پایان نوزدهمین نمایشگاه دانش بنیان مازندران ومشکلات بی پایان

19:59 ۱۸۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 285 0
پایان نوزدهمین نمایشگاه دانش بنیان مازندران ومشکلات بی پایان

ساری – ایرنا – نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری همراه با چهارمین فن بازار استان مازندران در حالی امروز به پایان رسید که به گفته حاضران در این فن بازار مسکلات در حوزه پژوهش و تولیدات دانش بنیان بی پایان است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و چهارمین فن بازار استان مازندران که این هفته از دوشنبه 26 آذرماه در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر اغاز شد امروز به پایان رسید،
این نمایشگاه و فن بازار در فضایی به مساحت یکهزار متر مربع و در 40 غرفه و با ارائه بیش از 250 محصول نوآورانه و فناورانه برگزار شد و از پنج محصول دانش بنیان در حوزه های مختلف نیز رونمایی گردید.
همچنین به گفته مسئولان این نمایشگاه تاکنون بیش از 2 هزار نفر از دانشجویان، دانش آموزان و مردم عادی از این نمایشگاه بازدید کردند و در طی برپایی نمایشگاه 16 کارگاه و رویداد پژوهشی برگزار شد.
به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه و فن بازار، هدف از برپایی نمایشگاه فرهنگ سازی و جهت دهی به سیستم آموزشی و پژوهشی است تا به سمت تولیدات و ابداعات دانش بنیان حرکت کرده و ذهن های خلاق را به سوی آموزش پژوهش محور و ابداعی و کاربردی سوق دهد.
** پژوهش های بی هدف وکمبودهای صنعت
زمانی، نماینده شرکت دیزل سنگین ایران به ایرنا گفت: متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکل کشور در حوزه صنایع کمبود پژوهش هایی است که هدفمند و برای برطرف کردن نیاز و مشکلات صنعت باشد.
وی افزود: اغلب پژوهش ها و تحقیقات بر اساس سلیقه شخصی افراد و دانشجویان انجام می شود و عملا کاربردی ندارد و کمکی به صنعت و دیگر بخش ها نمی کند.
این پژوهشگر گفت: علاوه بر این دانشجویان و محققان به دلیل سلطه اساتید بر موضوع وفرآیند پژوهش نمیتوانند آزادانه کارکنند و عملا خواهیم دیدکه بسیاری از پایان نامه ها و تحقیقات آکادمیک بلا استفاده هستند و یا در نهایت به قفسه کتابخانه ها منتقل می شوند.
نماینده شرکت دیزل سنگین ایران همچنین تاکید کرد که اغلب بیکاری دانشجویان و محققان ما نیز به این خاطر است که فقط به مدرک تحصیلی خود تکیه می کنند در حالی که نیاز صنعت ودیگر حوزه ها از جمله کشاورزی ، دستاوردهای علمی برای برون رفت از معضلات و مشکلات است.
وی گفت: تاکنون دهها درخواست به دانشگاه و مراکز علمی دادیم تادر مورد کمبودها و بومی سازی قطعات پژوهش کرده و به کمک ما آیند و در این زمینه نه تنها حمایت های مالی و معنوی را نیز تعهد کردیم بلکه حتی جذب نیروهایی که با توجه به نیاز های ما تحقیق و پژوهش می کنند را نیز تعهد کردیم.
به گفته زمانی اما متاسفانه بیش از 99 درصد خروجی پژوهشی دانشگاهها در هیچ حوزه ای کمکی به نیازهای صنایع و باقی حوزه هانمی کند.
** بیگانگی دانشگاه و فقدان سرمایه گذاری و بی حاصلی پژوهش دانش بنیان
محسن براتی یکی دیگر از پژوهشگران حاضر در نمایشگاه گفت: یکی از موانع کار در حوزه دانش بنیان هزینه های سنگین پژوهش و ابزار تحقیقاتی و نبود سرمایه گذار است.
او ادامه داد: بسیاری از محققان چه در حوزه دانش بنیان و چه در بخش های آزاد و اختراعات،به دلیل نبود سرمایه گذاری طرح های خود را نیمه کاره رها می کنند.
براتی اظهار کرد که متاسفانه تحقیقات نیز هدف مند نبوده که بزرگ ترین عامل آن نیز بیگانه بودن دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های مازندران به حوزه صنعت ، کشاورزی، محیط زیست و حتی حوزه های اجتماعی است.
وی با موثر توصیف کردن پارک علم و فناوری برای گردآوری محققان ، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار افزود: اما پارک ظرفیت محدودی دارد و در ضمن مشکلات آنقدر گسترده و فاصله دانشگاه با دارندگان کسب کار آنقدر عمیق است که به راحتی برطرف نمی شود.
**حمایت همه جانبه پارک از ایده های گره گشا
رئیس پارک علم و فناوری مازندران در حاشیه نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: پارک از تمامی ایده هایی که در حوزه های مختلف گره گشا از مشکلات باشد حمایت همه جانبه می کند.
معتمدزادگان افزود: اهداف پارک علم و فناوری هدف مند سازی تحقیقات، آموزش ایجاد کسب و کار فناورانه، تجاری سازی محصولات و معرفی آن در بازار و اتصال ایده ها و اختراعات به منابع سرمایه ای است.
او تاکید کرد: افزایش کیفیت ، رقابت پذیری بالا و همچنین کاربردی بودن ابداعات و تولید های دانش بنیان در جذب سرمایه گذاری شرط نخست و مهم است و پژوهش های دانش بنیان باید این عامل را سرلوحه کار خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 100 شرکت استارتاپ در پارک علم و فناوری مازندران وجود دارد ، افزود: مسائلی همچون مجوزهای مختلف ، حضور در نمایشگاه تخصصی ، کمک کارشناسی در زمینه تولید واختراع و همچنین بازاریابی و به علاوه حمایت های کارگاهی و آزمایشگاهی ازخدمات پارک است.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران هدف از برگزاری فن بازار و نمایشگاه دانش بنیان را جهت دهی ذهن دانش آموزان و دانشجویان به اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و افزود: ظرفیت هایی در حوزه دانش بنیان وجود دارد که در آینده و حتی امروزه سهم خوبی از بازار تکنولوژی دارند.
وی همچنین افزود که بر اساس آخرین آمار، پارک علم و فناوری مازندران بیشترین میزان فروش محصولات دانش بنیان در کشور دارد که جایگاه خوب اما ناکافی است و می توان ان را تقویت کرد.
7335/1899


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.