اخلاق بایسته و ادبیات پیراسته؛ لازمه کنشگری سیاسی

17:11 ۲۹ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 125 0
اخلاق بایسته و ادبیات پیراسته؛ لازمه کنشگری سیاسی

تهران- ایرنا- اخلاق بایسته و ادبیات پیراسته از شاخص های مهم در عرصه سیاست است که بی توجهی نسبت آن به دلیل گستردگی بازخورد رفتاری و کلامی کنشگران سیاسی می تواند زنگ خطر را برای فرهنگ کشور را به صدا درآورد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتشار فیلم درگیری کلامی «محمد باسط درازهی» نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی، با یکی از کارکنان گمرک که در نهایت به مداخله فیزیکی یک شهروند عادی و بیرون راندن نماینده مزبور منتهی شد، در فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشت.
البته این نخستین حادثه از این دست نبود که رخ می داد، پیش از این نیز اتفاقات مشابه را شاهد بوده ایم و به احتمال زیاد این حادثه آخرین آنها نخواهد بود. منتهی نکته ای که نیاز به بررسی دارد، توجه به مسوولیتی است که افراد بر عهده دارند.
استفاده سیاستمداران از ادبیات و واژگان سطحی و رواج آن در جامعه سیاسی، به دلیل گستردگی نشر و بازخوردی که در جامعه دارد می تواند زنگ خطری برای فرهنگ کشور را به صدا درآورد.
بر این اساس فردی که مسوولیتی بر عهده دارد، باید سعی کند با سعه صدر بیشتری برخورد کند، زیرا کنشگری های او در معرض دید قرار دارد و خطاهایش بیشتر نمود پیدا می کند. در برهه کنونی نیز به علت میدان داری شبکه های اجتماعی و رسانه های مجازی اخبار به سرعت منتشر می شوند و پس از انتشار آن، تکذیبه یا عذرخواهی ها به اندازه خبر اولیه بُرد و اثرگذاری ندارد.
از طرفی دیگر نکته ای که در این زمینه به ذهن متبادر می شود، نسبت اخلاق و سیاست است. نسبت اخلاق و سیاست دارای ماتریسی چهارگانه است؛ نخست نظریه جدایی اخلاق از سیاست، دوم نظریه تبعیت اخلاق از سیاست، سوم نظریه تفکیک حوزه هایی از اخلاق و سیاست(آموزه دو سطحی اخلاق و سیاست) و چهارم نظریه یگانگی اخلاق و سیاست.
در این میان بر اساس نظریه چهارم، اخلاق و سیاست هر دو در پی تامین سعادت انسان هستند و نمی توانند ناقض یکدیگر باشند. این آموزه، تنها یک نظام اخلاقی را در دو عرصه زندگی فردی و اجتماعی معتبر می شمارد و معتقد است که هرآنچه در سطحِ فردی اخلاقی است، در سطح اجتماعی و سیاسی و برای دولتمردان، اخلاقی است و هرآنچه برای یکایک شهروندان غیراخلاقی است، برای حاکمیت نیز غیراخلاقی به شمار می رود.
در واقع اخلاق و کنش سیاسی دو مقوله همپیوند در حیطه حکومتداری هستند. در برخی نظام های سیاسی همچون جمهوری اسلامی ایران، اخلاق و ادبیات سیاسی پیراسته به واسطه ویژگی ماهیت آرمان ها و اصول اساسی، برجستگی و اهمیتی چشمگیر دارد.
هرچند از سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ادبیات و اخلاق آراسته و فاخر سیاستمداران از مهمترین شاخص های ارزشگذاری آنان بوده است. با وجود این، در سال های اخیر نگرانی هایی در مورد افول جایگاه ارزش های اخلاقی و پیراستگی ادبیات برخی سیاستمداران بروز یافته است.
توجه به جایگاه سیاستمداری و از آن مهمتر مسوولیت سیاسی در جامعه امری بایسته است چرا که منصب سیاسی به واسطه شرایط الگو وارگی، اخلاق و رفتار جمع گسترده تری را از خود متاثر می سازد. بنابر این، منطقی و عقلانی آن است که سیاستمداران در واژه گزینی و رفتار، دقت خاصی به کار بگیرند.
بازیگران عرصه سیاسی به مثابه سرمایه های اجتماعی و سیاسی جامعه از نقش قابل توجهی در شکل دهی به مناسبات اجتماعی برخوردارند که باید در قبال آن حساس و پاسخگو باشند. ادبیات و نوع کنشی که سیاستمداران استفاده می کنند، می تواند ساحت عمومی جامعه را زیر تاثیر قرار دهد و به دنبال آن فضا و ساحت خصوصی جامعه را نیز درنوردد.
اگر سیاستمداران به این نکته توجه کنند که اخلاق مقدمه سیاست و پیش درآمد آن به شمار می آید، شاید کمتر شاهد استفاده از واژگانی غیر مودبانه و گاه توهین آمیز از سوی برخی از سیاستمداران باشیم.
پژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

احزاب و تشکل‌ها
احزاب و تشکل‌ها

آخرین اخبار

تاج: بابت حرف‌های کی‌روش از همه عذر می‌خواهم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی انجام شده که مردم را رنجیده خاطر کرده از مردم عذرخواهی می‌کنم.
دیدار کارلوس کی‌روش با مارچلو لیپی
سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین صبح امروز در هتل دیدار و گفتگو کردند.
ناظمی: عارف به دعوت AFC به استادیوم آمد
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان درباره حضور عارف، خواننده پیش از انقلاب در جایگاه ویژه بازی تیم های ایران و عراق توضیحاتی ارائه کرد.
ستاره خط دفاعی اینتر در آستانه تمدید
میلان اشکرینیار، مدافع جوان و با استعداد اینترمیلان قصد دارد قراردادش را با این باشگاه تا سال 2023 تمدید کند.
پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!
کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند.
مارکا: فدراسیون اسپانیا حق را به لوانته داد
فدراسیون فوتبال اسپانیا به مارکا گفته که در ماجرای شکایت لوانته از بارسلونا به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی، حق با لوانته است و چومی بازیکن بارسا نباید در بازی رفت دو تیم بازی می‌کرده.
دستیار مورینیو سرمربی جدید رقیب استقلال
چند هفته بعد از اخراج سرمربی تونسی سران باشگاه قطری در میان تمام گزینه هایی که برای هدایت تیم روی میز داشتند برای همکاری با دستیار سابق آقای خاص به جمع بندی نهایی رسیدند.
خرید بلیت ایرانی‌ها داد خبرنگار عمانی را درآورد
خبرنگار عمانی به هوادارانشان توصیه کرد که در خرید بلیت بازی با ایران در جام ملت‌های آسیا شتاب کنند.
غیبت ۳ تا ۴ هفته‌ای فلینی به دلیل مصدومیت
هافبک بلژیکی شیاطین سرخ به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه ساق پا حداکثر تا یک ماه قادر به همراهی این تیم نخواهد بود.
نگاهی به گرانترین مهاجمان تاریخ فوتبال
گونزالو ایگواین در آستانه انتقال قرضی به چلسی قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
ملت ایران چهل سال با قدرت دربرابر دشمنان ایستاده است
رویکرد دولت در اعتماد و اتکا به توانایی های داخلی شایسته تقدیر است
انقلاب اسلامی برای دنیا خیر و برکت داشته است
قدرت ایران در جهان تاثیرگذار است
هشدار مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ به ایران در رابطه با اتهام ˮجاسوسیˮ
مراسم یادبود سرکنسول ایران در مزار شریف برگزار شد
تلاش آمریکا برای کشاندن اروپا به کمپین فشار علیه ایران، به سنگ خورد
ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بوده است
آمریکا به دنبال کاهش معافیت‌ تحریم‌های ضدایرانی
قول اروپا قول نیست!