در میزگرد ایرنا البرز مطرح شد- پژوهش ظرفیت گمشده دانشگاه ها

15:14 ۲۸ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 41 0
در میزگرد ایرنا البرز مطرح شد- پژوهش ظرفیت گمشده دانشگاه ها

کرج- ایرنا- پژوهش ابزاری برای توسعه بخشی جوامع مبتنی بر علم و بدون دغدغه اجرایی است، اما این مهم در کشور ما با همه ظرفیتهای علمی و دانشگاهی، چندان توجه نشده و به نوعی پژوهش مظلوم و مورد غفلت واقع شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پژوهش در جای جای دنیا، هزینه تلقی نمی شود بلکه به عنوان یک سرمایه گذاری است.
اهمیت پژوهش در برخی از کشورها چنان است که امروز با نگاهی اجمالی به ساختار جوامع بهره مند از رویکرد پژوهش محور، با کشورهای پیشرفته و توسعه یافته روبرو هستیم.
پنجمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری البرز در پردیس دانشگاه خوارزمی کرج فرصتی را فراهم آورد تا در میزگرد خبری ایرنا با برخی اساتید دانشگاهی، مقوله پژوهش در کشور را واکاوی کنیم.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج گفت: به دلیل اهمیتی که برخی کشورها به موضوع پژوهش می دهند، ضرورت حیاتی این موضوع را یادآوری می کند تا جامعه خود را بر محور پژوهش منطبق کرده و برای رسیدن به توسعه ، در این بخش سرمایه گذاری کند.
رحیم خستو افزود: در تمام دنیا بخش تئوریک مهم است ولی ما متاسفانه در ایران خیلی تئوری زده شده ایم و این در حالی است که تئوری های پژوهشی تبدیل به مهارت نمی شود.
وی اظهار داشت: این پژوهش هست که می تواند کمک به مهارت کرده و مهارت است که می تواند جامعه و انسان ها را اداره کند و به نوعی انسان ها را برای جهان آینده آماده کند.
وی گفت: ساختار آموزشی در کشور ما ساختار تئوریک محور و آموزش محور است و نه دانشگاه رابطه معناداری با مدیریت در حوزه های مختلف دارد و نه مدیریت به نوعی نیاز به این می داند که به سراغ حوزه پژوهش برود.
خستو ادامه داد: امروزه پژوهش محدود و منحصر به حوزه آکادمیک و دانشگاهی نمی شود و نسلی شکل می گیرد که خودش تمرین می کند و از ظرفیت هایش استفاده می کند.
این استاد دانشگاه افزود: من به عنوان فردی که سال ها در دانشگاه کار ، پژوهش، تحصیل و تدریس کرده ام، می بینم که بعضی مواقع مباحث دانشگاهی با واقعیت ها فاصله خیلی زیادی دارد.
وی اظهار امیدواری کرد که این ارتباط ملموس تر شود و بعضی از دانشگاهیان دردهای جامعه را ببینند و براساس مشکلات جامعه راهکار ارایه دهند.
خستو با بیان اینکه هر چقدر نسل جدید را با این نوآوری ها آشنا سازیم بهتر است، گفت: این واقعیتی در کل کشور است که متاسفانه هزینه های پژوهشی جزو رده های پایین هزینه و بودجه است.
این مدرس دانشگاه افزود: در دانشگاه ها بودجه های پژوهشی یا جذب نمی شود و یا هزینه و عودت داده می شود و آب از آب تکان نمی خورد ولی اگر در همان دانشگاه جدول محوطه رنگ آمیزی نشود تمام مسایل به هم می ریزد و بخش منابع مالی در دانشگاه صرف هزینه های جاری پرسنلی می شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در حالی که بخش عمده ی کار که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند بر دانش بنیان بودن علوم و فعالیت ها می باشد ولی در حوزه پژوهش جدی گرفته نمی شود یا هزینه پژوهشی اختصاص پیدا نمی کند زیرا با واقعیت ها ارتباط ندارد و در گوشه کتابخانه ها خاک می خورد.
وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که پژوهش زیاد مطرح می شود ولی ارجاعات به پژوهش هایمان بسیار کم است زیرا سندیتش جای اشکال دارد و سرقت های ادبی و کپی کردن به آسیبی در حوزه پژوهش شده است.
خستو تاکید کرد که به عنوان یک فرد دانشگاهی که در شورای شهر نیز هستم هر طرحی یا هر فعالیتی باید ضمیمه پژوهشی داشته باشد زیرا قرار است پژوهش کمک کند تا هزینه ها کاهش یابد ولی این اتفاق نمی افتد.
یکی دیگر از مدرسان دانشگاههای کرج نیز گفت: یکی از علت های پایین بودن توسعه یافتگی کشور ما، توجه نکردن به اهمیت پژوهش است که در تمام بخش ها باوجودی که همه مشکل دار هستند، نبود رویکردهای پژوهشی در حوزه محیط زیست که از ضروریات جامعه به شمار می رود ، بیشتر آسیب دیده است.
حسین محمدی افزود: ما خودمان را از مراکز علمی و دانشگاهی و دستگاه های اجرایی دور کرده ایم و کمتر دستگاه اجرایی و مدیریت شهری با دانشگاه های ما توافق نامه همکاری داشته اند.
وی اظهار داشت: در آموزش و پرورش و دانشگاه های ما کارهای بسیار خوب تحقیقاتی و کارآمدی وجود دارد که هیچ وقت از دستاوردهای پژوهشی آن ها استفاده نکرده ایم که دلیل آن هم عدم تمایل مدیران دستگاه های اجرایی است.
این استاد دانشکده محیط زیست البرز ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی با مراکز علمی پژوهشی کمتر ارتباط برقرار می کنند.
وی تاکید کرد: من در اینجا پیشنهاد می کنم که پژوهشگاهها و پژوهشگران برجسته را رسانه ها به جامعه معرفی کنند و به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کنند که خودشان را به این مراکز علمی و پژوهشی نزدیک و دستاوردهای آن ها استفاده کنند.
***البرز کم بهره از دستاوردهای دانشگاهی
وی به ظرفیت های علمی پژوهشی استان البرز به عنوان قطب علم و فناوری اشاره کرد و گفت: قدیمی ترین دانشکده های ، منابع طبیعی و محیط زیست کشور در کرج مستقر هستند ولی استفاده ای از ظرفیت های این مراکز برای پیشبرد استان و کلانشهر کرج نکرده ایم.
محمدی با بیان اینکه این مراکز علمی آموزشی مغفول مانده اند، افزود: مسوولان باید در کارگروه پژوهش، علم و فناوری به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کنند که خودشان را به دانشگاه ها نزدیک و از ظرفیت آن ها استفاده کنند.
وی دانشگاه ها را بخش مغفول و مظلوم دانست و اظهار داشت: مظلومیت بخش پژوهش در آموزش و پرورش و دانشگاه ها آنجاست که اجرای پژوهش توسط این بخش ها هزینه ی کمی دارد ولی پروژه های اجرایی دهها و صدها میلیارد ریال هزینه دارد ولی هیچوقت از پروژه های پژوهشی حمایت نمی شود.
خستو در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: موضوع دانشگاهی و مراکز پژوهشی دیوارهای خیلی بلندی دارند و مردم به صورت ملموس با این مراکز آشنا نیستند و ارتباط ندارند.
وی گفت: می خواهیم این دیوارهای دانشگاهی کوتاه و برداشته شود و یا فضاهای مشترک دانشگاهی و مردمی داشته باشند زیرا دانشجو مگر بانک هست که نگهش داریم و در حصار باشد.
این مدرس دانشگاه افزود: ادبیات باز شدن دروازه دانشگاه ها را تولید کنیم تا مردم هم آن را ببینند زیرا در تمام دنیا دانشگاه ها مثل یک شهرک است.
وی اظهار داشت: متاسفانه در این سال ها وقتی صحبت از تولید علم است فقط علوم اثباتی و کرسی نویسی در حوزه های هنر، علوم انسانی، محیط زیست و حتی الهیات است و آنچیزی که با معنا سر و کار دارد در حاشیه قرار گرفته است و در دانشگاه ها هم به آن ها اعتبار داده نمی شود.
خستو گفت: در دانشگاه های ما رزومه سازی مهمتر از آثار است به این دلیل فقط در پی رزومه سازی هستیم، این در حالی است که امروز بچه های ما در استارت آپ ها بدون حمایت دولت و نهادهای عمومی دست بر روی زانوی خود گذاشته اند و این ها نیاز به دیده شدن و تشویق دارند .
وی افزود: باید این بچه ها را معرفی کنیم زیرا در حسرت دیده شدن هستند زیرا آینده با این بچه ها رقم می خورد.
پنجمین نمایشگاه استانی هفته پژوهش و فناوری از روز 24 آذرماه کار خود را در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی آغاز کرد و عصر امروز 28 آذرماه با معرفی برترین ها به کار خود پایان می دهد.
6156/6993


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

حضور ۸ تیم در جام جهانی کشتی آزاد
جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی با حضور ۸ کشور مطرح کشتی دنیا در یاکوتسک روسیه برگزار می شود.
نبرد علی‌اکبری با حریف آمریکایی در سن‌پترزبورگ
امیر علی‌اکبری در آخرین مبارزه خود در فصل جاری سازمان ACB برابر حریف آمریکایی که موفق به کسب ورودی سازمان UFC شده است مبارزه خواهد کرد.
فتح‌الله‌زاده و فتحی آشتی کردند
مدیران عامل فعلی و سابق باشگاه استقلال در نشستی با وساطت یک استقلالی دیگر کدورت ها را کنار گذاشتند.
گزارش تمرین استقلال
تمرینات تیم فوتبال استقلال در کمپ امیر اسپوت ترکیه امروز هم پیگیری شد.
بازتاب سفر رئیس فدراسیون کلمبیا به دبی
سایت الکوره عربی خبر سفر رامون خسورون، رئیس فدراسیون فوتبال کلمبیا به دبی برای انجام مذاکرات نهایی با سرمربی تیم ملی کشورمان را بازتاب داد.
لاوروف: جام جهانی ۲۰۱۸ پیروزی دیپلماسی بود
سرگئی لاوروف جام جهانی روسیه را پیروزی دیپلماسی عمومی خواند.
دعوت ۱۷ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتسال
ناظم الشریعه اسامی ۱۷ بازیکن دعوت شده به اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال را اعلام کرد.
بازداشت مدافع تاتنهام به اتهام ضرب و جرح
دیلی میل فاش کرد سرژ اوریه، مدافع تاتنهام، پیش از شکست این تیم مقابل منچستریونایتد در ورزشگاه ومبلی به دلیل درگیری خانوادگی بازداشت شده است.
بیاتی‌نیا: ایران برابر عراق هجومی بازی می‌کند
تیم ملی ایران در سومین بازی اش در مرحله گروهی به مصاف عراق می رود؛ مسابقه ای که خیلی ها آن را اولین محک جدی تیم ملی تا این زمان می دانند.
کاظمی: نگران استقلال هستم
کاظمی در خصوص حضور دو بازیکن عراقی که در لیگ ایران حضور دارند در ترکیب این تیم افزود: حضور این دو برای تیم ملی عراق مثبت است زیرا آنها شناخت خوبی از بازیکنان ایران دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
موفقیت یک شرکت دانش بنیان در ساخت شیرهای توپی صنعت نفت و گاز
میزگرد ارتباط صنعت با دانشگاه در خبرگزاری ایرنا برگزار شد
منطقی:نشان تجاری پهپادهای ایرانی ثبت می شود
جشنواره های ایده پردازی دانش آموزی مورد توجه قرار گیرد
آمریکا، فضاپیمای چینی را امانت می خواهد
سامانه پرتو دهی گاما شهرکرد تا پایان سال بهره برداری می شود
دستاورد ماهواره پیام
مسابقات ملی داده کاوی امیرکبیر برگزار می شود
مبدل حرارتی خنک کننده هوای کمپرسورها در البرز ساخته شد
کمتر از یک سال آینده نمونه دوم ماهواره پیام ساخته می شود