نشست صلح افغانستان و اظهارات متناقض از دستاوردها

17:25 ۲۱۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 277 0
نشست صلح افغانستان و اظهارات متناقض از دستاوردها

تهران - ایرنا - نشست سه روزه صلح افغانستان که از روز دوشنبه به رهبری آمریکا در ابوظبی پایتخت امارات عربی متحده برگزار شد، در حالی امروز به کار خود پایان داد که شرکت کنندگان اظهارات متناقضی از روند و نتیجه این نشست گزارش می کنند.

ایرنا

این نشست که بدون حضور همسایگان اصلی افغانستان و با مدیریت و حضور آمریکا، نماینده دولت افغانستان، نماینده طالبان و کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برگزار شد، اگر چه نسبت به نتیجه آن خوشبینانه سخن به میان آمده است اما در عمل بدون هیچ دستاورد مثبتی برای دولت این کشور که حضور پر رنگی در آن نیز نداشت،امروز پایان یافت.
صرف نظر از تناقضات اولیه در بیانات میزبان و شرکت کنندگان برای ترکیب حاضرین در این نشست و دیدارهای دو جانبه و چند جانبه آن، اظهار نظرهای متفاوتی نیز در باره مصوبات این نشست از سوی هر یک از طیف های حاضر در این نشست به جامعه رسانه ای درز کرده است.
از جمله پایگاه خبری انگلیسی پژواک افغانستان به نقل از نمایندگان طالبان شرکت کننده در این نشست که در واقع همه گروه های طالبان در افغانستان و حتی پاکستان را در بر نمی گیرد، اعلام کرد که در نشست ابوظبی فقط در باره خروج آمریکا از افغانستان گفت وگو شد.
براساس این گزارش، حاضرین از قبل گفت وگو برای آتش بس، برگزاری انتخابات و یا دولت موقت در این کشور را از دستور کار خارج کرده بودند.
تارنمای انگلیسی خبرگزاری خامه پرس این کشور نیز به نقل از ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که در نشست ابوظبی به هیچ وجه در باره تشکیل دولت موقت برای برگزاری انتخابات و یا برقراری آتش بس میان طالبان و دولت سخنی به میان نیامد.
وی از ادامه دیدار جداگانه نماینده طالبان با نماینده آمریکا در این نشست خبر داد که با حضور نماینده پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برگزار شد.
سخنگوی طالبان تاکید کرد که خواسته اصلی برای این گروه بیرون رفتن نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از افغانستان است.
با وجود این انکار نماینده طالبان، خبرگزاری رویترز به نقل از یکی دیگر از مقام های طالبان عنوان داشت که نمایندگان آمریکا در این مذاکرات بر برقراری آتش ‌بس میان مدت و اقدام عملی این گروه برای ارتباط مستقیم با دولت کابل تاکید کردند.
براساس این گزارش، روز گذشته مقامات آمریکایی از نمایندگان طالبان خواستند تا برای ایجاد حکومت موقت نامزد خودشان را معرفی کنند اما این خبر هنوز از سوی منابع رسمی تائید نشده است.
بنا به تحلیل این خبرگزاری اما طالبان موضوع آتش بس را نمی پذیرد زیرا هدف اصلی این پیشنهاد را تضعیف گروه هایی می داند که خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند.
این درحالی است که تاکنون هیچ دیدار مستقیمی میان نماینده دولت افغانستان با این گروه از طالبان برگزار نشد، چرا که خود طالبان از انجام این دیدار امتناع می ورزد و معتقد است دولت فعلی افغانستان دست نشانده واشنگتن است.
با این وجود مقامات افغانستان خوشبین هستند از اینکه در آینده نزدیک گفت وگوهایی را با طالبان از سر خواهند گرفت.
رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان در سومین روز نشست طالبان و آمریکا در ابوظبی از پیشرفت در این باره خبر داد و اعلام کرد توافقنامه صلح بزودی امضا می شود.
به گزارش ایرنا، این گفته «محمدعمر داودزی» در حالی است که «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان دیروز اعلام کرد که در این نشست هیچ برنامه ای برای دیدار با نمایندگان کابل ندارند و سخنان دولت افغانستان برای گفت وگوی رو در رو با هیأت خود را شایعه پراکنی کابل خوانده است.
داودزی روز چهارشنبه در نشستی مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که دولت افغانستان در این گفت و گو ها به صلح نزدیک شده است و این خبری خوش برای مردم افغانستان است.
هرچند وی تأکید کرد که صلح افغانستان کار چند روز نیست اما گفت که دولت با گروه طالبان برای توافق صلح خیلی نزدیک شده اند.
در همین حال شورای امنیت فدراسیون روسیه اعلام کرد که طالبان تنها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای مذاکرات آماده خواهند شد.
به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، الکساندر ونیدیکتوف معاون دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه با رسانه ها امروز چهارشنبه گفت که رهبران طالبان اعلام کرده‌اند که فقط پس از خروج 16 هزار نظامی و سرباز خارجی از افغانستان برای مذاکرات آماده خواهند شد.
ونیدیکتوف گفت، جنبش طالبان که بر اساس برخی آمارها در افغانستان شمار آنها تا 60 هزار نفر تخمین زده شده تا خروج تمام نیروهای خارجی، حاضر به مذاکره با رهبری دولت افغانستان نیستند.
به گفته وی، طالبان «اصرار دارند حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان آنها را وادار به انجام عملیات نظامی می‌سازد که خودشان مایل به انجام آن نیستند.»
وی گفت، رهبران طالبان بر این باورند که مذاکرات تا زمانی که مسئله خروج نیروی‌های 16 هزار نفری خارجی از افغانستان حل و فصل نگردد ممکن نیست. آنها آماده‌اند که فقط پس از خروج این نیروها از افغانستان مذاکره کنند.
خبرگزاری اروپایی یورونیوز نیز دیروز به نقل از منابع نزدیک به دولت آمریکا و طالبان اعلام کرد که گفت وگو‌ها بین دو طرف بر محور رسیدن به توافق برای یک 'آتش‌بس شش‌ماهه' و خروج متعاقب نیروهای خارجی از افغانستان دنبال می‌شود.
یک منبع طالبان که نخواست نامش فاش شود گفت هیئت اعزامی آمریکا علاوه بر طرح آتش بس شش ماهه، توافقی برای نقش احتمالی نمایندگان طالبان در کابینه آتی را دنبال می کند.
این درحالی است که طالبان در برابر پیشنهاد آتش بس مخالفت کرده و آن را ضربه ای به اهدافشان دانسته اند که کمکی به نیروهای افغان و آمریکایی خواهد بود.
ظاهرا طالبان در این نشست بیشتر تلاش کرده است در باره موضوع آزادی اعضای خود از زندان های دولت افغانستان، خروج نام رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل و نیز راه اندازی رسمی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر چانه زنی کند.
در پایان نشست چهارجانبه امروز با نماینده طالبان، طرف های مذاکره کننده به توافق رسیدند تا دور بعدی این مذاکرات نیز به میزبانی عربستان در ریاض برگزار شود اما هنوز زمان برگزاری آن مشخص نشده است.
آساق**1378**1663 **


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

خروجی شرقی تهران قفل شد
سیاوش محبی فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در پردیس در خصوص وضعیت ترافیکی محورهای هراز، فیروزکوه، امام رضا(ع) و بزرگراه حرم به حرم، اظهار کرد: هم اکنون تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین و در محدوده امام زاده هاشم(ع) با پس زدگی بار ترافیکی مواجه هستیم.
عاون ترامپ از تحریم دو تن از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد
«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه از تحریم دو نفر از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد، اما جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام نکرد.
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
منابع قبیله‌ای و شاهدان عینی از وقوع انفجاری در پایانه خودرو‌های شهر «الشیخ زوید» واقع در شمال منطقه سینا مصر خبر دادند.
سازمان ملل: تحریم آمریکا علیه ارتش میانمار کافی نیست
نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار می‌گوید که اقدام آمریکا در ممنوع کردن سفر فرمانده و شماری از سران ارتش میانمار به دلیل نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا، «اقدامی ناکافی» است چرا که امرای ارتش میانمار هرگز قصدی بنایی برای سفر به آمریکا نداشته‌اند.
چرا اردن روابطش را با قطر احیا کرد؟
ناظران و تحلیلگران اردنی درباره بازگشت روابط دیپلماتیک میان قطر و اردن دیدگاه‌هایی متفاوت دارند؛ برخی آن را طبیعی می‌دانند و برخی آن را گامی استثنایی و فوق العاده و دارای پیام‌های سیاسی بر می‌شمرند.
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
«استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه به تهدید کشورهایی پرداخت که می‌خواهند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند.
پایان کار جودوکاران ایرانی‌در روز نخست با دو نقره
نماینده وزن _۷۳کیلوگرم تیم ملی جودو کشورمان در فینال مسابقات جودو قزاقستان با شکست مقابل نماینده روسیه به مدال نقره دست یافت.
مجمع عمومی فدراسیون والیبال در مشهد برگزار شد
مجمع عمومی سالانه فدراسیون والیبال از ساعت 16 روز پنجشنبه 27 تیرماه 1398 در شهر مشهد آغاز شد.
صالحی: رای کفاشیان و ترابیان هفته بعد صادر می‌شود
رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در خصوص تبرئه 3نفر از اعضای فدراسیون و سازمان لیگ توضیحاتی را ارائه کرد.
تمرین اختصاصی مهاجم استقلال
مهاجم تیم فوتبال استقلال زیر نظر دستیاران آندره‌آ استراماچونی به تمرین اختصاصی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
پیکر آیت‌الله حقانی در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت و صبح امروز پنجشنبه ۲۷ تیرماه تشییع و در جوار حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
منابع قبیله‌ای و شاهدان عینی از وقوع انفجاری در پایانه خودرو‌های شهر «الشیخ زوید» واقع در شمال منطقه سینا مصر خبر دادند.