ساختمان سازی در کهگیلویه و بویراحمد به مجریان ذی صلاح سپرده شود

16:05 ۱۸۱ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 207 0
ساختمان سازی در کهگیلویه و بویراحمد به مجریان ذی صلاح سپرده شود

یاسوج- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در پی حادثه ریزش یک ساختمان در یاسوج گفت: برای ارتقای کیفی و کمی و نظارت بیشتر بر امر ساخت و ساز طرح های ساختمانی از سه طبقه بیشتر مجریان ذی صلاح به جای مالکان وارد کار شوند.

ایرنا

به گزارش ایرنا عزیز فیلی روز چهارشنبه در هشتمین نشست شورای فنی استان در یاسوج اظهار داشت: این طرح که هر مالکی برای کاهش هزینه هایش بصورت شخصی مجری ساخت ساز شود غیرقانونی است.
وی افزود: در سراسر کشور روند کار به همین شیوه است و مالکان با مجریان ذی صلاح برای ساخت و ساز های بزرگ همکاری می کنند.
فیلی بیان کرد: نحوه بکارگیری مجری ذی صلاح به گونه ای صورت گیرد که با تعرفه پایین مردم نسبت به این کار و افزایش کیفیت ساختمان سازی ترغیب شوند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به دستگیری صاحب کار و ناظر ساختمان حادثه دیده روز سه شنبه در یاسوج که منجر به فوت یکی از کارگران شد، عنوان کرد: کمیته ویژه ای برای بررسی ابعاد کارشناسی و مقصران این حادثه تشکیل شده که نتیجه آن هفته آینده مشخص می شود.
در پی ریزش طبقه دوم ساختمان در حال ساخت نبش شاهد روز سه شنبه ساعت 12 و 45 دقیقه در شهر یاسوج 2 نفر مصدوم شد و یک تن جان باخت.
این ساختمان قرار بوده در هفت طبقه ساخته شود که ضلع شرقی طبقه دوم ریزش کرد و یکی از کارگران هم در زیر بتن و آهن گرفتار و جان خود را از دست داد.
این چهارمین ساختمان در حال ساخت در شهر یاسوج است که در یک سال گذشته فرو ریخته است.
در حادثه اول ریزش ساختمانی پنج طبقه در بلوار ارم شهر یاسوج سبب مرگ یک تن و مصدوم شدن یک نفر و همچنین خسارات مالی شد.
پس از آن حادثه قرار بود علل و یا عوامل مقصر در حادثه شناسایی و معرفی شوند که حدود یک سال پس از حادثه همچنان افکار عمومی منتظر اعلام نتایج کارشناسی است.
حادثه دوم فرو ریختن دستک دوم پل تازه تاسیس بشار بود و این حادثه پنج ماه پس از افتتاح پل اتفاق افتاد که با ورود به موقع استانداری، پل سوم مسدود شد و جلوی تلفات و بحران های احتمالی بعدی گرفته شد.
ساختمان در حال ساخت پست برق بیمارستان شهید بهشتی یاسوج هم فرو ریخت که 2 نفر زیر آوار آن مصدوم شدند.
فیلی در ادامه این نشست گفت: مالکان هم می توانند ساخت و ساز انجام دهند به شرطی که صلاحیت آنها توسط اداره راه و شهرسازی تایید شود.
وی تصریح کرد: اداره کل راه و شهرسازی از طریق برگزاری آزمون و دوره های آموزشی می تواند برای افراد دارای صلاحیت پروانه کار صادر کند.
فیلی یادآور شد: با داشتن نزدیک به پنج هزار مهندس عمران در استان می توان از این ظرفیت هم برای رفع مشکلات ساختمانی استفاده کرد و هم زمینه را برای اشتغال جوانان فراهم کرد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی باید ملزم به رعایت مسائل فنی، ایمن سازی و استاندارد در زمینه ساخت و ساز شوند، گفت: برای جلوگیری از وقوع حوادث ساختمانی مالکان نباید به خاطر صرفه جویی در مسایل مالی ضوابط فنی را زیر پا بگذارند.
فیلی اظهار داشت: اگر ساخت و سازها با رعایت مسائل فنی و هماهنگی نظام مهندسی و شهرداری انجام شود حتی با پرداخت کمی هزینه بیشتر به نفع مردم خواهد بود.
وی افزود: به علت نوسانات ارزی و افزایش قیمت مصالح، دستگاه های اجرایی استان از ظرفیت های قانونی برای جلوگیری از ضرر پیمانکاران استفاده کنند.
معاون فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: در استان رشته های قانونی ساخت و ساز از هم گسسته است و هر مالکی می تواند بدون هیچ محدودیتی ساختمان چندین طبقه بسازد.
سید انتظام سهمگین اظهار داشت: مهمترین علت وقوع حوادث ساختمانی، نقض و همکاری نکردن مستمر نهاد های تاثیر گذار در عرصه ساخت و ساز است.
وی افزود: نهادهای موثر در زمینه ساخت و ساز، شهرداری ، نظام مهندسی و راه و شهرسازی هستند که باید با هماهنگی بیشتر از وقوع حوادث ساختمانی جلوگیری کنند.
سهمگین با اشاره به اینکه انجام ندادن وظایف نظارتی موثر از دیگر علل وقوع تخلفات ساختمانی بوده، بیان کرد: نبود اقدامات بازدارنده و به موقع در جلوگیری از تخلفات ساختمانی توسط شهرداری، راه و شهرسازی و نظام مهندسی منشا اولیه وقوع حوادث و تخلفات عدیده ساختمان است.
وی بیان کرد: تشکیل و احیای کارگروه تخلفات ساخت و ساز در استان می تواند در بررسی علت کارشناسی مشکلات و دفع آنها موثر واقع شود.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: 322 واحد تولیدی برای مصالح ساختمانی در استان شناسایی شده که از این تعداد 128 فعال و مابقی غیرفعال هستند.
بهمن رحمتی با اشاره به اینکه از بین واحدهای ساختمانی فعال 42 واحد معادل 33 درصد آنها استاندارد گرفته اند، بیان کرد: طبق مصوبات قبلی به واحدهای فعال فوم سازی استان یک ماه فرصت استاندارد سازی داده شد که به دلیل رعایت نکردن مقررات طی هفته جاری پلمپ شدند.
9928/6110


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص‌ها و تقسیم سود ۲۹۰۰ میلیارد ریالی
مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت نفت ایرانول با ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
۸ دستگاه ماینر برتر استخراج بیت‎ کوین سال
از استخراج بیت کوین می‌توان درآمدزایی کرد اما برای این کار نیاز به دستگاه‌هایی است که ماینر نام دارد.
قم میزبان دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی
دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی که با عنوان "رویداد باسلامی‌ها" شناخته می‌شود، ۳۰ خردادماه در قم برگزار می‌شود. این رویداد میزبان ده‌ها نفر از صاحبان مشاغل خانگی محلی و محصولات اصیل آن‌هاست. حضور در این رویداد برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
دلایل رونق چاپ کارت pvc
کارت‌های pvc در زندگی ما نقش مهمی دارند و با توجه به ویژگی‌هایی از جمله دوام و انعطاف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.
بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است
​بر اساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧، بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است.
تولید فولاد در آینده‌ای نزدیک صد در صد بومی می‌شود
دانش یکی از مهم‌ترین عوامل تولید محسوب شده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت رقابتی سازمان‌ها یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های دانش نامشهود بودن آن هست. به عبارتی غیرقابل لمس و نامحسوس بوده و ارزش‌گذاری و اندازه‌گیری آن مشکل است.
۱۵ کشور متنفر از آمریکا کدامند؟
مصر، اردن و ترکیه در صدر لیست کشورهای متنفر از آمریکا قرار دارند. ایران در میان ۱۵ کشور در جایگاه نهم است و حتی کشور اسلونی که سرزمین مادری "ملانیا ترامپ" بانوی اول آمریکاست، در جایگاه سیزدهم این لیست قرار دارد.
احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟
اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
برانکو گفت مهدی باید برود!
جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده‌های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.
ویدئو - بهره‌برداری از پایانه «سلام» فرودگاه امام (ره)
پایانه «سلام» در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صبح سه‌شنبه (۲۸ خرداد) با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این طرح به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه پنج میلیون مسافر به بهره‌برداری رسیده و طراحی آن توسط مهندسان ایرانی انجام شده است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «با وجود فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.