800 هزار معلول حاصل چهار دهه جنگ در افغانستان

17:07 ۲۹ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 35 0
800 هزار معلول حاصل چهار دهه جنگ در افغانستان

کابل - ایرنا - افغانستان طی چهار دهه جنگ با چالش های گوناگونی مواجه بوده است که این آسیب ها علاوه بر تلفات جانی و خسارات مالی هنگفت بیش از 800 هزار معلول روی دست این کشور بر جای گذاشته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، افغانستان 40 سال است با جنگ و ناامنی ناشی از متجاوزان خارجی و نبردهای داخلی دست و پنجه نرم می کند و این وضعیت مردم این کشور را رو به تحلیل برده است.
در کنار دیگر آسیب ها و خسارت های انسانی، مالی، عقب ماندگی علمی، فرهنگی و زیربنایی شمار زیادی از این مردم در جریان جنگ ها، انفجار مین، امراض فلج و تصادف های رانندگی بخشی از اعضای بدن خود را از دست داده اند که این افراد نه تنها دچار نقض اعضاء شده اند، بلکه با چالش هایی برای ادامه زندگی و تحقیر شدن از سوی جامعه نیز روبرو هستند.
این کشور به دلیل تداوم جنگ های جاری موفق نشده است آماری دقیق از نفوس کل افغانستان در اختیار داشته باشد اما همه آمارها براساس حدس و گمان نفوس این کشور را حدود 30 میلیون نفر اعلام می کنند.
وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان در سال 1393 آمار تقریبی از معلولان این کشور اعلام کرد و شمار آنها را بیش از 800 هزار نفر خواند.
«واصل نورمهمند» سرپرست سابق وزارت کار و امور اجتماعی این کشور گفته بود که از این تعداد 200 هزار تن آنها کودکانی هستند که بین سن هفت تا 18 سال قرار دارند.
وی افزود: 59 درصد معلولان کشور را مردان و 41 درصد را زنان تشکیل می دهند.
این وزارت برای رسیدگی به این قشر جامعه از جمله 800 هزار نفر به 120 هزار نفر آنها که مستحق شناخته شده اند، در ظاهر ماهانه پنج هزار افغانی معاش پرداخت می کند اما در عمل، گرفتن آن کاری دشوار است و این پول هرچند ناچیز، ساده بدست نمی آید و در کشوری با فساد گسترده برای گرفتن آن باید از هفت خوان رستم گذشت.
«جمیله افغانی» یکی از مقامات سابق وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفته است که اکثریت افراد دارای معلولیت در این کشور از دسترسی به فرصت‌های کاری، آموزشی و بهداشتی محروم هستند.
به گفته وی با تداوم جنگ و انفجارهای کنار جاده ای و حملات انتحاری این رقم رو به افزایش است.
هرچند آمار مشخصی از تعداد افرادی که در جنگ مستقیم یا در حملات انتحاری و انفجار مین اعضای بدن خود را از دست داده اند دردست نیست اما به گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی شمار این افراد رو به فزونی است.
«آلبرتو کایرو» رئیس توانبخشی سازمان صلیب سرخ جهانی در افغانستان در این رابطه گفته است، تعداد مراجعه کنندگان جدید به مرکز سازمان صلیب سرخ برای گرفتن اعضای مصنوعی سالانه یکهزارو 500 نفر می رسد.
وی افزوده است که صلیب سرخ در افغانستان در کابل و شش شهر دیگر این کشور فعال است و در حدود دو هزار نفراز جمله 120 تبعه خارجی و یک هزار و 800 شهروند افغان زیر نظر این کمیته فعالیت می ‌کنند.
به گفته وی که یکی از بزرگترین دستاوردهای صلیب سرخ استخدام افراد دارای معلولیت در این بخش برای کار است که به دیگر معلولان اعضای مصنوی فراهم می کنند و این افراد در برخورد و ارتباط با مراجعه کنندگان نیز موثریت خوب دارد که از نگاه عاطفی خود افراد معلول با مراجعه کنندگان هم نوع خود برخورد درست و شایسته می کنند.
کایرو اضافه کرده است که مرکز صلیب سرخ در افغانستان در سال 22 هزار عضو مصنوعی می‌ سازد که تعداد پاهای مصنوعی ساخته شده در سال به چهار هزار و 500 عدد می‌ رسد.
کایرو گفت که صلیب سرخ این خدمات را برای معلولان رایگان فراهم می کند و در کنار فراهم کردن اعضای مصنوعی معلولان را در بخش پیگیری وضعیت زندگی افراد دارای معلولیت به هدف بازگشت آنها به جامعه و زندگی عادی هم تلاش می کنند.
وی می گوید که بخشی دیگر از تلاش های آنها این است که فرصت را برای ورزش از جمله بسکتبال برای معلولان فراهم کرده است در حال حاضر 10 تیم در بخش مردان و 3 تیم در بخش زنان دارند که تیم ملی بسکتبال از بین همین افراد برگزیده شده است.
کایرو گفته است که تیم ملی بسکتبال با ویلچر زنان افغانستان توانست در مسابقات قهرمانی آسیایی در شهر بالی اندونزی مقام اول را کسب کند.
انفجارمین های کنار جاده ای، حملات انتحاری، راکتی و حملات هوایی بیشترین رقم تلفات و افراد معلول در این کشور برجا می گذارد که طی سال های اخیر در افغانستان رو به افزایش است و سازمان مل متحد که در گزارش ماهانه و سالانه خود از تلفات و زخمی های غیر نظامیان گروه طالبان را مسئول بخش بزرگی کشته و زخمی های این درگیری ها می داند.
آساق*291**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۷ کارگردان زن برتر ۲۰۱۸ که استحقاق نامزدی اسکار را دارند
این یک داستان قدیمی است. حتی با وجود این که در صنعت سینما دایم درباره اهمیت تنوع و گوناگونی و تفاوت‌ها در پشت دوربین داد سخن می‌دهند، همچنان فیلمسازان زن از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز فصل کنار گذاشته می‌شوند. بسیاری از فیلمسازان زن امسال استحقاق تحسین داشتند و فیلم‌شان در فصل جوایز نادیده گرفته شد.
نگاهی به فیلم‌های برگزیده تماشاگران در دهه نود جشنواره فجر
یکی از مهم‌ترین سیمرغ‌ها- اگر نگوییم مهم‌ترینش- «بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» است که بر اساس آن محبوب‌ترین فیلم تماشاگران موفق به کسب سیمرغ می‌شود. به برندگان این سیمرغ در دهه نود نگاهی انداخته‌ایم.
اختلال نعوظ (ED)؛ علتها، علائم، تشخیص و انواع روش‌های درمان
اختلال نعوظ (ED) ناتوانی برای به دست آوردن یا نگه داشتن نعوظ کافی برای داشتن رابطه جنسی است. این اختلال گاهی اوقات به عنوان ناتوانی جنسی هم شناخته می‌شود.
خوراکی هایی برای کاهش کسالت صبحگاهی
خیلی مواقع پیش می آید که صبح ازخواب بیدارمی شویم و باز هم احساس خواب آلودگی می کنیم . در این شرایط، بهترین کاری که به نظرمان می رسد ،نوشیدن یک فنجان قهوه است.
شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
در این مطلب طرز تهیه شیرینی‌های سبکی به شکل گل رز را به شما آموزش داده ایم. درست کردن این شیرینی‌ها راحت است. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن رل درست کنید.
آش بیشت واش؛ غذای محلی کندلوس
بیشت واش یکی از چندین غذای سنتی و محلی اهالی شهرستان کندلوس در مازندران است. این غذا نوعی آش اسفناج است که با سایر مواد مخلوط میشود و بسیار خوشمزه و اشتها آور است.
هالیوودی‌هایی که مشروبات الکلی را ترک کردند
زندگی ستاره‌های هالیوود معمولا خیلی پر زرق و برق است و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها بخواهند از این زندگی تجملی که برای خود ساخته اند، بیرون بیایند، اما در بین آن‌ها افرادی وجود دارند که سعی کردند سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد داشتند، تصمیم به ترک آن گرفتند.
مسئله مرموز محبوبیت سلبریتی‌ها
نخستین بار سال ۹۴ بود که فهرستی از پرفالوئر‌ترین سلبریتی‌های ایرانی در اینستاگرام را منتشر کردیم. بسیاری از محبوب‌ترین‌ها در این بازه زمانی، از فهرست ۲۰تایی بیرون ماندند و بسیاری از آن‌هایی که هنوز اکانت اینستاگرام نداشتند، توانسته اند در صدر جدول برای خود جایی دست و پا کنند.
ترفند‌های لباس پوشیدن برای آقایان بالای ۴۰ سال
هر چه سن ما بالاتر می‌رود، معیارهایمان نیز تغییر می‌کند. برخی چیز‌ها که برایمان مهم بود، اهمیت خود را از دست می‌دهد و برخی چیز‌های کم اهمیت‌تر برایمان مهم می‌شود. این روند در نگاه ما به استایل شخصی مان نیز تاثیرگذار است. سبکی که یک مرد ۴۰ ساله در لباس پوشیدن می‌پسندد، با سبک یک پسر ۲۰ ساله متفاوت است.
ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
اینکه جوش‌ها رو دستکاری کنید، بدترین و نادرست‌ترین کاریه که می‌تونید انجام بدید، اما اگه به هیچ وجه دست از این کار برنمی دارید، پس لااقل روش بی خطر و درستش رو هم یاد بگیرید. ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
انتقاد به پاداش میلیاردی تیم ملی و کی‌روش- محمد بنا: احساس بی‌ارزشی کردم!
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از پرداخت پاداش هزاران دلاری به بازیکنان تیم ملی و کارلوس کیروش که بخاطر برد تیم‌های یمن و ویتنام انجام شد، متنی گلایه آمیز منتشر کرد.
روسیه انتقال فناوری موشکی به کره شمالی را رد کرد
تهران خواهان نهایی شدن فوری خط لوله گازایران به پاکستان است
پکن: آمریکا مهار شرکت های چینی را متوقف کند
بیش از یک هزار مسلمان روهینگیایی از هند خارج شدند
رییس جدید دادگاه عالی پاکستان سوگند خدمت یاد کرد
افزایش تنش ها در دریای جنوبی چین با مداخله آمریکا
پکن و سئول برای صلح شبه جزیره کره همکاری می کنند
کاهش تحریم ها، پیش شرط کیم برای دیدار مجدد با ترامپ
مراسم سوگواری حضرت زهرا (س) و ایام فاطمیه در مالزی برگزار شد
رهبر کره شمالی به ویتنام می رود