پروژه پژوهش هنر در ایران، طرحی از پیش شکست خورده است

19:33 ۹۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 210 0
پروژه پژوهش هنر در ایران، طرحی از پیش شکست خورده است

تهران-ایرنا- فرهنگستان هنر، به مناسبت هفته پژوهش، نشست تخصصی نگاهی به پژوهش هنر در ایران را برگزار کرد که طی آن عنوان گردید پروژه پژوهش هنر در ایران شکست خورده است.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه، خبرنگار فرهنگی ایرنا، بهمن نامور مطلق عضو فرهنگستان هنر و استاد دانشگاه شهید بهشتی، در این نشست گفت: وظیفه فرهنگستان است که درباره پژوهش کار کند، وضعیت جامعه ما طوری است که ما باید از پژوهش دفاع کنیم در صورتی که وظیفه پژوهش است که از ما دفاع کند. ساحت خلق و ساحت نقد یکی نیستند یکی به خیال توجه دارد و دیگری به نقد، هنرمند از ابتدا هم مدوزایی کار می‌کرده و منتقد پرسه‌ای، هنرمند اغواگری می‌کند و منتقد افشاگری، ما نیاز به اغواگری داریم و باید این را افشا کنیم، این رابطه دو طرفه و طیفی است اگر منتقدان نباشند کار هنر سخت خواهد بود، بهترین مولفان بهترین منتقدان هستند.
وی ادامه داد: برخی مولفان نسبت به نقد آثارشان موضع می‌گیرند اما بارها گفته‌ام، ما از زمانی که فردوسی را نقد نکردیم، خلق ادبی هم روی نداد، ما به فردوسی و ادبیات‌مان هم خیانت کردیم تا زمانی که شعر نو آمد و جای آن را گرفت و زبان مردم امروز شد. زبان هنر غیرمستقیم است و منتقد باید از آن لایه برداری کند، این رابطه دو سویه است و اگر خلق ضعیف باشد نقد هم ضعیف است، پس خلق خوب، نقد خوب و نقد خوب، خلق خوب را به همراه می آورد.
وی افزود: پژوهشگر باید در جامعه آزاداندیش و از خانه‌ای که در آن بزرگ می‌شود، رشد کند، هنر در جامعه آزاد شکل می‌گیرد و این گونه است که می توان به آینده امید بست.
معاون فرهنگی یونسکو افزود: من بر آسیب‌های صوری تاکید نمی‌کنم، اینکه اعتبارات هنری کم است و ارتباطات هنری ما اندک است چه در خارج و چه در داخل اما می‌گویم دانشگاه‌های ما همه کمی هستند و امتیازشان بر اساس مقاله‌های علمی پژوهشی در نظر گرفته می شود، پس مشخص است که در این مسابقه نابود خواهیم شد و با این روش چیزی از هنر باقی نخواهد ماند، این امتیاز بندی ها هنر و دانش را ارتقا نمی‌دهد.
وی گفت: نگاه های موقت دموکراسی کشور ما را دچار مدیریت مقطعی کرده است، دولت و قضاوت باید هر دو از علم و هنر دور باشند. باید قوانین ما به قدری محکم باشد که با تغییر هر دولت تغییر نکند. وضعیت پارادایمیک هم مشخص نیست، در یک آن چندین پارادایم بر ما حاکم است. این‌گونه دانشجو که شش واحد دارد سه درس دو واحدی را با سه استاد متفاوت و با سه پارادایم‌ گوناگون می گذراند.
نامور مطلق بیان کرد: من به قطعیت می گویم پروژه پژوهش هنر در کشور ما شکست خورده و باید همه را از نو آغاز کنیم. پژوهش های ما متن گراست گفتمانی نیست در دانشگاه که باید بافت محور باشید و اینجا و اکنون را در نظر بگیرید مشکلات خاصی به وجود می آید.
این استاد دانشگاه گفت: باستان‌گرایی مشکلات زیادی به بار آورده، ما بدترین استفاده را از گذشته کرده ایم و دائماً داریم به گذشته برمیگردیم بر این اساس مسائل امروز را نادیده می گیریم. کمی‌گرایی هم یکی دیگر از مشکلات ما همه سرمایه را در یک بخش صرف می‌کنیم، استادی می‌آید در زمینه اسطوره‌شناسی کار می‌کند که خودش هم آن را درک نکرده، یک استاد نمی‌تواند همه علوم را بداند وقتی در همه علوم ادعا می کند یعنی هیچ ندارد. من معتقد پژوهش هنر نیاز به گفت‌و‌گومندی و دیالوگ دارد ما از نبود دیالوگ رنج می‌بریم و ساختارمند پخته نیستیم ما صنعت پژوهش نداریم. صنعت در معنای فعالیت های پیوسته زنجیره انسانی، وقتی درکمان از صنعت درست نباشد صنعت هنری و صنعت فرهنگی را هم درست نفهمیده ایم. نزدیکترین پدیده به انسان اثر هنری است، پس ما باید سعی کنیم، در این موضوع پژوهش و نقد کنیم. باید روزی برسد که بتوانیم رابطه نقد و پژوهش را هم مشخص کنیم ما درباره آب که از سالها پیش از دوره داریوش بزرگ، با آن دست به گریبان بوده‌ایم چقدر کم بحث کرده‌ایم و به آن پرداخته‌ایم. این همان مشکلات نقد ماست!
دیگر سخنران این مراسم دکتر مهران هوشیار بود. وی با اشاره به آیات قرآن گفت: در قرآن کسی که به آگاهی و بینش برسد، به حقایق دست می‌یابد. پدیده اخلاق، در علوم انسانی بسیار اهمیت دارد و بحث از اخلاقی بودن در همه بخش‌های علوم از مباحث کلیدی است، در تاریخ فلسفه و عرفان ایرانی، کمال انسان را بدون هماهنگی دین و علم ممکن نمی‌دانستند.
وی افزود: هنر به معنای فاین آرت، مولود تمدن جدید به ویژه غرب است اما در معنای قدیم، صناعت صرف مهارت نیست و ترکیب تکنیک و دانش است. در دنیای مدرن، هنر از علم و معنویت جدا می‌شود و در این حالت، مقبولیت و خوشایند بودن را در خود دارد. من معتقدم اگر فرهنگ اندیشیدن را به جامعه بدهیم، اقتصاد و سیاست هم وضع بهتری پیدا می‌کنند، ما اندیشیدن را به دانشجو یاد نمی‌دهیم، تنها داده‌ها را منتقل می کنیم. باید به جوانان فکر کردن را آموزش بدهیم.
دکتر نیر طهوری، مدیر گروه هنر دانشگاه علوم تحقیقات، با اشاره به کتاب در جستجوی فضاهای گمشده داریوش شایگان گفت: دکتر شایگان، از قرن پانزدهم پیگیری تاریخ پژوهش را آغاز می‌کند، اندیشه مدرن قبل از دکارت و در اثر اتفاقات و یافته‌های علمی در اروپا شکل گرفته است. هنرمندان قبل از دکارت به نحو دیگری به هنر نگاه می‌کنند دوره رنسانس، دوره حذف حضور خداوند از هر چیزی است پس راه‌های شناخت خدا هم از بین می‌رود و دیگر راه شناخت هر چیز شناخت خداوند نیست. هنر و دین که راهی برای رسیدن باطنی به حقیقت بودند از هم جدا می‌شوند. در چنین شرایطی هر کدام به روش‌های نوین شناختی خود نیاز دارند صاحب‌نظران نمی‌توانند نظریه هنری بدهند و علت کثرت راه‌ها همین است.
وی تحول اندیشه‌های دکارت را در این زمینه مهم خواند و ادامه داد: پس از دکارت، جهان کمی و قابل اندازه‌گیری شد پس هنر هم به کمیات اضافه و قابل اندازه‌گیری می‌شود. دکارت و هم‌عصرانش میان سیر تاریخی و پژوهش تفاوت قائل بودند و اینگونه است که روش پژوهش به گونه ای که می‌شناسید، شکل گرفت. ما امروز، هرکدام از یک زاویه و یک روش عقلی برای درک هنر استفاده می کنیم، زیرا در نگاه دکارت خود‌آگاهی جای خداشناسی را گرفته است و علم جدید بر مبنای نظریه دکارت، مبتنی بر مشاهده و پژوهش است تا اثر هنری و غیر مورد شغل مورد شناخت را مطالعه نکنیم، شناخت کامل نمی شود. باید به پدیدارشناسی به خود اشیا برگردیم، به خود اثر هنری. بدون دانستن سیر تاریخی، نحله‌های دینی و مکاتب طریقتی، نمی‌توانیم به حقیقت برسیم.
وی افزود: پژوهش، هنر تحقیقات است، مسیری که از شناخته‌ها به سوی ناشناخته‌ها می‌رود و باید این مسیر به درستی طی شود.
دکتر کامرانی، استاد دانشگاه نیز طی سخنانی در این مراسم ، با اشاره به بودجه‌های هنری که بسیار اندک‌اند، گفت: برخی فکر می‌کنند هنر منابع را هدر و نیازهای سبک را پوشش می‌دهد اما مسئله فرهنگ موضوع کلی‌تری است که باید دیده شود. در مورد پژوهش هنر می‌توان گفت، بخشی از هنرمندان برای ارزش ذاتی‌اش کار می‌کنند اما هنر درک‌مان از موضوعات مختلف را بالا می‌برد.
هنر معاصر، زمینه محور است و به پژوهش نیاز دارد و از نقد استفاده می‌کند. شرایط پیدایش هنر معاصر، رویکرد انتقادی، تاثیر انعکاسی، عوامل فنی و آموزش هنر را شامل می‌شود.
وی افزود: ما نباید به قدری روی ویژگی‌های پژوهشی هنر تأکید کنیم که خودمان را از دست بدهیم. ما در دانشگاه‌ها استاد هنر تربیت می‌کنیم، نه هنرمند! استادان باید روشی را انتخاب کنند که پژوهشگر نسازد، هنرمند بسازد.
فراهنگ**9211** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

امدادرسانی پلیس به سیل‌زدگان با جدیت ادامه دارد-بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های ناجا برای کمک‌رسانی به مردم در مناطق سیل‌زده
سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر گسیل امکانات نیروهای مسلح به استان‌های سیل‌زده، از تشدید اقدامات پلیس در تداوم امدادرسانی به مردم مناطق سیل‌زده خبر داد.
سراج: استاندار سابق گلستان باید پاسخگو اعمالش باشد
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: استاندار سابق گلستان قطعا باید پاسخگو اعمال خود باشد و سازمان بازرسی این موضوع را پیگیری می‌کند زیرا یک روز قبل از عید استاندار در استان بوده و سیل هم جاری شده، اما می‌گوید چیزی نیست و اتفاقی نمی‌افتد.
طب سنتی |برای ˮافزایش قدˮ در سنین رشد از این ترکیب استفاده کنید
بازخوانی/ برای "افزایش قد" در سنین رشد می‌توانید از یک ترکیب گیاهی ساده استفاده کنید.
فیلم- تخلیه آب از معابر مناطق سیل‌زده توسط آتش‌نشانان تهرانی
آتش‌نشانان تهرانی در مناطق سیل‌زده استان گلستان مشغول امدادرسانی به هموطنان حادثه‌دیده هستند.
ابتکار جدید شهرداری تهران در استتار پست‌های برق و مخابرات+ عکس
شهرداری تهران در اقدامی جالب نسبت به استتار پست‌های برق و مخابرات در پایتخت اقدام کرد.
جریمه 76 میلیاردی متخلفان در مرحله نخست طرح نوروز 98 در تهران
معاون اجرایی در امور شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران از تشکیل ۷۳۰ پرونده برای متخلفان و جریمه ۷۶ میلیارد ریالی آنان خبر داد.
آیا طرح ˮشمسˮ به اسم محصولات سالم در پی به‌رسمیت‌شناختن ˮمحصولات تراریختهˮ است
اخیراً طرحی به‌نام "شمس" یا شبکه محصولات سالم از سوی برخی چهره‌های شاخص و مدافع سرسخت "محصولات تراریخته" ارائه شده است؛ چیزی که از شواهد و قرائن فهمیده می‌شود این است که در قالب این طرح قصد دارند تراریخته را به‌جای محصولات سالم به‌خورد مردم بدهند!
فیلم- اجرای ˮموافقتنامه پاریسˮ چگونه باعث فقیرترشدن مردم ایران می‌شود
بازخوانی/ توافقنامه پاریس ظاهری محیط زیستی دارد اما پیامدهای اقتصادی و صنعتی فراوانی برای کشور به‌دنبال دارد از جمله اجرای آن هزینه‌ای بالغ بر ۱۷میلیارد دلار در بر دارد که منجر به رکود بسیار شدیدی در اقتصاد کشور و فقیرتر شدن مردم ایران می‌شود.
آخرین وضعیت راه‌ها| بارش برف و باران در جاده‌های 8 استان
محورهای مواصلاتی هشت استان کشور شاهد بارش برف و باران است.
بازداشت عاملان تیراندازی به پسر 5 ساله
عاملان تیراندازی به پسر پنج ساله توسط پلیس امنیت تهران بزرگ بازداشت شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتخابی یورو 2020| پیروزی آلمان در خاک هلند در دقیقه 90- برد آسان بلژیک در قبرس
فوتبال جهان – در ادامه دیدارهای دور دوم از مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۰، آلمان در یک بازی سخت در خانه هلند سه امتیاز گرفت.
پایان مسابقات کشتی زیر 23 سال قهرمانی آسیا در سرزمین چنگیرخان و رودخانه‌های یخ‌زده!
مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا درحالی در مغولستان برگزار شد که تیم‌های آزاد و فرنگی کشورمان توانستند عنوان نخست این بازی‌ها را از آن خود کنند.
پایان خوش بورس با رشد 21 هزار واحدی شاخص در 1 ماه
شاخص کل بورس در جریان معاملات آخرین ماه آخرین فصل سال ۹۷ با ۲۱۲۷۲ واحد افزایش، معادل ۱۳.۵۲ درصد رشد را به ثبت رساند.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
جک S3 بخریم یا نه؟
خودروی جک اس ۳ محصول کرمان موتور، محصول شهری و جمع وجوری است که در خیابانها زیاد دیده می‌شود.
پیکر مادر دو شهید در آق قلا با قایق منتقل و به خاک سپرده شد
نوروزگاه منطقه 6 با محوریت هنر و ادب اجرا می شود
معاون شهردار تهران با پدر خوشنویسی معاصر ایران دیدار کرد
موزه هنر، کودکان را در برابر مسئولیت موزه ها تقویت می کند
نوروز، عید و جشن، متبرک و ملی در قزاقستان
جشنواره غذای کشورهای حوزه نوروز در سازمان ملل برگزار شد
وزیر اعظم «سلطان و شبان» درگذشت
هفت سین را با کتاب‌ بچینید
کتاب فرهنگ عامه منطقه دشتی رونمایی شد
کتابخانه عمومی شهر قطب‌آباد افتتاح شد