ماجرای پروژه «پدر رضا گلزار» در ارتفاعات مشهد چیست؟

14:19 ۶۱ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 915 0
ماجرای پروژه «پدر رضا گلزار» در ارتفاعات مشهد چیست؟

رئیس اداره واگذاری، توسعه و نظارت بر اراضی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:برای چندمین بار پرونده را به‌هیات نظارت ماده ۳۳ ارجاع دادیم و باتوجه به ورود سازمان‌های نظارتی، احتمال استرداد اراضی به جهاد و سلب از شرکت مهندسی گلزار زیاد است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،فراغت در یک جمعه دل‌انگیز پاییزی و تماشای فیلمی قدیمی با بازی«محمدرضا گلزار»، بهانه‌ای می‌شود تا با یک گشت‌زنی کوتاه در اینترنتبعد از مدت‌ها خبر‌های این سوپراستار ایرانی را پیگیری کنم.
اولین خبری که نظرم را جلب می‌کند مربوط به اجرای کنسرت وی در سالن همایشتله‌کابین رامسر، در فروردین ۹۶ است.
دومین مطلب اما، مصاحبه‌ای است از پدرمحمدرضا در اواخر شهریور سال ۹۲، پرویز گلزار در بخشی از صحبت‌های خود گفته بود: «.. در حال حاضر من نیز در
مشهدمشغول کار هستم و برای زائران امام هشتم پروژه بسیار بزرگی را اجرا می‌کنم که ان‌شاالله از طرف خانواده‌مان به یادگار بگذاریم»، اما هیچ توضیحی درباره کم و کیف این پروژه در مصاحبهبه چشم نمی‌خورد و این بهانه‌ای می‌شود برای جستجوی پاسخ سوالات بیشتری که در ذهنم شکل گرفته و قطعا موتور جستجوگر گوگلپاسخگوی آن‌ها نیست، پرسش‌گری‌ها در این زمینه پایم را به مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزیباز می‌کند و این می‌شود مصداق همان مثل معروف جوینده یابنده بود و شروع یک گزارش! ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی به شرکت مهندسی گلزار واگذار شدرئیس اداره واگذاری، توسعه و نظارت بر اراضی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضویتوضیح می‌دهد که پروژه مورد اشاره گلزار پدر، منطقه نمونه گردشگریو احداث تله‌کابین بام مشهد بوده است.
سید رضا زرقانی می‌گوید: بنا به درخواست شرکت مهندسی گلزار و بعد از طی مراحل قانونی، روال اداری و بررسی‌های کارشناسیدر دستگاه‌های مربوطه، با واگذاری ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد موسوم به «اراضی مینوش» برای احداث منطقه نمونه گردشگری موافقت شد.
وی بر اساس مستندات داخل پرونده ادامه می‌دهد: طبق مصوبه کارگروه شهرسازی و معماریاستان، مقرر شد علاوه بر ۱۰۰ هکتار اراضی ملی سازمان جهاد کشاورزیبرای ایستگاه مقصد تله‌کابین و سایر تاسیسات گردشگری موجود در طرح، هشت هکتار از اراضی آستان قدس رضویهم جهت احداث ایستگاه مبداء و پارکینگ و نصب دکل‌ها به شرکت مهندسی گلزار واگذار شود.
زرقانی این‌طور ادامه می‌دهد که اگر چه اراضی مینوش در اسفند ۹۰ به شرکت گلزار واگذار شد، اما تا مرداد ماه سال ۹۲ به دلیل ادعای یک معارض درباره این اراضی، امکان اجرای پروژه وجود نداشته، اما بعد از این تاریخ تا کنون که دو مرتبه دیگر قرارداد اجاره زمین مذکور تمدید شده همچنان هیچ اقدامی صورت نگرفته و زمینبه همان شکل اولیه رها شده است.
وی می‌گوید: طبق اسناد موجود و گزارش واحد در آمد سازمان جهاد کشاورزی، از مجموع ۳۳۱ میلیون تومان اجاره بدون احتساب خسارت تاخیر، تا کنون فقط ۱۲۰ میلیون تومان پرداخت شده و از سوم آذرماه سال ۹۵ که آخرین قرارداد اجاره هم به اتمام رسیده، تا الان که بیش از دو سال می‌گذرد، نه درخواستی برای تمدید اجاره شده و نه تعیین تکلیفی صورت گرفته است! احتمال استرداد اراضی زیاد استزرقانی می‌گوید: طرح منطقه نمونه گردشگری، طرحی خوب و مورد نیاز مشهد است، اما علی‌رغم پیگیری‌های زیادی که شرکت مهندسی گلزار برای کسب این امتیاز و اراضی داشت، متاسفانه جدیتی در اجرا دیده نشد و ما برای چندمین بار مجبور به ارجاع پرونده به هیئت نظارت ماده ۳۳ که یک کمیسیون شبه قضایی در سازمان جهاد کشاورزی است؛ شدیم تا نسبت به این پروژه تعیین تکلیف کنند و الان با توجه به ورود سازمان‌های نظارتی استان به پرونده، احتمال استرداد اراضی به جهاد و سلب این امتیاز از شرکت مزبور زیاد است.
به دلیل عدم جدیت گلزار هنوز زمین ایستگاه مبداء واگذار نشده استعدم جدیت گلزار پدر درباره اجرا و عملی کردن طرح، اگر چه طبق شنیده ها، ناشی از تصمیم گلزار در واگذاری امتیاز منطقه نمونه گردشگری به غیر است؛ این گمان را هم پیش می‌آورد که شاید در بحث گرفتن زمین برای ایستگاه مبداء از آستان قدس رضوی مشکلی پیش آمده است، اما طبق اطلاع یکی از مسؤولان در اداره واگذاری املاک و اراضی آستان قدس رضوی، قرار بوده است شرکت گلزار سه هکتار از هشت هکتار اراضی مصوب (واقع در جنوب اراضی آبشار نزدیک بلوار نماز) را برای احداث ایستگاه مبداء از آستان قدس خریداری و مسیر دکل‌ها تا ایستگاه مقصد (واقع در اراضی مینوش) را اجاره کند؛ اما علی‌رغم اعلام موافقت آستان قدس رضوی با این موضوع و چندین بار ابلاغ حقوقات به شرکت برای عقد قرارداد، به دلیل عدم جدیت و پیگیری از سوی گلزار، این اراضی هنوز واگذار نشده است! ظرفیت‌های گردشگری و تفریحی مشهد والاتر از کُنسرت استپیدا کردن شماره همراه پدر محمدرضا گلزاراگرچه کار راحتی نیست، اما شدنی است؛ با وی تماس میگیرم تا علت این تعلل و وقفه را جویا شوم.
پرویز گلزار می‌گوید: پروژه مزبور موسوم به تله کابین بام مشهد، در واقع احداث یک منطقه نمونه گردشگری در مشهد است؛ در ایران۳۵ پروژه تله کابین اجرا شده و مشهد هم ظرفیت خوبی برای اجرای این قبیل پروژه هاست؛ ظرفیت و ارزش مشهد، بیشتر از این‌ها است که مسائل تفریحی شهروندان و گردشگرانش محدود به اجرای کنسرت باشد، خیلی کار‌های بهتری می‌توان در این شهر باتوجه به مسائل فرهنگی و مذهبی مشهد، انجام داد که نشاط و تفریح را برای مردم و به خصوص کودکانبه ارمغان بیاورد.
اینجا سرمایه‌گذار را به چشم دزد نگاه می‌کنندمدیر شرکت مهندسی گلزار که دل پری از ساختار‌های اداری مشهد دارد؛ اینطور توضیح می‌دهد که مشکلاتمزبور ربطی به مسائل مذهبی مشهد ندارد، اینجا سرمایه‌گذار را به چشم دزد نگاه می‌کنند.
وی می‌گوید: بعد از رفتن شهردار اسبق مشهد همه سرمایه‌گذاران از مشهد رفتند، در تهران خیلی‌ها علاقه‌مند هستند اتفاقات خوبی در گردشگری مشهد بیفتد، اما واقعا بستر‌های لازم مهیا نیست.
پدر محمدرضا گلزار اظهار می‌کند: برای انجام این پروژه نیاز به یک سری مجوز‌ها داریم، آرام جلو می‌رویم، نه وام گرفتیم، نه سهامفروختیم و این کار خیری است که می‌خواهیم در مشهد انجام دهیم و به سرانجام می‌رسد.
تحریم‌ها و افزایش نرخ ارزمانع اجرای تله‌کابین بام مشهد هستندگلزار یکی از موانع موجود در اجرای این طرح را تحریم‌ها و گرانی ارزمی‌داند و می‌گوید: با قیمت کنونی یورو نمی‌توان سمت تله‌کابین رفت، ما زمانی که پروژه را آغاز کردیم یورو۱۶۰۰ تومان بود، اما الان چند است؟! از طرفی شرکت خارجی سازنده تله‌کابین که سالانه حدود ۱۰۰ تله کابین برای اروپا و آمریکا می‌سازد حاضر نیست برای فروش یک تله‌کابین به ما در شرایط تحریم، مشتری‌های خود را از دست بدهد.
[پروژه «پدر محمدرضا گلزار» در ارتفاعات جنوبی مشهد] دنبال تشکیل یک خیریه هستم که متولی پروژه باشدوی که به گفته خود این روز‌ها به دنبال یافتن راهی برای خرید و وارد کردن تله‌کابین و شهربازی و منتظر مساعد شدن شرایط اقتصادیکشور است، اظهار می‌کند: من دنبال تشکیل یک خیریه با هیأت امنای بزرگی متشکل از آستان‌قدس رضوی و استانداری هستم که پروژه را به نام آن ثبت کنیم، متولی این پروژه باشد و از درآمدش هم منتفع شود، آستان قدس رضوی و شهرداریهم موافق هستند، اما قبل از همه این مسائل باید ببینم می‌توانم تله‌کابین را وارد کنم یا خیر! آن زمین هیچ کارایی جز گوسفند چراندن ندارددرباره واگذاری و فروش امتیاز این پروژه به غیر، می‌پرسم؛ گلزار می‌گوید: چنین چیزی امکان ندارد، ما هنوز زمینی نگرفته‌ایم، زمانی زمین را در اختیار ما قرار می‌دهند که پروژه اجرا شود! من الان نزدیک ۸ سال است که به این منطقه نرفته‌ام! قبلا یک معارض پیدا شد و درباره زمین، ادعا کرد و ما ۳-۲ سال گرفتار این قضیه بودیم، این جو مشهد است و این اتفاقات در شهر‌های دیگر برای سرمایه‌گذاران رخ نمی‌دهد! آن زمین هیچ کارایی جز گوسفند چراندن ندارد.
ساماندهی طرح‌های سرمایه‌گذاری گردشگری را در دستور کار داریمصدور مصوبه منطقه نمونه گردشگری در سازمان میراث فرهنگیو گردشگریانجام می‌شود و طبق قانونبعد از این موضوع، زمین در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد و کارگروه گردشگری که زیر نظر دفتر مناطق نمونه تهران فعالیت می‌کند بر روند اجرای پروژه نظارت می‌کند.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریخراسان رضوی در این باره برایم توضیح می‌دهد: ساماندهی طرح‌های سرمایه‌گذاری گردشگری را از چندی پیش در دستور کار قرار داده‌ایم که از جمله این طرح‌ها، پروژه بام مشهد مربوط به شرکت مهندسی گلزار است.
هنوز هیچ نقشه اجرایی برای پروژه تله‌کابین ارائه نشده استاحمد دیناری می‌گوید: این پروژه فقط مصوبه منطقه نمونه گردشگری را دارا است که آن هم جزو مصوبات آخرین سفر استانی هیأت دولت دهمبه خراسان رضوی است؛ بعد از این مصوبه، شرکت مهندسی گلزار، زمین را از سازمان جهاد کشاورزی تحویل گرفت که البته مدتی درگیر بحث معارض شدند، ما بعد از رفع معارض، مکاتبه و درخواست نقشه‌های اجرایی پروژه را داشتیم که متاسفانه تا امروز هیچ نقشه‌ای از طرف شرکت ارائه نشده است و این موضوع سبب شد چند روز قبل تذکر کتبی با مهلت کوتاه را به صورت حضوری به نماینده شرکت ابلاغ کنیم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگیخراسان رضوی ادامه می‌دهد: اگر در مهلت تعیین شده نقشه‌ها را ارائه نکنند اخطار می‌دهیم و اگر به اخطار هم ترتیب اثر ندهند یا با مشورت مدیرکل میراث پرونده را مختومه اعلام می‌کنیم و یا به دفتر مناطق نمونه گردشگری در تهران اعلام وضعیت می‌کنیم؛ آن‌ها هم بعد از بررسی، یا یک راهکار اجرایی پیشنهاد می‌دهند یا پرونده را ملغی می‌کنند.
موافقت اصولی پروژه تله‌کابین بام مشهد هنوز صادر نشده استدیناری توضیح می‌دهد صدور موافقت اصولی پروژه منوط به بررسی و تایید نقشه‌های اجرایی است که با توجه به عدم ارائه نقشه‌ها، هنوز موافقت اصولی این پروژه صادر نشده است.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی البته معتقد است در پروژه‌های کلان مانند تله‌کابین بام مشهد، حجم سرمایه‌گذاری زیاد است و نوسانات اقتصادی موجود در کشور باعث وقفه در اجرای طرح‌ها می‌شود و این قابل درک است، اما به هرحال باید تعیین تکلیف شود.
آیا امکان واگذاری امتیاز تله‌کابین بام مشهد به سرمایه‌گذار دیگری وجود دارد؟معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که در صورت عدم‌توانایی شرکت مهندسی گلزار در اجرای این پروژه، طرح به سرمایه‌گذار دیگری واگذار شود؛ می‌گوید: تصمیم گیرنده اصلی در این مسئله، کارگروه گردشگری استانو دفتر مناطق نمونه گردشگری در تهران هستند، اما این پیشنهاد ما هم هست که با توجه به فرآیند طولانی و کار‌های کارشناسی انجام شده برای تصویب این طرح، که امکان تفریحی خوبی برای زائران و مجاوران است، لغو نشود و در اختیار یک سرمایه‌گذار ذی‌صلاح قرار گیرد تا اجرا شود.
اگر چه جذب سرمایهبرای توسعه گردشگری در کلان‌شهر مشهد جزو اولویت‌ها است، اما به نظر باید تامل و بررسی دقیق‌تری برای واگذاری امکانات به سرمایه‌گذاران اعمال شود تا شاهد راکد ماندن این طرح‌ها نباشیم.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
نمایشگاه ملی پوستر محکومیت تروریسم در بوشهر گشایش یافت
سالانه هنرهای تجسمی در تهران و سایر استان ها برگزار می شود
سالانه هنرهای تجسمی در تهران و سایر استان ها برگزار می شود
عکاس گیلانی مدال طلای آساهی را کسب کرد
نمایشگاه « طرح، رنگ و حجم» در تبریز گشایش یافت
گزینه های احتمالی اکران نوروزی 98
تازه ترین خبرها از سریال طنز نوروزی شبکه 1
40 عکس 40 عکاس در مارلیک
اعلام 3 فیلم برتر «مجمع منتقدان سینمای انقلاب»
بی‌بی‌سی شیطان جدیدش را معرفی کرد