اطلس میراث طبیعی ایران تهیه می شود

14:19 ۹۳ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 160 0
اطلس میراث طبیعی ایران تهیه می شود

تهران- ایرنا- مدیر گروه پژوهشی میراث طبیعی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تهیه اطلس میراث طبیعی ایران از اولویت های طرح‌های پژوهشی این پژوهشگاه است.

ایرنا

به گزارش ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ناصر رضایی در نشست تخصصی این گروه در هفته پژوهش افزود: از یک نگاه، میراث طبیعی در بر گیرنده تمامی پدیده‌های طبیعی از گذشته‌های دور در آغاز پیدایش اندیشه بشری تا به امروز است که دارای جایگاه یا نقش فرهنگی نیز هستند، از نگاهی دیگر، پدیده‌های طبیعی که دارای نقشی اثرگذار یا هرگونه عملکرد و تعامل در پیدایش و یا تداوم حیات انسانی یا تمدن‌های بشری بوده یا هستند، میراث طبیعی محسوب می شوند.
رضایی با اشاره به پیشینه میراث طبیعی گفت: از سال 1996، روابط و مناسبات متقابل آدمی با محیط زیست پیرامونش، به عنوان چشم‌اندازهای فرهنگی که تلفیقی از عملکردهای طبیعت و بشر هستند و نشانگر تکامل جامعه انسانی، مورد توجه و بازنگری قرار گرفته است.
او با بیان اینکه بر اساس ماده 2 از کنوانسیون 1972 یونسکو، میراث طبیعی در سه گروه تقسیم بندی شده اند، گفت: «آثار طبیعی دارای ارزش زیبایی شناسی یا علمی جهانی استثنایی»، «ترکیبات زمین شناسی و جغرافیای طبیعی و مناطق کاملاً مشخص که زیستگاه حیوانات و منطقه رشد گیاهانی که در معرض انقراض و نابودی بوده و از نظر علمی، حفاظت از آنها دارای ارزش جهانی است» و «محوطه های طبیعی یا مناطق طبیعی که مرز آنها به دقت مشخص شده و از نظر علمی، ضرورت حفاظت و یا زیبایی طبیعی آنها، دارای ارزش جهانی استثنایی هستند» این سه تقسیم بندی هستند.
مدیر گروه پژوهشی میراث طبیعی، تصریح کرد: پدیده‌ها یا مناطقی که از آنها یاد شد و اموال طبیعی نیز نامیده می‌شوند، براساس ضوابط مشخصی به عنوان میراث طبیعی جهانی در نظر گرفته خواهند شد.
رضایی، طرح های «سراب های شهرستان نهاوند» و « میراث طبیعی با تاکید بر توسعه پایدار و میراث طبیعی مکران با رویکرد توسعه گردشگری پایدار» را طرح های سال 97 این گروه ذکر کرد.
وی، دیگر اولویت های طرح‌های پژوهشی سال 97 را ترجمه 10 عنوان کتاب مرتبط با میراث طبیعی، طرح های جامع مدیریتی میراث طبیعی، تجارب ملی و جهانی، تهیه و راه اندازی سایت و اپلیکشن همراه میراث طبیعی، چالش های حفاظت پایدار میراث طبیعی، ثبت ملی و جهانی میراث طبیعی، ضرورت ها و چالش ها (بازخوردهای ثبت) عنوان کرد.
او تصریح کرد: در سال 96 طرح های «تدوین استراتژی حفاظت از میراث طبیعی با تأکید بر گردشگری پایدار »،« بررسی غارهای منطقه هورامان کردستان با دیدگاه میراث طبیعی »، «اطلس میراث طبیعی اطلس میراث طبیعی ایران» ، «ترجمه یک عنوان کتاب» و «ترجمه 3عنوان کتاب» به همت پژوهشگران این حوزه به اجرا درآمد.
وی افزود: این گروه نشست ها و کارگاه های «میراث طبیعی و ثبت ملی و جهانی»،«میراث طبیعی، حفاظت و مدیریت» ،«مردم، گذشته و مکان»، «میراث ایران فرهنگی(تاثیر اقلیم در یادگارهای میراث فرهنگی)» و «شیوه ثبت آثار ملی و جهانی و تعیین عرصه و حریم»، «کاروانسراها» ، «میراث طبیعی، مبانی و مفاهیم» «میراث طبیعی و توسعه پایدار» «میراث طبیعی و محیط زیست»،«میراث طبیعی و مردم شناسی» ،«میراث طبیعی و باستان شناسی» و « میراث طبیعی و گردشگری» را در سال 96و 97برگزار کرده است.
فراهنگ**9012


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

نرخ عوارض آزاد راه پردیس امسال افزایش نخواهد داشت
تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت آزاد راه تهران- پردیس گفت: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به افزایش نرخ عوارض آزاد راه، در سال 98 افزایش قیمت نخواهیم داشت.
فرمانده ناجا : تصادفات جاده ای 15 درصد کاهش یافت
اصفهان- ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی از کاهش 15 درصدی تصادفات جاده ای از شروع سفرهای نوروزی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
بخش هایی از شهر گمیش تپه گلستان به زیر آب رفت
گرگان - ایرنا - بخش هایی از شهر 20 هزار نفری گمیش تپه مرکز شهرستان گمیشان استان گلستان به دلیل طغیان شاخه فرعی گرگانرود که از داخل این شهر می گذرد به زیر آب رفت.
بیش از 10 هزار واحد مسکونی گلستان دچار آبگرفتگی شدند
گرگان - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گلستان گفت: براثر وقوع سیلاب در مناطق گوناگون این استان تاکنون 10 هزار و 63 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی و برخی از آن ها غیرقابل سکونت شدند.
سیل زدگان مازنی کمک های بلاعوض دریافت می کنند
ساری-ایرنا-معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: براساس تصمیم اولیه، سیل زدگان خسارت دیده ناشی از سیل در مازندران کمک های بلاعوض معیشتی وتعمیراتی دریافت می کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ازمناطق سیلزده مازندران بازدیدکرد
ساری-ایرنا- معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیلزده استان مازندران بازدید کرد و از نزدیک در جریان خسارت های وارده به این خطه شمال کشور قرار گرفت.
افزون بر 287 هزار مسافر نوروزی در یزد اسکان یافتند
یزد - ایرنا - سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یزد گفت: به مدت چهار روز( 27 اسفند 97 تا اول فرودین 98 ) ، 287 هزار و چهار نفر از مسافران نوروزی در استان اسکان داده شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.46 برابر رشد داشته است.
کرملین هم اظهارات ترامپ درباره جولان را به باد انتقاد گرفت
مسکو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با انتقاد به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان گفت: این گونه اظهارات می تواند اوضاع متشنج خاورمیانه را بی ثبات کند.
حزب الله یک حزب لبنانی منتخب مردم است
بیروت - ایرنا - 'جبران باسیل' وزیر خارجه لبنان عصر جمعه تاکید کرد که حزب الله لبنان یک حزب لبنانی است که از طرف مردم انتخاب و تایید شده است.
سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را خطرناک خواند
دمشق- ایرنا - وزارت خارجه سوریه نامه ای به 'آنتونیو گوتِرِش' دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت پیرامون اظهارات خطرناک و غیرمسئولانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارسال کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
211 هزار مسافر نوروزی در کلانشهر اصفهان اسکان یافتند
12 روستای هدف گردشگری در ساوجبلاغ وجود دارد
176 هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری قزوین بازدید کردند
شلالدون، شاهکار شگفت انگیز طبیعت در کهگیلویه و بویراحمد
حدود 53 هزار مسافر در کهگیلویه و بویراحمد اسکان یافتند
بازدید اماکن تاریخی استان مرکزی برای خبرنگاران رایگان است
نخستین مسافر نوروزی یاسوج، مهمان شهرداری شد
بیش از 11هزار نفر در مراکز آموزش و پرورش کردستان اسکان یافتند
بیش از 194 هزار خانوار فرهنگی در مراکز نوروزی اسکان یافتند
اشغال 80 درصدی هتل های استان اردبیل در نخستین روز سال جدید