مدارس عراق، نیمه تعطیل

15:01 ۹۰ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 149 0
مدارس عراق، نیمه تعطیل

بغداد – ایرنا – همزمان با ادامه اختلاف احزاب سیاسی بر سر نامزد پست وزارت آموزش و پرورش عراق، یک فراخوان از سوی یک تشکل ناشناخته در شبکه های اجتماعی در طول روزهای گذشته در اعتراض به اوضاع نابسامان تدریس و برنامه های درسی امروز چهارشنبه مدارس را در برخی شهرهای عراق نیمه تعطیل کرد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، یک تشکل ناشناخته به نام «کمیته هماهنگ کننده اعتصاب در مدارس عراق» در طول روزهای گذشته در اعتراض به متون و برنامه های درسی به ویژه در مقاطع ابتدایی فراخوان اعتصاب در مدارس عراق داده بود که این فراخوان امروز چهارشنبه، مدارس را در این کشور به حالت نیمه تعطیل درآورد.
پیوستن کاربران مختلف در شبکه های اجتماعی تحت عنوان معلمان و خانواده های دانش آموزان به این فراخوان و تبلیغ برخی رسانه های بومی عراق درباره آن باعث شد تا برخی از مدارس از امروز چهارشنبه به حال نیمه تعطیل در آیند و دانش آموزان از حضور در مدارس خودداری کنند.
دعوت کنندگان به این اعتصاب اعلام کرده اند که اعتصاب طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه (فردا) ادامه دارد و وزارت آموزش و پرورش عراق 15 روز فرصت دارد تا به مطالبات اعتصاب کنندگان رسیدگی کند.
تغییر برنامه های درسی به دلیل نامناسب بودن آن با توانمندی و سطح دانش آموزان مقطع ابتدایی، بهبود زیر ساخت های مدارس، برکنار کردن کمیته نظارت بر تدوین متون درسی، بهبود وضعیت معیشتی معلمان و حفاظت از معلمان در برابر تعرض و تهدیدهای احتمالی خانواده های دانش آموزان از جمله مطالب مهم مطرح شده است.
خبرگزاری «الفرات نیوز» ارگان خبری جریان حکمت ملی (سید عمار حکیم) در گزارشی از روند اعتصاب های امروز نوشته است که بسیاری از دانش آموزان ابتدایی در بغداد پایتخت عراق امروز به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت داده و از حضور در کلاس های درس و رفتن به مدرسه خودداری کردند.
این خبرگزاری به نقل از «حسین الربیعی» که از او به عنوان یکی از هماهنگ کننده های اعتصاب یاد کرده گفته است که فراخوان اعتصاب در پی شکست همه تلاش ها در طول سنوات گذشته برای اقناع مسوولان در وزارت آموزش و پرورش به ضرورت ارتقا وضعیت آموزشی و پرورشی و بهبود متون درسی صورت گرفته است.
کانون معلمان عراق در واکنش به اعتصاب عمومی اعلام کرده است که هیچ ارتباطی با اعتصاب مزبور ندارد و تشکل ها و گروه هایی که در پی این فراخوان هستند را نمی شناسد.
این تشکل صنفی رسمی در بیانیه ای اعلام کرده است که دعوت به اعتصاب از طرف برخی جریان های ناشناس در سطح شبکه های اجتماعی صورت گرفته است.
برخی از استان های عراق از جمله استان نجف از پیوستن به اعتصاب عمومی و تعطیل مدارس در این استان، به دلیل نامعلوم بودن هویت دعوت کنندگان و اهداف و انگیزه های آنها خودداری کرده است.
این درحالیست که گزارش ها در کرکوک حاکیست که پاسخ عمومی به فراخوان اعتصاب بالا بوده و بسیاری از دانش آموزان از حضور در سر کلاس ها خودداری کرده اند.
تغییرات جدید در برنامه های درسی به ویژه در مقطع ابتدایی به دلیل پیچیده بودن برخی از مسائل درسی و عدم همخوانی آن با توانمندی و سطح دانش آموز، در افکار عمومی عراق با اعتراض مواجه شد و حتی برخی از نمایندگان پارلمان و شخصیت های سیاسی به صف معترضان پیوستند.
جالب اینکه یکی از تالیف کنندگان کتاب های درسی عراق و ناظر بر کمیته تالیف کتاب های درسی در وزارت آموزش و پرورش عراق چند روز قبل در یکی از شبکه های تلویزیونی بومی از حل یک مسئله ریاضی متعلق به کلاس دوم ابتدایی عاجز ماند!
یک گزارش تکانده در وزارت آموزش و پرورس حاکیست که از مجموع یک میلیون دانش آموز ثبت نام کننده در 2005 در مقطع ابتدایی تنها 84 هزار نفر آنها در 2017 در امتحانات سراسری ششم ابتدایی قبول شده و به مرحله متوسطه رسیدند.
طبق این گزارش اغلب دانش اموزان که از رسیدن به مقطع متوسطه باز مانده اند و تعداد آنها بالغ بر 900 هزار نفر است، یا ترک تحصیل کرده و یا در طول مراحل مختلف ابتدایی از قبول در امتحانات عاجز مانده اند.
این اعتراضات در حالی صورت گرفته پارلمان عراق شب گذشته (سه شنبه) در جلسه ای جنجالی از دادن رای اعتماد به نامزد وزارت آموزش و پرورش خودداری کرد و همچنان بعد از گذشت 50 روز از شروع به کار دولت عادل عبدالمهدی، همچنان عراق فاقد وزیر آموزش و پرورش است.
قرار است که پارلمان این کشور، فردا پنجشنبه در خصوص 5 وزیر باقی مانده کابینه عبدالمهدی از جمله وزیر آموزش و پرورش تصمیم گیری کند.
خاورم *10*353*380*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

نفوذ آب گرگانرود به داخل شهر گنبد تشدید شد
گنبدکاووس - ایرنا - منابع مردمی و ساکنین حاشیه رودخانه گرگانرود در بخش شمالی شهر گنبد از تشدید نفوذ آب رودخانه گرگانرود به داخل شهر خبر می دهند.
حوادث چهارشنبه سوری پایتخت 50 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: با آگاهی شهروندان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت 50 درصد کاهش یافته است.
جوان زنجانی بر اثر استفاده از مواد محترقه جان باخت
زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان گفت: یک جوان زنجانی بر اثر انفجار مواد محترقه دست ساز در صحنه فوت شد و 23 نفر نیز مصدوم در مراکز درمانی استان تحت درمان قرار گرفته اند.
یکطرفه شدن محور هراز تصمیم ملی است
ساری- ایرنا- فرمانده پلیس راه مازندران با تایید اعتراض شماری از آملی ها نسبت به یکطرفه شدن و بستن موقت جاده هرا ، گفت : یکطرفه شدن جاده هراز یک تصمیم ملی است و اکنون این محور باز و 2 طرفه شده است.
تردد در محورهای آذربایجان شرقی نیازمند زنجیر چرخ است
تبریز- ایرنا - سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شدت بارش و لغزندگی محورهای استان، به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی محورها الزامی است.
سقوط سنگ بر روی خودرو در مازندران سبب مرگ فوتبالیست شد
ساری - ایرنا - مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران گفت که سقوط سنگ در جاده سوادکوه بر روی خودروی کیوان وحدانی ، باعث کشته شدن این بازیکن سابق تیم فوتبال نساجی مازندران شد .
خوزستان میزبان مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2019 شد
اهواز - ایرنا - رییس هیات کشتی خوزستان گفت: پس از رایزنی های فراوان و با موافقت استاندار، میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی 2019 به خوزستان واگذار شد.
پایتخت و ترقه هایی که روی دست فروشندگان ماند
تهران- ایرنا- گزارش خبرنگاران ایرنا در شب چهارشنبه سوری از نقاط مختلف پایتخت حاکیست که در برخی معابر اصلی و چهارراه ها، دستفروشان مواد محترقه را حتی حراج کرده اند اما خریداری ندارد و کمتر شهروندی از آنان خرید می کند.
جاده کندوان باز شد
ساری - ایرنا - فرمانده پلیس راه مازندران از بازگشایی جاده کندوان خبر داد و گفت که مسدود شدن دوباره این جاده بعید نیست .
چهار رستوران بین راهی در جاده هراز پلمب شد
تهران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند از پلمب چهار رستوران بین راهی در جاده هراز در محدوده آبعلی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
موسوی: راه پیشرفت کشور واگذاری انقلاب به جوانان است
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت دانشگاه‌های استان از دانش آموزان، گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم تأکید کردند که انقلاب باید به جوانان نخبه و متعهد سپرده شود.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
ابراز امیدواری نماینده سازمان ملل از اجرای مرحله نخست توافق الحدیده یمن
اسد: هماهنگی سوریه و روسیه عامل مقاومت در برابر تروریسم بود
یک مقام سوری:گردشگری سوریه 50 میلیارد دلار خسارت دیده است
نوروز در عراق تعطیل رسمی اعلام شد
هواپیمای رژیم صهیونیستی شرق غزه را هدف قرار داد
توافقی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب صورت نگرفته است
ایران تلفن همراه نتانیاهو را شنود کرده است
بی اطلاعی طولانی از مقتدا صدر
المعلم با رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ دیدار کرد
مهمترین تحولات الجزایر ، بوتفلیقه قدرت را واگذار می کند