نشست صلح افغانستان و اظهارات متناقض از دستاوردها

17:25 ۹۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 165 0
نشست صلح افغانستان و اظهارات متناقض از دستاوردها

تهران - ایرنا - نشست سه روزه صلح افغانستان که از روز دوشنبه به رهبری آمریکا در ابوظبی پایتخت امارات عربی متحده برگزار شد، در حالی امروز به کار خود پایان داد که شرکت کنندگان اظهارات متناقضی از روند و نتیجه این نشست گزارش می کنند.

ایرنا

این نشست که بدون حضور همسایگان اصلی افغانستان و با مدیریت و حضور آمریکا، نماینده دولت افغانستان، نماینده طالبان و کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برگزار شد، اگر چه نسبت به نتیجه آن خوشبینانه سخن به میان آمده است اما در عمل بدون هیچ دستاورد مثبتی برای دولت این کشور که حضور پر رنگی در آن نیز نداشت،امروز پایان یافت.
صرف نظر از تناقضات اولیه در بیانات میزبان و شرکت کنندگان برای ترکیب حاضرین در این نشست و دیدارهای دو جانبه و چند جانبه آن، اظهار نظرهای متفاوتی نیز در باره مصوبات این نشست از سوی هر یک از طیف های حاضر در این نشست به جامعه رسانه ای درز کرده است.
از جمله پایگاه خبری انگلیسی پژواک افغانستان به نقل از نمایندگان طالبان شرکت کننده در این نشست که در واقع همه گروه های طالبان در افغانستان و حتی پاکستان را در بر نمی گیرد، اعلام کرد که در نشست ابوظبی فقط در باره خروج آمریکا از افغانستان گفت وگو شد.
براساس این گزارش، حاضرین از قبل گفت وگو برای آتش بس، برگزاری انتخابات و یا دولت موقت در این کشور را از دستور کار خارج کرده بودند.
تارنمای انگلیسی خبرگزاری خامه پرس این کشور نیز به نقل از ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که در نشست ابوظبی به هیچ وجه در باره تشکیل دولت موقت برای برگزاری انتخابات و یا برقراری آتش بس میان طالبان و دولت سخنی به میان نیامد.
وی از ادامه دیدار جداگانه نماینده طالبان با نماینده آمریکا در این نشست خبر داد که با حضور نماینده پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برگزار شد.
سخنگوی طالبان تاکید کرد که خواسته اصلی برای این گروه بیرون رفتن نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از افغانستان است.
با وجود این انکار نماینده طالبان، خبرگزاری رویترز به نقل از یکی دیگر از مقام های طالبان عنوان داشت که نمایندگان آمریکا در این مذاکرات بر برقراری آتش ‌بس میان مدت و اقدام عملی این گروه برای ارتباط مستقیم با دولت کابل تاکید کردند.
براساس این گزارش، روز گذشته مقامات آمریکایی از نمایندگان طالبان خواستند تا برای ایجاد حکومت موقت نامزد خودشان را معرفی کنند اما این خبر هنوز از سوی منابع رسمی تائید نشده است.
بنا به تحلیل این خبرگزاری اما طالبان موضوع آتش بس را نمی پذیرد زیرا هدف اصلی این پیشنهاد را تضعیف گروه هایی می داند که خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند.
این درحالی است که تاکنون هیچ دیدار مستقیمی میان نماینده دولت افغانستان با این گروه از طالبان برگزار نشد، چرا که خود طالبان از انجام این دیدار امتناع می ورزد و معتقد است دولت فعلی افغانستان دست نشانده واشنگتن است.
با این وجود مقامات افغانستان خوشبین هستند از اینکه در آینده نزدیک گفت وگوهایی را با طالبان از سر خواهند گرفت.
رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان در سومین روز نشست طالبان و آمریکا در ابوظبی از پیشرفت در این باره خبر داد و اعلام کرد توافقنامه صلح بزودی امضا می شود.
به گزارش ایرنا، این گفته «محمدعمر داودزی» در حالی است که «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان دیروز اعلام کرد که در این نشست هیچ برنامه ای برای دیدار با نمایندگان کابل ندارند و سخنان دولت افغانستان برای گفت وگوی رو در رو با هیأت خود را شایعه پراکنی کابل خوانده است.
داودزی روز چهارشنبه در نشستی مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که دولت افغانستان در این گفت و گو ها به صلح نزدیک شده است و این خبری خوش برای مردم افغانستان است.
هرچند وی تأکید کرد که صلح افغانستان کار چند روز نیست اما گفت که دولت با گروه طالبان برای توافق صلح خیلی نزدیک شده اند.
در همین حال شورای امنیت فدراسیون روسیه اعلام کرد که طالبان تنها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای مذاکرات آماده خواهند شد.
به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، الکساندر ونیدیکتوف معاون دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه با رسانه ها امروز چهارشنبه گفت که رهبران طالبان اعلام کرده‌اند که فقط پس از خروج 16 هزار نظامی و سرباز خارجی از افغانستان برای مذاکرات آماده خواهند شد.
ونیدیکتوف گفت، جنبش طالبان که بر اساس برخی آمارها در افغانستان شمار آنها تا 60 هزار نفر تخمین زده شده تا خروج تمام نیروهای خارجی، حاضر به مذاکره با رهبری دولت افغانستان نیستند.
به گفته وی، طالبان «اصرار دارند حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان آنها را وادار به انجام عملیات نظامی می‌سازد که خودشان مایل به انجام آن نیستند.»
وی گفت، رهبران طالبان بر این باورند که مذاکرات تا زمانی که مسئله خروج نیروی‌های 16 هزار نفری خارجی از افغانستان حل و فصل نگردد ممکن نیست. آنها آماده‌اند که فقط پس از خروج این نیروها از افغانستان مذاکره کنند.
خبرگزاری اروپایی یورونیوز نیز دیروز به نقل از منابع نزدیک به دولت آمریکا و طالبان اعلام کرد که گفت وگو‌ها بین دو طرف بر محور رسیدن به توافق برای یک 'آتش‌بس شش‌ماهه' و خروج متعاقب نیروهای خارجی از افغانستان دنبال می‌شود.
یک منبع طالبان که نخواست نامش فاش شود گفت هیئت اعزامی آمریکا علاوه بر طرح آتش بس شش ماهه، توافقی برای نقش احتمالی نمایندگان طالبان در کابینه آتی را دنبال می کند.
این درحالی است که طالبان در برابر پیشنهاد آتش بس مخالفت کرده و آن را ضربه ای به اهدافشان دانسته اند که کمکی به نیروهای افغان و آمریکایی خواهد بود.
ظاهرا طالبان در این نشست بیشتر تلاش کرده است در باره موضوع آزادی اعضای خود از زندان های دولت افغانستان، خروج نام رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل و نیز راه اندازی رسمی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر چانه زنی کند.
در پایان نشست چهارجانبه امروز با نماینده طالبان، طرف های مذاکره کننده به توافق رسیدند تا دور بعدی این مذاکرات نیز به میزبانی عربستان در ریاض برگزار شود اما هنوز زمان برگزاری آن مشخص نشده است.
آساق**1378**1663 **


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای استان مرکزی گزارش نشده است
اراک - ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای این استان با توجه به شدت بارش ها گزارش نشده است.
برق 56 روستای لرستان قطع است
خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
چراغ خاموش قیمت های نجومی  برخی رستوران های مازندران
ساری – ایرنا -برخی رستوران های استان مازندران در ایام تعطیلات نوروزی و پیک گردشگری این استان با سوء استفاده از شرایط مسافران در ازای عرضه غذا، قیمت های نجومی دریافت می کنند.
دستگاه های اجرایی هرمزگان تا پایان نوروز در آماده باش کامل باشند
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به حضور شمار بسیاری از گردشگران در استان و شرایط آب و هوایی منطقه، تمام دستگاه های اجرایی هرمزگان باید تا پایان تعطیلات نوروز در آماده باش کامل باشند.
ستاد بحران لرستان با کمبود امکانات و منابع مواجه است
خرم آباد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ستاد بحران استان با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه است و چنانچه در بارندگی های کنونی تمهیداتی در نظر گرفته نمی شد، بروز حوادث ناخوشایند قطعی بود.
احتمال رانش زمین در طالقان وجود دارد
کرج- ایرنا - مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: با ادامه بارش ها در این استان، احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است
گنبدکاوس- ایرنا- فرماندار گالیکش اعلام کرد: روستاییان روستای کندسکوه از بخش لووه این شهرستان در شرق گلستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
بارش برف بهاری 3 گردنه استان قزوین را فراگرفت
قزوین - ایرنا - معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان شامل طالقان، قسطین لار و آوج را فراگرفته است.
پرواز اصفهان - خارک به مبداء بازگشت
اصفهان- ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان گفت: پرواز اصفهان به جزیره خارک به دلیل شرایط بد جوی نتوانست در مقصد خود به زمین بنشیند و مجبور به بازگشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
موگرینی: اسلام هراسی تهدید جدی برای جهان است
انفجاری در پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوای ژاپن رخ داد
نشریه آمریکایی: سیاست واشنگتن در افغانستان کار ساز نیست
تجمع ضد آمریکایی در ژاپن برگزار شد
پاکستان و اتحادیه اروپا درباره ایران رایزنی کردند
مسکو مهم ترین نقش را در حل مناقشه دهلی و اسلام آباد داشت
دولت چین، دخالت خود را در صنعت و تولید کشورش کاهش می دهد
سال تحصیلی جدید در افغانستان آغاز شد
تصمیم ترامپ درباره جولان سوریه، خوش خدمتی به صهیونیست ها است
مالزی اتحادیه اروپا را در مورد اعمال تحریم علیه روغن پالم تهدید کرد