ضعف فکری و اندیشه‌ای در جبهه فرهنگی انقلاب خطر و تهدید جدی‎ای است

22:32 ۹۳ روز و ۱۴ ساعت پیش افکار نیوز 141 0
ضعف فکری و اندیشه‌ای در جبهه فرهنگی انقلاب خطر و تهدید جدی‎ای است

بعدازظهر اجلاس ملی اصحاب عشق داغتر از صبح در حال برگزاری است. حجت‎الاسلام خسروپناه در جمع نخبگان فکری و فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با موضوع «ارتقاء بینشی و معرفتی؛ ضرورت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» سخنرانی کرد. او تاکید داشت که «خطری که جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند، ضعف فکری و اندیشه‌ای است.»

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حجت‎الاسلام خسروپناه در سومین اجلاس ملی اصحاب عشق گفت: اگر می‌خواهیم فعالان، گروه‎ها و شبکه‎های فرهنگی مختلف انقلابی به معنای حقیقی جبهه شوند، باید معرفت خود را تقویت کنیم. شکل‎گیری جبهه فرهنگی
انقلاببدون تقویت معرفت امکان‎پذیر نیست. چرا که از طریق احساسات و تهذیب نفس و... تا مقطعی می‎توان کار را جلو برد، اما قوام و ماندگاری یک جبهه به اندیشه و فکر آن است و این اختصاص به جبهه فرهنگی
انقلاب اسلامیندارد.
این اندیشمند حوزه و دانشگاه با بیان اینکه آنچه امروز بر دنیا سیطره دارد اسلحه یا استعمارگری نیست، بلکه دانش است عنوان کرد: دشمن خوب فهمیده که کار نظامی دوام ندارد، تنها کاری که دوام دارد داشتن نظام دانشی و نفوذ معرفتی است. اگر از جبهه‎ای دانش و معرفت را بگیرند، تهی است. در این حوزه می‎توان از قرآن، روایات و تجربه انقلاب اسلامی شواهد بی‎شماری بیان کرد.
او با تاکید بر اینکه اگر معرفت و دانش نداشته باشیم حضور در سوریه به‌عنوان مدافع حرم هم موقتی است، افزود: اگر دانش و معرفت نداشته باشیم اگر به دفاع از حرم هم رفتیم نباید به خود ببالیم. چون امروز ما در حوزه معرفتی با کسانی درگیر هستیم که در
جنگحضور داشتند و برادر چند شهید هستند. خداوند در
قرآندر این زمینه شواهد بسیاری می‌آورند. در سوره نساء می‎فرمایند: آیا اینهایی که بدون عذر نشستند، با کسانی که با اموال و انفس خود مجاهدت می‎کنند برابرند؟ در سوره مائده می‎فرماید: آیا آدم پاک و ناپاک در یک جبهه قرار دارند؟ در آیه دیگر می‎فرمایند آیا عالم و غیرعالم برابرند؟ معلوم است که برابر نیستند.
خسروپناه اعجار معرفت‎شناسی قرآن را آیه 21 تا 24 سوره رم دانست و تصریح کرد: چهار آیه سوره رم؛ یعنی از آیه 21 تا 24 آیات معرفت‎شناسی قرآن هستند. کل فلاسفه دنیا باید در برابر همین چهار آیه دوزانو بنشینند. آیه 21 به اهل تفکر اشاره دارد، آیه بعدی به عالم و اهل علم، آیه بعدی داشتن گوش‌شنوا برای شنیدن حقایق و آیه 24 در مورد اهمیت عقل است. قرآن علاوه بر تقوا بر سمیع بودن، تفکر، علم و عقل تاکید دارد. سمیع یعنی آدم حقایق را بشنود. تفکر یعنی فرد قدرت داشته باشد مجهولات را معلوم کند. علم یعنی از جهل و نادانی بیرون آمدن.
این استاد دانشگاهدر ادامه با اشاره به تفاوت عقل فلسفی و عقل قرآنی بیان داشت: عقل فلسفی همان تفکر است، ولی عقل قرآنی یعنی دانش و علمی که فراگرفته شده در خدمت سعادت قرار بگیرد. حاصل این عقل، حکمت است. حکمت محصول تعقل است و تاکید قرآن نیز بر تفکر، تعقل و حکمت است. 
حجت‎الاسلام خسروپناه شواهدی نیز از سیره اهل‌بیت(ع) در ارج نهادن به معرفت و دانش بیان کرد: اهل‌بیت(ع) شاگردان زیادی داشتند، ولی سوال این است که آنها چه کسانی را بیشتر دوست می‎داشتند؟ آیا آنهایی را دوست داشتند که اسلحه به دست بودند یا آنهایی را که متفکر اسلحه به دست بودند؟ اگر جعفر بن ابی‎طالب عالم به اسلحه تفکر نبود، آیا می‎توانست آن‌گونه حاکم حبشه را متحول کند؟ در جنگ صفین معاویه به سربازهای خود دستور داده بود که مجاهدان متفکر علی(ع) را بزنند. آنها رفتند عمار را زدند... و امام علی(ع) گفت ابن عباس نفر بعدی نوبت تو است و لباس خود را با او عوض کرد و به رزم رفت. آنها مجاهدان متفکر را می‎زدند تا امام علی(ع) تنها بماند.بهترین شاگرد امام حسین(ع) حبیب بن مظاهر است. همه به شهدای کربلا غبطه می‎خورند و شهدای
کربلابه ابوالفضل عباس. چرا؟ چون ایشان عالم و حکیم است. سیره اهل‌بیت(ع) هم نشان می‎دهد آنها نیز به کسانی بها می‎دادند که از معرفت، شعور و حکمت برخوردار بودند.
او وقتی به شواهد تاثیر انسان‎های عالم در انقلاب می‌پرداخت سر درد دلش باز شد و گفت: آیا در دوران انقلاب تاثیری که شهید مطهری در تقویت انقلاب داشت با دیگر شهدا یکی بود؟ واقعا باید به حال شهید مطهری غبطه خورد. آثار ایشان پاسخ‎گوی خیلی از شبهات فکری و اعتقادی امروز است. من در اینجا باید این درد دل را هم بگویم که در یک ماه، در برابر 30 نفر فعال انقلابی که به من برای سوال در مورد شبهه‎ای به من مراجعه می‎کنند، 300 فعال از جبهه‎‌هایی می‎آیند که انقلابی نیستند. من از شبهاتی که مطرح می‎کنند می‌فهمم که بیشتر آثار این کمترین را آنها مطالعه کردند.
خسروپناه با مطرح کردن این سوال که چرا برخی از ما از مسائل معرفتی دور هستیم، گفت: انحراف به خاطر نبود مبانی فکری و معرفتی است. اگر مایه‎های فکری عمیق باشد مسائل را قاطی نمی‎کنیم. اگر مسائل را قاطی می‎کنیم به این دلیل است که ریشه‎های اعتقادی ما ضعیف است. خطری هم که جبهه فرهنگی انقلاب را تهدید می‎کند ضعف فکری و اندیشه‎ای است. من کسی را از جریان احمدالحسن سراغ ندارم که از جبهه فرهنگی انقلاب نبوده باشد. این آسیب ناشی از بدون پشتوانه تعقل و اندیشه ولایت‌مدار بودن است. 
تقویت عقبه فکری با تکیه بر ولایت خوب است، اما ولایت از ما می‌خواهد خودمان تفکر و تعقل کنیم و بیندیشیم. اگر خودمان نیندیشیم تا به شبهه عدالت و ولایت می‎رسیم، ولایت را کنار می‎گذاریم. این خیلی خطرناک است.
سخنران بعدی محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحتنظامبود. حجت‎الاسلام خسروپناه به اشاره به حضور رضایی در سالن عنوان کرد: یکی از امتیازهای ویژه این عزیز همین تفکر است. جبهه انقلاب اسلامی باید این افراد را بشناسد. الان در حوزه مستند، سینما، فضای مجازی، داستان، رمان،
شعرو... جبهه فرهنگی انقلاب
رشدخوبی داشته است. این ظرفیت‎ها 10 سال قبل نبود. اینها در جای خود مهم هستند، ولی دنیای امروز از ما مستندسازی را نمی‎خواهد، از ما اندیشه و معارف می‎خواهد. این را از من کمترین باور کنید؛ دنیای امروز تشنه معارف است. جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باید از عقبه معرفت، اندیشه، تفکر و تعقل بهره ببرد تا جهانی شود.
  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
ظریف: پادشاهان پارس بودند که یهودیان را نجات دادند
کدخدایی: شورای نگهبان در تبصره ۱۶ لایحه بودجه به «تبعیض» ایراد گرفت
توضیحات واعظی درباره سیل: دولت برای جبران خسارت تمهید کرد
لاریجانی عازم مناطق سیل‌زده مازندران شد
«اینستکس» اهداف ایران از برجام را برآورده نمی‌سازد
توضیحات کدخدایی در مورد مخالفت با بخشودگی جرایم بدهکاران بانکی
گزارش وزیر کشور درباره مناطق سیل‌زده
ظریف: آمریکا بزرگترین منبع بی‌ثباتی در خاورمیانه است
ظریف: ایرانی‌ها بودند که یهودیان را نجات دادند
۴ مرزبان آزاد شده از دست تروریستهای جیش‌الظلم به میهن بازگشتند+عکس