رانندگان تاکسی سهم تاثیرگذاری در توسعه گردشگری دارند

21:31 ۸۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 161 0
رانندگان تاکسی سهم تاثیرگذاری در توسعه گردشگری دارند

سنندج - ایرنا - رانندگان تاکسی سهم تاثیرگذاری در توسعه گردشگری دارند بنابراین در راستای توانمندسازی و ارتقای مهارت های ارتباطی این قشر لازم است برای رانندگان حوزه حمل و نقل درون و برون شهری دوره های ویژه آموزشی برگزار شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، سی و هشتمین نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج شامگاه چهارشنبه با دستور کار بحث و بررسی پیرامون ساماندهی و توانمندسازی رانندگان تاکسی های بین شهری و شهری در راستای ارتقای مهارت های ارتباطی این قشر با گردشگران داخلی و خارجی و نقش موسسات آموزشی در ارائه خدمات کیفی در حوزه گردشگری برگزار شد.
همچنین در این نشست گزارشی از مجمع شهرداران آسیایی که در ترکیه برگزار شد و موضوع آن توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی بود توسط مجید شاه ویسی رئیس کمیسیون عمران و خدمات شهری و نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج ارائه شد.
تعداد تاکسی های درون شهری، آژانس ها، مینی بوس ها و ون ها طبق آمار سازمان تاکسیرانی شهرهای مختلف استان، هفت هزار و 978 دستگاه اعلام شد.
همچنین تعداد خودروهای حوزه حمل و نقل عمومی بین شهری در استان کردستان هم یک هزار و 942 دستگاه شامل 885 سواری، 899 مینی بوس و 158 دستگاه اتوبوس اعلام شد.
مسئول اداره مسافربری راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان در این نشست صحت این آمارها را تایید نکرد و گفت: این اطلاعات به روز رسانی نشده و مربوط به وضعیت حال حاضر نیست.
رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج هم در ارتباط با آمار اعلام شده در این نشست گفت: تمام اطلاعات از سازمان تاکسیرانی شهرهای مختلف استان و اداره کل راهداری گرفته شده است.
نجیب آداک با اشاره به اینکه جایگاه تشکل های مردمی در جامعه ما نیازمند تقویت است، اظهار داشت: رانندگان خودروهای حوزه حمل و نقل برون و درون شهری نقش تاثیرگذاری در زمینه ارتقای مهارت ارتباطی با گردشگران دارند.
وی اضافه کرد: برگزاری دوره گردشگرپذیری ویژه رانندگان از نیازهای اساسی در راستای تقویت گردشگری در استان کردستان است.
رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج افزود: رانندگان می توانند سهمی بسزایی در توسعه گردشگری استان داشته باشند ولی بهبود و تقویت این نقش مستلزم گذراندن دوره های آموزشی است.
آداک یادآور شد: متاسفانه کم نیستند رانندگان حمل و نقل عمومی که از روی عشق و علاقه وارد این حرفه نشده اند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم در این نشست گفت: تا زمانی که وجود مشکل مورد پذیرش قرار نگیرد نمی توان اقدامی در راستای حل آن انجام داد.
حمید اسکندری با اشاره به اینکه در سیستم حمل و نقل عمومی در ترمینال های سطح استان ضعف هایی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از ضعف های موجود تاخیر در ساعت حرکت اتوبوس ها است که باید اصلاح شود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته 2 دوره آموزشی برای رانندگان بین شهری به همت اداره کل میراث فرهنگی کردستان برگزار شد، اظهار داشت: همه ما نیازمند کسب مهارت ارتباطی هستیم و با توجه به اینکه رانندگان بیشترین ارتباط را با گردشگران و مسافران دارند با داشتن این مهارت می توانند در جذب و ماندگاری گردشگران تاثیرگذار باشند.

** وجود 69 شرکت مسافربری در استان
مسئول اداره مسافربری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان در ادامه این نشست اظهار داشت: 69 شرکت مسافربری در استان فعال است که از این تعداد 23 شرکت در سنندج، 8 شرکت در مریوان، 13 شرکت در سقز فعالیت می کنند.
جمشید پیرا میانگین سنی ناوگان اتوبوسرانی برون شهری استان که 283 دستگاه است را کمتر از پنج سال اعلام کرد و افزود: از این لحاظ رتبه سوم کشوری را داریم.
وی اضافه کرد: میانگین طول عمر ناوگان مینی بوس های حوزه حمل و نقل عمومی در استان 23 سال است که این میزان در میانگین کشوری بالای 25 سال است.
پیرا میانگین طول عمر خودروهای سواری را 10 سال دانست و یادآور شد: کارت هوشمند برای ناوگان اتوبوسرانی استان کردستان صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه تمام مشخصات فرد راننده و خودروی او در کارت هوشمند ثبت می شود، افزود: وقتی اتوبوس و راننده ای دارای کارت هوشمند باشند در هر کجایی از کشور که تردد کند قابل رصد است.
پیرا اظهار داشت: کارت هوشمند زمانی برای راننده صادر می شود که تمام دوره های آموزشی را با موفقیت گذرانده باشد.
مدیرعامل شرکت گردشگری گشتیار مریوان در این نشست با اشاره به فعالیت 12 ساله این شرکت، گفت: بارها خواستار برگزاری کارگاه آموزشی برای رانندگان حمل و نقل شهری شدیم.
عباس برقی افزود: در جلسات و نشست های مختلفی شرکت می کنیم که مباحث و مطالب بسیار خوب و ارزشمندی عنوان می شود ولی متاسفانه همه این سخنان تنها محدود به جلسه است و بعد از اتمام آن دیگر کسی به آن نمی پردازد.
وی با اشاره به اینکه آموزش یکی از اصلی ترین فاکتورهای توسعه هر کشوری است، تاکید کرد: سال گذشته 22 کارگاه آموزشی را بطور رایگان در حوزه گردشگری برگزار کردیم.
مدیرعامل شرکت گردشگری گشتیار مریوان اظهار داشت: تاکنون به دلایل متعددی نتوانستیم در حوزه حمل و نقل شهری کارگاه آموزشی برگزار کنیم و در این راستا نیازمند حمایت دستگاه های ذیربط هستیم.
برقی اضافه کرد: بیش از 140 مسافربر شخصی بدون مجوز در شهر مریوان مشغول به فعالیت هستند و باید در راستای ساماندهی و برگزاری دوره های آموزشی برای آنها اقدام شود.

** تمام مطالعات طرح های فرادستی در سنندج باید با نگرش TOD تهیه و اجرا شود
نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج هم در این نشست به بخش هایی از سخنرانی خود در پنجمین مجمع شهرداران آسیایی در شهر غازی آنپتک کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: یکی از جدیدترین دیدگاه های توسعه شهری توسعه بر مبنای TOD یعنی توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی است.
مجید شاه ویسی با بیان اینکه صاحبنظران معتقدند حمل و نقل همگانی برای تغییر الگوی توسعه کافی نیست، افزود: این توسعه الگویی از توسعه شهری متکی بر حمل و نقل عمومی است که دارای هشت اصل از جمله پیاده محوری، دوچرخه سواری، حمل و نقل همگانی انبوه، افزایش تراکم و توسعه شهری فشرده است.
وی اضافه کرد: در این الگو هدف کاهش وابستگی به خودروی شخصی و افزایش سهم حمل و نقل همگانی و پایدار در سفرهای عمومی و بین شهری است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج با بیان اینکه در TOD تکیه بر ایجاد محیط پیاده محور و تقویت استفاده از حمل و نقل همگانی است، یادآور شد: در سطح شهر سنندج که ترافیک آزاردهنده ای دارد باید تمام مطالعات طرح های فرادستی همچون طرح تفصیلی، مطالعات حمل و نقل و طرح های بازآفرینی شهری با نگرش توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی تهیه و اجرا شود.
9936/9102


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی
خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاکمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاکمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.
ترافیک سنگین نوروزی در جاده های کندوان و هراز
نوشهر - ایرنا - ترافیک جاده های منتهی به استان مازندران در آستانه تعطیلات نوروزی در دو محور کندوان و هراز سنگین و نیمه سنگین است.
مراتع جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
امداد رسانی نیروهای نظامی در محور خوش ییلاق
گنبدکاووس - ایرنا - شرایط بد جوی اوضاع محور خوش ییلاق را از حالت عادی خارج کرده و نیروهایی از ارتش و سپاه برای امداد رسانی به منطقه اعزام شده اند.
ریزش کوه در جاده سوادکوه یک کشته برجا گذاشت
ساری-ایرنا- مرکز مدیریت راههای مازندران گفت: ریزش کوه در محور سوادکوه بر روی یک خودروی عبوری، راننده این خودرو را به کام مرگ کشاند.
رکود سی ساله بارش های زمستانی در مازندران شکست
ساری-ایرنا- مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: باران سیل آسا چند روز اخیر در مازندران رکود سی ساله بارش های زمستانی را به خصوص درمناطق مرکزی و شرقی استان شکست.
خلیل آباد شهر جاذبه های به یادماندنی
مشهد- ایرنا- خلیل آباد از شهرستانهای کوچک اما ارزشمند از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در جنوب غربی خراسان رضوی و میزبان شایسته برای مسافران و زائرانی است که خواهان سفر به سرزمین های آرام و کوچکند.
مردم استان بوشهر پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر با صدور پیامی با قدردانی از حضور مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری گفت:مردم این استان با حضور پرشور خود درآئین استقبال از رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند.
طغیان قره سو بخشی از بوستان الغدیر گنبد را زیر آب برد
گنبدکاووس - ایرنا - به دنبال بارش شدید باران 24 ساعت گذشته، رودخانه قره سو در ورودی شهر گنبدکاووس و از سمت آزادشهر طغیان کرد و بخشی از بوستان الغدیر این شهر را زیر آب برد.
بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر
اصفهان - ایرنا - کهن دیار اصفهان با دارا بودن زیبایی های خیره کننده از شب های شگفت انگیز کویر تا صلابت کوهستان های سپید، به جهانی کوچک از اقلیم و آثار تاریخی و باستانی و طبیعی می ماند که در همه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
بویراحمد عصاره زیبایی های زاگرس
روزانه 1500 نیروی امداد نوروزی در آذربایجان غربی خدمت رسانی می کند
آذر شادمانی در چهارشنبه آخر سال
3 فیلم مستند گردشکری تکاب از شبکه استانی پخش می شود
سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی
8 تپه باستانی چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
تورهای گردشگری شهرداری قزوین در نوروز 98 اجرا می شود
سفر ایرانیان به کردستان عراق 30 درصد افزایش یافت
ضرورت ارائه خدمات شایسته به مسافران نوروزی فومن
اسکان مسافران نوروزی در واحدهای آموزشی بروجرد آغاز شد