در میزگرد ایرنا البرز مطرح شد- پژوهش ظرفیت گمشده دانشگاه ها

15:14 ۸۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 134 0
در میزگرد ایرنا البرز مطرح شد- پژوهش ظرفیت گمشده دانشگاه ها

کرج- ایرنا- پژوهش ابزاری برای توسعه بخشی جوامع مبتنی بر علم و بدون دغدغه اجرایی است، اما این مهم در کشور ما با همه ظرفیتهای علمی و دانشگاهی، چندان توجه نشده و به نوعی پژوهش مظلوم و مورد غفلت واقع شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پژوهش در جای جای دنیا، هزینه تلقی نمی شود بلکه به عنوان یک سرمایه گذاری است.
اهمیت پژوهش در برخی از کشورها چنان است که امروز با نگاهی اجمالی به ساختار جوامع بهره مند از رویکرد پژوهش محور، با کشورهای پیشرفته و توسعه یافته روبرو هستیم.
پنجمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری البرز در پردیس دانشگاه خوارزمی کرج فرصتی را فراهم آورد تا در میزگرد خبری ایرنا با برخی اساتید دانشگاهی، مقوله پژوهش در کشور را واکاوی کنیم.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج گفت: به دلیل اهمیتی که برخی کشورها به موضوع پژوهش می دهند، ضرورت حیاتی این موضوع را یادآوری می کند تا جامعه خود را بر محور پژوهش منطبق کرده و برای رسیدن به توسعه ، در این بخش سرمایه گذاری کند.
رحیم خستو افزود: در تمام دنیا بخش تئوریک مهم است ولی ما متاسفانه در ایران خیلی تئوری زده شده ایم و این در حالی است که تئوری های پژوهشی تبدیل به مهارت نمی شود.
وی اظهار داشت: این پژوهش هست که می تواند کمک به مهارت کرده و مهارت است که می تواند جامعه و انسان ها را اداره کند و به نوعی انسان ها را برای جهان آینده آماده کند.
وی گفت: ساختار آموزشی در کشور ما ساختار تئوریک محور و آموزش محور است و نه دانشگاه رابطه معناداری با مدیریت در حوزه های مختلف دارد و نه مدیریت به نوعی نیاز به این می داند که به سراغ حوزه پژوهش برود.
خستو ادامه داد: امروزه پژوهش محدود و منحصر به حوزه آکادمیک و دانشگاهی نمی شود و نسلی شکل می گیرد که خودش تمرین می کند و از ظرفیت هایش استفاده می کند.
این استاد دانشگاه افزود: من به عنوان فردی که سال ها در دانشگاه کار ، پژوهش، تحصیل و تدریس کرده ام، می بینم که بعضی مواقع مباحث دانشگاهی با واقعیت ها فاصله خیلی زیادی دارد.
وی اظهار امیدواری کرد که این ارتباط ملموس تر شود و بعضی از دانشگاهیان دردهای جامعه را ببینند و براساس مشکلات جامعه راهکار ارایه دهند.
خستو با بیان اینکه هر چقدر نسل جدید را با این نوآوری ها آشنا سازیم بهتر است، گفت: این واقعیتی در کل کشور است که متاسفانه هزینه های پژوهشی جزو رده های پایین هزینه و بودجه است.
این مدرس دانشگاه افزود: در دانشگاه ها بودجه های پژوهشی یا جذب نمی شود و یا هزینه و عودت داده می شود و آب از آب تکان نمی خورد ولی اگر در همان دانشگاه جدول محوطه رنگ آمیزی نشود تمام مسایل به هم می ریزد و بخش منابع مالی در دانشگاه صرف هزینه های جاری پرسنلی می شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در حالی که بخش عمده ی کار که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند بر دانش بنیان بودن علوم و فعالیت ها می باشد ولی در حوزه پژوهش جدی گرفته نمی شود یا هزینه پژوهشی اختصاص پیدا نمی کند زیرا با واقعیت ها ارتباط ندارد و در گوشه کتابخانه ها خاک می خورد.
وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که پژوهش زیاد مطرح می شود ولی ارجاعات به پژوهش هایمان بسیار کم است زیرا سندیتش جای اشکال دارد و سرقت های ادبی و کپی کردن به آسیبی در حوزه پژوهش شده است.
خستو تاکید کرد که به عنوان یک فرد دانشگاهی که در شورای شهر نیز هستم هر طرحی یا هر فعالیتی باید ضمیمه پژوهشی داشته باشد زیرا قرار است پژوهش کمک کند تا هزینه ها کاهش یابد ولی این اتفاق نمی افتد.
یکی دیگر از مدرسان دانشگاههای کرج نیز گفت: یکی از علت های پایین بودن توسعه یافتگی کشور ما، توجه نکردن به اهمیت پژوهش است که در تمام بخش ها باوجودی که همه مشکل دار هستند، نبود رویکردهای پژوهشی در حوزه محیط زیست که از ضروریات جامعه به شمار می رود ، بیشتر آسیب دیده است.
حسین محمدی افزود: ما خودمان را از مراکز علمی و دانشگاهی و دستگاه های اجرایی دور کرده ایم و کمتر دستگاه اجرایی و مدیریت شهری با دانشگاه های ما توافق نامه همکاری داشته اند.
وی اظهار داشت: در آموزش و پرورش و دانشگاه های ما کارهای بسیار خوب تحقیقاتی و کارآمدی وجود دارد که هیچ وقت از دستاوردهای پژوهشی آن ها استفاده نکرده ایم که دلیل آن هم عدم تمایل مدیران دستگاه های اجرایی است.
این استاد دانشکده محیط زیست البرز ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی با مراکز علمی پژوهشی کمتر ارتباط برقرار می کنند.
وی تاکید کرد: من در اینجا پیشنهاد می کنم که پژوهشگاهها و پژوهشگران برجسته را رسانه ها به جامعه معرفی کنند و به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کنند که خودشان را به این مراکز علمی و پژوهشی نزدیک و دستاوردهای آن ها استفاده کنند.
***البرز کم بهره از دستاوردهای دانشگاهی
وی به ظرفیت های علمی پژوهشی استان البرز به عنوان قطب علم و فناوری اشاره کرد و گفت: قدیمی ترین دانشکده های ، منابع طبیعی و محیط زیست کشور در کرج مستقر هستند ولی استفاده ای از ظرفیت های این مراکز برای پیشبرد استان و کلانشهر کرج نکرده ایم.
محمدی با بیان اینکه این مراکز علمی آموزشی مغفول مانده اند، افزود: مسوولان باید در کارگروه پژوهش، علم و فناوری به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کنند که خودشان را به دانشگاه ها نزدیک و از ظرفیت آن ها استفاده کنند.
وی دانشگاه ها را بخش مغفول و مظلوم دانست و اظهار داشت: مظلومیت بخش پژوهش در آموزش و پرورش و دانشگاه ها آنجاست که اجرای پژوهش توسط این بخش ها هزینه ی کمی دارد ولی پروژه های اجرایی دهها و صدها میلیارد ریال هزینه دارد ولی هیچوقت از پروژه های پژوهشی حمایت نمی شود.
خستو در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: موضوع دانشگاهی و مراکز پژوهشی دیوارهای خیلی بلندی دارند و مردم به صورت ملموس با این مراکز آشنا نیستند و ارتباط ندارند.
وی گفت: می خواهیم این دیوارهای دانشگاهی کوتاه و برداشته شود و یا فضاهای مشترک دانشگاهی و مردمی داشته باشند زیرا دانشجو مگر بانک هست که نگهش داریم و در حصار باشد.
این مدرس دانشگاه افزود: ادبیات باز شدن دروازه دانشگاه ها را تولید کنیم تا مردم هم آن را ببینند زیرا در تمام دنیا دانشگاه ها مثل یک شهرک است.
وی اظهار داشت: متاسفانه در این سال ها وقتی صحبت از تولید علم است فقط علوم اثباتی و کرسی نویسی در حوزه های هنر، علوم انسانی، محیط زیست و حتی الهیات است و آنچیزی که با معنا سر و کار دارد در حاشیه قرار گرفته است و در دانشگاه ها هم به آن ها اعتبار داده نمی شود.
خستو گفت: در دانشگاه های ما رزومه سازی مهمتر از آثار است به این دلیل فقط در پی رزومه سازی هستیم، این در حالی است که امروز بچه های ما در استارت آپ ها بدون حمایت دولت و نهادهای عمومی دست بر روی زانوی خود گذاشته اند و این ها نیاز به دیده شدن و تشویق دارند .
وی افزود: باید این بچه ها را معرفی کنیم زیرا در حسرت دیده شدن هستند زیرا آینده با این بچه ها رقم می خورد.
پنجمین نمایشگاه استانی هفته پژوهش و فناوری از روز 24 آذرماه کار خود را در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی آغاز کرد و عصر امروز 28 آذرماه با معرفی برترین ها به کار خود پایان می دهد.
6156/6993


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
گفتگو با تکواندوکاری که مربی برزیل شد
از روزهای اولی می گوید که به عنوان یار تمرینی در کنار یکی از چهره های موفق ورزش کشور یعنی هادی ساعی برای درخشش در المپیک تمرین می کرده، از مسابقاتی که در تمامی آن ها جز دو مورد با مدال برگشته، اما کسی به عنوان یک ملی پوش او را نمی شناسد که این درد بیشتر ورزشکاران ایرانی است، زندگی در گمنامی و یا زندگی در ترس و استرس، این که کاری نکند که مردم بگویند ای وای دیدی فلانی که قهرمان جهان است چکار کرد؟
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو
چند سالی است که بازار خرید بالن آرزوها داغ شده و برخی از شهروندان در جشن چهارشنبه سوری با این بالن‌، آرزوهای خود را به هوا می‌سپارند، بالن‌هایی که در سطح آسمان با نوری نسبتاً زیاد در حال پروازند، گرچه زیبا هستند اما در سال‌های گذشته حوادثی را رقم زدند، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ایمنی شهرداری تهران در زمینه خطرات این رفتار وارداتی هشدار داده است.
شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم‌ چیست؟
یک استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه تراریوم یک روش نگهداری برای گونه‌های رطوبت‌پسند است،گفت: نکته مهم در مورد تراریوم این است که بتوان در آن‌ها به جای کشت گونه‌های گیاهی وارداتی از گونه‌های بومی کشور خودمان استفاده کنیم.
افزایش ۶ هزار صندلی به ناوگان اکران نوروزی
در نوروز ۴۷ سالن سینما با ۶ هزار و ۷۰۰ صندلی برای اولین بار اکران فیلم‌های نوروزی را تجربه می‌کنند.
عروس دلربای زاگرس- عکس
استان ایلام عروس دلربای زاگرس، سرزمینی محصور در میان دره‌ها و کوه‌هایی سر به فلک کشیده با تاریخ و تمدنی غنی است که مملو از ناگفته‌های بسیار از تاریخ هزاران ساله است.
۳ خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
عروق، خون و اکسیژن را به تمامی نقاط بدن از سر تا انگشت‌های پا منتقل می‌کنند و به همین خاطر داشتن عروق سالم ضروری است هرچند معمولا تعداد قابل توجهی از مردم دچار عارضه گرفتگی عروق می‌شوند.
چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟
ورزش و تمرین با شدت بالا می‌تواند کمکتان کند با تمرین کمتر و البته صرف وقت کمتر، وزن بیشتری کم کنید. ضمناً این شیوه‌ی تمرینی باعث می‌شود بافت عضلانی خود را حفظ کرده و وزنی که از دست می‌دهید، برنگردد.
نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز
مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در تعطیلات نوروز ۵۰ درصد ظرفیت تخت‌های شیمی‌درمانی فعالند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
عزم جدی برای مدیریت طیف فرکانسی نسل پنجم تلفن‌های همراه
مُهر و موم خاک ماه برای کشف اسرار نهان
خرید بلیت مترو امکان جدید سامانه «تهران من»
بنیانگذار واتس‌اپ: اکانت‌های فیسبوک خود را پاک کنید
تجهیزات مخابرات خرمشهر700 بار سرقت شد
علوم شناختی از پیش‌دبستان تا دانشگاه توسعه می‌یابد
روش جدید جوشکاری آلیاژهای نانو در علم و صنعت ارائه شد
ستاره و مربع‌ها به قمارخانه‌های آنلاین تبدیل شده‌اند
خروجی نهایی شاخص‌های ارزیابی باید موجب رضایتمندی مردم باشد
عیدی همراه اول به مشترکان دائمی و اعتباری