کولی گیری پور دنگ و فنگ در انزلی با حضور اهالی فرهنگ

17:15 ۳۵ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 241 0
کولی گیری پور دنگ و فنگ در انزلی با حضور اهالی فرهنگ

انزلی-ایرنا-انجمن طرفداران توسعه انزلی و اهالی فرهنگ این شهر در آیینی با حضور ناشر، و طراح داستان از کتاب ' کولی گیری پور دنگ و فنگ' داریوش رمضانی رونمایی کردند.

ایرنا

به گزارش ایرنا،' کولی گیری پور دنگ و فنگ' پنجمین کتاب از مجموعه کتابهای داستان مصور گیلکی «ماجراهای گوزن» است که نویسنده در آن به مصایب زیست بوم ارزشمند تالاب انزلی پرداخته .
داریوش رمضانی نویسنده و گرافیست اثر که اکنون برای تحصیل در کانادا بسر می برد در پیام تصویری از زحمات طراح داستان و ویراستاران گیلکی اثر قدردانی و از برگزاری این مراسم در انزلی ابراز خشنودی کرد.
*گوزن جای خود را در بین گیلانی ها باز کرد
هادی میرزا نژاد شاعر نویسنده و ناشر فرهنگ ایلیا در مورد چگونگی شکل گیری پرسوناژ گوزن توسط داریوش رمضانی گفت :اوایل دهه 90 من و داریوش رمضانی نویسنده اثر در این اندیشه بودیم که برای نگاهبانی زبان مادری مان چه بکنیم.
وی با اشاره به این که گیلکی با 20 لهجه و گویشوران محدود از جمله زبانهای در معرض خطر است افزود:
این ایده به ذهنمان رسید که کاراکتر گوزن را که توسط رمضانی خلق شده بود را در ماجراهایی به زبان گیلکی و طنز وارد کنیم .
میرزانژاد اظهار داشت: با توجه به وجود لهجه های مختلف در زبان گیلکی تلاش کردیم در این کار که از لهجه ای بینابینی استفاده کنیم و از جلد دوم نیز لغتنامه ای به آن افزودیم .
وی با بیان این که ما بر این باوریم که فرهنگ و هنر می تواند هر مشکلی را حل کند افزود: در هر داستان کوشیدیم حتما یک پیام فرهنگی در رابطه با محیط زیست و اخلاقیات داشته باشیم و یک شخصیت گیلانی را معرفی کنیم .
وی افزود: شخصیت گوزن برای بچه ها باورپذیر است و نه تنها استقبال بچه ها بلکه آدم بزرگها از این کتاب خیلی خوب بوده ، به حدی که اکنون علاقمندان برای جلدهای بعدی این اثر سوژه پیشنهاد می کنند.
میرزانژاد با اشاره به انتشار این کتاب با حمایت حوزه هنری گیلان گفت : حوزه هنری تنها نهادی است که در زمینه فرهنگ گیلان کار می کند و از تولیدات خوب در این عرصه حمایت می کند .
*هنر و ادبیات حامی محیط زیست
رییس اداره محیط زیست انزلی نیزدر این مراسم سوگوارانه از احوال ناخوش تالابی گفت که با تغییرات و تخریبهای گسترده ای مواجه است.
احسان هادی پور با اشاره به انقراض 27 هزار گونه گیاهی و جانوری در سال اظهار داشت:ما به سرعت گونه های گیاهی و جانوری را از دست می دهیم بدون این که حتی آنها را شناخته باشیم .
وی با بیان این که تالاب انزلی شبیه یک آزمایشگاه ژنتیک است خاطرنشان کرد: در کشورهایی که مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در محیط زیست زیاد است حفاظت بهتری از محیط زیست را شاهد هستیم .
هادی پور متذکر شد: ایران بیش از آن که به رفتارهای لوکس محیط زیستی نیاز داشته باشد نیاز به ساختاری دارد که اجازه ندهد که مطالبه گری های زیست محیطی و پویش ها با شکست مواجه شوند.
وی تصریح کرد:اگر هنر و ادبیات پیش از این وارد عرصه حفاظت از محیط زیست شده بود با این دست اندازیهای گسترده وتخریبهای محیط زیست روبرو نبودیم .
وی با تاکید بر این که امروز به ساختار ادبیات ، فرهنگ و هنر و علوم انسانی برای کاهش هزینه های محیط زیست نیاز داریم افزود: این کتاب در زمانی کوتاه کلی مفاهیم زیست محیطی را به خواننده منتقل و بچه ها را با رفتار صحیح با محیط زیست آشنا می کند .
رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی گفت : رمضانی در این داستان طنازانه به محیط زیست و مشکلات تالاب پرداخته و این همان دست نجات دهنده و یاریگر برای گذشتن از بحران محیط زیست است.
*داستان های مصور راهی برای افزایش سرانه مطالعه
وحید باقری از نویسندگان جوان گیلان و طراح داستان این اثر گفت : کمیک استریپ ها اغلب به صورت گروهی خلق می شود چون به صورت انفرادی کار بسیار مشکلی است.
وی یاداور شد: وقتی داریوش رمضانی در آیین رونمایی جلد چهارم این مجموعه نسبت به اجرای گروهی کار و سوژه های مردمی ابراز تمایل کرد من سوژه ای را که در ذهن داشتم روی کاغذ آوردم و به ایشان ارائه دادم.
وی در خصوص این که چرا انزلی را بعنوان مکان رویداد این داستان انتخاب کرده گفت : یکی این که دغدغه محیط زیستی داشتم و دیگر این که به نظرم جالب می شود که گوزن از رشت بیرون بیاید و در شهرهای دیگر استان نیز ماجراهایی داشته باشد چون بقیه مردم استان نیز با آن ارتباط بهتری برقرار می کنند .
وی خاطرنشان کرد:خلاء بزرگی در زمینه کتابهای فانتزی و کمیک استریپ وجود دارد در حالی که این مدیوم برای موضوعاتی که باید به گوش مردم رسانده شود بسیار مناسب است .
این نویسنده گیلانی با اشاره به موفقیت بسیار مجموعه کتابهای مصور گوزن از وجود ظرفیت مناسبی برای فعالیت در این زمینه سخن گفت .
باقری با اشاره به این که اکنون در ژاپن مجموعه کتابهای مصوری با عنوان مانگا برای گروه های سنی و اجتماعی مختلف منتشر می شود افزود:تولید آثاری در این زمینه می تواند سرانه مطالعه را بالا ببرد.
*مخاطب تولیدات فرهنگی هنری باشیم
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی نیز در این آیین
با اشاره به مشکلات خلق آثار فرهنگی و هنری و تاثیر مثبت آن در امور مختلف زندگی گفت : بکوشیم مخاطب خوبی برای آثار فرهنگی هنری و موجب دلگرمی تولیدکنندگان محتوا باشیم.
فرهاد رحمان زاده از پویشگران فرهنگی انزلی به پاس کارهای بسیار ارزشمندشان در حوزه فرهنگ و هنر و کتابخوانی قدردانی کرد .
در این آیین با پخش ترانه ای از زنده یاد حسن خوشدل با صدای امین حق ره هنرمند اهل انزلی خاطره این هنرمند فقید که همواره دغدغه تالاب را داشت گرامی داشته شد.
همچنین در بخش دیگری از مراسم تامی سمیعی و ابوطالب زیب صیادان به اجرای ترانه 'کپور لجن خوس ' زنده یاد خوشدل پرداختند.
فیلم کوتاه 'نقاشی دیواری' ساخته محبوب مولایی با موضوع تالاب انزلی نیز در این آیین برای حاضران به نمایش در آمد.
6030


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

بهترین سریال‌هایی که در سال ۲۰۱۹ با فصل جدید بازمی‌گردند
در این لیست از سریال‌هایی نوشته‌ایم که پخش آن‌ها در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهند یافت. لیست را با دقت بخوانید و برای دیدن این قسمت‌ها برنامه‌ریزی کنید.
غلبه پلیدی بر نیکی، پیام انیمیشن‌های ژاپنی روز
انیمیشن یا به قول خودمان کارتون، از همان روزی که به صورت جدی وارد صنعت فیلم‌سازی شد، توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند، البته در ابتدا آمریکا به‌عنوان مرکز قوی فیلمسازی در جهان، با کمپانی قدرتمندی، چون والت دیزنی جزء پیشگامان تولید انیمیشن در دنیا بود، ولی دقیقا کمی بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن نیز به سمت ساخت انیمیشن رفت
علایم ام اس در زنان چیست؟
یماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. طبق اعلام انجمن ام اس، زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به ام اس هستند.
پاپایا چیست و چه خواصی دارد؟
آیا می‌دانید پاپایا چیست؟ پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود.
پوره عدس قرمز؛ هم رنگش عالیه هم طعمش!
پوره عدس قرمز یک پیش غذای مناسب است و همچنین به عنوان غذای کودک نیز می توان استفاده کرد.طرز تهیه را در ادامه ببینید.
داستان زندگی ۲۰ کارآفرین برتر کسب‌وکار در قرن اخیر
موفقیت و ثروت، به ندرت با پیروی از قواعد مرسوم و خطر نکردن به دست می‌آید. برعکس، بزرگ‌ترین موفقیت‌ها نصیب کسانی شده است که حاضر بودند بیرون از مرزبندی‌ها حرکت کنند.
ستاره‌هایی که امسال ۵۰ ساله می‌شوند
شاید سال‌ها قبل، سن پنجاه سالگی بسیار زیاد به نظر می‌رسید، اما امروزه این سن تنها یک عدد است.   بسیاری از ستاره‌های جهان با وجود این که وارد دهه ۵۰ زندگی خود شده اند، اما هنوز هم مانند دوران جوانی خود به نظر می‌رسند. ژن خوب و سبک زندگی سالم دو عامل تاثیرگذار بر زیبایی آنهاست.
آیا می‌دانید «ادوپرفیوم» با «ادو تویلت» و «ادوکلن» چه فرقی دارد؟
اگر اهل عطر و ادکلن باشید احتمالا متوجه شده‌اید روی برخی از شیشه‌های عطر نوشته شده ادوپرفیوم (Eau de Perfume)، روی برخی دیگر ادوتویلت (Eau de Toilette) یا شاید هم شاهد واژه فرانسوی ادوکلن (Eau de Cologne) باشید.
تخلیه خشم با شکستن اشیا؟!
راهکار متفاوت چینی‌ها برای غلبه بر خشم در سایت‌های داخلی، خارجی و شبکه‌های اجتماعی بازدید فراوانی داشته است و بعضی افراد با انتشار کامنت‌هایی گفته اند که‌ای کاش از آن‌ها یاد بگیریم و ما هم چنین اتاق‌هایی بسازیم تا شاهد کاهش بروز خشم در سطح جامعه باشیم.
مهارت های ارتباط موثر؛ اعتماد سازی
ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. اکثر متخصصان ارتباطات بخش اصلی (و گاه تمام) مسئولیت ارتباط موثر را بر عهده‌ی ارسال کننده‌ی پیام می‌گذارند. البته این به معنای انکار اهمیت نقش دریافت‌کننده نیست، بلکه تاکیدی بر این امر است که فرستنده‌ی پیام‌ها، مسئولیت دارد از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
هما؛ پرنده اساطیری استخوان‌خوار سرزمین‌مان
نمایشنامه‌هایی به اندازه رمان خواندنی
رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند
رویدادهای فرهنگی وفاق اجتماعی را تقویت می کند
سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست
کتابخوانی در مناطق محروم اردبیل ترویج می شود
فلسفه در پاییز رونق گرفت
عکاس مولف باید شناخت فرهنگی و جامعه‌شناسانه داشته باشد
ساعد باقری: 'شعر آیینی' اسم جامع و مانعی نیست
سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی