پایان نوزدهمین نمایشگاه دانش بنیان مازندران ومشکلات بی پایان

19:59 ۳۰ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 67 0
پایان نوزدهمین نمایشگاه دانش بنیان مازندران ومشکلات بی پایان

ساری – ایرنا – نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری همراه با چهارمین فن بازار استان مازندران در حالی امروز به پایان رسید که به گفته حاضران در این فن بازار مسکلات در حوزه پژوهش و تولیدات دانش بنیان بی پایان است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و چهارمین فن بازار استان مازندران که این هفته از دوشنبه 26 آذرماه در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر اغاز شد امروز به پایان رسید،
این نمایشگاه و فن بازار در فضایی به مساحت یکهزار متر مربع و در 40 غرفه و با ارائه بیش از 250 محصول نوآورانه و فناورانه برگزار شد و از پنج محصول دانش بنیان در حوزه های مختلف نیز رونمایی گردید.
همچنین به گفته مسئولان این نمایشگاه تاکنون بیش از 2 هزار نفر از دانشجویان، دانش آموزان و مردم عادی از این نمایشگاه بازدید کردند و در طی برپایی نمایشگاه 16 کارگاه و رویداد پژوهشی برگزار شد.
به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه و فن بازار، هدف از برپایی نمایشگاه فرهنگ سازی و جهت دهی به سیستم آموزشی و پژوهشی است تا به سمت تولیدات و ابداعات دانش بنیان حرکت کرده و ذهن های خلاق را به سوی آموزش پژوهش محور و ابداعی و کاربردی سوق دهد.
** پژوهش های بی هدف وکمبودهای صنعت
زمانی، نماینده شرکت دیزل سنگین ایران به ایرنا گفت: متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکل کشور در حوزه صنایع کمبود پژوهش هایی است که هدفمند و برای برطرف کردن نیاز و مشکلات صنعت باشد.
وی افزود: اغلب پژوهش ها و تحقیقات بر اساس سلیقه شخصی افراد و دانشجویان انجام می شود و عملا کاربردی ندارد و کمکی به صنعت و دیگر بخش ها نمی کند.
این پژوهشگر گفت: علاوه بر این دانشجویان و محققان به دلیل سلطه اساتید بر موضوع وفرآیند پژوهش نمیتوانند آزادانه کارکنند و عملا خواهیم دیدکه بسیاری از پایان نامه ها و تحقیقات آکادمیک بلا استفاده هستند و یا در نهایت به قفسه کتابخانه ها منتقل می شوند.
نماینده شرکت دیزل سنگین ایران همچنین تاکید کرد که اغلب بیکاری دانشجویان و محققان ما نیز به این خاطر است که فقط به مدرک تحصیلی خود تکیه می کنند در حالی که نیاز صنعت ودیگر حوزه ها از جمله کشاورزی ، دستاوردهای علمی برای برون رفت از معضلات و مشکلات است.
وی گفت: تاکنون دهها درخواست به دانشگاه و مراکز علمی دادیم تادر مورد کمبودها و بومی سازی قطعات پژوهش کرده و به کمک ما آیند و در این زمینه نه تنها حمایت های مالی و معنوی را نیز تعهد کردیم بلکه حتی جذب نیروهایی که با توجه به نیاز های ما تحقیق و پژوهش می کنند را نیز تعهد کردیم.
به گفته زمانی اما متاسفانه بیش از 99 درصد خروجی پژوهشی دانشگاهها در هیچ حوزه ای کمکی به نیازهای صنایع و باقی حوزه هانمی کند.
** بیگانگی دانشگاه و فقدان سرمایه گذاری و بی حاصلی پژوهش دانش بنیان
محسن براتی یکی دیگر از پژوهشگران حاضر در نمایشگاه گفت: یکی از موانع کار در حوزه دانش بنیان هزینه های سنگین پژوهش و ابزار تحقیقاتی و نبود سرمایه گذار است.
او ادامه داد: بسیاری از محققان چه در حوزه دانش بنیان و چه در بخش های آزاد و اختراعات،به دلیل نبود سرمایه گذاری طرح های خود را نیمه کاره رها می کنند.
براتی اظهار کرد که متاسفانه تحقیقات نیز هدف مند نبوده که بزرگ ترین عامل آن نیز بیگانه بودن دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های مازندران به حوزه صنعت ، کشاورزی، محیط زیست و حتی حوزه های اجتماعی است.
وی با موثر توصیف کردن پارک علم و فناوری برای گردآوری محققان ، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار افزود: اما پارک ظرفیت محدودی دارد و در ضمن مشکلات آنقدر گسترده و فاصله دانشگاه با دارندگان کسب کار آنقدر عمیق است که به راحتی برطرف نمی شود.
**حمایت همه جانبه پارک از ایده های گره گشا
رئیس پارک علم و فناوری مازندران در حاشیه نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: پارک از تمامی ایده هایی که در حوزه های مختلف گره گشا از مشکلات باشد حمایت همه جانبه می کند.
معتمدزادگان افزود: اهداف پارک علم و فناوری هدف مند سازی تحقیقات، آموزش ایجاد کسب و کار فناورانه، تجاری سازی محصولات و معرفی آن در بازار و اتصال ایده ها و اختراعات به منابع سرمایه ای است.
او تاکید کرد: افزایش کیفیت ، رقابت پذیری بالا و همچنین کاربردی بودن ابداعات و تولید های دانش بنیان در جذب سرمایه گذاری شرط نخست و مهم است و پژوهش های دانش بنیان باید این عامل را سرلوحه کار خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 100 شرکت استارتاپ در پارک علم و فناوری مازندران وجود دارد ، افزود: مسائلی همچون مجوزهای مختلف ، حضور در نمایشگاه تخصصی ، کمک کارشناسی در زمینه تولید واختراع و همچنین بازاریابی و به علاوه حمایت های کارگاهی و آزمایشگاهی ازخدمات پارک است.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران هدف از برگزاری فن بازار و نمایشگاه دانش بنیان را جهت دهی ذهن دانش آموزان و دانشجویان به اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و افزود: ظرفیت هایی در حوزه دانش بنیان وجود دارد که در آینده و حتی امروزه سهم خوبی از بازار تکنولوژی دارند.
وی همچنین افزود که بر اساس آخرین آمار، پارک علم و فناوری مازندران بیشترین میزان فروش محصولات دانش بنیان در کشور دارد که جایگاه خوب اما ناکافی است و می توان ان را تقویت کرد.
7335/1899


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آلمان در یک قدمی اعلام ممنوعیت فعالیت هوآوی
دولت آلمان نیز به نظر می‌رسد که درصدد اعلام ممنوعیت فعالیت هوآوی تحت تاثیر اتهامات جاسوسی علیه این شرکت چینی است.
غایب احتمالی بزرگ عمان برابر ایران
به احتمال خیلی زیاد عمان در دیدار حساس برابر تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران هافبک تاثیرگذار خود را در اختیار نداشته باشد.
حسرتی که سنگربان بزرگ عمانی‌ها دارد
سنگربان سرشناس عمانی قبل از دیدار برابر ایران گفت‌ که بسیار دوست داشت در این دیدار تیم‌ ‌ملی کشورش را همراهی کند.
پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۱۰ موبایل
مایکروسافت اعلام کرده پشتیبانی از ویندوز ۱۰ موبایل را در سال جاری متوقف می کند.
۱۵ داور از جام ملت‌های آسیا کنار گذاشته شدند
۱۵ داور و کمک داور به خاطر اشتباهات بد و تاثیرگذار از قضاوت در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا محروم شده‌اند.
توسعه گردشگری راهی برای توانمندسازی جوامع محلی است
تهران- ایرنا- توسعه گردشگری راهی برای تقویت اقتصاد محلی، به ویژه توانمندسازی اقشار ضعیف و کم درآمد شمرده می شود اما این مهم، از یک سو نیازمند فراهم شدن امکانات لازم و ضروری و از سوی دیگر انجام فرهنگ سازی در این راستا است.
کی‌روش بگوید بد است، دیگران بگویند خوب است؟
کافی است از دی ۹۷ به اردیبهشت ۹۶ بازگردیم و این پرسش را به میان آوریم که در مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶درصد از مردم ایران را نابرخوردار و محروم نخواندند و با وعده نان و رفع گرسنگی درصدد جلب آرا برنیامدند؟ اگر یک کاندیدای انتخابات بگوید بد نیست و قباحت ندارد و یک مربی خارجی بگوید قبیح می‌شود؟
آبگرم های سرخه منطقه ای ویژه برای تحقق گردشگری سلامت
سمنان- ایرنا- مجموعه چشمه های آبگرم شهرستان سرخه، با خواص بی نظیر درمانی به دلیل ماهیت دارویی مواد معدنی موجود در آب آن، یک منطقه ویژه دارای ظرفیت گردشگری سلامت است.
121 اثر منقول اردبیل ثبت ملی شد
اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: از ابتدای امسال تاکنون 11 اثر منقول این استان به ثبت ملی رسیده است.
قتل زن ۳۶ ساله توسط شوهر ورشکسته
ساعت 9 صبح جمعه 28 دی مأموران کلانتری 109 بهارستان در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت از قتل زن 36 ساله‌ای در خانه‌اش خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
یک هزار و 124 ایلامی دوره های مهارت آموزی را فرا گرفتند
کابل سازی شیراز در انتظار مهر سرزمین مادری
200 میلیارد ریال در شهرک های صنعتی استان مرکزی هزینه شد
بهره برداری از 576 پروژه صنعتی و معدنی در دهه فجر
فرصت ها و چالش های پایتخت صنعت ریلی ایران
فرصت ها و چالش های پایتخت صنعت ریلی ایران
52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت
شماره گذاری کالا و خدمات برای حمایت از تولید و رونق صادرات
اکنون باید روی صادرات کار کنیم
قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود