ایران و هند موافقتنامه تجارت ترجیحی امضا می کنند

23:26 ۳۵ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 67 0
ایران و هند موافقتنامه تجارت ترجیحی امضا می کنند

تهران- ایرنا- سفیر هند در ایران اعلام کرد: مسوولان عالی رتبه ایران و هند به تفاهم رسیده اند که یک موافقنامه تجارت ترجیحی با یکدیگر امضا کنند که این مساله به زودی با سفر هیات ایرانی به هندوستان، به نتیجه می رسد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سوراب کومار» شامگاه چهارشنبه در همایش «هند، پنجره ای فراسوی تحریم ها» - که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد - افزود: دو توافق عمده میان ایران و هند وجود دارد که نخستین توافق، «تجارت ترجیحی» و دومین توافق، «سرمایه گذاری دوجانبه» است.
وی ادامه داد: مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران به زودی برای به نتیجه رساندن تجارت ترجیحی بین دو کشور عازم هند می شود تا این توافق هر چه زودتر به نتیجه برسد.
سفیر هند در تهران با بیان اینکه این موافقتنامه ها در حال نهایی شدن است، گفت: با این دو توافق، چارچوب بسیار خوبی برای همکاری در اختیار دو کشور قرار خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی توافق هایی بین دو یا چند کشور است که در آنها تعرفه‌های وضع شده برکالاهای تولید شده در کشورهای عضو، کمتر از تعرفه‌های وضع شده بر کالاهای تولید شده در کشورهای غیر عضو است.
سفیر هند در ایران، ادامه داد: هند در 10 تا 15 سال گذشته به لحاظ اقتصادی بسیار تغییر کرده که این شرایط کنونی، فرصت های زیادی را برای ایران فراهم می کند.

** شاخص های اقتصادی هند
کومار در تشریح شاخص های اقتصادی هند، اظهار داشت: هند یکی از اقتصادهای بزرگ رو به رشد جهان است که به گفته وزیر اقتصاد هند، از رشد اقتصادی 7.3 درصدی برخوردار است؛ این نرخ رشد در حال توسعه بوده و پیش بینی شده است که به زودی این رقم به 7.5 درصد برسد.
سفیر هند در تهران، تولید ناخالص ملی این کشور را 7.8 درصد ذکر کرد و افزود: هم اکنون از نظر شاخص تولید ناخالص ملی ما ششمین اقتصاد بزرگ جهان هستیم و پیش بینی شده تا 15 سال آینده به یکی از سه قدرت بزرگ اقتصادی دنیا تبدیل شویم.
وی گفت: در شاخص سهولت کسب و کار ما 23 رتبه ارتقا یافته ایم و به هم اکنون به رتبه 77 جهان رسیده ایم.
کومار با بیان اینکه محرک اقتصاد هند، تقاضای داخلی است، گفت: در 20 سال گذشته صادرات و تجارت ما بسیار افزایش یافته و این فرصتی برای افزایش تجارت دوجانبه بین ایران و هند به شمار می رود.
سفیر هند در تهران، نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور را 7.3 درصد ذکر کرد و گفت: در این شاخص ما از کشور انگلستان پیشی گرفته ایم و انتظار داریم که به زودی این شاخص را به 7.6 درصد برسانیم.
وی ادامه داد: در شاخص برابری قدرت خرید نیز هند بعد از آمریکا و چین قرار گرفته است.
سفیر هند در تهران افزود: تجارت هند در سال 2000 تا 2001 حدود 100 میلیارد دلار بود و این رقم امروز به 769 میلیارد دلار رسیده است؛ این توسعه مبادلات تجاری هند، ظرفیت خوبی برای توسعه روابط تجاری با ایران است.

** اس.پی.وی، نیمی از پول نفت صادراتی به هند را به یورو تبدیل می کند
سفیر هند در تهران، در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه های تجاری میان ایران و هند پرداخت و گفت: ایران بیست و نهمین کشور واردکننده کالا از هند است اما در مقابل، ایران در صادرات به هند در رتبه یازدهم قرار دارد؛ البته باید توجه داشت که ما از ایران نفت بسیار زیادی خریداری می کنیم.
کومار اظهار داشت: ایران برای واردات کالا از هند بیشتر بحث برنج و چای را مطرح می کند اما باید توجه داشته باشیم که این فهرست می تواند گسترده تر باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون 26 درصد کالاهای صادراتی هند، کالاهای مهندسی است اما در سبد صادرات به ایران این کالاهای مهندسی بسیار محدود است.
سفیر هند در تهران با اشاره به سخنان معاون بین الملل اتاق بازرگانی تهران – که گفته بود حجم مبادلات تجاری دو کشور می تواند از 15 میلیارد دلار کنونی به 20 میلیارد دلار برسد، گفت: ما با بکارگیری اقداماتی می توانیم روابط تجاری دو کشور را از 20 میلیارد دلار هم بیشتر کنیم.
وی با اشاره به معافیت هند از تحریم خرید نفت ایران و همچنین معافیت چابهار از تحریم ها، گفت: برای پیش بردن همکاری ها با ایران، مکانیزم روپیه توسط «یوکو بانک» وجود دارد. این بانک در مسیر توسعه تجارت دو کشور فعالیت خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، قرار است پول نفت ایران در هند، در یوکو بانک به روپیه ذخیره شود؛ واردکنندگان کالا از هند می توانند از این منابع استفاده کنند؛ قرار است در صورت اجرایی شدن کانال ویژه مالی اروپا برای کار با ایران (SPV)،به میزان 50 درصد از این منابع را پس از تبدیل به یورو به کشورهای اروپایی منتقل شود و 50 درصد مابقی، به روپیه در یوکو بانک هند بماند.
کومار در ادامه سخنان خود به میزان صادرات نفت ایران به هند اشاره کرد و گفت: هند دومین مقصد صادرات نفت خام ایران است و روزانه 300 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند؛ اگر قیمت نفت را 60 دلار در نظر بگیریم، ماهانه 540 میلیون دلار نفت خام به هند صادر می شود؛ این وجه به ایران اختصاص دارد و هند نمی تواند بگوید ایران چه کالایی باید از هند خریداری کند؛ این وجه متعلق به ایران است و می تواند هر کالایی خریداری کند.
به گفته وی، در صورت آغاز مکانیزم اس.پی.وی، ایران می تواند بخشی از این وجوه را به کشورهای دیگر انتقال دهد اما از منظر دولت هند، مکانیزم روپیه قوی تر است و امکان های بیشتری برای مراودات تجاری به ایران می دهد.
سفیر هند در تهران، افزود: در مورد یوکو بانک، یک مساله وجود دارد؛ پولی نفت ایران شامل مالیات می شود؛ در حالی که در دوره تحریم های قبلی، این مساله وجود نداشت.
وی در این ارتباط ادامه داد: این مساله قابل حل است و بانک مرکزی ایران باید این مساله را حل کند.
کومار با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از حوزه هایی است که دو کشور می توانند در آن زمینه همکاری داشته باشند، گفت:ما می توانیم به ایران موز، پالپ انبه و ادویه صادر کنیم و در مقابل، ایران می تواند به هند میوه صادر کند.
وی در مورد صدور روادید نیز گفت: برای صدور روادید هیچ مشکلی وجود ندارد؛ ایرانی ها می توانند به صورت آنلاین (برخط) درخواست روادید کنند و روادید بیزینس – که مدت زمان آن دو ماهه است – را دریافت کنند و هر گاه مشکلی در این زمینه وجود داشت، با شخص سفیر در تهران ارتباط برقرار کنند تا مشکل برطرف شود.
سفیر هند در تهران اضافه کرد: همچنین هندی ها نیز می توانند برای سفر به ایران به صورت آنلاین درخواست روادید کنند.

** افتتاح شعبه یک بانک ایرانی در هند، تا پایان امسال
پس از سخنان سفیر هند در تهران، تعدادی از فعالان اقتصادی ایران سوالات خود را در زمینه همکاری های اقتصادی دوجانبه مطرح کردند که سفیر هند در بخش دوم سخنان خود، به پرسش این فعالان اقتصادی پاسخ گفت.
وی در مورد اظهار نظر یکی از فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه هند غرب را به ایران ترجیح می دهد، گفت: ما هیچ کشوری را متعهد خود نمی دانیم و به مشارکت با همه کشورها اعتقاد داریم.
کومار در مورد همکاری ایران و هند از طریق بانک یوکو (یوکوبانک) گفت: هم اکنون 15 بانک ایرانی در یوکوبانک حساب دارند اما طرف ایرانی ترجیح می دهد که برای پرداخت وجوه نفتی، از پنج بانک خود استفاده کند.
وی در مورد اینکه پرداخت پول نفت ایران از طریق کشور ثالث انجام شود نیز گفت: پرداخت از طرف کشور ثالث امکانپذیر نیست و این امر، مساله مراودات مالی ایران و هند را پیچیده تر می کند.
سفیر ایران در هند همچنین از آغاز بکار شعبه بانک پاسارگاد در هند خبر داد و گفت: این بانک ایرانی مجوز راه اندازی یک شعبه در هند را اخذ کرده و اعلام کرده است که قبل از پایان سال این شعبه افتتاح خواهد شد؛ البته بانک پاسارگاداعلام نکرده که قبل از پایان سال میلادی یا خورشیدی شعبه خود را افتتاح خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، همایش «هند، پنجره ای فراسوی تحریم ها» شامگاه چهارشنبه با حضور معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی تهران و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.
شبک*9189**1983**1708


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آیا گرگینه‌‌ها واقعا وجود دارند؟
شب از نیمه گذشته و ماه کامل در آسمان خودنمایی می‌کند، ناگهان قهرمان داستان چنان از درد به خودش می‌پیچید که انگار صد‌ها چاقو را در بدنش فرو کرده اند؛ دقایقی بعد درست جایی که او ایستاده بود هیولایی درنده ظاهر شده است.
عجیب‌ترین گل‌های جهان!
دنیای ما خیلی عجیب‌تر از آن است که موضوع صددرصدی در آن وجود داشته باشد. همیشه چیزی هست تا قطعی‌نبودن ذهنیت‌هایمان را نشان‌ دهد، حتی درباره بوی خوش گل و ظرافت آن.
ماجراهای وحشتناک و باورنکردنی از شکنجه زندانیان در کره شمالی
هر گاه به یک کشور منزوی، با قوانین عجیب و غریب، سیستم دیکتاتوری غیر قابل تصور و دستگیری و شکنجه‌های هولناک فکر می‌کنیم اولین کشوری که به ذهنمان می‌رسد کره شمالی است.
بهترین سریال‌هایی که در سال ۲۰۱۹ با فصل جدید بازمی‌گردند
در این لیست از سریال‌هایی نوشته‌ایم که پخش آن‌ها در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهند یافت. لیست را با دقت بخوانید و برای دیدن این قسمت‌ها برنامه‌ریزی کنید.
غلبه پلیدی بر نیکی، پیام انیمیشن‌های ژاپنی روز
انیمیشن یا به قول خودمان کارتون، از همان روزی که به صورت جدی وارد صنعت فیلم‌سازی شد، توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند، البته در ابتدا آمریکا به‌عنوان مرکز قوی فیلمسازی در جهان، با کمپانی قدرتمندی، چون والت دیزنی جزء پیشگامان تولید انیمیشن در دنیا بود، ولی دقیقا کمی بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن نیز به سمت ساخت انیمیشن رفت
علایم ام اس در زنان چیست؟
یماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. طبق اعلام انجمن ام اس، زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به ام اس هستند.
پاپایا چیست و چه خواصی دارد؟
آیا می‌دانید پاپایا چیست؟ پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود.
پوره عدس قرمز؛ هم رنگش عالیه هم طعمش!
پوره عدس قرمز یک پیش غذای مناسب است و همچنین به عنوان غذای کودک نیز می توان استفاده کرد.طرز تهیه را در ادامه ببینید.
داستان زندگی ۲۰ کارآفرین برتر کسب‌وکار در قرن اخیر
موفقیت و ثروت، به ندرت با پیروی از قواعد مرسوم و خطر نکردن به دست می‌آید. برعکس، بزرگ‌ترین موفقیت‌ها نصیب کسانی شده است که حاضر بودند بیرون از مرزبندی‌ها حرکت کنند.
ستاره‌هایی که امسال ۵۰ ساله می‌شوند
شاید سال‌ها قبل، سن پنجاه سالگی بسیار زیاد به نظر می‌رسید، اما امروزه این سن تنها یک عدد است.   بسیاری از ستاره‌های جهان با وجود این که وارد دهه ۵۰ زندگی خود شده اند، اما هنوز هم مانند دوران جوانی خود به نظر می‌رسند. ژن خوب و سبک زندگی سالم دو عامل تاثیرگذار بر زیبایی آنهاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
شرکت های بیمه متناسب با سرمایه خود ریسک بپذیرند
تعداد چک های برگشتی در آذرماه 32 درصد کم شد
بیش از چهار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد
305 میلیون سهم در بورس البرز داد و ستد شد
8000 طرح روستایی برای ارائه تسهیلات بانکی باید شناسایی شود
مردم هرمزگان 75 میلیارد ریال به مرکزهای نیکوکاری کمک کردند
صاحبان حساب بانک آینده نگران سپرده  خود نباشند
بورس بهترین گزینه برای مدیریت نقدینگی است
بیش از 77 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد
بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد