کولی گیری پور دنگ و فنگ در انزلی با حضور اهالی فرهنگ

17:15 ۱۸۹ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 383 0
کولی گیری پور دنگ و فنگ در انزلی با حضور اهالی فرهنگ

انزلی-ایرنا-انجمن طرفداران توسعه انزلی و اهالی فرهنگ این شهر در آیینی با حضور ناشر، و طراح داستان از کتاب ' کولی گیری پور دنگ و فنگ' داریوش رمضانی رونمایی کردند.

ایرنا

به گزارش ایرنا،' کولی گیری پور دنگ و فنگ' پنجمین کتاب از مجموعه کتابهای داستان مصور گیلکی «ماجراهای گوزن» است که نویسنده در آن به مصایب زیست بوم ارزشمند تالاب انزلی پرداخته .
داریوش رمضانی نویسنده و گرافیست اثر که اکنون برای تحصیل در کانادا بسر می برد در پیام تصویری از زحمات طراح داستان و ویراستاران گیلکی اثر قدردانی و از برگزاری این مراسم در انزلی ابراز خشنودی کرد.
*گوزن جای خود را در بین گیلانی ها باز کرد
هادی میرزا نژاد شاعر نویسنده و ناشر فرهنگ ایلیا در مورد چگونگی شکل گیری پرسوناژ گوزن توسط داریوش رمضانی گفت :اوایل دهه 90 من و داریوش رمضانی نویسنده اثر در این اندیشه بودیم که برای نگاهبانی زبان مادری مان چه بکنیم.
وی با اشاره به این که گیلکی با 20 لهجه و گویشوران محدود از جمله زبانهای در معرض خطر است افزود:
این ایده به ذهنمان رسید که کاراکتر گوزن را که توسط رمضانی خلق شده بود را در ماجراهایی به زبان گیلکی و طنز وارد کنیم .
میرزانژاد اظهار داشت: با توجه به وجود لهجه های مختلف در زبان گیلکی تلاش کردیم در این کار که از لهجه ای بینابینی استفاده کنیم و از جلد دوم نیز لغتنامه ای به آن افزودیم .
وی با بیان این که ما بر این باوریم که فرهنگ و هنر می تواند هر مشکلی را حل کند افزود: در هر داستان کوشیدیم حتما یک پیام فرهنگی در رابطه با محیط زیست و اخلاقیات داشته باشیم و یک شخصیت گیلانی را معرفی کنیم .
وی افزود: شخصیت گوزن برای بچه ها باورپذیر است و نه تنها استقبال بچه ها بلکه آدم بزرگها از این کتاب خیلی خوب بوده ، به حدی که اکنون علاقمندان برای جلدهای بعدی این اثر سوژه پیشنهاد می کنند.
میرزانژاد با اشاره به انتشار این کتاب با حمایت حوزه هنری گیلان گفت : حوزه هنری تنها نهادی است که در زمینه فرهنگ گیلان کار می کند و از تولیدات خوب در این عرصه حمایت می کند .
*هنر و ادبیات حامی محیط زیست
رییس اداره محیط زیست انزلی نیزدر این مراسم سوگوارانه از احوال ناخوش تالابی گفت که با تغییرات و تخریبهای گسترده ای مواجه است.
احسان هادی پور با اشاره به انقراض 27 هزار گونه گیاهی و جانوری در سال اظهار داشت:ما به سرعت گونه های گیاهی و جانوری را از دست می دهیم بدون این که حتی آنها را شناخته باشیم .
وی با بیان این که تالاب انزلی شبیه یک آزمایشگاه ژنتیک است خاطرنشان کرد: در کشورهایی که مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در محیط زیست زیاد است حفاظت بهتری از محیط زیست را شاهد هستیم .
هادی پور متذکر شد: ایران بیش از آن که به رفتارهای لوکس محیط زیستی نیاز داشته باشد نیاز به ساختاری دارد که اجازه ندهد که مطالبه گری های زیست محیطی و پویش ها با شکست مواجه شوند.
وی تصریح کرد:اگر هنر و ادبیات پیش از این وارد عرصه حفاظت از محیط زیست شده بود با این دست اندازیهای گسترده وتخریبهای محیط زیست روبرو نبودیم .
وی با تاکید بر این که امروز به ساختار ادبیات ، فرهنگ و هنر و علوم انسانی برای کاهش هزینه های محیط زیست نیاز داریم افزود: این کتاب در زمانی کوتاه کلی مفاهیم زیست محیطی را به خواننده منتقل و بچه ها را با رفتار صحیح با محیط زیست آشنا می کند .
رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی گفت : رمضانی در این داستان طنازانه به محیط زیست و مشکلات تالاب پرداخته و این همان دست نجات دهنده و یاریگر برای گذشتن از بحران محیط زیست است.
*داستان های مصور راهی برای افزایش سرانه مطالعه
وحید باقری از نویسندگان جوان گیلان و طراح داستان این اثر گفت : کمیک استریپ ها اغلب به صورت گروهی خلق می شود چون به صورت انفرادی کار بسیار مشکلی است.
وی یاداور شد: وقتی داریوش رمضانی در آیین رونمایی جلد چهارم این مجموعه نسبت به اجرای گروهی کار و سوژه های مردمی ابراز تمایل کرد من سوژه ای را که در ذهن داشتم روی کاغذ آوردم و به ایشان ارائه دادم.
وی در خصوص این که چرا انزلی را بعنوان مکان رویداد این داستان انتخاب کرده گفت : یکی این که دغدغه محیط زیستی داشتم و دیگر این که به نظرم جالب می شود که گوزن از رشت بیرون بیاید و در شهرهای دیگر استان نیز ماجراهایی داشته باشد چون بقیه مردم استان نیز با آن ارتباط بهتری برقرار می کنند .
وی خاطرنشان کرد:خلاء بزرگی در زمینه کتابهای فانتزی و کمیک استریپ وجود دارد در حالی که این مدیوم برای موضوعاتی که باید به گوش مردم رسانده شود بسیار مناسب است .
این نویسنده گیلانی با اشاره به موفقیت بسیار مجموعه کتابهای مصور گوزن از وجود ظرفیت مناسبی برای فعالیت در این زمینه سخن گفت .
باقری با اشاره به این که اکنون در ژاپن مجموعه کتابهای مصوری با عنوان مانگا برای گروه های سنی و اجتماعی مختلف منتشر می شود افزود:تولید آثاری در این زمینه می تواند سرانه مطالعه را بالا ببرد.
*مخاطب تولیدات فرهنگی هنری باشیم
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی نیز در این آیین
با اشاره به مشکلات خلق آثار فرهنگی و هنری و تاثیر مثبت آن در امور مختلف زندگی گفت : بکوشیم مخاطب خوبی برای آثار فرهنگی هنری و موجب دلگرمی تولیدکنندگان محتوا باشیم.
فرهاد رحمان زاده از پویشگران فرهنگی انزلی به پاس کارهای بسیار ارزشمندشان در حوزه فرهنگ و هنر و کتابخوانی قدردانی کرد .
در این آیین با پخش ترانه ای از زنده یاد حسن خوشدل با صدای امین حق ره هنرمند اهل انزلی خاطره این هنرمند فقید که همواره دغدغه تالاب را داشت گرامی داشته شد.
همچنین در بخش دیگری از مراسم تامی سمیعی و ابوطالب زیب صیادان به اجرای ترانه 'کپور لجن خوس ' زنده یاد خوشدل پرداختند.
فیلم کوتاه 'نقاشی دیواری' ساخته محبوب مولایی با موضوع تالاب انزلی نیز در این آیین برای حاضران به نمایش در آمد.
6030


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.