ساختمان سازی در کهگیلویه و بویراحمد به مجریان ذی صلاح سپرده شود

16:05 ۸۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 134 0
ساختمان سازی در کهگیلویه و بویراحمد به مجریان ذی صلاح سپرده شود

یاسوج- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در پی حادثه ریزش یک ساختمان در یاسوج گفت: برای ارتقای کیفی و کمی و نظارت بیشتر بر امر ساخت و ساز طرح های ساختمانی از سه طبقه بیشتر مجریان ذی صلاح به جای مالکان وارد کار شوند.

ایرنا

به گزارش ایرنا عزیز فیلی روز چهارشنبه در هشتمین نشست شورای فنی استان در یاسوج اظهار داشت: این طرح که هر مالکی برای کاهش هزینه هایش بصورت شخصی مجری ساخت ساز شود غیرقانونی است.
وی افزود: در سراسر کشور روند کار به همین شیوه است و مالکان با مجریان ذی صلاح برای ساخت و ساز های بزرگ همکاری می کنند.
فیلی بیان کرد: نحوه بکارگیری مجری ذی صلاح به گونه ای صورت گیرد که با تعرفه پایین مردم نسبت به این کار و افزایش کیفیت ساختمان سازی ترغیب شوند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به دستگیری صاحب کار و ناظر ساختمان حادثه دیده روز سه شنبه در یاسوج که منجر به فوت یکی از کارگران شد، عنوان کرد: کمیته ویژه ای برای بررسی ابعاد کارشناسی و مقصران این حادثه تشکیل شده که نتیجه آن هفته آینده مشخص می شود.
در پی ریزش طبقه دوم ساختمان در حال ساخت نبش شاهد روز سه شنبه ساعت 12 و 45 دقیقه در شهر یاسوج 2 نفر مصدوم شد و یک تن جان باخت.
این ساختمان قرار بوده در هفت طبقه ساخته شود که ضلع شرقی طبقه دوم ریزش کرد و یکی از کارگران هم در زیر بتن و آهن گرفتار و جان خود را از دست داد.
این چهارمین ساختمان در حال ساخت در شهر یاسوج است که در یک سال گذشته فرو ریخته است.
در حادثه اول ریزش ساختمانی پنج طبقه در بلوار ارم شهر یاسوج سبب مرگ یک تن و مصدوم شدن یک نفر و همچنین خسارات مالی شد.
پس از آن حادثه قرار بود علل و یا عوامل مقصر در حادثه شناسایی و معرفی شوند که حدود یک سال پس از حادثه همچنان افکار عمومی منتظر اعلام نتایج کارشناسی است.
حادثه دوم فرو ریختن دستک دوم پل تازه تاسیس بشار بود و این حادثه پنج ماه پس از افتتاح پل اتفاق افتاد که با ورود به موقع استانداری، پل سوم مسدود شد و جلوی تلفات و بحران های احتمالی بعدی گرفته شد.
ساختمان در حال ساخت پست برق بیمارستان شهید بهشتی یاسوج هم فرو ریخت که 2 نفر زیر آوار آن مصدوم شدند.
فیلی در ادامه این نشست گفت: مالکان هم می توانند ساخت و ساز انجام دهند به شرطی که صلاحیت آنها توسط اداره راه و شهرسازی تایید شود.
وی تصریح کرد: اداره کل راه و شهرسازی از طریق برگزاری آزمون و دوره های آموزشی می تواند برای افراد دارای صلاحیت پروانه کار صادر کند.
فیلی یادآور شد: با داشتن نزدیک به پنج هزار مهندس عمران در استان می توان از این ظرفیت هم برای رفع مشکلات ساختمانی استفاده کرد و هم زمینه را برای اشتغال جوانان فراهم کرد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی باید ملزم به رعایت مسائل فنی، ایمن سازی و استاندارد در زمینه ساخت و ساز شوند، گفت: برای جلوگیری از وقوع حوادث ساختمانی مالکان نباید به خاطر صرفه جویی در مسایل مالی ضوابط فنی را زیر پا بگذارند.
فیلی اظهار داشت: اگر ساخت و سازها با رعایت مسائل فنی و هماهنگی نظام مهندسی و شهرداری انجام شود حتی با پرداخت کمی هزینه بیشتر به نفع مردم خواهد بود.
وی افزود: به علت نوسانات ارزی و افزایش قیمت مصالح، دستگاه های اجرایی استان از ظرفیت های قانونی برای جلوگیری از ضرر پیمانکاران استفاده کنند.
معاون فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: در استان رشته های قانونی ساخت و ساز از هم گسسته است و هر مالکی می تواند بدون هیچ محدودیتی ساختمان چندین طبقه بسازد.
سید انتظام سهمگین اظهار داشت: مهمترین علت وقوع حوادث ساختمانی، نقض و همکاری نکردن مستمر نهاد های تاثیر گذار در عرصه ساخت و ساز است.
وی افزود: نهادهای موثر در زمینه ساخت و ساز، شهرداری ، نظام مهندسی و راه و شهرسازی هستند که باید با هماهنگی بیشتر از وقوع حوادث ساختمانی جلوگیری کنند.
سهمگین با اشاره به اینکه انجام ندادن وظایف نظارتی موثر از دیگر علل وقوع تخلفات ساختمانی بوده، بیان کرد: نبود اقدامات بازدارنده و به موقع در جلوگیری از تخلفات ساختمانی توسط شهرداری، راه و شهرسازی و نظام مهندسی منشا اولیه وقوع حوادث و تخلفات عدیده ساختمان است.
وی بیان کرد: تشکیل و احیای کارگروه تخلفات ساخت و ساز در استان می تواند در بررسی علت کارشناسی مشکلات و دفع آنها موثر واقع شود.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: 322 واحد تولیدی برای مصالح ساختمانی در استان شناسایی شده که از این تعداد 128 فعال و مابقی غیرفعال هستند.
بهمن رحمتی با اشاره به اینکه از بین واحدهای ساختمانی فعال 42 واحد معادل 33 درصد آنها استاندارد گرفته اند، بیان کرد: طبق مصوبات قبلی به واحدهای فعال فوم سازی استان یک ماه فرصت استاندارد سازی داده شد که به دلیل رعایت نکردن مقررات طی هفته جاری پلمپ شدند.
9928/6110


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
گفتگو با تکواندوکاری که مربی برزیل شد
از روزهای اولی می گوید که به عنوان یار تمرینی در کنار یکی از چهره های موفق ورزش کشور یعنی هادی ساعی برای درخشش در المپیک تمرین می کرده، از مسابقاتی که در تمامی آن ها جز دو مورد با مدال برگشته، اما کسی به عنوان یک ملی پوش او را نمی شناسد که این درد بیشتر ورزشکاران ایرانی است، زندگی در گمنامی و یا زندگی در ترس و استرس، این که کاری نکند که مردم بگویند ای وای دیدی فلانی که قهرمان جهان است چکار کرد؟
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو
چند سالی است که بازار خرید بالن آرزوها داغ شده و برخی از شهروندان در جشن چهارشنبه سوری با این بالن‌، آرزوهای خود را به هوا می‌سپارند، بالن‌هایی که در سطح آسمان با نوری نسبتاً زیاد در حال پروازند، گرچه زیبا هستند اما در سال‌های گذشته حوادثی را رقم زدند، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ایمنی شهرداری تهران در زمینه خطرات این رفتار وارداتی هشدار داده است.
شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم‌ چیست؟
یک استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه تراریوم یک روش نگهداری برای گونه‌های رطوبت‌پسند است،گفت: نکته مهم در مورد تراریوم این است که بتوان در آن‌ها به جای کشت گونه‌های گیاهی وارداتی از گونه‌های بومی کشور خودمان استفاده کنیم.
افزایش ۶ هزار صندلی به ناوگان اکران نوروزی
در نوروز ۴۷ سالن سینما با ۶ هزار و ۷۰۰ صندلی برای اولین بار اکران فیلم‌های نوروزی را تجربه می‌کنند.
عروس دلربای زاگرس- عکس
استان ایلام عروس دلربای زاگرس، سرزمینی محصور در میان دره‌ها و کوه‌هایی سر به فلک کشیده با تاریخ و تمدنی غنی است که مملو از ناگفته‌های بسیار از تاریخ هزاران ساله است.
۳ خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
عروق، خون و اکسیژن را به تمامی نقاط بدن از سر تا انگشت‌های پا منتقل می‌کنند و به همین خاطر داشتن عروق سالم ضروری است هرچند معمولا تعداد قابل توجهی از مردم دچار عارضه گرفتگی عروق می‌شوند.
چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟
ورزش و تمرین با شدت بالا می‌تواند کمکتان کند با تمرین کمتر و البته صرف وقت کمتر، وزن بیشتری کم کنید. ضمناً این شیوه‌ی تمرینی باعث می‌شود بافت عضلانی خود را حفظ کرده و وزنی که از دست می‌دهید، برنگردد.
نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز
مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در تعطیلات نوروز ۵۰ درصد ظرفیت تخت‌های شیمی‌درمانی فعالند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
مدرسه های تخریبی هرمزگان تا افق 1400 به صفر می رسد
عملیات اجرایی راه آهن بیرجند - گناباد به زودی آغاز می شود
38 هزار راس دام وارداتی به چابهار بوسیله ناوگان باری حمل شد
تمام جاده سقز – بانه به پیمانکاران واگذار شود
14 هزار راهدار برای نوروز به جاده زدند
306 طرح در روستاهای سقز اجرا شده است
10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت
ریزش کوه و احتمال توقف حرکت قطار در راه آهن شمال
رویکرد اجرای پروژه های عمرانی به سمت اشتغالزایی است