ایران و هند موافقتنامه تجارت ترجیحی امضا می کنند

23:26 ۱۸۹ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 209 0
ایران و هند موافقتنامه تجارت ترجیحی امضا می کنند

تهران- ایرنا- سفیر هند در ایران اعلام کرد: مسوولان عالی رتبه ایران و هند به تفاهم رسیده اند که یک موافقنامه تجارت ترجیحی با یکدیگر امضا کنند که این مساله به زودی با سفر هیات ایرانی به هندوستان، به نتیجه می رسد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سوراب کومار» شامگاه چهارشنبه در همایش «هند، پنجره ای فراسوی تحریم ها» - که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد - افزود: دو توافق عمده میان ایران و هند وجود دارد که نخستین توافق، «تجارت ترجیحی» و دومین توافق، «سرمایه گذاری دوجانبه» است.
وی ادامه داد: مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران به زودی برای به نتیجه رساندن تجارت ترجیحی بین دو کشور عازم هند می شود تا این توافق هر چه زودتر به نتیجه برسد.
سفیر هند در تهران با بیان اینکه این موافقتنامه ها در حال نهایی شدن است، گفت: با این دو توافق، چارچوب بسیار خوبی برای همکاری در اختیار دو کشور قرار خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی توافق هایی بین دو یا چند کشور است که در آنها تعرفه‌های وضع شده برکالاهای تولید شده در کشورهای عضو، کمتر از تعرفه‌های وضع شده بر کالاهای تولید شده در کشورهای غیر عضو است.
سفیر هند در ایران، ادامه داد: هند در 10 تا 15 سال گذشته به لحاظ اقتصادی بسیار تغییر کرده که این شرایط کنونی، فرصت های زیادی را برای ایران فراهم می کند.

** شاخص های اقتصادی هند
کومار در تشریح شاخص های اقتصادی هند، اظهار داشت: هند یکی از اقتصادهای بزرگ رو به رشد جهان است که به گفته وزیر اقتصاد هند، از رشد اقتصادی 7.3 درصدی برخوردار است؛ این نرخ رشد در حال توسعه بوده و پیش بینی شده است که به زودی این رقم به 7.5 درصد برسد.
سفیر هند در تهران، تولید ناخالص ملی این کشور را 7.8 درصد ذکر کرد و افزود: هم اکنون از نظر شاخص تولید ناخالص ملی ما ششمین اقتصاد بزرگ جهان هستیم و پیش بینی شده تا 15 سال آینده به یکی از سه قدرت بزرگ اقتصادی دنیا تبدیل شویم.
وی گفت: در شاخص سهولت کسب و کار ما 23 رتبه ارتقا یافته ایم و به هم اکنون به رتبه 77 جهان رسیده ایم.
کومار با بیان اینکه محرک اقتصاد هند، تقاضای داخلی است، گفت: در 20 سال گذشته صادرات و تجارت ما بسیار افزایش یافته و این فرصتی برای افزایش تجارت دوجانبه بین ایران و هند به شمار می رود.
سفیر هند در تهران، نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور را 7.3 درصد ذکر کرد و گفت: در این شاخص ما از کشور انگلستان پیشی گرفته ایم و انتظار داریم که به زودی این شاخص را به 7.6 درصد برسانیم.
وی ادامه داد: در شاخص برابری قدرت خرید نیز هند بعد از آمریکا و چین قرار گرفته است.
سفیر هند در تهران افزود: تجارت هند در سال 2000 تا 2001 حدود 100 میلیارد دلار بود و این رقم امروز به 769 میلیارد دلار رسیده است؛ این توسعه مبادلات تجاری هند، ظرفیت خوبی برای توسعه روابط تجاری با ایران است.

** اس.پی.وی، نیمی از پول نفت صادراتی به هند را به یورو تبدیل می کند
سفیر هند در تهران، در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه های تجاری میان ایران و هند پرداخت و گفت: ایران بیست و نهمین کشور واردکننده کالا از هند است اما در مقابل، ایران در صادرات به هند در رتبه یازدهم قرار دارد؛ البته باید توجه داشت که ما از ایران نفت بسیار زیادی خریداری می کنیم.
کومار اظهار داشت: ایران برای واردات کالا از هند بیشتر بحث برنج و چای را مطرح می کند اما باید توجه داشته باشیم که این فهرست می تواند گسترده تر باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون 26 درصد کالاهای صادراتی هند، کالاهای مهندسی است اما در سبد صادرات به ایران این کالاهای مهندسی بسیار محدود است.
سفیر هند در تهران با اشاره به سخنان معاون بین الملل اتاق بازرگانی تهران – که گفته بود حجم مبادلات تجاری دو کشور می تواند از 15 میلیارد دلار کنونی به 20 میلیارد دلار برسد، گفت: ما با بکارگیری اقداماتی می توانیم روابط تجاری دو کشور را از 20 میلیارد دلار هم بیشتر کنیم.
وی با اشاره به معافیت هند از تحریم خرید نفت ایران و همچنین معافیت چابهار از تحریم ها، گفت: برای پیش بردن همکاری ها با ایران، مکانیزم روپیه توسط «یوکو بانک» وجود دارد. این بانک در مسیر توسعه تجارت دو کشور فعالیت خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، قرار است پول نفت ایران در هند، در یوکو بانک به روپیه ذخیره شود؛ واردکنندگان کالا از هند می توانند از این منابع استفاده کنند؛ قرار است در صورت اجرایی شدن کانال ویژه مالی اروپا برای کار با ایران (SPV)،به میزان 50 درصد از این منابع را پس از تبدیل به یورو به کشورهای اروپایی منتقل شود و 50 درصد مابقی، به روپیه در یوکو بانک هند بماند.
کومار در ادامه سخنان خود به میزان صادرات نفت ایران به هند اشاره کرد و گفت: هند دومین مقصد صادرات نفت خام ایران است و روزانه 300 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند؛ اگر قیمت نفت را 60 دلار در نظر بگیریم، ماهانه 540 میلیون دلار نفت خام به هند صادر می شود؛ این وجه به ایران اختصاص دارد و هند نمی تواند بگوید ایران چه کالایی باید از هند خریداری کند؛ این وجه متعلق به ایران است و می تواند هر کالایی خریداری کند.
به گفته وی، در صورت آغاز مکانیزم اس.پی.وی، ایران می تواند بخشی از این وجوه را به کشورهای دیگر انتقال دهد اما از منظر دولت هند، مکانیزم روپیه قوی تر است و امکان های بیشتری برای مراودات تجاری به ایران می دهد.
سفیر هند در تهران، افزود: در مورد یوکو بانک، یک مساله وجود دارد؛ پولی نفت ایران شامل مالیات می شود؛ در حالی که در دوره تحریم های قبلی، این مساله وجود نداشت.
وی در این ارتباط ادامه داد: این مساله قابل حل است و بانک مرکزی ایران باید این مساله را حل کند.
کومار با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از حوزه هایی است که دو کشور می توانند در آن زمینه همکاری داشته باشند، گفت:ما می توانیم به ایران موز، پالپ انبه و ادویه صادر کنیم و در مقابل، ایران می تواند به هند میوه صادر کند.
وی در مورد صدور روادید نیز گفت: برای صدور روادید هیچ مشکلی وجود ندارد؛ ایرانی ها می توانند به صورت آنلاین (برخط) درخواست روادید کنند و روادید بیزینس – که مدت زمان آن دو ماهه است – را دریافت کنند و هر گاه مشکلی در این زمینه وجود داشت، با شخص سفیر در تهران ارتباط برقرار کنند تا مشکل برطرف شود.
سفیر هند در تهران اضافه کرد: همچنین هندی ها نیز می توانند برای سفر به ایران به صورت آنلاین درخواست روادید کنند.

** افتتاح شعبه یک بانک ایرانی در هند، تا پایان امسال
پس از سخنان سفیر هند در تهران، تعدادی از فعالان اقتصادی ایران سوالات خود را در زمینه همکاری های اقتصادی دوجانبه مطرح کردند که سفیر هند در بخش دوم سخنان خود، به پرسش این فعالان اقتصادی پاسخ گفت.
وی در مورد اظهار نظر یکی از فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه هند غرب را به ایران ترجیح می دهد، گفت: ما هیچ کشوری را متعهد خود نمی دانیم و به مشارکت با همه کشورها اعتقاد داریم.
کومار در مورد همکاری ایران و هند از طریق بانک یوکو (یوکوبانک) گفت: هم اکنون 15 بانک ایرانی در یوکوبانک حساب دارند اما طرف ایرانی ترجیح می دهد که برای پرداخت وجوه نفتی، از پنج بانک خود استفاده کند.
وی در مورد اینکه پرداخت پول نفت ایران از طریق کشور ثالث انجام شود نیز گفت: پرداخت از طرف کشور ثالث امکانپذیر نیست و این امر، مساله مراودات مالی ایران و هند را پیچیده تر می کند.
سفیر ایران در هند همچنین از آغاز بکار شعبه بانک پاسارگاد در هند خبر داد و گفت: این بانک ایرانی مجوز راه اندازی یک شعبه در هند را اخذ کرده و اعلام کرده است که قبل از پایان سال این شعبه افتتاح خواهد شد؛ البته بانک پاسارگاداعلام نکرده که قبل از پایان سال میلادی یا خورشیدی شعبه خود را افتتاح خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، همایش «هند، پنجره ای فراسوی تحریم ها» شامگاه چهارشنبه با حضور معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی تهران و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.
شبک*9189**1983**1708


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان به روایت تصویر
مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه با قدرت‌نمایی تیم‌های اروپایی به پایان رسید.
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!
بیش از ۲۹ هزار قرص متادون که با سوءاستفاده از مجوز چند مرکز ترک اعتیاد تهیه شده بود، پیش از قاچاق به غرب کشور توقیف شد.
نوشیدنی پرطرفداری که خطر ابتلا به «ام اس» را کاهش می‌دهد
پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام. اس رفته و به یافته‌های جالبی رسیدند.
شیرجه دیدنی یک پرنده- عکس
این تصاویر زیبا توسط Martin Hadmyr عکاس 45 ساله حیات وحش در سوئد به ثبت رسیده است.
۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو
برای داشتن موهایی براق و نرم نیازی به هزینه‌های سنگین نیست، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و راهکارهایی طبیعی به این هدف دست یابید.
اقدامی که موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود
به گفته محققان، یک ساعت ورزش معمولی یا نیم ساعت ورزش سنگین در هر روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش دهد.
سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟
فشارخون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی...
نجات معجزه‌آسای سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی- عکس
سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی خودرو، روی نرده‌های فلزی وسط بلوار به طرز معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.