رانندگان تاکسی سهم تاثیرگذاری در توسعه گردشگری دارند

21:31 ۳۰ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 67 0
رانندگان تاکسی سهم تاثیرگذاری در توسعه گردشگری دارند

سنندج - ایرنا - رانندگان تاکسی سهم تاثیرگذاری در توسعه گردشگری دارند بنابراین در راستای توانمندسازی و ارتقای مهارت های ارتباطی این قشر لازم است برای رانندگان حوزه حمل و نقل درون و برون شهری دوره های ویژه آموزشی برگزار شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، سی و هشتمین نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج شامگاه چهارشنبه با دستور کار بحث و بررسی پیرامون ساماندهی و توانمندسازی رانندگان تاکسی های بین شهری و شهری در راستای ارتقای مهارت های ارتباطی این قشر با گردشگران داخلی و خارجی و نقش موسسات آموزشی در ارائه خدمات کیفی در حوزه گردشگری برگزار شد.
همچنین در این نشست گزارشی از مجمع شهرداران آسیایی که در ترکیه برگزار شد و موضوع آن توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی بود توسط مجید شاه ویسی رئیس کمیسیون عمران و خدمات شهری و نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج ارائه شد.
تعداد تاکسی های درون شهری، آژانس ها، مینی بوس ها و ون ها طبق آمار سازمان تاکسیرانی شهرهای مختلف استان، هفت هزار و 978 دستگاه اعلام شد.
همچنین تعداد خودروهای حوزه حمل و نقل عمومی بین شهری در استان کردستان هم یک هزار و 942 دستگاه شامل 885 سواری، 899 مینی بوس و 158 دستگاه اتوبوس اعلام شد.
مسئول اداره مسافربری راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان در این نشست صحت این آمارها را تایید نکرد و گفت: این اطلاعات به روز رسانی نشده و مربوط به وضعیت حال حاضر نیست.
رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج هم در ارتباط با آمار اعلام شده در این نشست گفت: تمام اطلاعات از سازمان تاکسیرانی شهرهای مختلف استان و اداره کل راهداری گرفته شده است.
نجیب آداک با اشاره به اینکه جایگاه تشکل های مردمی در جامعه ما نیازمند تقویت است، اظهار داشت: رانندگان خودروهای حوزه حمل و نقل برون و درون شهری نقش تاثیرگذاری در زمینه ارتقای مهارت ارتباطی با گردشگران دارند.
وی اضافه کرد: برگزاری دوره گردشگرپذیری ویژه رانندگان از نیازهای اساسی در راستای تقویت گردشگری در استان کردستان است.
رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج افزود: رانندگان می توانند سهمی بسزایی در توسعه گردشگری استان داشته باشند ولی بهبود و تقویت این نقش مستلزم گذراندن دوره های آموزشی است.
آداک یادآور شد: متاسفانه کم نیستند رانندگان حمل و نقل عمومی که از روی عشق و علاقه وارد این حرفه نشده اند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم در این نشست گفت: تا زمانی که وجود مشکل مورد پذیرش قرار نگیرد نمی توان اقدامی در راستای حل آن انجام داد.
حمید اسکندری با اشاره به اینکه در سیستم حمل و نقل عمومی در ترمینال های سطح استان ضعف هایی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از ضعف های موجود تاخیر در ساعت حرکت اتوبوس ها است که باید اصلاح شود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته 2 دوره آموزشی برای رانندگان بین شهری به همت اداره کل میراث فرهنگی کردستان برگزار شد، اظهار داشت: همه ما نیازمند کسب مهارت ارتباطی هستیم و با توجه به اینکه رانندگان بیشترین ارتباط را با گردشگران و مسافران دارند با داشتن این مهارت می توانند در جذب و ماندگاری گردشگران تاثیرگذار باشند.

** وجود 69 شرکت مسافربری در استان
مسئول اداره مسافربری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان در ادامه این نشست اظهار داشت: 69 شرکت مسافربری در استان فعال است که از این تعداد 23 شرکت در سنندج، 8 شرکت در مریوان، 13 شرکت در سقز فعالیت می کنند.
جمشید پیرا میانگین سنی ناوگان اتوبوسرانی برون شهری استان که 283 دستگاه است را کمتر از پنج سال اعلام کرد و افزود: از این لحاظ رتبه سوم کشوری را داریم.
وی اضافه کرد: میانگین طول عمر ناوگان مینی بوس های حوزه حمل و نقل عمومی در استان 23 سال است که این میزان در میانگین کشوری بالای 25 سال است.
پیرا میانگین طول عمر خودروهای سواری را 10 سال دانست و یادآور شد: کارت هوشمند برای ناوگان اتوبوسرانی استان کردستان صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه تمام مشخصات فرد راننده و خودروی او در کارت هوشمند ثبت می شود، افزود: وقتی اتوبوس و راننده ای دارای کارت هوشمند باشند در هر کجایی از کشور که تردد کند قابل رصد است.
پیرا اظهار داشت: کارت هوشمند زمانی برای راننده صادر می شود که تمام دوره های آموزشی را با موفقیت گذرانده باشد.
مدیرعامل شرکت گردشگری گشتیار مریوان در این نشست با اشاره به فعالیت 12 ساله این شرکت، گفت: بارها خواستار برگزاری کارگاه آموزشی برای رانندگان حمل و نقل شهری شدیم.
عباس برقی افزود: در جلسات و نشست های مختلفی شرکت می کنیم که مباحث و مطالب بسیار خوب و ارزشمندی عنوان می شود ولی متاسفانه همه این سخنان تنها محدود به جلسه است و بعد از اتمام آن دیگر کسی به آن نمی پردازد.
وی با اشاره به اینکه آموزش یکی از اصلی ترین فاکتورهای توسعه هر کشوری است، تاکید کرد: سال گذشته 22 کارگاه آموزشی را بطور رایگان در حوزه گردشگری برگزار کردیم.
مدیرعامل شرکت گردشگری گشتیار مریوان اظهار داشت: تاکنون به دلایل متعددی نتوانستیم در حوزه حمل و نقل شهری کارگاه آموزشی برگزار کنیم و در این راستا نیازمند حمایت دستگاه های ذیربط هستیم.
برقی اضافه کرد: بیش از 140 مسافربر شخصی بدون مجوز در شهر مریوان مشغول به فعالیت هستند و باید در راستای ساماندهی و برگزاری دوره های آموزشی برای آنها اقدام شود.

** تمام مطالعات طرح های فرادستی در سنندج باید با نگرش TOD تهیه و اجرا شود
نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج هم در این نشست به بخش هایی از سخنرانی خود در پنجمین مجمع شهرداران آسیایی در شهر غازی آنپتک کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: یکی از جدیدترین دیدگاه های توسعه شهری توسعه بر مبنای TOD یعنی توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی است.
مجید شاه ویسی با بیان اینکه صاحبنظران معتقدند حمل و نقل همگانی برای تغییر الگوی توسعه کافی نیست، افزود: این توسعه الگویی از توسعه شهری متکی بر حمل و نقل عمومی است که دارای هشت اصل از جمله پیاده محوری، دوچرخه سواری، حمل و نقل همگانی انبوه، افزایش تراکم و توسعه شهری فشرده است.
وی اضافه کرد: در این الگو هدف کاهش وابستگی به خودروی شخصی و افزایش سهم حمل و نقل همگانی و پایدار در سفرهای عمومی و بین شهری است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج با بیان اینکه در TOD تکیه بر ایجاد محیط پیاده محور و تقویت استفاده از حمل و نقل همگانی است، یادآور شد: در سطح شهر سنندج که ترافیک آزاردهنده ای دارد باید تمام مطالعات طرح های فرادستی همچون طرح تفصیلی، مطالعات حمل و نقل و طرح های بازآفرینی شهری با نگرش توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی تهیه و اجرا شود.
9936/9102


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
اگر ۲۰۱۷ سالی بود که اخبار سینما حول رسوایی‌های جنسی و اخلاقی می‌چرخید، ۲۰۱۸ سالی بود که دامنه این اخبار به دنیای ادبیات کشیده شد و معتبرترین جایزه ادبی جهان را قربانی کرد.
سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی چیست؟
سیستیت بینابینی که به عنوان سندرم مثانه دردناک هم شناخته می‌شود یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود. این درد از ناراحتی ملایم تا شدید است.
کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.
ستاره‌هایی که از بیماری‌های کشنده نجات یافتند
شاید ما با خودمان فکر کنیم که ستاره های هالیوود همیشه زندگی سالم، شاد و مرفهی دارند، اما اشتباه کرده ایم، بیماری به سراغ آنها هم می رود. برخی از ستاره ها ترجیح می دهند که در مورد بیماری شان با مردم صحبت نکنند، در حالی که برخی دیگر از فاش کردن این راز ابایی ندارند.
تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی کلی، به مناسبت زادروزش
امروز سالروز تولد ۷۷ سالگی یکی از تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین قهرمان های ورزشی تاریخ، یعنی محمد علی کلی است که در ۱۴ خرداد ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.
در آرایشگاه‌های مردانه بالاشهر چه خبر است؟
کارشان آرایشگری مردان است، اما دستشان فقط به شانه و قیچی نمی‌رود و از مواد آرایشی و رنگ مو گرفته تا دستگاه‌هایی مثل بخور و سولاریم را می‌توان در بساطشان پیدا کرد. بعضی‌هایشان که خاص‌تر هستند خدماتی مثل مانیکور و پدیکور هم برای ناخن‌های دست و پا ارائه می‌کنند.
زوج‌های مشهوری که ست می‌پوشند
زوج‌ها معمولا پس از مدتی در کنار هم بودن، جدا از شخصیت، سبک لباس پوشیدن شان نیز شبیه بهم می‌شود. البته در این میان برخی از زوج‌ها هستند که سعی دارند لباس هایشان را با هم ست کنند تا در جمع بیشتر بدرخشند. این سبک لباس پوشیدن در میان زوج‌های مشهوز جهان نیز رواج دارد به طوری که برخی از آن‌ها در خیابان یا حتی روی فرش قرمز لباس‌هایی شبیه بهم به تن می‌کنند.
کی‌روش تمام شدنی است، تیم‌ملی نه
تیم‌ملی ایران وضعیت نسبتا خوبی در جام ملت‌های هفدهم دارد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
خرم آباد - ایرنا - بیش از 14 هزارو 638 خانوار با جمعیتی معادل 83 هزار و690 نفر از جمعیت استان لرستان را جامعه عشایری تشکیل می دهند که در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان یافته اند.
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
بجنورد- ایرنا - رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مادر باردار گرفتار در برف و کولاک گردنه امین الله بجنورد با امدادرسانی به موقع نیروهای پلیس به بیمارستان بنت الهدی منتقل و زایمان وی باموفقیت انجام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
تن بزرگان آرمیده یزد در گور می لرزند!
سفر چطور ارزان می‌شود؟
چرا گرجستان برای مهاجرت مناسب نیست؟
طوفان اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند
برف 50 هزار گردشگر زمستانی را به کوهرنگ کشاند
آیین اختتامیه جشنواره اقوام ایرانی در خرم آباد برگزار شد
ایجاد فضای شاد برای مردم ضروری است
زمان نام‌نویسی سفر عراق برای اسفند و نوروز اعلام شد
تنور گردشگری زمستانی با سرمای چهارمحال و بختیاری گرم شد
تگرگ هم ˮچشمه علیˮ را پُر آب نکرد!