جایگاه پژوهش در رسانه های پیشرو

17:15 ۳۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 67 0
جایگاه پژوهش در رسانه های پیشرو

تهران- ایرنا- رسانه های جریانساز جهان در جهت نیل به اهداف خود برای شناخت ذائقه افکار عمومی و تاثیرگذاری بر پاسخ مخاطبان، بیش از پیش به پژوهش در حوزه های روانشناسی، جامعه شناسی و رسانه ای توجه نشان می دهند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رسانه های بزرگ و تاثیرگذار جهانی از ابتدای قرن 21 به این نتیجه دست یافتند که تقریبا باید برای هر تصمیم بزرگی به نتیجه پژوهش و تحقیق ها اعتماد کنند. در ساختار پژوهش رسانه ای، مدیران وظیفه نظارت و مدیریت را ایفا می کنند؛ متخصصان روش شناسی نیز حمایت های آماری را به عمل می آورند؛ پژوهشگران هم وظیفه طراحی و تفسیر مطالعات را بر عهده می گیرند و کارشناسان بخش رایانه نیز سخت افزار و نرم افزارهای مورد نیاز را برای تحلیل داده های پژوهش تهیه می کنند.
تحقیقات در رسانه های جمعی چه به صورت داخلی و چه به صورت برون سپاری، برای بررسی دیدگاه ها یا ردّ آن ها و ارائه نتیجه به تصمیم گیران انجام می شود. البته در رسانه ها این ذهنیتی پذیرفته شده است که آن ها برای انجام درست این وظیفه و ارزیابی دقیق چالش ها نیازمند اطلاعاتی بیشتر از حد معمول هستند. علاوه بر این جهت اتخاذ تصمیم های درست، هزینه های مالی زیادی را نیاز دارند. به تاکید کارشناسان در چند دهه اخیر در رویکردهای تصمیم گیری، ارتباط نزدیک و موثرتر میان تحقیقات و موضوع مورد بررسی، به نحو محسوسی احتمال موفقیت را افزایش داده است.
پژوهش تنها به موسسه های تصمیم ساز اختصاص نداشته و در بسیاری از حوزه های رسانه ای همچون تحلیل میزان تاثیرگذاری رسانه ها بر مخاطبان و درک رفتار مخاطب و موارد مشابه انجام می شود. نظرسنجی های گوناگون اختصاصی یا عمومی، کسب اطلاعات از مخاطبان، پیش بینی آینده، تهیه گزارش از وضعیت دیگر رسانه ها، موضوع تبلیغات و روابط عمومی از محورهای مهم پژوهش رسانه ای در دوره معاصر به شمار می روند.
«سوزان لانگر» استاد فلسفه اعتقاد دارد «بیشتر اکتشافات جدید، چیزهایی هستند که همیشه وجود داشته اند اما به صورت ناگهانی به چشم آمده اند». در واقع رسانه های جمعی از طریق پژوهش با چالش هایی که همه هر روز با آن سروکار دارند، به نحوی متفاوت رفتار می کند.

** رسانه ها به دنبال شناخت ذائقه مخاطب
در فرایند ارتقای جایگاه پژوهش در رسانه ها چند نقطه عطف وجود داشته است. در جنگ جهانی اول اهمیت تبلیغات در رسانه ها آشکار شد و رسانه ها به عنوان ابزار قدرتمند نفوذ بر مخاطبان به شمار می رفتند. این دیدگاه از آنجا سرچشمه می گرفت که رفتار همه مخاطبان یکسان ارزیابی می شد و به همین دلیل با آن بدون پیچیدگی های کنونی برخورد می شد.
دوره دوم دهه 1950 و 1960 میلادی بود که رسانه ها به اهمیت استفاده از راهکارهای پژوهشی در متقاعد ساختن مشتریان برای انجام اقدام یا خریدی خاص پی بردند. بنابراین برای موسسه ها، تحقیقات در زمینه ارسال پیام های اثرگذار، درک ویژگی های جمعیتی مخاطبان و اهمیت میزان تکرار پیام و شناخت مخاطبان هدف اهمیت یافت.
رسانه ها در دوره سوم جریان سازی خود، به موضوع تاثیرگذاری بر افکار عمومی به ویژه بر کودکان متمرکز شدند. رسانه ها در حوزه های مربوط به مسائل جنسی، خشونت و مباحث تجاری از طریق برنامه سازی برای کودکان ورود کردند. پژوهشگران بر تاثیر مثبت رسانه ها به ویژه تلویزیون در این حوزه تاکید دارند و این تلاش هنوز هم ادامه دارد. هر ساله به ویژه در حوزه مقابله با خشونت تحقیقات گسترده ای انجام می گیرد.
اکنون رقابت در میان رسانه ها به ویژه برای کسب درآمد بیشتر از طریق مخاطبان باعث شده است تا آن ها علاقه مندی وافری را به کسب اطلاعات بیشتر از ذائقه، ارزش ها و سبک زندگی مخاطبان نشان دهند و از این رو برای گروه های مختلف برنامه ریزی پژوهشی متفاوتی انجام می دهند. علاوه بر این سازمان های بزرگ پژوهشی، مشاوران و صاحبان رسانه ها به همراه مجریان پروژه ها، تحقیقات گوناگونی را به صورت داخلی یا از طریق برونسپاری در حوزه های روانشناسی و جامعه شناسی به کار می گیرند تا راهبردهای رسانه ای موفق تری را در حوزه تجار یا سیاسی به اجرا در آورند.
عصر نوین تحقیقات رسانه ای شامل دامنه گسترده ای از پژوهش های روانشناسی و جامعه شناسی شده است که به پاسخ های روانی مخاطبان به برنامه های تلویزیونی، تبلیغات، موسیقی رادیویی و ... می پردازند. مدل سازی های رایانه ای و تحلیل داده ها با کامپیوترهای پیشرفته اکنون به امری معمول در تحقیقات بدل شده اند تا موفقیت رسانه ها را تضمین کنند. برخی پژوهشگران رسانه ای اعتقاد دارند تحقیقات در رسانه های جمعی اکنون به حوزه ای کاملا قانونی، مهم و خطیر تبدیل شده اند.

**ابزار جریانسازی رسانه ای
برخی اعتقاد دارند تحولات پس از انقلاب اسلامی در ایران تاثیر چشمگیری در رشد رسانه های خبری نوین به ویژه تلویزیون داشته است. حتی برخی مدعی هستند حادثه تسخیر لانه جاسوسی بود که موضوع پوشش 24 ساعته اخبار و پخش مستقیم تحولات را برای افکار عمومی غرب برجسته کرد. سپس تجاوز صدام به کویت و حمله واشنگتن و متحدان آن به عراق باعث توجه بیش از پیش به اهمیت رسانه ها و خبررسانی هدفمند شد. یکی از شبکه های خبری که در واکنش به این رویدادها تاسیس شد و نفوذ رسانه ها در افکار عمومی را به نمایش گذاشت شبکه خبری «سی.ان.ان» آمریکا بود. این شبکه در کنار برخی از رسانه های جریانساز غربی نگاهی خاص به پژوهش به ویژه در حوزه ارزیابی و تحلیل مخاطب دارند.
اکنون یکی از تاثیرگذارترین رسانه های جمعی جهان شبکه خبری سی.ان.ان است که حتی به علت میزان بالای اثرگذاری آن بر سیاستگذاران و مخاطبان پژوهش های گوناگونی با عنوان CNN effect صورت گرفته است. مهمترین دستاورد این پژوهش های رسانه ای آن بود که رابطه علت و معلولی میان پوشش رسانه ای و اتخاذ خط مشی ها را نشان می دهد. اگرچه سیاستگذاران تمایل دارند رسانه ها را در کنترل خود بگیرند اما رسانه ها و از جمله سی.ان.ان تلاش کرده اند تا سیاستگذاران را به پذیرش یک خط مشی خاص وادار سازند.
تاثیرگذاری بر افکار عمومی و استفاده از فشار آن برای پیشبرد اهداف رسانه ای و سیاسی از جمله روش های این شبکه خبری بوده است. تصاویر تلویزیونی به ویژه عکس های سوزناک از رنج مردم از جمله ابزارهایی است که از سوی رسانه های بزرگ همچون سی.ان.ان به کار گرفته می شود. در واقع به اعتقاد کارشناسان مسائل اجتماعی، پوشش رسانه ای همچون سگی است که دم سیاست عمومی را به جنبش در می آورد.
در بررسی اثرگذاری سی.ان.ان معمولا هشت حوزه مورد توجه قرار می گیرد و در مورد آن تحلیل های عمقی انجام می شود که عبارتند از: تاثیر تغییرات ژئوپلتیکی، تاثیر تغییرات تکنولوژیکی، تاثیر بر همه فازهای منازعه فراتر از خشونت، تاثیرگذاری مستقیم بر سیاستگذاری، تاثیر بر حوزه هایی فراتر از امور خارجی و دفاعی، تاثیر ارزش های غربی، مفهوم دسترسی جهانی، تاثیرگذاری بر سردبیران و روزنامه نگاران.
«رویترز» نیز از جمله خبرگزاری هایی است که به پژوهش در امر خبررسانی و جریانسازی توجه ویژه دارد. چند سالی است که این خبرگزاری به شدت در حوزه نظرسنجی و جمع آوری آرای افکار عمومی متمرکز شده است و با استفاده از روش های محاسبات ریاضی به تحلیل این داده ها می پردازد. رویترز مدعی است با همین رویکرد توانسته است دو انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا را با اختلافی اندک به درستی پیش بینی کند.
پژوهش**9130**1552


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
اگر ۲۰۱۷ سالی بود که اخبار سینما حول رسوایی‌های جنسی و اخلاقی می‌چرخید، ۲۰۱۸ سالی بود که دامنه این اخبار به دنیای ادبیات کشیده شد و معتبرترین جایزه ادبی جهان را قربانی کرد.
سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی چیست؟
سیستیت بینابینی که به عنوان سندرم مثانه دردناک هم شناخته می‌شود یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود. این درد از ناراحتی ملایم تا شدید است.
کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.
ستاره‌هایی که از بیماری‌های کشنده نجات یافتند
شاید ما با خودمان فکر کنیم که ستاره های هالیوود همیشه زندگی سالم، شاد و مرفهی دارند، اما اشتباه کرده ایم، بیماری به سراغ آنها هم می رود. برخی از ستاره ها ترجیح می دهند که در مورد بیماری شان با مردم صحبت نکنند، در حالی که برخی دیگر از فاش کردن این راز ابایی ندارند.
تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی کلی، به مناسبت زادروزش
امروز سالروز تولد ۷۷ سالگی یکی از تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین قهرمان های ورزشی تاریخ، یعنی محمد علی کلی است که در ۱۴ خرداد ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.
در آرایشگاه‌های مردانه بالاشهر چه خبر است؟
کارشان آرایشگری مردان است، اما دستشان فقط به شانه و قیچی نمی‌رود و از مواد آرایشی و رنگ مو گرفته تا دستگاه‌هایی مثل بخور و سولاریم را می‌توان در بساطشان پیدا کرد. بعضی‌هایشان که خاص‌تر هستند خدماتی مثل مانیکور و پدیکور هم برای ناخن‌های دست و پا ارائه می‌کنند.
زوج‌های مشهوری که ست می‌پوشند
زوج‌ها معمولا پس از مدتی در کنار هم بودن، جدا از شخصیت، سبک لباس پوشیدن شان نیز شبیه بهم می‌شود. البته در این میان برخی از زوج‌ها هستند که سعی دارند لباس هایشان را با هم ست کنند تا در جمع بیشتر بدرخشند. این سبک لباس پوشیدن در میان زوج‌های مشهوز جهان نیز رواج دارد به طوری که برخی از آن‌ها در خیابان یا حتی روی فرش قرمز لباس‌هایی شبیه بهم به تن می‌کنند.
کی‌روش تمام شدنی است، تیم‌ملی نه
تیم‌ملی ایران وضعیت نسبتا خوبی در جام ملت‌های هفدهم دارد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
خرم آباد - ایرنا - بیش از 14 هزارو 638 خانوار با جمعیتی معادل 83 هزار و690 نفر از جمعیت استان لرستان را جامعه عشایری تشکیل می دهند که در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان یافته اند.
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
بجنورد- ایرنا - رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مادر باردار گرفتار در برف و کولاک گردنه امین الله بجنورد با امدادرسانی به موقع نیروهای پلیس به بیمارستان بنت الهدی منتقل و زایمان وی باموفقیت انجام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
دادگاه خبرنگار پرس تی وی تا ساعاتی دیگر تشکیل می‌شود
دوبله ایران کِسِل است
آمریکا با رفتاردوگانه برابرخبرنگار پرس تی وی رسوا می شود
فرزند خبرنگار بازداشت شده پرس تی وی در آمریکا احضار شد
چهارمین جشنواره مطبوعات در آذربایجان شرقی برگزار می شود
خبررسانی امیدآفرین؛ رسالتی بزرگ ولی مغفول مانده
شبکه های اجتماعی و کنشگری سیاسی
رسانه ها، بازوی پلیس در تامین امنیت هستند
تیترهای 27 دی ماه روزنامه روزنما
فرمانده کل ارتش حساب توییتری ندارد