره توضیح داده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حمله به یک توله خرس در سوادکوه  +فیلم
پس از انتشار تصاویر و فیلم‌های تأسف‌بار از حمله چند نفر به یک توله خرس دو ساله و تلف شدن این حیوان، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی این افراد خبر داد.
هنگام گرمازدگی این نوشیدنی را مصرف نکنید
کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه گفت: مصرف مایعات کافئین دار مانند نوشابه و قهوه، خود باعث افزایش تشنگی و کم آبی بدن می شود، بنابراین مصرف نوشیدنی ‌های شیرین و کافئین دار در این موارد توصیه نمی ‌شود .
ورود ۲ جوان سارق با قمه به آرایشگاه زنانه
رئیس‌پلیس آگاهی استان همدان از ورود ۲ سارق مسلح به آرایشگاه زنانه و سرقت حدود حدود ۳۵۰ میلیون از زیورآلات ۳ خانم حاضر در آرایشگاه خبر داد.
بهترین منابع غذایی زینک چیست؟
دانه ها یکی از افزودنی های سالم به رژیم غذایی هستند که می تواند مصرف زینک ما را افزایش دهند.
برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...
چالش‌های روسیه با نفت ۴۰ دلاری
واردات بیش از ۱۴ هزار تن لوبیا قرمز به کشور
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خودروهای ۷۰ تا ۱۰۰میلیونی بازار تهران
نرخ قطعی آپارتمان در شهرک غرب
قیمت آپارتمان در سلسبیل
طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸
نماینده پارلمان اروپا: هر اقدامی برای تضعیف دلار خوب است
چند هزارتن فولاد در بورس کالا معامله شد؟
به دنبال قطع رابطه مستقیم بودجه با نفت هستیم