سیر نزولی صادرات، مرز رسمی باشماق را تهدید می کند

21:09 ۸۹ روز پیش ایرنا 151 0
سیر نزولی صادرات، مرز رسمی باشماق را تهدید می کند

سنندج - ایرنا - نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: اگر مشکلات مرزی برطرف نشود، شاهد سیر نزولی صادرات در مرز رسمی باشماق مریوان خواهیم بود و تبعات اقتصادی این موضوع علاوه بر کردستان همه کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج، محمد هلاکو در نشست کمیته پایش تجارت خارجی اظهار داشت: صادرات اغلب کالاها در مرز باشماق بویژه کالاهای فساد پذیر سیر نزولی دارد و صادرات از طریق مرزهای دیگر صورت می‌گیرد که دلیل آن کم هزینه بودن، آسان کاری و کم بودن زمان ترخیص کالا در دیگر مرزها است.
وی اضافه کرد: در خصوص حل مشکلات زیرساختی مرز باشماق مریوان بارها در جلسات متعدد مطرح شده اما متاسفانه هیچ انگیزه و اراده ای برای حل این مشکلات وجود ندارد، بنابراین باید منتظر کاهش صادرات در این مرز بود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج به ارائه پیشنهادهایی در سفر استاندار کردستان به سلیمانیه عراق اشاره کرد و افزود: یکی از این پیشنهادات این بود که در مبادی ورودی مرزی از کارت شناسایی اتاق‌های بازرگانی دو طرف برای عبور و مرور فعالان اقتصادی به عنوان VIP در محوطه مرز باشماق و طرف استفاده شود.
هلاکو در رابطه با برگشت برخی از کالاهای صادراتی از سوی طرف عراقی که گاها سلیقه ‌ای بوده (بویژه مواد خوراکی)، خواستار همکاری و تسهیل ادارات گمرک استاندارد و معاونت غذا و دارو شد.
وی پیشنهاد داد نسبت به ساخت قرنطینه استاندارد، بهداشت در نقطه صفر مرزی از سوی دو طرف اقدام شود تا بطور مشترک کالا مورد بازرسی قرار گرفته و از برگشت آن جلوگیری شود.
هلاکو با اشاره به اینکه به زودی مدیرکل گمرک جمهوری اسلامی ایران به دعوت اتاق بازرگانی سنندج برای بازدید از مرز باشماق مریوان به کردستان سفر می کند، یادآور شد: مدیرکل گمرک در نشستی با بازرگانان و فعالان اقتصادی استان در جریان مشکلات آنان قرار خواهد گرفت.
کردستان دارای سه گمرک باشماق مریوان، سیرانبند بانه و سنندج است که گمرک مرزی باشماق در میان 108 گمرک فعال صادراتی کشور طی هشت ماه منتهی به آبان سال 97 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 16 و از نظر وزنی رتبه 20را کسب کرده است.
7355/9102


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.