نشستی برای ازدواج و خانواده

19:13 ۹۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 500 0
نشستی برای ازدواج و خانواده

بیرجند - ایرنا - کمیته تخصصی ازدواج و خانواده در حالی در مرکز استان خراسان جنوبی برگزار شد که از 32 عضو این کمیته فقط 16 نفر آن هم نه مدیران کل و مسئولان دستگاه های اجرایی که نمایندگان آنان حضور داشتند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در این کمیته تخصصی نمایندگانی از دفتر مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری بیرجند، جمعیت جوانان هلال احمر استان، اداره کل بهزیستی، اداره کل ثبت احوال، 2 نفر از نمایندگان دانشگاه بیرجند و نماینده بانک ملی حضور داشتند.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی روز چهارشنبه در این نشست از توجه نکردن مسئولان و بی توجهی نسبت به حضور در این نشست گلایه کرد و گفت: یکی از دلایل تشکیل اینگونه کمیته ها استفاده از توان و هم افزایی دستگاه های اجرایی و جلوگیری از موازی کاری است.
مریم مهرور افزود: با توجه به اینکه مباحث ازدواج بین بخشی است با برگزاری کمیته های تخصصی تصمیم داریم اعتباراتی که برای دستگاه های مختلف بابت موضوعات مشخص حوزه جوانان ابلاغ می شود به نحوی متوازن در استان هزینه شود.
وی بیان کرد: در حال حاضر هشت کمیته تخصصی شامل اوقات فراغت، آسیب های اجتماعی، مشارکت اجتماعی، هویت، اشتغال و مسکن، ازدواج و خانواده و فضای مجازی ذیل ستاد ساماندهی امور جوانان استان فعال است که انتظار می رود اعضای هر کدام از کمیته ها حضور فعال داشته باشند.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهار داشت: دستور کار کمیته امروز بررسی موارد محتمل با آمادگی جوانان برای ازدواج در استان است که تحقیق و پژوهشی در این زمینه در استان انجام نشده تا از نتایج آن بهره مند شویم.
وی عنوان کرد: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران در 6 ماه نخست پارسال و امسال میزان ازدواج افزایش و طلاق کاهش یافته است که حتی اگر ثابت هم شود اتفاق خوبی در استان افتاده است.
مهرور با بیان اینکه میانگین سن ازدواج در استان با شاخص کشوری زیاد متفاوت نیست یادآور شد: میانگین سن ازدواج در استان امسال در زنان 23 سال و مردان 25 سال و نرم کشوری در زنان 23 سال و 27 سال برای مردان بوده که سیر نزولی داشته است.
وی گفت: میانگین سنی طلاق برای زنان در سال گذشته 28 سال و مردان 29 سال بوده که فاجعه است و نشان می دهد در پنج سال نخست ازدواج بیشترین میزان طلاق را داریم.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: در 6 ماه نخست امسال 124 کارگاه آموزشی تحکیم ازدواج با حضور اساتید مجرب در استان برگزار شده است.
نماینده دانشگاه بیرجند هم در این نشست گفت: بحث ازدواج و تحکیم خانواده سالهاست دغدغه مردم، مسئولان، سمن ها، دانشگاهیان و سایر بوده اما با این همه تاکید و دغدغه همچنان شاهد آسیب های روز افزون در این زمینه هستیم.
محمدرضا اسدی یونسی افزود: یکی از آسیب های موجود این است که نگرش های فمنیستی پررنگ تر شده و زنان پنهان و ناپیدا نگرش شان نسبت به مردها منفی شده است.
وی با بیان اینکه ذهنیت ها و نگرش جوانان نسبت به جنس مخالف تغییر کرده است گفت: اکنون جایگاه مرد و پدر در خانواده ایرانی تضعیف شده که آسیب های زیادی را به دنبال دارد.
استادیار دانشگاه بیرجند اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات جامعه اینکه جوانان از ازدواج ترس دارند و باورهایی از جمله رابطه قوی بدون ازدواج، موفق نبودن در ازدواج، عدم استقلال بعد از ازدواج و از این قبیل در جامعه نهادینه شده است.
وی عنوان کرد: ضعف اعتقادات و هویت مذهبی، نبود پختگی هیجانی، خودشیفته بودن، احساس حقارت، اختلال شخصیت پرخاشگر و منفعلانه در زنان و مردان، عدم یادگیری مهارت ارتباطی و عدم صداقت و شفافیت از دیگر عوامل آسیب زا در زمینه ازدواج است.
اسدی یونسی با تاکید بر اینکه ضعف هویت های مذهبی سبب افزایش خیانت های زناشویی شده است اظهار داشت: از هر 10 نفر مراجعه کننده به کلینیک روانشناسی هفت مورد خیانت است.
مدیرعامل کانون تسهیل ازدواج ریحانه هم گفت: ریشه تمامی آسیب های اجتماعی در خانواده نهفته است اگر بتوانیم نگرش والدین و خانواده ها را تغییر دهیم کمک بزرگی به ازدواج کرده ایم.
شهناز آدینانی افزود: امروز در خانواده دختر قبل از اینکه صلاحیت اخلاقی فرد سنجیده شود همسر را به عنوان یک قلک یا عابربانک ملاک قرار داده و خانواده مرد نیز به دنبال زنان شاغل هستند.
وی با تاکید بر اینکه بلای تفکر مادی سبب تاخیر در ازدواج یا تجردگرایی شده است اظهار داشت: از گنج زیرخاک کسی خبر ندارد لذا باید مراکز همسریابی دارای مجوز در استان ترویج و از طریق مشاوره این مشکلات رفع شود.
مدیرعامل کانون تسهیل ازدواج ریحانه یادآور شد: در حال حاضر کانون تسهیل ازدواج در پنج شهرستان استان فعال و از این طریق 430 ازدواج شکل گرفته که تنها پنج مورد به طلاق ختم شده است.
معاون دفتر نهاد رهبری در دانشگاه صنعتی بیرجند هم گفت: هیچکدام از مسئولان عزم عمومی و جدی برای حل مشکل ازدواج در جامعه ندارند.
حجت الاسلام حسین مسعودی با بیان اینکه تجمل گرایی صرف و محض جوانان را بیچاره کرده است افزود: با تسهیل ازدواج و تغییر فرهنگ خانواده می توان زمینه ازدواج آسان جوانان را فراهم کرد.
وی تصریح کرد: اکنون مسجد سازی و حسینیه سازی به اندازه ازدواج ضرورت ندارد وقتی جوانان ما به گناه می افتند مساجد خالی می خواهیم چکار کنیم.
نماینده دانشگاه صنعتی بیرجند در کمیته تخصصی ازدواج بر لزوم ورود خیران به موضوع ازدواج تاکید کرد و گفت: همه مردم استان فقیر نیستند بلکه حقوق بگیران بالای 10 میلیون تومان زیاد داریم که با فرهنگ سازی درست می توان از توان آنها برای فراهم کردن ازدواج جوانان بهره مند شد.
نماینده اداره کل بهزیستی استان هم گفت: مشکلات ازدواج جوانان با بنر زدن ها حل نمی شود و نگرش یکی از ابعاد بسیار مهم روان شناختی است.
بهناز زال با بیان اینکه آموزش صرف کافی نیست بلکه فقط تلنگری برای تغییر رویه است افزود: برگزاری دوره های آموزشی باید از سنین پایین تر آغاز و تا بعد از ازدواج فرد ادامه داشته باشد.
وی اظهار داشت: روابط فرازناشویی در استان افزایش یافته و 34 درصد آمار تماس های تلفنی به مرکز اورژانس را به خود اختصاص داده است.
در این نشست مطالبی از جمله آموزش و استمرار آن برای خانواده ها، احساس تکلیف همه نهادها در امر ازدواج، نهضت خانواده سازی و عزم ملی برای ازدواج و ورود خیران در این امر مهم مطالبی مورد تاکید نمایندگان دستگاه های اجرایی قرار گرفت.
اعضای کمیته تخصصی ازدواج و خانواده خراسان جنوبی ذیل ستاد ساماندهی امور جوانان بر لزوم راه اندازی نهضت خانواده سازی برای تسهیل ازدواج موفق و آسان در استان تاکید کردند.
گزارش: رقیه محمدی
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

خانه‌های ایرانی از کالای ایرانی پر می‌شود اگر...
تقریبا بسیاری از نسل‌های ایران تجربه پوشیدن کفش ملی و بلا را دارند اما حالا چرا کفش‌های ایرانی مهجور مانده‌اند و بازار در اختیار رقبای خارجی به ویژه چینی است؟
خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید
طبق تحقیقات انجام‌گرفته آسیب‌های ناشی از حوادث از علل اصلی معلولیت‌ها، ناهنجاری‌های دایمی و مرگ‌ومیر در کودکان است و هر سال تعداد زیادی از کودکان حوادثی تلخ را تجربه می‌کنند؛ به همین دلیل پیشگیری از آسیب به کودکان مسئولیت بزرگی است که نیازمند تعهد و مشارکت دولت و خانواده‌ها و حتی خود کودک است.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
کشته شدن ۲۳ سرباز چاد در حمله بوکوحرام
منابع از کشته شدن ۲۳ سرباز چاد در حمله بوکوحرام خبر دادند.
موج دوم سیلاب به سمت گمیشان گلستان در حرکت است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان گفت: طبق پیش بینی هواشناسی، موج دوم سیلاب از مناطق بالادست به سوی گمیشان در حال حرکت است و عصر امروز بار دیگر این شهر را فرا می گیرد.
پامپئو: دولت ترامپ همچنان به سازش میان فلسطین و اسرائیل امیدوار است
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، دولت دونالد ترامپ همچنان به کمک در زمینه حل و فصل منازعات میان فلسطینیان و اسرائیل امیدوار است.
اطلاعیه هلال احمر درباره مناطق سیل زده و مسافرت های نوروزی
تهران - ایرنا - جمعیت هلال احمر با توجه به شرایط جوی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها در ایام عید نوروز اطلاعیه مهمی صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰
در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.
تصادفات جاده ای خراسان شمالی 4 قربانی داشت
2576 دهیار زن در کشور مشغول به کار هستند
بارش برف مسیر ارتباطی بجنورد- اسفراین را بست
واگذاری امور شیرخوارگاه ها به مردم نتایج بهتری دارد
برق 3 روستای سیل زده مانه و سملقان هنوز قطع است
بارش برف مسافران نوروزی خراسان شمالی را غافلگیر کرد
هلال احمر خراسان شمالی یک قایق نجات به مراوه تپه اعزام کرد
بالگرد برای امداد به سیل زدگان مانه و سملقان تامین می شود
تردد در گردنه های خراسان شمالی تنها با زنجیر چرخ میسر است
هلال احمر خراسان شمالی به عشایر مراوه تپه امداد رساند