مدارس عراق، نیمه تعطیل

15:01 ۱۸۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 295 0
مدارس عراق، نیمه تعطیل

بغداد – ایرنا – همزمان با ادامه اختلاف احزاب سیاسی بر سر نامزد پست وزارت آموزش و پرورش عراق، یک فراخوان از سوی یک تشکل ناشناخته در شبکه های اجتماعی در طول روزهای گذشته در اعتراض به اوضاع نابسامان تدریس و برنامه های درسی امروز چهارشنبه مدارس را در برخی شهرهای عراق نیمه تعطیل کرد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، یک تشکل ناشناخته به نام «کمیته هماهنگ کننده اعتصاب در مدارس عراق» در طول روزهای گذشته در اعتراض به متون و برنامه های درسی به ویژه در مقاطع ابتدایی فراخوان اعتصاب در مدارس عراق داده بود که این فراخوان امروز چهارشنبه، مدارس را در این کشور به حالت نیمه تعطیل درآورد.
پیوستن کاربران مختلف در شبکه های اجتماعی تحت عنوان معلمان و خانواده های دانش آموزان به این فراخوان و تبلیغ برخی رسانه های بومی عراق درباره آن باعث شد تا برخی از مدارس از امروز چهارشنبه به حال نیمه تعطیل در آیند و دانش آموزان از حضور در مدارس خودداری کنند.
دعوت کنندگان به این اعتصاب اعلام کرده اند که اعتصاب طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه (فردا) ادامه دارد و وزارت آموزش و پرورش عراق 15 روز فرصت دارد تا به مطالبات اعتصاب کنندگان رسیدگی کند.
تغییر برنامه های درسی به دلیل نامناسب بودن آن با توانمندی و سطح دانش آموزان مقطع ابتدایی، بهبود زیر ساخت های مدارس، برکنار کردن کمیته نظارت بر تدوین متون درسی، بهبود وضعیت معیشتی معلمان و حفاظت از معلمان در برابر تعرض و تهدیدهای احتمالی خانواده های دانش آموزان از جمله مطالب مهم مطرح شده است.
خبرگزاری «الفرات نیوز» ارگان خبری جریان حکمت ملی (سید عمار حکیم) در گزارشی از روند اعتصاب های امروز نوشته است که بسیاری از دانش آموزان ابتدایی در بغداد پایتخت عراق امروز به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت داده و از حضور در کلاس های درس و رفتن به مدرسه خودداری کردند.
این خبرگزاری به نقل از «حسین الربیعی» که از او به عنوان یکی از هماهنگ کننده های اعتصاب یاد کرده گفته است که فراخوان اعتصاب در پی شکست همه تلاش ها در طول سنوات گذشته برای اقناع مسوولان در وزارت آموزش و پرورش به ضرورت ارتقا وضعیت آموزشی و پرورشی و بهبود متون درسی صورت گرفته است.
کانون معلمان عراق در واکنش به اعتصاب عمومی اعلام کرده است که هیچ ارتباطی با اعتصاب مزبور ندارد و تشکل ها و گروه هایی که در پی این فراخوان هستند را نمی شناسد.
این تشکل صنفی رسمی در بیانیه ای اعلام کرده است که دعوت به اعتصاب از طرف برخی جریان های ناشناس در سطح شبکه های اجتماعی صورت گرفته است.
برخی از استان های عراق از جمله استان نجف از پیوستن به اعتصاب عمومی و تعطیل مدارس در این استان، به دلیل نامعلوم بودن هویت دعوت کنندگان و اهداف و انگیزه های آنها خودداری کرده است.
این درحالیست که گزارش ها در کرکوک حاکیست که پاسخ عمومی به فراخوان اعتصاب بالا بوده و بسیاری از دانش آموزان از حضور در سر کلاس ها خودداری کرده اند.
تغییرات جدید در برنامه های درسی به ویژه در مقطع ابتدایی به دلیل پیچیده بودن برخی از مسائل درسی و عدم همخوانی آن با توانمندی و سطح دانش آموز، در افکار عمومی عراق با اعتراض مواجه شد و حتی برخی از نمایندگان پارلمان و شخصیت های سیاسی به صف معترضان پیوستند.
جالب اینکه یکی از تالیف کنندگان کتاب های درسی عراق و ناظر بر کمیته تالیف کتاب های درسی در وزارت آموزش و پرورش عراق چند روز قبل در یکی از شبکه های تلویزیونی بومی از حل یک مسئله ریاضی متعلق به کلاس دوم ابتدایی عاجز ماند!
یک گزارش تکانده در وزارت آموزش و پرورس حاکیست که از مجموع یک میلیون دانش آموز ثبت نام کننده در 2005 در مقطع ابتدایی تنها 84 هزار نفر آنها در 2017 در امتحانات سراسری ششم ابتدایی قبول شده و به مرحله متوسطه رسیدند.
طبق این گزارش اغلب دانش اموزان که از رسیدن به مقطع متوسطه باز مانده اند و تعداد آنها بالغ بر 900 هزار نفر است، یا ترک تحصیل کرده و یا در طول مراحل مختلف ابتدایی از قبول در امتحانات عاجز مانده اند.
این اعتراضات در حالی صورت گرفته پارلمان عراق شب گذشته (سه شنبه) در جلسه ای جنجالی از دادن رای اعتماد به نامزد وزارت آموزش و پرورش خودداری کرد و همچنان بعد از گذشت 50 روز از شروع به کار دولت عادل عبدالمهدی، همچنان عراق فاقد وزیر آموزش و پرورش است.
قرار است که پارلمان این کشور، فردا پنجشنبه در خصوص 5 وزیر باقی مانده کابینه عبدالمهدی از جمله وزیر آموزش و پرورش تصمیم گیری کند.
خاورم *10*353*380*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
دیپلمات سعودی: عادی‌سازی روابط با اسرائیل مزایای بسیاری دارد
شی جینپینگ به نشست جی ۲۰ می‌رود
اون از ترامپ نامه گرفت
کاخ سفید از طرح ۵۰ میلیارد دلاری مربوط به «معامله قرن» رونمایی کرد
انتخابات شهرداری استانبول امروز برگزار می‌شود
بارزانی: روند جدیدی در روابط ترکیه و عراق آغاز می‌شود
نشست‌های دیپلماتیک و امنیتی واشنگتن درباره سوریه
ممانعت از ورود وزیر خارجه سابق فیلیپین به هنگ‌کنگ
معترضان یهودی: هرگز در ارتش دولتی که آن را قبول نداریم، خدمت نمی‌کنیم
گریفیث مذاکرات با دولت مستعفی یمن را از سر می‌گیرد