پروژه پژوهش هنر در ایران، طرحی از پیش شکست خورده است

19:33 ۲۱۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 323 0
پروژه پژوهش هنر در ایران، طرحی از پیش شکست خورده است

تهران-ایرنا- فرهنگستان هنر، به مناسبت هفته پژوهش، نشست تخصصی نگاهی به پژوهش هنر در ایران را برگزار کرد که طی آن عنوان گردید پروژه پژوهش هنر در ایران شکست خورده است.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه، خبرنگار فرهنگی ایرنا، بهمن نامور مطلق عضو فرهنگستان هنر و استاد دانشگاه شهید بهشتی، در این نشست گفت: وظیفه فرهنگستان است که درباره پژوهش کار کند، وضعیت جامعه ما طوری است که ما باید از پژوهش دفاع کنیم در صورتی که وظیفه پژوهش است که از ما دفاع کند. ساحت خلق و ساحت نقد یکی نیستند یکی به خیال توجه دارد و دیگری به نقد، هنرمند از ابتدا هم مدوزایی کار می‌کرده و منتقد پرسه‌ای، هنرمند اغواگری می‌کند و منتقد افشاگری، ما نیاز به اغواگری داریم و باید این را افشا کنیم، این رابطه دو طرفه و طیفی است اگر منتقدان نباشند کار هنر سخت خواهد بود، بهترین مولفان بهترین منتقدان هستند.
وی ادامه داد: برخی مولفان نسبت به نقد آثارشان موضع می‌گیرند اما بارها گفته‌ام، ما از زمانی که فردوسی را نقد نکردیم، خلق ادبی هم روی نداد، ما به فردوسی و ادبیات‌مان هم خیانت کردیم تا زمانی که شعر نو آمد و جای آن را گرفت و زبان مردم امروز شد. زبان هنر غیرمستقیم است و منتقد باید از آن لایه برداری کند، این رابطه دو سویه است و اگر خلق ضعیف باشد نقد هم ضعیف است، پس خلق خوب، نقد خوب و نقد خوب، خلق خوب را به همراه می آورد.
وی افزود: پژوهشگر باید در جامعه آزاداندیش و از خانه‌ای که در آن بزرگ می‌شود، رشد کند، هنر در جامعه آزاد شکل می‌گیرد و این گونه است که می توان به آینده امید بست.
معاون فرهنگی یونسکو افزود: من بر آسیب‌های صوری تاکید نمی‌کنم، اینکه اعتبارات هنری کم است و ارتباطات هنری ما اندک است چه در خارج و چه در داخل اما می‌گویم دانشگاه‌های ما همه کمی هستند و امتیازشان بر اساس مقاله‌های علمی پژوهشی در نظر گرفته می شود، پس مشخص است که در این مسابقه نابود خواهیم شد و با این روش چیزی از هنر باقی نخواهد ماند، این امتیاز بندی ها هنر و دانش را ارتقا نمی‌دهد.
وی گفت: نگاه های موقت دموکراسی کشور ما را دچار مدیریت مقطعی کرده است، دولت و قضاوت باید هر دو از علم و هنر دور باشند. باید قوانین ما به قدری محکم باشد که با تغییر هر دولت تغییر نکند. وضعیت پارادایمیک هم مشخص نیست، در یک آن چندین پارادایم بر ما حاکم است. این‌گونه دانشجو که شش واحد دارد سه درس دو واحدی را با سه استاد متفاوت و با سه پارادایم‌ گوناگون می گذراند.
نامور مطلق بیان کرد: من به قطعیت می گویم پروژه پژوهش هنر در کشور ما شکست خورده و باید همه را از نو آغاز کنیم. پژوهش های ما متن گراست گفتمانی نیست در دانشگاه که باید بافت محور باشید و اینجا و اکنون را در نظر بگیرید مشکلات خاصی به وجود می آید.
این استاد دانشگاه گفت: باستان‌گرایی مشکلات زیادی به بار آورده، ما بدترین استفاده را از گذشته کرده ایم و دائماً داریم به گذشته برمیگردیم بر این اساس مسائل امروز را نادیده می گیریم. کمی‌گرایی هم یکی دیگر از مشکلات ما همه سرمایه را در یک بخش صرف می‌کنیم، استادی می‌آید در زمینه اسطوره‌شناسی کار می‌کند که خودش هم آن را درک نکرده، یک استاد نمی‌تواند همه علوم را بداند وقتی در همه علوم ادعا می کند یعنی هیچ ندارد. من معتقد پژوهش هنر نیاز به گفت‌و‌گومندی و دیالوگ دارد ما از نبود دیالوگ رنج می‌بریم و ساختارمند پخته نیستیم ما صنعت پژوهش نداریم. صنعت در معنای فعالیت های پیوسته زنجیره انسانی، وقتی درکمان از صنعت درست نباشد صنعت هنری و صنعت فرهنگی را هم درست نفهمیده ایم. نزدیکترین پدیده به انسان اثر هنری است، پس ما باید سعی کنیم، در این موضوع پژوهش و نقد کنیم. باید روزی برسد که بتوانیم رابطه نقد و پژوهش را هم مشخص کنیم ما درباره آب که از سالها پیش از دوره داریوش بزرگ، با آن دست به گریبان بوده‌ایم چقدر کم بحث کرده‌ایم و به آن پرداخته‌ایم. این همان مشکلات نقد ماست!
دیگر سخنران این مراسم دکتر مهران هوشیار بود. وی با اشاره به آیات قرآن گفت: در قرآن کسی که به آگاهی و بینش برسد، به حقایق دست می‌یابد. پدیده اخلاق، در علوم انسانی بسیار اهمیت دارد و بحث از اخلاقی بودن در همه بخش‌های علوم از مباحث کلیدی است، در تاریخ فلسفه و عرفان ایرانی، کمال انسان را بدون هماهنگی دین و علم ممکن نمی‌دانستند.
وی افزود: هنر به معنای فاین آرت، مولود تمدن جدید به ویژه غرب است اما در معنای قدیم، صناعت صرف مهارت نیست و ترکیب تکنیک و دانش است. در دنیای مدرن، هنر از علم و معنویت جدا می‌شود و در این حالت، مقبولیت و خوشایند بودن را در خود دارد. من معتقدم اگر فرهنگ اندیشیدن را به جامعه بدهیم، اقتصاد و سیاست هم وضع بهتری پیدا می‌کنند، ما اندیشیدن را به دانشجو یاد نمی‌دهیم، تنها داده‌ها را منتقل می کنیم. باید به جوانان فکر کردن را آموزش بدهیم.
دکتر نیر طهوری، مدیر گروه هنر دانشگاه علوم تحقیقات، با اشاره به کتاب در جستجوی فضاهای گمشده داریوش شایگان گفت: دکتر شایگان، از قرن پانزدهم پیگیری تاریخ پژوهش را آغاز می‌کند، اندیشه مدرن قبل از دکارت و در اثر اتفاقات و یافته‌های علمی در اروپا شکل گرفته است. هنرمندان قبل از دکارت به نحو دیگری به هنر نگاه می‌کنند دوره رنسانس، دوره حذف حضور خداوند از هر چیزی است پس راه‌های شناخت خدا هم از بین می‌رود و دیگر راه شناخت هر چیز شناخت خداوند نیست. هنر و دین که راهی برای رسیدن باطنی به حقیقت بودند از هم جدا می‌شوند. در چنین شرایطی هر کدام به روش‌های نوین شناختی خود نیاز دارند صاحب‌نظران نمی‌توانند نظریه هنری بدهند و علت کثرت راه‌ها همین است.
وی تحول اندیشه‌های دکارت را در این زمینه مهم خواند و ادامه داد: پس از دکارت، جهان کمی و قابل اندازه‌گیری شد پس هنر هم به کمیات اضافه و قابل اندازه‌گیری می‌شود. دکارت و هم‌عصرانش میان سیر تاریخی و پژوهش تفاوت قائل بودند و اینگونه است که روش پژوهش به گونه ای که می‌شناسید، شکل گرفت. ما امروز، هرکدام از یک زاویه و یک روش عقلی برای درک هنر استفاده می کنیم، زیرا در نگاه دکارت خود‌آگاهی جای خداشناسی را گرفته است و علم جدید بر مبنای نظریه دکارت، مبتنی بر مشاهده و پژوهش است تا اثر هنری و غیر مورد شغل مورد شناخت را مطالعه نکنیم، شناخت کامل نمی شود. باید به پدیدارشناسی به خود اشیا برگردیم، به خود اثر هنری. بدون دانستن سیر تاریخی، نحله‌های دینی و مکاتب طریقتی، نمی‌توانیم به حقیقت برسیم.
وی افزود: پژوهش، هنر تحقیقات است، مسیری که از شناخته‌ها به سوی ناشناخته‌ها می‌رود و باید این مسیر به درستی طی شود.
دکتر کامرانی، استاد دانشگاه نیز طی سخنانی در این مراسم ، با اشاره به بودجه‌های هنری که بسیار اندک‌اند، گفت: برخی فکر می‌کنند هنر منابع را هدر و نیازهای سبک را پوشش می‌دهد اما مسئله فرهنگ موضوع کلی‌تری است که باید دیده شود. در مورد پژوهش هنر می‌توان گفت، بخشی از هنرمندان برای ارزش ذاتی‌اش کار می‌کنند اما هنر درک‌مان از موضوعات مختلف را بالا می‌برد.
هنر معاصر، زمینه محور است و به پژوهش نیاز دارد و از نقد استفاده می‌کند. شرایط پیدایش هنر معاصر، رویکرد انتقادی، تاثیر انعکاسی، عوامل فنی و آموزش هنر را شامل می‌شود.
وی افزود: ما نباید به قدری روی ویژگی‌های پژوهشی هنر تأکید کنیم که خودمان را از دست بدهیم. ما در دانشگاه‌ها استاد هنر تربیت می‌کنیم، نه هنرمند! استادان باید روشی را انتخاب کنند که پژوهشگر نسازد، هنرمند بسازد.
فراهنگ**9211** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

معاون مطبوعاتی: هرجا جهادی عمل کردیم به نتیجه رسیدیم
محمد خدادی در چهارمین گردهمایی مدیران روابط‌عمومی واحدهای جهاد دانشگاهی سراسری کشور که امروز پنج‌شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران، با رفتار جهادی قطعا به پیروزی خواهیم رسید.
حناچی: پیگیری برای بازسازی هرچه سریعتر میدان حسن آباد
پیروز حناچی شهردار تهران در پیامی توئیتری از همکاران خود در سازمان آتش نشانی شهر تهران تشکر کرد.
جنجال عکس‌های دزدی روی پاکت‌ سیگار در اروپا
زمانی که یک مرد ۵۰ ساله برای خرید یک پاکت سیگار به دکه سیگارفروشی‌ای در میسانو ایتالیا رفت، با تصویری روبرو شد که او را بر جای خود خشک کرد؛ تصویری از همسرش پیش از آنکه در بیمارستان جان خود را از دست دهد.
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که پلیس یونان در قبرس شماری از صهیونیست‌ها را به جرم تجاوز جنسی بازداشت کرده است.
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
اریک ترامپ ادعا کرده بود که پدرش 95 درصد محبوبیت دارد!واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ را در این فیلم مشاهده می نمایید.
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که طرف‌های درگیر در این کشور بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی تأکید کرده‌اند.
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
در پی تکمیل و عرضه خودرو‌های ناقص از سوی خودروسازان بزرگ و سررسید موعد تحویل خودرو‌های ثبت‌نامی، بازار از حالت انقباضی خارج شد و به نظر می‌رسد که شکست قیمت‌ها آغاز شده است.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.