صنعت نفت از ایده های جدید استقبال می کند

00:22 ۹۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 161 0
صنعت نفت از ایده های جدید استقبال می کند

اهواز- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: این شرکت با رویکردی نو که منجر به بهره وری بیشتر در صنعت نفت شود ، از خلق ایده های جدید و تازه حمایت می کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا احمد محمدی چهارشنبه به مناسبت هفته پژوهش در نشست هم اندیشی با استادان، پژوهشگران و روسای مراکز علمی و تحقیقاتی بومی استان خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در محل باشگاه مرکزی شرکت مناطق نفت خیز جنوب گفت: هر اقدامی که منجر به نتیجه می شود ناشی از به وجود آمدن ایده های مختلف است ، ایده ها بعد از طرح تبدیل به یک کار مطالعاتی و یا کار پژوهشی خواهد شد تا پس از انجام فرآیندهای مختلف در قالب مقیاس های آزمایشگاهی و صنعتی اجرایی شوند.
وی ادامه داد: در این حلقه بخش 'مغزافزاری' این فرآیند بسیار با اهمیت و بنیادی است و اگر آن ایده و پژوهش به درستی شکل بگیرد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته باشد احتمال موفقیت آن بسیار بیشتر از ایده هایی است که بدون پژوهش به مرحله اجرا می رسند.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب تصریح کرد: پژوهش به نوعی مغزافزار و ریشه هر صنعت است که اگر به درستی مورد توجه قرار بگیرد هزینه‌ هایی بعدی مطمئنا هدر نمی روند.
محمدی با تاکید بر اینکه حتی اگر ایده ای در کارهای پژوهشی با شکست همراه شد بازهم یک دست آورد است و به عنوان یک نتیجه محسوب می شود، افزود: همیشه نباید به دنبال نتیجه اجرایی ایده هایی بود که در قالب پژوهش وارد شده اند بلکه اینگونه ایده ها راه های رفته را برای آینده روشن کرده و منجر به باز شدن مسیر تازه ای می شوند.
وی گفت: ایده پردازی، پژوهش کننده، و مدیران این پروسه از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار هستند و نیاز است تا به آنها توجه بیشتری صورت بگیرد.
محمدی با اشاره به اهمیت زیاد پژوهش برای مناطق نفتخیر جنوب که بزرگترین تولید کننده نفت در منطقه محسوب می شود، ادامه داد: شاید در فرآیندهای این حوزه جدیت لازم صورت نگرفته اما از آنجایی که قانونگذار ما را موظف کرده تا در بخش پژوهش هزینه کنیم تلاش می شود که روند بهتری در این راستا شکل بگیرد.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب خاطرنشان کرد: از پژوهشگران و ایده پردازان خواسته می شود تا با جدیت بیشتری در این مسیر ورود کرده و برای آوردن تکنولوژی های جدید به صنعت نفت گام بردارند.
وی با تاکید بر اینکه صنعت نفت از رویکردهای جدیدی در زمینه پژوهش برخوردار شده است، یادآور شد: دیگر اجازه نمی دهیم که یک پروپوزال در این شرکت 2 سال در صف تصویب خواهی بماند و این کار طی کمتر از 2 تا سه ماه انجام می شود.
محمدی افزود: نفت از جمله صنایعی است که در همه زمینه ها نیاز به پژوهش و ایده دارد تا بهره وری مورد انتظار در بخش های مختلف ارتقا یابد.

*انجام 62 درصد پروژه های تحقیقاتی توسط مراکز پژوهشی بومی
رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اینکه نحوه واگذاری پروژه های پژوهشی در آینده تغییرات عمده‌ ای خواهد داشت، گفت: یکی از این تغییرات در اولویت قرار دادن مراکز علمی بومی است.
باقر پورقاسم ادامه داد: مراکز و واحدهای تحقیقاتی بومی هستند که شرکت های بهره بردار مناطق نفتخیز جنوب در آن استان ها حضور داشته باشد.
وی همچنین از جمله چالش ‌های حوزه پژوهش را هزینه بر بودن آن دانست و گفت: علاوه بر این کمبود مراکز علمی تحقیقاتی پیشرو، فاصله تکنولوژی های موجود در دنیا، روش های تولید و ریسک زیاد در کاربردی شدن تحقیق ها از دیگر چالش هایی است که با آن مواجه هستیم.
بر اساس این گزارش، در این آیین یک قرارداد پژوهشی میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص بومی سازی کامل فرآیند طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری پمپ های میله ای مکشی(SRP ) به امضا رسید.
همچنین در ادامه از سعید گل شکوه، سجاد خدایاری، مصیب کمری، شاهین پرچه خواری و امین شکرالهی به عنوان پژوهشگران برتر شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تجلیل به عمل آمد.

/6002/9931


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
بازرسان سازمان صمت بر توزیع میوه تنظیم بازار نظارت دارند
20 هزار میلیارد ریال به واحد‌های تولیدی اختصاص می یابد
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
1270 کیلوگرم گوشت قرمز در چابهار توزیع شد
احداث کارخانه  پیچ خودروی کابینت در کوثر آغاز شد
رونق تولید در گرو جلوگیری از واردات بی رویه است
ترویج استفاده از کالای ایرانی مصداق بارز رونق تولید است
چهارمحال و بختیاری برند تولید خوراک آبزیان خاورمیانه
مردم دولت را در تحقق رونق تولید همراهی کنند
طراحی و ساخت جرثقیل های غول پیکر در اراک کلید خورد