در میزگرد ایرنا البرز مطرح شد- پژوهش ظرفیت گمشده دانشگاه ها

15:14 ۱۸۹ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 182 0
در میزگرد ایرنا البرز مطرح شد- پژوهش ظرفیت گمشده دانشگاه ها

کرج- ایرنا- پژوهش ابزاری برای توسعه بخشی جوامع مبتنی بر علم و بدون دغدغه اجرایی است، اما این مهم در کشور ما با همه ظرفیتهای علمی و دانشگاهی، چندان توجه نشده و به نوعی پژوهش مظلوم و مورد غفلت واقع شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پژوهش در جای جای دنیا، هزینه تلقی نمی شود بلکه به عنوان یک سرمایه گذاری است.
اهمیت پژوهش در برخی از کشورها چنان است که امروز با نگاهی اجمالی به ساختار جوامع بهره مند از رویکرد پژوهش محور، با کشورهای پیشرفته و توسعه یافته روبرو هستیم.
پنجمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری البرز در پردیس دانشگاه خوارزمی کرج فرصتی را فراهم آورد تا در میزگرد خبری ایرنا با برخی اساتید دانشگاهی، مقوله پژوهش در کشور را واکاوی کنیم.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج گفت: به دلیل اهمیتی که برخی کشورها به موضوع پژوهش می دهند، ضرورت حیاتی این موضوع را یادآوری می کند تا جامعه خود را بر محور پژوهش منطبق کرده و برای رسیدن به توسعه ، در این بخش سرمایه گذاری کند.
رحیم خستو افزود: در تمام دنیا بخش تئوریک مهم است ولی ما متاسفانه در ایران خیلی تئوری زده شده ایم و این در حالی است که تئوری های پژوهشی تبدیل به مهارت نمی شود.
وی اظهار داشت: این پژوهش هست که می تواند کمک به مهارت کرده و مهارت است که می تواند جامعه و انسان ها را اداره کند و به نوعی انسان ها را برای جهان آینده آماده کند.
وی گفت: ساختار آموزشی در کشور ما ساختار تئوریک محور و آموزش محور است و نه دانشگاه رابطه معناداری با مدیریت در حوزه های مختلف دارد و نه مدیریت به نوعی نیاز به این می داند که به سراغ حوزه پژوهش برود.
خستو ادامه داد: امروزه پژوهش محدود و منحصر به حوزه آکادمیک و دانشگاهی نمی شود و نسلی شکل می گیرد که خودش تمرین می کند و از ظرفیت هایش استفاده می کند.
این استاد دانشگاه افزود: من به عنوان فردی که سال ها در دانشگاه کار ، پژوهش، تحصیل و تدریس کرده ام، می بینم که بعضی مواقع مباحث دانشگاهی با واقعیت ها فاصله خیلی زیادی دارد.
وی اظهار امیدواری کرد که این ارتباط ملموس تر شود و بعضی از دانشگاهیان دردهای جامعه را ببینند و براساس مشکلات جامعه راهکار ارایه دهند.
خستو با بیان اینکه هر چقدر نسل جدید را با این نوآوری ها آشنا سازیم بهتر است، گفت: این واقعیتی در کل کشور است که متاسفانه هزینه های پژوهشی جزو رده های پایین هزینه و بودجه است.
این مدرس دانشگاه افزود: در دانشگاه ها بودجه های پژوهشی یا جذب نمی شود و یا هزینه و عودت داده می شود و آب از آب تکان نمی خورد ولی اگر در همان دانشگاه جدول محوطه رنگ آمیزی نشود تمام مسایل به هم می ریزد و بخش منابع مالی در دانشگاه صرف هزینه های جاری پرسنلی می شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در حالی که بخش عمده ی کار که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند بر دانش بنیان بودن علوم و فعالیت ها می باشد ولی در حوزه پژوهش جدی گرفته نمی شود یا هزینه پژوهشی اختصاص پیدا نمی کند زیرا با واقعیت ها ارتباط ندارد و در گوشه کتابخانه ها خاک می خورد.
وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که پژوهش زیاد مطرح می شود ولی ارجاعات به پژوهش هایمان بسیار کم است زیرا سندیتش جای اشکال دارد و سرقت های ادبی و کپی کردن به آسیبی در حوزه پژوهش شده است.
خستو تاکید کرد که به عنوان یک فرد دانشگاهی که در شورای شهر نیز هستم هر طرحی یا هر فعالیتی باید ضمیمه پژوهشی داشته باشد زیرا قرار است پژوهش کمک کند تا هزینه ها کاهش یابد ولی این اتفاق نمی افتد.
یکی دیگر از مدرسان دانشگاههای کرج نیز گفت: یکی از علت های پایین بودن توسعه یافتگی کشور ما، توجه نکردن به اهمیت پژوهش است که در تمام بخش ها باوجودی که همه مشکل دار هستند، نبود رویکردهای پژوهشی در حوزه محیط زیست که از ضروریات جامعه به شمار می رود ، بیشتر آسیب دیده است.
حسین محمدی افزود: ما خودمان را از مراکز علمی و دانشگاهی و دستگاه های اجرایی دور کرده ایم و کمتر دستگاه اجرایی و مدیریت شهری با دانشگاه های ما توافق نامه همکاری داشته اند.
وی اظهار داشت: در آموزش و پرورش و دانشگاه های ما کارهای بسیار خوب تحقیقاتی و کارآمدی وجود دارد که هیچ وقت از دستاوردهای پژوهشی آن ها استفاده نکرده ایم که دلیل آن هم عدم تمایل مدیران دستگاه های اجرایی است.
این استاد دانشکده محیط زیست البرز ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی با مراکز علمی پژوهشی کمتر ارتباط برقرار می کنند.
وی تاکید کرد: من در اینجا پیشنهاد می کنم که پژوهشگاهها و پژوهشگران برجسته را رسانه ها به جامعه معرفی کنند و به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کنند که خودشان را به این مراکز علمی و پژوهشی نزدیک و دستاوردهای آن ها استفاده کنند.
***البرز کم بهره از دستاوردهای دانشگاهی
وی به ظرفیت های علمی پژوهشی استان البرز به عنوان قطب علم و فناوری اشاره کرد و گفت: قدیمی ترین دانشکده های ، منابع طبیعی و محیط زیست کشور در کرج مستقر هستند ولی استفاده ای از ظرفیت های این مراکز برای پیشبرد استان و کلانشهر کرج نکرده ایم.
محمدی با بیان اینکه این مراکز علمی آموزشی مغفول مانده اند، افزود: مسوولان باید در کارگروه پژوهش، علم و فناوری به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کنند که خودشان را به دانشگاه ها نزدیک و از ظرفیت آن ها استفاده کنند.
وی دانشگاه ها را بخش مغفول و مظلوم دانست و اظهار داشت: مظلومیت بخش پژوهش در آموزش و پرورش و دانشگاه ها آنجاست که اجرای پژوهش توسط این بخش ها هزینه ی کمی دارد ولی پروژه های اجرایی دهها و صدها میلیارد ریال هزینه دارد ولی هیچوقت از پروژه های پژوهشی حمایت نمی شود.
خستو در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: موضوع دانشگاهی و مراکز پژوهشی دیوارهای خیلی بلندی دارند و مردم به صورت ملموس با این مراکز آشنا نیستند و ارتباط ندارند.
وی گفت: می خواهیم این دیوارهای دانشگاهی کوتاه و برداشته شود و یا فضاهای مشترک دانشگاهی و مردمی داشته باشند زیرا دانشجو مگر بانک هست که نگهش داریم و در حصار باشد.
این مدرس دانشگاه افزود: ادبیات باز شدن دروازه دانشگاه ها را تولید کنیم تا مردم هم آن را ببینند زیرا در تمام دنیا دانشگاه ها مثل یک شهرک است.
وی اظهار داشت: متاسفانه در این سال ها وقتی صحبت از تولید علم است فقط علوم اثباتی و کرسی نویسی در حوزه های هنر، علوم انسانی، محیط زیست و حتی الهیات است و آنچیزی که با معنا سر و کار دارد در حاشیه قرار گرفته است و در دانشگاه ها هم به آن ها اعتبار داده نمی شود.
خستو گفت: در دانشگاه های ما رزومه سازی مهمتر از آثار است به این دلیل فقط در پی رزومه سازی هستیم، این در حالی است که امروز بچه های ما در استارت آپ ها بدون حمایت دولت و نهادهای عمومی دست بر روی زانوی خود گذاشته اند و این ها نیاز به دیده شدن و تشویق دارند .
وی افزود: باید این بچه ها را معرفی کنیم زیرا در حسرت دیده شدن هستند زیرا آینده با این بچه ها رقم می خورد.
پنجمین نمایشگاه استانی هفته پژوهش و فناوری از روز 24 آذرماه کار خود را در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی آغاز کرد و عصر امروز 28 آذرماه با معرفی برترین ها به کار خود پایان می دهد.
6156/6993


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
یک زن روی صورت پسر ترامپ آب دهان انداخت
شب گذشته (سه‌شنبه شب) یکی از کاکنان خانم یک رستوران مشهور و محبوب در شیکاگو روی اریک ترامپ، پسر دوم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، آب دهان انداخت.
اعلام زمان جدید دیدار پوتین و ترامپ در ژاپن
کرملین امروز اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۸ ژوئن (پس فردا) و در حاشیه نشست گروه بیست دیداری یک ساعته با یکدیگر خواهند داشت.
اتهام‌زنی ترامپ علیه مولر
در پی موافقت رابرت مولر، بازپرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا با شهادت علنی در کنگره، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا او را به نابود کردن مکاتبات اداره تحقیقات فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) متهم کرد. این در حالی است که ترامپ برای اثبات اتهامات خود علیه مولر مدرکی ارائه نکرد.
فروش سلاح به عربستان و امارات تعلیق شد
شبکه الجزیره به نقل از سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد پارلمان ایتالیا فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به حالت تعلیق درآورد.
انتقاد عفو بین الملل از سیاست‌های ترامپ
در حساب توئیتری سازمان عفو بین الملل آمده است: انتشار تصویر دلخراش مرگ کودک مکزیکی به همراه پدرش در مرز آمریکا باعث وحشت از سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ شده است.
واکنش «حزب الله عراق» به ادعای جدید آمریکا
گردان‌های حزب‌الله عراق شامگاه چهارشنبه (۵ تیر) به ادعای آمریکا در انجام حملات سایبری علیه این نیروها واکنش نشان داد.
تشکر «محمود عباس» از لبنان
«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب در تماس تلفنی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان از حمایت‌های این کشور از فلسطین تشکر کرد.
گزارش سازمان ملل در راستای منفعت ملت سوریه نیست
«بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست خبری شورای امنیت گفت که گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع سوریه، تکرار ادعاهای برخی از کشورهای متخاصم است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
نجات معجزه‌آسای علیرضا حیدری از خطر مرگ +عکس
پست اینستاگرامی علیرضا حیدری در واکنش به تصادفش که به طور معجزه‌آسایی از خطر مرگ نجات یافت.
مقام فرانسوی: آمریکا علاقه‎ای به مذاکره با ایران ندارد
بنا به اعلام یک منبع آگاه فرانسوی، علی‌رغم اصرارهای ظاهری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران، واشنگتن علاقه‌ای به دنبال کردن مذاکره با تهران ندارد.