تونل های جنوب لبنان در سرزمین های اشغالی خروجی ندارد

20:26 ۹۴ روز پیش ایرنا 361 0
تونل های جنوب لبنان در سرزمین های اشغالی خروجی ندارد

نیویورک- ایرنا- معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در عملیات صلحبانی از تحقیق درباره تونل های مورد ادعای رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان خبر داد و گفت تا کنون خروجی این تونل ها در جنوب خط آبی بین لبنان و اسرائیل وجود ندارد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، ژان پیر لکوا روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و رسیدگی به نامه لبنان درباره تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک این کشور، این مطلب را در قالب گزارشی از شرایط این منطقه ارائه کرد.
وی افزود: همانطور که اعضای این شورا آگاه هستند، نیروهای دفاعی اسرائیل در چهارم دسامبر اعلام کردند که 'عملیات سپر شمالی' را برای کشف و غیرفعال کردن تونل هایی انجام دادند که گمان می رود از خط آبی لبنان به اسرائیل عبور کرده است.
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: پس از دو هفته از این عملیات، یونیفیل بازدیدهای فنی را در مناطق مورد نظر انجام داد ک بر اساس یافته های آن، وجود چهار تونل در جنوب خط آبی تایید شده است.
لکوا اضافه کرد: ارزیابی های فنی بیشتر یونیفیل مشخص کرده که دو تونل در نزدیکی کفرکیلا و رامیا در شمال خط آبی از خط آبی عبور کرده است که می تواند نقض قطعنامه 1701 باشد.
وی با بیان اینکه یونیفیل از همان ابتدا به دنبال ارزیابی دقیق موارد ادعای و تماس با طرف ها برای حفظ آرامش حاکم بر خط آبی بوده است، اظهار کرد: مقامات یونیفیل به طور مداوم با مقامات لبنان و اسرائیل در تماس بوده اند و در پنجم دسامبر هم نشستی سه جانبه را در این زمینه برگزار کردند.
معاون دبیرکل سازمان ملل در عملیات های صلحبانی افزود: در این نشست، اطلاعات اولیه مبادله شد و طرفین متعهد شدند که از هرگونه افزایش تنش جلوگیری کنند. بر اساس اطلاعات اضافی به دست آمده از تیم های فنی یونیفیل، فرمانده این ماموریت جلسات متعددی را با مقامات لبنان از جمله میشل عون رئیس جمهوری لبنان برگزار کرد.
لکوا تحقیق جامع برای شناسایی مسیر و منشا تونل کار پیچیده ای است، گفت: تونل ها بین 29 تا 46 متر زیر زمین قرار دارند و برای تشخیص و نزدیک شدن به مناطق حساس به هر دو طرف مشکل است.
وی با تاکید بر اینکه این تونل ها نقض جدی قطعنامه 1701 (2006) هستند اما اظهار کرد: این تونل ها در سمت اسرائیل خروجی ندارند اما یونیفیل به طور قاطع به انجام تحقیقات خود در مورد تونل ها با تیم های فنی و همکاری هر دو طرف ادامه می دهد تا اطمینان حاصل شود که هر تونلی که نقض قطعنامه 1701 (2006) باشد قطعا استفاده نشدنی و امن شود.
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی در این زمینه را جدی دانست و افزود: سازمان ملل متحد از مقامات لبنان درخواست کرده است تا پیگیری های فوری خود را مطابق با مسئولیت های دولت لبنان مطابق قطعنامه 1701 (2006) انجام دهند. یونیفیل از مقامات لبنانی درخواست کرده است تا با ماموریت برای شناسایی و غیرفعال کردن هر تونلی که از طرف لبنان از خطوط آبی عبور می کند و نقض قطعنامه 1701 (2006) باشد را همکاری کنند.
لکوا از نیروهای نظامی دو طرف خواست با به تعهد خود برای ادامه توافقنامه های هماهنگی و همکاری با یونیفیل برای حفظ آرامش حاکم بر خط آبی ادامه دهند، از آنها قدردانی کرد و گفت: با این حال، ظرفیت محاسبات اشتباه، نمی توانند تخمین زده شوند. همچنین به دو طرف یادآوری شده است که فعالیت های تحریک آمیز و افزایش درگیری های کلامی می تواند به افزایش خطر در خط آبی منجر شود.
وی خاطر نشان کرد: یونیفیل نیروهای اضافی و تیم های فنی را به مکان های حساس در خط آبی اعزام کرده است و برای کمک به طرفین در حفظ آرامش و اجرای تعهدات خود در قطعنامه 1701 ادامه خواهد داد.
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر نقش ژنرال دال کول در رهبری یونیفیل، از شورای امنیت به دلیل حمایت مداوم از ماموریت یونیفیل در لبنان تشکر و اظهار کرد: آخرین یافته های خود را در این زمینه به اطلاع اعضای شورا خواهد رساند.
اروپام*1429


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تظاهرات اهالی جولان علیه اظهارات ترامپ
7 نامزد انتخابات آمریکا در کنفرانس آیپک شرکت نمی کنند
پرسه های بی حاصل پمپئو در پس کوچه های خاورمیانه
الحریری:لبنان وارد مناقشه های سیاست خارجی آمریکا نمی شود
هیل: کوشنر با تحقیقات کمیته قضایی درمورد ترامپ همکاری می کند
ادعای پمپئو: شاید خدا ترامپ را برای نجات یهودیان برگزیده است
آمریکا تعدادی از بانک های دولتی ونزوئلا را تحریم کرد
نشست سه جانبه آمریکا، روسیه و چین درباره افغانستان برگزار شد
در سر ترامپ چه می گذرد؟
موضع ترامپ درباره جولان مصرف داخلی دارد