پس لرزه های افشای مکاتبات دیپلمات های اروپا به آلمان رسید

18:55 ۹۳ روز پیش ایرنا 133 0
پس لرزه های افشای مکاتبات دیپلمات های اروپا به آلمان رسید

تهران- ایرنا- دفتر اطلاعات امنیت آلمان در پی نفوذ هکرها به مکاتبات دیپلمات‌های اروپایی، از شرکت‌های این کشور خواست تا به دلیل حملات احتمالی هکرهای چینی بسیار محتاط باشند.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه ایرنا به نقل از رویترز، به‌رغم بالا بودن تخصص فناوری در آلمان، کارشناسان سایبری این کشور نسبت به حمله سایبری هکرهای خارجی به شرکت‌های آلمانی هشدار دادند.
همچنین به دنبال جنگ تجاری میان آمریکا و چین، یکی از مقامات ارشد اطلاعات خارجی آمریکا در هفته گذشته گفت، در ماه‌های اخیر فعالیت سایبری چین در آمریکا به‌شدت افزایش یافته و هدف اصلی آنان تخریب زیر ساخت‌های حیاتی است.
روزنامه نیویورک تایمز نیز در پی افشای مکاتبات دیپلمات‌های اتحادیه اروپا عنوان کرد، هکرها یا سارقان اینترنتی احتمالاً با دولت چین مرتبط بوده‌اند زیرا هکرها در حمله اخیر خود از فنون مشابه به‌کاررفته شده در ارتش چین، استفاده کرده‌اند.
مکاتبات دیپلماتیک اتحادیهٔ اروپا که هدف حملهٔ هکرها قرار گرفته‌اند عمدتاً نشانگر نگرانی‌های اروپا دربارهٔ رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و همچنین رفتارهای چین، روسیه و ایران است. نیویورک تایمز تصریح کرد که حملهٔ هکرها به مکاتبات دیپلماتیک اروپا مشابه افشای گستردهٔ اسناد وزارت امور خارجهٔ آمریکا در سال 2010 موسوم به ویکیلیکس است، هر چند دستیابی به اسناد دیپلماتیک اروپا محدودتر بوده و اسنادی که مورد سرقت قرار گرفته‌اند جنبهٔ مخفی یا محرمانه نداشته‌اند.
با این حال، مقامات اتحادیهٔ اروپا تحقیق در مورد این حمله را آغاز کرده‌اند. در یکی از اسناد دیپلماتیک اتحادیهٔ اروپا که از سوی هکرها مورد سرقت قرار گرفته، نشست رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی به‌عنوان موفقیتی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، معرفی شده است.
در یکی دیگر از این اسناد به ملاقاتی با رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ، اشاره شده که طی آن نامبرده گفته است که آمریکا به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار در یک رقابت مشت زنی بدون قانون شرکت کرده است. این مکاتبه سپس تصریح می‌کند که رئیس جمهوری چین قول داده که تسلیم فشارهای آمریکا نشود.

**استقرار کلاک های هسته ای روسیه
در یکی دیگر از مکاتبات اتحادیهٔ اروپا به اوضاع اوکراین اشاره شده و در آن از جمله آمده است که مسکو بعد از الحاق کریمه در سال 2014 احتمالاً کلاهک‌های اتمی خود را در این منطقه از نو مستقر ساخته است.
نیویورک تایمز در ادامه افزوده است که تکنیک به‌کاررفته شده در سرقت اینترنتی مکاتبات سیاسی اروپا طی سه سال اخیر مشابه فنونی است که یک واحدنظامی نخبهٔ ارتش چین مورداستفاده قرار می‌دهد. نیویورک تایمز تأکیدکرده که غالب مکاتبات سرقت شده، گزارشات رایج هفتگی نمایندگی‌های اتحادیهٔ اروپا در سرتاسر جهان است که در آنها گفت وگوهای سیاسی با رهبران و مقامات جهان انعکاس می‌یابند.
دیپلمات‌های اروپایی در مکالمات خود با مقامات آمریکایی بعد از اجلاس هلسینکی در ماه ژوئیه، به تشریح تلاش‌های کاخ سفید برای کنترل صدمات (پس از عدم استفاده ترامپ از متن تنظیم شده در یک کنفرانس خبری مشترک با پوتین) پرداختند.
به نظر می‌رسد ترامپ موافقت کرده که به روس‌ها اجازه بازجویی از دیپلمات‌های سابق آمریکایی در ازای بازجویی آمریکا از روس‌ها را بدهد که توسط رابرت مولر بازپرس ویژه متهم شناخته شده‌اند. طبق یک سند از تبادل نظرهای شخصی آنها در 20 ژوئیه (29 تیر)، مقامات کاخ سفید به اروپایی‌ها تضمین دادند که توافق ترامپ مانع از بازجویی آمریکایی‌ها می‌شود.
همچنین برخی از نامه‌های غیررسمی افشا شده شامل نامه نگاری به رهبران عربستان، رژیم صهیونیستی و دیگر کشورها می‌باشد که در سراسر اتحادیه اروپا به اشتراک گذاشته شده‌اند.
کارولین ویچینی معاون سرپرست اتحادیه اروپا در واشنگتن در یکی از این نامه‌ها پیشنهاد می‌کند که دیپلمات‌های 28 عضو اتحادیه اروپا، حتی در حالی که در حوزه‌هایی مانند مسائل آب و هوایی و تجارت اختلافاتی با ترامپ دارند، واشنگتن را به‌عنوان مهمترین شریک خود بدانند.
دبیرخانه اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ادعای افشای اطلاعات حساس آگاه است و فعالانه در مورد این موضوع تحقیق می‌کند.
به گفته مقامات اروپایی، ارتباطات محرمانه‌تر در سیستم جداگانه‌ای نگهداری می‌شوند که اخیراً به‌روزرسانی و تعویض شده‌اند. همچنین مکاتباتی که بر روی تصمیمات قدرت‌های جهانی بر روی توافق سال 2015 ایران متمرکز بود، در یک سیستم کاملاً متفاوت و بدون اتصال به اینترنت قرار گرفته است.
شبک**آساق**9473**1708


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
لبنان، آخرین ایستگاه سفر پمپئو به خاورمیانه
توئیت ترامپ درباره جولان، تبلیغات انتخاباتی برای نتانیاهو است
بولتون: ترامپ درطرح 'همه گزینه ها' در قبال ونزوئلا جدّی است
ترامپ مدعی روابط خوب با پاکستان شد
سازمان ملل خواستار کاهش تنش ها در ونزوئلا شد
سازمان ملل حاکمیت صهیونیستها بر جولان را غیرقانونی خواند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  پنجشنه تا صبح  جمعه
بولتون به کره شمالی هشدار داد
شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه شورای امنیت است
سفیر ازبکستان: جشن نوروز نمادی از مشارکت برای جهان جدید است