نیویورک تایمز: آیا پایان کار اروپا نزدیک است؟

17:16 ۱۸۷ روز پیش ایرنا 161 0
نیویورک تایمز: آیا پایان کار اروپا نزدیک است؟

تهران - ایرنا - روزنامه آمریکایی ' نیویورک تایمز ' در گزارشی تحلیلی با اشاره به تحولات اخیر در برخی کشورهای مهم و تاثیرگذار اتحادیه اروپا از جمله انگلیس و فرانسه ؛ این پرسش را مطرح کرده است که آیا پایان کار اروپا فرارسیده است؟

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ؛ ' توماس فریدمن' اندیشمند آمریکایی، برنده سه جایزه 'پولیتزر' و نویسنده هفت کتاب در این گزارش تحلیلی با طرح این پرسش که آیا پایان کار اروپا نزدیک است؟ ؛ می نویسد : پاسخ به این پرسش را فرانسه خواهد داد.
متن کامل این گزارش تحلیلی به این شرح است :
بعد از جنگ جهانی دوم، یک نظم نوین بر جهان حکمفرما شد که 'لیبرال' بود. این نظم نوین؛ رهاوردش نشر 'آزادی' ، 'خوشبختی'، 'رفاه'، و پیشرفت' در سراسر جهان بود. اینها فضیلت هایی بودند که تا پیش از آن تاریخ بشر بطور فراگیر به خود ندیده بود. اما این نظم نوین دو رکن داشت: یکی آمریکا و دیگری سازمان ملل اروپا به عبارتی همین ' اتحادیه اروپای' امروز.
هردو رکن؛ مرکز و پایگاه 'بازار آزاد'، ' مردمانی آزاد' و ' اعتقاداتی آزاد' بوده اند.
اما امروز این پایه ها دارند می لرزند. شورشهای مردمان شهر نشین و حاشیه نشین و روستایی نشین که عمدا هم از طبقات کارگری و فقیر و سفید پوست از لایه های میانی و نگران جامعه هستند؛ دارند ستونهای این نظم را تکان می دهد.
آنچه که پدیده هایی از قبیل؛ 'جهانی سازی'، 'مهاجرت' و 'تکنولوژی' برای شهرهای 'سوپر استار' نظیر لندن، پاریس و سانفرانسیسکو و امثالهم با جمعیتهایی چند فرهنگی به ارمغان آورد و یک 'موهبت الهی' برایشان به شمار می آمد؛ برای لایه های میانی این جوامع، یک ' بلا ' بود.
ما امروز در لولای حساس تاریخ ایستاده ایم.
در فرانسه؛ کشور غرق در شورش و آشوب است. تمام فروشگاههای خیابان 'شانزه لیزه' در این ایام از سال که بطور سنتی می بایست در استقبال از 'کریسمس' مملو از مشتری باشد؛ درب هایشان با تخته مهر و موم شده است تا در تظاهرات ' جلیقه زردها' دستخوش تخریب قرار نگیرد.
در ایتالیا؛ کشوری که از بنیانگذاران اتحادیه اروپاست، همین چند روز پیش خبری اعلام شد که می رود تا در آینده نزدیک شوکی عظیم هم بر اتحادیه اروپا و هم بر ' یورو' وارد کند. در رم اعلام شد که بزودی یک دولت جدید ائتلافی ' راست گرا - چپ گرا' تشکیل خواهد شد.
در انگلیس؛ دولت فلج شده است. نمی داند با این بلای خودکشی اقتصادی که با خروج از اتحادیه اروپا بر سرش خواهد آمد؛ چه کند.
در آمریکا؛ رئیس جمهور ' ترامپ' شادمان و مسرور است که دارد پیوندهایش با اتحادیه اروپا را قطع می کند، فقط به این خاطر که سلامتی اش حفظ بشود.
در واقع؛ آمریکا و اتحادیه یک درد مشترک دارند.
این شتاب حیرت انگیز در پیشرفت تکنولوژی و جهانی سازی؛ فوج فوج مهاجران را به سمت تمام شهرهای نزدیک و دور افتاده جوامع اروپایی سوق داده است. امروز اگر ساکنان خانه های پاریس را بگردیم؛ به ندرت یک خانواده فرانسوی را در این خانه ها پیدا می کنیم. حتی بسیاری از سنن و آداب و رسوم سنتی این جوامع هم رخت بر بسته است. این جوامع امروز به راحتی با پدیده هایی همچون رعایت حقوق ازدواج همجنس گرایان و یا حقوق دگرباشان کنار می آیند. بازار کار آنقدر اشباع شده است که دیگر، خوب کار کردن، لزوما به مفهوم خوب دستمزد گرفتن نیست. در این فضا، زندگی و معیشت طبقات میانی جامعه بر لبه پرتگاه قرار گرفته است.
همین طبقات متوسط جامعه بودند که رشد و پیشرفت و توسعه یافتگی را در قرن بیستم به آمریکا و به اتحادیه اروپا ارمغان دادند. علتش هم این بود که در قرن گذشته؛ اصلی نانوشته مطرح بود تحت عنوان؛ ' شغلی با مهارت متوسط، اما دستمزدی بالا ' .
اوضاع داشت بر همین منوال پیش می رفت تا اینکه موج پدیده های تازه به بازار کار و تجارت روانه شد. روباتها و هوش مصنوعی و منابع خارجی و کالاهای چینی وارد بازار شدند و کار را از دست دو قشر شاغل در طبقه متوسط جامعه که شامل 'یقه آبی ها' یا همان کارگران و 'یقه سفیدها' یا همان طبقات مدیریتی جامعه بودند، ربودند.
امروز آن اصل 'کار متوسط با دستمزد بالا' محو شده است و جای خود را به؛ ' شغلی با مهارت بالا و دستمزدی بالا' و ' شغلی با مهارت پایین و دستمزدی پایین' سپرده است.
اصل 'شغل متوسط و دستمزد بالا' از بین رفت و خیل کثیری از مردم را با یک درآمد بخور و نمیر که هرگز روی ترمیم شدن به خود نمی بیند؛ رها کرد.
حالا نارضایتی این قشر از جامعه فوران کرده است و شهرهایی را که مست غفلت غرور جهانی سازی اند و امروز فقط مهارت هایی نوآورانه و غیرمعمول را می طلبند و مطلقا اعتباری برای مهارتهای کهنه و قدیمی قائل نیستند، را به آشوب می کشاند.
این حقیقت محض در هر جامعه ای است. مردم معیشت متناسب می خواهند. رفاه می خواهند. امنیت شغلی می خواهند. هنجارها و زمینه هایی فراهم برای ترقی زندگی شان را می خواهند.
اما وقتی حاکمی پیدا می شود که همه این خواستهای به حق و اولیه یک جامعه را به چالش می کشاند و با استفاده از شبکه های اجتماعی آن را تقویت هم می کند، باید در انتظار یک پاسخ دندان شکن و خردکننده قوی مردم هم بماند. این، همان پاسخی بود که 'امانوئل مکرون ' از کل کشور فرانسه گرفت.
وقتی شما تمام تکیه گاههای زندگی مردم شامل؛ حس دلگرمی از حضور در وطن، امنیت شغلی، اهداف و چشم اندازها برای پیشرفت و ترقی زندگی و هنجارهای اجتماعی که زندگی آنها را بهتر یا بدتر می کند را؛ به چالش می کشید و همه آنها را با شبکه های اجتماعی تقویت می کنید، پس منتظر دریافت یک ضربه پس زننده قوی هم باشید.
این وضعیت غیر عادی؛ می طلبد که کشورهای آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا، پا پیش بگذارند و یک استراتژی منسجم برای رفع و رجوع کردن این گلایه ها و اعتراضات، تهیه کنند.
برای هر دولتی؛ نیاز به این هست که اقتصاد و توزیع ثروت رشد داشته باشد. نیاز به این هست از همه شهروندانی که رها شده اند بدون آنکه بارشان به دوش نسلهای آتی تحمیل شود مراقبت شود. نیاز به این هست که مرزها باز گذاشته شوند تا سیل مهارتها و ایده های نو به درون مرزها روانه شوند. نیاز به این هست که کاری نکنیم تا مردم یک کشور احساس کنند در وطنشان؛ بیگانه اند.
همه این نیازهای منطقی هست؛ اما لازم تر این است که؛ میان همه این ضرورت ها یک نوع توازن و تعادل برقرار شود.مشکل؛ فقدان یک رهبری است. 'برگزیت' طرحی بود که با رای یک اکثریت خیلی ضعیف بدست آمد. برگزیت در واقع به مردم انگلیس فروخته شد.
به مردم انگلیس گفته شد که با برگزیت می توانند از شر هر چیزی که در کشور دوستش ندارند خلاص شوند؛ مثل سیل جمعیت 2.2 میلیون نفری کارگران خارجی اتحادیه اروپا.
به مردم انگلیس گفته شد که با برگزیت می توانند هر چیزی که دوست دارند را جذب کنند؛ مثل دسترسی آزاد انگلیس به بازارهای اتحادیه اروپا. و به آنها گفته شد که هیچ چیزی را که مال خودشان است را از دست نخواهند داد.
اما بعد از رفراندوم معلوم شد که همه اینها یک دروغ گنده بوده است.
این دروغ گنده را؛ مزدورهای حزب محافظه کار ساختند و پرداختند و رهبری شان را هم ' بوریس جانسون' وزیر خارجه قبلی انگلیس برعهده داشت.
اینها به نخست وزیر اصرار می کنند که در مقابل یک گزینه دوم که واقعیتی است ناممکن، به این توهم و خیالپردازی برگزیت تن بدهد.
کشوری که زمانی از عقل سلیم برخوردار بود؛ اینک گویا در یک آن که عقل از سرش پریده است دارد با امضاء طرح برگزیت؛ نامه خودکشی اش را امضا می کند و بعد می آید و تا ابد بر سرش می کوبد و می گوید خوب حالا که تصمیم گرفته ام خودکشی کنم، با چه وسیله ای خودم را بکشم. آیا خودم را دار بزنم؟ سم بخورم؟ و یا با یک تیر کار خودم را بسازم؟
هیچ جای تردید نیست. انگلیسی ها باید بنشینند و یک بار دیگر در تصمیمی که گرفته اند، تجدید نظر کنند.
در دنیایی که امروز یک 'دهکده جهانی' است و همه دارند در آن به طریقی به همدیگر وصل می شوند، یکی پیدا می شود و می خواهد جدا شود. این یعنی دیوانگی محض.
' لودوویک سوبران' اقتصاددان فرانسوی؛ در این ارتباط می گوید:' مکرون؛ جسورانه با انجام یک سری کارهایی صحیح و به موقع؛ جلوی رشد را در کشور گرفت. اما او یک چیز را درک نکرد و آن اینکه؛ فرق است میان درست بودن و درست کار کردن'.
او درک نکرد چقدر این سیاست هایش بر زندگی و معیشت مردمش اثر مستقیم دارد.
به نوشته روزنامه فرانسوی ' لوموند'؛ ریاست جمهوری مکرون؛ یک ریاست جمهوری امپریالیستی است. این ریاست جمهوری دور خودش یک تیم کوچک ساخته است که این تیم همچون یک واحد کماندویی است'.
مکرون بر مبنای چهار اصلاح ساختاری کارش را پیش برد، شامل: اصلاح قانون مالیاتها بر مبنای حمایت از سرمایه گذاری، کاستن از حقوق بازنشستگی اتحادیه کارکنان راه آهن، تلطیف و تعدیل کردن قانون کار به نحوی که استخدام و اخراج کارگران راحتتر باشد، سرمایه گذاری های بزرگ و جدید در آموزش فنون و مهارت برای محروم ترین طبقات جامعه.
اما از آنجاییکه مکرون تا زمانی که به ریاست جمهوری رسید هیچ حزبی نداشت؛ در نتیجه هیچ شهرداری هم نداشت تا به میان مردم بومی برود و با ایشان در تماس باشد و از درد و مشکلاتشان آگاه شود.
مکرون تازه وقتی از خواب بیدار شد که دیگر دیر شده بود. او دید که تفکر سلطنت طلبانه اش یعنی همان تفکر 'ماری آنتوانتی ' که می گوید:' خوب اگر نان ندارید بخورید؛ کیک بخورید'؛ چه آثار بس زیانباری را برای مملکت رقم زد.
او مالیات ها را کم کرد نه به خاطر اینکه از قاطبه مردم حمایت کرده باشد؛ بلکه صرفا به خاطر حمایت از طبقه ثروتمند و شرکتهای پولدار.
طرح در دست تصویب او در خصوص افزایش مالیات بنزین و گازوئیل و افزایش مستمری ها هم هدفی جز این را دنبال نمی کرد که اعتبارات کسب شده از این محل را صرف طبقات مرفه جامعه بکند. در حالیکه به هیچ وجه از مالیات طبقات کارگری روستایی نشین کم نشد. اینها همان طبقاتی هستند که هیچگونه وسیله نقلیه جمعی در اختیارشان نیست و ناچارند با خودروی شخصی درون شهر و بیرون شهر تردد کنند.
تبعیض های ناروا؛ خون این طبقات را به جوش آورد. مردم در پاریس و سایر شهرهای کشور به خیابان ریختند و فریاد زدند:' آیا صدای ما را می شنوید؟'.
مکرون در واقع دچار توهم شده بود. او فکر می کرد که حاکم 'سنگاپور' است؛ نه 'فرانسه'؛ که افتخار ثبت قدیمی ترین انقلاب جهان؛ تا همیشه تاریخ بر تارکش می درخشد.
مکرون هر خطای سیاسی را که توانست انجام داد. حتی از یکی شان هم غفلت نکرد.
با راه افتادن تظاهرات و اعتراض مردم به این سیاستهای تبعیض آمیز؛ مکرون که نسبت به بقاء ریاست جمهوری اش به وحشت افتاده بود؛ دست به کار شد و بودجه را یک تکان کلی داد. او افزایش مالیات بر سوخت را قطع کرد. نرخ حداقل دستمزد ماهیانه 100 یورو را بالا برد و طرح مالیات بندی بر حقوق بازنشستگانی که ماهانه زیر 2 هزار یورو حقوق می گیرند را هم ملغی کرد.
جنبش 'جلیقه زردها' رهبر ندارد. بنابراین هیچ کس نمی داند آینده این نهضت به کجا ختم خواهد شد.
' مایکل ماندلباوم' تحلیلگر سیاسی آمریکایی و کارشناس سیاست خارجی می گوید: ' اپوزیسیون فرانسه رهبر ندارد. اما کشور فرانسه یک رهبر دارد؛ منتها این رهبر هیچ پیروی ندارد'.
علتش این است که دو کشور فرانسه و آلمان، همیشه دو شخص بالغ و فهمیده ای بوده اند که مشارکتشان و چسبیدنشان به بودجه و استانداردهای اتحادیه اروپا؛ همواره سیمانی بوده است که کل ستونهای این بلوک را محکم و در کنار هم سرجایش نگاه می داشته است.
بعید به نظر می رسد؛ مشکل نارضایتی جاری عمومی فرانسه با یک راه حل ملی حل و فصل بشود. کم کردن و زیاد کردن مالیاتها که یک سنت رایج در همه دولتهاست؛ مشکلی را حل نمی کند.
تمام کشورهایی که در عصر معاصر توانسته اند راه رشد و ترقی را بپیمایند؛ آنهایی هستند که شهرهایی فوق العاده چالاک و فعال و کوشا دارند.
همه این شهرها؛ چالاک ترین رهبران را داشته اند؛ رهبرانی که ائتلافهایی تطبیقی در زمینه های تجارت، آموزش و پرورش و بهره وری اجتماعی می سازند و می توانند در تمامی ابعاد جغرافیایی اعم از بومی؛ منطقه ای ، ملی و جهانی قابل رقابت باشند.
در خودروی دنیای امروز؛ کرایه ای که کشورهای فوق العاده متمرکز باید بپردازند؛ به مراتب بیشتر از کشورهای غیر متمرکز است.
این همان تغییر مسیری است که فرانسه باید بدهد.
اگر نتواند، مراقب افتادن ستونهای فرانسه باشید. فرانسه کشوری است مهم؛ خاطرتان باشد.
'دومینیک موئیز(موسی)' یکی از سرشناس ترین تحلیلگران سیاسی فرانسوی می گوید: ' امروز برهه ای است که ما شاهد آنیم؛ آمریکا که همیشه بیمه گر اتحادیه اروپا در مقابل تهدیدهای غارتگرانه شرق بوده است، قهرمان دمکراسی جهان بوده است؛ امروز دارد کم کم از دنیا کنار می کشد. در عوض؛ روسیه دارد به سیاست جهان بر می گردد آن هم با یک روحیه انتقامجو. آلمان درونگرا شده است. ایتالیا دست به شورش علیه اتحادیه اروپا برداشته است؛ از محدودیتهایش خرج می کند و به سمت روسیه استبدادی و مطلقه حرکت می کند. چین؛ پدیده ای است که بیشتر راهها به او ختم می شود. انگلیس؛ به خودش کمربند انفجاری بسته است و می خواهد خودکشی کند. و اما؛ ناگهان آنچه که درون فرانسه می گذرد؛ اشعه هایش به خارج از فرانسه منتشر می گردد. فرانسه؛ آخرین خاکریز حفاظت از آرمان اروپاست'.
او در انتها می گوید: ' اگر مکرون ببازد، اروپا احتمالا کارش تمام است'.
اروپام**1591**1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
پارلمان انگلیس تخلیه شد
کشته شدن ۳۵ فرد وابسته به داعش
اعتراض به سخنرانی نخست وزیر ژاپن در اوکیناوا
ترامپ بعد از ارسال نامه به کیم وارد کره جنوبی می‌شود
برایان هوک با وزیر خارجه عمان در مسقط دیدار کرد
دیدار وزیر خارجه آمریکا با شاه سعودی
ترامپ احتمالاً امروز اینستکس را تحریم می‌کند
انجام چند تراکنش مالی در اینستکس برای جلوگیری از اجرای گام دوم ایران کافی نیست-ایران باید به درآمد نفتی پیش از تحریم‌ها برگردد
اردن در تدارک اعزام سفیر به قطر
اردن در تدارک اعزام سفیر به قطر