پایان نوزدهمین نمایشگاه دانش بنیان مازندران ومشکلات بی پایان

19:59 ۹۱ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 237 0
پایان نوزدهمین نمایشگاه دانش بنیان مازندران ومشکلات بی پایان

ساری – ایرنا – نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری همراه با چهارمین فن بازار استان مازندران در حالی امروز به پایان رسید که به گفته حاضران در این فن بازار مسکلات در حوزه پژوهش و تولیدات دانش بنیان بی پایان است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و چهارمین فن بازار استان مازندران که این هفته از دوشنبه 26 آذرماه در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر اغاز شد امروز به پایان رسید،
این نمایشگاه و فن بازار در فضایی به مساحت یکهزار متر مربع و در 40 غرفه و با ارائه بیش از 250 محصول نوآورانه و فناورانه برگزار شد و از پنج محصول دانش بنیان در حوزه های مختلف نیز رونمایی گردید.
همچنین به گفته مسئولان این نمایشگاه تاکنون بیش از 2 هزار نفر از دانشجویان، دانش آموزان و مردم عادی از این نمایشگاه بازدید کردند و در طی برپایی نمایشگاه 16 کارگاه و رویداد پژوهشی برگزار شد.
به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه و فن بازار، هدف از برپایی نمایشگاه فرهنگ سازی و جهت دهی به سیستم آموزشی و پژوهشی است تا به سمت تولیدات و ابداعات دانش بنیان حرکت کرده و ذهن های خلاق را به سوی آموزش پژوهش محور و ابداعی و کاربردی سوق دهد.
** پژوهش های بی هدف وکمبودهای صنعت
زمانی، نماینده شرکت دیزل سنگین ایران به ایرنا گفت: متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکل کشور در حوزه صنایع کمبود پژوهش هایی است که هدفمند و برای برطرف کردن نیاز و مشکلات صنعت باشد.
وی افزود: اغلب پژوهش ها و تحقیقات بر اساس سلیقه شخصی افراد و دانشجویان انجام می شود و عملا کاربردی ندارد و کمکی به صنعت و دیگر بخش ها نمی کند.
این پژوهشگر گفت: علاوه بر این دانشجویان و محققان به دلیل سلطه اساتید بر موضوع وفرآیند پژوهش نمیتوانند آزادانه کارکنند و عملا خواهیم دیدکه بسیاری از پایان نامه ها و تحقیقات آکادمیک بلا استفاده هستند و یا در نهایت به قفسه کتابخانه ها منتقل می شوند.
نماینده شرکت دیزل سنگین ایران همچنین تاکید کرد که اغلب بیکاری دانشجویان و محققان ما نیز به این خاطر است که فقط به مدرک تحصیلی خود تکیه می کنند در حالی که نیاز صنعت ودیگر حوزه ها از جمله کشاورزی ، دستاوردهای علمی برای برون رفت از معضلات و مشکلات است.
وی گفت: تاکنون دهها درخواست به دانشگاه و مراکز علمی دادیم تادر مورد کمبودها و بومی سازی قطعات پژوهش کرده و به کمک ما آیند و در این زمینه نه تنها حمایت های مالی و معنوی را نیز تعهد کردیم بلکه حتی جذب نیروهایی که با توجه به نیاز های ما تحقیق و پژوهش می کنند را نیز تعهد کردیم.
به گفته زمانی اما متاسفانه بیش از 99 درصد خروجی پژوهشی دانشگاهها در هیچ حوزه ای کمکی به نیازهای صنایع و باقی حوزه هانمی کند.
** بیگانگی دانشگاه و فقدان سرمایه گذاری و بی حاصلی پژوهش دانش بنیان
محسن براتی یکی دیگر از پژوهشگران حاضر در نمایشگاه گفت: یکی از موانع کار در حوزه دانش بنیان هزینه های سنگین پژوهش و ابزار تحقیقاتی و نبود سرمایه گذار است.
او ادامه داد: بسیاری از محققان چه در حوزه دانش بنیان و چه در بخش های آزاد و اختراعات،به دلیل نبود سرمایه گذاری طرح های خود را نیمه کاره رها می کنند.
براتی اظهار کرد که متاسفانه تحقیقات نیز هدف مند نبوده که بزرگ ترین عامل آن نیز بیگانه بودن دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های مازندران به حوزه صنعت ، کشاورزی، محیط زیست و حتی حوزه های اجتماعی است.
وی با موثر توصیف کردن پارک علم و فناوری برای گردآوری محققان ، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار افزود: اما پارک ظرفیت محدودی دارد و در ضمن مشکلات آنقدر گسترده و فاصله دانشگاه با دارندگان کسب کار آنقدر عمیق است که به راحتی برطرف نمی شود.
**حمایت همه جانبه پارک از ایده های گره گشا
رئیس پارک علم و فناوری مازندران در حاشیه نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: پارک از تمامی ایده هایی که در حوزه های مختلف گره گشا از مشکلات باشد حمایت همه جانبه می کند.
معتمدزادگان افزود: اهداف پارک علم و فناوری هدف مند سازی تحقیقات، آموزش ایجاد کسب و کار فناورانه، تجاری سازی محصولات و معرفی آن در بازار و اتصال ایده ها و اختراعات به منابع سرمایه ای است.
او تاکید کرد: افزایش کیفیت ، رقابت پذیری بالا و همچنین کاربردی بودن ابداعات و تولید های دانش بنیان در جذب سرمایه گذاری شرط نخست و مهم است و پژوهش های دانش بنیان باید این عامل را سرلوحه کار خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 100 شرکت استارتاپ در پارک علم و فناوری مازندران وجود دارد ، افزود: مسائلی همچون مجوزهای مختلف ، حضور در نمایشگاه تخصصی ، کمک کارشناسی در زمینه تولید واختراع و همچنین بازاریابی و به علاوه حمایت های کارگاهی و آزمایشگاهی ازخدمات پارک است.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران هدف از برگزاری فن بازار و نمایشگاه دانش بنیان را جهت دهی ذهن دانش آموزان و دانشجویان به اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و افزود: ظرفیت هایی در حوزه دانش بنیان وجود دارد که در آینده و حتی امروزه سهم خوبی از بازار تکنولوژی دارند.
وی همچنین افزود که بر اساس آخرین آمار، پارک علم و فناوری مازندران بیشترین میزان فروش محصولات دانش بنیان در کشور دارد که جایگاه خوب اما ناکافی است و می توان ان را تقویت کرد.
7335/1899


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

امور زیر بنایی
امور زیر بنایی

آخرین اخبار

نوروز؛ شادمانی با رنگین کمانی از اقوام ایرانی
"نوروز در کشوری مثل ایران که داری تنوع فرهنگی اقوام گوناگون است، مهمترین و با اهمیت‌ترین ویژگی این رسم و آئین کهن است".
مصدق و نهضت ملی ایران
برخلاف پندار رایج و البته نادرست موجود در میان بسیاری از محققان، نهضتی که مصدق آن را رهبری می‌کرد، محدود به ملی شدن نفت ایران نبود؛ نهضت ملی شدن نفت در ایران، بخشی از یک نهضت بزرگ‌تر و با ابعاد گسترده به‌نام نهضت ملی ایران بود.
استاندار مازندران خواهان حساسیت ملی به خسارت سیل شد
ساری-ایرنا- استاندارمازندران خواهان حساسیت ملی نسبت به وقوع حادثه سیل اخیر این استان و کمک مالی و اعتباری برای جبران این خسارت ها شد.
50 کردستانی بر اثر استفاده از مواد آتش زا راهی بیمارستان شدند
سنندج - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اثر انفجار مواد محترقه در حوادث شب نوروز تا ساعت 21 چهارشنبه، 50 نفر به بیمارستان های کردستان اعزام شدند.
ترافیک محور تهران- مشهد در محدوده سمنان پرحجم و سنگین است
سمنان- ایرنا- رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: تردد خودروها در محور تهران- مشهد در محدوده استان سمنان پرحجم و سنگین است.
سطح آب گرگانرود در محدوده شهر گنبد کاهش یافت
گنبدکاووس - ایرنا - جریان آب رودخانه گرگانرود در محدوده گنبدکاووس از بعداز ظهر چهارشنبه روند کاهشی به خود گرفت و مشاهدات عینی خبرنگار ایرنا در چهارشنبه شب، حاکی از کاهش حدود یک متری سطح آب این رودخانه در محدوده پل گدم آباد گنبد است.
فرماندار مهدیشهر: محور شهمیرزاد به ساری بازگشایی شد
سمنان- ایرنا- فرماندار مهدیشهر گفت: محور شهمیرزاد- کیاسر، یکی از راه های ارتباطی استان های سمنان و مازندران که از ظهر امروز به خاطر ریزش بهمن مسدود بود بازگشایی شد.
مستخدم بانک قبل از فرار با پول ها دستگیر شد
تهران- ایرنا- رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: نیروی خدماتی یک بانک که با همدستی یکی از دوستانش اقدام به سرقت از صندوق امانات بانک کرده بود، قبل از فرار دستگیر شد.
فرودگاه گرگان رکورد بارندگی در آسیا را شکست
گرگان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان گلستان با یادآوری استمرار بارندگی در این خطه شمالی گفت که ثبت 156.1 میلی متر باران در ایستگاه فرودگاه گرگان بالاترین میزان بارش در فرودگاه های قاره آسیا طی دو روز گذشته محسوب می شود.
سیلاب گنبد، برنامه های نوروزی را تحت تاثیر قرار داد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس با بیان اینکه سیلاب و آبگرفتگی شهر گنبدکاووس، برنامه های نوروزی این اداره را تحت تاثیر قرار داده است، بر اجرای این برنامه های با چند روز تاخیر تصریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
82 واحد صنفی متخلف در مریوان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند
پیشرفت واحد تولیدی سرمایه گذاری 'دهلر' به 30 درصد رسید
نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی در یاسوج افتتاح شد
بیش از 100 تن برنج و شکر در پردیس توزیع شده است
تولید آزمایشی معدن مس طارم آغاز شده است
سایپا 18 هزار خودرو در آخرین ماه سال تحویل داد
باید همه برای گذر از شرایط تحریم تلاش کنند
سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی اولویت نخست استان است
دولت با واگذاری کارخانه سیمان ری به شهرداری موافقت کرد
قیمت میوه دولتی در بازارهای البرز تعیین شد